„Bejaarden dragen de directrice j verkocht op handen" Vrij99 is niet zo vrij Geurig nieuws Voortrekker Aromatic pijptabak een creatie apart! een STAALTJE Kamer vraagt andere verdeling uitkering Indonesische schade Met systeem drie ton in toto in „Engeleeburgh" in Veenendaal ie opspraak j g J j ONTBIJTLAKEN 6.25 Wat doen wij buiten het werk? Vier banken vertegenwoordigd in Johannesburg Mgr. P. A. Nierman gaat heen M Ij* nbare «al Willem Qd 29 avond de on. i over kleu- de ;edra. mevr, - hel n, di> was, d vol sburj, 5iding steeds treid. dleni 1 zaai Wieis Oud- s vier :kers- itziet, DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD ARNHEM (GPD) Veenendaals bejaardencentrum „De Engelenburgh" is in opspraak alsof het een steen des aanstoots voor heel Nederland is. Na de operetterel de directrice wilde geen tweehonderd gratis kaarten voor een voorstelling van „Viktoria und ihr Husar" aan de bewoners doorgeven krijgt zuster H. Sterk meer post dan gewoonlijk. Veel Nederlanders uiten hun woede over het gebeurde per brief. De directrice is de grote zondebok. Die reacties liegen er niet om. Op één briefkaart stond zelfs geschreven: ,,Zo'n mens hoort in de hel thuis". De voorzitter van het stichtingsbe stuur van „De Engelenburgh", ds. A. Vroegindew'eij (55 jaar), is stomver baasd. Hij zegt: „Onze directrice, zuster Sterk, gaat daar gebukt on der. Die kwaadaardigheid is volgens nu niet op haar plaats. Zij is een lief en aardig mens. De bejaarden dragen haar op handen. Ze zeggen gewoon, dat zij een sohat is". Geruchtmakend Ds. Vroegindeweij begrijpt niet, waarom Nederlland zich meester heeft gemaakt van het geruchtma kende voorval, dat hij als een futili teit betitelt. Hij betreurt het rumoer hierover. „De personeelschef van de SKF kogellagerfabriek had die kaar ten over voor een avond, die aan vankelijk alleen bedoeld was voor het personeel. Om de zaal toch vol te krijgen, wilde hij de bejaarden er bij slepen. Leuk dat hij daaraan heeft gedacht, maar volgens mij heeft dp directrice het recht om daaraan niet mee te werken. Zij wist, dat er bii de bewoners geen belang stelling voor is. In de eerste plaats voelen velen niets voor operette van uit hun godsdienstige levensvisie en ten tweede vond zij, dat die voorstel- veel te lang voor die bejaarden duurde. Onze bejaarden hebben een gemiddelde leeftijd van 79 jaar en dan kun je niet urenlang ingespannen naar iets kijken. Wij houden onze eigen voorstellingen voor bejaarden altijd veel korter". Volgens ds. Viroeginidieweij is in het bejaardencentrum alles koek en Hij verklaart: „Het centrum is van de Hervormde Kerk. Zoals Vee nendaal Is, is ook het bestuur samen gesteld. Van de Veenendaalse her- rormden zijn er veel de gereformeer de bondsrichting toegedaan. Maar in „De Engelenburgh" zit iedereen. Wij maken geen onderscheid en er heerst ^6r een sfeer". Kinderachtig De predikant „Ik ben in de eer- "A'1 te plaats hervormd en natuurlijk ben ADVERTENTIE GEBLOEMD qrote maat Natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Ik van harte gereformeerde bonder" ziet de rel als eien hetze van on- verdraagzamen, die zich verdraag zaam willen voordoen. „Ik vind het ronduit kinderachtig", zegt hij. „Dit gaat alle proporties te buiten. Het lijkt wel alsof wy de mensen hun re creatie niet gunnen. Nou, wij hebben een biljart, er staat hier een t.v.- toestel. Verder is er wel eens film en zijn er bejaardenmiddagen". Volgens de dominee maakt Neder land zich veel drukker dan Veenen daal zelf. „Ik heb er nog niemand over horen praten". Het KVP-raadSlid M. G. H. Hen- driksen is het echter niet met hem eens. Hij is ook Veenendaler, maar de kwestie laat hem allerminst koud. Aan B. en W. heeft hij vragen ge steld. „Het is toch te gek dat één vrouw de directrice voor 200 bejaarden denkt. Die mensen moeten zelf kunnen meepraten over de da gelijkse gang van zaken". De hele bevolking van het Friese plaatsje Oostereind leeft op het ogenblik mee met een eend, die daar in de vaart rondzwemt met een lange spijker dwars door zijn kop. Hoe de spijker dwars in de vogelkop is gekomen zal wel altijd een raadsel blijven. De eend schijnt zich ondanks die hindernis nog goed fit te voelen. Hij lust enorm graag het brood, dat hij knjgt toegeworpen. Maar hij komt toch niet zo dichtbij, dat men de kans krijgt het dier met een schepnet te vangen. Hoewel de Oosterender jeugd, die van een herfstvakantie geniet, het brood bij hompen aanvoerde, bleven tot nu toe alle vangpogingen vruchteloos. De tweejarige Paulette Schro der, dochtertje van de directeur van de Nederlandse charter maatschappij Martinair, voelde zich niet zo bijster gelukkig op de arm van minister Luns. Ze ivilde veel liever terug naar haar ma ma. Maar ja, de kleine Paulette moest nu al haar tol aan de pu bliciteit betalen. Haar papa had immers voor de eerste maal een grote DC-9 gekocht. En die moest nog officieel in gebruik worden genomen. De terugkeer van mi nister Luns naar Nederland was daarvoor een goede gelegenheid. In Rome doopte hij voor hij instapte de luchtreus, die de naam „Karei de Grote" heeft ge kregen. En daarna mocht" de kleine Paulette een model van die DC-9 aanbieden. De fotogra fen zagen er een aardig plaatje in als Paulette op de arm van de minister zou gaan zitten. De be windsman vond het leuk, Paulette niet BINNENHOF (GPD) Het kabi net is bereid de verdeling van de In donesische schade-uitkeringen op nieuw te bezien. Dit heeft minister Witteveen van Financiën gisteren meegedeeld tijdens een vergadering van de bijzondere tweede- kamer commissie voor de behandeling van de uitvoering van het financiële ver drag met Indonesië. Het kabinet wil ook nagaan of de uitkeringen aan de belanghebbenden kunnen worden versneld. Op grond van het verdrag dat Ne derland in 1966 met Indonesië heeft gesloten, zal Indonesië aan Neder land een bedrag van 600 miljoen gul den betalen als vergoeding voor de schade die de staat, het bedrijfsle ven en particulieren in Indonesië hebben geleden. Van deze 600 miljoen heeft Indonesië reeds 36 miljoen be taald. Het resterende bedrag zaïl wor den afbetaald tussen 1973 en 2002. In de kringen van belanghebben den was grote ontevredenheid ont staan over het bedrag dat de staat van deze 600 miljoen opeist. De re gering meent dat de staat, als ge volg van in Indonesië geleden schade, recht heeft op 233 miljoen. Aan de bedrijven zou dan een vergoeding van 331 miljoen gulden worden toe gekend, terwijl voor particulieren een bedrag van 36 miljoen zou overblij ven. In de commissievergadering van gisteren is vanuit nagenoeg alle par tijen krachtige druk op de ministers Witteveen en Luns uitgeoefend om de aanvankelijke bezwaren tegen een UTRECHT (ANP) Wat betekent eigenlijk de term „vrije tijd", waarover men bij de arbeidstijdverkorting zoveel meer beschikt dan vroeger? Zijn alle bezigheden in de „vrije tijd" inderdaad vrij? Prof. dr. J. P. Kruyt, Utrechts hoogleraar in de alge mene sociologie, meende in zijn afscheidscollege dat dit niet het geval is. In het democratiseringsproces dat lig aanvaarde verplichtingen als kerkbezoek, het vervullen van be stuursfuncties, familiebezoek en zelfs schouwburgbezoek als „statusplicht". Men moet dan ook z.i. onderscheid maken tussen bruto en netto vrije tijd. Over de bestedingsverhouding en de bestedingswijzen van deze bei de vryetydsperioden is nog uiterst DEN HAAG (GPD) In het Haagse „Morgen stond" wordt vrijdagavond tors getapt. Er heerst de vreugde rond de resultaten de totoclub „Morgen stond" en zijn „brein", de P. Huizer (47). Negen Hagenaars leggen wekelijks hun twaalf kolommen en daarmee hun totokansen in handen van de denker Hui- ser. in totaal beschikt die dan over 120 kolommen en dat is precies voldoende voor het systeem „Huizer" Geen onaardig systeem, ge- ften het resultaat van af telopen zondag1 x 13 goed 4 x 12 goed en 14 x 11 goed, daarvoor de totoclub Mor genstond tot op bedien de enige met dertien goed, zo'n drie ton toucheert. Driehonderdduizend gul den, die evenredig wordt verdeeld. „Want", zo stelt de heer Huizer vast, „Ik heb die negen anderen toch nodig voor mijn sys teem? Ik doe dan wel het denkwerk, maar zonder hen zou ik toch niets kunnen beginnen". Zo kunnen A. J. Glaser, C. Stoffer. G. Pepping, A. van der Ven, D. R. de Jong, J. Zandvliet, H. Kramps, mevrouw F. de JongAlbertsma en me vrouw P. G. HuizerDe Jong met zo'n dertigdui zend gulden vaststellen, dat de „computer" zijn werk weer best heeft gedaan. Wéér ja. De heer Hui zer: „Twee jaar geleden had ik er ook al een keer dertien goed. Dat bracht toen maar 1200 gulden op. Nou, dan heb ik nog zo'n drie keer twaalf en vier maal de eerste negen goed gehad. Met mijn methode weet ik zekerdat als ik er dertien goed heb, ik er ook 4 x 12 en tussen de 14 en 20 x 11 goed heb. Dat kan gewoon niet anders. Ik weet ook haast wel zeker, dat ik er binnen drie jaar weer dertien goed heb". Een tipje van de sluier wordt opgelicht. „Ik ga al tijd uit van drie vaste wed. strijden. Die weet je ze ker. Daarnaast zijn er zes wedstrijden die óf een 1 óf een 3 kunnen zijn. Dat moet je dan gaan bestude ren en er tevens twee ver rassingen in brengen". Verrassingen, die de heer Huizer uit lange resulta- tenlijsten hei-leidt. Mevrouw Huizer, lid van het „syn dicaat": „Het fijne is, dat het geld goed terecht komt. Jong getrouwde paartjes en 50. Die hebben liet echt lodig. Wij? Bij ons gaat tiet op de bank". weinig wetenschappelijk onderzoek verricht. In het democratiseringsprocens dat zich ten aanzien van de vrije tijd in de naaste toekomst zal doorzetten, zijn met name de gehuwde vrouwen achtergebleven. Merkwaardig achtte prof. Kruyt voorts dat naarmate de welstand en de status stijgen de netto vrije tijd by mannen daalt en by de gehuwde vrouwen stygt NlPO-onderzoekin- gen hebben voorts uitgewezen, dat de gemiddelde huisvrouw ongeveer 60 uur per week werkt en huisvrouwen met kinderen die jonger dan zes jaar zyn zelfs 67. Maar zy „versnoept" heel veel van haar schaarsere vrüe tijd door tussen het werk door af en toe eens een buurpraatje te maken of het er anderszins van te nemen. Mede door dit versnoepen doet de vrouw nog veel gezinswerk in het vrijetyds-blok van haar echtgenoot, die dan soms ook een deel van haar taak overneemt: 20 procent in de avonden van werkdagen, 50 procent des zaterdags zondags een derde, terwyl vader in de werkweek voor negen procent en in het weekeinde voor vyftien procent met de kinderen optrekt. Een betere studie van dergehjke en aanverwante vraagstukken om trent de besteding van de vrye tyd acht prof Kruyt van essentieel be lang nu de arbeidstijdverkorting meer bruto vrye tyd gaat scheppen en verantwoorde bestedingsmogelyk- heden in het leven moeten worden geroepen. kleiner staatsaandeel en een ver snelde uitkering te laten varen. De bewindslieden meenden, dat de re gering niet van het staatsaandeel kan afzien, maar waren bereid een eventuele vermindering van het .an de staat toekomende bedrag in het kabinet te bespreken. In politieke kringen werd gisteren verwacht, dat het kabinetsberaad inderdaad zal leiden tot hogere uit keringen voor particulieren en be- dryven en wellicht ook tot wyigin- gen in de betalingstermyn BREDA (GPD) Tegen een win kelier in Breda is proces-verbaal op gemaakt wegens het verkopen van anti-zwangerschapspillen. Dit is een overtreding van de wet op de genees middelen. De pil mag namelijk alleen door apotheken worden verkocht op recept van een dokter. De Bredanaar. die in „ongeregelde goederen" handelt en ook voorbe hoedsmiddelen verkoopt zoals al gemeen bekend is in Breda —heeft de pil geadverteerd in 'n in Breda ver schijnend advertentieblad. De farma ceutische hoofdinspecteur uit Tilburg beeft zich in Breda samen met de politie op de hoogte gesteld van de zaak en de man verhoord. De winke lier zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. Volgens de Bredanaar zyn de pil len van het merk Stediril. Stediril wordt vervaardigd door de Ameri kaanse onderneming Wyeth, waarvan Wyeth Laboratoria N.V. in Amster dam de vertegenwoordiging heeft Deze onderneming levert voorname lijk aan de erkende groothandel en slechts in beperkte mate rechtstreeks aan de apothekers. Onder geen voor waarde, zo heeft de directie meege- AMSTERDAM (ANP) De Am sterdam-Rotterdam Bank, Deutsche Bank, Midland Bank en Société Generale de Banque hebben besloten een gezamenlyke vertegenwoordiging in het leven te roepen in Johannes burg. Deze vertegenwoordiging zal tevens de belangen behartigen van de European-American Banking Corporation en de European-Ameri can Bank and Trust Company te New York. De economische ontwikkelingen die ziah gedurende de afgelopen ja ren in Zuid-Afrika voordoen en de toenemende commerciële en finan ciële bindingen tussen dat land en West-Europa, hebben in belangrijke mate bygedragen tot dat besluit van de vier banken. deeld, wordt geleverd aan de zwarte handel. Te oordelen naar de verpak king komen de pillen, welke In Breda te koop waren, toch wel uit Am sterdam. Naar de herkomst zal een onderzoek worden ingesteld. De politie heeft het vermoeden dat de pillen afkomstig moeten zyn van diefstal. De winkelier heeft volledig meegewerkt aan het onderzoek, maar weigert hardnekkig de herkomst van de pillen te vertellen. Kleuters Slagharen weer naar school (Van onze correspondent) SLAGHAREN (GPD) De 160 leerlingen van de r.k. kleuterschool in Slagharen, die bijna twee weken geleden door him ouders uit protest tegen de slechte toestand waarin het schoolgebouw verkeert, werden thuisgehouden, gaan maandag weer naar school. Het bestuur is erin geslaagd ln afwachting van de definitieve nieuw bouw, waarmee een bedrag zal zyn gemoeid van ruim zes ton, een tij- deiyke oplossing te vinden. Drie van de vier klassen worden onderge bracht in de recreatiezaal van het klooster „De Eik" van de congrega tie van de Zusters van het Arme Kind Jezus, De vierde klas komt in een van de lokalen van een lagere school in de nabyheid van het klooster. Het gymnastieklokaal van de kleu terschool en een van de klaslokalen worden op zeer korte termyn afge broken. Twee andere leslokalen wor den zover hersteld, dat zy volgend voorjaar weer bruikbaar zullen zyn. GRONINGEN (GPD) Mgr. P. A. Nierman (67), sinds 1965 bisschop van Groningen, heeft Rome toe stemming gevraagd voor het neer leggen van zyn functie. Het verzoek van de bisschop houdt verband met zyn gezondheidstoestand. Het is nog niet bekend m.i.v. wet- ke datum de bisschop van zyn func tie zal worden ontheven. Evenmin Is bekend wie mgr. Nierman op zal volgen. ADVERTENTIE Een goed bericht voor mannen die de pijp graag stoppen met een lichte, gearomatiseerde tabak. Naast Voortrekker Naturel is er nu ook een voortreffelijke Voortrekker Aromatic pijptabak. Door Theodorus Niemeyer gecreëerd uit 12 geurige tabakken. Een volgeurige en tegelijkertijd opmerkelijk lichte en zachte ontdekking voor f 1.25 per pakje. THEODORUS NI EM EVER -steeds weer nieuw pijprook genoegen! U kunt zich gratis abonneren op "Het Nieuwsblad voor Pijprokers',' 'n briefkaartje aan Postbus 41 N - Groningen,is voldoende.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7