Ouders begrijpen er niets van Nieuwtjes voor uw huis salt brum Gebuik wat minder vet TONTDEK MOEDERLIJKE OVERPEINZING HARDE VLOERBEDEKKING OVERGORDIJNEN GLASGORDIJNEN SfAST TAPIJT LOSSE KLEDEN MM PAR ELS-BIJOUX tA 2 £A1ttDAO 8 NOVEMBER 1968 LD EXTRA 8 ADVERTENTIE desinfecterende crème-zeep vonr de HALVE PRIJS, bij grote tube SANBALM handcréme Die toon van mij", zei oom Janus, „is sta pelgek. Nou heeft-ie een prachtbaan en een beetje geld opgespaard en wat denk je dat hij vorige week tegen me zegt? „Pa, ik neem ontslag en ga drie maanden vakantie houden. Daarna zal ik wel verder zien". Van een jongen van tiointig zou je toch meer verstand verwachten!" Ik kon met hem meevoelen, want mijn zoon had dat grapje ook wel eens uitgehaald. „Ach", trachtte ik oom Janus te troosten. „Die vrijheidsbevliegingen zijn maar tijde lijk. Adriaan doet van tijd tot tijd precies zo gek. De jongens weten immers nog niet wat ze willen". Laat Piet je niet horen", riep oom Janus. „Hij beweert juist altijd dat hij precies weet wat hij wil: een nieuwe wetreldr ,,'t Is of ik Adriaan hoor", knikte ik blij. „En de kleren waarin Piet rondloopt niet om aan te zien!" zuchtte oom Janus. „Soms is hij net een abstract schilderij, Pi- po is er niets bij. Soms heb ik ook wel eens zin om in een kort broekje naar kantoor te gaan, of een geblokt sporthemd aan te trekken als ik naar een diner moet, of een vergadering te presideren in een ijstrui. Maar daarom doe ik het nog niet. Ik heb roei geleerd rekening te houden met mijn medemensen en hen niet met allerlei bizarre grillen voor het hoofd te stoten. Hoe zou jij het vindon als je de directrice van een grote zaak ging interviewen en ze ontving je in bi kini omdat het toevallig een warme dag was?" Tevergeefs probeerde tk ma zo'n situatie voor te stellen. „Dochters zijn nog erger", klaagde oom Ja nus. „Gisteren komt Pietje thuis met de me dedeling, dat ze eer jaar naar Parijs wil. Het kind is nota bene nèt zeventien! Ik zeg natuurlijk: geen sprake van, wacht maar een jaar of vijf. „Waarom?" vraagt ze woedend. „Ik kan op mezelf passen en ik wil carrière maken, dat lukt me nooit in dit benauwde landjeIk zeg: Fietje, zeg ik, in Parijs zit ten ze beslist niet op jou te wachten. Er zijn daar nog tweehonderd duizend jonge mensen die precies willen wat jij wil: eventjes gauw rijk en beroemd worden. Maar. zeg ik, Fietje, dat kun je ook in Zwammerdam of Winterswijk. Het komt er niet op aan waar je bent, de hoofdzaak is: dat je doet wat de moeite waard is. Maar als ik zo iets zeg ben ik weer een conservatief, een bange ouwe heer en een stommeling". ,X>e moeilijkheid is", meende ik, „dat het een heel enkel jong mens soms lukt. Zo'n onvolwassen rebel trekt naar Parijs of Lon den of New York, maakt binnen een half jaar furore en wordt door de rest van de we reld bewierookt. Eén op de honderdduizend. Maar de anderen denken: wat hij kan, kan ik ook, en dat willen ze dan meteen bewij zen." Het griezelige met die kinderen is vooral dat ze in wezen helemaal niet dom zijn", knikte oom lanus. „Piet is een intelligente jongen, jouw Adriaan doet niet voor hem on der, Fietje is een bijdehand meisje dat zich de worst niet van het brood laat stelen. Ze kunnen logisch denken en zeer spits redene ren. Ze hebben een stevige ondergrond van algemene ontwikkeling, ze spreken hun ta len en kunnen over alles meepraten. Ze zijn beslist geen sullige ossen die gedachtenloos doen wat hun wordt opgedragen. Eigenlijk zijn het stuk voor stuk hoopvolle jonge men sen van wie je hoge verwachtingen, zou mo gen koesteren. Maar wat doen ze? Het ene absurde plan na het andere uitbroeden. Ach ter populariteit en glorie aanlopen. Elkaar imiteren en zichzelf mateloos overschatten En dan maken ze brokken, ze halen domhe den uit, of ze vergooien hun beste kansen Want met al hun intelligentie blijven het toch nog maar onrijpe kuikens die verschrikkelijk veel te leren hebben". „Laten we eerlijk zijn, oom Janus. Ook wij moesten indertijd builen vallen en met scha- de-en-schande wijs worden, nietwaar? En zo erg wijs zijn we er niet eens van geworden alleen wat voorzichtiger" „En voorzichtigheid is iets wat je een kind niet kunt leren", zuchtte oom Janus triest. We keken elkaar eens aanwij, ouders van imiterende individualisten, van re belse jongeren, van nieuwe wereldburgers die tegen de wereld schoppen en we waren ons diep bewust van onze machteloosheidonze bezorgdheidons onbegrip. „Ja", prevelde oom Janus. ....Ze worden elk jaar ouder". THEA BECKMAN ADVERTENTIE i In ons land wordt d vet gebruikt. Uit ge il zondheidsoverweginfan men zeggen: ont- i stellend veel. Deskuigen nemen aan dat het toenemen van o.a. «rt- en vaatziekten en 1 suikerziekte te wip is aan overvoeding. Het vetgehalte van't dagelijks voedselpak ket (alles inbegrep< bedroeg de laatste ja ren gemiddeld 137 gm vet per persoon. De eiwitrijke voecgsmiddelen, zoals melk en melkprodukten aas, vlees, pluimvee, ei, vis en peulvrucht leverden ongeveer 45 Hf gram vet De zic^are vetten, zoals mar- garine, boter, spijiën en -vetten, spek en room droegen ong'er 80 gram vet bij. ïi De koolhydraatri! produkten zoals brood, aardappelen, rijstmdmiddelen en enkele di- if versen zoals noteen cacao leverden samen nog eens ongeveeO gram vet. Het vetgebruik v.ninderen kan op verschil- lende manieren.^ betekent in elk geval u niet dat we nu emaal geen boter of mar- m garine gaan geflken. Dat wil zeggen geen jus, geen botert' margarine op het brood en de groente :ult het water. Tenslotte is er een zekere eveelheid van deze vetten nodig om de irltijden smakelijk te maken Ji en om bepaalcvitamines, die erin voorko men te kunne'Pnemen. Er zijn wel andere de manieren om n een lager vetrantsoen te ;n- komen. Melk: een geel te van de dagelijkse portie melk kan in cvorm van karnemelk, tapte melk of tapttflkyoghurt genomen worden. Kaas: afwisseling in het gebruik van vol vette, 40+ en magere korstloze of 20+ Leidse kaas draagt ook een steentje bij. Vlees: magere vleessoorten 'mager rund-, kalfs-, paardevlees, lever, nier en tong» en niet te vergeten de magere vis (wijting, schelvis, schol, kabeljauw) kunnen in vele gevallen het duurdere mager vlees vervangen. Als u een stukje doorregen vlees neemt, houd er dan rekening mee dat u voor het bakken of braden met weinig vet kunt volstaan. Groente: in groente is maar een theelepel boter of margarine per persoon voldoende. De groente is dan het lekkerst. Aardappelen: bij gebakken aardappelen en aardappelpuree kan de jus heel goed worden gemist. Brood: margarine en boter op kamertempe ratuur gebracht, smeren heel dun uit, zonder dat men het brood „schraapt". Uit een kleine berekening blijkt dat er in de huishouding bijna twee pakjes margarine of boter per persoon per week gebruikt worden. Gebak en koekjes nemen hiervan een flinke portie voor hun rekening. Het is zeer ge wenst om deze hoeveelheid terug te brengen tot één pakje. Hiernaast wordt immer nog olie gebruikt voor patates frites, chips, mayo naise en allerhande slasausen en spijsvetten voor het braden van vlees e.d. VOC UW DAGELIJKSE SCHOONHEIDSVERZORGING Dépositalre voor Leiden Sad HANS VAN BELLEN - Stationsweg 38 blijft er een groot toepassingsgebied voor los se tapijten en kleedjes. Losse tapijten behoe ven echt niet altijd rechthoekig te zijn. Op Inter Decor waren zeshoekige en ook ronde tapijten te zien. De Nederlandse fabriek Van den Brink en Campman vervaardigt onder meer een serie ronde tapijten in de series Arusha en de goedkopere kwaliteit Palma. De serie Palma is gemaakt van zuiver scheer wol. Een rond tapijtje met een diameter van twee meter kost in de winkel ca f 217. Specialist op het gebied van losse kleedjes voor zit-slaapkamers, slaapkamers, kinderka mers en ook badkamers en toiletruimten is Tufton. Tufton brengt een hele reeks van deze kleed jes, zowel van kunststoffen als in wol, vaak met een antislip-rug en afgeronde hoeken. In een zit-slaapkamer met een „harde" vloer bedekking (linoleum, vinyl e.d.) kan zo'n kleedje een heel gezellig accent geven. Bij alle belangstelling voor tapijtvloerbedek king zitten ook de fabrikanten van de zo genaamde „harde" vloerbedekking niet stil. Na het van oudsher bekende en bijna onver woestbare linoleum zijn er tal van soorten van vinyl- (kunststof) vloerbedekkingen. Aan die reeks is nu een nieuwe soort toegevoegd door Krommenie (de fabrikant van o.a. lino leum) die de naam draagt van novilon. No- vilon bestaat uit drie lagen: een toplaag van zuiver, transparant vinyl, een tussenlaag met 't dessin van soepen, verend schuim en 'n on derlaag van een materiaal dat de naam aqua- non heeft meegekregen en dat ongevoelig is voor vocht. Novilon is in feite helemaal geen harde vloerbedekking. Door de verende des sinlaag voelt het bij het lopen zacht aan. Het heeft goede gelui ds- en warm te-isole rende eigenschappen, is heel eenvoudig schoon te houden en makkelijk en daardoor goedkoop te leggen. De prijs bedraagt f 13.25 per vierkante meter. De Olympische Spelen hebben op allerlei wij zen sterk de aandacht op Mexico gericht. Daardoor is er thans nu een serie gordijn stoffen met dessins die zijn geïnspireerd op authentieke Mexicaanse kunst. Reeds hon derden jaren voordat Colümbus Mexico ont dekte bestond in Mexico een ver ontwikkelde cultuur, ook op artistiek gebied. In de vorm van bedrukte linnen stoffen kunnen deze oude kunstuitingen nu in Nederlandse huis kamers een uitermate decoratieve werking hebben. Voor woonkamergordijnen blijft een gro- Kom er ACHT-er 1. raampje minder in flatgebouw 2. schoorsteen rechts 3. neus van man in teil 4. mond van vrouw links 5. hand van man links 6. stelt is korter 7. zwembroekje man rechte 8. veter van schoen van man op stelten te belangstelling voor en een daarbij pas send gevarieerd aanbod in bloemdessins, soms „naturalistisch" en soms prachtig ge- styleerd en speciaal afgestemd op het ge bruik als gordijnstof. Een gordijn immers hangt altijd geplooid en een gordijndessin moet zo worden ontworpen, dat het ge plooid het beste tot zijn recht komt. Ook bij het kiezen van gordijnen is het dus van belang de stof geplooid te beoordelen en niet vlak. Bij de bloemdessins zijn er ook, die zijn uit gevoerd in een Jugendstil-ontwerp. Een be paalde serie werd dan ook onder de naam Jeugdstijl-serie uitgebracht. Voor kinderkamers is er weer een ruim aan bod van nieuwe en soms verrassend frisse dessins met sprookjesfiguren, grappige gesty- leerde figuren enz. Ook in keukengordijnen is een ruime variatie in fleurige dessins. Som mige van deze stoffen zijn zo gemaakt, dat ze direct na het ivassen nat kunnen worden opgehangen en dan vanzelf mooi glad op drogen. Wat de grondstoffen betreft: er wordt veel gebruik gemaakt van terlenka, zowel voor gordijnen als voor vitrages. Daarnaast wordt ook gebruik gemaakt van glasvezel voor gor dijnstoffen, o.a. in een collectie onder de titel Accent, mooi gestructureerde stoffen in heldere, veelal iets gemêleerde maar verder effen stoffen. Ook bij de glasgordijnen en bij de half trans parante stoffen (die het- midden houden tus sen vitrage en een overgordijn) worden o.a. glasvezels toegepast. In de vitrages is, ge heel aansluitend bij de toenemende belang stelling voor „stijlinterieurs" een groot assor timent vitrages met geborduurde bloemmo tieven. Het is interessant om op te merken, dat voor de toepassing van vitrage de laatste tijd meer nieuwe ideeën ingang vinden. Traditie-ge trouw hangen wij altijd voor een raam eerst vitrage, het dichtst dus bij het glas en dan pas de overgordijnen: de overgordijnen dus aan de kamerkant. Gaan 's avonds de over gordijnen dicht, dan is de vitrage onzicht baar. Maar het kan ook andersom. De over gordijnen het dichtst bij het raam en de vi trage aan de kamerkant. Gaan de over gordijnen dicht, dan blijft de vitrage in zicht. Een combinatie van bijvoorbeeld een over gordijn in een tamelijk sprekende, enigszins effen kleur met daarvoor een wijdmazige vi trage levert een bijzonder effect op. Voor wie het helemaal af wil maken: breng een in directe verlichting aan, aan de bovenzijde tussen overgordijn en glasgordijn. E vakbeurs voor woningtextie Inter Decor is weer aanleiding geweest tot het op de markt brengen van slerlei nieuwe artikelen voor de inrichting van de woning in Nederland. Nieuwe soorten en dessins in vloerbedekking, gordij nen en meubelbekleding. Geleielijk aan zullen deze nieuwe artikelen in de verschijnen en aldus het besclkbare assortiment vergroten en vernieuwen, keuze-mogelijkheid wordt daardoo wel groter, maar door de veelheid niet gemak kelijker. Hier een kleine greep uit de veiheid van praktische èn prachtige nieuwe stof feringen. -1)0 laatste Jaren is er een toenemende ï- - ^langstelling voor fauteuils en banken, die p ;+f»en wat losse wijze zijn gestoffeerd. Nt jtrak dus maar bijvoorbeeld met losse ki- ,^ens, gevuld met een zacht materiaal, war- het prettig wegzinken is. Van het bekeiie li is thans een nieuwe uitvoering ontbe eld, die onder de naam blue-skai in de hi- wordt gebracht. Blue-skai heeft een at llig aandoend oppervlak, dat bij tempfö- iuurwisselingen soepel blijft en niet fat ilakken. Het is namelijk ventilerend en sr- ier bijzonder sterk en makkelijk schoo te houden. Er zijn negen kleuren van i? de i dhandel (geen blauw). aai^en andere nieuwe kunstleer meubelfkle- oor-iing heet vistram-C. Vistram bestac uit ioofpeau-de-pêche met een afwerklaag van kunststof. Ook vistram ventileert, laatucht en waterdamp door. Daardoor plakt h niet en voelt het bij warm weer niet kla aan, tsJterwijl het bij koud weer juist wan aan spoelt. Ook vistram is sterk en mikelijk '^/schoon te maken. Het is een prodzt dat p Ji'door Bayer is ontwikkeld en het wordtin Ne- iT Herland gemaakt in een reeks van kleu- >ad-ren' L{J^Vast tapijt als vloerbedekking is langza merhand in een heel groot deel vi de Ne- P^perlandse huizen een gewone zaakeworden je ontwikkeling zet zich nu voor De kleu- lfiooren en dessins waarin vast tapi gemaakt ,ffïïwordt, worden steeds gevarieerdeen mooier en de kwaliteiten worden steed verbeterd. ijjDaarbij moet natuurlijk wel b<acht wor- "H.den, dat aan een vaste vloerbekking van .Tb ij voorbeeld f 25 de vierkante tfter in het vi'algemeen niet dezelfde eisen vaduurzaam- "heid gesteld kunnen en mogeiworden als aan bijvoorbeeld een vast tapijten zeg f 40 de vierkante meter. Helemaal in de lijn van de groende belang- opfitelling voor kwaliteitsartikelepast dan ook Ne- het—■-■ 1 bijvoorbeeld de schriftelijke garantie die nu op de Interest-tapijten (van Wyers' N.V.) ge geven wordt. Interest-tapijt wordt vijf jaar schriftelijk gegarandeerd tegen slijtage. Voorwaarden voor deze garantie zijn uiter aard dat een tapijtsoort wordt toegepast die overeenkomt met het gebruiksdoel (extreem voorbeeldgeen heel licht tapijt in een zwaar belopen entree) en dat het tapijt op van- kundige wijze is gelegd op de vereiste on derlaag en -vloer. Een Interest Bonita-tapijt van f 15,90 per vierkante meter kan derhalve heel goed voor vijf jaar worden gegarandeerd, als het wordt toegepast in een kamer met „licht ge bruik", bijvoorbeeld een slaapkamer. In het kwaliteits-streven van industrie en handel past ook specialisatie. De Nederlandse tapijtfabriek Van Besouw bijvoorbeeld heeft zich geheel gespecialiseerd op tapijt van zui ver scheerwol. De nieuwe vormgeving tin ten, structuren die bij deze specialisatie paste kwam tot stand onder leiding van en in samenwerking met de bekende vormgever Benno Premsela. In het Centrum voor In dustriële Vormgeving te Amsterdam werd van 27 september tot 13 oktober j.l. een spe ciale expositie gehouden over de vernieuwing bij Van Besouw. Ook buitenlandse specialiteiten op tapijtge- bied worden in Nederland in de handel ge bracht. Dehnert en Jansen bijvoorbeeld im porteert onder meer het assortiment van de grote Engelse tapijtfabriek Kosset. Kosset is in Engeland heel bekend: in de Kosset-ad- vertenties komt bijna altijd een grote, weel derige Siamese kat voor. Jaren lang lagen deze poezen er heel lui bij, maar de laatste tijd zijn er ook actieve Kosset-katten te zien. De „Lemon Label" serie van Kosset ver toont een decoratief reliëf, gebaseerd op een eeuwenoud motief uit de Chinese kunst. Ondanks de opmars van het vaste tapijt, ADVERTENTIE •- - 4 'V*' Novilon is een nieuwe vinyl vloerbedekking die veerkrachtig is en zacht aanvoelt. Het oppervlak is glad en makkelijk schoon te houden. Over de gordijnstoffen van links naar reohtei 1. Dessins ontleend aan oude Mexioaansé kunst 2. Het verhaal van Roodkapje 3. Nog een kinderkamergordijnt Hotly en Jolly 4. Ragfijne glasgordijnen met geborduurde bloemmotieven Terlenka 3. Ge sty leer de bloemen vormen een Jug&nd- etildessin.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11