Wegwedstrijd slijtageslag Pakistani wacht fortuin bij zege in hockeytoernooi l Jt-f i I -Jrj i v Hoekstra deed wat hij wilde in herkansing Ervaringen René Pijnen (vijfde plaats): „dat zegt niets. Uitslag De man 75.000 gulden I' Goede kans op finaleplaats ZUID-SLA VIE PLAATST ZICH JONDERDAG 24 OKTOBER 1588 PAGINA It LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD 55 t jlEXICO-STAD (GPD) Was de taaie slijtageslag, die rmpische wegwedstrijd' heet, dan toch verkeerd beoordeeld? jens de koers, toen de karavaan al bijna was gehalveerd applaus voor vreemde doorzetters uit piepkleine en machte- wielerlandjes al bijna ridicuul klonk, liet Joop Middelink met een tevreden ondertoon ontvallen: ,,Je moet er van begin af van voren bij zijn, hier". Haar anderhalf uur later kwam Pierrefranco Vianelli vanuit het bterveld op, en Leif Mortensen, en Goesta Petterson. En nog weer ,r toen Pierrefranco (21) goud had gewonnen en René Pijnen 't/toen zei de Brabantse coureur: „Drie ronden voor het einde was snee eruit. Ik ben nog gedemorreerd. Maar jaals je al zó veel jt gedaanVoor degenen, die het allemaal hadden gedaan, ren er troostende woorden, en veel, heel veel water om het vuur 1196 kilometer koersen in de brandende zon te blussen, tenslotte, er was de twijfel. Die Harry Jansen vertolkte met een: „Misschien het toch wel te vroeg, toen we gingen". Slechte stuurkunstenaars let was te vroeg. toch. Ondanks het feit, dat in elke wedstrijd i dit soort, waarbij een peloton is volgestopt met hoogst merk- irdige elementen, waarbij de kansberekening vrijwel onmogelijk ten gulden regel deze is: van voren rijden. Omdat het tempo om- jg moet waarmee dan die slechte stuurkunstenaars van onbe- ide eilanden worden verwijderd uit de gelederen, voordat ze ge- rlijk kunnen worden. Omdat ook de verrassing tot het uiterste irkt dient te worden. En omdat zoveel coureurs op de Olympus voren" willen rijden en er daarom ruimte dient te worden ver- Maar van al die hiannen, die dat beulenwerk ditmaal ver- reikte er niet één naar de medailles. Ook René Pijnen En hij was de eerste toch, die daarvoor in aanmerking kwam vijfde plaats, een redelijk resultaat, alom als minstens „ver- lelijk" beschouwd in de commentaren onmiddellijk na afloop Pijnen zelf: „een vierde of vijfde plek zegt niks. Daar doe je al dat werk voor. Toen ik moest sprinten om de vierde plaats, die Fransman vijftig meter voor de streep langszij. Ik ging op- Ik dacht: barst. Ik had nog hard gereden om die Zweed terug 2ken, die derde lag. Die had ik ook de hele koers niet gezien, 21 hij kwam, was het te laat. Ik deed in die laatste ronde steeds maar die Abrahamian nam niet over. En dan spurten zeker, die vierde plaats Nou, ik probeerde het nog. maar het was gebeurd" MEXICO STAD (ANP) Paul Hoekstra behoefde gister ochtend alleen maar zijn race uit te varen om zich ook in de Kl-klasse voor de halve finales te plaatsen. Het lot had. nadat veel deelnemers zich hadden Ongebreidelde vechtlust I dat was dan de beloning voor een ongebreidelde vechtlust, voor roet van een puike conditie, voor het voeren van een commando, rbij het klaroengeschal al had geklonken. Dat was, toen nog niet reen wist, dat deze Olympische wegwedstrijd met alle regels zou ten. En toen men nog niet had begrepen, dat het peloton in brandende zon zich slechts ogenschijnlijk lijdend voortbewoog, was ook nog in de uren, dat de stylist Harry Jansen zich aan de rvan René Pijnen bevond in dat eerste groepje een elftal dat joedkeuring van de coaches langszij, met Middelink in de ge ren, gemakkelijk kon wegdragen. En naarmate het offensief van (roep duurde, groeide de tevredenheid: twee minuten voorsprong, meer zelfs nog. Of waren er toen ook al critici, die waarschuw- ze komen niet ver genoeg weg? Middelink was kort daarna één hen De bondscoach, toen eenmaal de brand in het peloton was igen:" Ik zie het niet helemaal meer. In die groep van Pijnen t gedaan. Het tempo is er niet meer, de samenwerking ook niet." n kwam Leif Mortensen, De 22-jarige Deen bestormde de In- els vooraan nog slechts door een luttel aantal soldaten verde- vesting met het grootste gemak. En Vianelli deed hetzelfde, zo lang daarna. Harry Jansen had toen al moeten afhaken: ié reed weg, met z'n drieën waren ze. Ik stapte natuurlijk af. En ma haalde ik de een na de ander terug. Daar ging ik natuurlijk jt aan Maar ja, moreel was het natuurlijk al mis. Weet je, ik zo gemakkelijk. Ik was meteen mee van voren. Dan rij je roll ing vooruit en dan begint er iets te juichen. Maar het was zo «derlijk hier, je kon nergens op rekenen. Ik begon echt al een [je op mijn spurt te hopen. En toen pakten ze ons terug. Nou ja, hoeft het natuurlijk niet meer. Dan is het voorbijEn toen ik in de voorlaatste ronde nog last met de lucht ook Si iet rechtstreeks ingezet laar die voorlaatste ronde was voor Harry Jansen niet belangrijk ir. Want dat was het 24 kilometer lange traject, waarop Pierre- Vianelli toeslceg. Pierrefranco. die internationaal nog niet op lijsten voor kwam. Die trouwens ook niet rechtstreeks was inge- door de „squadra" om goud te winnen. „Het ging er maar om", men later bij de Italianen, „dat Pierrefranco, die toch niet sprin- kan, het nodige trekwerk kon doen voor Conti, want dat was man. Met Bramucci natuurlijk". Maar Conti kon de man niet, en. Om een heel domme reden. Toen Conti lek reed, was er op de iclële materiaalwagen voor de Italiaanse vedette geen wielen refranco werd op slag van een taak bevrijd. De voormalige land- wer want welke wielrenner in Italië is iets anders dan wiel- meldde zich bij de voorposten, en mocht meteen Bramucci assisteren Deen Mortensen was het tenslotte, die uit de geheel nieuwe tie aan de kop demarreerde. Een imposante solo, maar niet genoeg. Bramucci had het ook al eens geprobeerd. „Maar", zei Pijnen, „die viel stil en die pakten we terug". Wat Bramucci In het minst interesseerde. Hij onderhandelde wat met Vianelli twee, die nog eens extra hadden getuurd op de sturen, waarop rtjes met de „gevaarlijke nummers" waren geplakt, bevonden, né Pijnen in dat rijtje figureerde. „Ze namen me in de tang" toen", zei René, „namen ze me in de tang. Die ene ging ten- te achter Mortensen aan en daar kon ik niet meer bij aan- iten. Ik zat kapot. En Bramucci bleef ook lekker zitten". De taan moet zich inderdaad comfortabel hebben gevoeld in de knschap, dat Pierrefranco het daar vooraan wel zou redden. Dat tensen wel afgeslacht zou worden door een Vianelli, die immers in land al twintig koersen had gewonnen en allemaal op dezelfde nier: met voorsprong omdat hij geen eindsprint heeft. Pierre- nco later zelf: „Ik moest het op tempo doen, maar dat ging ge- elijk, want ik had de hele training voor de honderd kilometer meegemaakt. Wat ik nu ga doen? Prof worden. Bij Molteni. contract is me al aangeboden, contract waarnaar René Pijnen, die overigens toch een formi- wedstrijd reed, ook al zo had uitgekeken. Waren bij de eerste «.handelingen, begin september al, zijn eisen niet wat te hoog ïken? Welnu,' een zege, en alleen dat, zou die eisen kunnen "strepen. Wat niet gebeurde. Want een vijfde plaats telt in de Wereld niet, zomin als een derde in een wereldkampioenschap. vijfde plaats telt ook niet in de sferen, waarin de Nederlandse afvaardiging op dit ogenblik leeft. In de wereld van de ge- n, die alsmaar aanhouden, allemaal nog altijd de Collard- tot onderwerp hebben. Geruchten over meer geconstateerde Jfingsgevallen, ook bij andere ploegen in héél andere sporten. Geen spuiten om verder te gaan" lf had Joop Middelink, triest om wat allemaal gebeurd is („en Mie jongens kunnen er toch niets aan doen") een zege gewenst, te onderstrepen wat hij vlak voor de koers nog eens zei? Dit na- W. „Ik heb er niet veel verstand van, dat geef ik toe. Maar Nand van ons rijdt gedrogeerd. Dat weet ik zeker. Die injecties *|toch al zolang geleden gegeven? En het waren geen spuiten om Tte gaan. De jongens waren ziek. Ze zijn er wat overheen ge- X daardoor. Wat vreselijk toch eigenlijk. Zo'n fantastische over- met zoveel klasse behaald. En dan dat er overheen. Als ik terdam kom, wil ik zo wel door de grond zakken. En weg- i uit die sport. Je wordt er misselijk van René P ij n e n gaat hier nog aan het hoofd van het peloton. Wielrennen Na Rusland. Tsje- cho-Slowakije. Oost-Duitsland, Bel gië en Nederland heeft ook West- Duitsland besloten geen wielrenners naar de wereldkampioenschappen in Uruguay af te vaardigen. Het enige Europese land dat een volledige ploeg naar Uruguay stuurt, is Italië. Frank rijk zal slechts door twee renners vertegenwoordigd zijn. Zweden zendt alleen de vier gebroeders Petterson uit. W aterpolotoernooi MEXICO STAD (ANPi Het Zuidslavische waterpolo team heeft zich, dank zij een grote overwinning op Japan (17-2), kunnen plaatsen voor de halve finales ten koste van Oost-Duitsland en Zuid-Slavië had- moesten een zege behalen met een marge van minstens 12 doelpunten om de laatste vier te bereiken. Oost-Duitsland wn Zuid-Slavië had den beide één nederlaag geleden en tegen elkaar gelijkgespeeld, zodat het doelsaldo de beslissing moest brengen. De Duitsers stonden op 66- 22. Zuid-Slavië beschikte over 48-16. Zuidslavië ontmoet in de halve fina les Hongarije dat in poule A als eer ste eindigde, terwijl Italië (eerste in poule B) tegen Rusland speelt. 1. Vianelli (Italië) in 4 uur 21 minuten 25 seconden; '2 Mortensen (Den.) op 1 minuut 24 seconden; 3 Gösta Petters- son tZwè.) op 1.50; 4. Abraha mian (Fr.) op 2.11; 5. René Pij nen (Nederland) z.t.;6. Mon- sere (Belg.) op 2.26; 7. Thomas Pettersson (Den.) op 2.33; 8. Bramucci (It.) z.t.; 9. Rodriguez (Col.) z.t.; 10. Kegel (Pol.) oj 2.35; 11. Krekels (Ned.) 4.44.09, 12. Ebert (Wl.-Dld.) 4 44.10: 13 Andresen <Noo.' z.t.; 14. Milset (Noo.) 4.44.15; 15. Paohon (Col.) 4.44.16; 16. Gomez <Sp.) z.t.; 17. Jardi (Rusl.) 4.44,18; 18. De Vlaeminck (Belg.) 4.44.24; 19. Biericky (Belg.) 4.45.32; 20. Vasseur Fr.) 4.45.38; 24. Jansen (Ned.) 4.46.30. Joop Zoetemelk scheurde in de tweede ronde tijdens de af daling het frame van zijn fiets (Door Fred Racké) MEXICO (GPD) Piet Bromberg zegt peinzend: ,,We kun nen, als we Spanje kloppen, de vijfde plaats halen. Dan zijn we meteen ook het tweede land van Europa. Dat vind ik toch wel een redelijke prestatie, vooral als je bedenkt, dat die Duitsers met enig geluk in de finale-poule zijn gekomen. De prestaties van de hockeyploeg kan ik toch niet slecht noemen". f ja, volgende week zitten we toch I weer in Nederland Doelman Aart Brederode („Ik heb meegedaan en dat maakt voor mij al veel goed") deelt die mening, als hij ivat later vertelt van zijn ervaringen in het duel tegen Nieuio-Zeeland, dat door de Oranje-ploeg met 31 werd ge- ivonnen: ,,Een fijne wedstrijd, hard maar fair, snel en echt wel goed hockey. We kunnen het wél, dat blijkt". (Zoals bekend ver sloeg Nieuw-Zeeland in dit toer nooi o.a. India). Ook Aart Brederode, tot oorde len bevoegd, omdat hij het team op de tribunes gadesloeg als Joost Boks de legguards had aangebon den en als dat niet het geval ivas zelf van het elftal deel uitmaakte, denkt aan de plaats op de Euro pese ranglijst: achter West- Duitsland, maar voor de Engel sen. „Die mannen gaan af hier. Het is daar eigenlijk dezelfde si tuatie als bij ons. Hockey is er niet sport nummer één. Bij ons ook niet. Wij komen verder dan zij. Dat pleit toch voor ons?" Brederode, doelman van het Haag se HHIJC, is overigens ook best be reid te praten over de zaken, die in de afgelopen twee weken tegen de nationale hockeyformatie leken te pleiten. Daar is bijvoorbeeld het ver moede gebrek aan Inzet, samengevat in een opmerking, die Jan Piet Fok ker heeft gemaakt na afloop van het verloren duel tegen Kenia: „Als we achter staan denkt er een stel: nou Niet tekenend Aart Brederode (26)„Iedereen zegt wel eens wat na een wedstrijd. Dat heb je vooral. Ik vind. dat die opmerking niet tekenend was voor de sfeer in de ploeg. Wél voor de nijd, die iemand kan koesteren, omdat hij een wedstrijd dom heeft verloren. En niet alleen dom. Dat. verlies tegen Kenia moet je ook op rekening schui ven van het feit, dat wij tegen En geland een vreselijk slopend duel achter de rug hadden en dat we zon der voldoende te kunnen herstellen weer in de slag moesten, met gro tendeels dezelfde ploeg". „Zie je, daar heb je nou weer zo'n verschil tussen ons en de landen, die, laat ik maar zeggen, professioneel hockey spelen. Die raakt dat niet. Die zijn gewoon altijd maar hookey gewend. Wij moeten ons oppeppen voor een interland. Die winnen we dan, omdat we ons vreselijk inzet ten. In de langere toernooien gaat zoiets niet .Dan merk je wat je te kort komt, omdat wij geen profs zijn". Wie zijn er dan profs? „Nou, daar heb je natuurlijk India en Pakistan. Maar ook Australië, ge loof dat maar. Die mensen er zit ten er bü van de veteranenleeftijd hebben gewoon zoveel tijd en geld, dat ze alleen maar aan hockey be hoeven te denken. Dat is er bij ons niet bij". „Wie heeft er nou zo'n maatschap pelijke positie, dat hij zich verder al leen maar voor hockey kan en hoeft in te zetten? Als je aan niets anders hoeft te denken, ja, dan zou je waar schijnlijk ook niet van Kenia verlie zen. Neem die Pakistani. Gis teren speelden ze een wedstrijd en vandaag waren ze alweer aan het trainen. Zoiets kunnen wij in 'n lan ger toernooi niet opbrengen, een he leboel andere landen ook niet. Van gauw in een medaille geloven. Dan kom je tegen Pakistan uit. Het blijkt, dat die mannen anderhalve klas be ter spelen dan wij daar krijg je uiteraard ook wei een tik va*". De tik, die lang heeft nagewerkt, want Nederland vervolgde het toer nooi uiterst moeizaam. Brederode: „Dat was het 'm juist. Toen bleek ook, dat de resultaten, die wü in in terlands behaalden gewoon niet ver geleken konden worden met zo'n lang toernooi als dit, omdat we voor die interland onszelf iedere keer lek ker konden opjutten om dan daarna weer te relaxen. Je moet ook niet vergeten: hockey staat by ons in een vry unieke verhouding tegenover de topsport". teruggetrokkende nationale kampioen uit Hengelo inge deeld in een herkansing van drie deelnemers. Aangezien van elke repechage de snelste drie overgingen naar de halve eindstrijden, stond bij voorbaat vast. dat de Nederlander van daag wederom op het water zal komen. „Ik moest tweede worden", ver klaarde Hoekstra na afloop lachend, „dan kwam ik in de minst sterke hal ve finale". Erg moeiiyK werd het de Nederlander niet gemaakt. De 24- jarige Spanjaard Jose Mari Colom, die zijn tijd verdeelt tussen kanova ren an beeldhouwen, was een minder ervaren kenner van de reglementen dan het duo Karei MuysCees Bol- man, Vertwijfeld sprintte Colom als ging het om zyn leven. „Ik kon heer lijk op zijn hekgolf meekomen", stel de Hoekstra vergenoegd vast. De Fm Jouko Viitamaeki. tweede bij de jeugdkampioenschappen van Skandi- navië. miste de kracht om de Ne derlander van de tweede plaats te verdringen. Zonder de minste stri/d passeerden de drie boten de schaars bezette tribunes. Het geluk was helemaal met de Nederlander. Hoekstra zal in de hal ve finales de grote favorieten voor het eremetaal niet. ontmoeten. Door zijn tweede plaats krijgt hy onder meer de niet al te sterke Westduitser Horst Mattern, de Pool Vladislav Szuszkiewicz en de Roemeen André Contolenco tegenover zich. Hoekstra mist in zijn halve finale voorts de sterke Vaclav Mara, die dinsdag in een zeer sterke serie naar de her kansingen werd verwezen. „Het zit helemaal mee", glunderde coach Muys. „Ik heb de Tsjechen gezegd, dat Mara het best derde kon wor den. Dan zou hij niet in de halve eindstrijd tegen Hoekstra uitkomen. Ze hebben er lang over nagedacht» maar vonden een tweede plaats toch gunstiger. Na de start spoot de Au straliër Powell weg en nam zeker drie lengten voorsprong. Toen heeft Mara kennelijk gedacht: een derde plaats is ook goed. Waarom zal ik me gaan forceren". Geen risico Anders AART BREDERODE „wij zijn niet professioneel" die landen zijn wij toch wel de beste. Om dat te bewijzen knokken we voor die vijfde plaats". Zelfvertrouwen Dan vertelt Aart Brederode van de voorbereidingen die het nationale elftal zich heeft getroost, culmine rend in een opofferingsgezind heid hemzelf betreffende: „Ik ben vier, vijf maanden geleden gestopt met roken. Als je weet, wat dat voor mij betekentVoorbereidingen ook. die een in de hockeywereld on gekende omvang hebben gehad. Zo dat de Nederlanders aan het begin van Mexico '68 een al even ongekend zelfvertrouwen bezaten. Aart Brederode: „Het lijkt natuur lijk gauw, dat we als over het paard getilde jongens hier rondliepen. In de eerste plaats is hockey natuuiiijk al tijd al ergens een beetje bekakt ge weest.. Verder, en dat is belangrijker voor de houding, die overigens hele maal niet zo hautain was als sommi gen wel wilden zien. verder wisten we, dat we een beter elftal hadden dan dat voor Rome en Tokio. Je ziet zo'n ploeg in interlands spelen en dan geloof je, dat je wel bij de we reldtop behoort. Ik denk, dat zoiets typisch Hollands is; je gast al „Het zijn nu eenmaal heel andere mensen dan zwemmers. De discipli ne, de inzet, de dingen die je moet doen, het „er voor over hebben", dat komt allemaal uit onszelf. We wor den nooit gecontroleerd, door wie dan ook. Maar we doen het al lemaal wèl. Wat denk je dat daar voor nodig is als je in de maatschap- py nog zoveel andere dingen te doen hebt?" Het is duidelijk, dat het hockey team met het nodige en misschien niet eens zo misplaatste zelfvertrou wen naar de Olympus is ge reisd. Dat moreel heeft een deuk ge kregen. maar men repareert daar vlijtig aan. Met het bereiken van de vijfde plaats zal enig herstel zyn verricht. Wat wèl blijft is de overtuiging, dat tegen India en Pa kistan slechts incidenteel successen kunnen worden geboekt, zolang da&r nog onder veel aantrekkelijker om standigheden kan worden geslagen en gedraafd. Piet Bromberg illu streert dat „Weet je, dat de Pakistani als ze goud winnen de man 100.000 roe pi a lrs krijgen op een ver zekeringspolis?" Wat betekent, dat de dan zeer zeker „gulden" balkunstenaars aan veertien dagen sportief bedrijf 75.000 gulden overhouden. (Scoreverloop: NederlandNieuw- Zeeland, rust 00. Fokker 10, Bor- ren 11, Spits 21, Ter Haar 31). Overige uitslagen troosttoernooi SpanjeKenia 21, BelgiëFrank rijk 30, Oost-DuitslandGroot- Brittannië 21, Japan—Argentinië 2—0. Na de teleurstellende vijfde plaat® van de Nederlandse k4 in de series, heeft Muys geen enkel risico meer genomen. „Toen Geurts gisteren zag, dat ze geen derde meer konden wor den, liet hij het tempo zakken", be toogde hy, „Geurts had toen al in de k2 gevaren en twee wedstryden op een dag zyn voor hem "ruj is tenslotte zesendertig misschien toch wel te veel. Vandaar dat we nu Wittenberg op slag hebben gezet en Geurts op de vierde plaats. Als de man op slag faalt ben je nergens. Met Wittenberg in eerste positie is er veel minder kans dat er iets fout gaat". Die nieuwe opstelling, die overi gens bU de training al vele malen is toegepast, leverde direct succes op. De oranje k4 haalde niet alleen de halve finales, doch won woensdag op de baan van het opnieuw zeer zon nige Xochimilco zyn herkansing zelfs ln de op een na beste tyd van de dag. Geen moment kwam de Neder landse zege in gevaar. Halverwege de race was duidelyk dat alleen de Franse vier Oranje nog van een over winning kon afhouden. Op de twee de vyf honderd meter vergrootten Wittenberg. Bunschoten, Muusse en Geurts hun voorsprong nog aanmer kelijk. Alle Nederlandse kanovaar ders zyn nu nog in de stryd. PAUL HOEKSTRA

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17