Gedenkboeken Boerhaave een STAALTJE. Gretsjko's toespraak ongebruikelijk zacht Gewichtloos in de Friendship "Stormden Plastic hoornvlies J IN tflERENWIJK Noodkreet van UNICEF voor Biafra /POTTER'S ..UNI A I lichting BTW bollenkwekers (ra) NIXON NIET NAAR SAIGON Leidse naar Columbia vader... Mensen in nood Bedsprei 11,50 j de eerste nies VIERING OKTOBERREVOLUTIE IN RUSSISCHE HOOFDSTAD ZN— 8 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 "te foto werd gisteren bo- --Noordzee genomen in de -■{ip C-12 van de Konink- htmacht, door dit ivapen 1 Whikking gesteld voor on- van het evenivichtsor- I9#n dr. W. J. Oosterveld, leus- en oorarts aan het \inagasthuis in Amster- een Friendship in duik- -is de toestand van ge- "-isheid gedurende 10 a 12 te bereiken. Korter dan Manen en de Russen doen J secondenmaar die be- j voor dergelijke experi- dan ook over straalvlieg- "i Overigens naar dr. tld meedeelt wel zui- -~-ian bij Amerikanen en 'es. die zich gisteroch. de proef onderwierpen, -eet Hartland (in witte •••n Wil Sioeers, assistenten --Oosterveld. Aan de proef rts een konijn deel, dat effect van geunchtloos- 7 In de Rivierenwijk tot de Hervormde Ge- ^liderdorp zijn velen vanuit rjhnde Gemeente Leiden ko- sn. Alleen wanneer er een ^jing tussen de Hervormde Leiden en Leiderdorp evinden zou aan de wens leidene bewoners van de )k om tot de Hervormde van Leiden te blijven be nnen worden voldaan. Deze werd niet wenselijk geacht m is naar een andere op- ïht. iden van de Hervormde 'te Leiderdorp en van de ite Vredeskerk in Leiden besloten om samen ivierenwijk een wijkcom- pODibenoemen. Men heeft reeds ™e gevonden de kantine j^aasmerk" aan de Room- waarin voor deze wijk ten kunnen worden ge- heid en desoriëntatie te verster ken tevoren een ware borrel geserveerd had gekregen. Het roas niet de eerste keer, dat de beide meisjes aan dit soort ex perimenten deelnamen. Geregeld worden deze proeven met een Friendship van de Luchtmacht ondernomen. Via elektroden, die de meisjes aan het hoofd dragen wordt nagegaan hoe hun even wichtsorgaan functioneert. Naar de foto te oordelen waren alle deelnemers zeer in hun sas met hun gewichtloze toestand. De fotograaf wenst echter aan te te kenen, dat hij deze stemming niet kon delen PARIJS (DPA) Biafra zal tegen het eind van het jaar opnieuw door hongersnood bedreigd worden als er niet onmiddellijk maatregelen geno men worden. Het VN-fonds voor hulp aan kinderen, UNICEF, schat, dat dagelijks 500 a 2000 ton levensmidde len in Biafra en de overige gebieden van Nigerië verdeeld moeten worden om dit nieuwe gevaar af te wenden, dat zich in weerwil van de huidige hulpacties aftekent. UNICEF heeft in Parijs verder nog meegedeeld dat op het ogenblik an derhalf miljoen mensen, in de eerste plaats kinderen onder de twaalf, door verscheidene hulporganisaties worden geholpen, waarbij het Internationale Rode Kruis coördinerend optreedt. Ongeveer een miljoen van deze hulp behoevenden wonen in Biafra. De Biafraanse regering heeft mee gedeeld dat in totaal 99 Nigeriaanse luchtaanvallen in drie maanden tijds 2.089 slachtoffers onder de burgerbe volking hebben geëist. Meer dan 3.000 mensen werden ernstig gewond. Vol gens het overzicht is de materiële schade „onberekenbaar" en werd de grootste schade aangericht aan wo ningen en oogsten. Indianen op oorlogspad? Vol gens persberichten zouden 2.000 Cui- ba-indianen in de Columbiaanse pro vincie Arauca, dicht bij de Venezo laanse grens, de oorlog verklaard hebben aan blanke kolonisten. Een kolonist zou reeds gedood zijn en een gewond door vergiftigde pijlen. De Cuiba's zouden de dood willen wre ken van 16 van him stamleden, die vorig jaar door kolonisten zouden zijn vermoord. Russische atoomproef De Com missie voor Atoomenergie Wenen heeft meegedeeld dat men seismische signalen heeft opgevangen van een Russische atoomproef in het gebied van Nova Zembla. Het Centrale in stituut voor meteorologie en geodyna- mica in Wenen heeft de aardschok ken ook waargenomen en deelde mee dat zij bljijzonder geleken op de schok ken bij voorgaande Russische proe ven met waterstofbommen. De kracht van de ontploffing lag tussen de 200.000 en 1 miljoen ton TNT. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN" Jan-Jan. z. v. H. Wagemaker en A. de Nijs; Maria Judith, d. v. A. Stlg- ter en M. J. Blok; Harold Anthony John, z. v. J. A. van Breen en P. M. van Rijn; Margot. d. v. J. G Verhoe ven en L Rhynsburger; Hedrik, z v P va Leeuwen en J. van den Oever; Maartje. d. v. J. van Duijvenvoorde en D. van Duijn; Erik. z. v. H. C. Meijer en E. Stavleu; Robertus Theodorus, z. v. J. A. M. de Haas en A. W M. J. Stijnman; Sandra, d. v. N. P. Passchler en M. Peuten; Richard Alexander Christiaan. z. v. A Bakker en N. M. van Oosterhout; Alexander Steven Al bert. z. v. S. Ossevoort en B. M. Oos- trurn; Pleternella Johanna Maartje, d. v J. Rietkerk en A. de Hoog; Sidney, z. v. L. van der Pluljm en J. Verver; Teunls Willem, z. v. T. W. Tukker en A. H. Loendersloot; Catharine Johan na Elisabeth, d. v. M. G. van Rossen berg en M. E. J. Visser. GETROUWD P. Hulsman en E. M. Wassenaar; A. van den Bogaard en E. de Boer;' H. J Gijsman en Y. Broeksema; F. van der Most en T. B. B. Martin- A. H Guldemond en H. R. S. Stuart. ONDERTROUW I) F. D. J. Dl< A. Baart en j,. Gerards en L. A. Buitenhuis;T. van Bostelen en W. E. M. Rodenburg; G. Weimar en W. J. Zeegers; M. Prins en A. van Es; E. A. van den Wijn gaard en L. van Vliet; B. L. Crama en M. H. Jansen; P. Boom en G G de Koning; G. T. C. M. van Kari en E. W. Verhaar; C. Lagendijk en R. J. Blegstraaten; N. H. van Leeuwen en L. P. Vis; J. M. Hupkes en M. J. F. A. Gaalman; J. van Egmond en L. van Baarlen; L. Tulnhof de Moed en M. D. Janssen; C. J. den Dopper en J. S M. C. Vermond; E. H. Kamphuls en A. W. G. van Steijn; H. Amptmeijer en M. J. F. van der Vliet; J W. Dek ker en W. Hageman; G F Huner en E. van der Made; A. A. Franken en K van RooiJen; J. J. Slagter en L. C. (ADVERTENTIE) >lepeveen en I. E. Boer; N. E. Brugman; M. ADVERTENTIE -«-'"""""Keelpijn NOORDWIJKERHOUT d met de invoering van de J 1 januari 1969 organiseren I ale besturen van de 3 Hol- ndbouw Organisaties diver- chtingsbijeenkomsten voor in- en bloemkwekers- Deze Dg zal worden verzorgd tondigen van de samenwer- oekhoudbureaus van de KvL en LTB. enkomsten worden gehou- isse: 12 november in hotel- t „De Nachtegaal", aan- acht. Noordwijkerhout; 14 in hotel-restaurant Van aanvang half acht. en bij zware of hardnekkige verkoudheid I POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten KEY BISCANE. PARIJS (AP) De gekozen president R>chard M. Nixon is niet van plan vóór zün in stallatie naar de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon of enige andere bui tenlandse hoofdstad te gaan, tenzij president Johnson een dergelijk reis voorstelt, aldus de reizende perschef van Nixon, Ziegler. Hü verklaarde dit op gezag van Nixon, nadat deze een gelukstelegram had ontvangen van president Thioe van Zuid-V>et- nam, waarin Nixon werd uitgenodigd naar zijn land te komen. Nixon heeft in april vorig jaar een bezoek aan Zuid-Vietnam gebracht. Het hoofd van de Amerikaanse de legatie naar de vredesbesprekingen in Parijs, Harriman, en zijn plaats vervanger Cyrus Vance verwachten niet onder Nixon de onderhandelin gen met Noord-Vietnam verder te zullen voeren. De 76-jarige Harriman is een overtuigde Democraat en Van ce behoort tot de vertrouwelingen van Johnson. Nixon heeft reeds te verstaan gegeven, dat hij „vermoei de" diplomaten wil vervangen. Als vrijwilligster LEIDEIN Met een nieuwe groep vrijwilligers onder wie mej. L. M. Balleur uit Leiden, wordt morgen de 500ste vrijwilliger door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers naar een ontwikkelingsland uitgezonden. De groep vertrekt per vliegtuig naar drie landen in Zuid-Amerika. De vrijwil ligers worden tewerk gesteld in resp. Columbia, Peru en Bolivia. Het is voor het eerst dat Nederlandse vrij- willigers naar Peru en Bolivia wor den uitgezonden. Mej. Balleur gaat naar Columbia. (ADVERTENTIE) Voor INTERNATIONAAL BEKROOND Verkrijgbaar bij: Herenstraat 83 IEMCO N.V. St. Nicoloascadeaus Het uitvoerende comité van de kledinginzamelingsactie „Mensen in nood", zegt allen, die er aan hebben meegewerkt deze actie tot een groot succes te maken, hartelijk dank. Met name de autoriteiten, die ver lof gaven deze actie in Leiden te houden, de kerken, die de actie heb ben aanbevolen, de Leidse bevolking, die zo uitbundig veel goed gedragen kleding voor de noodlijdende mensen heeft afgestaan, de firma's en parti culieren. die hun auto's ter beschik king stelden om de goederen op te halen, de chauffeurs, die hun vrije tijd belangeloos opofferden, de scho lieren uit Leiden enomgeving, pad vinders, verkenners, leden van sport en jeugdorganisaties, die zo enthou siast de goederen ophaalden, de N.V. Menken-Liko, die de jeugdige helpers kosteloos met 1000 Jaffa-drinks ver raste. de muziekkorpsen die de dag feestelijk inluidden en nog vele an deren. die aan de voorbereiding en uitvoering van deze geslaagde actie hebben meegewerkt. Stichting „Mensen in nood". LEIDEIN In het kader van de officiële herdenking te Leiden van het feit, dat driehonderd jaar geleden Herman Boerhaave te Voorhout werd geboren, zullen enkele belangrijke publikaties verschijnen. Op vrijdag 15 november wordt in de Leidse Stadsgehoorzaal een openbare natio nale herdenkingsbijeenkomst gehou den, waar prof. dr. F. L. R. Sassen en prof. dr. J. Dankmeijer zullen spreken over respectievelijk ..Het geestelijk klimaat te Leiden ten tijde van Boerhaave" en ..Is Boerhaaves taak gerechtvaardigd?" De teksten van deze beide toespraken zullen worden uitgegeven in de Leidse Voordrachtenreeks van de stichting Universitaire Pers Leiden. Verbaald in het Engels zullen de beide lezingen te zamen met de voordrachten, die zullen worden ge houden op het internationaal sympo sium, dat op zaterdag 16 november zal plaatsvinden, een gedenkboek vormen, dat in de onder redactie van prof.dr. G. A. Lindeboom staande se rie Analecta Boerhaaviana zal wor- worden uitgegeven door de uitgeverij Brill N.V. in Leiden. De voordrach ten op het symposium handelen on der meer over Boerhaaves ideeën omtrent de fysiologie, zijn opvattin gen over de zenuwziekten, zijn in vloed op Engelse chemici, zijn bota nisch werk, de geneeskundige inzich ten van De Haens, een van zijn vol gelingen te Wenen, en de vestiging van het medisch onderwijs te Mos kou door Nicolaas Bidloo, een van Boerhaaves tijdgenoten. Voor laatstgenoemde voordracht is gebruik gemaakt van onder andere gegevens uit een geschreven inleiding met een verzameling tekeningen van de hand van Nicolaas Bidloo. die door bemiddeling van jhr. Th. Röell in 1967 door het Amerikaanse echt paar W. B. Young aan de Leidse Universiteit zijn geschonken en van gegevens, die de Ned. ambassadeur te Moskou, jhr. mr, G. Beelaerts van Blokland onlangs heeft g ekregen uit het Staa/tearchief van de Sow jet- Unie. Voorts zullen acht academische re devoeringen, die Herman Boerhaave in het Latijn heeft gehouden, worden uitgegeven in een door het Sir Tho mas Browne Institute van de Leidse Universiteit verzorgde Engelse verta- j ling. Deze redevoeringen verschijnen j in de onder redactie van prof. dr. A. G. H. Bachrach staande Publications of the Sir Thomas Browne Institute, die door de stichting Universitaire 1 Pers Lelden in samenwerking met de Oxford University Press worden uit gegeven. De redevoeringen, die zijn voorzien van een commentaar van prof. dr. R. Hooykaas te Utrecht en mevrouw dr. A. M. Luyendijk-Els- hout te Leiden, bevatten Boerhaaves inzichten in de grondstellingen van de geneeskunde en verhandelingen op l het terrein van de botanie en de che- j mie, alsmede een door Boerhaave uit gesproken rede ter herdenking van I ziin Leidse collegehoogleraar in de geneeskunde Bernhard Albinus. Laatstgenoemde tekst en een van de geneeskundige verhandelingen zijn nog niet eerder in vertaling gepubli ceerd. Het is de bedoeling, dat het ge denkboek en de acht academische re devoeringen van Boerhaave medio 1969 zullen verschijnen. ADVERTENTIE) Velour chiffon IN NIEUWE KLEUREN 2-persoons TE KUST EN TE KEUR BIJ Spiro T. Agnew, gouverneur van Maryland, wordt in januari vice- president onder Nixon. Op de foto van links naar rechts: Agnews zoon Randymevr. Judy Agnew. Spiro Agnew en zijn dochter Su san. j TORONTO (AFP) In de Cana- i dese stad Toronto is een plastic hoornvlies aangebracht op een der ogen van een 49-jarige man, die al 22 jaar blind was. Midden onder de operatie, die met plaatselijke verdo ving werd uitgevoerd, schreeuwde de patiënt: „Ik kan zien dokter. Het doet een beetje pijn maar ik kan zien". ADVERTENTIE combinatie van bestanddelen.. imbinatie van bestanddelen zeer effectief bij verkoudheid, bestanddelen versterken el- werking. Vandaar dat Togal ilen bij een opkomende ver- 'd wordt gebruikt. Zet een Togal bij uw bord. Neem bij Maaltijd twee tabletten. Dat helpt u van uw verkoudheid af. En ook van hoofdpijn, griep, migraine, reumatische pijnen en spit. De apotheek en drogist hebben Togal in voorraad. Haal een flacon in huis vóórdat verkoudheid vat op u krijgt. Voordat u pijn of griep krijgt. De operatie werd verricht door twee chirurgen die anoniem wensen te blij ven. Ze hadden deze ingreep eerder met wisselend succes beproefd op meer dan honderd konijnen. De patiënt wiens naam niet be kend is gemaakt, was destijds blind geworden door een explosie waarbij hij een zuur in de ogen had gekre gen. Tweemaal was al zonder succes menselijk hoornvlies op hem overge plant. De artsen willen nu eerst we ten of de operatie definitief geslaagd is, alvorens ook op het andere oog een plastic hoornvlies aan te brengen. MOSKOU (AP, Reuter) De Rus sische minister van Defensie Gretsjko liet gisteren in zijn rede op het Rode Plein ter gelegenheid van de 51-ste verjaardag van de oktober revolutie de gebruikelijke aanval op de Verenigde Staten achterwege. Hij pleegde nog een tweede „verraad aan de traditie", door niets over Vietnam te zeggen. Geflankeerd door andere Russische leiders op de graftombe van Lenin, richtte de minister zich slechts te gen „Imperialisten" in het alge meen. Gretsjko zei niets over de prestdentsvei-kiezing in Amerika noch over het Vietnam overleg in Parijs. Het is waarschijnlijk dat de Sowjet-Unie haar kansen op een goede verstandhouding met de aan staande Amerikaanse president Nixon, niet wil bederven. Gretsjko leek alle tere kwesties die vooruit gang in de richting van beëindi ging van de oorlog in Vietnam zou den kunnen belemmeren te ver mijden. Gretsjko onthield zich in de waar schijnlijk zachtmoedigste rede, die de laatste jaren op de verjaardag van de oktoberrevolutie is gehouden eveneens ervan, China of enig an der land met name aan te vallen. In zijn reden, en dit zou als een toespeling op de kwestie Tsjecho- Slowakije beschouwd kunnen wor den hamerde de Russische minis ter van Defensie zwaar op het the ma van de communistische een heid en de beweerde bedreigingen daarvan door het Westen. Gretsjko, die geen enkele maal Tsje- cho-Slowatoije noemde, betoogde dat „precies als in het verleden de strijdkrachten van de Sowjet-Unie thans niet het aanvallen en vero veren van buitenlands beleid na streven, naar de beveiliging van de vrede, het socialisme en de in ternationale vrijheid en onafhan kelijkheid. In de militaire parade die aan de Russische leiders voor bij trok liepen troepen mee die vol gens de radio-commentator hadden deelgenomen „aan de bevrijding van Praag tijdens de gevechten te gen de Duitse bezetter". De radio uitzending van het défilé werd on derbroken voor het voorlezen door een vertegenwoordiger van de Sow- jetrussische troepen in Tsjecho- Slowakije van een boodschap waar in het verdrag van Moskou werd geprezen. „Dit verdrag versterkt de vriendschap tussen de volken van de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slo- wakye en de vrede in de wereld". Woensdagavond heeft de plaatsver vangend Russische premier, Mazoe- row, in het Kremlin, eveneens een gematigde rede gehouden, waarin hij om. zei. dat de Sowjet-Unie altyd groot belang heeft gehecht aan normalisering van de betrek kingen met de VJS.. Ambassadeurs van de NAVO-landen hebben de plechtigheid op het Rode Plein ge boycot uit protest tegen de inva sie in Tsjecho-Slowakije. Zij had den de vorige week reeds deze boy cot aangekondigd. Later waren de meeste ambassades van de NAVO wel vertegenwoordigd op een re ceptie in het Kremlin. Haarlemmerstraat 172 174 - 179 MIDZA Met een enkel woord BUITENLAND Studentenrellen In Tokio Ruim duizend linkse studenten zyn in To kio slaags geraakt met de relletjee- politie toen zij gisteravond probeer den in te breken in de ambtswoning van premier Eisakoe Sato. Tien duizend man politie maakten van traangasgranaten en waterkanonnen gebruik om de studenten te verdrij ven. Twintig studenten werden ge wond en 360 gearresteerd. De stu denten droegen leuzen als „tegen het Amerikaans-Japanse veiligheidsver drag" en „Okinawa snel terug aan Japan." Studentenrel in Rawalpindi In de Pakistaanse stad Rawalpindi heeft de politie het vuur geopend op ongeveer 3.000 studenten, die een be toging hielden ten gunste van de oud-minister van Buitenlandse Za ken Bhoetto, die een tegenstander is van president Ajoeb Chan. Eén stu dent kwam om het leven. Volgens een officiële bekendmaking werden vijf politiemannen ernstig gewond. By de studentenbetoging werden o.a. drie stadsautobussen in brand gesto ken en ook schade aan v erk eersin- stallaties aangericht. De betogers stoorden zich niet aan een samen scholingsverbod. Overval In Spanje Drie gewa pende mannen, naar men aanneemt Baskische nationalisten, hebben in Echevarri bij Bilbao een auto aan gehouden, die geld vervoerde voor de uitbetaling van lonen, en zijn er met ruim 115.000 gulden vandoor ge gaan. ETA, de organisatie van de Baskische nationalisten, heeft meer malen plaatselijke banken beroofd om de campagne voor een onafhan kelijke Baskische staat te kunnen fi nancieren. Spionagevonnlssen in West-Duits- land Een rechtbank in Oldenburg (Neder-Saksen). heeft twee mannen en een vrouw tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens spionage ten be hoeve van Oost-Duitsland. De 55-jarige ingenieur Rudolf Rie- mann heeft drie jaar gevangenis straf en een boete van 4000 mark ge kregen. de voormalige voorzitter van de bedrijfsraad van een West- duitse vliegtuigepfabriek 16 maan den en de vrouw een jaar. Esjkol naar Nixon Premier Le vi Esjkol van Israël zal in december de volgende president van de VS. Nixon, ontmoeten, zo is in Tel Aviv vernomen. Esjkol is dan in de VS op weg naar Zuid-Amerika. waar hij officieel verscheidene landen zal be zoeken. De Israëlische kranten ho pen dat Nixon trouw zal blijven aan de „vijf punten" van president John son ter regeling van het conflict in het Midden-Oosten. De „Jeruzalem Post" herinnert eraan dat Nixon vlak voor de juni-oorlog tijdens een bezoek aan Israël gezegd heeft: „Zo lang er geen vredesverdrag is moet Israël de bezette gebieden niet prijs geven, onder geen enkele omstandig heid.'*

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11