)reigende breuk in Stichting Wie trekken er aan de touwtjes? Spanning in Parijs Soeharto boos op Singapore SPIONAGE-REL IN BONN Durabolin is geen doping' JAMIN Golf van zelfmoorden onder ambtenaren erkgevers - werknemers N ZIET NOG ELI.IKHEID R OVERLEG DEN - OOSTEN studenten RADICALEN VRAGEN ENQUETE NOG STEEDS ZWIJGEN ROND BOMSTOP «tig herfstweer HANDEL INKRIMPEN Taak goudgraantjes (Sue/ euwo fericlït 1 maarf 1860 WOENSDAG 23 OKTOBER 1968 No. 32619 .EIDSCH ,;;gur: fc A. fc van OlsDoeck Bredacteur: Dra J. Et Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 RECHT (GPD) De drie vakcentrales hebben de cen- werkgeversorganisaties onlangs in een besloten vergade- van hun gezamenlijk overlegorgaan, de Stichting van de id, gedreigd het overleg te verbreken als de werkgevers ernstig ingaan op de werknemersverlangens naar vernieu- van de maatschappij. Op korte termijn zal over deze lie worden gesproken om te trachten een dreigende breuk lorkomen. jhtergrond van een dreigend wordt gevormd door een nota vakcentrales, in mei jl.. over omst van de Stichting, nu met loonpolitiek een belangrijk irk is weggevallen. In deze no- ien de vakcentrales een reeks apen voor die in de stichting moeten worden besproken, iten hadden betrekking op het thema: de vernieuwing van schappij. punten waren: de constante van de structuele en de con- !e werkloosheid, scholing en js in de snel veranderende lappij, de zelfontplooiing van biemer, de ongelijke inko- vermogens verdeling, de mingen in Nederlandse rerk- en leefpatroon, de ont- igshulp en de EEG. Ook de en de staat van de vakbewe- volgens de nota in be ng worden genomen, maanden later kwamen de rs met een antwoordnota, de vakcentrales werd ver als vrijblijvend en nietszeg- ndsdien is de sfeer in het top- io zeer verslechterd, dat in ste vergadering van de stich- 11 oktober. Voorzitter Kloos N.V.V. en voorzitter Mertens N.K.V. na een vastgelopen over fundamentele vraag- hun dreigementen uitspra- itter Bosnia van het verbond sraëlische minister van Bul- se Zaken, Eban, heeft gezegd hoewel de Arabische reactie vredesvoorstel teleurstellend steeds wacht op een spe- ntwoord op het vredesvoor- negen punten", dat hij op ff aan de Algemene Vergade- n de Verenigde Naties had pi. zei dat Israël nog steeds ver dat men tot werkelijke be ien met de Arabieren zal ko- sgjraëlische minister had te rn ontmoeting gehad met pre- Johnson en later besprekingen op het ministerie van Bui- !se Zaken. «sprekingen, gingen over de van 50 straalgevechtsvlieg- aan Israël en zullen nu wor- wtgezet door het Amerikaan- isterie van Buitenlandse Za- de Israëlische ambassade in ?ton. van Nederlandse ondernemingen ont kende desgevraagd echter, dat de vakbeweging in de Stichting gedreigd had het overleg te verbreken. „Zo'n dreigement zou hij trouwens ook niet serieus nemen", zei hij. N.K.V.-voor zitter Mertens noemde deze houding" erg verdrietig, omdat hij dan de pro blemen die ook in ons land onder de oppervlakte sluimeren, liever niet wil onderkennen." N.V.V.-voorzitter Kloos gaf het dreigement toe, „Maar we hebben het wel wat anders gezegd dan Mer tens afgelopen zaterdag." Hij doelde daarbij op de rede van de N.K.V.- voorzitter in Friesland, waarin deze openlijk dreigde het overleg met de werkgevers te verbreken, als zij niet bereid waren mee te werken aan maatschappijvernieuwing. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) „Er moet duidelijkheid komen over de economische machtsverhoudingen in ons land. Het gaat niet aan, dat in miljoenenbedrijven slechts enkele figuren aan de touwtjes trekken en elkaar de bal toespelen zonder dat daarop controle mogelijk is". Dat zegt drs. P. Janssen (PPR) over het voorstel, dat zijn fractie ook ivel aangeduid als de groep-Aaiden hij de Tiveede Kamer zal indienen om een parlementaire enquête in te stellen naar de machtsconcentraties in het bedrijfsleven. Parlementaire enquêtes ivorden slechts in zeer uitzonderlijke situaties gehouden. Als de Kamer besluit zo'n onderzoek te houden, kan de kamercommissie, die ermee wordt belast, getuigen onder ede horen. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit heeft zich vanochtend de tien duizendste student laten inschrijven. Het is de 28-jarige Arubaan Pedro Velasquez, die als eerste aan deze universiteit Spaanse taal- en letter kunde als hoofdvak heeft gekozen. De Haagse spoorstudent hoopt over anderhalf jaar zijn doctoraalexamen af te leggen. De heer Velasquez werd als tienduizendste student ingeschre ven door de rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. L. Kukenheim Ezn. De rector-magnifl- cus was daarom met deze inschrijving zo gelukkig omdat de heer Velasquez met zijn belangstelling voor het Spaans een kleine sectie binnen de Leidse Universiteit komt versterken. Hij bood de tienduizendste bij deze gelegenheid enkele boeken over de Leidse Alma Mater aan. Het aantal studenten aan de Leidse Universiteit heeft zich overigens in tien jaar tijd verdubbeld. (Foto L.D./Holvast) Drs. Janssen verwijst naar de uit spraken van NKV-voorzitter Mer tens. „De economische macht is in handen van een groep van nauwe lijks 200 personen, die elkaar goed kennen en elkaar frequent ontmoe ten in verschillende college's. Over hun onderlinge relaties hangt een waas van geheimzinnigheid. De dui delijkheid zal er mee gebaat zijn in dien wait meer openbaar werd over dit lijnenspel." zei hij dezer dagen in Sneek. Die duidelijkheid wil de P.P.R. verwezenlijken door middel van de parlementaire enquête. Drs. Jans sen- „Het gaat ons allereerst om een doeltreffende inventarisatie. Dan weten we tenminste waar we over praten. Een heleboel gegevens zijn misschien niet zo moeilijk bij een te brengen, maar vooral in de sector van de gesloten NV blijft het moeilijk je vinger ergens achter te krijgen." stel van de radicalen „niet onsym pathiek" genoemd, maar hij vreest, dal een parlementaire enquête wel eens de kapstok kan worden waar aan de komende jaren het doel van de zaak, namelijk het doorbreken van de economische machtsverhou dingen, wordt opgehangen. Het leek hem toe, dat er voor de regering voldoende gegevens voor handen zijn om met de nodige voorstellen te ko- I men. DRS. P. JANSSEN 'PPR) inventarisatie nodig'i Sikkens autolokken ADVERTENTIE NIEUWE RIJN 49 O verwacht van heden- tot wond rustig en overwegend met mist of laaghangende tg, maar morgen later op de verspreide opklaringen. Wei- fcndering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 24 OKTOBER 7.21 uur; onder: 17.27 uur. °P: 11.16 uur; onder: 18.20 uur. frater te Katwijk te 4.19 en laagwater te 0.20 en 12.36 "anmer bestaat uit 22 pagina's PARIJS/SAIGON (AP, AFP, Reuter) In Parijs, waar de Amerikanen en Noordvietna- mezen vandaag voor de 27-ste maal bijeen zijn gekomen voor bet inleidend vredesoverleg, noch in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, waar de Amerikaanse ambassadeur Bunker opnieuw een bezoek bracht aan president Thioe, is tot nu toe nader nieuws ver nomen over een mogelijke al gehele stopzetting van de Ame rikaanse aanvallen op Noord- Vietnam. Desondanks denken diplomaten in Washington. Saigon en Parijs dat de afkondiging van een bombardements stop boven Noord-Vietnam op bijzon der korte termijn zal plaatsvinden. De voornaamste hinderpaal, de te genstand van de Zuidvietnamezen is gisteren door een verklaring van pre sident Thoe weggenomen. In deze uiterst voorzichtig geformuleerde EINDHOVEN (GPD) „Durabolin kan men beslist niet onder doping- middelen onderbrengen. Het gaat om een preparaat, waarin een eiwitbesparend hormoon is ver werkt, dat kracht geeft door op bouw van de spienveefsels. Men geeft zich zelf hiermee een reële kracht, in tegenstelling met doping, dat ten koste gaat van de eigen kracht". Dit zei desgevraagd vanochtend een deskundige van de Pharmaceuti- sche fabriek Organon in Oss, waar men het middel produceert dat in opspraak is gekomen omdat het door de zegevierende Nederlandse wielerploeg in Mexico werd ge bruikt. „De Amerikanen gebruiken op grote schaal middelen die dezelfde uit werking hebben als durabolin, maar niemand die het in zijn hoofd haalt ook dat doping te noe men", aldus de betrokken deskun dige. (Voor verder nieuws over deze geruchtmakende zaak wordt ver wezen naar de sportpagina's). Thioe heeft eindelijk toegege ven. verklaring zei de Zuidvietna mese president niet tegen een sta ken van de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam te zijn. Het enige punt dat een akkoord tussen Washington en Hanoi over een bomstop nog in de weg zou staan is volgens waarnemers de uiterst inge wikkelde kwestie van de vertegen woordiging bij het vredesoverleg in Parijs. Tussen Washington, Saigon en Ha noi hebben in het verleden grote me ningsverschillen bestaan over de rol welke het Nationale Bevrijdingsfront (Vietcong) bij de besprekingen zou moeten spelen. Hanoi wil dat het Front een gelijk waardige rol krijgt toebedeeld. Wash ington heeft geen bezwaren gemaakt tegen de aanwezigheid van de Viet cong maar in een ondergeschikte po sitie. De Zuidvietnamese regering heeft altijd op het standpunt gestaan dat zij de enige wettige vertegenwoor diger is van het Zuidvietnamese volk Hanoi heeft tijdens de voorberei dende vredesbesprekingen over Vietnam in Parijs een bomstop steeds de voorwaarden genoemd voor een werkelijk vredesgesprek. Men verwachtte dat de uiteindelijke be slissing over een dergelijke bomstop vandaag tijdens het wekelijks over leg in Parijs zou vallen. Voor pre sident Johnson met de presidentsver kiezingen nog maar dertien dagen verwijderd is het van groot belang dat het werkelijk vredesoverleg op korte termijn op gang komt. Een Democratisch succes bij de presi dentsverkiezingen lijkt in grote mate afhankelijk van het al of niet slagen van het overleg tussen Washington en Hanoi dat de laatste weken met grote intensiviteit gevoerd is. De Amerikaanse ambassadeur nam een ongebruikelijke stap door een Frans persbericht (France Soir) nadrukkelijk tegen te spreken, vol gens hetwelk het nog maar een kwes tie van uren zou zijn tot de afkondi ging van de algehele bombarde mentsstop. Doeltreffend Drs. Janssen vindt de parlemen taire enquête daartoe een doeltref fend middel. Hij wil bijvoorbeeld antwoord op de vraag in hoeverre een bedrijf als Philips de econo mische machtsverhoudingen in ons land beïnvloedt. De fusies van de laatste maanden hebben volgens de radicaal aange toond, dat in de grote bedrijven door een beperkt aantal sleutelfiguren de dienst wordt uitgemaakt. „Met een pennekras wordt soms over het lot van duizenden beschikt," zei de heer Mertens daarover. Drs. Janssen vindt het de taak van een politieke partij naar middelen te zoeken die openheid op dit punt kun nen bevorderen. „Maar voor je daar aan begint, moet je wel eerst weten hoe het er mee staat," is zijn op vatting. Vandaar het voorstel om een parlementaire enquête te hou den. Drs. Den Uyl, fractieleider van de Party van de Arbeid, heeft het voor- BEN GOERION Onze reisredacteur Henk Kolb was in het Midden-Oosten. In een reeks artikelen over span ningen in het Midden-Oosten publiceert het Leidseh Dagblad op pagina twee vandaag een in terview dat hij had met het „Israëls nationale monument no 1" David Ben Goerion. Zijn conclusie: Ben Goerion is nog steeds -zeer actief en pleit voor de jeugd. i DJAKARTA (AP) Presi dent Soeharto van Indonesië heeft laten doorschemeren dat Indonesië overweegt de handelsbetrekkingen met Singapore drastisch in te krim pen als antwoord op de executie van twee Indonesische mariniers in Sin gapore. Soeharto onthulde dat 60 procent van de Indonesische export via Sin gapore gaat.,In deze situatie moet verandering komen. Het is nergens voor nodig dat wij" de bevolking van Singapore op de been houden" al dus Soeharto, die eerder zijn minis- President Soeharto (Van onze correspondent Rudolph Bakker) BONN (GPD) Schout bij nacht Herman Lüdke, die kort geleden dood in een bos bij Trier werd aangetroffen, heeft wellicht voor vreemde veilig heidsdiensten gewerkt en daarbij militaire geheimen prijsgegeven. Dit deelde gistermiddag in Karls ruhe de hoogste openbare aanklager in het land, general bundeswalt Mar tin mede. Martin achtte het „niet uit gesloten" dat de marine-officier, die jarenlang plaatsvervangend chef van de afdeling logistiek op het NAVO- hoofdkwartier is geweest, spionage- actmteiten ontwikkelde. Tegelijker tijd achtte Martin deze verdenking echter nog niet overtuigend bewezen, zodat er geen aanleiding bestaat voor een officiële aanklacht. Martin wees er nog nadrukkelijk op, dat er tussen de dood van Lüdke en die van de vice-president van de Westduitse binnenlandse veiligheids dienst. Wendlandt, volgens de huidi ge stand van het onderzoek, geen verband bestaat. Ook was er geen verband tussen de dood van Lüdke en de recente zelfmoord van „Oberst- leutnant" Grimm, die op het ministe rie van Defensie in Bonn wrerkzaam was. De op één na hoogste man van de Westduitse veiligheidsdiensten, Wendlandt zou in tegenstelling tot Lüdke, die een opgewekt karakter bezat, a^n depressies hebben gele den. Hij was ook herhaaldelijk met verlof. De officier op het ministerie van Defensie pleegde zelfmoord toen zijn arts hem vroeg na een urine-on derzoek nog eens te komen praten. Grimm dacht kennelijk aan kanker te lijden. Een idee dat achteraf op niets gegrond bleek te zijn, zoals de arts na de zelfmoord verklaarde. Hiermee blijkt de reeks van zelf moorden nog niet ten einde. Gisteren werd in Bonn bekend gemaakt dat op 15 oktober „Oberregierungsrat" Hans Heinrich Schenk van het mini sterie van Economische Zaken de hand aan zichzelf geslagen had. Met nadruk wijst het ministerie politieke motieven bij de moord van de hand. Ook Grimm zou aan depressies heb ben geleden. Wanneer er inderdaad geen poli tieke motieven achter de twee laat ste zelfmoorden schuil gaan, kan men op zijn minst beweren dat de Bonner lucht bijzonder depressief schijnt te werken. Enige jaren geleden leed het ministerie van Buitenlandse Zaken onder een zelfmoordgolf. Enige amb tenaren sprongen uit het raam van hun werkkamer en vielen in de tuin voor het gebouw te pletter. I ter van Buitenlandse Zaken Malik heeft laten verklaren dat de diploma- I tieke betrekkingen met Singapore niet verbroken zullen worden maar nu blijkbaar een krachtiger stand punt begint in te nemen. Terugslag Als de economische betrekkingen met Singapore drastisch worden in gekrompen, zal dit aanvankelijk een terugslag betekenen voor de Indone sische economie, maar het land zal zich op langere termijn economisch wel kunnen handhaven, aldus menen deskundigen in Djakarta. De Indonesische exporteurs zouden reeds zijn overeengekomen hun goe- deren voortaan via de Maleisische havens Port Swettenham en Penang te gaan verschepen en Singapore te boycotten. De vereniging van Indonesische re ders heeft haar schepen in Singapore opdracht gegeven naar Indonesische havens terug te keren. Schepen op weg naar Singapore hebben bevel ge kregen koers te zetten naar de Riouw archipel. In Tandjong Priok is 't burgers van Singapore verboden te lossen. De autoriteiten zeggen te vrezen voor herhaling van inciden ten van vorige week. Vier schepen uit Singapore liggen nog in de ha ven. De havenarbeiders weigeren ze te lossen. ADVERTENTIE morgen voordeel 300 gram van 69 voor S9 niet duur wel heerlijk Uit het Leidseh Dagblad van 22 October 1868: (Advertentie) De onderge- teekende heeft de eer te be richten, dat de uitoefening der Ledikant- en Kamerbe hangers-Affaire, welke onder de firma van J. van den Berg ivordt uitgeoefend, met ultimo dezer maand eindigt. C. van den Berg Nieuwe Rijn no. 38 en 39. Wij maken onze lezers op merkzaam op de gelegenheid die zich hier, in de stads-ge- hoorzaal bij genoegzame deelneming, weder zal voor doen om het Amsterdamsche park-orkest van Stumpff te hooren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1