IJ-TUNNEL GEOPEND Sojoez-drie vanochtend geland Saigon door de knieën Ruimte nodig voor gehuwde priesters JAMIN OLGA Akkoord over een bonistop ondertekend Gestolen raket als bagage naar Moskou McCarthy aarzelend achter humphrey 'uwo Tijdelijk regen ÏR. LOHMANN VERLAAT N.S. Directeur: b a t »ac UUDoeck Buuluredacteur: Du J s SoeteilBorst Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 No. 32625 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singe) l. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Radactie 21507 In de inzet: de Koningin en dr. Samkalden in de IJ-tunnel. (Luchtfoto tunnel: KLM Atrocarto N V i AMSTERDAM <GPDi De vlaggen wapperden in de hoofd stad. Koningin Juliana heeft de IJ-tunnel geopend. Duizenden Amsterdammers juichten, toen zij vanmiddag om twaalf uur bU de zuidelijke tunnelingang door een druk op de knop een ver groot verkeerslicht van rood op groen deed springen In de haven lieten schepen hun sirenes loeien. Bussen en auto's toeterden. Terwijl dit vreugdevuur van lawaai ont brandde. werden bij de ingang van de tunnel 2500 duiven los gelaten. Aan de opening van de tunnel ging een bijeenkomst in het In ternationaal Congrescentrum vooraf, waar de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkal den en de commissaris der Ko ningin in de provincie Noord - Holland, mr. F. J. Kranenburg, de Koningin en 1500 andere gas ten welkom heette. Onder hen waren ongeveer 200 ..gewone" Amsterdammers, van tramcon ducteurs tot studenten, die wa ren uitgenodigd om de burgerij 4e vertegenwoordigen. In de congreszaal spraken de minister van Verkeer en Water staat. drs J A. Bakker, de voor zitter van het ontwikkelings schap Zaanstreek. R. C Laan jr. en dr. Samkalden De voorzitter van de raad van beheer van de combinatie bouw IJ-tunnel, de heer A. M. Schreu- ders, bood de Koningin in het congrescentrum het boek „Stads ontwikkeling van Amsterdam 19391961" aan. Na de opening van de tunnel bezichtigde de Koningin in gezelschap van burgemeester Samkalden te voet een deel van de nieuwe oever verbinding. Vervolgens ging zij per auto naar Amsterdam- noord. waar zij de manifestatie „Dit is Noord" en de tentoon stelling „IJ-tunnel en groeiend Noord" bezocht Grote afwezige bij de plech tigheid was de vroegere burge meester van Amsterdam, mr G. van Hall. Hij is met zyn echt genote op privéreis in de Ver enigde Staten en verblijft op het ogenblik in New York. De ze reis stond allang tevoren vast. Hij stuurde een telegra fische gelukwens. MOSKOU (Tass, DPA. AP) De Russische kosmonaut ko lonel Georgi Beregowoi heeft vandaag met het ..Sojoez-drie" ruimteschip een zachte landing in de Sowjet-Unie gemaakt. Kolonel Beregowoj heeft na zijn landing verklaard zich goed te voe len en heeft reeds een ontmoeting gehad met vrienden en correspon denten. Zijn ruimtevlucht de eerste in 18 maanden in de Sowjet-Unie, heeft I geen ruimterecord gevestigd. Ook j zou hij geen nieuwe technische ont- j dekkingen hebben gebruikt. Beregowoj was aan boord van dej Sojoez gelanceerd om 11.34 Russi sche tijd zaterdag. Naar mededeling van het persbu reau is het ruimteschip vanmorgen om 08.25 uur (Ned tydin het te voren bepaalde gebied geland. De „Sojoez-drie" is vier dagen in de ruimte geweest. Commandant Bere gowoj heeft in die tijd enige malen pen ontmoeting tot stand gebracht met de een dag eerder gelanceerde onbemande cabine „Sojoez-twee" die maandag een zachte landing in de Sowjet-Unie heeft uitgevoerd. Ook heeft Beregowoj een paar maal dp omloopbaan van zijn ruimteschip veranderd en televisieuitzendingen naar de aarde verzorgd. Een zichtbaar dodelijk ver-1 loeide president Johnson sprak isteren met generaal Abrams I over de militaire van het stopzetten van de bom bardementen op Noord-Vietnam. SAIGON (AFP) President Nguyen Van-thioe van Zuid- Vietnam en de Amerikaanse ambassadeur Bunker zouden het eens zijn geworden over de tekst van een communiqué, waarin het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam wordt aangekondigd. hington geen verschillen van mening in dit opzicht In Washington zei een woordvoer der van het ministerie van Buiten landse Zaken vanmorgen over het gemelde akkoord: „Ik heb op dit mo ment geen commentaar". Waarne mers brengen de berichten over de Amerikaans-Zuid Vietnamese over eenstemming in verband met het bliksembezoek dat de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, gene raal Creighton Abrams, gisteren aan Washington bracht. Hij voerde in het geheim besprekingen met president Johnson en was al weer op weg te rug naar Vietnam toen mededeling werd gedaan van zijn bezoek Woord voerder Christian van het Witte Huis haastte zich om te verklaren dat er geen doorbraak was gekomen in de dc-licate diplomatieke manoeuvres met de Noordvietnamezen. Dit is vanochtend uit betrouwbare oron in Saigon vernomen Het ak koord zou gisreravond tot stand zün gekomen bij de laatste van een reeks bezoeken die Bunker de laatste tijd aar, Thioe heeft gebracht. Volgens genoemde bron zal de Zuidvietname- se president zich vanavond met een boodschap tot het volk richten. Ame rikaanse en Zuidvietnamese officiële woordvoerders gaven geen commen taar. Het neteligste probleem dat van de vertegenwoordiging van het Zuid- vietnamese Nationale Bevrijdings- front bij vredesonderhandelingen, zou zijn opgelost Aangezien de eis van Zuid-Vietnam om met een e>- gen delegatie aan eventuele onder handelingen deel te nemen voor het bevrijdingsfront en Noord-Vietnam onaanvaardbaar was zou een formu- consequennes le zijn gevonden waarbij beide Viet- (Van onze correspondent) BONN (GPD) In de Westduitse ilonagcaffaire is gisteren ophelde- ne verschaft over het lot van de ids een jaar vermiste Sidewinder- iket, een onderdeel van de Starfigh- irbewapening. p een persconferentie verklaarde „general bundesanwalt", de hoog- e officier van justitie, dat de Side- inder-raket vorig jaar uit het Luft- tffe-vliegveld Neuberg aah de Do- ïu was gesmokkeld en daarna als «age per vliegtuig naar de Sowjet- De Bilt verwacht van heden- tot örgenavond over het algemeen veel wolking met tijdelijk enige regen, herwegend matige wind tussen zuid n zuidwest. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt 11.40 uur) 31 OKTOBER Zon op: 7.33 uur; onder: 17.13 uur. Maan op: 15.52. uur; onder: 1.52 mr. Hoogwater te Katwijk te 115.9 uur, Igwater te 7.39 en 19.57 uur. Unie was vervoerd. By de ontvoering van de Sidewinder-raket speelde de kort geleden gearresteerde 35-jarige Starfighterpiloot. Knoppe een be langrijke rol. De belangrijkste rol was echter in handen van een man. die de officier van justitie voorlopig al: „meneer X" wilde aangeven. Deze meneer X heeft ook de hand gehad in de ontvoering van andere NAVO-wapens uit de Bondsrepubliek. Opnieuw verklaarde de functionaris in Frankfurt, dat er (nog) geen sa menhang was ontdekt tussen de kwestie Sidewinder, de zelfmoord van schout bij nacht Lüdke en de zelfmoord van de plaatsvervangend leider van de Westduitse binnenland se veiligheidsdienst Wendlandt. namese partijen onder het etiket „reallieerde c.elegatie" en „commu nistische delegatie" aan de conferen tietaf el zouden kunnen gaan zitten. Het akkoord zou worden voorge- lecd aan de onderhandelaars in Pa rijs. Het bevat volgens genoemde bron I de volgenle punten akkoord inzake algehele stopzet ting der bombardementen op Noord- Vietnam: akkoord over het aanvangen van werkelijke vredesbesprekingen in Pa rijs, waar beide partijen zullen wor den bijgestaan door „deelgenoten". De Amerikaans-Zuidvietnamese overeenstemming houdt in geen en kel opzicht erkenning van het na tionale bevrijdingsfront in. Het standpunt van Saigon blijft wat dit I betreft ongewijzigd. Op een bijeen- komst in Saigon waar achttien Zuid- I Vietnamese censors werden beëdigd I verklaarde president Thioe vanocht- lend dat Zuid-Vietnam geen besluit kun nemen de bombardementen te I staken, „aangezien Noord-Vietnam j geen enkele bewijs van deëscalatie j laat zien. hetgeen door nieuwe acties I wordt aangetoond" Volgens Thioe I bestaan er tussen Saigon en Was- UTRECHT (GPD) De president- directeur van de Nederlandse Spoor wegen N.V., ir. J. Lohmann. zal op 1 maart volgend jaar zyn functie neerleggen. Hij zal worden opgevolgd door mr. M. G. de Bruin, die al lange tijd als adviseur aan de NS-directie is verbonden. Ir. Lohmann (60) zal door de raad van commissarissen aan de aandeel houder (de staat) worden voorgedra gen als commissaris. Ir. Lohmann is van mening, dat thans het juiste moment is gekomen om zijn taak aan een Jongere over te dragen. I WASHINGTON (Keuier) Sella- tor Eugene McCarthy heeft gisteren verklaard vice-president Humphrey, de Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap te zullen steunen. McCarthy maakte voorts bekend, dat hy in 1970 niet zal pogen als se nator herkozen te worden en in 1972 niet zal streven naar de kandidatuur voor het presidentschap. De senator zei dat hy geen politieke functie meer begeert. McCarthy was van mening d at zyn opvatting over de beëindiging van h et Vietnamese conflict nog steeds veel verder ging dan die van Humphrey Dit meningsverschil gold ook de hervorming van de dienstplichtwet Maar Humphrey had wel getoond dat hij een beter inzicht had in de binnenlandse pro blemen van de VS dan de Republi keinse kandidaat Nixon. „Ik," aldus McCarthy, „ben van plan om op 5 november op vice-president Hum phrey te stemmen en ik raad hen, die gewacht hebben op deze uit spraak, aan hetzelfde te doen." Nobel j uijzen STOCKHOLM AFP. Reuter) De Nobelprijs voor natuurkunde is van daag toegekend aan prof. Luis Alva rez van de universiteit van Berkeley in de Verenigde Staten. De Nobelprijs voor scheikunde werd toegekend aan prof. L. Onsager van de Yale universiteit in de V.S. Het Belgische koninklijke paar orengt op het ogenblik een bezoek aan Afrika. Op de foto Koning Boudewijn en Koningin Fabiola, ge stoken in de nationale klederdracht van Marokkoonder een gewel dige parasol bij het drinken van een kop thee. ADVERTENTIE 'it nummer bestaat uit 20 pagina's ADVERTENTIE morgen voordeel choc, menagerie melk en puur 150 gram van 109 voor 95 niet duur wel heerlijk (9uc/ en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zün de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: G. J. Bosvelt, Kerkstraat 29. Drempt. E. de Haan, Grote Drift 9, Beilen. B.v. d. Vleet. Julianastraat38, Groot-Ammers. Me). Remeijsen, Stationstraat 32, Alphen. L. C. Th. de Potter a. Jan Gijzenkade flat 349, Haarlem. Vraag nw beddenvakman nadere inlichtingen. NOORDWIJKERHOUT (ANP) Voor de Nederlandse kerkprovincie zou het waardevol zijn, als er ruimte zou kunnen worden gevonden voor het geven van het priesterschap aan gehuwden, uiteraard naast het uit persoonlijke inspiratie gekozen onge huwde priesterschap. Deze overtui ging van het priesterberaad in Noord- wfjkerhout, is neergelegd in een mo tie. waarin ook bezorgdheid over de toekomst van de Kerk wordt uitge sproken. Het priesterberaad verzoekt het episcopaat alles in het werk te stellen opdat deze pluriformiteit zo spoedig mogelijk In Nederland kan worden verwezenlijkt. Kardinaal Alfrink verklaarde na mens het Nederlandse episcopaat dat de bisschoppen t.a.v. de motie be- reid zijn getuigenis af te leggen voor j hun bisschoppen-collega's en voor Rome. Ze zullen alles in het werk stellen ruimte voor hel gehuwde priesterschap te creëren in overleg met de Nederlandse geloofsgemeen- j schappen in samenspraak met colle ga's in het bisschoppenambt en de j Heilige Stoel. Overigens ging de motie de helft van de vergadering van ongeveer 130 vertegenwoordigers van de Ne derlandse priesters en bisschoppen nog niet ver genoeg. Maar met de bisschoppen is afgesproken dat ook I deze verdergaande meningen aan Rome kenbaar gemaakt zullen wor- den. 1 De 'tweede) dag van gisteren was Ier één van zeer hete hangyzers, waarvan kardinaal Alfrink als reactie op enige vrees uit de vergadering zei. dat de Kerk niet gediend zou zijn, wanneer hangyzers in de ijskast zou- J den worden opgeborgen. In dit klimaat vroegen de priesters in een andere motie aan hun bis schoppen dat zy aan priesters die uit het ambt moeten treden omdat zij willen trouwen, ruime mogelijkheid zullen bieden om pastoraal werkzaam te blijven. Vrijwel alle priesters vonden dat de inhoud van de encycliek „Humanae Vitae" niet het zwaarst woog bij de meeste gelovigen Zy herkennen zich nauwelijks in de leer van de ency cliek De moeilijkheden liggen veel eer op het punt van het gezag in de Kerk. Uit het Leidsch Dagblad van 29 October 1868 Z.M. heeft den heer A. Wijnstroom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris alhier, en benoemd tot notaris binnen het arron dissement Leiden, ter stand plaats de gemeente Leiden, Mr. A. J. Wijnstroom, cand.- notaris, advocaat en plaats- verv. kantonrechter alhier; een en ander in te gaan met 15 Nov. 1868. H.M. de Koningin heeft aan de commissie voor de verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten be hoeve van de herstelling der Remonstrantse kerk alhier, eene prachtige marmeren pendule doen toekomen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1