"t ,andelijk plan tegen ervuiiing van water ,Ons land oecumenische proeftuin geworden' Geurig nieuws Voortrekker Aromatic pijptabak een creatie apart! V 3L 1 Gladiolen Lisse hoge brengen in prijzen op Gehuwde priester mag taak (nog) niet blijven uitoefenen de Groot van Hoogheemraadschap r Rijnland heeft een grote ivens: Waakzaam Bisschop van Haarlem In andere sector werkzaam HARINGVANGST IN IERSE ZEE ,G 7 NOVEMBER 1968 LE1DSCH DAGBLAD FACiiNA 2»i ADVERTENTIE (Van een medewerker) iEN (GPD) „Je zou een landelijk bestemmingsplan later moeten hebben. Er zou bepaald moeten worden, wateren wel, weinig of niet vervuild zouden mogen L In het Roergebied hebben ze daar een oplossing voor en. De Roer zelf is glashelder. Daar mag geen spatje l in worden geloosd. De Emscher daarentegen is hét ruilnisvat. Juist in een hoog geïndustrialiseerd land, ook Nederland gaat behoren, met dichtbevolkte ge- moet het mogelijk worden gemaakt èn het afvalwater jeren èn voor hoogwaardig water te zorgen". Dit zegt ir. froot, ingenieur-directeur van de technische dienst van igheemraadschap Rijnland. „Van oudsher wordt are water gebruikt als af- alle mogelijke afval- at gaat goed, zolang het iet zelf reinigende vermogen ater kan worden tenietge- grens is allang overschre- ndien brengt de technische tag van onze samenleving I verdergaand gebruik van et zich mee, die nadat ze Pet. niet, o fniet snel genoeg ■orden afgebroken. (voer van dergelijke stoffen jjzondere maatregelen wor- K t ernstige vergiftigingsge- I gebied van Rijnland deed |9 voor. Juist in een periode waterbehoefte (van april jr), wanneer per etmaal in tot drie miljoen kubieke Jer van de Hollandse IJs- den ingelaten, kwam een eelheid insecticiden (land- liddelen), die „er- deze rivier was gestort, Het hele zuidelijke deel werd ernstig vergif- een enorme vissterfte tot Signaleren |iftiging van het bij Gouda ji water te sigmaleren zjjn aria geplaatst, waardoor ld water uit de Hollandse omt. Gedragen de „waak- ih vreemd dan wordt het in water onmiddellijk ge- tingen van te sterk veront- vergiftlgd water in het ge- het waterschap zelf zijn np te sporen. In het geval kon dank zij een alarme.- lontje van een employé van »ven snel worden ingegree- Irectie zelf deed de vergif- tiet „een ongelukje". grote waterschappen, [Rijnland, heeft niet alleen lijke lozingen tegen te ook om het afvalwater te zuiveren, voordat igeloosd. Er zijn in ons land il te weinig rioolzuiverings- I, terwijl de hoeveelheden f toenemen. Rijnland heeft j taak dergelijke installaties de al door gemeenten ge ilen worden overgenomen, van al deze voor het 273/|)0U(ien van ons miiieu zo maatregelen bestrijdt uit speciale heffingen, de ig waterkwaliteit. Die hef- rden zowel aan partioulie- ui industrieën binnen het territoir opgelegd. Toch zijn het. voor wat Rijnland betreft nog altijd de particulieren, die voor het meeste vuil zorgen: jaarlijks 750.000 eenhe den tegen 250.000 eenheden van de industrie. Wet op komst De wet op de verontreiniging van het oppervlaktewater, die van de Tweede Kamer op weg is naar de senaat en daar waarschijnlijk zonder veel geharrewar zal worden aange nomen, geeft de rijks- en provinciale overheden de bevoegdheid op te tre den tegen verontreiniging, o.a. door het opleggen van heffingen. De pro vincie kan die taak delegeren aan de waterschappen. Dat is onder meer het geval met Rijnland, dat zijn tijd vooruit is. Ir. de Groot: „Niettemin zijn we gelukkig met de nieuwe wet, omdat over het gehele land zoveel mogelijk uniforme regelingen zullen gelden." Toch is hij van mening, dat de wette lijke maatregelen tegen waterveront reiniging vele jaren te laat komen. Grote steden als Haarlem en Gouda hebben geen rioolwaterzuiveringsin stallatie. Andere gemeenten hebben dergelijke voorzieningen nog maar kort. Het water wordt namelijk voor vele doeleinden gebruikt: als drink water voor het vee, voor het besproeien van gewassen en in toe nemende mate voor recreatie (zwem men, vissen en zeilen) Er moeten volgens lr. De Groot aan het water hoge eisen worden gesteld. Daarom moeten soms maatregelen worden genomen, die voor bepaalde Ir. H. de Groot, de ingenieur - directeur van de technische dienst van het Hoogheemraad schap voor Rijnland, meent dat vele gemeenten te laat zijn be gonnen met het bouwen van een rioolwaterzuiveringsinstallatie. Deze foto toont de installatie in Leiden. (Foto LD/Holvast) mensen onaangenaam kunnen zijn. Een voorbeeld daarvan is het weren van woonboten, die zo hebben on derzoekingen uitgewezen door de di recte a/voer van het afval het water ernstig verontreinigen. UTRECHT (ANP) „De vervulling van onze wensen op het gebied van de oecumenische ontwikkeling voltrekt zich zeer snel. Onze dromen op dit terrein zijn al meer dan vervuld en ons land is dan ook oecumenisch een proeftuin geworden. Behalve een sterke verschuiving in de Geref. Kerken is ook de episcopale/synodale „top" in beweging". Een goed bericht voor mannen die de pijp graag stoppen met een lichte, gearomatiseerde tabak. Naast Voortrekker Naturel is er nu ook een voortreffelijke Voortrekker Aromatic pijptabak. Door Theodoras Niemeyer gecreëerd uit 12 geurige tabakken. Een volgeurige en tegelijkertijd opmerkelijk lichte en zachte ontdekking voor f 1.25 per pakje. THEODORUS NIEMEYER-steeds weer nieuw pijprook genoegen! U kunt zich gratis abonneren op "Het Nieuwsblad voor Pijproker»'," u briefkaartje aan Pöfitbu» 41N - Groningen,!» voldoende. Dit zei gistermiddag prof. dr. H. Berkhof op de ledenvergadering van KATWIJK AAN DEN RIJN Sinds geruime tijd is de oude ko renmolen „De Geregtigheid" aan de Valkenburgse weg in onttakel de toestand te zien in verband met restauratiewerkzaamheden. Zoals bekend krijgt deze uit 1740 daterende molen, sinds enige ja ren eigendom van de gemeente, een grote opknapbeurt. Na be ëindiging van de werkzaamheden, die overigens nog geruime tijd in beslag zullen nemen, zal de ge meente een passende bestemming aan deze stellingmolen geven. (Foto LD/J. v. Duljn. Katwijk a. Zee) de Sint Willlbrord-vereniging in Utrecht. In zijn lezing maakte prof Berkhof enige kritische kanttekenin gen bij de „oecumenische hausse" die volgens hem zjjn oorzaak vindt in het feit, dat de mensen zich de laatste ja ren in een versneld tempo bewust, zij n geworden van een seculair levenskli maat. Daarnaast gaat echter ook van de schaalvergroting een stimulerende tendens uit. Prof. Berkhof waarschuwde tegen wat h'U noemde een oecumenische „fopspeen", de vryblijvendheid die kan leiden tot verschillende of nieu we concurrentiestrijd. Hij zei. dat de secularisatie ver schillende effecten heeft: enerzijds een nieuwe vrijzinnigheid, anderzijds een rechtse verontrusting. Op deze manier gaan de kerken op elkaar lij ken in onduidelijkheid, aldus prof. Berkhof. „Een kerktoneel, dat op een gemaskerd bal lijkt, geeft alleen maar een verwarrende en vreemde situa tie". Tenslotte signaleerde prof. Berkhof de ontwikkeling van een tweede oecu mene, die de kerk waardeert naar de mate waarin ze aan de humanisering van het bestaan bijdraagt. Volgens hem is ook bij een gelijkheid van doelen het uitgangspunt met de eer ste oecumene onverenigbaar. .Als proeftuin van Gods koninkrijk is de kerk meer dan een politiek-sociale actiegroep". Sprekende over de Raad van Ker ken, merkte spreker nog op, dat deze raad voor velen fungeert als een nieuw teken van. hoop. Maar alle ker ken zullen een enorm stuk good-will moeten inbrengen, aldus prof. Berk hof, die wees op de vele tegenstrijdige tendensen die gemakkelijk kunnen leiden tot kortsluitingen. caanse wending met zich mee in het kerkelijk denken, dat lange tijd niet gewend was de wereld te houden voor het centrum van Gods eschato logisch handelen. Volgens dr. Groot ts men op kerke- j Kjk niveau in een periode beland, j waarnaar voorheen verlangend is j uitgezien. De oecumenische be we- ging wordt niet meer grotendeels ge- dragen door een kleiner of groter aantal personenen uit verschillende kerken, maar door de kerken zelf in de personen van hun verantwoorde lijke leiders. Er moet gestreefd worden naar een integratie van het bestaande in de lokale en regionale raden van ker ken, zo meent dr. Groot, die tevens van oordeel is dat de Willibrordvere- hóging naar vermogen financiële ver antwoordelijkheid moet gaan nemen voor ondernemingen van nationaal belang. De lokale initiatieven zullen door de lokale instanties gedragen moeten worden. LISSE In de afgelopen week is de aanvoer van gladiolen by HOBAHO ln Lisse weer verder toe- genomen. Het assortiment wordt steeds ruimer, waardoor er ook meer variatie in de prijsnoteringen komt. Men kijkt met enige verbazing i naar het uiteriyk van de knollen, omdat er een aanvoer nit gebieden komt, waar nauwelijks zand te vin den is en toch zien de knollen er nitstekend uit, alsof ze niet uit de zavel zün geworsteld. Nog belangrijker is, dat de con troleurs van de Bloemenkeurings- diensten in de aanvoer by Hobaho nog geen ziekten of gevaarlijke beestjes hebben gevonden. Men was „Er is op oecumenisch terrein iets aan het groeien, dat niet na zal laten repercussies te weeg te brengen op alle dimensies van onze kerkelijke samenleving. Daarom is een uiter ste waakzaamheid geboden, want de ïynen der ontwikkeling zullen niet miskend mogen worden." Dit waarschuwende geluid liet dr. J. C. Groot, voorzitter van de Sint Willbrordvereniging in deze verga dering horen. Volgens hem kent de huidige ontwikkeling op oecumenisch gebied twee facetten. In de eerste plaats is er de duideiyk toenemende aandacht van de kerken voor de we reld. Hy meent, dat de kerkelijke oe cumene er mondiale dimensies door heeft verkregen. Maar tevens, zo zei dr. Groot, bracht dit een Coperni- HAARLEM (GPD) „Ik ben op dit moment niet in staat een priester, die huwt of van plan is te huwen, verlof te geven voor te gaan in de viering van de H. Eucharistie en de daarbij behorende prediking", zo heeft de bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. J. Zwartkruis, gereageerd op het verzoek van een aan tal studenten pastores aan de bisschoppen van Nederland, om tal studentenpastores aan de bisschoppen van Nederland, om I te volgen in de kwestie van de gehuwde priesters. De bisschop zei te zullen bevorde ren. dat in het bisdom Haarlem ge huwde priesters in een andere sector van het omvangrijke gebied pasto raal werkzaam kunnen zijn, afhan kelijk van hun instelling en hun overleg met de desbetreffende bestu ren van parochies, ziekenhuizen e.d. „Steeds meer priesters, die zowel de geschiktheid als het verlangen be zitten volledig him priesterlijk ambt te biyVen uitoefenen, raken omwille van het celibaat in moeilijkheden. In het volle besef van de bijzonder moeilijke situatie, waarin priesters vanwege hun celibaat kunnen komen te verkeren, vraag ik van hen toch hierby de hiërarchieke weg te willen blijven gaan en begrip te hebben voor de nu nog onontkoombare beperkin gen", aldus de bisschop van Haar lem. Mgr. Zwartkruis wees er verder op, dat de Nederlandse bisschoppen by herhaalde gelegenheden het laatst op 29 oktober in Noordwijkerhout verklaard hebben zich met elkaar, met de gelovigen, met de andere episcopaten en met Rome te zullen beraden over de mogeiykheid van de gehuwde priester en te trachten voor hen nieuwe mogelijkheden te vinden. bevreesd, dat er nogal wat lelijke en zieke knollen zouden komen, door dat deze zomer nu niet precies ideaal Is voor een plant van halftroplsche afkomst. De exporteurs hebben de aanvoer lustig weggekocht, tegen voor de kwekers hoogst aangename prijzen. De exporteurs kunnen de knollen daarvoor ook wel met winst doorle veren, zodat iedereen tevreden lijkt. Dat komt weinig voor in land- en tuinbouw. De resultaten van de marktver kenningen bij HOBAHO waren: 14/op, 12/14. 10/12 en 8 10 per honderd: Aldebaran 7.00/6.50, 6.25/ 5.50, 3.80, 2.00 ...Aristocrat 7.00, 5.75, 3 65: Atlantic 6.20, 4.05. 2.50: Bloem fontein 6.25, 5.15, 2.35; Blue Con queror 720. 6.00, 2.40; Carmen 6.00, Dr. Fleming 7.60. 7.60, 4.55, 2.50; Ed. v. Beinum 6.40: Elan 620/ 5 55. 4.75. 3.50, 2.00: Emilia 6.00/ 5 80, 5.40'5.10. 3.55. 2.15: Oabrielle 6.10. 5.00: Leeuwenhorst 7.35. 6.05, 4.60; Life Flame 6.30. 5.25, 320. 255; Lustige Witwe 7.40. 6.80 4 20, 2.75, Mabel Violet 7.00, 6.55, Maria Goretti 720, 5.85, 425: Memorial Day 6.00. 5.55; Oscar 590/5.65, 5.40/5.10, 3.70, 2.55. Pamplona 7.10, 6.90; Pero- si 720/6.70. 6.30, 4.10. Sneeuwprinses 625, 520. 3.50, 2.00; White Excelsior 4 70. 4.30, 3.50, 2.25; White Friendship 7.00/6.45, 5.45, 3.80/3.60, 2.55. De belangryke valutadatum van 1 november is achter de rug en de Coöp. Bloembollenveilingvereniging H.B.G. In Lisse heeft alle principa len voor de volle 100^ kunnen uit betalen (dat loopt over f32 miljoen) Het lijkt wel of met het verstrijken van deze datum de bordjes verhan gen zijn. De tulpen maken nu een goede pnjs, voor kleine maten van hvacinthen is de vraag zeer groot en krokussen zijn byzonder duur. Ook de prijzen van de gladiolen staan op een zeer gunstig peil. De gemiddelde prijs Mgt by HJ3.G. aan zienlijk hoger dan die van verle den jaar. Hieronder volgen enkele gladiolen- noteringen: Bloemfontein 6.405.50 3.75, Fr. Fleming 7.906.90, 4.35, Flower song 6.655.455.15, Friend ship 7.30—6.60—5.00 Happy' End 8.20 —7.754.25, Herm. v. d. Mark 8.00 7.50425. Hochsommer 6.80625 370. Joli Coeur 9.20—'7.55—4.90. Morning Kiss 6.156.05. Oscar 620 —5.30—3.80, Pandion 6.80—6.054.00 Sneeuwprinses 6.55—5.55—3.60 Sum mer Pearl 730—7.05—520, White Friendship 6.755.65. 3.70, Winston Churchill 7.10—6.45—4 45 (Van onze visserij-redacteur) KATWIJK AAN ZEE/IJMUIDEN De haringvisserij in de Ierse wa teren wordt iets beter. De laatste da gen vielen de resultaten wel bijzon der tegen, maar thans is er een op leving te bespeuren. Uit de berich ten konden we opmaken, dat de trei- lers aan de zuidoost-kant van Ier land kwamen tot dagvangsten van 60 tot 70 kantjes grote haring. Aan de zuidwest-kant van Ierland werden als dagtotaal zo'n honderd kisten makreel scheep gehaald. De kustvissers vingen weer wat haring, doch de schepen die ten noorden van Terschelling opereer den ondervonden veel hinder van het slechte weer. Toch gingen af en toe de netten nog over boord en dan le verden de trekken door elkaar geno men een 60 kilo tong en 8 manden andere vis op. De kotter BR 31 uit Breskens, die gisterochtend voor de IJmuidense vissershaven op een strekdam liep, is in de loop van de middag door een kotter uit Breskens, de BR 36, vlot- getrokken. De schipper had hulp van een sleepboot van het Bureau Wijs muller uit IJmuiden afgewezen. De BR 31 is vanmorgen in het dok van het Staatsvissershavenbedrijf opge nomen om te onderzoeken of de bo dem beschadigd is. Vyf en twintig vaartuigen zorgden gisteren in IJmuiden voor een aan voer van 1.190 kisten en 678 kl. kist jes vis. Er waren 470 kisten en 520 kL kistjes schelvis, 280 kisten en 75 kl. kistjes wyting, 480 kisten gul en ka beljauw, 150 kisten koolvis, 30 kisten en 1 kl. kistje haring, 40 kisten en 82 kl. kistjes makreel. 360 kisten schol, 3.000 ldlo tong en 120 kisten diversen. Voor gr. schelvis was veel belang stelling. Deze noteerde tot f 72 per kist, wyting maar tot f 22 gul tot f 50 per kist. Voor kabeljauw werd tot f 70 per regel va ntien stuks en tot f 120 per 125 kg betaald, terwijl gr. zwarte koolvis tot f 72 per 125 kg kwam. Verse haring deed f 26,40. makreel tot f 54 per kist. Voor schol lag het maximum op f 62 per kist, voor schar op f 45. Weegtarbot va rieerde van f 5,70 tot f 5.30 per kilo, tong van f 6,62 tot f 4.29 per kilo. Voor de donderdagmarkt stonden geen grote schepen genoteerd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 29