inancieel voordeel voor erpleegde in inrichting Brug uit Rijksweg 11 Haringvangst onder kust egenbouw in Katwijk Premiehuis kan veel goedkoper P. Zuidam overleden Looneisen in klein-metaal Spon vissers melden goede vangsten 'T Bezinnings- voettocht in Hazerswoude Haagse projectontwikkelaar J. Dekker over bouwplan van 200 woningen in Hoogmade JERDAG 24 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 j)r.s. Wiertz: kortsluiting bij wet (Van een onzer verslaggevers) [ORDWIJKERHOUT AWBZ (Algemene Wet jjdere Ziektekosten) kan 1q aantal gevallen leiden aties, waarbij de zieke 1 voordeel gaat genie zijn ziek zijn, hetgeen apeutisch kan werken maatschappelijk niet rd is. Ook bestaat elijkheid, dat de gene- Baarde patiënt er wei- r voelt de verpleeg- -g te verlaten, omdat door in een minder financiële positie zou komen", je waarschuwende woor- Jrer een leemte in de uit lag van de AWBZ sinds ril j.l. ingegaan voor o.a. «chiatrische ziekenhuizen {nen uit de mond van drs. J. Wiertz (44), econo- directeur van het isychiatrisch ziekenhuis ja Maria" in Noordwij- it. iwaren van de heer Wiertz Toornamelijk betrekking; op Üng oor de alleenstaande den. die via de WAO (Wet arbeidsongeschiktheidsverze- een uitkering: genieten. Van lep (in „Sancta Maria" 110 in totaal 750 alleen vrou- - verpleegden) wordt geen Njdrage oor verpleegkosten den, hoewel dit volgens arti- in de AWBZ wel mogelijk is. Mei bestaan namelijk bezwa- tornen aan de WAO, die een ferzekering is rituatie houdt in, dat men iO-uitkering voor de volle procent houdt, hetgeen va- in f 400 tot f 500 per maand, i volgens drs. Wiertz ver- ide gevolgen hebben voor de herapie, die een belangrijk «1 vormt van de sociothera- )e patiënt komt er daardoor elijk toe te zeggen:, „waar- ik werkzaamheden verrich- let kader van de arbeidsthe- 5 ik zonder ook ruim kan le an dit een terugplaatsing in ftschappjj belemmeren, om- i dan te maken krijgt met an huisvesting en voeding, Jmen in de inrichting hiervoor jehoeft uit te geven. Voor de die een WAO-uitkering ten. ligt dit anders, aangezien ^fften van een gezin voor het deel blijven bestaan. persoonlijke behoeften te vergroten en stimuleerden daarmee dit essen- tiëel onderdeel van de geneeswijze. De mogelijkheid een eigen bijdra ge voor verpleegkosten van de pa tiënt in te houden, is alleen toege past voor de alleenstaande AOW- ers, die hierdoor van de uitkering krachtens de AOW ongeveer f 80 per maand overhouden. Behalve uit geneeskundig oogpunt, acht drs. Wiertz het een maatschap pelijke misstand, dat geen nadere regeling voor een eigen bijdrage in de verpleegkosten voor de categorie van alleenstaande WAO-trekkende verpleegden is getroffen. Door deze situatie kan het voorkomen, dat er in een aantal gevallen patiënten zijn, die over ruime geldmiddelen beschikken zonder dat zij in de kos ten van verpleging bijdragen. Hij hoopt, dat per 1 januari het einde van de overgangstijd van de invoe ring van de ABWZ maatregelen zullen worden getroffen, die aan de ze ongewenste situatie een einde maken. HHRBRhmmR DRS. WIERTZ pleegden van „Sancta Maria" maxi maal f 5 per week). Hierdoor kre gen de patiënten aanzienlijk minder in handen dan thans volgens do ABWZ het geval is. De inkomsten uit de arbeidstherapie-werkzaamhe- den vormden dan ook een mogelijk heid het te besteden bedrag voor Stimulans de invoering van de AWBZ aen door de Alg. Bijstands van de. WAO-uitkering: Irag van f 40 tot f 50. Dit kon vermeerderd met de ar- trapie-beloning (voor de ver- Zestien procent DEN HAAG (ANP) De werkne mersorganisaties betrokken bij de collectieve arbeidsovereenkomsten in de metaalnijverheid zgn. klein-me taal, hebben in aansluiting op hun reeds aan de federatie van werkgeversorganisaties voorgeleg de voorstellen o.a. op het gebied van de arbeidstijdverkorting nu ook hun verlangens over verhoging van de lonen en salarissen kenbaar ge maakt. De werknemersbonden verlangen, dat de lonen en salarissen van handarbeiders en beambten in de per 1 januari af te sluiten driejarige contracten worden verhoogd met in totaal 16 pet., verspreid over de looptijd van de contracten. Daar naast willen ze de mogelijkheid van bijsturing tussentijd;, als de stijging van de kosten van levensonderhoud daartoe aanleiding zou geven. Anders dan in de voorstellen van de vakbonden in groot-metaal, is hier van te voren geen bepaald ver- hogingspercen tage per jaar ge noemd. (Van onze visserij redacteur) KATWIJK AAN ZEE/IJMUIDEN Het is wel de week van de spanvissers. Zij opereren dicht bij huis: in de omgeving van de munitiedump ter hoogte van Zandvoort. Daar vangen ze behoorlijk haring. Zoveel zelfs, dat ze gistermorgen snel IJmuiden binnenliepen. De dagploeg loste de vangst, die direct daarna werd afgeslagen. Ze deed tot 41,- per kist. De spanvissers meldden gistermid dag door middel van roepjes naar huis en naar elkaar vangsten van 100 tot 300 kisten. Er waren ook enige spannen, die een deel van de haringvangst steurden. Zo kwamen de KW 167 „Michiel" en de IJM 211 „Wiron II" binnen met samen 170 kantjes steurharing en de IJM 209 „Meyert Menno" en IJM 210 „Wiron I" brachten 100 kantjes en 120 kisten haring aan de afslag. Het getij in de Ierse Zee schijnt, zo blijkt uit de via Scheveningen Radio gevoerde gesprekken met thuis, voor de Nederlandse vissers ten goede te keren. Bij de Labady- bank werden dagvangsten gemeld van 80 tot 150 kantjes. Na dagenlang steeds maar gewacht te hebben kun nen onze haringvissers daar nu weer aan de slag. Het beeld in de Noord veranderde niet veel. De koolvis bleef op 60 gra den noorderbreedte de boventoon voeren en op 58 graden was het de schelvis, die ziich weer aandiende, maar nu werd er ook wat makreel bij gevangen. De kustvissers bielden zich voor namelijk ter hoogte van Den Helder op Opvallend is. dat zelfs daar kleine schelvis wordt gevangen. Ook werd er wijting scheep gehaald, doch de gulvangsten zijn minder gewor den. 30 kl. kistjes wijting, 280 kisten gul en kabeljauw, 550 kisten koolvis, 135 kl. kistjes haring, 25 kisten en In IJmuiden Slechts tien vaartuigen zorgden gisteren in IJmuiden voor een aan voer van 2.035 kisten en 440 kl. kistjes vis. Er waren 210 kisten en 20 kl. kistjes schelvis, 390 kisten en ALPHEN In de ouderdom van 68 jaar is gistermorgen plotseling overleden de heer P. Zuidam. Onge veer een week geleden onderging hjj in het Diaconessenhuis fn Leiden een operatie en het verloop daarna gaf alle reden tot tevredenheid, zo dat hij gistermorgen weer naar zijn woning aan de Vondelstraat zou mo gen terugkeren. Terwijl hij in af wachting was van de auto, maakte een hartinfarct plotseling een einde aan zijn leven. Wijlen de heer Zuidam was tien tallen jaren directeur en voorzitter van de plaatselijke gymnastiekver eniging Hou-Vast, die hij met voor beeldige ijver heeft geleid. Boven dien was hü ook een lange reeks van jaren directeur van de R.-K. gymnastiekvereniging Wilskracht, eveneens in onze gemeente. In de turnkring Leiden was hij een beken de persoonlijkheid. Hoewel niet officieel bevoegd, heeft de heer Zuidam ook gymnas tiekles gegeven aan de scholen in Alphen. En bij een zeer groot deel van de burgerij was hij bekend als de instructeur van manifestaties rondom het raadhuis, zoals de auba des op Koninginnedag en soortgelij ke aktiviteiten. Hij wist dit alles steeds met bekwaamheid in goede banen te leiden. Aan een zeer beweeglijk leven kwam plotseling een einde; het be richt van het verscheiden van de heer Zuidam werd door allen die hem kenden met ontsteltenis vemo- 255 kl. kistjes makreel, 460 kisten schol, 4.000 kilo tong en 90 kisten diversen. In de loop van de mor gen kwamen ook nog spanvissers binnen met haring, die ter hoogte van Zandvoort nabij demunitie- dump hadden gevist. Schelvis was duur en noteerde tot f 82.per kist. wijting maai- tot f18.gul tot f52.per kist. Voor kabeljauw werd tot f 52,- per regel kleine exemplaren betaald en tot f 130.per 125 kg. Gr. zwarte kool vis ging- tot f72—, gr. leng noteer de f 108.per 125 kg. Verse haring deed tot f41.makreel tot f32.80 per kist. Voor schol lag het maxi mum op f 70.per kist. Weegtarbot varieerde van f 6.- tot f 5.60 per kg., tong- van f 7.05 tot f 4.07 per kg. Voor de markt van vandaag stond o.a. de Haarlem IJM 9 genoteerd met een aanvoer van 550 kisten en 400 kl. kistjes vis. Containers De IJmuidense exporteurs van vis hebben een proef genomen met het verzenden van een waterdichte en reukloze container vol verse zeevis aan boord van de „Koningin Ju liana" van de dienst tussen Hoek van Holland en Harwich. Reeds heel lang verzenden de exporteurs verse vis met de Harwichlijn naar Enge land. Tot voor kort gebeurde dat gewoon in kisten, die op de voor plecht werden geplaatst. Dat mag niet meer, nu twee nieu we schepen in de vaart zijn: het En gelse „St. George" en het Neder landse „Koningin Juliana". Het verzenden in kisten, zo kregen de exporteurs kortgeleden te horen, is niet meer toegestaan. Daarom deze proef met containers. De zeevisgroothandel in IJmui- Foto Leidsch Dagblad. HAZERSWOUDE In navolging van de Pax-Christi-voettocht, die elk jaar in en rond Den Bosch wordt ge houden, krijgt Hazerswoude zondag zijn eigen voettocht. De organisatie hiervan is in handen van de plaatse lijke afdeling van de KPJ. In groe pen van ongeveer 8 a 9 personen zul len de jongeren onderweg met el kaar discussiëren over het thema „1968, vooruitgang of afgang?" Omstreeks aoht uur 's ochtends gaan de deelnemers <er zijn reeds 120 inschrijvingen) van start vanaf het plein van de r.-k.-basisscliool in Hazerswoude-dorp. Omstreeks elf urn- zullen de deelnemers aan de voettocht, die door de gemeente leidt, arriveren bij de Engelbewaar- derskerk, waar een speciale eucha ristieviering voor de jeugd zal wor den gehouden. Voor de instrumenta le begeleiding zal de Hazerswoudse beatgroep „The Loose Livems" zorg dragen. Na de eucharistieviering volgt in het St. Michaelshuis een koffiemaal tijd. 's Avonds is er een feestelijke bijeenkomst in hotel Neuf in Bos koop, waarvan echter thans de mo gelijkheid tot deelneming ls gesloten In verband met de beperkte plaats ruimte. den meent, dat de reders wel heel erg laat zajn gekomen met hun be- HAZERSWOUDE Met de re constructie van Rijksweg 11 tus- j sen Leiden en Alphen aan den Rijn maakt men goede vorderin- j gen. De Vier Heemskinderenbrug tussen het Hazerswoudse Rhy- nenburch en de Groenendijk in I Hazerswoude is gesloopt. Van morgen om negen uur heeft zwarem. Zij zouden het redelijker Rijkswaterstaat het reeds gereed hebben gevonden als de nieuw te 1 stellen eisen aan het vervoer van vis bijvoorbeeld vóór of tijdens de bouw waren bekend gemaakt. Nu werd men min of meer verrast en was er nauwelijks tijd maatregelen te nemen. Men heeft in IJmuiden het gevoeldat de veerdienst al thans de Engelse rederij af wil van alle vis vervoer, zowel uit Ne derland als uit Engeland. Het gaat om een bedrag van rond f 400.000.- aan vervoerskosten per jaar. De exporteurs prefereren, hoewel er natuurlijk andere mogelijkheden zijn, de verzending via Hoek van Holland. De prijs is wel hoger, doch in de loop der j art en is steeds weer gebleken, dat de verbinding zeker is, ook bij slecht weer. Men wacht j nu in spanning- af of de proef lukt I weg zijn genomen, betekent dit en op de beslissing van de rederijen. Aan de Katwijk» haringafslae was 1 ™>or het verkeer een belangrijke het vanmorgen bijzonder rustig. Er I verbetering was geen aanvoer en dus ook geen j zijnde nieuwe gedeelte van deze anderhalve meter verlaagde weg voor het verkeer vrijgegeven. Door middel van een duiker blijft de waterverbinding tussen de Oude Rijn en de polder be staan. Men is nu begonnen met het verlagen van het, van Al phen af gerekend, linkergedeelte I van deze brug. Wanneer de bruggen uit deze (drukke) rijks- afslag. (Foto LD, Holvast) Tussen de stroom van gegevens, die dagelijks uit Mexico 'binnen komt, over recordverbeteringen, gouden, zilveren en bronzen medail les, sportieve teleurstellingen, dopingkwestiesBlack Power-demon- straties en andere rellen, ineens zo'n uitspringend „gewoon" be richt. De Noorse atleet Arne Kvalheim en zijn landgenote Korsti Eb- besen hebben elkaar temidden van al dat Olympisch gewoel hun ja woord gegeven. iTWlJK De werkzaam- aan de provinciale weg van w naar Noordwijk vorderen fo Katwijk is men druk be- bet, maken van de op- en en vanaf de Zeeweg. Het zal niet zo lang meer duren voor men dit weggedeelte weer in ge bruik kan nemen. Dan behoeven de autorijders niet meer via de Hoornes en de Zwarteweg naar Noordwijk te rijden. Het was een omweg, die mede door de ver- DEN HAAG/WOUBRUGGE (GPD) In het landelijke dorpje Hoogmade (gemeente Woubrugge) is vandaag de bouw begonnen van vier blokjes woningen, die de aanzet vormen voor een groot plan van tweehonderd pre- keerslichten, nogal vertraging miehuizen: eigen woningen, die vol- veroorzaakte. De bovenste foto b,i|l">nder 8Vst*em w°rd,,,, getinancierd. toont het viaduct naar de Hoor- nespolder en de onderste laat de 1 De toekomstige eigenaren, gere- oprit ln de richting Leiden-Was- I cruC«rd d' Hiaten van woningzoe- kenden, zullen samen met gemeente- senaar zien. lijke vertegenwoordigers een stich- (Foto LD/J. v. Duljn, Katwijk a. Zee) j ting vormen, die de Haagse aanne mer, Duist en Schieland N.V. de op dracht tot de bouw geeft. Als voornaamste kosten besparen de factoren somt de heer Dekker op: de coördinatie van de bouw loopt geen enkel risico, omdat de bouw niet begint voor alle toekomstige ei genaren bekend zijn, de overdrachts kosten zijn gunstiger, er is geen ren teverlies, geen makelaarsprovisie, de credietfaciliteiten zijn gunstiger en tenslotte is de grondprijs gunstiger door de samenwerking met de ver en BPM en staaft daarop zijn gemeente. Voor de gemeente zelf ziet Ie huurders van woningwet- en pre- krasse bewering. „Onze prijzen zijn de heer Dekker nog dit voordeel, zij miewoningen hangt de huurbelasting niet op de markt gebaseerd, maar op heeft Inspraak tijdens en na de tot- dreigend boven het hoofd, de kostprys". I standkoming van de woonwijk. I „Door die stichtingsvorm", zegt de Haagse projectontwikkelaar J. Th. G. Dekker, „kunnen de kosten zo worden gedrukt, dat dit type woning zo'n tienduizend gulden onder de markt uitkomt". Hij heeft met de ze werkwijze al ervaring door pro jecten voor het personeel van Unile Gebruik makend van de gunsGge premieregeling, waardoor een ruime woning met centrale verwarming, ondanks een tophypothcek van 90 procent het eerste jaar niet meer be hoeft te kosten dan ongeveer 145 gul den per maand, trachten de aanne mer en de heer Dekker stichtingen te vormen in meer Zuid-Hollandse ge meenten. zij hebben de tijd mee: de huren zijn steeds in beweging en ve-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13