HE KOMEN GEWOON NIET Leidse lectoren LEIDEN EN DE KOOPAVOND ^Organisator^ Derde Wereldweek: Ruimte voor de jeugd! Tl Veilig verkeer Voor of tegen JUWELIER v. d. WATER Ongevallen Klaprooscollecte LD. enquête over koopavond MB{ X>NDERDAG 7 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 8 (Van een onzer verslaggevers) „Linkse studenten zijn actieve organisatoren. Dat nu eenmaal een feit". Deze constatering is afkomstig van de natfidse student E. P. Bronstring, die deel uitmaakt van het co- str ité van Leidse studenten dat de „Derde Wereldweek", onder °'30|spiciën van de NESBIC en NSR, in Leiden organiseert. In Nieijn smal zolderkamertje in een studentenhuis aan de Witte 15 ngel vertelt hij dat het NESBIC (National Students Bureau r International Cooperation) een studentenorganisatie is die ?rt.ih bezighoudt met de problematiek van de ontwikkelingslan- p"^n. Het organiseert elk jaar in november een evenement met (trekking op het ontwikkelingsvraagstuk. nscb !»jt jaar besloten NESBIC en NSR en '}d. Stud. Raad) een landelijke ac te voeren. Naar aanleiding van Leln idee van de NSR werd een irDer- ?8 ^Wereldweek" op touw gezet. De R (Leidse Stud. Raad) wees een- uniité aan dat een geschikt pro- ^regpuna voor Leiden moest opzetten. ciaal gericht op de onderwijspro- Kixnen der ontwikkelingslanden. De sP%ngstelling van het publiek is tot vtoe zeer gering. Jronstring: ,.De mensen komen ge- ).3Ó>n niet, hoewel we toch veel pro- unma's hebbenu itgegeven. Alleen %ieer je ze van elk evenement af- een stencil in de hand ch£t, komen ze. Maar ja. dat is ir nrm veel werk. Het is blijkbaar We verkopen de mappen wel. maar vrijwel alleen aan studenten. Voor een verkoopsucces heb je twee dingen nodig: koopbereidheid en een appa raat waarlangs de mappen kunnen worden verkocht. Wat dat laatste be treft liggen de zaken moeilijk. Als we de mappen via de boekhandel verko pen, ligt de prijs tweemaal zo hoog als nu het geval is". Toch waren er wel enige reacties. Een man die het wagenspel had ge zien kwam een affiche halen om voor zijn raam te hangen terwijl een le raar van de LTS met zijn klas de tentoonstelling „Wij nemen het weer niet" zou komen bezoeken". „De mensen reageren wel, maar nog te traag. Die tentoonstelling mógen vod te grote moeite even in het pro- I de mensen eenvoudig niet missen, mma te kijken. Neem nu het wa- maar tegen de tijd dat het een beetje 2}spel van afgelopen zaterdag. Vrij- i gaat lopen, wordt zij alweer gesloten". d geen burgers. Er waren wel toe- j „Op die tentoonstelling zijn aller- ouwers maar dat waren meren- i lei afdelingen, o.a. de afdelingen Is studenten. Overigens had de'po- Duitsland en Vietnam. Nu zijn de ronb ons Wel een zeer ongelukkige j mensen niet bereid in de Amerikaan ss toegewezen: de Kaasmarkt se Vietnam-politiek dezelfde fascist!- na*lr waren we verontwaardigd over. sche mentaliteit te zien als in het wilden naar andere plaats Derde Rijk. En we tonen toch alleen 10 jn, met het risico gearresteerd te rden maar waar we wel de aan- 'neght zouden trekken. Vanwege de lidsapparatuur hebben we het niet gedaan" Amsterdam R*< VeaNee", verzucht hij „dan zit Am- rdam toch een stuk beter. Alleen amverkoop Van documen^atiemaPPen In Amsterdam gingen bij een on- "onigs gehouden manifestatie zo'n 700 n (ppen per dag bij de studentenbalie arkdeur uit. Wij hebben er zaterdag het wagenspel niet één verkocht. ADVERTENTIE £2, FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE- EN ,leb SCHIPPERTJESKLOKKEN, Diverse ANTIEKE STIJïrKLOKKEN, moderne ra<S SCHOORSTEEN- EN ir. WANDKLOKKEN. In ruime keuze en de beste merken. Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig 's Maandags gesloten.1 maar waar geweld wordt gebruikt. De verhouding kapitalisme-communisme heeft daar niets mee te maken. Ook wordt de „zwarte dag" van Tsjecho- Slowakije getoond. Dat is eigenlijk een mooie tegenhanger voor Vietnam, en zo kan men ons niet van eenzij digheid beschuldigen. Het belangrijke van deze tentoonstelling is dat de mensen dingen zien. die ze liever niet willen zien, maar die wel dege lijk waar zijn". „Harde koppen" Over de bemoeienissen van de hoogleraren zegt Bronstring het vol gende: „Ze hebben er eigenlijk niets mee te maken. Wel hebben ze vooraf I druk uitgeoefend om de tentoonstel- ling «gebouw Leython, Levendaal 101 I van 5 tot 14 november) en de Cuba- avond te laten vervallen, omdat ze vonden „dat het niet ging". Maar ja, als ze zien dat ze op harde koppen stuiten, en dat deden ze in dit geval, dan geven ze verder geen commen- I taar. Ze kochten zelfs een Cuba-map. I Ook hebben de curatoren ons met f 3.000 gesteund. We ondervonden aanvankelijk nogal moeilijkheden bij het zoeken naar financiële steun. Als je dan ziet met hoeveel gemak er geld is gegeven voor de All American Night. Hoe zijn ze in contact gekomen met de buitenlandse hoogleraren die hier komen spreken? „O. dat was niet zo moeilijk. Dat ging via het NESBIC, dat zich al enige jaren met ontwik kelingsproblemen bezighoudt en in contact staat met vele buitenlandse hoogleraren. We hadden aanvanke- j lijk de op dit gebied bekendste hoog- leraar van Zweden, prof. Myrdal,1 aangeschreven. Vooral door het Myr- dal-instituut was Zweden van het Westerse blok het meest progressieve land op de UNCTAD-ontwikkelings- conferentie". Prof. Myrdal komt ech ter zelf niet, maar stuurt twee me dewerkers, de hoogleraren Jacoby en Adler-Karllson". Linkse sympathieën Zijn de studenten die aan de week meewerken allemaal links gericht en geven ztf de zaken wel objectief weer, bijvoorbeeld wat Cuba betreft? „Over het algemeen hebben ze linkse sympathieën, maar bijvoor beeld de organisator van de onder- wijsavond, H. v. Loo, heeft van tevo ren aangekondigd dat op ,zijn' avond wel een bepaald stempel zal worden gedrukt, maar dat hij dit toch zoveel mogelijk zal trachten te voorkomen. Piet Heinsbroek, die de Cuba-avond organiseert, is de afgelopen zomer op Cuba geweest en heeft daar zijn ma teriaal voor deze avond opgedaan. Het is daarom zo leuk dat hij is ge gaan, omdat voor vele studenten de reis werd afgelast. Er waren heel goedkope reizen naar Cuba georga niseerd. Het was de bedoeling dat de studenten er drie weken zouden wer ken en drie weken door het land zou den reizen. Hoe het precies is geko men weten we niet, maar plotseling werden de reizen afgelast". „Wel is er in het weekblad „Radicaal" (voor socialisme en vrede) en in het stu dentenblad „Off" kritiek geuit te gen Amerika, omdat dit land druk op de vliegmaatschappijen zou hebben uitgeoefend geen vliegtuigen ter be schikking te stellen. „Ach", zo besluit hij zijn verhaal, „het is wel duidelijk dat Cuba economisch, politiek en cul tureel wordt geïsoleerd. Dat doet nu eenmaal iedereen". Dr. J. L. Terpstra Bij K.B. is dr. J. L. Terpstra, we tenschappelijk hoofdambtenaar A en chef de clinique op de afdeling Al gemene Heelkunde van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden, be noemd tot gewoon lector in de heel kunde aan de Leidse Universiteit. Dr. J. L. Terpstra. die in 1928 in Amsterdam werd geboren, doorliep het Stedelijk Gymnasium in Utrecht en studeerde aan de universiteit al daar medicijnen. Na in 1955 het art senexamen te hebben afgelegd spe cialiseerde hij zich in de heelkunde In het Diaconessenhuis in Utrecht en het Leids Academisch Ziekenhuis. Daar werd hij in 1960, na in het zelfde jaar bij prof. dr. M. Vink in Leiden te zijn gepromoveerd op het proefschrift „De chirurgische recon structietherapie bij arterieel oblite- rend vaatlijden", aangesteld als hoofd van de heelkundige afdeling van de polikliniek voor vaatziekten. In januari 1962 volgde zijn inschrijving in het specialistenregister en werd hij benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar eerste klasse. Sinds 1963 is hij betrokken bij het onderzoek van dr. Terpstra, die al dan niet in samen werking met anderen een aantal ar tikelen over de vasculaire chirurgie heeft gepubliceerd, is de laatste tijd voornamelijk gewijd aan de expe rimentele chirurgie met betrekking tot levertransplantatie. Dr. v. Nieuwenhuijzen Bij K.B. is dr. M. G. van Nieu wenhuijzen, sinds 1965 wetenschap pelijk hoofdmedewerker by het In stituut voor Sociale Geneeskunde aan de Leidse Universiteit, benoemd tot gewoon lector in de sociale ge neeskunde aan deze Universiteit. Dr. M. G. van Nieuwenhuijzen. die in 1917 in Dirksland werd geboren, behaalde in 1936 het einddiploma HBS-B in Middelharnis en studeerde vervolgens geneeskunde aan de Soekama ziek Oud-president Soekarno staat onder „speciale me dische behandeling." aldus een hooggeplaatste Indonesische officier van de inlichtingendienst. Aan welke kwaal de 68-jarige oud-dictator lijdt is niet meegedeeld. Rijksuniversiteit in Utrecht. De slui ting van deze universiteit in 1943 had tot gevolg, dat hij zijn artsexa men pas in augustus 1945 kon afleg gen, waarna hij zich als huisarts in Hoensbroek vestigde. In 1961 promo veerde hij bij prof. R. Homstra in Utrecht op het proefschrift „Persoon en milieu van ulcus duodenilijder". Dr. Van Nieuwenhuijzen, die in de jaren 1956 tot 1965 lid van het hoofd bestuur van het Nederlands Huisart sen Genootschap is geweest en in 1967 als sociaal-geneeskundig specia list is ingeschreven in het specialis tenregister. heeft tal van functies op sociaal-medisch terrein vervuld. Zijn onlangs bij het Instituut voor Prae- ventieve Geneeskunde voltooide op- loding tot erkend trainer in tussen menselijke verhoudingen houdt nauw verband met de bestudering van be paalde aspecten van de sociale ge neeskunde, waarvan met name struc tuur en functie van gezondheids organisaties genoemd kunnen wor den. Daarnaast is het wetenschappe lijk onderzoek van dr. Van Nieuwen huijzen voornamelijk gericht op de mens-mileu relatie in immateriële zin en de onderwijsresearch. E. P. BRONSTRING In tegenstelling met vele Leid se hofjes heeft het Juffrouw Maashofje aan de Kalvermarkt nog geen eerbiedwaardige leef tijd. In 1901 konden de eerste bewoners tot het hofje worden toegelaten. Mej. H. Maas, die 20 juli 1899 overleed, legateerde elf percelen, w.o. haar woonhuis en 8 woningen aan de Kalvermarkt en f 25.000 onder voorwaarde, dat binnen twee jaar na haar dood van deze percelen een hofje zou worden gesticht met kosteloze bewoning door leden van de Ge- ref. Kerk. De heer B. E. Spijker werd als architect met de ver bouw belast. De opbrengst der niet voor de bouw benodigde hui zen moest aangewend worden voor het onderhoud van het hof je, alsmede voor jaarlijkse preu- ven in geld en kledingstukken aan de leerlingen van de destijds in het Noordeinde gevestigde zon dagschool. In de regentenkamer hangen foto's van het hofje, por tretten en naamlijsten van de re genten. In de vestibule herinnert een gedenksteen aan het 25-jarig bestaan van het hofje. (Foto LD/Holvaat) Emeritus-pastoor M. M. A. Vollaert (69) overleden LEIDEN NOORDWIJKERHOUT Op 69-jarige leeftijd is in Heemstede overleden emerituspastoor M. M. A. Vollaert. Emeritus-pastoor Vollaert was tot 1956 pastoor van de parochie St. Pe trus in Leiden en vertrok toen naar de St. Victorparochie in Noordwij- kerhout. In deze parochie is hij tot eind 1964 werkzaam geweest. Hij ging toen met emeritaat en vestigde zich in Heemstede. Bij het horen van het woord student krijgt de oudere jeugd een klap in het gezicht. Deze voelt zich achtergesteld omdat ze als grcip he lemaal niet meetelt. En terecht, wan neer studenten iets ondernemen wor den faciliteiten verleend en wordt er voor gezorgd dat er ruimte komt. Met de smoes ..maar het is voor de stu denten" kun je kastelen bouwen in Leiden. Maar als jeugdfiguurtjes met frisse ideetjes naar een bevoegde in stantie gaan. worden ze aangekeken als niet van deze aarde. Er wordt een cliché uit een kast te voorschijn ge haald dat zachtjes mompelt: best jeugdfiguurtjes, wij willen wel. we zullen ons best doen. maar we heb ben geen geld en geen gebouwen. Dan denken we even aan andere steden, waar geld bij bakken tegelijk bij het jeugdwerk naar binnen wordt gegooid. Maar ja, daar wordt de gul den regel „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" ter harte genomen Voorbeelden: te veel om op te noe men. Nu rijst de vraag bij velen hoe komt dat. Dat komt omdat de hele studentenkliek beter is georganiseerd. Hoe meer leden zo'n vereniging heeft hoe machtiger. En daar ontbreekt het de Leidse jeugd aan. Om dat ene woord „macht" draait alles. De Jeugdfiguurtjes hebben lang nage dacht om macht uit te oefenen. Het bleek een simpele zaak, ze hadden vroeger handtekeningen gespaard en dat gaan ze nu weer doen alleen op grotere schaal. Op alle strategi sche punten in de stad, op alle mid delbare scholen, overal waar de jeugd zich ophoudt. En met die handteke ningen zullen we onze doelstellingen (een creatief centrum, een soort pa- radiso, diggershops popconcerten, ed.) vast wel bereiken, net zo als de studenten. Comité leefbaar Leiden. J. K. Boer (Stationsweg 11), B. Goudriaan, B. J. Stöxen. Gisteravond omstreeks kwart over acht reed ik per fiets op de Apothe- kersdijk richting Prinsessekade. Bij na bij de hoek gekomen, scheerde plotseling een personenauto komen de uit de richting Turfmarkt, uiterst links door de bocht, vlak voor me de Apothekersdijk op! Kennelijk hield de bestuurder geen rekening met het feit. dat men daar ter plaatse als fietser in beide richtin gen mag rijden. Wanneer hij een se conde later deze stunt zou hebben uitgevoerd, was het aantal ver keersslachtoffers weer met één ver meerderd Het plaatsen van een zuil of iets dergelijks met pijl die hen naar de rechterijzde van de weg verwijst, is nog altijd minder kostbaar dan men senlevens! J. Vermeer. LEIDEN Een 62-jarige inwoon ster van Leiden kreeg een diepe vleeswond aan haar rechterknie, toen zij gisterochtend voor haar woning op de Morskade bij het aantrappen van haar bromfiets met de voet van het pedaal gleed. De EHD zorgde voor vervoer naar het Diaconessen- 1 huis. Op de Haagweg nabij de Da Cos- l tastraat botsten gisteravond een j 17-jarige Leidse bromfietser en een I personenauto tegen elkaar. De jeug- j dige bromfietser liep bij dit ongeval I een lichte hersenschudding op. Hij werd door de EHD naar zijn woning vervoerd. LEIDEN Zaterdag a.s- wordt ook in Leiden de klaprooscollecte gehou den. onder auspiciën van de Ned. Oorlogsgravenstichting. De opbrengst van deze collecte moet de overtocht van familieleden van de in ons land gesneuvelde en begraven militairen mogelijk te maken. Collectanten kunnen de bussen van zaterdagochtend negen uur af op halen in „De Hoeksteen" aan het Le vendaal. LEIDEN Leiden heeft in tegen stelling tot vele andere gemeenten m ons land geen koopavond. In Rotter dam en in Hilversum, in Voorscho ten en in Alphen heerst elke vrijdag avond een gezellige drukte. Er wor den over het algemeen goede zaken gedaan en het winkelende publiek is met de openstelling van de winkels op deze avond bijzonder ingenomen De Leidse winkelstraten evenwel zijn 's avonds stil en verlaten. Zo er al van enige drukte sprake is dan concentreert deze zich voornamelijk rond de bioscopen en de dansloka- len. Het gesloten zijn van de winkels tijdens de avonduren heeft tot gevolg dat vele Leidse (omzet) guldens vrij dags naar het nabijgelegen Voorscho ten en zelfs naar Alphen gaan. Toch is er een kans dat de Leidenaars bin nen afzienbare tijd op vrijdagavond in hun eigen stad boodschappen kun nen doen. Het college van B. en W. staat namelijk niet afwijzend tegen over de suggestie van het raadslid .J Lijten (KVP) om in Leiden met de koopavond een proef te nemen. Een desbetreffend voorstel zal ver moedelijk nog dit jaar de gemeente raad bereiken. De kwestie van de koopavond heeft in Leidse midden- standskringen wel wat beroering te weeg gebracht. De meerderheid van de plaatselijke winkeliers voelt er weinig of niets voor om de winkel deur op vrijdagavond open te hou den en ook de drie samenwerkende bonden van handels-kantoor-en win kelpersoneel zullen zich tegen een koopavond blijven verzetten. Hoewel de koopavonden in Voor- l schoten en Alphen een succes zijn gebleken zien meeste de Leidse mid- denstanders in een avond verkoop j geen heil. Zy vrezen moeilijkheden met het personeel en een aanzienlijke verhoging van de kosten. En volgens de protesterende winkeliers wordt het kostenverhogende effect van de koopavond niet gecompenseerd door een vermeerdering van de omzet. Bovendien vinden zij dat bij het in stellen van een koopavond de klok in sociaal opzicht meer dan dertig jaar wordt teruggedraaid. Wat het perso neelsprobleem betreft moet er naar de mening van vele middenstanders rekening mee worden gehouden dat verkopers en verkoopstertjes bene den de achttien jaar 's avonds na acht uur niet mogen werken. Er zijn in de kring van Leidse mid denstanders ook voorstanders van een wekelijkse koopavond. Deze voor standers gaan uit van de gedachte dat men als winkelier moet dienen om te verdienen. Zy vinden het een dwaze situatie dat Leidenaars 's avonds naar de omliggende ge meenten rijden om hun weekend- voorraad in te slaan. Wel een koopavond? Geen koopavond? Voor Leidse midden standers en consumenten blijft dit een actuele vraag. Het Leidsch Dagblad wil een steentje bijdragen aan de opinievorming rond deze vraag door onder zijn lezers een enquête te organiseren. Wij hopen uiteraard op een zo groot mogelijk aantal deelnemers aan deze enquête. Daarvoor moet U lezer, enige moeite doen. Wij verzoeken U onderstaande vragen te beantwoorden, het en quêteformulier uit te knippen en aan ons toe te sturen. Dat toe sturen gaat als volgt. U doet het formulier in een enveloppe en stuurt die enveloppe zonder postzegel aan: Redactie Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 210, De resultaten van de enquête zullen wij zo spoedig mogelijk publiceren. Hierlangs afknippen Wij verzoeken U de volgende vragen te beantwoorden: 1. In welke gemeente woont U? 2. Doet U uw dagelijkse inkopen meestal in Leiden of meestal ergens anders? 2A In welke gemeente koopt U niet- dagelijkse boodschappen? 3 Zou U het instellen van een vrijdagse koopavond in Leiden toejuichen? 4. Indien er in Leiden een vrijdagse koop avond zou worden ingesteld, zou U dan van deze koopgelegenheid gebruik maken? 5. Geslacht: 6. Leeftijd 7. Wat is uw beroep, of. indien U geen beroep hebt, het beroep van het hoofd van het gezin? Opmerkingen in Leiden/ergens anders v ja, nee man/vrouw

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3