ANTED fbÏ Het verhaal van James Ray Beperking kredieten voor het buitenland PONTIAC 2 «SU Ik had m'n hele leven in moeilijkheden gezeten en voor het grootste deel in de gevangenis WEL TERUG door William B. Huie RAOUL VERHUIZEN ONOPGEMERKT 1 Fv»/ 1 tvC fe 2 1/JL\ Ontstemming in Londense City: Nog meer promenades in Den Haag DONDERDAG SI OKTOBER 1988 1EIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 t UltS 9nde Mmet ADVERTENTIE Mant nu hyacinten...voor kleur in kamer en tuin I de laatste maand huur vooruit. Hij schrift: I „Eén ding stond vast. Ik was stel lig van plan nooit meer naar de Verenigde Staten terug te gaan. Wat had ik daar nog te verwachten? Het eerste wat ik in Montreal deed. nog vóór ik een kamer huurde, was een reisbureau opbellen en vragen welke papieren ik nodig had om een pas poort te krijgen. Ze zeiden me dat er niets voor nodig was dan een ver klaring onder ede van iemand dat hij me twee jaar lang gekend had. Later (in april 1968) kwam ik er achter dat dat niet waar was. Maar op dat moment moest ik dus gaan zoeken naar iemand die zou willen verklaren dat hij me twee jaar ken de, of ik zou moeten proberen zonder paspoort op een schip te komen. En natuurlijk moest ik aan geld zien te komen want ik had nog maar 70 dol lar over toen ik de kamer betaald had. Maar ik zweer dat ik nooit meer van plan was die grens naar de Verenigde Staten te passeren". In de miljoenen woorden die over James Earl Ray zijn geschreven, wordt altijd gezegd dat hij niet wil de werken. Er is gezegd d'at Ray een cursus voor barkeeper volgde en dat zijn leraar hem vlug van begrip vond, maar dat hij daarna twee ba nen als barkeeper weigerde. Ray ge loofde dat geen enkele werkgever een barkeeper in dienst kon nemen zon der dat hij door de politie was ge keurd. Hij volgde een cursus voor barkeeper niet in de hoop een baan te vinden maar om in Brazilië te kunnen werken als hij een Canadees paspoort zou kunnen krijgen en Bra zilië zou kunnen bereiken. Ray zette eens een advertentie voor een baan als „keukenbediende". Hij kreeg drie goeie banen aangebo den, maar kon ze geen van drieën aannemen omdat alle werkge vers vroegen om referenties en een kaart van de sociale verzekerings bank. Ze waren niet zo goed van ver trouwen als mevrouw Klingeman. Door zich aan te sluiten bij vrüge- zellenverenigingen, zocht Ray een vrouw die misschien een familielid in Canada had en die h'Jj zover zou kunnen ompraten, dat d'at familielid voor hem een vals getuigenis zou willen afleggen. Tot Ray voor de tweede keer, op 6 april 1968, twee dagen na de moord op ds. King, Canada bereikte, ver keerde hij in de foute veronder stelling dat hu, om een Canadees paspoort te verkrijgen, een Canadees burger moest kennen die zou willen verklaren dat hij Ray, natuurlijk on der een andere naam, reeds twee jaar kende. 803 Een foto van Ray uit 1959, toen hij na een bankoverval werd ge arresteerd. Voor deze overval kreeg Ray twintig jaar. Hij werd overgebracht naar de staatsge vangenis van Missouriwaaruit hij april 1967 ontsnapte. Ik geloof dat het waar is dat hij van plan was nooit meer naar de States terug te gaan. Maar er ge beurden dingen in Canada, waardoor hij op dit besluit terugkwam. Hij ging wel terug. Hij bleef van 16 juli tot 21 augustus 1967 in Canada. Maar kwam naar Birmingham in Ala bama op 25 augustus 1967. Veeetien september 1968 vloog ik naar Mon treal met Ray's tekeningen en verkla ringen bij me om te proberen de be vestiging van zijn verhaal te krijgen en de reden waarom hij een terug keer riskeerde. Ik vond het adres waar hij ge woond had en liet een fotocopie van het door hem ondertekende huurcon tract maken. Hij was het huisnum mer en de naam vergeten, maar zijn plattegrond bleek juist. Notre Dame is de oost-west boulevard die vele huizenblokken ver langs de noorde lijke oever van de St. Lawrence loopt. Ongeveer bij blok 2500 in oos telijke richting, staan er goedkope pensions, opslagplaatsen en fabrie ken. Het gebouw waar Ray woonde is een huurkazerne van drie verdie pingen met 57 kamers. Er hangt een bord waarop staat: „Welkom Ame rikaanse en Canadase artiesten." Het huis ligt tegenover een textiel fabriek die dag en nacht raast. Mis schien werd Ray met zijn Zuidameri- kaanse ambities aangetrokken door een nachtclub, de Acapulco, op de benedenverdieping, die nu gesloten is. Ray kwam alleen in zijn apparte ment om er te slapen. Hij had al zijn hoop gericht op de schepen on geveer 30 huizenblokken verder naar het westen waar hij zijn dagen en avonden doorbracht. Er komen jaarlijks zo'n 60.000 schepen in Mon treal, en honderden zeelieden bezoe ken de kroegen langs de waterkant, de club voor zeelieden en het zee manshuis. Montreal is een van de ge makkelijkste grote steden ter wereld om contrabande in of uit te voeren en daarom is het een internationaal centrum van de misdaad. Veel Euro pese smokkelwaar gaat door Mon treal naar de Verenigde Staten; ook het grootste deel van de miljoenen dollars aan heroïne die elk jaar uit het Midden-Oosten via Marseille en Montread naar New York wordt ge smokkeld. Ray hing rond op de ar beidsbemiddeling voor zeelieden en kreeg te horen dat er .geen werk" was. Hij hing rond in het zeemans huis en probeerde daar wat op te stfken. Hij schaduwde zeelieden van de ene kroeg naar de andere in de hoop papieren te kunnen stelen van iemand die teveel gedronken had. Hij kwam ook vaak in de Neptune Tavern. Ik ben er heen geweest. Er hangt een stuurrad boven de flessen achter de bar. Het meubilair is van massief eikenhout en overal hangen borden waarop zeelieden een welkom wordt toegeroepen, de hoogste koers voor Engels geld wordt beloofd en meegedeeld wordt: „Nous servons les repas". Ray vertelt dat hij de derde of de vierde avond dat hij in de „Nep tune" was „iets los liet dat hij moei lijkheden in de Verenigde Staten had gehad; dat hij op zoek was naar pa pieren en geld en dat hij wel voor een karweitje te strikken was, mits het niet al te riskant was". -Dit re- resulteerde in een contact. Een man die Ray Raoul noemt en die hij me beschrijft als een blonde Zuidameri kaan van ongeveer 35 jaar die hem een zeeman leek, toonde belangstel ling voor hem. ze begonnen een voorzichtig gesprek waarin Raoul suggereerde dat hij, als Ray hem tntt bepaalde dingen wilde helpen, misschien wel zou kunnen zorgen dat Ray aan papieren en geld kwam. Ray vertelt dat dit mondelinge con tact „in minstens acht gesprekken" drie weken lang duurde. Intussen had Ray ook direct behoefte aan geld en hij vertelt dat hij die behoefte als volgt bevredigde: In zeemanskroegen in Montreal hangen veel prostituées rond en in 1967, met al die bezoekers van de Expo, deden ze goede zaken. Het meisje gaat met je mee en samen neem je een taxi naar een apparte ment dat van iemand is waarvoor ze werkt. Ik zocht er eentje uit. Ik nam de mooiste omdat ik dacht dat ze wel voor een dure zaak zou werken. We gingen naar een appartement waar ik haar 25 dollar betaalde, die ze op het kantoor inleverde. Toen ik weg ging schreef ik het adres op. De volgende avond nam ik m'n auto mee die ik vlakbij het adres par keerde. Toen ging ik naar de kroeg en pikte hetzelfde meisje op. Ik gaf haar weer 25 dollar, maar toen ze die naar het kantoor wilde brengen bedreigde ik haar met m'n revolver en ging met haar mee. Toen haar baas op haar kloppen tevoorschijn kwam, nam ik hem ook onder schot. We gingen naar zijn kamer en ik dwong haar om met haar kousen zijn handen en voeten vast te binden, terwijl hij op bed lag. Hij probeerde het zaakje nog voor me te verbergen, maar ik denk dat hij toen vermoedde dat ik aan m'n laatste vijf dollar bezig was en dat er een goede kans bestond dat ik 'm zou vermoorden. Hij wees me een kast waar ik 800 dollar vond. Toen liet ik het meisje onder het bed kruipen en vertrok. (ADVERTENTIE) Hij adverteerde alleen in een tijd schrift als hij wist dat het ook in Canada circuleerde. Ray hoopte dat een eenzame Canadese vrouw op zijn oproep zou antwoorden, waarna hij haar eerst per post wilde bewerken, vervolgens een bezoek wilde brengen om haar te kunnen overhalen, haar medewerking te verlenen bij zijn po gingen om een Canadees paspoort te bemachtigen. maar ik betaalde hem toen niet. Ik had te weinig geld. Van St. Louis ging ik naar India- i napolis. De volgende dag ging ik van Detroit naar Windsor en omdat er heel veel verkeer in de richting van i de Expo trok had ik geen moeilijk- j heden aan de grens en reisde ik ver- dor naar Montreal". Een eenzame voortvluchtige moet tegenwoordig in de Verenigde Staten voortdurend verhuizen en weer ver huizen, anders grijpen de computers hem. Hü kan geen vaste baan aan nemen. Om aan geld te komen, zelfs om te leven, moet hij stelen of andere misdaden bedrijven waarvoor hij be taald wordt. Elk ogenblik loopt hü het risico tegen een nog grotere mis dadiger aan te lopen die hem her kent en zegt: „Ik ken jou. Doe pre cies wat ik je zeg anders verdwijn je weer in de gevangenis". Een mis dadiger. die bü een georganiseerde bende hoort, wordt gesteund met geld en papieren. Maar Ray had geen van beide. Alleen door begrip voor de onze kerheid van een eenzame voortvluch- tige zoals Ray In de huidige maat- schappij, kan men begrüpen hoe hij betrokken kon raken bij een komplot om ds. King te vermoorden. Nadat Ray zün baan bü het Indian j Trail Restaurant had opgezegd, be- sloot hü een paar dagen naar zün jeboortestreek terug te keren voor hü naar Canada vertrok. Hü schrijft hierover: „Behalve de 450 dollar en de oude Chrysler had ik niet veel bezittingen Wat kleren, een sportjasje en een paar broeken. Onderweg naar Sint Louis kreeg ik autopech, maar ik kwam er toch. Ik verkocht de wa gen voor 50 dollar en kocht een rode Plymouth '62 voor 200 dollar. Ik gebruikte de naam Rayn voor de autopapieren. Ik logeerde een nacht bü de vriend die me naar Ed- wardsville had gebracht toen ik ont snapt was. Daarna ging ik een dag of zes. ze ven naar Quincy naar twee kennis sen. Maar schrijft u niet over hen anders worden ze gearresteerd, om dat ze me onderdak gaven. Ik wil alleen maar zeggen dat ik ook vrien den heb die ik m'n hele leven lang gekend heb en die me graag mo gen. Van Quincy ging ik terug naar Chi cago om mün laatste cheque van het Indian Trail Restaurant af te halen De cheque was gestuurd naar een postbus. Toen ging ik weer naar St Louis en bleef daar een paar dagen. Op het allerlaatst nam ik nog een nieuw pistool van een vriend over. Iedereen die Ray heeft gezien is het er over eens dat hü vrüwel ner gens op zou vallen. Daardoor kon hü achter het stuur van zün gedeukte rode Plymouth onopgemerkt reizen tussen de toeristen die naar de Expo trokken. Hij droeg geen bril en was 39 jaar, maai- kon ook 35 geschat worden. Hü is 1.80 m lang en woog toen 165 pond en behalve een dikke buik, was hü mager. Zün gezicht was smaller dan nu. Daardoor leek zün neus spits. Hü droeg een licht blauw sporthemd, een donkere broek en hü had ongeveer 280 dollar op zak. Onderweg probeerde hü een nieuwe naam te bedenken. Hü ver telt hierover: ,Jk had al wel tien verschillende namen gebruikt maar het is alrijd moeilük een nieuwe te bedenken. Ik kan me niet permitteren een gemak- kelüke naam, zoiets als Smith of Brown of Jones te kiezen, omdat ik die misschien zou vergeten als me plotseling werd gevraagd wie ik was. Ik moet een ongewone naam hebben, die goed in m'n herinnering bhjft hangen en dan weet ik het altüd pre cies. Be achterkant van het oude hotel, waar Ray zich voorbereid de op de moord op Martin Luther King. Uit het raam van zijn ka mer had hij een prachtig uitzicht op het balkon van het Lorraine Motel ivaar King verbleef. Uit het raam waar de pijl naar toe wijst lotse Ray het fatale schot. Hü koos de naam Eric S. Galt en omdat er een echte Eric S. Galt in Toronto bestaat, werd wel veronder steld dat Ray die naam ergens heeft zien staan. Tussen Windsor en To ronto kwam hü in de buurt van de stad Galt en hü zegt dat hü Galt koos toen hü een wegwü'zer naar die i stad passeerde. Hij beweert dat hü de naam Eric koos omdat hü beslist iets anders dan een gewone voor naam wilde. In elk geval werd John L. Rayns op het moment dat hü op 16 juli 1967 in een motel in Toronto arriveerde, Eric S. Galt. Op 17 juli schreef hü onder de naam Galt in een motel in Dorion in en ook in Montreal op 18 juli, toen hü een huurcontract voor zes maanden te kende voor een kamer in een appar tementengebouw aan de East Notre Dame. De huur bedroeg 75 dollar per maand en hü betaalde de eerste en Vele van de duizenden zeelui, die Montreal bezoeken, doen de Neptune Bar aan. Hier aan de waterkant had Ray in de zomer van 1967 diverse ontmoetingen met een man die zich Raoul noemde en die hem ervan over tuigde terug te keren naar de Verenigde Staten. het meest verkochte merkhorloge in nederland SWISS MADE twee «jieke herenhorloge» In duurzaam doublé 1 2 carré cambré model een Wcht gebogen met datum "gekleed" model een pracht Pontiac zit mooi op de pol» f125.— f120 LONDEN (GPD) In fi nanciële kringen in Londen heerst ontstemming over de plotselinge afkapping van de voor de bank winstgevende handelskredieten in sterling aan het buitenland. De Britse regering heeft zoals gemeld een verbod uit gevaardigd voor de financie ring van de handel tussen niet- sterlinglanden. Tüdens de crisis van 1957/58 is een dergelijk verbod afgekondigd dat in 1959 weer werd opgeheven. Maar men acht het vreemd dat het nieuwe ver bod komt op een moment dat het er voor het pond juist iets beter uitziet. Realistisch Het officiële standpunt is echter dat het een realistische maatregel is omdat Engelands nog steeds wanke le valuta-reserves, welke angstvallig door de internationale finariciële autoriteiten worden gadegeslagen, van elke onnodige druk moet worden ontheven. Dit betekent evenwel ongetwüfeld een inkrimping van de wereldrol van sterling al mag niet worden vergeten dat een derde van de internationale handel nog altüd door sterling wordt gefinancierd. De kredietverlening voor transac ties tussen niet-sterlinglanden bv. in zake de export van vlees van Argen tinië naar Japan, betekende voor de Britse reserves een jaarlükse aderla ting van minstens 50 miljoen pond sterling aan buitenlandse deviezen hetgeen voor de schatkist in deze te genwoordige voor Engeland kritieke financiële situatie ontoelaatbaar was hoewel het natuurlek te ver gaat zo als sommigen zeggen dat het verbod van permanente aard zal zün omdat ook eens voor Engeland betere rijden zulen aanbreken Aantasting van l.ondens rol Desalniettemin wordt Londens rol I als financieel wereldcentrum door het besluit aangetast. Een van de rede- i nen dat er steeds meer filialen van buitenlandse banken in Londen wor den gevestigd het aantal overtreft vele malen dat in New York is juist deze winstgevende kredietverle ning aan derden, welke bovendien een waardevolle stroom van onzicht bare bron van inkomsten voor de Britse reserves vormt Beweerd wordt dat de. helft van de thans verlóren- gaande winst welke op 7 tot 8 mil joen pond wordt geschat, voor reke ning schünt te komen van niet in Londen gevestigde buitenlandse ban ken. DEN HAAG (GPD) Een groot gedeelte van het winkelcentrum in de Haagse binnenstad wordt voetgan gersdomein. De gemeenteraad heeft van B. en W. het voorstel ontvangen om ruim drie miljoen gulden uit te trekken voor de aanleg van winkel promenades met sierbestrating, lui fels, kiosken, vitrines, bloembakken en dergehjke büdragen ter verhoging van de sfeer. Een voorbeeld heeft Den Haag al in zün paleispromendade, die een verkeersvrü winkelcentrum aan Hoogstraat, Plaats en een deel van het Noordeinde omvat. Dat voetgan gersplateau wordt, ook door de win keliers. als een stevig succes be schouwd. Het nu voor de wandelaar te be stemmen winkelgebied l^t bezor gende verkeer heeft alleen tot elf uur in de morgen toegang) is aanzienlük omvangrüker. Het omvat in hoofd zaak Venestraat, een stuk Wagen straat, Spuistraat en Vlamingstraat, en Korte en Lange Poten met een ge deelte van het Plein. En tenslotte de Grote Markt, die tot een feestehjk pleintje met zitjes en boombeplanting zal worden getransformeerd, com pleet met een oude dorpspomp. Namen van de nieuwe voetgangers domeinen: Citypromenade en Plein* I promenade.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19