Ontspannen kandidaat voert inspiratieloze campagne rmck Leopard '-tank vervangt Centurion POLITICI GEVEN COMMENTAAR MAREL Jinton Nieuwe Intelsats Ruilliarten EEN WEEK OP STAP MET RICHARD MULHOUSE NIXON Reportage van mr. H. L. Leffelaar Onze politieke enquete Enorme sortering voordelige auto occasions Een Rinck: dat is een ander woord voor 'n bril Handschriften van T. S. Eliot NEDERLAND LAAT KEUS OP DUITS WAPEN VALLEN TRIJDAG 25 OKTOBER 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA UIMIIIIIIIIIMIIIIIIIIINIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIINIIIIIIIIIIIH KEY BISCAYNE (Florida) (GPD) Key Biskayne is een klein, kunstmatig eiland even ten zuiden van Miami. Richard Nixon heeft hier één van zijn hoofdkwartieren opgeslagen in een bescheiden hotel, dat, sinds het in de nationale belangstel ling is komen te staan, ver nieuwd wordt. De vakantie sfeer die er heerst, is in over eenstemming met de ontspan nen verkiezingscampagne, die de republikeinse kandidaat voor het presidentschap dit jaar tot nu toe heeft gevoerd. Er is weinig te doen wan neer Nixon naar Key Biscayne komt. Het zijn de dagen dat hij uitrust, zijn schema bestu deert, aantekeningen maakt voor toespraken en besprekin gen heeft met adviseurs. Over Nixons entourage ligt een moeilijk te omschrijven sfeer van ge routineerdheid, computer-achtige ef ficiency. gebrek aan spontaniteit en inspiratie. Zijn assistenten dragen eendere donkere kostuums, het haar onveranderlijk glad en ln een schei ding, hun optreden is dat van kan- toorrotten, die een directeurszetel in het oog hebben en deze met onbe rispelijkheid hopen te behalen. Ze zyn uitgerust met walkie-talkies en ze gebruiken code om ook eenvoudige berichten naar elkaar door te geven. Zelfs een auto heeft een codewoord. Een week met Nixon begint op een ochtend om kwart voor elf met een kwartiertje voor de fotografen. Met en golf stick (een spel, dat hy vrij wel niet beoefent» poseert hij met de televisiester en golf enthousiast Jackie Gleason op de baan. Als het perfecte model heft hij de stick voor de ai- slag, laat hem op de schouder rus ten en leunt er losjes op. De dialoog met Gleason beperkt zich tot ver veelde opmerkingen over de golfbaan en lange pauzen waarin over een vol gend „bon mot" wordt nagedacht. Om elf uur geeft Nixon één van zijn schaarse „achtergrondinforma- tieoonferenties" voor de pe~s. Hij ont hult zijn plannen voor de komende weken en kondigt de .snelste eind spurt naar de verkiezingen" aan in de geschiedenis wat betreft „afgeleg de kilometers, aantal mensen bereikt door radio en televisie, intensiteit van gekleed in een blauw mantelpakje, dat zij ook de volgende dag zal dra gen, de zaal binnenkomen, gaan als op een signaal de bekende borden omhoog. De Nixonettes, in blauw en wit verpakte meisjes, die er als jockeys uitzien, doen hun nummertje juichen en zwaaien. De Cubanen roe pen „Viva Nixon". Nixon zelf steekt beide armen omhoog met twee op gestoken activiteit, toesprakenonderwerpen, optreden". Hoewel zijn optreden een ontspan nen indruk maakt, ontbreekt zoals in al zijn openbare manifestaties, alle humor. Zijn vocabulaire is droog en vaak doorspekt met de terminologie van de reclame- en advertentiebu reaus. Deze morgen heeft hij het over het „uitpieken" van de Wallace-cam- pagne en over „zichtbaarheid" van de kandidaat. Deze laatste fase van zijn campagne geeft hij de benaming „operatie extra inspanning". Langs boulevards met huizen met goedgeverfde dakpannen en blikken markiezen rijdt Nixons autostoet pre cies op tijd naar een vergaderzaal. Buiten staat ene groepje bejaarde mannen en vrouwen, behangen met Het doodgerepeteerde beeld van Nixon, de doelmatige kandi daat met de stereotiepe gebaren doet zijn intocht. anti-Nixon affiches. Binnen wachten 3.000 toehoorders, onder wie veel Cu banen. Zodra Nixon en zijn vrouw, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Wy heb ben een aantal politieke leiders ge vraagd naar hun mening over de uitkomsten van onze exclusieve opinie pelling. De liberale fractieleider mr. E. H. Toxopeus: „De kiezer heeft kennelijk het gevoel dat de liberalen een behoorlijke rol in de regerings combinatie spelen", was zijn indruk. Tevreden was hij ook met de blijven de meerderheid voor de regerings combinatie, die dank zij winst voor V.V.D. en C.H.Ü. uit de uitslag •preekt. Het grote verlies voor de KVP verbaasde mr. Toxopeus niet. Maar de opvallende winst voor D'66 kon de liberale fractieleider niet goed plaatsen: als de kiezers de Jongste politieke debatten in de kamer goed hadden gevolgd, zou die winst vol lens hem aanzienlijk minder zijn geweest. Dat de Party van de Arbeid de grootste fractie in de kamer zou krij gen, zou volgens mr. Toxopeus voor «en kabinetsformatie op zichzelf geen consequenties behoeven te hebben. Vertrouwen in CHU De fractievoorzitter van de C.H.U., drs. A. D. W. Tilanus: „A.R.P. en CJï.U. zijn in de verkiezingen ge woonlijk communicerende vaten", zei hij, „maar deze keer is de winst groter. Daar ben ik blij om". Uit die winst spreekt volgens drs. Tilanus het vertrouwen van de christelij k - histo rische randkiezer ln de vernieuwing, die zich in de C.H.U. voltrekt. Drs. Tilanus zag in de uitslag ver der een lichte verschuiving in de ver houding tussen kabinet en vaste op- Positie ten gunste van de regering. Dat betekent een toenemende instem- Büng van de kiezers met het beleid 'au het kabinet-De Jong, zo meende Naar de mening van de C.N.-frac tieleider maakt de forse winst voor D'66 overigens een nadere analyse naar de motieven van de kiezer wen selijk. In ieder geval is de onstabiele factor, die D'66 in het parlement vormt, volgens hem wederom ver groot. Opvallend Mr. H. van Mierlo, leider van de fractie van D'66, was blij met de winst die voor zijn partij uit de cij fers spreekt. Aan de hand van vroe gere opinie-onderzoekingen wist hy al dat de uitkomsten van zijn partij schommelen tussen twee en driemaal het huidige zeteltal (zeven) De uitslag voor de P.P.R. stelde hem teleur. „Dat is misschien te wij ten," zo opperde hij, „aan de onbe kendheid van de naam P.P.R." Drs. J. M. Aarden, fractieleider van de P.P.R.. wilde ook niet uitslui ten dat onbekendheid met de naam van zijn party hem parten kan heb ben gespeeld. Hy vond de uitslag niet om te juichen. Hachelijk Drs. W. K. N. Schmelzer, fractie leider van de K.V.P. de partij die uit het onderzoek als de grote verliezer tevoorschijn komt, zei het hachelijk te vinden „op een dergelijke moment opname bij de grote beweging waarin de partijvernieuwing", zich bevindt een gefundeerd oordeel te baseren". De hele party vernieuwing', zei hy, „zit nog vol onzekerheden". Vooral de uitkomsten ten aanzien van de progressieve concentratie (een eventueel samengaan van P.v.d. A., P.S.P. en P.P.R.) vond htf discu- I tabel. „De mensen weten niet eens I met welk een program een dergelyke 'combinatie voor de dag zal komen". ADVERTENTIE Schadevrije auto's van recente bouwjaren te koop gevraagd. WASSENAAR Tel. 01751-2545 Amerikaanse journalisten hebben Nixons campagne de „verpakte" cam pagne genoemd, zoals een produkt. dat wordt verpakt en afgeleverd. Even stereotyp zyn NiXane toespra ken en de erby behorende gebaren, die de indruk maken zorgvuldig inge studeerd te zyn. Als hy zegt ..En ik zal er voor zorgen, dat de Ameri kaanse vlag geen voetenmat wordt, hier of in het buitenland", dan onveranderiyk zyn rechterarm in een gebalde vuist omhoog tot schou derhoogte. Als hy beide vuisten op die hoogte brengt en zyn borst voor uit gooit, is dat steeds de climax van een passage en het teken voor de toe hoorders om hun bijval te betuigen. Nixon 1 aat niets aan het toeval over. Dat blijkt ook als enkele uren na zyn persconferentie in Kay Bis cayne een volledig en woordeiyk ge stencild verslag ervan wordt uitge reikt. Het is uitgewerkt en getikt aan boord van de „Pricla" het straal vliegtuig waar Nixon mee reist en dat genoemd naar zyn oudste doch ter (de andere twee toestellen van zyn entourage heten „Julie", naar zyn tweede dochter en David" naar Da vid Eisenhower die de verloofde is van Julie). Hoewel de namen van zyn dochters wel op de vliegtuigen staan geschilderd, staat de naam Da vid er niet op. VermoedeUJk omdat hy nog niet oficieel tot de Nixon-fa- miiie behoort. Nixons vliegtuig is misschien het enige in zyn campagne dat tot de verbeelding van de Amerikanen spreekt. Behalve dat het een stencil- drukkerij aan boord heeft en een staf van secretaressen die uitgerust is met elektrische schryfmachines, be schikt Nixon ook over een telefoon waarmee hy de twee andere vliegtui gen kan bereiken, of gesprekken kan voeren met contactmannen in de ste den die hy op een 3.000 meter hoog te passeert. Tijdens de vluchten trekt de repu blikeinse kandidaat zich terug in een mosterdgele draaistoel in een met gordijnen afgeschermde ruimte. ..Isolement", zegt een journalist met meer mist dan humor, „dat is waar Nixon van houdt en als je we ten wilt hoe zjjn buitenlands beleid zal zyn als president, dan moet je dat woord onthouden: isolement". De thema's die hy het meest aan- snydt zyn „handhaving van de wet", het gevaar van George Wallace als kandidaat voor het presidentschap en de vaak terugkerende uitspraak „la ten we in plaats van meerdere mil joenen op de Ujst voor sociale voor zieningen, meerdere miljoenen op de loonlysten plaatsen". De Wall Street Journal, een onverdacht republikein se zakenkrant, schryft enkele dagen later echter dat verwacht moet wor den dat wanneer Nixon presi- den wordt het aantal werkloze tyde- ïyk zal toenemen. Wanneer htf spreekt, heeft Nixon de gewoonte starend naar één punt tie biyven kyken. (By begroetingen viel het me op dat hy de ander niet aankykt, maar in plaats daarvan zyn ogen vastprikt op halshoogte). Hy zwaait tydens zyn redevoeringen voor en achterover, stopt soms zyn hand in zyn jaszak en wanneer hy zyn hand gebruikt om zyn woorden kracht by te zetten, zyn ze meestal tot vuisten gebald. De organisatoren van zyn campag ne hebben opdracht geen demon stranten tot de bijeenkomsten toe te laten. Nixon wordt dan ook by na nooit in de rede gevallen zoals vice- president Humphrey en ex-gouver- neur Wallace. Het verklaart ook waarom Nixon zelden openlucht by- eenkomsten houdt. Immers daar zyn de demonstranten minder makkeiyk te weren. Het woord „nieuw" duikt herhaal- deiyk op in het Nixon-repertoire. Hy heeft het over „nieuw leiderschap" voor het land, de .nieuwe weg" die zal worden ingeslagen en de .nieuwe toekomst" die open ligt. Een Amerikaanse collega vraagt zich echter af: „Is er wel een nieu we Nixon?" ADVERTENTIE Iets nieuw9 In brillen? Dan is het bij Rinck. Zoals dit jonge, moderne montuur: 42,85. Wie uit de enorme collectie modellen (en prijzen) heeft gekozen, praat niet over een "bril", maar over 'n Rinck. Jawel. Leverancier van alle Ziekenfondsen Botermarkt 1 Lelden Telefoon 01710-25036 LONDEN (APP) De Ame rikaanse firma Hughes Aircraft Cor poration gaat in samenwerking met acht Europese ondernemingen een communicatienet van vier kunstma nen opbouwen. De kosten zullen 260 miljoen gulden bedragen. Het vermo gen van het nieuwe stelsel zal 25 maal zo groot zyn als dat van de Early Bird en de Intelsat-II. Er zullen 6000 telefoongesprekken tege lijk mogeiyk zyn of 12 uitzendingen in kleurentelevisie op hetzelfde ogen blik kunnen worden gerelayeerd. De 1.110 kg wegende satel lieten zullen met behulp van raket- HOUSTON (AP) De 42-jarige Emillo Capobianoo uit Philadelphia heeft gisteren in het Methodistenzie kenhuis in Houston (Texas, VS) het hart gekregen van een 41-Jarige huis vrouw uit zyn woonplaats. Aan ran ke lijk leek zyn toestand bevredigend, maar aoht uur na de operatie is hy overleden. Het hart was door onbe kende oorzaak biyven stilstaan en kon niet meer op gang worden ge bracht. Het was de achtste harttransplantatie in dit ziekenhuis. Inmiddels kreeg in Richmond (Vir ginia, VS) de 19-jarige Paulette Johnson uit Petersburg in die staat eveneens een nieuw hart. Over de do nor werd niets bekend ge maakt. Haar toestand werd na de operatie bevredigend genoemd. ten van het type Titan-III-B Agena of Atlas-Centaur in hun baan worden gebracht, de eerste in 1970. ADVERTENTIE PARELS voor frisse adem 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM NEW YORK (Reuter) De open bare bibliotheek van New York heeft voor 18.000 dollar de hand weten te leggen op orignele handschriften van de grote Engelse dichter T. S. Eliot die op 4 januari 1965 overleed. De verzameling bevat o.m. „Th© waste land" dat door vele critici als het belangrijkste gedicht van de 20ste eeuw wordt beschouwd en waarvan enkele stukken nooit zyn gepubli ceerd, „The love song of J. Alfred Prufrock", „Portrait of a lady" en „Gerontion'. BINNENHOF (GPD) De Nederlandse regering heeft defi nitief gekozen voor de Duitse „Leopard "-tank ter vervanging van de huidige Centurion-tank. Dit is gistermiddag bekendgemaakt in de vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor Defensie. De keuze ging tussen de Duitse tank, de Engelse „Chieftain" en de Amerikaanse MBT 70. Het gaat hier om een investering van ongeveer 500 miljoen gulden. Onderminister Haex zei, dat het de bedoeling is ruim 400 tanks te kopen. Hiermee is een bedrag van ongeveer 500 miljoen gulden gemoeid, de kos ten voor munitie niet inbegrepen. De tanks zullen midden 1971 zyn afgele verd. Zy zullen voor zes tankbatal jons de huidige centurion-tanks ver vangen. De staatssecretaris zei. dat de Amerikaans-Duitse tank MBT 70 die momenteel nog in ontwikkeling is. in vele opzichten het meest aantrek- kelyk beloofde te zyn. Het zal helaas nog vier a vyf jaar duren voordat de MBT-70 in produktie wordt genomen. By de ontwikkeling van deze tank hadden zich namelijk enkele proble men voorgedaan. De regering vond het mede met het oog op de interna tionale situatie, niet verantwoord met de vervanging van de Centurion tanks zo lang te wachten. Bovendien was het de vraag of de MBT-70 be taalbaar zou zyn. Uitstekend Nadat de MBT-70 was afgevallen bleven twee andere typen over. de Britse Chieftuin en de Duitse Leopard Beide tanks kunnen uitstekend wor den genoemd. BjJ afweging van de technische, taktische en logistieke wensen bleek de Leopard het meest ln overeenstemming met de Neder landse militair-tactische inzichten. Ook uit financieel-economlsche over wegingen verdient deze tank de voor keur, zei de heer Haex. Bovendien wordt door deze keuze de standaardi satie in de noordelyke legergroep van de NAVO. waartoe Nederland be hoort. bevorderd. Het is moeilyk gebleken de Neder landse industrie rechtstreeks in te schakelen by de produktie van deze tanks. Natuuriyk worden, aldus de onderminister, voldoende compensa tie-orders voor de Nederlandse indu strie bedorven. Dit ligt met de Leo pard gemakkeiyker dan by het be grotingsplafond dat voor de komende Jaren is overeengekomen. Punten Enkele andere punten uit de verga dering van de kamercommissie. Het Nederlandse leger is gedwon gen er in eigen land oefenterreinen op na te houden. Andere landen van de NAVO kunnen de Nederlandse mi litairen niet helpen, omdat zy geen geschikte terreinen hebben. Door VVD en CHU werd gepleit voor een speciale belasting-aftrek voor dienstplichtigen. Minister Den Toom stond er positief tegenover. De gedachte zou worden betrokken in de studie over deze materie. De Nederlandse regering dreigt een tegenvaller van 75 miljoen gul den te moeten incasseren. Het hoofd kwartier van de NAVO-strydkrachten in Europa heeft Nederland nameiyk gevraagd al te zien van de voorgeno men verkoop van 20 militaire straal vliegtuigen van het type Starfighter. De NAVO acht het niet verantwoord de luchtmacht nu te verzwakken. De socialist Wieldraaijer heeft de regering gisteravond ln een motie uitgenodigd de diensttijd voor de eerste oefening vóór 1 januari 1971 De „Leopard"-tank. terug te brengen tot twaalf maan den. Thans duurt deze periode voor I - I voor sommigen achttien maanden. Staatssecretaris Haex legde de com missie een ingewikkelde berekening voor, dat zo'n besluit de staat 30 mil joen gulden per jaar zou kosten. De zaak werd zo moeilijk geacht, dat er op 6 november een afzonderlijke commissievergadering aan zal wor den gewyd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 27