T raagtekens bij Oudenrijn Brandkast kreeg vleugeltjes Burgemeesters in de branding „Vakbonden laten zich in de luren leggen" Iets meer werklozen Stop studentenstop AVERBLAD SPOEDIG or wegen n nu geen blemen KVP STELT I PARTIJRAAD UIT TOT VOORJAAR Inzendingsactie voor kinderen in Korea RIJNLAND N.Y. PASPOORTENDIEFSTAL NOG MYSTERIE 5RDAG 7 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 JECHT (GPD) Eén enkele lus van het nieuwe wegen- punt Oudenrijn is bijna even groot als de vroegere le, 's lands drukste en gevreesde kruispunt, isdag liggen er vier van die lussen (het „klaverblad") waarmee alleen maar een indruk is gegeven van de af- gen van dit nieuwe knooppunt. it of het lang aan dee verwachtingen van het toenemend »r zal voldoen, is nu een open vraag. ket eerste gezicht lijkt het of Rijkswaterstaat kosten noch heeft gespaard het verkeer op de kruising van de luegen aagRotterdam - Arnhem, en Den Bosch - Amsterdam soepel n lopen. Meer dan twintig miljoen gulden voor een project, dat geleden nog werd geraamd op acht miljoen, rijstroken met ^Hle lengte van 26 kilometer en een grondgebruik van 36 en, doen toch wel royaal aan. Beduidend minder zeker over ,—k(mstige bruikbaarheid van het klaverblad zijn de verkeers- en en prognoses. !792 Jit moment passeren hier uto's per etmaal, ongeveer zo- iRijkswaterstaat tien jaar ge- wigaf als de maximumcapaci- 1 de twee kruisende wegen, af het een veilig gevoel om m, dat het klaverblad meer zou kunnen verwerken dan jn uit de vier richtingen. Im- e maximumbezetting van de ag toen nog ver in het ver- urant in die jaren kwamen er er dan 35.000 voertuigen per is. de toeleidende wegen ech- ens de maatstaven van Wa- volledig bezet beginnen te al het niet lang meer duren loeten worden verbreed: een tot drie rijstroken per rich- lls dat is gebeurd wordt jn weer een gevreesd kruis- (r voor het doorgaande ver- Lt tegen die tyd het in- en in wel beter zal beheersen, ir het linksafverkeer. Dat zal j korte afstand moeten „we- le knelpunten liggen onder Juct tussen de lussen). De 5e verkeerspolitie is daar ang voor. Zij verwacht op dagen al te moeten bijrege- Ongehinderd paterstaat gelooft daar ech- aan. Tenslotte kunnen de nde verkeerstromen ongehin- |n gang gaan. Rechtsaf-ver- Üt het evenmin moeilijk want fech heeft elk van de vier zy- a de om het klaverblad lig- ftuiver' dezelfde capaciteit als jerende wegen, over het links-of verkeer, ter maar een beperkt deel zal van de volle stroom uit de ndrichtingen. Wanneer men lt van elke verkeerstroom één 'echtdoor één derde rechtsaf Berde linksaf gaat, dan zal de laatste groep automobilisten op een gegeven moment de personen uit de tegenovergestelde richting, die rechts af moeten, tegenkomen. Wie heeft gezien hoe stroef in an dere situaties twee files zich tot één samenvoegen weet, dat de angst van de verkeerspolitie niet overdreven is. Er is nog wel meer kritiek op de toepassing van een klaverblad. Ver- keersdeskundigen vinden dat er op zo'n klaverblad verliezen ontstaan door het omrijden. Maar waar Wa terstaat met zijn eeuwig te beperkte budget benzine en tijdverlies van de automobilist niet in zijn calcula ties kan opnemen lijkt die kritiek te detaillistisch. „Laten we blij zijn, dat het ding er ligt" zegt zelfs directeur Bogaard van de Stichting Weg, de pressie groep die echt niet opziet tegen wat kritiek op onze wegenbouw. Voordelen Rijkswaterstaat is zich er zelf ook van bewust, dat Oudenrijn niet „de" oplossing is. Het klaverblad heeft echter de voordelen dat het minder grond kost, dat er maar één viaduct behoeft te worden gebouwd (dit kustwerk kost al 2,5 miljoen) en daf de bouw het verkeer maar wei nig heeft gehinderd. Een definitieve oplossing (maar wat is „definitief" in de wegenbouy?) was zeker tweemaal zo duur geweest. Gedurende de bouw was er ook grote hinder voor het verkeer geweest. Als minister Bakker woensdagmid dag het klaverblad heeft geopend zal dat spitsverkeer nog drukker zijn. Op het klaverblad zal er echter niets van te merken zyn. Want voorlopig zal het verkeer eerder op de rijks weg vastlopen dan op Oudenrijn. Minister dr. H. G. Veringa van Onderwijs en Wetenschappen (rechts) heeft gisteren een reus achtig boeket papieren bloemen aangeboden gekregen van 170 leerlingen van de Academie voor Beeldende Vorming ,Middeloo" uit Amersfoort. In een begelei dende brief werd de aandacht van de bewindsman gevraagd voor de enige dagschool voor voortgezette studie handenarbeid. Tweede van rechts staatssecreta ris Grosheide. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) —Het partij bestuur van de KVP heeft besloten de vergadering van de partijraad, die d'it najaar zal worden gehouden om de resultaten van de christen-de mocratische samenwerking te be spreken, uit te stellen tot volgend jaar maart. De oorzaak van het uit stel is gelegen in de omstandigheid dat het overleg met ARP en CHU niet voldoende is gevorderd. Vorig jaar december nam de par tijraad in Arnhem een resolutie aan, waarin werd uitgesproken dat zo lang een algemeen christelijke volks partij niet haalbaar zou blijken te zijn naar verdergaande samenwer king of fusie met ARP en CHU ge streefd zou moeten worden. In de re solutie werd echter de restrictie op genomen dat in het najaar 1968 ,,in het licht van de dan bereikte resul taten" zou worden nagegaan of het streven naar samenwerking of fede ratie met de beide protestantse par tijen moet worden voortgezet. Het partijbestuur ziet echter weinig reden de partijraad nu bijeen te roe pen. De partijraad heeft zich name lijk nog in mei in een tussentijdse bijeenkomst over het interim-rapport van de achttien gebogen. Sindsdien zijn er in het overleg tussen de drie christelijke partijen nauwelijks nieu we resultaten geboekt. Naar bekend heeft het uittreden van de radikalen het overleg bijna met een half jaar vertraagd. DEN HAAG (GPD) De stich ting „Helpt een kind in Korea" is gisteren in Den Haag gestart met een nieuwe geldinzamelingsactie voor de bouw van een aantal opvangcen tra. waarin men totaal aan hun lot overgelaten buitenechtelijke kinderen een nieuw tehuis hoopt te geven. De opvangstcentra zijn in de eer ste plaats bestemd voor kinderen die geboren zijn uit verhoudingen tussen Koreaanse vrouwen en Amerikaanse soldaten. Volgens de directeur van de par ticuliere kinderbeschermingsorgani satie „Korea Social Service", de heer Koen Chil Paik gisteren op door reis naar Amerika even in Den Haag is de bouw van goed geoutilleer de opvangcentra in zijn land drin gend noodzaKelijk, omdat in de be staande weeshuizen 40 procent van de ondergebrachte kinderen sterven door een totaal gebrek aan verzor ging- De in dit voorjaar gestarte adop tie-actie van de stichting „Helpt een kind in Korea" is een succes gewor den. Er zijn 500 aanvragen binnen gekomen van echtparen die een Ko- reaans kind in hun gezin willen op nemen en bovendien zijn er "op lange afstand" al 50 kinderen ge adopteerd. Kerkelijk leven HERV. KERK Beroepen te Zweelo J. de Zwaan te Bellingwolde GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Sneek K. J. Kaptein te Overschiid-Appingedam (ADVERTENTIE) 'n auto: goed 'n Ford: beter 'n ESCORT: best. Nu naar showroom: AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6, Leiden Telefoon 30325-^12451 DEN HAAG (GPD) Zeshonderd i monstratie op het Binnenhof gepro- studenten hebben gistermiddag met testeerd tegen de invoering van de een mars door Den Haag en een de- numerus fixus voor medische situ- 5 denten. Voor de deuren van de Tweede Kamer ontstond een drang- partij tussen studenten die naar binnen wilden, en agenten die de opdracht hadden deb etogers buiten te houden. Politie te paard maakte er een eind aan, zonder dat daarbij overigens ook maar één klap is ge vallen. Een groepje van vier onder leiding van Jan Siersma van de Neder landse Studentenraad werd in het Kamergebouw toegelaten en werd ontvangen door drs. G. M. Neder- horst en later dooi* minister Verin- ga van Onderwijs en Wetenschap pen De deputatie eiste dat de re gering de studentenstop zal verbie den dat er een achtste medische faculteit zal worden gesticht en dat er meer hoogleraren zullen worden aangetrokken zodat alle universitei ten en hogescholen alle studenten zullen kunnen opnemen. Itreffende hulp aan slacht- bij rampen en ongelukken Per enige tijd ook in Neder- de Medimobilkunnen bie- Beze lichtgewicht „contai- 'r- waarin naar believen een Hel- of operatiekamer kan pi geïnstalleerd kan per muto worden vervoerd of door helikopters overal heen wor den gebracht. Aan de fronten in Vietnam gebruiken Amerikaanse legereenheden zulke mobiele kli- niekjes al lang. Over enkele ive- lcen zal de Roermondse Nedam- automobielmaatschappij de Me dimobil voor vervoer door de lucht in Nederland presenteren. DEN HAAG (GPD) Tijdens een bewogen zitting van de Haagse rechtbank, waarbij het meineden scheen te regenen, heeft de justitie de eerste ronde verloren in de strijd tegen de 34-jarige Haagse brandkastenkraker André, die terechtstond terzake van heling van de brandkast met paspoorten en ge heime documenten, welke in de nacht van 13 op 14 juli door drie inbrekers is gestolen uit de kanselarij van .de Iraanse am bassade in Wassenaar. De officier kreeg niet voldoende bewijs bij elkaar om zelfs maar een requisitoir te houden. De zaak tegen André werd teruggewezen naar het vooronderzoek. Tegen twee getuigen zal waarschijnlijk een vervolging worden ingesteld terzake van meineed. Met een sarcastisch lachje gaf André gisteren toe dat hy als vak man-kraker door de dieven was aan gezocht de Iraanse brandkast ce j openen. Maar hij had voor de eer bedankt toen hij merkte dat „heel Den Haag'' al van de zaak op de hoogte was: de kast was hem „te link" geworden. André vertelde dat op zondag 14 juli in een roemrucht café aan de Paviljoensgracht in Den Haag een man hem had benaderd met het verzoek een brandkast te openen. „Kende u die man?", vroeg hem de president. „Nee, ik had hem nog nooit ge zien". „Maar hij kende u blijkbaar wel als brandkastenkraker". „Och", deed André bescheiden, „dat zal hij wel gehoord hebben". De brandkast had in een bestel busje vóór het café te kijk gestaan. André was hem gaan bezichtigen Zijn vakkundige conclusie luidde dat er een snijbrander aan te pas moest komen. „Ik had er wel zin in", be kende hij de rechtbank, „maar ik bezat op dat moment toevallig geen snijbrander". André was de stad in gegaan, op zoek naar apparatuur. „Mlaar onder weg hoorde ik van kennissen dat het gerucht van die brandkast al als een lopend vuurtje door heel Den Haag was gegaan. Die gosers hadden er overal mee lopen te leu ren. Toen zag ik er niks meer in. Ik ben niet meer teruggegaan naar het café. En verder weet ik van niks". Wat André betreft was de kous daarmee af. Hij had niets meer aan zijn verklaringen toe te voegen. De rest liet 'hij over aan de getuigen, drie stuks: een kelner uit het café en twee van de drie brandkastdie- ven. Het liet André Siberisch dat de officier van justitie hem aanzag voor de man die in de vroege ochtend van 14 juli de brandkast van de dieven heeft overgenomen, die ver volgens de kast heeft opengebrand en die hem tenslotte leeg in een Westlandse sloot heeft gekieperd. Tijdens het vooronderzoek, toen de zaak nog in handen van de poli tie was, heeft het er op geleken dat ook tegen André voldoende bewijs bestond. De dieven verklaarden na melijk dat zij met de gestolen kast van de Iraanse ambassade recht streeks naar het café aan de Pavil- joesgracht waren gereden. Daar had den zij André bereid gevonden als kraker op te treden. Hy was in een bestelbusje met hen meegereden naar Scheveningen, waar de kast op een stil plekje op het haventerrein was overgeladen. De drie getuigen zijn zelf inmid dels door de rechtbank veroordeeld. Hoofddader Cees kreeg anderhalf jaar gevangenisstraf; zijn helpers Teun en Dries kregen respectievelijk een half jaar en vyf maanden. Van dit drietal werden Kees en Teun gisteren als getuigen gehoord in de zaak tegen André. Het duo leek aan ernstige geheu genstoornis te lijden. Vooral Cees maakte het zeer bont. Onder het motto dat hij „kachel-zat" was ge weest, gaf hij een aantal even ge varieerde als ongerijmde lezingen van zijn wedervaren op de betref fende zondag. Zijn verhaal eindigde met de mededeling dat de brand kast „ineens" weg was geweest. Hoe BEEKBERGEN (ANP) De vak beweging laat zich bij fusies van on dernemingen teveel in de luren leg gen, zo is de indruk van drs. P. A. Gille. tot vorige week economisch medewerker van het N.V.V. Op een gisteren in Beekbergen ge houden havenconferentie van de bij het N.V.V. aangesloten Nederlandse bond van vervoerspersoneel, noemde hy het betreurenswaardig, dat de vakbeweging by fusies op dezelfde manier in de wachtkamer wordt ge zet als 60 jaar geleden by loonsver hogingen. De heer Gille vindt, dat de vak beweging eindelijk eens „nee" moet durven zeggen om als puinruimer te fungeren. De heer Gille acht het de hoogste tyd dat de arbeiders hun .gestof feerde loopgraven" verlaten om zich „dood te vechten" voor mondigheid en een inkomens- en prijspolitiek, waarby zy ook wat te zeggen hebben. De heer Grille pleitte voorts voor een zogenaamde harmoniseringscomité, waarin overheid, bedrijfsleven en werknemers gehjk zyn vertegenwoor digd. Het bedrijfsleven zou moeten worden verplicht elke overgenomen fusie aan deze commissie ter beoor deling voor te leggen. Als één van de groeperingen in het comité vanwege het algemeen belang afwy zend zou staan, zou een fusie niet mogen door gaan. dat kon? Cees wist het niet. Hij heeft zeker vleugeltjes gekregen, veronderstelde mr. Kootte. Dikke Teun was iets positiever, in zo verre, dat hij zich hield aan de verklaring die het drietal tydens de eigen berechting had afgelegd. De brandkast was overgedragen aan een onbekende. Niet aan André. De on bekende had verder niets meer van zich laten horen. Teun had er geen idee van wie het geweest kon zyn. Een onzinnige verklaring? Nee, vond Teun, het is de originele waarheid. André lachte. Maar rechtbankpre sident prof. mr. Van Hattum be loofde de getuigen een vervolging wegens meineed. Eerst zaJ de rech ter - commissaris de zaak opnieuw in onderzoek nemen. Wij laten ons niet voor aap zet ten door een stelletje figuren die er maar steeds omheen draaien, sprak de president DEN HAAG (ANP) Eind okto ber waren 45.400 mannen werkloos, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Een maand tevoren was dit aantal 43.600. In oktober trad dus een toe neming op met 1.800. Eind oktober vorig jaar was het aantal werkloze mannen 60.800. Dit aantal daalde sindsdien dus met 15.400. Het aantal werkloze mannen aan het eind van oktober komt overeen met 1,6% van de afhamkelyke man nelijke beroepsbevolking. Eind oktober waren 8800 vrouwen werkloos tegen 8400 een maand te voren en 8500 een jaar terug. Zowel voor mannen als vrouwen trad in oktober een lichte daling-van de geregistreerde openstaande vraag op. Deze daling is geringer dan die in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Gecorrigeerd voor sei zoen steeg in oktober de vraag naar mannen en vrouwen tezamen van 79.500 tot 83.400 ofwel met 3900. UTRECHT (ANP) Koningin Juliana, Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gistermiddag in Utrecht een vergadering bijgewoond van het Genootschap van burge meesters, ter gelegenheid van het afscheid van de voorzitter van het genootschap, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, oud-burgemeester van Den Haag. De heer Kolfschoten heeft deze functie sinds de oprichting van het genootschap in 1955 vervuld. Tot zijn opvolger is gekozen mr. J. J. A. Berger, burgemeester van Groningen Mr. Kolfschoten zei in zijn toe spraak, dat ook het burgemeesters ambt niet ontkomt aan het proces van kritische herleving en vermen selijking, dat veel gevestigde insti tuten doormaken. Als grondslag en uitgangspunt voor hun beleid kie zen de burgemeesters echter de ge vestigde orde. De centralisatietendenzen noemde mr. Kolfschoten levensgevaarlijk voor de menselyke kant van het ge zag. Ook het streven naar schaal vergroting laat de burgemeesters niet onberoerd. Mr. Kolfschoten vroeg in dit verband speciale aan dacht voor die burgemeesters, die door samenvoeging van gemeenten een einde zien komen aan hun met liefde en toewyding vervulde func ties en die soms worden bedreigd met een jaren durende onzekerheid zonder enig uitzicht op een toekom stige levensfunctie. Burgemeesters, aldus mr. Kolf schoten, zijn geen hooghartige 're genten en antoegankelyke autocra ten die hun gemeente zien als een privé jachtgebied en hun wethou ders als de dry vers. In ons demo cratische bestuursbestel ontbreekt volgens hem de marge voor autori tair stuntwerk. „Wy beseffen", zo zei hij, „dat gezag dragen een tere bezigheid is die ons iedere dag noopt, ons geweten rein te houden, wij willen een ordelyke gemeen schap dienen die wordt gedragen door een legitiem gezag". De verga dering ondersteunde deze opmerking met een langdurig applaus. Dr. W. Drees, minister van Staat spralk over „het burgemeestersambt in de branding". Hij belichtte vele De Koningin en Prinses Beatrix in gesprek met dr. W. Drees (rechts). facetten van dit ambt en zei onder meer, dat het volstrekt geen eis van wordt gekozen of wordt benoemd door de gemeenteraad inplaats van door de Koningin. De kiezer is niei degene die kan oordelen over de vele kwaliteiten waarover bestuurders moeten beschikken, aldus dr. Drees, en een benoeming door de raad zou demooratie is dat de burgemeester vooral voor de kleinere gemeenten een ingrijpende verandering beteke nen. Daar komt het namely k het meest aan op ervaring en vakman schap. Een zekere inspraak van de raad is goed, maar dan toch liever nadat de regering reeds met een kandidaat is gekomen. Sprekend over de taak van de bur gemeester als hoofd van de poiitie, merkte de bejaarde staatsman op, dat naar het hem voorkomt, som mige studenten thans doen alsof zy speciale rechten hebben, waarbij zy met de rechten van anderen geen rekening behoeven te houden, In een normaal functionerende gemeen schap als de maatschappy is orde noodzakelijk. Er bestaat een neiging de regels te overschrijden mei. voorbyzien van de rechten van anderen. Gaat men te ver en ontkent men dat er een zeker gezag moet zijn om de Taken redelijk te laten verlopen, dan zal er vanzelf een gezag ontstaan dat een ernstig gevaar is voor de demo cratie. In wysheid moet de burge meester hier het gezag uitoefenen dat hy aan zyn constitutionele po sitie kan ontlenen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7