Jan Mulder MÊk niet naar Feijenoord mmnvv Een Olympisch vorst het rustieke Rijpwetering DAALDEROP Kort en Wouters waren sterkste vierkampers Höffling redder Anderlechts oude glorie? Scholte aan kop Hl Caballero Nederlandse blijft Pl Jubileum Leidse schaakbond Finale Europa Cup bekerwinnaars in Zwitserland Badkamerkachel VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 PAGINA Ï3 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD 'V l r- Tl - :.- -■ (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL (GPD) Juist ging er een applausje op toen we het restaurant van Anderlecht binnentraden. Een slanke, don kere man was het middelpunt van bestuurderen en spelers: Noberto Höffling, die we mogen wel zeggen als een bom bij de „Mauves" is komen binnenvallen. Het gerucht was zijn komst wel voorafgegaan, maar dat hij zo snel zijn entree zou doen bij de kampioenen van België was voor iedereen een ver rassing. Dat werd ons tenminste door Gerard (Pummetje) Bergholz en later ook door Jan Mulder verteld. We waren naar Brussel gegaan niet om Höffling maar om eens uit de mond van Jan Mulder zélf te vernemen wat er waar was van al die geruchten, die in Belgische bladen de ronde doen, dat hij in december naar Feijenoord zou gaan. En we stieten op Noberto, die vier jaar terug Feijenoord heeft getraind en eigenlijk op dezelfde manier bij Anderlecht binnenstapt als de redder Want het gaat de laatste tijd niet goed met onze Brusselse vrienden. Steppé, de secretaris en Gerard Bergholtz, zebekennen dat zij het ook met enige schroom het ging niet goed onder Deraymaeker. Een aardige man, maar hij had er de wind niet onder ze hadden geen ontzag voor hem. Jan Mulder had het ons al eerder verteld en zijn voorspelling was uit gekomen: Deraeymaeker, de opvolger van Benes zou bij Anderlecht geen lang leven hebben. En zo maar plotseling nog niet halverwege het 6eizoen was de leider op de bok gewisseld. Anderlecht heeft nog wel niet zo'n grote achterstand in de competitie. ..Eigenlijk nog pas drie punten", zei Bergholtz, „maar we spelen slecht. Zondag jl. hebben we gewonnen van La Gantoise. maar met pijn „Hoe krijgt Anderlecht zijn oude glorie weer terug?" vroegen we aan Höff ling. BERGHOLZ Waarom komt Kessler nooit kijken" „Ik weet het nog niet" zei de Roe meen, die nu alweer jaren in België (Brugge) woont, bescheiden. „Ik ben een paar uur hier". Höffling vertelt dat zijn overstap van de FC Brugge (waai- hij nog twee jaar contract mee heeft) naar An derlecht voor de Bruggenaren net zo'n grote verrassing is als voor de Brusselaars, maar sinds Vanden- stock, de vroegere keuzeheer van het Belgische elftal, hier de skepter zwaait, ging het niet meer, moest het buigen of barsten. „Net als bij Feijenoord zei Höffling, „toen anderen zich met het elftal gingen bemoeien. Ik moet nu eenmaal de vrije hand hebben en die is me hier beloofd". „Het grote euvel bij Anderlecht", vertelt Bergholtz, „is het midden veld. Sinds Jurion en Hanon hier zijn verdwenen is er tussen de ver dediging die goed is en de voor hoede, die weer goed draait, een „mis sing link". Thomans Nordahl de zoon van de legendarische Gunnar Nordahl is bij verrassing een week of vier terug op het middenveld opgedoken, vertelt Bergholtz. en hij doet het niet slecht. Hij speelt in ieder geval wéér, wat h'ij. sinds de wedstrijd tegen Feijenoord in Rotterdam, niet meer gedaan had. Draaien „Ik draai weer goed", zegt Berg holtz trots, „ik mag wel zeggen: fan tastisch. In ieder geval stukken be ter dan het vorige seizoen en daarom was ik zo nijdig wat er laatst in Pa rijs is gebeurd. We hadden een vriendschappelijke w edstrijd tegen St. Etienne en toen moest ik in de tweede helft plaats maken voor wie denk je? Een speler van Racing White. Nou, daar was ik het niet mee eens en uit balorigheid ben ik 's-avonds de stad -in gegaan. Voor straf mocht ik zondag jl. niet mee doen". Jan Mulder pechvogel (Jan Mulder vertelde later: „Pum was zo kwaad, dat hy riep: „in de cember ga ik weg, ga ik terug naar Holland Bergholtz praat zelf niet over te rug gaan. „Nou ja. als ik ooit te rug ga, als ik ooit weer in Nederland ga spelen, is het om het Nederlands elftal Vraagt u nou eens aan Kess ler waarom hij nooit meer eens komt kijken, wat hij toch beloofd had. Ik vind het hardstikke leuk dat Frans Bouwmeester het weer zo goed doet, maar ik ben niet minder. En Jan Mulder ook niet". Pechvogel Veel later Noberto Höffling is al vele malen gefotografeerd en heeft zich al lang met de spelers terug ge trokken komt Jan Mulder bin nen. Hy was eerst naar het zieken huis geweest, want Jan heeft weer oeg HAARLEM )GPD) Na uitvoe rige besprekingen in Den Haag heeft de leiding van de Caballero- wielerpïoeg gisteren besloten niet in te gaan op het verzoek van het Franse wielermerk Lejeune om sa men te werken in de professionele sector. Le jeune had een te gering inbreng om de samenwerking vcor het Nederlandse merk aantrekkelijk te maken. Dit alles betekent dat Jan Janssen zeker voor BIC gaat rijden, want Le jeune zal wel geen andere part ner meer kunnen vinden. Janssen heeft er een contract voor één jaar Caballero gaat, nu de onderhande lingen met Lejeune achter de rug zijn, zijn ploeg verder uitbouwen. Dat wordt wel moeilijk, want echt Nederlands talent is er niet meer voorhanden. Wat tenslotte soigneur Collard be treft: bij Caballero heeft men het volste vertrouwen in zijn verzorger, die voor de grootste opschudding zorgde in Mexico, door het toedie nen van hormonoide injecties. Collard blijft bij Caballero. eens wat: een gescheurd spiertje in zijn lies. „Ik ben nu eenmaal een pechvogel", zegt Jan, maar hy kan er nog by lachen. We laten hem een knipsel uit de Gazet van Ant werpen zien. .Mulder in december naar Feijenoord?" en Mulder spuit meteen: „Ik heb René Marien op gebeld en hem gevraagd hoe hij d'r aan komt. „Van een goede kennis", had Marien gezegd. „Wie is die goede kennis?" had Mulder gevraagd. „Dat mag ik niet vertellen", was het ant woord van de Antwerpse sportjourna list. Een foto van Norberto Höff ling, gemaakt tijdens zijn oefen meesterschap bij Feijenoord. „Ondertussen", gaat Mulder ver der, „heb ik er de nodige last mee gehad. Van tientallen kanten ben ik opgebeld. Het bestuur van Anderlecht heb ik met de hand op het hart moeten vertellen dat er niets van waar was. Hoe kon het ook waar zyn Ik heb vier jaar contract". Mulder stond op. „Kom, ik moet eens met onze nieu we trainer gaan kennismaken". LEIDEN Het Vierkamptoernooi, dat de LSB in deze jubileumweek speciaal voor de Lei'dse schakers heeft georganiseerd, is in alle opzichten een succes geworden. Er was een on gekend groot aantal deelnemers niet minder dan 108 en een felle strijdlust vooral door de voor Leiden unieke regeling van betaling per Vi p. (f4). Daardoor waren zelfs diege nen, die na twee ronden geen kans meer hadden op een prijs, ook in de laatste ronde fel belust op winst en de daarvoor betaalde acht gulden. In de hoofdklasse A. was na de tweede ronde een buitengewoon span nende situatie ontstaan. De vier cracks hadden elk één punt gescoord De laatste ronde bracht na veel spanning winst voor Kort 'tegen Pi ket) en Wouters (tegen v. Halderen). Eindstand in Hoofdklasse A. 1. en 2 Kort en Wouters 2 pt. 3. en 4 Piket en v. Halderen 1 pt. In Hoofdklasse B. bewees jeugdkampioen Erik de Vries ten overvloede zyn grote talent. Zijn geroutineerde tegenstanders be ten stuk voor stuk in het zand. Tweede werd hier Barkema (1% punt). In Hoofdklasse C eindigden Verberg en Toorman gelijk (2 pt.) Verberg won hier de loting. In D was de Voorschotenaar Sluy- ter duidelyk de beste (3 pt). Zijn clubgenoot Bongers was met 2 pt. eervolle tweede. In E bleek dat Demmendal nog steeds een gevaarlijke tegenstan der is. Hij won met een halfpunit voorsprong op Hetting en Gerritsen. De extra prijs voor de snelste over winning, uitgeloofd door Jerry Bey, ging naar de heer A. Owel (nota be ne een huisschaker) die een tegen stander in 10 zetten wist te vloeren. HEES WIJK (ANP» In de aula van het voormalige priester -semina rie „Bernrode" in het Brabantse plaatsje Heeswijk is gisteren een be gin gemaakt met de strijd om het Nederlands kampioenschap libre. Het is in feite een gedevalueerd kampioenschap, dat met het seizoen voor de KNBB meer moeilijkheden oplevert om het ergens in den lande geplaatst te krijgen. De enige speler speler van internationale allure in Heeswyk is Henk Scholte. Echte ri valen heeft de Brabander in zijn streek niet. Wijnen en Vultmk, mannen die hem serieus zouden kunnen bedreigen, schreven wel in, maar trokken zich om de een of andere reden voortijdig terug. Scholte, die gisteren ai twee series van 500 scoorde, zal dan ook zon der twijfel de libretitel op zijn naam schrijven. Scholte 500 1 500 Buys 15 1 15 Sundquest 324 4 287 Ligthart 500 4 202 Velthuis 163 7 94 Roodenburg 500 7 427 Jacobs 500 14 234 Van Hintum 101 14 59 Jacobs 500 3 252 Velthuis 3 3 2 Roodenburg 500 7 404 Van Hintum 188 7 158 Ligthart 172 2 172 Scholte 500 2 500 Sundquest 500 4 373 Buys 93 4 44 500.00 15.00 81.00 125.00 23.28 71.42 35.71 7.21 166.66 1.00 71.42 26.85 86.00 250.00 125.00 23.25 Stand na de tweede ronde (match- punten, hoogste serie, algemeen ge middelde) 4 500 4 404 4 252 2 202 2 373 0 44 0 94 0 158 1. Scholte 2. Roodenburg 3. Jacobs 4. Ligthart 5. Sundquest 6. Buys 7. Velthuis 8. Van Hintum ISTANBOEL (ANP) De eind strijd van het toernooi om de Euro pa Cup voor bekerwinnaars zal op 21 mei 1969 in een plaats in Zwitser land worden gehouden. Dat is giste- teren medegedeeld door een woord- I voerder van de Europese Voetbal As- 333.33 sooiatie, die in Istanboel vergadert. 71.42 Waar de finale van het toernooi om 58.82 de Europa Cup voor landskampi- 112.00 oenen wordt gehouden, is nog niet 103.00 bekend. Italië, Spanje en West- 21.60 Duitsland zijn de kandidaten voor 16.60 deze wedstrijd, die op 28 mei 1969 zal 13.76 worden gespeeld. De viervoudige Olympische kampioene Vera Odlozilova Caslavska heeft gisteren tijdens een ontvangst in Praag in aan wezigheid van president Svobo- da, partijsecretaris Dubcek, par- lementspresident Smrkovsky en minister-president Cernik de „Orde van de Republiek" ontvan gen. De succesvolle turnster over handigde haar vier gouden me dailles aan de vier Tsjechische leiders „als symbool van de vriendschap en uitdrukking van erkentelijkheid voor hun iverk". Op de foto overhandigt president Svoboda Vera de „Orde van de Republiek". Schaken In de zevende ron de van de schaakolympiade in Luga no won Nederland voor groep B. voorlopig met 2—1 van Zweden. D« eindstand zal waarschijnlijk 2Vx— m voor onze landgenoten worden. Na deze ronde heeft Nederland met 18 punten de leiding in groep B. Eerste klasse A: 1. Schüss 2 pt. 2 en 3. P. J. Piket en M. Koppenaal VA. 1. B. 1. Mulder 2%. 2. Joziasse 2. 1. C. 1. Kerkdijk 2M». 2. Leget 2. 1. D. 1. v. Loon 3, 2. Verbiest 2. I. E. 1. Kardol 2, 2. Koet 2. Tweede klasse A. 1. v. d. Maat 3. B. 1. Kuijpers 2'A. 2. Segaar 1%. C. 1. Geyer 3. 2. Weber 2. D. 1. v. d. Bult 3, 2. Schouten 1%. E. 1. Snellenberg 2%, 2. Freeke 2%. F. 1. v. Steenwijk 2, 2. Sikkel VA. G. 1. v. Rijn 2. 2. De Wit 2 H. 1. Bausch 2. 2. Monteba lVa. J. 1. Dijken 2%, 2. Lincewicz 1%. Derde klasse A. 1. Hendriksen 3, 2. Momberg 2. B. 1. Spierenburg 3, 2. Ju 1 C. 1. Steenslagen 3. D. 1. Turk 3. 2. mej. v. Eist 2. E. Klein 3, 2. v. Vliet 2. F. 1. Koet 22. Stipdonk 2, G. 1. Vreeken 3, 2. Owel VA. H. 1. de Hijs 3. ADVERTENTIE A Is u nog geen badkamerkachel hebis uw badruimte niet compleet. Want hóe koud kan het zijn vóór en na het bad, vóór en né de douche. Een Daalderop badkamerkachel straalt die rillerige momenten weg. Met deze kwartsglasstraler is het heerlijk warm. Over een breed front; maar liefst 80 cm. straalt hij behaaglijke warmte uit. Ziet u hoe mooi, hoe modern deze gegarandeerd veilige kachel-met-beschermrooster is? Dat is typisch Daalderop. Vraag een folder aan uw winkelier. Over deze en andere Daalderop badkamerkachels met KEMA-keur èn water dichtheidsteken. Koopt u deze, dan heeft u voor 49,50 jarenlang plezier. En als u 'm eenmaal hebt, dan pas weet u wat u hebt gemist: gewoon een (door Ruud Paauw) RIJPWETERING, donderdag ochtend. Het Olympisch goud werd Neder land in Mexico met mondjes maat toebedeeld. Drie keer viel het hoogste eremetaal in Neder landse handen (de roeier Wiene- se, de zwemster Ada Kok en de wielerploeg Den Hertog - Zoete melk - Pijnen - Krekels) en van die gouden medailles rust er één in de Rynstreek, veilig wegge doken in de landelyke rust van Rijpwetering, by de wielrenner Joop Zoetemelk. De klemtoon in de vorige zin dient te vallen op het woordje veilig. Want het goud van de wielerploeg was enigszins omstreden en zo de Don Quichot van het IOC, Ave ry Brundage, het in zijn hoofd mocht halen de medaille alsnog op te eisen dan is de kans groot dat hy op een van de kronkel- weggetjes die naar Rijpwetering voeren in alle eenzaamheid te water raakt; géén menslievende, wèl een geruststellende gedach te. Huize Zoetemelk laat op deze milde herfstdag duidelijk weten dat het een Olympisch kampioen herbergt. Voor de deur is een erepoort gecreëerd, met vlaggen, bloemen. Olympische ringen en de kennisgeving „Welkom met het goud". Dit laatste doet even het vermoeden rijzen dat Joop zonder eremetaal minder welkom zou zijn geweest, maar dat is een volstrekt onjuiste veronder stelling. De rust en gemoedelijk heid, waarmee Joops moeder op treedt, wijzen op het tegendeel uit. De huiskamer is eveneens in feesttooi, een der stoelen is op getuigd met bloemen en lijkt nu op een zetel waarin men zonder schaamte een koningin-moeder zou kunnen plaatsen. Joop Zoe temelk, een beetje vermoeid nog, neemt erop plaats. Over zijn prestaties in Mexico is hy niet uitzonderlyk spraakzaam. Hy is een bescheiden renner, bepaald niet iemand wiens praats stygt naarmate de successen toene men. „De lange voorbereiding, de zware training, het is het alle maal waard geweest", zegt hy, „zelfs al hadden we geen goud gewonnen. Zulke Olympische Spelen maak je toch maar één keer in je leven mee". Hoewel de Nederlandse ploeg in verbluf fend korte tyd voor een soort Olympisch record op het gebied van calamiteiten, onenigheden en incidentjes zorgdroeg, heeft Joop Zoetemelk zich daar niet door van de wys laten brengen. Ook de dreiging die even de ron de deed, nameiyk dat men de Nederlandse wielerploeg als ge volg van het gebruik van zekere preparaten het goud zou ontne men, heeft hem weinig gedaan. „We hebben van al die beroering niet zo veel gemerkt en ik heb me er niet erg druk over ge maakt. Kyk, we hadden gereden en na afloop waren we op do ping gecontroleerd. De uitslag van dat onderzoek was goed ge weest. Nou, wat konden ze je dan nog doen. Niks toch zeker. Ze kunnen je dan toch dat goud niet meer afnemen? Ach, ik ge loof dat de coaches zich er druk over hebben gemaakt, maar wy niet hoor". Hoe ging dat met Collard nu eigenlyk in zyn werk? Zoetemelk„Pynen, Krekels en Den Hertog waren niet fit, ze sukkelden allemaal met kwaal tjes. Het kwam allemaal door de grote hoogte. Collard heeft de artsen gevraagd de renners een injectie te geven. Dat hebben ze geweigerd. Ze gaven wel tablet ten. Die hielpen, maar niet vol doende. Toen heeft Collard ons een injectie gegeven, dat ge beurde veertien dagen vóór de wedstrijd. Ik heb daar allemaal niet zo by stilgestaan, je moet rekenen vroeger deed de bonds- arts het. Het was dus niet iets om van op te kyken. Collard kenden we, hy was al met ons meegeweest in de Ronde van Mexiico, de Ronde van België en het wereldkampioenschap. Je stond niet vreemd tegenover die man". Neem je het hem achteraf kwalyk wat hy gedaan heeft? „Ach, aan de ene kant wel, aan de andere kant niet. Htf mocht van de artsen geen injec tie geven. Dus had hy het niet moeten doen. Aan de andere kant: hy zag het als zyn plicht ons fit ean de start te brengen. En het middel dat hy gebruikte, wordt niet als doping beschouwd, het werd al veel eerder in de wilersport gebruikt". Hoe beleefde je dat, de we tenschap Olympisch kampioen te zyn? Joop Zoetemelk begeeft zich in kort gepeins. Dan zegt hy: „Het duurde zo lang voordat je echt besefte dat je het was. We hadden als een van de eerste ploegen gereden. Het was fyn gegaan, we vormden een ploeg van gelykwaardige renners, er vielen dus geen gapingen, ieder een deed zyn portie kopwerk. Toen we door de finish waren gegaan en we zagen later de ty- den van enkele andere ploegen, toen dachten we: misschien ha len we brons. Daarna moest je wachten en nog eens wachten. Want de Zweden, die vier broers Petterson, de wereldkampioenen van vorig jaar. reden pas voor laatst. Toen het tenslotte goud werd, had ik gewoon moeite te beseffen dat we kampioen wa ren". Betekent dit Olympisch kampioenschap nu dat je vol gend jaar prof wordt? „Nee, nog niet. Volgend sei zoen blyf ik nog amateur. Maar als ik ook in 1969 goed ryd, pro beer ik misschien het Jaar daar na prof te worden". Er komt nog aanzieniyk meer ter tafel. Zoetemelk vertelt met lichte bewogenheid over de vele telegrammen en brieven die hy thuis in in Mexico heeft ontvan gen, hy verhaalt van de Olym pische geestdrift van de Mexica nen en van de merkwaardige chaos by de sluitingsplechtig heid. Als hy zich terwille van de zoveelste foto opnieuw even de dof uitziende gouden medaille omhangt, gaat de bel van -de voordeur. Joop verlaat de Olym- De familie Zoetemelk, ge schaard rond de Olympische kampioen. (Foto Leldsch Dagblad) pische-vorstenzetel om zelf open te doen. Het is de melkboer, die by het zien van Het Goud zyn twee flessen melk neerzet en de kampioen terstond ontroerd de hand grypt. Daarna buigt hy zich voorover en pakt het goud beet. Hy zegt: .Laat es kyken, zoiets heb ik nou van myn le ven nog niet gezien. Een mooi stukkie werk, Joop. t Is een zwaar ding". Hy staart nog een keer naar het uit Mexico mee genomen eremetaal en zegt ten slotte: „Houen zo, Joop".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23