Dirigent Munch - 77 - overleden Levensverzekering kan inkomens-top verlagen Resultaten van Unilever vielen sterk tegen Boekhouder in Wolvega schrijft jeugdboeken Directie A.C.F. weet van niets Componist Guillaume Lanclré overleden BENDER Tijdens concertreis: Proclamatie Tsjechische schrijvers De „Gijsbreght" gaat niet door Drie vliegen in één klap In eerste negen maanden 1968 Combinatie van uitersten Amerikaanse beschuldigingen over te hoge kinineprijs Parkeernieters in Den Haag duurder ONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 PARIJS (GPD) Tijdens een tournee die hij aan het hoofd ji het nieuwe Orchtestre de Paris, dat hij vorig jaar juist had gericht, door Amerika maakte, is gisternacht de wereldbe- emde Franse dirigent Charles Munch overleden. Munch, die Ijaar oud is geworden, is aan een hartaanval gestorven. Hij ?rd dood in bed aangetroffen in het John Marshal-hotel in chmond (Viginia). gfrCnrr ^■harles Munch is in 1891 in ^Eatsburg geboren, waai* zijn va- |H organist was aan de fameuze Vfcedraal. Van huis uit was hij W list en leerling van de ver maar- Duitse virtuoos en pedagoog Carl ech. Alvorens in 1933 in Parijs orkestleider te debuteren was nch trouwens verschillende jaren concertmeester aan het legenda- •he Gewandhaus-Orchester in pzig verbonden geweest. 'an 1938 af leidde hij in Parijs i Conservatoire orkest. Met Zijn icerten die hij in het bijzonder ty- ls de oorlog gaf, wist hU vooral jonge generatie blijvend aan zich aan de muziek te binden. Zo is nch die met de Duitse romantiek j opgegroeid de dirigent geweest, Brahms voor het eerst in Frank- tot populariteit heeft weten te ngen. fa de oorlog, in 1948, werd Munoh opvolger van Koussevitzky tot t dirigent van het beroemde or- t van Boston benoemd, waar hij 1962 is gebleven. Op zijn 76ste f aanvaardde hij nog de loodzwa- taak en de hoge eer uit handen i de regering het Orchestre de •is te stichten en te leiden, met k orkest hij na Rusland, deze and, juist Amerika bezocht. ibarles Munch die ook veel in Ne land ook in Leiden is opge ien, behoorde tot de laatste ver- enwoordigers van een illustere Igentengeneratie. In die kwaliteit hij nu, als groot dienaar van de riek, dus frn het harnas gestor- ADVERTENTLB illlil STOMME PIANO Lijkt vreemd voor adviseurs In nk, maar soms adviseren wij pia- 6 die voor stommetje spelen: we loeien piano's die door gebruik i het derde pedaal vrijwel geluid- spelen. Op deze wijze hebben i^al heel wat flatneuroses genezen, renruzies voorkomen en de studie n menig adspirant concertpianist red. Waarmee wij maar willen zeg- n dat U - zelfs voor een stom vies beter naar Bender kunt gaanl jeskundig in klank 8f Leiden, Hogewoerd 90 - tel. 20097 Imsterdam Arnhem Breda Rotterdam Deze gigantische „roeiers", die isers moeten voorstellenzijn 12!n creatie van de Hamburgse eldhouwer Gerhard Brandes. i begroeten de schepen, die bij vmmburg-Altona de Elbe opvaren, i zijn vervaardigd uit koper. andes werkte 18 maanden aan *n schepping. HÖ zou gisteravond nog zijn or kest van 120 man hebben gediri- gered. Zijn concertreis was op 20 oktober begonnen. PRAAG (AP) Leden van de Tsjechoslo waakse schrij- versvakbond hebben vandaag een proclamatie uitgegeven, waarin zij dreigen met een „to tale culturele staking" als laatste toevlucht wanneer scheppende kunstenaars het slachtoffer worden van vervol gingen vanwege hun werk. Voorts wordt gezegd dat zij die de verklaring ondertekenen collectief zullen optreden „als één enkele Tsje chische of Slowaakse kunstenaar, ge leerde of journalist, waar hfj ook woont, slachtoffer wordt van vervol ging". In de Tsjechoslowaakse hoofdstad ls gisteren het eerste nummer ver schenen van „Listy", het nieuwe or gaan van de organisatie van Tsje choslowaakse schrijvers. De redactie verklaart, dat zij niet zal zwijgen als er schrijvers worden aangevallen. Voorts stelt zij dat een ieder die de toestand van vóór de Russische inva sie „contra-revolutionair" noemt, aan geschiedvervalsing doet. Het blad bindt de Tsjecholsowaakse leiders op het hart, geen compromissen te slui ten. „Listy" is bedoeld als een cultureel weekblad. Het is in de plaats geko men van het bekende „Lfterani Lis ty" dat onmiddelijk na de Russische Inval werd opgeheven. Enige mede werkers van dit schrijversblad we ken onmiddellijk uit naar het Wes ten. Van de achterblfjvenden maken enkelen deel uit van de redactie van het nieuwe blad, dat met toestem ming van de autoriteiten verschijnt. AMSTERDAM (ANP) De di recteur van het theater Carré, de heer K. Wurm ink deelt mee dat „het geode initiatief van Carel Briels om gedurende de kersttijd opvoerin gen van de Gijsbreght van Aemstel onder zijn regie te doen plaatsvin den in de West erker k te Amsterdam, onuitvoerbaar blijkt te zijn. Mede door de te korte tijd van voorbereiding was het niet moge lijk het gehele garantie-kapitaal bij een te krijgen", aldus de heer Wun- nink. (ADVERTENTIE) IS kaas uit het vuistje de j van jammer, dat was het laatste stukje Vonnissen in Rhodesië Vijf ne gers zijn gisteren in de Rhodesische hoofdstad tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Zij worden er van beschuldigd Rhodesië gewapend te zijn binnengekomen. DEN HAAG (GPD) Nu het jaar alweer zo ver gevor derd is dat het einde in zicht komt, is het tijd om nog eens te bekijken welke posten er in aanmerking komen om het belast bare inkomen te verminderen. Daarbij kan het nuttig zijn ook de mogelijkheden van een levensverzekering in de beschou wingen te betrekken. Voor koopsommen en periodieke premiën voor lijfrente- en kapitaalverzekeringen kan een aftrek worden verkregen van maximaal f 5.000 per jaar. Het aantrekkelijke daarvan is dat de top van het inkomen, die door de progressie het zwaarst wordt belast, wordt verlaagd. Het aantal verzekeringsmogelijkhe den is de laatste jaren enorm uit gebreid. Vele verzekeringen bieden daarbij een behoorlijke kans op com pensatie voor de waardedaling van de gulden. Voornamelijk is dat het. geval met polissen op basis van be legging in aandelen, de z.g. fractie verzekeringen. Beleggingsdepot By de fractieverzekering worden de premies in aandelen belegd en vormen een z. g. „aandelen-beleg- gingsdepot", waaruit t.z.t. ook de uit keringen worden gedaan. Premies en uitkeringen worden in guldens omgerekend via de guldenswaarde van de fractie. Voor de waarde van de fractie is de gang van zaken op de effecten beurs van groot belang. Bij dalende koersen vermindert ook de waarde van de fractie, bij stygende koersen zal de waarde oplopen. Sinds de in troductie van de fractieverzekering in juli 1966 (alleen de Waerdye-fractie bestond eerder) is de waarde door het gunstige beursklimaat flink op gelopen boven de oorspronkelijke gul den. Blykens een overzicht van Pierson, Heldring en Pierson bedroeg de mul- tifractie (Holl. Soc., Nillmij en RVS) f 1.06, f 1.38 en fl.46 en de Oude Haagsche-fractie f 1.10. f 133 en fl,36. De Waerdye-fractie kwam uit op f 1,51. f 1.85 en f 1.92. Een andere mogelijkheid bieden de dit jaar door verschillende maatschap pijen gelanceerde aandelen-spaar- plannen die in wezen variaties zyn op de gewone fractie-verzekeringen. De nadruk wordt hierbij evenwel ge legd op het beleggingskarakter van de levensverzekering. De fiscale af trek kan ook op deze plannen worden betrokken. Compensatie voor geldontwaarding Met één van deze mogelijkheden is het dus mogelijk om drie vliegen in één klap te slaan. In de eerste plaats wordt een besparing verkre gen op de inkomstenbelasting door het verlagen van de top van het inkomen. In de tweede plaats wordt een kapitaal gevormd dat, doordat het mi de vorm van een verzekering is gegoten aan de vermogensbelasting in juli 1967 al f 1,11 in juli 1968 wordt onttrokken en die, in de der- fl,39 en in oktober fl,43. De unie fractie Alg. Friesche, Amev en Ol- veh) beliep resp. fl,05, fl,36 en fl.44. De Nat. Nederlanden-fractie de plaats, de kans biedt om de ge volgen van de voortdurende geldont waarding geheel of gedeeltelijk te compenseren. ROTTERDAM (ANP) Unilever heeft in de eerste 9 maan den van 1968 in totaal over de gehele wereld voor aftrek van belastingen een winst behaald van f 1.138 (1967: f 1.032) mil joen, waarvan over het derde kwartaal f 349 (1967: f 341) mil joen. De geconsolideerde nettowinst over de eerste 9 maan den van 1968 bedroeg in totaal f 549 (1967: f 540) miljoen, waarvan over het derde kwartaal f 171 (1967: f 184) miljoen. De verkopen aan derden bedroegen over de eerste 9 maanden van 1968 f 14.797 (1967: f 15.037) miljoen, waarvan over het derde kwartaal f 4.955 (1967: f 4.935) miljoen. Het interimdividend over 1968 op de gewone aandelen Unilever N.V. bedraagt nagenoeg on veranderd 1 2,53 per nominaal bedrag van f 20 (1967: f 2,50). WOLVEGA (GPD) Het verschil tussen boekhouden en boeken schrijven lijkt nogal groot. Er is echter een man die deze twee schijnbare uitersten weet te combineren: de heer Rinus Tenk uit Wolvega. Deze 34-jarige Fries is op dit ogenblik met zijn vierde boek bezig. Als auteur gebruikt hij de schuilnaam Jan Martin, de namen van een tweeling in het gezin Tenk. De eerste drie boeken van de heer Tenk zyn al op de boekenmarkt. En niet zonder succes. Een groot deel van de jeugd kent de boeken „De Hilly vaart uit," „Onraad op het IJsselmeer" en „Het geheim van de roestige baggermolen" wel. Het is bepaald niet zo. dat de heer Tenk altyd al geschreven heeft. Drie jaar geleden kreeg een vriend uit Makkum het in zyn hoofd een boek te schrijven over de Mak- kumerwaard. „Ik las het het was helemaal niet slecht en toen dacht ik. dat kan ik óók." In zijn eerste boek, ,De Hilly vaart uit" beschrijft de heer Tenk voornamelijk jeugdherinneringen. „Iedereen heeft wel jeugdherinne ringen. In dat eerste boek spelen myn vrienden en ik de hoofdrollen. Mezelf heb ik tot een Rein gecreëerd een jongen die niet zoveel durft." De heer Tenk zegt geen man te zijn die bezeten is van een bepaald idee. „Dat wil niet zeggen, dat het idee voor myn vierde boek me af en toe niet bezig houdt. Maar ik kan best een paai- dagen helemaal niet aan schrijven denken. Als ik zin heb, schrijf ik een uurtje. Dan pen ik rustig drie bladzijden vol. Later tik ik ze dan wel over. Maar dan kan ik het weer eens een paar dagen zo extra druk hebben, óf ik help I mijn vrouw eens en dan blijft het schrijven er by." De heer Tenk hoopt zijn vierde boek in februari klaar te hebben. Over het onderwerp zegt hij liever niets. „Het is een avontuurlijk ver haal dat handelt over een bepaalde situatie in Friesland. Het gegeven lykt me wel origineel." De favoriete schrijver van de heer Tenk is Maigret: „Hoe zo'n man een romannetje in elkaar zet, daar voor heb ik bewondering. Je begint automatisch op de indeling en de techniek en zo te ietten. Ik denk dat je wat bewuster begint te lezen." Zelf een roman schrijven vindt de heer Tenk nogal wat: „Tja, het zal dan wel weer over Lemmer gaan of over Makkum, waar mijn vrouw Hilly vandaan kooit." Op grond van bovenstaande cij fers zijn de verkopen aan derden in vergelijking met die over het derde kwartaal van 1967 met 0.4 en de winst voor belastingen met 2,3 ge stegen. De ter vergelijking opgeno men bedragen over het derde kwar taal van 1967 zyn echter nog geba seerd op de voor de devaluatie van het pond sterling geldende koersen. Na uitschakeling van de invloed van deze devaluatie zyn de verkopen aan derden met 6,5 9c en de winst voor belastingen met 7,1 gestegen. De bedrijfswinst bedroeg in totaal over de eerste 9 maanden f 1.154 (f 1.063) miljoen, waarvan over het derde kwartaal f 352 (f 351) mil joen. De bedrijfswinst was voor N.V. f 721, resp. f 223 (f 650 resp. f 215) miljoen en voor limited f 433 resp. f 129 (413 res. f 136) miljoen. De geconsolideerde nettowinst be droeg in totaal over de eerste 9 maanden f 549 (f 540) miljoen, waar van over het derde kwartaaJ f 171 (f 184) miljoen. Deze winst bedroeg voor N.V. f 341, resp. f 109 (f 341, resp. f 118) miljoen en voor limited f 298, resp. f 62 (f 199, res. f 66) miljoen. Het dividend op het preferente ka pitaal bedroeg in totaal over de eer ste 9 maanden f 14 (f 14) miljoen, waarvan over het derde kwartaal f5 (f5) miljoen. By N.V. bedroeg dit dividend f 11, resp. f 4 (f 11, resp. f 4) miljoen en bj Limited f 3, resp. f 1 (f 3, resp. f 1) miljoen. De winst toekomend aan de hou ders van het gewone kapitaal be droeg in totaal over de eerste 9 maanden f 535 (f 526) miljoen, waar van over het derde kwartaal f 166 (f 179) miljoen. Hiervan betrof N.V. f 330, resp. f 105 (f 330, resp. f 114) miljoen en limited f 205, resp. f 61 (f 196, resp. f 65) miljoen. Indien de totale resultaten over de eerste drie kwartalen van 1967 zouden zijn her leid tegen de thans geldende koer sen, zou de winst toekomend aan houders van het gewone kapitaal in deze drie kwartalen f 505 miljoen in plaats van f 526 miljoen hebben be dragen. Beursreactie Direct nabeurs werden boven staande cyfers bekendgemaakt. De ze cijfers, waarvan de verwachtin gen ter beurze hoog gespannen wa ren, bleken een grote tegenvaller te zyn. Er kwamen dan ook vele ver kooporders los waardoor de koers van Unilever snel inzakte van 140 tot 135. Gedurende de officiële, beurs was de koers van Unilever reeds bij na f2 gedaald. In totaal daalde Uni lever dus bijna f7, ofwel 35 punten op de oude omrekeningsbasis, ver geleken met het voorgaande slotni- veau. De koers van Unilever was de laatste tijd sterk opgelopen, mede op geruchten van een bonus-uitkering. AMSTERDAM (ANP) In het Wilhelminagasthuis in Amsterdam is overleden de componist Guillaume Landré. Guillaume Landré werd 24 fe bruari 1905 in Den Haag gebo ren. Zijn muzikale opleiding ontving hij van zijn vader, de componist Willem Landré, en van Henri Zagwijn. Hij stu deer rechten in Utrecht, in welke stad hij eveneens com positielessen kreeg van Willem Pijper. Na zijn doctoraal exa men in de rechten met goed gevolg te hebben afgelegd, bleef Landré zich, tussen zijn maatschappelijke bezigheden door, aan de mij ziek wijden. Hfj heeft een groot aantal symfo nische werken op zyn naam staan: o.a. vier symfonieën en verscheide ne andere orkestwerken, een suite voor strijkers en piano, werken voor viool, violoncel, fluit en orkest, ka mermuziek (o.a. drie strijkkwartet ten) en werken voor koor (o.m. Piae Memoriae voor orkest en koor). Ook schreef hij de komische opera „De snoek." Het Concertge bouworkest speelde op zyn eerste Amerikaanse tournee het dooi- Lan dré gecomponeerde werk „Quatre mouvements symphoniques." Guillaume Landré In 1965 werd aan Landré de Swee- linckprijs toegekend. Deze Staats prijs voor muziek is bestemd voor een Nederlands componist op grond van de verdiensten voor zijn totale compositorische arbeid. De heer Landré heeft verscheide- AMSTERDAM (GPD) „Wij weten van niets". Dit zegt de president-directeur van de Amsterdam Chemie-Farmacie (ACF), de heer N. de Roo, over berichten uit de Verenigde Staten dat zes Nederlandse bedrijven in staat van beschuldi ging gesteld zijn wegens een samenzwering om de prijzen van kinine en kinineprodukten kunstmatig hoog te houden. Deze bedrijven zijn inmiddels opgegaan in de ACF. De Nederlandse bedrijven zouden met Duitse. Engelse en Franse kini- nefabrikanten, die ook in staat van beschuldiging gesteld zyn, twee wet ten op de kartelvorming hebben overtreden. „Wij hebben officieel niets van een beschuldiging gehoord. Ook onze col lega's in het buitenland niet" aldus de heer De Roo. De overtredingen zouden zyn ge pleegd tussen 1961 en 1966. Kinine- overschotten. die zy goedkoop van de Amerikaanse regering gekocht had den zouden de betrokken fabrikan ten. na de prijs opgedreven te heb- Wel is er naar zijn zeggen een vorm van samenwerking tussen de Neder landse, Duitse. Franse en Engelse kl- ninefabrikanten geweest, maar deze heeft alleen ten doel gehad de we- reldprijs te stabiliseren om zo stij gingen tegen te gaan. Proces in Boehum Drie voor malige korporaals van de SS staan ln Bochum terecht voor hun aandeel tydens de tweede wereldoorlog aan de moord op 40.000 Joden nabij Kra- kau. Polen. Er zullen 100 getui- o* 4 i K^n voorkomen in het proces dat ben^ ln de Vcremgde Staten met, gro-1 naar *„0^ ne8t.n te winst weer verkocht hebben. Volgens de heer De Roo is de ki- nine-prijs in de jaren 19651966 wel sterk gestegen, „maar dit was een automatisch gevolg van de wet van vraag en aanbod", zegt hij. Hij zegt ook dat van kartelvorming geen sprake is en is geweest. By een onderzoek naar de stijging van de kinineprijs zou dit vastgesteld zijn. DEN HAAG (GPD> Binnen af zienbare tijd zal het Haagse college van B. en W. de gemeenteraad een ne bestuursfuncties vervuld van ver- voorstel aanbieden tot verhoging van enigingen op muziekgebied, zowel de tarieven voor de park eermeters, nationaal als internationaal. Zo was Het zou ln het voornemen liggen, om hij o.m. gedelegeerd bestuurslid van deze tarieven als volgt vast te stellen het Concertgebouworkest, bestuurs- 10 cent voor het eerste half uur., 25 lid van de Nederlandse Operastich- cent voor het eerste uur., 50 cent ting en algemeen secretaris van de voor anderhalf uur, 75 cent voor Raad van de Kunst. twee uur. maanden zal duren. Hulp voor rampgebied De Ita liaanse regering heeft gisteren voor lopig voor ruim honderd miljoen gul den hulp ter beschikking gesteld voor de door de overstromingen ge teisterde gebieden in noord-Italië. De hulp is bestemd voor herstel van de vóór de ramp bloeiende textielindu strie in Piermont, voor herstel van verbindingen, wegen en bruggen en voor hulp aan de slachtoffers. De schade aan de textielindustrie wordt geschat op ten minsten een miljard gulden. Uitgesteld Op het congres in West-Berlijn van de Westduitse Christen-Democratische Unie is giste ren de definitieve beslissing uitge steld over de door de linkervleugel van de party geëiste uitbreiding van de medezeggenschap van de arbei ders in de grote bedrijven. Men be sloot tot een compromis: medezeg genschap wordt niet principieel afge wezen. De kwestie zal echter nader bestudeerd worden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23