NIXON WINT OP HET NIPPERTJE V r edesgesprek ging niet door College-staking in Amsterdam BEHOUDZUCHT BEDREIGT NIXON JAMIN OLGA Litslag tot het allerlaatste moment onzeker ©ue/ tylteuwo IOEILIJKHEDEN MET SAIGON All Demonstratie op Binnenhof KRAMERS Af en toe regen Konin tegenbezoek aan Ethiopië Sleepboot redt in vliegende storm MAN BIJ BRAND OMGEKOMEN Onvenvaiiit Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1968 No. 32631 LE1DSCH DAGBLAD Ureoteur: E. A. E. van Dishoeck loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 67065 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 (Van onze correspondent mr. H. L Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Na een dramatische nek-aan-nek-raee 0111 het Amerikaanse president schap bleek hedenmiddag 0111 3 uur, «lal de Repu blikein Richard Nixon de verkiezingen met een kleine meerderheid heeft gewonnen, zowel in het totaal aantal stemmen als in het kiescollege. I)e Democratische partij is er evenwel in geslaagd de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat te behouden, ondanks enige winst voor de Republikeinen. De uitslag luidde 11a Nixons winst in Californië, Ohio en Illinois: 287 stemmen van het kiescollege, d.w.z. een overschot van 17. SAIGON PARIJS 1 AP, Reuter,dat Noord-Vietnam te verstaan had D) De Zuidvietnamese premier gegeven, dat het akkoord ging met n Vanhoeong heeft het uitstel zijn voorstellen en hij zijn bekend- het vredesoverleg in Parijs een making niet kon uitstellen. ■winning van zijn land genoemd Uitgeput door de enorme spanning tijdens het lange wach ten heeft deze voorvechtster voor het duo Nixon-Agnew een ogen blikje rust gezocht op een matras op de grond. American Night sident Thioe van Zuid-Vietnam over enkele dagen de voorwaar- meedelen, die naar Zuidvietna- s inzicht vrede kunnen brengen. et uitstel van het overleg in Pa- kwam vanmorgen ondanks ge- hten die spraken van een weige- van Saigon om met een dele- e van de Vietcong aan één tafel sitten volkomen onverwacht, ommige Amerikaanse functiona- en geloven dat Thioe's beslissing rschijnlijk is beïnvloed door de pachting dat Richard Nixon de identsverkiezingen zou winnen lat dit op de een of andere wijze Amerikaanse politiek na de ver ingen in zijn voordeel zou beïn- iden. e algemene opvatting in de rege- -Johnson is echter dat Thioe en zich plotseling voor een totaal iwe situatie zagen geplaatst, rin zy politieke moeilijkheden in on voorzagen, en dat zij van me- waren dat zij eerst een zeer on- mkelijke positie moesten inne- alvorens tenslotte aan de be- ikingen deel te nemen, m gezaghebbende zijde in Wash- is vernomen, dat president nson zich reeds bewust was van Zuidvietnamese weigering de uit- eidere vredesbesprekingen in Pa- bij te wonen, toen hij vorige ik de Amet ikaanse bom-pauze be- tdmaakte Maar de Amerikaanse sident voelde zich verplicht, zich houden aan deze bomstop en de Uwe Paryse onderhandelingen om- ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Ongeveer 300 jonge werknemers en -ueemsters hebben vanmorgen op het Binnen hof gedemonstreerd, terwijl tweede kamerleden airiveerden om als on derwijsdeskundigen van de politieke partijen met minister Veringa en staatssecretaris Grosheide te debat teren over de onderwijsbegroting. De meeste jongemannen en meisjes waren op bromfietsen uit het oos ten van ons land naar de residentie gekomen De actiegroep „Vormings werk 18" organiseerde de tocht naar Den Haag. ton delegatie overhan digde de voorzitter van de tweede kamercommissie. de heer R. Zege- ring Hadders. een petitie die door 2200 jonge werknemers en -neemsters was ondertekend. Daarin wordt ge protesteerd tegen vermindering van rle subsidie voor de groep van wer kenden bovai de 18 jaar, die over dag aan het vormingswerk deel neemt. Na vergeefs gepoogd te hebben de vergadering van de onderwijscom missie bij te wonen zochten de jon geren hun brommers weer op, die ze van de politie op de Lange Vijverberg hadden moeten achterlaten. KOKEVAARSTRAAl 17 PELIKAANSTRAAT 25 4 r 'et KNMI verwacht van heden morgenavond: vrij koud weer met I bewolking en af en toe regen, pge tot krachtige, langs de wad- I krachtige tot har-de wind tus- °ost en noord-oost- (Opgemaakt om 11.40 u.) 1 NOVEMBER 1968 Zon op: 07.46; onder: 17.01. Maan op: 17.34; onder: 10.38. ««water in Katwijk: 4.15 en 16 26, «Water: 0.12 en 12.26. U nummer bestaat uit 22 pagina's DEN HAAG (ANP) De Konin gin en Prins Bernhard zullen zich, vergezeld van Prinses Beatrix en Prins Claus, op uitnodiging van de Keizer van Ethiopië van 20-30 janu ari 1969 naar Ethiopië begeven, ten einde het staatsbezoek, dat de Kei zer van Ethiopië aan Nederland bracht, te beantwoorden. ADVERTENTIE morgen voordeel caramella's 200 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Verkiezingsberoering niet al leen in de Verenigde Staten, maar ook in Leiden. Het Leid- sche Studenten Corps organi seerde de afgelopen nacht een „All American Night". Wat daar allemaal plaatsvond kunt u lezen op de stadspagina. Op de foto onder de reusach tige portretten van Humphrey en Nixon v.l.n.r. o a. H. A. Luns hof. professor dr. H. Daalder. Frits van der Poel en Bram de Swaan, die een belangrijke rol speelden. (Foto LD/Holvast) Omstreeks het middaguur waren voor Nixon 27.800.526 stemmen ge teld voor Humphrey 27.478.307 en voor Wallace 8.768.527. resp. 43. 43 en 14 procent. De verwachting voor het aantal stemmen in het kiescol lege was toen resp. 290, 203 en 45. Om gekozen te worden moet de nieu we president kunnen rekenen op 270 stemmen in het kiescollege. Eén ding is duidelijk: de volgende presi dent van de Verenigde Staten zal het land moeten regeren met een zeer klein mandaat. Zoals bekend lopen de aantallen stemmen, waarover de verschillende sbaten van de USA in oef. kiescollege kunnen beschikken, sterk uiteen. De doorslag geven sta ten als New York en Californië. die door resp. 43 en 40 kiesmannen zijn vertegenwoordigd. Groot was van ochtend de kans. dat Nixon noch Humphrey de benodigde meerder heid van 270 kiesmannen achter zich zou krijgen en dat er na 144 jaar opnieuw een impasse zou ontstaan, waarin, volgens de voorschriften, het parlement de beslissing zou moeten nemen. Beslissing Huis De laatste keer dat de Amerikaan se presidentsverkiezingen door het Huis van Afgevaardigen moesten worden beslist gaven de politieke te genstellingen in het land aanleiding tot de oprichting van een nieuwe partij, de Democratische party. Dat was nu 144 jaar geleden toen John Quincy Adams, de zoon van de twee de Amerikaanse president. John Adams, door het Huis van Afgevaar digden werd gekozen. Toen als nu had de felle compe titie tot op het laatste moment ten gevolge dat de rivalen elkaar weinig ontliepen. Adams werd tenslotte de overwinnaar door toedoen van twee kandidaten voor het presidentschap die geen succes hadden gehad op de dag der verkiezingen. Voor Richard Nixon, diie over tuigd was van een ruime overwin ning met drie tot vijf miljoen stem men. was deze verkiezingsnacht met ziin kleine verschillen een teleur stelling. Zijn perschef. Klein, deelde op zeker ogenblik mede, dat Nixon, „bleek en ingetogen, maar vol ver trouwen, de uitslag volgde". Maar even later meldde hy, kennelijk op Instructie van de kandidaat, dat „men met een bruinverbrand gezicht nieï snel wit wordt", waarmee hij doelde op het zonnige voorkomen, dat Nixon tijdens zijn verblijven in Florida had verworven. de laatste telling ongeveer 15 pro cent van de stemmen zou hebben ge kregen, werkte niet ten gunste van Richard Nixon. zoals verwacht werd, maar ten voordele van Hubert Hum phrey; vice-president Humphrey zou na de afkondiging van de bomstop ook een groot aantal stemmen van vrouwen hebben aangetrokken en van hen. die met hun keuze tot het laatste ogen blik wachtten; tenslotte moet worden aangenomen dat Richard NLxons verklaringen over een versterking van de defensie van de Verenigde Staten de angst voor nieuwe buitenlandse avonturen eerder hebben opgewekt dan gestild. Een ander verrassend feit was de overwinning van het Congreslid Adam Clayton Powell, de luxueus le vende negerdominee uit Harlem in New York die epige tijd geleden door zijn collega's geroyeerd werd wegens frauduleuze manipulaties met fond sen die voor andere doeleinden wa ren bestemd. Eveneens verrassend was de herverkiezing van senator Barry Goldwater in Arizona, die in 1964 verpletterend werd verslagen als de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap tegen president Johnson. ROTTERDAM (GPD) In een vliegende storm zijn vanmorgen vroeg twee matrozen van de sleep boot Groningen van Wijsmuller over gesprongen op de Noorse tanker „Et- nefjell" die stuurloos ronddreef op de Atlantische Oceaan tussen New Foundland en Ierland. Zij hielpen de drie Noren, die nog aan boord j waren met het. vastmaken van de sleeptros. Om 8 uur vanmorgen kon de Groningen melden „Etnefjell vastgemaakt". De Etnefjell dreef reeds twee da gen rond, nadat bij slecht weer aan boord een felle brand had gewoed. Vijfentwintig opvarenden verlieten het schip in een sloep, vijf werden (Van onze correspondent, mr. H L. Leffelaar) WASHINGTON <GPD> Het lan ge. soms eindeloos lijkende verkie zingsjaar 1968 is geëindigd met een even lang lijkende dag. die in de grote steden een bijna vakantie-ach- tige stemming opriep. Het was de dag waarop Richard Nixon. zij het met een kleine meerderheid. de overwinning kreeg toegemeten, waarop hij in 1960 na een even lange nacht tevergeefs had gewacht Het was ook de dag waarop Hubert Humphrey de rekening betaalde voor een verdeelde en verontruste natie, geschokt in haar zelfvertrou wen door een verre en tragische oorlog, door onrust en opstand in haar eigen veste. Voor de Democratische party zal het verkiezingsjaar 1968 te boek ko men te staan als het punt waarop ze afscheid moest nemen van een be leid. dat in de jaren '20 het liberalis me inluidde, dat op grootse wyze scheep ging met de „New Deal"-po- litiek van president Roosevelt en dat na de tweede wereldoorlog zich aarzelend een koers zocht als 's we relds grootste mogendheid. Misschien is het passend, maar daarom niet minder ironisch, dat het Hubert. Humphrey moest zijn die deze periode uitluidde. Humphrey immers was van meet af aan een van de kundigste en meest toegewij de liberale leiders, die vlak na de tweede wereldoorlog in Minnesota een vernieuwing begon, die hy nu niet heeft kunnen doortrekken op nationaal niveau. De verkiezing van Richard Nixon volgt een bijna traditie geworden pa troon, waarbij de Verenigde Staten terugvallen op de Republikeinse par tij om zich als het ware te bezinnen op een rumoerige, soms tumulteuze periode in zijn geschiedenis. Dit was bijvoorbeeld het geval toen president Eisenhower in 1952 aan het bewind kwam na de massale inspanning voor de tweede wereldoorlog en Amerika's eerste stappen als leider op het stuk van de internationale politiek onder de regering van president Truman. Meer dan in vorige jaren lijkt Nixons verkiezing het verlangen te zyn naar een herbevestiging van het Amerikaanse zelfvertrouwen. Maar meer dan ooit lijkt de mogelykheid groot, dat Amerika zal moeten ont dekken dat de periode van inkeer en AMSTERDAM (ANP) Een aan vankelijk kleine brand in een van de kamers van het hotel „Het wapen van Friesland" in Amsterdam, heeft vannacht het leven gekost aan de 55-jarige Hagenaar A. de Hondt. De brand brak in de door hem bewoonde kamer uit en verraste hem in zijn slaap. De man, die invalide was, heeft zich niet tijdig kunnen redden. De brandweer, eenmaal gewaar- direct al vermist. Het is nos niet was meester. bekend waarheen de tanker zal wor den gesleept. Twee andere gasten liepen niet ern stige verwondingen op. ADVERTENTIE Voor aoed auto-onderhoud Het fenomeen van deze verkiezin gen is ongetwijfeld de totaal onver wachte steun die vice-president Hum phrey van de kiezers kreeg. Afgezien van zyn innemende persoonlijkheid en de uitnemende keus van senator Edmund Muskie als de kandidaat voor het vice-presidentschap. is het Indrukwekkende aantal op de Demo cratische partij uitgebrachte stem- i men te danken aan drie factoren: de kandidatuur van George Wallace van wie verwacht wordt dat hij by ADVERTENTIE en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zijn de winnaars van het aankoopbedrag In de afgelopen Mevr. R. Horstine-Benenga, Hoge Duinlaan 7. Aalst. P. Ver schoor, Meidoornstraat 9. H.I. Ambacht. T. Bergwerf, Dr. Kuiper straat. 53, Sliedrecht. M. Hagen-Keyzer, Willem Pyperlaau 44, Dieren. F. J. Venema, Dijkrecht 33, Farsum. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. I AMSTERDAM (ANP) Slechts I sietoestel in verband met de presi- I een handjevol studenten en een paar dentsverkiezingen in Amerika i hoogleraren zijn vanmorgen in de1 thuis zouden blijven. ..Deze staking universiteitsgebouwen in de hoofd- is bedoeld als protest tegen de plan- stad komen opdagen. Of 't wegblijven nen van minister dr. G. H. Veringa van anderen moet worden toege- voor een numerus fixus voor medi- schreven aan solidariteit met de door sche studenten. Hierover zou van- de Algemene Studenten Vereniging daag moeten worden gediscussieerd Amsterdam (ASVA) opgeroepen col- door zoveel mogelijk studenten", al- legestaking in de medische faculteit van de universiteit van Amsterdam of aan het verlangen van de meeste studenten om vandaag thuis te bly- ven. kon de voorzitter Paul Verhey van de ASVA. de organisator van de 1 stakingsbeweging vanmorgen niet zeggen. De ASVA-voorzitter toonde zich in- dus Paul Verhey. Er werd inderdaad gediscussieerd. Niet zoals de bedoeling was een grootscheeps openbaar debat in de hal van de Oudemanhuispoort, maar in een van de zalen van de univei'si- teit van Amsterdam. Hier werd door een half lege zaal gepraat over de numerus fixus en de herstructure- genomen met het succes van zijn op- ring van het wetenschappelijk onder- roep. Niettemin gaf hy toe dat dit wijs. Ook in de aula van de universi- een Pyrrusoverwinning is. Het was teit de Lutherse kerk aan het Singel, niet de bedoeling, dat de studenten waar een debat was voorbereid, was wellicht gekluisterd aan het televi- de opkomst vanmorgen nog gering. HUBERT HUMPHREY het opzichzelf betrokken zyn voorbij is En Richard Nixon, als president van de Verenigde Staten, kan even eens tot de conclusie komen dat een kalme regeringsperiode, zoals die van president Eisenhower, niet langer be antwoordt aan de internationale stroomversnelling waarin Amerika sindsdien terecht is gekomen. Of Nixon deze conclusie tot uit drukking zal kunnen brengen in zijn regeringsperiode zal afhangen van zyn bereidheid om een nieuwe poli tieke coalitie te smeden, nu meer dan ooit nodig gezien de kleine meerder heid waarmee hy de verkiezingen heeft gewonnen. En deze coalitie zal op haar beurt afhankelijk zijn van het soort oppositie dat de Democra ten zullen gaan voeren. De oude coalitie, waarbij de Republikeinen steunden op de conservatieve groe peringen in de Democratische parbij, is na de rol van Wallace in deze ver kiezingen zeker niet uitgesloten maar kan dan niet bezijden de wer kelijkheid zyn waar het in Amerika vandaag om gaat. Van hun kant zullen de Democra ten ernstig werk moeten gaan ma ken van de vernieuwing waarop se nator McCarthy en zijn volgelingen op het partijcongres in Chicago schipbreuk leden en zij zullen in de komende vier jaren een beleid op 6tapel moeten zetten dat bij de pre sidentsverkiezingen van 1972 kan in haken op wat in Chicago begon maar nooit beëindigd werd. Senator McCarthy heeft er op ge duid, dat hij zich zou willen inspan nen voor de oprichting van een der de of zelfs vierde politieke partij. De ze partij zal dan vermoedelijk alle elementen bezitten, die de Democra tische party nodig zou hebben om zich op zinvolle wijze te vernieuwen. Bij een dergelijke constructie zou de Republikeinse partij voor een ernsti ge crisis worden geplaatst, omdat zij dan haar bestaansreden voorname lijk zou moeten vinden in een conser vatisme dat te beperkt is om toe komstmogelijkheden te bieden. Richard Nixons moeilijke taak Is dan ook zijn partij in de komende ja ren niet in slaap te sussen met een nationaal en internationaal status quo-beleid, maar om zich open te stellen voor vernieuwingstendensen in het land. Men zou zelfs kunnen zeggen dat Richard Nixon won, omdat de De mocraten gevoeliger waren voor dit klimaat op een tijdstip, dat zij er zelf niet rijp voor waren. Want de poli tieke analytici zyn het er over eens dat senator McCarthy, had hy de kandidatuur voor het presidentschap verworven, het niet van Nixon had kunnen winnen en hem zelfs een gro tere meerderheid van 6temmen zou hebben bezorgd dan in diens wedloop tegen Humphrey. a Uit het Leidsch Dagblad van j 5 November 1868 (Advertentie) Aardappe- lenbericht. De ondergetee- kende maakt hiermede be kend, dat bij hem te verkrij- gen zijn beste winteraardap pelen voor f 2,50 en f 2,75 per mud, vrij aan huis. Te be- ij vragen aan de Groote Aard- appelenmarkt bij den schip- z per H. de Krijger. Jj (Advertentie) - Te koop voor 1 70 een klein huisorgel met f, 3 registers. Te bevragen of met franco brieven onder f, letter J. bij de boekhandela- ren Scheuder alhier.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1