Automobilisten sliepen achter stuur «lageïiiks'n goede portie vlees Leidse student (22) kreeg medische' hulp Dood van patiënte wordt onderzocht SLUIT ARP NIET OP IN EEN BLOK Waarom langer als liet korter kan? Demonstratie voor vrijlating van Leidse arrestant Brug in Haagweg spoedig gereed? GOUDEN RING Collecte is brood nodig -twee weken gevangenis- Afscheid van prof. Hofstra Academische examens JUWELIER v.d. WATER Geen sprake van bod op Meneba Leidenaar te water geraakt Bromfietsers gewond in Leids verkeer LETDSCH DAGBLAD Anti-Hongeractie Deze week wordt, nu voor de ze vende maal een nationale collecte gehouden ten bate van de Anti- Hongeractie. Na de acties „Eten voor India" van februari 1966 en mei 1967, met een gezamenlijk resultaat van rond 35 miljoen gulden, is ook dit Jaar aandacht besteed aan de ont wikkelingslanden. En er is ook nu weer niet tevergeefs een beroep op uw offervaardigheid gedaan. De des kundigen op het gebied van de ont wikkelingshulp z^jn echter niet opti mistisch over de naaste toekomst, omdat de nodige fondsen ontoerei kend zijn. De Anti-Hongeractie probeert met uw hulp hieraan iets te doen; met uw gift worden landbouwverbete- ringsplannen projecten in Afrika, Zuid-Amerika en op Ceylon opgezet en uitgevoerd. Ook in Leiden wordt deze week gecollecteerd, zowel huis aan huis, als op straat. Medewerk sters bij het collecteren zijn van harte welkom. Zij kunnen zich melden bij A. L. van Leeuwen, Gem. Sociale Dienst. Steenschuur 21 (tel. 31941). Zij die wensen te gireren, kunnen dit doen op postrekening 100200 tJi.v. Anti-Hongeractie, Den Haag. Uw bijdrage, in welke vorm dan ook. is letterlijk brood-nodig! De burgemeester van Leiden, Van der Willigen. LEIDEN ,,Nou". veronder- t stelde de Haagse politierechter, dat zullen vast geen studenten in de medicijnen zijn geweest die u de hulp verleenden". De verdachte, een 22-jarige student uit Leiden, was op de Witte Singel met de door hem bestuurde auto eerst tegen een boom gebotst en vervolgens over de kop geslagen. Hij liep daarbij o.m. een stevige hoofdwond op en bleef versuft in het wrak van zijn auto zitten. Maar zijn passagiers „hielpen" hem wel even; zij gaven de ge wonde knaap een paar tikken te gen de wang, hesen hem uit het restant van zijn auto en zetten hem zo goed en kwaad als het ging op zijn benen. „En dat helemaal in het mid den latend of de jongeman soms een hersenschudding had opgelo pen", constateerde de rechter. Toch bleken de helpers twee studenten in de medicijnen te zijn Maar ook de student-verdachte had een slechte beurt gemaakt, ook in de zin van zijn toekomstig be roep. Want hij bestuurde de auto Het Emerantia Banning- of Jein Sionshofje aan de Lange choolsteeg 3 is gesticht door de ikim thtgenote van Leidens burge- hUli wster Jacob van Brouckhoven, andi ii reeds in 1631, samen met zijn rstd rAer Anna, de stichter was van d naar hem genoemde hofje m de Papengracht. Emerantia inning (echtgenote van de bur- meester) stichtte 't hofje ten- nde een onderkomen te ver- haffen aan de weduwen van de het Groot Sionshof overleden jannen. Het reglement van dit o/ bepaalde, dat vrouioen het '5,mo sten verlaten indien hun ian kwam te overlijden. De om- ingrijke gedenksteen boven de oort van het Klein Sionshof meldt het jaar van stichting m Groot Sion (1480), van de tJ trrijking der inkomsten door ui schenking van Gijsbert Kors- mzn (1505) en van Jan Lou- mzn Backer en van de stich- van Klein Sion (1641). Ach- het eenvoudige poortgebouw vier huisjes gelegen, die urw nog door een gezin worden coond. (Foto LD/Holvast) V. Prof. di\ S. Hofstra heeft zijn af- tódscollege gegeven aan de Uni- 0j siteit van Amsterdam, waar hij emeritaat is gegaa/n in verband het bereiken van de 70-jarige Üd. Prof. Hofstra was van 1947 tot H9 bijzonder hoogleraar aan de Universiteit voor de Afri- volkenkunde. Voordien was 0 onder meer directeur van het Prins Hendrik te Rotter- w Kn, en na zijn Leidse periode was gewoon hoogleraar in de geschie- teiis en de problematiek der socio- aan de Amsterdamse Univer- Beit. Hij is tevens directeur ge test van het Institute of Social fcidies te Den Haag en gasthoog- aan de Universiteit te LEIDEN Bij B. en W. berust thans een rapport van de psychiatrische inrichting „Endegeest", dat is uitgebracht in verband met het overlijden van de 62-jarige mevrouw E. Proot uit Leiden, een verpleegde van deze inrichting. Een leerlingverpleegster van Ende geest had, nu circa zes weken gele den, geconstateerd, dat mevrouw Proot bij het baden brandwonden had opgelopen. Zij is toen overge bracht naar het Acad. Ziekenhuis. Aangezien na veertien dagen nog geen verbetering in haar toestand optrad, is de patiënte vervoerd naar het Rode Kruisziekenhuis te Bever wijk, waar zij op 12 oktober is over leden. Kort voordat de begrafenis van het stoffelijk overschot zou plaatsvinden heeft de Haagse offi cier van justitie, mr. Lulofs, uit voorzorg sectie op het lijk laten ver richten, omdat de gebeurtenissen hem enigszins vreemd voorkwamen. Hedenochtend vertelde mr. Lulofs ons, dat wordt onderzocht of er spra ke is van ernstige nalatigheid van het verplegend personeel. Nagegaan wordt, wat zich precies in de badka mer, waar de patiënte zich enige tijd heeft bevonden, heeft afgespeeld. Hij achtte het een grote fout, dat men een geesteszieke vrouw alleen heeft gelaten, maar kon geen verdere in- Aan lichtingen verstrekken zolang het on derzoek nog niet is afgerond. Ook B. en W. kunnen op dit mo ment niets meedelen. De familie van de overledene eist nu van „Ende geest", een gemeentelijke inrichting, schadevergoeding en heeft een advo caat in de arm genomen. uur. II dat:! de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor de volgende examens: dotcoraal Ned. recht mej. C. A. H. Nannings (Leiden) en mej. M. H. C. j Evelein (Hilversum)kandidaats New j geschiedenis mej. M. J. I. Maagden - berg (Rotterdam). rs. D. Th. Kuiper in Leiden: LEIDEN De Anti-Revolu tionaire Partij moet zich niet M opsluiten in een blok van drie 3':' christelijke partijen, maar wel (goede contacten onderhou dend met CHU en KVP) naar de verkiezingen toewerken ADVERTENTIE zoekt D een voor dame of heer Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten.1 met als doel een hervormings gezind kabinet. Zo formuleer de gisteravond drs. D. Th. Kui per, die voor de centrale A.R.- kiesvereniging sprak, zijn per soonlijke visie op de toekom stige politieke ontwikkeling. De heer Kuiper releveerde, dat ons land sinds 1848 eigenlijk maar drie grote coalities heeft gekendeen 11- Deraal-rooms-katholieke van 1850— 1870, een protestants-rooms-k^tholie- ke van 18901935 en een rooms-rode na de Tweede Wereldoorlog tot om streeks 1958. Het is boeiend te con stateren, dat de rooms-katholieken nooit ontbraken in deze coalities. Het „partnertje-wissel en" na 1958 had een grote politieke onzekerheid tot gevolg. Het innerlijke cement van de „zuilen" ging een beetje verkrui melen. Er ontstonden protestpartijen, de PSP, de Boerenpartij en D '66. die alle drie nogal succes hadden. Vernieuwingsbewegingen als Nieuw- Links. D '66 en de Christen-Radica- l»»n werkten in feite volgens het ou de patroon. In Nederland is het altijd belang rijk geweest in coalities samen te werken met gemeenschappelijke tus sendoeleinden. De heer Kuiper acht te het voor de ARP onvoldoende zich in de toekomst op te sluiten in een progressieve concentratie of een CDU. Naar zijn mening zal samenwerking van de christelijke partijen pas ef fect hebben als zich daartegenover een ander blok vormt van een enge progressieve concentratie. Burgerlijke stand van Leiden GEBORLN Maria Carolina, d. v. G J C Bots en M. W. E. Dameu; Allda Mariëlla. d. v. J. Korbee en A. Nap; Sjonnie, z. van A. van Tongeren en J. Aarts; Vincent, z v. T. L. Ceeien en I. R. j. Thys; Peter. z. v. J. van Kampen en J de Mooij; Ferdinand Cornelis Hen- drikus, z. v. H. J. L. C, Meyer en C. E. M. Hazebroek; Angela Johanna, d. v. D, J. van Kooten en S. Webbers; Re ne Adrlaan, z. v. J. J. van den Wijn gaard en P. Smit; Ineke Nitharda So phia. d. v. A. B. van den Hoek en W J. Otgaar; Nancy Cornelia, d. v. J. C. Swab en J. M, Scheltens; Elisabeth, d. v. J. Zwaan en N. Plokker; Ingrid Maria, d. v. L. J. C. M. Elfering en S. C. V. de Groot; Hendrik Richard, z. v. H. G. de Jongh en C van Evert. Thirza Naomi. d. v. G. Schraa en J. J. J. Schimmel; Johnny, z. v. C. H. M. Slobbe en C. S. de Lange; Marina Ella, d. v. E. M. Thelen en C. H. Bet gen; Helena Hendrlka, en Gerda Cor nelia, dochters v. C. de Bruin en K. van Beelen; Catharina Maria. d. v. A. T van der Zon en H. Landman; Yvon ne Aukje Maria, d. v. E. R J. Jansen en K. E. Ruis; Lydia Margaretha Ma ria, d. v. G A. Bekkers en M. E. M. Bruens; Thomas, z. v. R, O. Fellus en Draisma; Mattheus Johannes Al- phonsus. z. v A. M. M. Ouwerkerk en P. C. A. Meijster; RobertU6 Theodorus Maria. z. v. L, H. van den Berg en M. A. Elstgeest; Franclscus Cornelis. z. v. H. Klein en J. T. A. Huizinga; Gaby Alexandra, z. v. J. C. Griekspoor en C. H. van der Liibbe; Adriana. d. v. D. Ravensbergen en E. Plezier; Elleke Ni cole. d. v. C. A Hllbrlnk en B. Schou ten; Marlou. d. v. L. Vrijenhoek en A de Vries: Margaretha Maria NlcoUne, d. v. B. Cohlen en M. Brussel. GETROUWD J G M. Raadschelders en J. G J Hogenboom; K. C. M. Llmbach en E. M. Opdam; H. W van Zijp en C. A Jans; J. J. P. van der Poet en J. M. Anlba; B. Plu en M. F. Mleloo; E. A Tlman en C. A. M. van Teljllngen. ROTTERDAM (ANP) De direc tie van Meelfabrieken der Neder- landsche Bakkerij (Meneba) deelt naar aanleiding van geruchten als zou er binnenkort een bod op haar aandelen worden uitgebracht me de, dat Meneba geen onderhandelin gen voert over een fusie of overna me; dat zij niet benaderd is over een fusie of overname; dat bij haar geen plannen bestaan of ook in de maak zijn voor een samengaan met anderen: dat zij kortom niet méér weet dan dat het bewuste ge rucht de ronde doet. en dat het haar onaannemelijk voorkomt, dat zonder enig voorafgaand contact met direc tie of commissarissen van Meneba een bod zou worden uitgebracht. (Er zij aan herinnerd dat Meneba op 18 oktober aankondigde, dat het dividend niet op 17 procent gehand haafd zal kunnen worden en dat een verlaging tot omstreeks 10 procent in de lijn der verwachtingen ligt. Het jaarverslag over 1968 zal vermoedelijk in maart 1969 verschijnen Red. L.D.). KAPPERS OVER KOOPAVOND LEIDEN „Waarom langer werken als het korter kan? Het gaat niet om het maken van lange dagen, doch om produktieve uren. In Leiden wil men een koopavond, maar waarom dan niet die vrijdagse exttra uren van de zaterdagmiddag afgetrokken? De zakenman en ook zijn personeel hebben recht op vrije tijd. Tot deze conclusie kwam de voorzit ter van de afdeling Leiden van de Ned. Kath. Kapperspatroonsbond, de heer E. Langezaal, in zijn jaarrede. welke hij in het Wiliibrordgebouw in Oegstgeest hield ter gelegenheid van de afsluiting van een druk en geva rieerd afdelingsjaar. De heer Langezaal. die deze avond ook inging op de huidige gang van zaken in het kappersbedrijf, deelde mee, dat ons land op 1 januari van dit jaar 10997 kappersbedrijven telde. In 1961 waren er 5701 en thans zijn er nog maar 4458 herenkappersbe- drijven in ons land. Het aantal da meskappers en gemengde bedrijven nam toe van in 1961: 6132 tot 6539 bedrijven thans. Het aantal schoon heidssalons steeg over diezelfde pe riode van 999 tot 1326. Leiden telt 48 herenkapperszaken, 30 éénmansbedrijven en 42 dames- Eén betoger aangehouden LEIDEN In de omgeving van het Leidse politiebureau is gisteravond gedemonstreerd tegen het in hechtenis blijven van één van de vijf hasjiesj-rokers, die vorige week na op heterdaad te zijn betrapt, in ar rest werden gesteld. Aan deze protestbetoging namen ongeveer dertig jongelui deel. Eén van de belangrijkste ordeverstoorders, een 24-jarige Leidenaar, werd door de politie aangehouden. De jongeman voor wiens vrijlating werd gedemonstreerd, speelde een leidende rol in de zogeheten groep B-37. Hü is enkele dagen geleden met vier andere gebruikers van hasjiesj voor de officier van justitie in Den Haag geleid. In tegenstelling tot de anderen is de vastgehouden Leidenaar na de voorgeleiding opge sloten in het Haagse Huis van Bewaring. kappersbedrijven. Over het algemeen ligt het damesvak gunstig, maar het herenkappersvak beweegt zich nog steeds in dalende lijn Overigens noemde spreker het een zeer gezonde sanering „omdat deze bedrijfstak nog nooit gewaardeerd is geweest". De prijzen bij de herenkappers lig gen veelal te laag, deze moeten op getrokken worden Ook 't kindertarief komt hiervoor in aanmerking. „Voor kinderen heeft men vaak meer tijd nodig, het is logisch dat dit beter betaald dient te worden". De tijd is veranderd. 1968 vergt gped technisch werk voor de thans gangbare model len. Uitvoerig belichtte de heer Lange zaal tenslotte het afdelingswerk. Aan deze bijeenkomst, waaraan een eucharistieviering voorafging, ver leenden hun medewerking het Man nen-N oordzeekoor „The Seaside Sin gers" en „De bierkouwers" uit War mond. LEIDEN Een 72-Jarige (slecht ziende) Leidenaar is gistermiddag omstreeks half vijf op de Turfmarkt te water geraakt. De bejaarde dren keling kon door handreiking weer op het droge worden geholpen. Hü is voor onderzoek overgebracht naar "t Academisch Ziekenhuis. Zün toe stand lijkt niet ernstig te zijn. Expositie in „De Ruif" Vrijdagavond om acht uur wordt in „De Ruif", Janvossensteeg 59. een expositie geopend van wandkleden en borduursels van Ina Bosse uit 's - Hertogen bosch terwyl hij onder invloed van drank verkeerde. Volgens de student had hij drie glazen sherry en twee glazen bier gedronken. Het alcoholpromilage van 1.20 in het bloed van verdachte wees daar wel op. Op de Wittesingel liep het dan fout, volgens de student omdat zijn auto in een slip raakte. De medische studenten kwamen als getuigen a décharge verklaren, dat zy hun collega in de rechten niet als dronken beschouwden. De officier van justitie wilde nog geen onvoorwaardelijke gevangenis straf opleggen. De eis luidde een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk, f 200 boete en ontzegging van de rü'bevoegdheid gedurende een jaar. „Ik zie niet in waarom ik een student minder straf zou geven dan iemand anders", zei de politierech ter. die twee weken gevangenisstraf oplegde. Wat de ontzegging van de rijbevoegdheid betreft vonniste hü conform de eis. LEIDEN Het ziet er naar uit dat de Staatsspoorbrug in de Haagweg eind deze week weer voor het ver keer zal worden opengesteld. De her stelwerkzaamheden blijken namelijk minder tijd te vergen dan aanvan kelijk werd aangenomen. Of deze werkzaamheden, die op maandag 7 oktober zijn begonnen, inderdaad met drie weken kunnen worden be kort, hangt onder meer af van de levering van enkele materialen. Het herstel ls in verband met de grote moeilijkheden, die de omleiding van net verkeer met zich meebracht, ex tra bespoedigd, waarbij de weru- ploegen net voordeel hadden van goed weer. Wanneer de brug nog dit weekeinde voor het verkeer wordt vrijgegeven, hebben de werkzaam heden in totaal drie in plaats van zes weken geduurd. LEIDEN Een 23-jarige Leide naar kreeg een kaakfractuur en een verwonding aan de achillespees toen hy gisterochtend omstreeks half ne gen op de Langegracht ter hoogte van de Sted. Lichtfabrieken in bot sing kwam met een personenauto. Het ongeluk ontstond doordat de Jeugdige Leidenaar met zijn brom fiets voor de auto langs plotseling het terrein van de Lichtfabrieken opreed. De gewonde bromfietser is door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Op de Morsweg botste "s middags omstreeks half twee een bromfietser tegen een (brom) bakfiets. De brom fietser, een 35-jarige Leidenaar, brak zijn rechtersleutelbeen. De (60-ja rige) bestuurder van de bakfiets kreeg schaafwonden aan gelaat en linkerbeen. Het ongeluk gebeurde toen de bakfiets juist op het mo ment dat de bromfietser naderde, wegreed. Beide gewonden zjjn door de E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. ADVERTENTIE LEIDEN Een 24-jarige tuin der uit Rünsburg werd gisteren door de Leidse kantonrechter veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke hech- tenisstraf met een proeftüd van 2 jaar, twee geldboeten van f 150 subs 60 dagen en een onvoorwaardelyke ontzegging van zün rij bevoegdheid voor de tüd van 6 maanden. De Rünsburgse tuinder was in Voorhout met zün auto uit een bocht geraakt en frontaal tegen een tege moetkomende wagen gebotst. Boven dien bleek hü niet tegen W.A. verze kerd te zün. De Rünsburger verklaar de dat hü door de scherpe bocht werd verrast. Hierbü kwam nog. dat hü de auto dezelfde dag pas (tweede hands) had gekocht en dus nog wat onwennig tegenover de remcapacitei- ten stond. En omdat hü na de aan koop naar een receptie moest, bleef het aanvragen van een verzekering die dag even in de slof. Verdachte ontkende dat hü door overmoed te hard zou hebben gere den. Hü had wel enkele biertjes ge dronken. De officier, mr. Th. J. de Wit, zag dit laatste als een strafbezwarende omstandigheid. Hij eiste één week voorwaardelüke hechtenisstraf met een proeftüd van 2 jaar, twee geld boeten van resp.. f 150 en f 100 subs. 50 dagen alsmede een onvoorwaarde- lüke ontzegging van de rübevoegdheid voor de tüd van 6 maanden. „Als ik even had opgebeld voor Ik naar die receptie ging, zou ik verze kerd zün geweest', aldus verdachtes laatste verweer. De kantonrechter mr. W. de Ko ning ging echter in zün vonnis be- langrük boven de eis uit. Na een lange werkdag en een gezellig dansavondje in de residentie, waarbü het bierglas menig maal werd geheven, reed een 20-jarige metselaar uit Haarlem in de late nacht met zün auto en in gezelschap van drie vrien den vermoeid huiswaarts. Zo ver moeid, dat hü in Sassenheim in slaap viel en tegen een lichtmast botste Twee van zün vrienden werden door de kracht van de botsing uit de auto geslingerd. Verdachte ontkende, dat alcohol gebruik bü dit ongeval een rol had gespeeld De officier vond. dat verdachte zich er rekenschap van had moeten geven, dat hü te vermoeid was om nog een auto te besturen. Hü eiste zowel een geldboete van f 200 subs. 40 dagen als de onvoorwaardelüke Intrekking van de rübevoegdheid voor de tüd van 6 maanden. De kantonrechter maakte er wat het boetebedrag betreft f 150 subs 30 dagen van. Voor de Leidse balie Ik ben even in slaap gevallen, moest ook een 19-jarige bloemenhan delaar uit Rünsburg volmondig toe geven. Hü had een lange vermoeiende werkweek en -avond achter de rug toen hü in de late avond met zün auto de rit HaarlemRünsburg maakte. Toen hü op Rüksweg 4 on der Sassenheim reed. met 'n snelheio van ruim 130 km per uur. werd hü even door de slaap overmand, waar door zün auto van de weg raakte, een wegwüzer en vier boompjes ramde en vervolgens in een nabü gelegen sloot dook. De kantonrechter vroeg zich af hoe verdachte in zo'n oververmoeide toe stand er toe kwam toch auto te gaan rijden en nog wel met zo'n onverant woord hoge snelheid. De officier noemde het uitermate gevaarlük om onder die omstandig heid in een auto te stappen. Hü eiste zowel een geldboete van f 200 subs 40 dagen als de onvoorwaardelüke in trekking van verdachtes rübevoegd heid voor de tüd van 1 jaar. De kan tonrechter vonniste met een onvoor waardelüke ontzegging voor de tüd van 6 maanden, een voorwaardelüke voor dezelfde tüd met een proeftüd van 2 jaar en de gevraagde geldboete. Een 20-jarige groentegrossier uit Rünsburg weet de oorzaak van zün avondlüke stunt ook al aan overver moeidheid. Zün vermoeidheid had tot gevolg, dat hü met zün auto op de Noordwükseweg „even afwezig was", hierdoor op het linkerweggedeelte raakte en met een tegemoetkomende wagen frontaal in botsing kwam. Ook in deze zaak hield de officier een scherp gesteld requisitoir, dat re sulteerde in een eis van f 125 boete en een onvoorwaardelüke ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tüd van 6 maanden. Nadat verdachte wat de geldboete betreft uiterste clementie had bepleit, maakte de kantonrechter er f 100 subs 20 dagen van. „Ik mag toch nog wel naar huis rüden", informeerde verdachte tot slot nog. Dat mocht hü inderdaad nog. Een 20-jarige manufacturier uit Voorhout liet verstek gaan. Uit de openbare behandeling van deze zaak bleek, dat de jongeman met zün auto bü een inhaalmanoeuvre op de Haar lemmertrekvaart van de weg af was geraakt en in de vaart was gedoken. Daar verdachte pas één maand zün rübewüs had meende het rechtscol lege. dat onervarenheid hier een grote rol had gespeeld. De officier eiste naast een geldboete van f 100 subs 20 dagen de voorwaar delüke ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tüd van 6 maanden met een proeftüd van 2 jaar. De kantonrechter vonniste wat de voorwaardelüke ontzegging betreft conform. De geldboete verhoogde hü echter tot f 150 subs 30 dagen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3