lAdvies: jaarcijfers op tafel Verwarring in Kamer over een ombudsman Vliegers niet bang voor Nigeriaanse luchtmacht Enschedese Romeo op „hoog" bezoek Omdat er weieens iemand zonder jas naar buiten holt. H SER-commissie wil wijziging ondernemingsraden y- (PHILIPS BATTERIJENl HOGERE LASTEN CONGRES GEBOUW Vrouw neergeslagen met strijkijzer PRINS OPENDE EOTOSCHOOL TRANSA VIA GEZUIVERD Drie Belgische sportvissers in Zeeland vermist Studenten in o verleg-orgaa n Mr. Beernink wil meer vrouwelijke politie - agenten li DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE DEN HAAG (ANPEen SER-commissie onder voorzitter schap van prof. mr. N. E. H. van Esveld stelt in een ontwerp advies een drastische wijziging van de wet op de ondernemings raden voor. De Sociaal-Economische Raad zal dit advies op vrijdag 22 november in een openbare vergadering behandelen. Als de SER en de regering het advies overnemen en het parlement de plannen goedkeurt zal de onderneming de cijfers hij de onder nemingsraad op tafel moeten leggen. Aan de ondernemer wordt namelijk de verplichting opgelegd de ondernemingsraad financieel- economische gegevens te verstrekken, zodat de ondernemingsraad in staat is zich een oordeel te vormen over de solvabiliteit, liquiditeit en rentabiliteit van de onderneming. Persoonlijke inkomens- of vermogensbelangen van de eigenaar vallen niet onder deze ver plichting. De ondernemer is (volgens het ont werp-advies) ook verplicht de onder- nemingsraad zo vroeg mogelijk op de Velt hoogte te stellen van en te raadple- v. gen over, diep ingrijpende maatrege- ling, len. die de ondernemer wenst te tref- roniten (fusies e d.). Zoveel mogelijk imei dient te worden voorkomen de on- hai dernemingsraad voor voldongen fei- en ten te plaatsen. On De gekozen leden van de onderne- oem mingsraad wordt het recht gegeven )lyas vertegenwoordigers van vakorganisa- J ties of andere adviseurs te raadple- e ha" s vi (ADVERTENTIE) 1 die móeten wel goed zijn I row I in DEN HAAG (GPD) Met de [Stemmen van twee kleine fracties (PSP en Boerenpartij) tegen heeft, a «de Haagse gemeenteraad gistermid dag het voorstel aanvaard om een }e ^gemeentelijke garantie te verlenen aart op leningen tot 22 miljoen gulden, iriei door de N.V. Nederlands Congresge- 10- b-mw te sluiten. De raad accepteerde daarmee, dat bet totale investeringsbedrag in het k. ïojuist bouwkundig opgeleverde (en di op 14 maart 1969 officieel te ope- bö nem) Congresgebouw de hoogte van miljoen gulden heeft bereikt. De appel Is voor het Haagse ge- legt meentebestuur vooral zo zuur. omdat tel\ de andere participanten-van-het-eer- en ste-uur In de N.V- Nederlands Con- I 1» gresgebouw, bedrijfsleven en Rijk, met bereid gevonden zijn in de hoge- 'eD* re lasten te delen. 1 Gevolg van het zware Haagse aan- B 0| deel in de stichting en exploitatie 3esc. van het congresgebouw is wèl, dat 'ns. van gemeentelijke kant nu twee ex- tra leden in de raad van commissa- 623) rissen van de n.v. zullen worden be- noemd. I Voorts Is extra toezicht op sober- 111 heid en doelmatigheid in het beheer oC bedongen, oe? rst» L gen, ter voorbereiding van een ver gadering van de ondernemingsraad. Ook wordt in het ontwerp-advies voorgesteld de ondernem s gsraad de bevoegdheid te geven één of meer deskundigen op de vergadering van de raad uit te nodigen. Als waarborg voor de objectiviteit van het overleg wordt een driehoof dige commissie van beroep voorge steld. De ondernemer kan aan die commissie een verschil van mening over de toepassing van de wet voor leggen. De meerderheid van de le den van de ondernemingsraad kan dit eveneens doen. Het ondernemingsraadslid mag niet worden benadeeld in zijn positie als werknemer. Ontslag van de leden (werknemers» van de ondernemings raad is nietig gedurende het raads lidmaatschap en zelfs twee jaar daarna. Dit „afgezien van bijzondere redenen die wel tot beëindiging van de arbeidsovereenkomst kunnen lei den". In het ontwerp-advies wordt opge merkt dat deze algemene regelingen in de afzonderlijke reglementen van de ondernemingsraden nadere aan vulling en uitwerking behoeven. Voorgesteld wordt nog de grens van de wettelijke verplichting tot het Instellen van een ondernemingsraad te .verhogen van 25 kiesgerechtigde personeelsleden tot 100 personeelsle den. De ondernemer blijft voorzitter van de ondernemingsraad. De geko zen leden van de raad krijgen de ge legenheid. bij wijze van vooroverleg, vóór een vergadering van de onder nemingsraad afzonderlijk te vergade ren, zonder de voorzitter. AMSTERDAM (ANP) In haar woning op de eerste verdieping van een huis aan de Overtoom In Am sterdam is in de nacht van zondag op maandag de 73-jarige mevrouw W. J. Oldings door een onbekende met een strijkijzer neergeslagen. De vrouw, die het signalement van de overvaller aan de politie heeft kun nen opgeven, is ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Uit haar woning wordt een porte monnee met drie gulden gemist. ENSCHEDE (GPD) Zo fel brandde het liefdesvuur gister nacht in de borst van een jeug dige Romeo in Enschede, dat hij op zijn brommer stapte en naar zijn geliefde reed. Helaas, Julia woonde tien hoog in een flatge bouw aan de Boulevard. De lief desbrand van Romeo laaide hierdoor juist op tot een laaiend vuur. Als een klimgeit klauterde hij met ware doodsverachting langs de balkons van de tussen liggende flatwoningen naar het verheven liefdesnestje van zyn Julia. Helaas voor de vurige min naar had een van de onderbuur- vrouwen kennelijk een haze- slaapje. Zij werd wakker door het lawaai op haar balkon. Ze porde haar echtgenoot uit bed. die eerst beneden alleen maar een brommer zag staan, maar toen hy omhoog keek tot zyn stomme verbazing een duistere figuur naar de negende en hoog ste etage zag klimmen. Telefo nisch werd de politie gewaar schuwd. want in eerste instantie werd aan de combinatie gevel toerist-inbreker gedacht. Het pakte evenwel anders uit want scherpzinnige recher cheurs ontdekten, dat bij een flat, bewoond door enkele meis jes, de bel was afgezet. Na de nodige consternatie in de vroe ge ochtenduren bleek, dat de op lossing van het raadsel van de geveltoerist toch in de bewuste flat te vinden was. Een van de meisjes was namelijk Julia (om begrijpelijke redenen wil ze haar naam verder niet bekend zien gemaakt)die haar ondernemen de minnaar Romeo een nachte lijk rendez-vous had toegestaan. Romeo bewandelde daarbij de ongewone en levensgevaarlijke weg langs de balkons, omdat de medebewoonsters van Julia niets van zijn (hoge) bezoek mochten afweten. Prins Bernhard heeft gis termiddag aan de Tarwe- kamp in Den Haag het nieu we gebouw van de middel baar technische school voor fotografen en fototechniek officieel geopend. De Prins deed dit door in de aula van de school met een wisser over een ingelijste, onafgewerkte foto van het schoolgebouw te strijken, waardoor de zwart, wit plaat zichtbaar werd. Voor de opening maakte Prins Bernhard een rond gang door het schoolgebouw. iDaarbij in een der ateliers een fotoportret van hem ge maakt werd fotoiDe school die plaats biedt aan 216 leerlingen heeft 5 miljoen gulden gekost. DEN HAAG (GPDI De rege-[Systeem hem precies voor ogen ring wil een ombudsman, die in <°°nde VO°' het Enge.se. maar de liberaal mr. nauwe samenwerking met het Rietkerk wierp hem tegen, dat de parlement gaat optreden, maar Engelse ombudsman uitsluitend han- toch een onafhankelijke status I delt 111 "Placht van het parlement. heeft. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken zei gister avond in de Tweede-Kamercom missies voor Justitie en Binnen landse Zaken, dat een vooront werp van de wet klaar ligt. De minister kon de beide commis sies niet duidelijk maken welk En dat bleek de minister toch niet te willen. Hij vond. dat de Neder landse ombudsman niet in dienst van het parlement mag staan en ook niet op aanwijzing van dat parle ment zal mogen werken. Anderzijds had hij het over een figuur, die niet buiten de Kamers om zal mogen op treden om de controlerende baak van het parlement niet uit te hollen. Voor de heer Rietkerk was dat de Deense ombudsman, die wel samen werkt met het parlement, maar de klachten geheel zelfstandig onder zoekt- Minister Beernink hield ech ter vol, dat hij de Engelse ombuds man op het oog haa. Al door VLISSINGEN (GPD) Drie Bel gische sportvissers worden sinds maandagmorgen in Zeeland ver mist. Zij zijn zondag bij Rilland Bath met een roeiboot uitgevaren voor een vistocht op de Oosterschel de en daarna niet meer gezien. De Rijkspolitie te water en de Rijkspo litie uit de groep Kruiningen zijn gisteren fcn actie geweest, maar boot en bemanning heeft men niet kun nen opsporen. Aangenomen wordt, dat de drie mannen zijn verdronken. De vermisten zijn de 60-jarige F. Verscharen. zyn 45-jarige broer J. E. Versoharen en de 30-jarige E. Ver baenen, allen uit Eekeren. De belde eersten waren gehuwd, de derde ver miste ls ongehuwd. De boot waarin z\i op de Oost-er schelde voeren, ver keerde in slechte staat. Het speuren naar de mannen ie vandaag voort gezet. UTRECHT (GPD) De curatoren van de Rijksuniversiteit te Utrecht hebben in een poging de onrust onder de studenten te kanaliseren, besloten een overlegorgaan in het leven te roepen waarin de verschillende groe peringen van de universitaire ge meenschap vertegenwoordigd zijn. In de commissie zullen zitting krij gen: enkele vertegenwoordigers van het dagelijks bestuur van de universi teit, drie vertegenwoordigers uit de senaat, vijf uit de wetenschappelijke staf. vijf uit de technische en admi nistratieve staf en acht vertegenwoor digers van de studenten. AMSTERDAM (GPD) In de Londense Times, die giste ren in Nederland verkrijgbaar was. kon men lezen, dat dit eerbiedwaardige blad zijn ex- DEN HAAG (GPD) Minist*- Beernink van Binnenlandse Zaken wil meer vrouwen aantrekken voor de politiedienst. Hy heeft de bur gemeesters van de grotere gemeen ten gewezen op het tekort aan po litiepersoneel dat in de jaren '70 dreigt, te ontstaan ais gevolg van de leeftydopbouw in d» meeste korp sen gemeentepolitie en hun de sug gestie aan de hand gedaan dat te kort op te vangen door de werving van meer vrouwelijk personeel. De minister wees gisteravond in de vaste kamercommissie van Jus titie en Binnenlandse Zaken op de gunstige ervaring met vrouwelijke agenten bij de gemeentepolitie. Er zijn op het ogenblik ongeveer 250 vrouwen in politiedienst, waarvan een dertigtal in een hogere rang terwijl 60 in opleiding zijn. De mi nister wees op de mogelijkheid voor de vrouwelijke agenten om ook na een huwelijk in dienst te blijven. Minister Polak van Justitie deelde voorts mee, dat in april een voor ontwerp van een herziene politie wet te verwachten valt, waarin dp indeling in ryks- en gemeentepok toe wordt gehandhaafd. De minister bleek geen plannen te hebben voor vermindering van het. aanbal groepen in het Korps Rijks politie. Evenmin bleek hij de veld politie te willen inkrimpen of op heffen. cuses aanbood aan de Neder landse chartermaatschappij Transavia, voor de in eerdere berichten uitgesproken be schuldiging, dat Transavia zou meewerken aan het transport van wapens voor Biafra. Dat gewraakte berioht was van de hand van de Times-medewerker Alexander Mitchell en daarin werd Transavia op eén lijn gesteld met o.a. Air-Gabon en de wilde lucht- bevrachter van Amerikaanse origine Hank Warton, die juist om hun wa- penvluchten op Biafra bekendheid hebben gekregen. Volgens Transavia was deze be richtgeving volslagen vals. John j Blook, de directeur van de Neder landse chartermaatschappij ver klaarde, dat hij uiterst verbaasd was omdat al zijn vliegtuigen, die gere geld op Sao Tomé en op Biafra vlie gen, onder contract staan of wel van Caritas in Rome of wel van Ame rikaanse of Noorse kerkgenootschap pen, die verre van het wapenürams port geacht mogen worden. Hij zei, dat hij zijn piloten strikte opdracht had gegeven zich aan de directieven van deze hulporganisa ties te houden, heigeen tot gevolg heeft gehad dat hy éénmaal in ern stige moeilijkheden is geweest, toen hij in Lissabon een ais voedsel ge registreerd wapentransport openlijk heeft geweigerd Volgens Transavia is het berioh+ In de Times er mede die oorzaak van dat Nigerië heeft aangekondigd nachtelijke vluchten te zullen gaan j uitvoeren en alle vliegtuigen te be schieten. die niet in de kleuren van het Internationale Rode Kruis zijn geschilderd. Door interne moeilijk heden tussen het Rode Kruis en Ca ritas kunnen de vliegtuigen van Transavia niet met het rode kruri worden beschilderd, waardoor de drie DC-6 toestellen, die onder auspiciën van Transavia op Biafra vliegen, ge vaar zouden lopen om door Nige riaanse njoesjlns en Migs te worden neergehaald. Op grond daarvan heeft de advo caat van Trarisavia de Londense Ti mes verantwoordelijk gesteld voor eventuele aanvallen op de vliegtui gen van Transavia. Volgens de Britse i wetgeving zou het Londense blad daarvoor verantwoordelijk kunnen worden gesteld en dat is de reden geweest, dat de beschuldigingen zijn ingetrokken. Overigens vrezen de bemanningen van de Transavia-toestellen de Ni geriaanse luchtmacht niet. Deze ja gers van Russische oorsprong zijn niet uitgerust met instrumenten voor het vliegen 's nachts. Tot dusver heeft men nog geen enkele last ge had. Naar verluidt zijn alle jagers van de Nigeriaanse luchtmacht bemand met Egyptische piloten, die vooralsnog geweigerd hebben 's nachts op patrouille te gaan. Ni gerië heeft aangekondigd de jagers met eigen piloten te zullen beman nen, die het avontuur wel zouden aandurven. Volgens Transavia is het een vraag of deze inheemse piloten zonder doelmatige instrumenten in staat zullen zijn 's nachts voedsel - vliegtuigen te onderscheppen. Overdag zijn intussen wel enkele bombardementen op de zogenaamde Annabella-strip in Biafra uitge voerd. Daarby werd geringe schade aan dit geïmproviseerde vliegveld toegebrahet De minister ontketende nogal wal verwarring onder de commissieleden met de mededeling, dat hij de in zichten van de regering reeds in de vorm van een vertrouwelijk stuk had voorgelegd aan de commissies van de verzoekschriften uit de beide Ka mers en thans op de reacties van j deze commissie wacht. Met name de liberale fractieleider mr. Toxopeus nam daar geen genoegen mee. Hy eiste in een motie inspraak van de gehele Kamer bij het vooroverleg. Hoewel minister Polak van Justitie zijn collega van Binnenlandse Zaken bijviel, dat in het stuk slechts wordt gereageerd op voorstellen, die de commissie voor de verzoekschriften vorig jaar op dit gebied zelf heeft gedaan, bleef de heer Toxopeus zeer verstoord over de gevolgde proce dure. Hij handhaafde zijn motie, ook nadat de bewindsheden de bereid heid hadden getoond met de Kamer als geheel te praten. Strijd Uit het debat bleek, dat er zich rond de ombudsman een competen tiestrijd aan het ontwikkelen is. dia de keuze van het ene of andere systeem er niet gemakkelijker op maakt. De commissie voor de ver zoekschriften uit de Tweede Kamer wil, getuige het sterke pleidooi van haar voorzitter drs. Franssen (P.v. d.A.) voor de invoering van hel Engelse systeem, haar bevoegdheden op dit terrein kennelijk niet graag 1 prijsgeven. Daarentegen spraken mr. Rietkerk (WD) en mej. mr. Goud smit (D'66) zich uit voor het Deen se voorbeeld. Drs. Wiebenga (PSP) sprak zich niet uit voor een systeem, maar wilde de ombudsman in ieder geval niet meer bevoegdheden toe- kennnen dan het parlement nu reeds heeft. De motie-Toxopeus zal bij de ple naire behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken opnieuw aan de orde komen. ANP-Foto maakte deze lucht- opname van het klaverblad Oudenrijn, dat ongetwijfeld tot genoegen van talloze automobi listen woensdag 13 november in gebruik zal worden gesteld. ADVERTENTIE Daarom, daarom, daarom: Davitamon 10. Elke dag. Allemaal. Davitamon 10. het complete dregeetje dat zorgt voor ext»a weerstand en

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7