komt van Mars op Venus wil lager i „Mattijs Mooimuziek" Concertserie Kunstkring belooft weer veel goeds f1000; f2500; f4000; D AMRO-LENING SCHUDEI's CITROEN jsbekroonde Hans Werner: Bloch Staatssecretaris wil de consument beter beschermen f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) COUPON Geen belasting op vermakelijkheden Leopold Survage overleden LKY "De Spartaan' 1 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 29 i (Van onze parlementaire redac louter toeval, dat ook de andere bekroonde auteur in «•boekenweek (categorie 8—10 jaar). Hans Werner, al het buitenland woont, en net deze maand weer eens w en beide kinderen verhuisd is van Cyprus naar Tur- ontwapenende „Mattijs Mooimuziek" (uitg. West- 1, ƒ5,50), het jongetje dat de verloren muziek uit het Lodewijk Met Het Fijne Oor, dwars door gevaren en heen, weer terughaalt, is een volkomen nieuw kind dnderliteratuur. ,,Maar de muziek in dit boek staat in van iets anders die vertegenwoordigt een toestand ik. Zoals we allemaal in de geschiedenis een gouden bben gehad. Wanneer we die achter ons hebben, is er i, die niet bij de pakken neerzit en de moed opbrengt erug te zoeken, en die het ook vindt". 152 '34 Geen dubbele bodem 6cA het iets vies is blijft nar de dubbele bodem van 1 A ontkennen. „Iets wat me a'ls volwassene druk ik ia de visies van een kind. met jezelf te maken, niet ideren voor wie je schrijft, lat de mentaliteit van kin den duur het zwaarst zal inderen leven onder een bezetting van de volwasse- et aardige wat in 'kinderen lam laten verdwijnen. Ik ammer dat de tijd, waarin anderen zijn, steeds sneller t. Daar zit natuurlijk een antiek in". Daarom voor dubbele bodem in Mattijs >k. Niet met één been op die et het andere op de andere Lichte sfeer voor kinderen over oorlog ïinatle? Nee, niet voor op- kinderen. Wat kinderen in it moeten verwerken hoort de literatuur voor volwas- lis. Misschien denk ik ver is ik het af omdat ik me een veiliger wereld ophou. skenauteurs met dat thema ;n poppenkastman: pop en elijk. Hij weet wat hij doet n hij het doet. Dat zou voor ich geschrijf worden. Het i een kinderboek, als het je at je er een lichte sfeer in sunt, vrolijkheid en humor, mtsnappen volwassenen wel oekomst in hun science fic- ur? Waarom niet naar het naar het kinderboek, dat humor heeft? Ik moet dat n de science fiction". Tegen boze krachten vens zijn een schelm enro ls er maar één die voor jou oet en dat ben je zélf. En t allemaal mensen, die dat L Iemand die dat ziet zal proberen het met humor te doen. om dat je wel weet dlait die anderen ge lijke rechten hebben het voor zich zelf ook zo te doen. Als het allemaal een toneelstuk is, dan is het toch ook komisch? Maar ja, als je zulke zaken als Vietnam ter sprake brengt, dan zou ik daar in dat verband geen antwoord op weten". Hans Werner is de enige niet! En juist zijn bezwaar om anderen een mening op te drin gen. staat tussen de regels door in „Mattijs Mooimuziek" geschre ven. Ook de heks Klor met haar bor den vol voormezelf-soep en haar wraakexpeditie naar het land van Lodewijk. waar ze de muziek ver jaagt, wordt tegen het eind niet ge ëlimineerd, maar veranderd in een welluidende bas. Zij hoort thuis ln het geheel van een verhaal, waarin het kinderen van 810 jaar alleen maar erom gaat of Mattijs het redt tegen zoveel boze krachten en onver schilligheid in de muziek terug te brengen Al gelooft Hans Werner niet ln het optredlen en denken in massa, hij heeft toch van zijn Mat tijs geen jongen giemaakt die stam aan eigen ideeën vasthoudt. Boeiend en kleurrijk zijn de wisse lende groepen waarin de jangen ver zeild raakt, en die hem steeds een nieuwe impuls geven om het zoeken voort te zetten. Overal leert hij iets, ADVERTENTIE redactie) DEN HAAG (GPD) Ministers De Block van Economische Zaken wi'l bekijken of de aardgastarieven, die de consument in rekening wor den gebraoht, niet lager kunnen worden. .X>e kleinverbruikers zitten in het hoekje waar de slagen val len". zei de minister gisteren in de Tweede Kamerccmmissie. die zijn I begroting behandelt. „Zij betalen i naar verhouding het hoogste ta- 1 rief". In januari gaan de industrieta rieven omlaag en dc minister zei in 1 dat kader te willen nagaan of er ook iets aan de tarieven voor de kleinverbruikers valt te doen. Daar voor heeft hij echter de medew-r- king vaai de gemeenten nodig. Een moeilijkheid is daarbij dat de ge- j meenten vaak al op de tarieven j moeten toeleggen. Volgens de mi nister wordt de prijs voor energie in ons land trouwens toch niet al te duuir betaald zelfs bij de lawaaiige, blinde aard mannetjes, boven op hun beng gou den munten: het entreégeld dat ieder hun betalen moet. „We kunnen tegen een grapje, maar we maken er geen ordeloze troep van!" Niek Hiemstra, die de voor een kinderboek opvallende illustraties en lay-out maakte, heeft treffend geka rakteriseerd waar Hans Werner met Hans Werner: ,,Het enige wér kelijk aardige tijdvak zijn de kin derjaren. Ze zijn voorbij voor men goed en wel gewaarschuwd is en wat dan? (Uit: „Onze man in Damascus?' zijn „Mattijs Mooimuziek" in deze wereld staat. „Het is of je van Mars op Venus komt". DEN HAAG (GPD) Staatsse- Cretans Van Son van Economische Zaken zal de Soicaal-Economisch». I raad de vraag voorleggen hoe de consument kan worden beschermd tegen agressieve verkoopmethoden I en misleiding door advertenties. De SER zal zich ook moeten bezighou den met de vraag hoe abnormale prijsconcurrentie kan worden tegen gegaan en zal de staatssecretaris verder moeten adviseren over zaken als uitverkoop en cadeaustelsel. De staatssecretaris verwacht ver der van het hoofdbedrijfschap de tailhandel een advies over een wij ziging van de winkelsluitingswet. LEIDEN In de gebruikelijke serie van vijf kamerconcerten van de Leidse Kunstkring „Voer Allen", zullen op treden de pianist Malcolm Frager, het Ardito-Kwintet, de pianiste In- grid Haebler, het Guarneri-trio en de sopraan Jennifer Vyvyan Gelot deze namen, laat het zich aanzien, dat ook de komende concert-reeks op het hoge peil zal staan, dat men van de Kunstkring gewend is. 'taliaanse beeldhouwer Dott. Toinasso Garaci werkt in de Rot- ise Coolhaven aan zijn nieuwste creatie: een meer dan 10 me ng beeld van gevlochten ijzerdraad, waarop als schubben klei- kjes roestvrij staal worden gelast. Een naam en bestemming hij nog niet gevonden voor zijn iverk. Het geheel hangt in de van een schip, omdat hij het omvangrijke gevaarte niet ishuis kan monteren. Op vrijdag 8 november a.s. zal de beroemde Amerikaanse pianist Mal colm Frager de serie openen met een Beethoven - Ohopin-recital Deze pianist is de eerste en tot vandaag de enige kunstenaar die ooit won, wat de „Time Magazine" noemde „twee van de moeilijkste wedstrijden in de muziek": eerste prijs op het beroemde concours de la Reine Elisabeth te Brussel en zijn belangrijke Amerikaanse tegenhanger de New Yorkse Edgar M. Leventritt Competition. Sinds deze dubbele triomf heeft Malcolm Frager steeds op de voorgrond van het inter nationale muzieklieven gestaan. Malcolm Frager werd in 1935 ge boren en gaf zijn eerste recital in St. Louis op 6-jarige leeftijd. Vier jaar later was hij solist met het St. Louis Symphonie Orkest. Op 14-jarige leef tijd vertrok hij naar New York en vervolgde zijn studies bij Carl Fried- berg, een leerling van Clara Schu mann en Brahms. Reeds in 1952 be gon hij prijzen te winnen. De eerste was de Prix d'Excelience op het Amerikaanse Conservatorium te Pontainebleau in Frankrijk. Deze werd gevolgd door de hoogste onder scheiding te Genève op de Interna tionale Pianowedstrijd in 1955, de Mi chaels Music Award in Chicago in 1956 en de Career Award of the Na tional Society of Arts and Letters in Los Angeles in 1958. Het jaar daar voor won hij de Leventritt Award. In 1960. na de wedstrijd in Brussel no digde president Eisenhower hem uit om in het Witte Huis te spelen voor de Koning en de Koningin van Dene marken. Malcolm Frager's ongewone talent I beperkt zioh geenszins tot muziek al- I leen. In 1957 behaalde hij cum laude I een academische graad aan de Co- lumbia University. Zijn uitzon- derlijke kennis van talen lay spreekt er zeven, inclusief Russisch. is I hem erg nuttig gedurende zijn tour- jnees door de gehele wereld. Het Ar dito-Kwintet speelt op 10 december 1968 en zal dan werken uitvoeren van Danzi, Bon, Ibert, Stamitz, Van Vlijmen en Onslow. Het in 1962 ge- I formeerde kwintet bestaat uit Paul i Verheij, fluit. Rob Bisser, hobo, Sjef Douwes, klarinet. Peter Hoekmeijer. I waldhoorn en John Mostard. fagot. j Dit nog vrij jonge ensemble, ook wat de leeftyd der leden aangaat, die va- I rieert van 23 tot 26 jaar, heeft zeer I snel naam gemaakt, zowel in binnen als buitenland. In 1963, dus pas een jaar na die oprichting volgde reeds een succesvol optreden, in Amerika. De leden beheersen ieder hum instru ment tot in de perfectie en treden dan ook diikwijls als solist op. I Het derde concert wordt op 20 januari 1969 gegeven dcor de beken de Weense pianiste Ingrid Haebler, die reeds eerder met groot succes I voor de Kunstkring optrad. Het klas- De pianist Malcolm Frager. die de concertserie van de Kunstkring voor Allen" met een recital zal openen. sieke programma vermeldt werken van Mczart. Beethoven en Schubert. Ingrid Haebler werd te Wenen gebo ren en studeerde in Salzburg, Wenen Genève en Parijs. Reeds op 11-jarige leeftijd trad zij in het openbaar op tijdens een concert met orkest. In 1954 won zij de eerste prijs tijdens het Internationale Concours in Mün- chen en het internationale Schubert- concours te Genève. In 1957 werd haar de „Beethoven-medaille" van de Harriet Cohen-Stichting te Londen verleend en in 1958 entving zij in Parijs de „Grand Prix du Dis- que" voor de opnamen van de Mo- zart-concerten no. 6 en 8. In 1964 ont ving zy de Phuton Prijs voor bijzon dere artistieke prestaties bij de Salz- burger Festspiele. Haar concertrei zen voerden haar door de gehele we reld. Zij dankt haar grote bekendheid vooral aan haar Mozart-interpreta- ties. Het in onze stad reeds grote be kendheid genietende Guarneri-Trio, bestaande uit Herman Krebbers, viool, Danièle Dechenne, plano en Jean Decroos, cello, concerteert op 24 februari 1969. Uitgevoerd zullen worden werken van Brahms. Marti- nu en Beethoven. Het trio bestaat sinds 1961. De naam ontstond in ver band met het feit, dat zowel Kreb bers a'ls Decroos prachtige Guarneri- instrumenten bespelen. Reeds gedurende hun eerste sei zoen werden zij geprezen als zijnde een van de beste piano-trio's van de ze tijd. Naast vele concerten in ons land gaf het trio concerten in Duits land, Engeland, Scandinavië en Amerika. Ook zijn gTammofoon-opna- men in voorbereiding. Het slotconcert op 21 april 1969 zal worden verzorgd door Jennifer Vyvyan. sopraan, met aan de vleu gel George van Renesse. Men zal kunnen luisteren naar een nagenoeg geheel „Engels" programma. Naast anonieme werkjes treffen wy de na men aan van componisten als Pur- cel'l, Britten, Thomas Mosley, Thomas Arne, Moore, Whitaker en Haydn, Jennifer Vyvyan is geboren te Kent en ontving haar opleiding aan de Kensington High School en S Paul's. Zij studeerde eerst piano aan de Royal Academy of Music in Lon den, maar na haar solisten-diploma voor dit instrument behaald te heb ben. kreeg zy een beurs voor zang- studie en koos Roy Henderson als le raar. Later werd zij door een reis beurs in staat gesteld om in het bui tenland by Fernando Carpi te stude ren en in Italië te werken en te rei zen. Zij won de eerste prijs in het in ternationale concours te Genève de eerste keer. dat de prijs aan een Britse zanger (es) werd uitgereikt. Jennifer Vyvyan heeft vele rollen in vertolkt, alsook in opera's van Ben jamin Britten. Zy treedt regelmatig op voor radio en televisie en geeft liederenavonden en concerten in ve le landen. Ook maakte zij vele gram mofoonopnamen Reeds eenmaal trad zij met veel succes in onze stad op en wel in een uitvoering van „The Messiah", onder Iskar Aribo. Geld voor u De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meu belen, die wasautomaat, die verhuizing en noemt u maar op. In die 18 mnd betaalt u: 18 x f 62,07 f 1117.26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding Admini stratiekosten en overliidensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p.m. Jn die 24 mnd betaalt u: 24 x f 118,37 f 2840,88. Dat Is slechts f 340,88 aan financieringskosten, incl, rente, vergoeding admini- stratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 pan. In die 24 mnd betaalt a: 24 x f 189,39 f 454536. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding adminn stratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 pan. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt (Bellen of schrijven mag ook!) Wij ver tellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijt schelding bij overlijden. Komt u eens langs. Of vraag de AMRO-Lening-foIder met alle inlichtingen en tarieven. Gebruik daarvoor onderstaande coupon. voor folder met inlichtingen en tarieven. Stuur deze coupon m een envelop aan: AMRO Bank, Antwoordnummer441, Amsterdam. Plak geen postzegel; die is voor onze rekening. (Bellen kan ook: tel. 020-924844) Naam Adres Plaats (Graag in bloklctters invullen) F.EN SERVICE VAM DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK L. In Schagen: SCHAGEN (GPD) De gemeen teraad van Schagen heeft ter bevor dering van belangrijke culturele ma nifestaties besloten een aantal eve nementen vry te stellen van de hef fing van vermakelijkheidsbelasting. Onder dit besluit vallen concerten, muziek- en zanguitvoeringen, toneel of daarmee gelyk te stellen voorstel lingen, opera, operette, cabaret en circusvoorstellingen, ballet en lezin gen. Het college van B. en W. stelde dat 't geven van toneelvoorstellingen ten plattelande de laatste jaren op steeds meer moeilijkheden stuit. In het bijzonder voor het beroepstoneel. De kosten zyn zeer aanzienlijk, an derzijds neemt de belangstelling af mede als gevolg van de zeer hoge toegangspryzen welke moeten wor den geheven om de hoge kosten goed te maken. De vermakelijkheidsbelasting vormt uiteraard een belangrijk onderdeel van deze kosten. B. en W. conclu deerden dat. wil de overheid in deze iets doen, dit in de eerste plaats moet worden gevonden in het ka der van de vermakelijkheidsbelasting welke toch een niet te verwaarlozen financiële trend betekent op de on dernemers. PARIJS (AFP) De schilder Leopold Survage is gisteren in Pa rijs overleden. Hij werd in 1879 in Moskou geboren en kwam in 1908 naar Parijs waar hij bevriend raakte met Apollinaire, Picasso, Max Jacob en Delaunay. Leopold Survage die zioh tot de decoratieve schilderkunst voelde aangetrokken, heeft wandschilderin gen gemaakt in diverse openbare ge bouwen in de Franse hoofdstad. Ook maakte hij decors voor de Russische balletten van Diaghilew. Survage is verschillende malen voor zijn werk onderscheiden. LEIDEN Een jeugdpioeg van de LKV „De Spartaan" gaat zondag a.s. onder leiding van de heer T. Brandt naar Breda om deel te nemen aan de Nederlandse jeugdkampioenschap pen. De deelnemers z(jn: In de klas se van 16 tot 18 jaar, C. Seriier (62 kg), H. Smit (67 kg) en W. Leeflang (67 kg)In de klasse van 18 tot 21 jaar, H. Boelec (Lichtgew.), J. Kam penbout (Middcngew.) en A. Labru- jere (Middenzwaargew.). ADVERTENTIE OUBtll GfSTOOKTE NV. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 29