Mode in een ontaard verkeer" Nog geen spoor in moordzaak utaties in de lphense raad Belastingvrijdom voor de Koningin DOORRIJDEN NA EEN BOTSING Eis van ƒ.150 boete tegen Sassenlieimer Dat vind ik zó snoezig van Gulf, die gratis zegeltjes. g hele jgsmacht ler een Tijdelijke ambtswoning mr. Gallas HET EERSTE CONTAINERSCHIP SOAP 22 OKTOBER 1968LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T HAAG (GPD) De igse officier van justitie mr. der Bruggen heeft giste zitting van de politie- verklaard, dat het aan ballen van automobilis- die na een botsing door zonder zich bekend te jaarlijks nog steeds temt. Elk jaar komen meer liften binnen van aanrij- en, waarvan de dader op kerkhof ligt. „De politie haar tijd veel nuttiger en besteden dan aan het uren van automobilisten, •vandoor zijn", zei de of- ADVERTENTIE Elke keer als ik m'n tank volgooi krijg ik zo'n leuk Itje. En die jongens van Gulf zijn echt niet krenterig. Vant 't is niet zomaar een zegeltje. Welnee, f 2,50 is-ie waard. Zo heb ik die gezellige rubberboot tenminste vlot bij elkaar. Maar er zijn nog een heleboel andere dolle arti- jes.Dus dat wordt wel weer flink naar de Gulf pomp rijden. Anders red ik 't niet. keltj Ld* et teh aclmeiS rledlta erfli cap, len. Ue kltj ff- ca 20 »u Zi Van der Bruggen vergeleek jden na een botsing met dief- het is een soortgelijk delict, een ander met de schade dtten, waardoor de dader zich [ere zin onrechtmatig verrijkt, officier uitte deze klacht tij de behandeling van de straf- ;en een 59-jarige makelaar en thee uit de Maasstad, die juni 's nachts in Den Haag te stoppen was doorgereden, hjj betrokken was geweest bij inrijding. jakelaar meende, dat hy door eur. ■haler gesneden was. Hy gaf lichtsignalen, waarop de in- plotseling vaart zou hebben eggen derd, zodat de makelaar naar °KUi B®8' uitwyken om niet tegen tp te botsen. Daarby werd hy zelf aangereden door een ndias^luto' De makelaar reed zonder sriamp PPen door, naar zyn zeggen om mmer van de inhaler op te ne- Plllj oeien de weer de mentaliteit van uteuiii automobilisten gedemon- «ïH r, zei politierechter mr. Van iorgh: „Ze kunnen niets heb- ineen ander, maar zelf zyn ze P Mi *1 erger". Mr. Van- Olden- euen. hekelde het feit, dat verdach- doorgereden om het nummer nemen van iemand die hem artufbben „gesneden", terwyl ver- zelf nog niet eens het fat- id om te stoppen, nadat hy ken wast geweest by een aan- boeb Tan Oldenborgh noemde door- sstod na een botsing „een mode- jnsel van het ontaarde ver- Overeenkomstig de eis van eu' der van justitie veroordeelde :elaar tot een boete van ai een voorwaardeiyke ont- van de rybevoegdheid voor van 6 maanden, met een van 3 jaar. b lissie P.v.d.A. I Kt i fcw >ud»! °3lHAAG <OPD) De mlUtalre :je, f, Kle van de Party van de Ar Leiön hit in een onder verantwoor- n« (id van het party bestuur ge- rapport voor het samen- van de drie krygsmachts- nwis onder één algemene militaire '"J Bovendien wordt aange- afo °P een volledige versmel- to leger- en luchtmacht. „Een •h«« leerde strijdmacht is flexibe- biedt meer mogelykheden uitwisseling van personeel", lmcai ;e' rapport. Het noemt niet b([ «JJe economische voordelen voor liggend, maar spreekt ook sische verwachtingen uit ten van de doelmatigheid van at i Üneerd optreden van de jjj «chWclen. «ta bepleit voorts een rigou- zelfi Weiding tussen de beleids- «lding en de uitvoering van öid. Om de beleidsvorming uu fictioneel te maken zou een er tu deskundigen moeten wor- "'fiormd, dat adviezen geeft. In *t zou de vaststelling van minder aan druk van onderhevig zyn dan thans het a, aldus wordt geconcludeerd, •tini ktoderiyke staatssecretarissen De tunnel onder het IJ, waar Amsterdam zo lang naar heeft uitgekeken en zo hard voor heeft gevochten, zal vol gende week woensdag door de Koningin worden geopend. Gistereji was de brandweer bezig met het schoonspuiten van de aan- en afvoerwegen. Hier krijgt de ingang aan de zuid kant een grondige beurt. Amsterdam-Noord, dat door deze tunnel uit een zeker isole ment wordt verlost, heeft grootse plannen om de opening van de tunnel uitbundig en langdurig te vieren. Er is een enkele dagen durend feestprogramma op touw gezet, waaraan talloze artiesten zullen meewerken. Twee Sassenheimse broers verdronken na ongeluk in Oegstgeesterkanaal OEGSTGEEST/SASSENHEIM Een triest gebeuren kostte op de ochtend van 3 januari van dit jaar het leven aan de gebroeders J. en W. Huigen uit Sasenheim. Bij het parkeren van een Volkswagenbusje op de smalle Poelsteeg, gleed de auto door en kwam in het Oegst- geesterkanaal terecht. De bestuur der, een 44-jarige bouwvakarbeider uit Sassenheim, wist zich uit het voertuig te redden, doch de gebroe ders Huigen gelukte dat niet en ver dronken. Omdat de bestuurder van de atuo werd verweten niet alle veiligheids maatregelen te hebben genomen, die nodig waren, werd hy door de kan tonrechter in Leiden veroordeeld tot f 150 boete en ontzegging van de ry bevoegdheid gedurende zes weken, van welk vonnis ny in hoger beroep kwaan by de Haagse rechtbank. Biykens mededelingen aan de Alphense raad verwacht het college van B. en W. dat het provinciaal be stuur begin volgend jaar een begin zal maken met het aanleggen van een verkeerslichteninstaJllatie op het gevaariyke kruispunt Oranje Nas- sausingelWillem de Zwygerlaan. Er zullen naby deze installatie tevens waarsohuwiningstekens worden aan gebracht. per krijgsmacht is dan geen behoefte meer. De commissie wil verder een „scho ne" defensienota. Pensioenen moe ten worden ondergebracht bij het Algemeen Burgerlyk Pensioenfonds en de kosten van het loodswezen ho ren op de begroting van het minis terie van Verkeer en Waterstaat thuis. Het bleek, dat de weg die ochtend enigszins glad was. Verdachte wilde de auto draaien teneinde te parke ren. Door voor, hem onverklaarbare oorzaak gleed de auto door en reed het kanaal in. De bestuurder ver klaarde niet hard te hebben gereden, hetgeen trouwens op deze weg niet mogelyk was. Toen hy op ongeveer 10 meter afstand van het water rem de, sorteerde dat geen effect. Bij onderzoek bleek de auto in de derde versnelling te staan. Omtrent dit punt merkte de verdediger, mr. S. V. Langeveld, op, dat mogelijk by de pogingen van verdachte om uit de auto te komen, waartoe hy naar d'e andere kant van de omge slagen auto moest klimmen, de schakeling is overgehaald. In elk geval achtte pleiter de stand van de schakeling, nadat het voertuig uit het water was gehaald, geen vol doende bewys dat verdachte snel zou hebben gereden. De officier van justitie was van oordeel, dat verdachte een bepaalde fout moet hebben gemaakt, waar door het ongeluk gebeurde. Hem kon evenwel niet de dood van beide slachtoffers worden verweten in strafrechtelyike betekenis. Daarom eiste de officier bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Mr. Langeveld zette uiteen, dat verdachte vry geregeld dezelfde ma noeuvre uitvoerde als op de bewuste ochtend. Nergens is uit af te leiden, dat hy onvoorzichtig zou hebben ge handeld. Verdachte staat bekend als een voorzichtig rijder en pleiter concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is op 1 november. OP AMSTERDAMSE WINKELIER AMSTERDAM CGFD) - De moord brigade va nde Amsterdamse politie jaagt nog steeds op de moorde naar Os) van de 78-jarige winkelier Roye, die gistermorgen met inge slagen sohedlel dood in zijn winkei werd gevonden. Vannacht ontbrak van de dader (s) nog ieder spoor. Een intensief buurt onderzoek door dertig rechercheurs van de speciale brigade, had nog geen resultaat opgeleverd. De heer Roije, een weduwnaar, dreef zoal's gemeld in de Eer ste Jan Steenstraat een winkeltje, waar hy melk en kruidenierswaren verkocht. Zyn stoffelyk overschot werd gisterochtend gevonden door een 14-jarige Jongen, die hem gere geld hielp in zijn winkel en by het wegbrengen van boodschappen. Roof is waarschijnlijk het motief. Sporen van een worsteling zyn niet gevon den. Het moordwapen is ook nog spoorloos. Met de ontdekking van deze moord is een voorspelling uitgekomen van de chef van de moordbrigade van de Amsterdasnse politiecommissaris V. Sanders. Tydens een bijeenkomst van de voorlichtingscommissie van de poli tie met verslaggevers, die op 1 okto ber plaats had en waarbij de ver slaggevers een geënsceneerde moord kregen op te lossen, zei de heer San ders op een vraag wanneer hij weer een eohte moord verwachtte, dat deze volgens de statistieken binnen drie weken zou plaats hebben. Twintig dagen later maakte hy byzonderheden bekend over de en kele uren tevoren ontdekte moord op de heer Roye ALPHEN AAN DEN RIJN In afwachting van een definitieve op lossing stellen B. en W. de raad voor de woning Burgemeester Vis serpark 14 tydelyk te bestemmen als ambtswoning voor de burgemees ter. Met de erven van wijlen W. van Wermeskerken is een huurprijs over eengekomen van f 4.800.per jaar. De overeenkomst is voor twee jaar aangegaan met het recht voor de ge meente de huur na deze periode te verlengen. In en rond de woning zullen enkele voorzieningen moeten worden getroffen, waarmee naar schatting een bedrag van f8.000.— zal zyn gemoeid. B. en W. stellen de raad voor met deze voorstellen in te stemmen. Biljartuitslagen in Veen- en Rijnstreek De afgelopen week werden de vdU gende biljartwedstrijden gehouden in het district Veen- en Rynstreek. Klasse I: Nwe Wetering 1De Sporfc I 1 52, De Kroon 1De Plas 1 25, i Roelofarendsveen 2Monopole 1 5 j 2. De Plas 1—De Plas 2 2—5. Klasse II en III: Vergulde Vos 2— Jacobswoude 1 90. Nwe Wetering 2 Hacaco 1 90, De Sport 2Roe lofarendsveen 3 72. Monopole 2— Ons Genoegen 2 72, De Plas 3D» Kroon 2 27 Klasse IV: Monopole 3—Vergulds Vos 3 72, Jacobswoude 2De Kroon 3 54. Roelofarendveen 5Jacobs woude 2 45, Jacobswoude 3Ver gulde Vos 3 4—5, De Kroon 3-~ Rechthuis 1 45, Ons Genoegen 3— De Sport 3 54. Rassenrellen in Vietnam In ver band met de vyandigheid tussen blanken en kleurlingen heeft het commando van de Amerikaanse Ma rine in Da Nang noodmaatregelen ge- I trofen om incidenten tussen blanke len gekleurde matrozen te voorkomen. Het commando heeft toegegeven dat er zich incidenten „met een raciale ondertoon" hebben voorgedaan en dat er dit jaar een tiental krygsraadee- vallen zyn geweest die verband hiel den met vechtpartyen tussen blanke en gekleurde matrozen. De werf Van der Giessen-Dt Noord m Krimpen aan de IJssel is het eerste Nederlandse scheeps bouwbedrijf, dat opdracht heeft gekregen voor de bouw van een containerschip. De opdracht is verstrekt door de Vereenigde Ne- derlandsche Scheepswerf Maat schappij (VNS), die met twee Engelse consortia, een Franse en twee Duitse rederijen, gaat deel nemen aan een gezamenlijke con- tainerdienst tussen Europa en Australië. Met de bouw is een bedrag van 45 miljoen gulden ge moeid. Het schip, dat medio 1970 in de vaart komt, krijgt een draagver mogen van 30.000 ton en het zal ongeveer 1300 containers vo.n twintig voet kunnen vervoeren. Van der Giessen-De Noord heeft voor de bouw van het VNS- schip ingeschreven om de mono polistische positie van Duitse werven bij de bouw van contai nerschepen te doorbreken. De constructie van het contai nerschip is voor de werf min of meer een avontuur, omdat het met de bouw van dit type sche pen geen enkele ervaring heeft. 55 AAN DEN KIJN Hoe- 'oorzitter van het Centraal "JJ ®fau de raad heeft medege- na het bedanken van de van Leeuwen (AR) de heer ''°f de door het terugtreden "1 er Dekker opengeval- "s ln de raad zal gaan inne- miK Jöaen wy, dat ook de heer ii|tj jtlof, die jaren zitting heeft raad, voor deze benoe- bedankt. fer van de heer Geerlof op k de heer J. Evers. Echter kan een benoeming als lid Mphense raad niet aanne- tot hij binnenkort de ge meente gaat verlaten. Vervolgens komt de heer J. van Dongen aan de beurt, die een eventuele benoeming zal aanvaarden. De heer W. J. Gesman heeft voor zyn benoeming tot lid van de Al phense raad in de vacature van de heer H. Brokaar (CH) bedankt. In zyn plaats is thans de heer J. J. Goedhart benoemd, die inmiddels heeft medegedeeld deze benoeming te zullen aanvaarden. Het ligt in de bedoeling indien de raad daarmee akkoord gaat. dat de heer Goedhart te zijner tyd de wethouderszetel van de heer J. van den Berg gaat bezet ten. Van Hogendorp liet in zyn Schets de Soevereine Vorst meedragen in alle gewone lasten, maar in de grondwet van 1814 werd deze bepa ling niet opgenomen. Zelfs de Prin sen en Prinsessen kregen vry dom van alle personele lasten en beschre ven middelen, met uitzondering van de verponding (grondbelasting) In 1845 trachtten de liberalen on der Thorbecke deze belastingvrijdom te beperken tot de Koning. Van de andere leden van Zyn Huis werd ge zegd, dat het goed was. dat die ver heven personen van de zwaarte der publieke lasten niet enkel zouden ho ren spreken, maar dat zy die uit eigen ondervinding zouden weten te waarderen. Het resultaat van de ac tie was een beperking van de belas- tingvrydom tot de Koning en de Prins van Oranje, in 1848. In 1922 is, niet zonder tegenstand, de belasting vry dom ook toegekend aan de Kroonprinses en aan de Ko ningin-weduwe, terwyl er in 1938 een verdere uitbreiding is gekomen. De tegenstand in 1922 richtte zich niet zozeer tegen de uitbreiding, als wel tegen de gehele belastingvrydom van leden van het Koninklyk Huis. In de vergadering van de Tweede Kamer van 10 november 1921 heeft Sannes de belastingvrydom uitvoerig bestre den, zich daarby beroepend op het Leerboek der Financiën, uit 1887, van Cort van der Linden, de latere mi nister-president. Deze betoogde daar in, dat dit privilege in de moderne staat niet op goede gronden te ver dedigen was. Hy achtte „de vry stel ling, behalve voor zover het inkomen der kroon uit publieke fondsen wordt betaald, niet gerechtvaardigd. De constitutionele vorst staat, wat zijn privaat vermogen betreft, met. alle burgers gelyk. Zelfs daar waar de vorst absolute regeringsrechten uit oefent, heeft het geen houding, dat hy zyn macht gebruikt om zich ten aanzien van zyn byzonder vermogen, aan publieke plichten te onttrekken". Het betoog van Sannes heeft niet mogen baten. De voorzitter vond het jammer, dat zoveel tyd werd ver daan aan zo'n „klein onderdeeltje" van de grondwetsherziening. Daar de belastingvrijdom wordt verleend in een afdeling van de grondwet, die handelt over het in komen van de Kroon, zou men kun nen denken, dat belastingvrydom zou gelden over het aldaar toegekend in komen. Maar de praktyk is, dat de bevoorrechte groep vrydom geniet over het gehele inkomen en boven dien van alle zogenaamde persoon- lyke belastingen, dat zyn die belas- i tingen, waarin een persoonlyk ele ment ligt, zoals successiebelasting, I vermogensbelasting en personele be- I lasting. I Het lydt geen twyfel, dat de tyd waarin de Koning de heerschappy voerde over mens en goed, in ons I land voorby is. Het koningschap, dat I eens de dynamische kralcht was by I de vorming van staten, is thans als werkelyke macht uitgeschakeld en I heeft een representatieve functie be houden. Het staatsbelang ver langt een waardige vervulling van de zeró óckrüuen koninklyke taak en naar deze norm moet het staatsinkomen van de Ko ning worden vastgesteld, of dient een andere voorziening te worden getrof fen. Doch dat by de vaststelling van dat inkomen de belastingvrydom over het private inkomen wordt betrokken, is een onzuivere gedachte en geeft een vertroebeling van het moderne koningschap. Het is dan ook onbe- grypeiyk, dat de samenstellers van de Proeve van een nieuwe grondwet, in 1966, de belastingvrijdom zonder I motivering hebben gehandhaafd. Dat in de commissie, die de regering moet adviseren over deze belasting vrydom, een der samenstellers van de Proeve zit, lykt my niet juist. Wat overigens de belastingvrydom betekent, moge blyken uit een voor beeld. Wie in 1813 een miljoen gul den op samengestelde interest van vier procent heeft gezet, heeft be reikt dat er thans 430 miljoen gulden is. Een elegante oplossing van de ge rezen problemen zou zyn de verkla ring van de personen van de bevoor rechte groep, dat zy opheffing van de belastingvrydom wensen. Kenne- lyk is zulk een verklaring niet ge daan en daarom dient de volksver tegenwoordiging, liever nog dan de regering (dienaren van de Koning), het initiatief te nemen, de belasting vrydom geheel te gaan beëindigen. Dus ook wat betreft het staatsinko men; dat Is boekhoudkundig juister en zal te minder moeilykheden ge ven, als representatieve kosten uit de schatkist worden betaald. Overigens is ook zonder grondwets- wyziging een aanzieniyke beperking van de belastingvrijdom te verwe- zeniyken. Een wetsbepaling, inhou dende de verklaring, dat onder per sonele lasten in deze verstaan moe ten worden personele belasting, zou de belastingvrydom sterk hebben be perkt. Maar ik geef toe, dat deze methode wat hard is en moeilyk in overeenstemming te brengen met de opmerkeiyke traagheid, die de wet gever in dit stuk toont. Er is thans respijt gegeven tot 1971; voordien moet er iets ge beuren. Laat de volksvertegenwoor diging zich de woorden van Thorbec ke herinneren en alle personen, zon der uitzondering, de zwaarte der pu blieke lasten laten dragen. De wel gehoorde opmerking, dat het heffen van met name de vermo gensbelasting niet zou meeval len, wegens het publieke karakter van diverse vermogensdelen, is on juist. Dergelyke zaken kunnen zon der bezwaar staatseigendom worden; dat is een natuurlyke ontwikkeling. Wordt het heffen van vermogensbe lasting onbillyk geacht laat men de ze dan afschaffen; maar dan voor iedereen. Ten aanzien van de successiebelasting, die de mees te erfgenamen van de Koning toch moeten betalen, is er geen bezwaar tegen, dat dan ook de thans vryge- stelden belast zullen worden. H. J. Witkam Rapenburg 21 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7