fwaalf miljoen voor Expo Over bejaarden zijn we nog slecht ingelicht mhck stuntprijzen in de bakkerij Nieuwste politieke partij: Groep Orion WEER INZAMELING VOOR RIAFRA? Nederland met grote communicatiemachine naar Osaka Een Rinck: dat is een ander woord voor 'n bril MUREN STORTEN JCfïrnpr ('(Hl tVfl IN: EEN DODE MVUlllP! Per skelter het huwelijk in... Schip overvaren: kind verdronken FDAG 1 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T lid". De ontwerper Wilm Crouwel: „Dit geeft i visie op de Nederlandse realiteit. Daarbij zit >r en wordt er naar gestreefd een indruk te ren van de grote openheid van een klein land". Ir. J. M. L. Th. Cals, commissaris - genera al en voor- er van de stichting Wereldtentoonstelling Osaka 0, afdeling Nederland, vertelde dat het thema zal i: „Vooruitgang en harmonie voor het mensdom". Nederlandse regering heeft er tien miljoen gulden >r uitgetrokken om Nederland eraan te laten deel- nen. Mr. Cals kon meedelen, dat binnenkort de mer zal worden gevraagd dit bedrag te verhogen „niet meer en niet minder dan atreal". Dit zou neerkomen op e miljoen gulden extra voor Osa- Ijk Mn Hogere kosten a Japan zijn de bouwkosten onge- r zestig procent hoger dan in ons d, terwijl bovendien meer geld no- is voor het laten maken van talingen en voor reiskosten. Over zin van de wereldtentoonstelling weidend, merkte mr. Cals op, dat torisch gezien deze tentoonstellin- i een grote rol hebben gespeeld bij verbreiding van technische ver- eenheden en dat zij economisch sociaal een belangrijke invloed iden. Nederland heeft met Japan 'endien bijzondere en zeer oude iden. Expo 70 is de eerste wereld- toonstelling, die in Azië wordt ge lden. Het terrein van Expo 70 rdt verdeeld in drie zones voor ex- sitie, voor amusement en voor het nboliseren van het thema. Wie al- wil zien zal een week nodig heb- l. Nederland rekent er op, dat tien cent van alle bezoekers ook door Nederlandse communicatiemachi- gaat. Half bebouwd foor Nederland ligt op de Expo 70 Osaka een terrein van 4.000 vier- nte meter gereed, waarvan iets nder dan de helft wordt bebouwd, wijl een derde vijveroppervlak is. t bouwwerk is dertig meter hoog I een grootste breedte van 55 meter j een grootste lengte van 38 meter. i bezoekerscapaciteit zal rond 3600 rsonen per uur bedragen. 3et bouwwerk voor de Nederlandse j sending wordt in staalskelet met oestplaten uitgevoerd. Het geheel ygt heldere kleuren. Het medium film zal bij de presen tie van Nederland op Osaka 70 een langrijke rol worden toebedeeld, rt wordt een totale filmbelevenis, larin alle aspecten van het leven Nederland een plaats krijgen. Het 1 een voor bijna driekwart verfilmd rhaal van Nederland worden. Histo- iche relaties tussen Nederland en pan zullen in ruime mate aan- .cht krijgen. De rijksdelen overzee illen in de presentatie niet ontbre- DEN HAAG (ANP) Er is een droevige inventarisatie over de bejaarden. Over de individuele bejaarden zijn ive slecht inge licht. Uit de enquêtes onder be jaarden blijkt meer, wat wij be langrijk vinden dan wat de be jaarde belangrijk vindt. Er wor den maar opdrachten voor onder zoek verstrekt, alsof iedereen verstand van bejaarden heeft. De werkelijke behoeften komen er niet uit. Daarvoor zijn langduri ger en deskundiger onderzoeken nodig. We zijn op de verkeerde weg. Deze opmerkingen ridhtte de ge- rontoloog en docent psychologie tweede levenshelft dr J. M. A. Mun- niichs uit Nijmegen tot ettelijke honderden aanwezigen, dae gisteren in het Kurhaus in Soheveningen de provinciedag bijwoonden van de provinciale raad voor de volksge zondheid en de stichting voor maat schappelijk opbouwwerk in Zuid- Holland. ervan verwachten. Het hele leven Dr. Munnichs ging er nog op in. van de bejaarde is dikwijls een ge woonte geworden en de behoeften zijn vaak ingekapseld, verweven in de gewoonte, zodat ze er niet uit komen. Artsen Di-. Munniohs wees er nog op, dat er ook binnen de artsenopleiding weinig gebeurt aan ouderdomszorg of geneeskundige behandeling van bejaarden .In idiit opzicht meende hij. dat een kritische universiteit op haar plaats Is Ook hebben verschui vingen plaatsgevonden, want velen nemen de bejaarden niet meer au serieus. dat psychologisch gesproken een be> jaarden tehuis voor meer dan hon derd personen een onding is. Het werkte depersonaliserend in plaats van socialiserend. Vereenzaming, eenzaamheid en ziekte nemen er toe en zijn er ernstiger. En dat terwijl wij weten, dat de hele problematiek, is te manipuleren. Hij hield zijn gehoor een idee voor I slachtoffer te bevrijden. Dit is de maquette van het Ne derlands Paviljoen, zoals dat zal worden opgebouwd voor de we reldtentoonstelling Expo '70 in de Japanse stad Osaka. Waarom heeft een automobilist een reserveband en geert tweede bril? Deze bril kost 26,50. Maar welke bril U ook kiest - Rinck rekent een uitzon derlijk lage prijs voor een tweede bril, ook als de bril die U nu draagt geen Rinck is. 't Is belangrijk. Leverancier van alle Ziekenfondsen Botermarkt 1 Leiden Telefoon 01710-25036 DEN HAAG (ANP) De 44-jarige wandenmonteur Pieter Braam uit Den Haag werd gisteren gedood, toer. vijf muren instortten van een in aan bouw zijnde torenflat in het dr. Wil lem Dreespark. Een bouwkraan moest eraan te pas komen om de om gevallen muren, die elk 360 kilo we gen, op te vijzelen teneinde het Praten Dr. Munniohs dacht, dat het be gin van de wijsheid inzake bejaar denzorg ligt in het geregeld praten 42 km zonder band ENSCHEDE (GPD) Een 36-ja- rige chauffeur van een vrachtwagen met aanhanger uit Glanerbrug heeft in Duitsland 42 kilometer afgelegd, waarbij hy niet zou hebben bemerkt dat een wiel van zijn aanhanger de band miste. Hij reed van Gronau naar Lingen op de velg. By Lohne werd hij door de politie aangehouden. De Glanerbrugger kreeg een boete van 50 mark. De politie stelde vast dat de velg aan de linker voorkant van de aanhanger al zo ver afgesleten was dat de Glanerbrugger op de rem- Vermiste 18 mille tussen handdoeken HEERLEN (GPD) De Heerleinse politie is de afgelo pen twee weken intensief bezig geweest met een onderzoek naar een diiefstail van f 18.000.— by een Heerlenaar. Gisteren kwam de onthutste man in het poli tiebureau vertellen, dat hij zijn spaargeld had teruggevonden tussen enikele handdoeken in de linnenkast. Deze was tevoren al diverse keren, zonder succes, helemaal leeggehaald Het geld gaat nu naar de spaarbank. met bejaarden.^Toen hem^voor deze trommel reed. De agenten conclu- 1 deerden voorts dat de vrachtauto al vlak achter Gronau een lekke band moet hebben gekregen LEEUWARDEN (GPD) De 26-jarige elektricien H. Spijkstra uit Sudwoude, die in het gemeen tehuis in het Friese Bergum in het huwelijk is getreden met de 21-jarige Geertje Postma uit Tietjerk, heeft zijn vrijgezellen- tijd afgesloten met het winnen provinciedag een uitnodiging be reikte, had hij overwogen om een kaartje te sturen- de deelnemers moesten niet naar hem komen luis teren maar op deze dag eik vijf al leenstaande bejaarden bezoeken. Dat hij tooh was gekomen had ook zyn reden. Hij zei er namelijk j van overtuigd te zijn, dat een ge differentieerde, aangepaste gezond heidsbescherming bij bejaarden be langrijker is dan gezondheidszorg. Paalt deze bescherming, dan is de bemoeienis van de gezondheidszorg veel eerder en in groter mate nodig. over de feitelijke opzet van de be jaardenzorg. Dit moet niet van bo venaf komen, maar uitgaan van de concrete individuele noodzaak. Et zal in de wijken een signalerings- systeem moeten komen. „Dan niet te veel praten, maar de handen uit I die mouwen steken". Er moet dan gecoördineerd worden en samenwer king met andere instellingen dient er te komen. De vrijwilligers zullen zich onde1- de professionele krachten moeten scharen. In elke stad van 50.000 inwoners dient een centrale post te zijn voor de gezondheidsbe scherming en gezondheidszorg bij bejaarden. „En als 't u blieft min der consulenten en meer mensen die wat doen" aldus dr Munnichs. I Toen de muren door nog onbeken de oorzaak omvielen volgens getui- gen door een windstoot kon wan- i denmonteur Jan Knotter (29) uit Rijswijk OZH) nog net wegkomen. Wel kreeg hij een deel van een muur op zijn handen, die verwond werden. Vermoedelijk liep hy ook een shock op. De beide mannen werkten op de zestiende etage, op een hoogte van 54 meter. De betonnen muren waren eergiste ren pas gestort. Gisterochtend was de bekisting verwijderd. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. Het flatgebouw behoort by de drie die de N.V. Intervam in het Dr. Wil lem Dreespark bouwt. HAARLEM (GPD) „Centraal i verzoek voor Orion hebben wij uit- bij ons staat de gedachte van de sluitend gedaan uit opportuniteits- Dr. Munnichs vond de bejaarden een grote groep mensen, die nauwe- lijks onder één noemer tan worden %"fen weddenschap Hij ver 1 diende f 175,- door met naast zijn bruid in de auto, maar aan het gebracht. De burgerlijke staat van de bejaarden is ombekend. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek doet daar niets aan. Toch heeft dit bureau met zijn 1200 ambtenaren, dacht dr. Munnichs, nog niet in de gaten, dat Nederland als geen an der land het land van de vergrij zing is. Over de behoeften van de bejaar den merkte dr. Munniohs nog op, dat het wensen of verlangens zyn, waarvan de vervuUling lang niet al tijd de bevrediging oplevert, die wy hoofd van de trouwstoet per skelter naar het gemeentehuis te rijden. Hij legde de afstand van bijna zes kilometer van het ou derlijk huis van de bruid in streepjespak en met hoge hoed af in een kwartier. De weddenschap was afgeslo ten op een verjaardagsfeestje. Ze ven vrienden hadden elk een briefje van f25.- in het vooruit zicht gesteld bij het volbrengen van de opdracht. medemenselijkheid en het gericht zyn op de toekomst. Het is belang rijk wat nu wordt gedaan, maar het is misschien nog belangrijker hoe de wereld er na het jaar 2000 zal uit zien". Dit zegt de bedrijfsleider de heer P. A. W. Hart uit Haarlem, die bij de kiesraad in Den Haag een ver- zoekregistratie heeft gedaan van de nieuwste politieke partij „Groep Orion". Orion staat voor overkoepe ling van rechtse ideologische orga nisaties in Nederland. De heer Hart heeft het registra- tieverzoek gedaan namens een groep van ongeveer 25 personen, bestaand" uit leden van de drie confessionele partijen en de zogenaamde centrum- gespreksgroep van de CHU, die, zo- ais bekend, verontrust is over „een afglijden naar links binnen de partij". De heer De Hart zelf is lid van het dagelijks bestuur van de CDU. „U moet ons eigenlijk zien als eer- gespreksgroep of een belangengroep die bestaat uit personen van alle maatschappelijke geledingen. Er ho ren kantoorbedienden, zakenlieden I en een kamerlid bij. Het registratie- overwegingen. Pas over een jaar zul len wy concreet zijn". De Britse filmster Sean Con- nery, die furore maakte als James Bond, is hier gefotografeerd met PrinsesPaola van België, tijdens de presentatie van de film Sha- lako. waarin ook Brigitte Bardot speelt. DEN HAAG (GPD) —De fracties van de vier regeringspartijen in de Tweede Kamer hebben gisteren in de vaste kamercommissie voor Econo mische Zaken een motie ingediend, waarin de regering wordt gevraagd maatregelen te nemen tegen de stuntprijzen, die broodverkopers in een aantal plaatsen voeren uit concurrentieoverwegingen. De mo tie, ingediend door de KVP-er Kros- se en mede ondertekend door CHU, ARP en VVD, suggereert de regering een minimumbroodprijs in te voeren. Staatssecretaris Van Son van Eco nomische Zaken noemde de motie sympathiek, maar voerde aan, dat de regering geen bevoegdheid heeft tegen de stuntprijzen op te treden. Het ministerie van Economische Za ken probeert de broodoorlogen wel door middel van overreding te beteu gelen en streeft in overleg met het produktschap granen, zaden en peul vruchten naar een tijdelijke oplossing om deze buitensporige vormen van prijsconcurrentie het hoofd te bieden. De staatssecretaris was het met de indieners van de motie eens dat de stuntprijzen het bestaande distribu tiepatroon verstoren en op de lange duur niet in het belang zyn van de consument. De motie zal bij de plenaire behan deling van de begroting in stemming komen. De Democraat De Goede diende gisteren ook een motie in. Daar in wordt gevraagd om de invoering van de btw per 1 januari te begelei den met een prijsbeschikking. Da motie, die ook al bij de behandeling van het btw-wetsontwerp aan de orde is geweest, werd door minister De Block van Economische Zaken afge wezen. De bewindsman vond de prijs ontwikkeling zodanig, dat een prijs maatregel naar zijn mening overbo dig is. Hij ontkende dat hier en daar nu al op prijsverhogingen, die per 1 januari uit de invoering van de btw voortvloeien, zou worden vooruit ge lopen. De minister beloofde de socia listische mevrouw Brautigam, dat ook de consument uitvoerig over de prijsconsequenties van de btw 2»1 worden voorgelicht. ROTTERDAM (GPD) Het 3- jarige jongetje Stefan Ardon is gis teren verdronken toen in de Rotter damse Tweede Petroleumhaven het 700 ton metende binnenschip Lemna uit Dordrecht door de Engelse kust vaarder, de City of Dublin, werd overvaren. Aan boord van het binnenschip be vonden zich nog vier opvarenden, die gered konden worden en naar zieken huizen in Vlaardingen en naar Dor drecht zyn gebracht. Het binnenschip, dat zonk, is ge licht. DEN HAAG (GPD) De moge- ikheid is niet uitgesloten dat de .ichting Vluchtelingenhulp Biafra- >nflict opnieuw een inzamelingsac- e gaat houden. Dit om de lopende ulpacties te kunnen voortzetten, i nieuwe op te zetten, nodig voor et herstel van de getroffen gebie- en in Nigerië. Over een nieuwe in- «nelingsactie is evenwel nog geen Miereet besluit genomen, zo deel- e mr. Van Walsum, voorzitter van e stichting gisteren in Den Haag op en persconferentie mee. Het besluit voor een nieuwe actie oor de slachtoffers van de Nige- iaanse oorlog hangt af van de be- lissing of de stichting zal blijven voortbestaan of niet. Daarover zal in de komende weken overleg worden gepleegd tussen de vier organisaties, die deel van de stichting uitmaken. Zoals bekend zijn dat het Rode Kruis, Unifec, Mensen in Nood en Oecumenische Hulp. Elk van de vier organisaties heeft voor de hulpope raties in Nigerië en Biafra, de afge scheiden deelstaat, uit de inzame lingspot f3.100.000 gekregen. Prinses Irene, die een afzonderlijke actie voert een ton, evenals de stichting „Terre des Hommes". Er is destijds dertien irM^ien ingezameld, waar van nu dus nog vier ton over is. Dit bedrag zal als reserve dienen voor het geval andere organisaties of in stellingen, werkzaam in Nigerië of Biafra „om geld komen aankloppen" zoals de heer Van Walsum het uit drukte. Uit de verantwoording die de vier genoemde organisaties over de uit gegeven gelden hebben afgelegd, blijkt dat het Rode Kruis en Unicef niets meer over hebben en binnen korte tijd dringend geld nodig zullen hebben. Mensen in Nood en Oecu menische Hulp kampen nog niet zo direct met nijpend geldgebrek. De eerste organisatie heeft nog 52.000 gulden, de tweede nog een miljoen over, voorzover daarvan gesproken kan worden tenminste: beide bedra gen zullen spoedig zijn besteed, zo wordt verwacht. Als de eerste fase van hulpverle ning binnen afzienbare tyd zal zijn afgelopen zoals bekend bestaat die uit voedsel- en medicamenten- hulp komt de tweede fase aan de beurt. In die tweede fase zal aan het herstel van de door de oorlog getroffen gebieden in Nigerië wor den gewerkt. Daar is opnieuw veel geld voor nodig. De stichting acht het zyn plicht zich ook daarvoor in te spannen, want zoals de heer Van Walsum, oud-burgemeester van Rot. terdam zei „de nood is nog aller minst gelenigd". Of er daarom op nieuw een inzamelingsactie komt kon de voorzitter van de stichting nog niet zeggen. „Daarover moeten we nog praten", zo zei hij. ADVERTENTIE )EN HAAG (ANP) „Wat wij er brengen één grote communicatiemachine. Zo mag het wel noemen. Ja, dat is het wel". Dit de architect prof. J. B. Bakema, die de iing heeft van het team, dat de Nederland- „inzending" ontwerpt voor de Expo '70. ze wereldtentoonstelling wordt van 15 art tot 13 september in Osaka (Japan) ge iden. „Het bouwwerk heeft een strikt plas- :he werking en is schroefvormig. Met rol- ppen gaan de bezoekers erdoor. Nederland ;ft een aansluiting op de roltrottoirs van de po", aldus prof. Bakema. legisseur en filmproducent Jan Vrijman licht De mensen worden door een ruimtelijk film- >euren gevoerd. Je kijkt niet naar een beeld, je it door een ruimte, die door beelden wordt be-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7