ESTAFETTE-TRANEN NOC zet soigneur op vliegtuig Poloploeg loopt stuk Van der Kruk eindigt op de negende plaats „Hechte eenheid" van Wil Westphal spatte als een zeepbel uiteen Bikila viel uit t w Rel over toedienen van vitamine-injecties leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad AIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiii Marathon fc Nieuw Nederlands record VREDESTEIN PAGINA llllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll MEXICO STAD (GPD) Builen de poort van het wild- rumoerende stadion was er de spanning en tenslotte de onbe haaglijke ontlading. De razende rush van Corrie Bakker, in een wanhopige poging om een niet helemaal geslaagde wissel tus sen Mieke Sterk en Truus Hennipman nog in brons te doen eindigen, mislukte. Vergeten, op slag, was daardoor de pres tatie van de vorige dag: een wereldrecord, te delen met de Amerikaanse meisjes. Een wereldrecord, dat hoop had gegeven op brons, zilver misschien. Een wereldrecord, dat slechts schijn was gebleken. Want nu enkele mi nuten geleden was die wereldtijd verpletterd door datzelfde Ame rikaanse team: 42.8. meer dan een halve seconde sneller. Nederland was blijven staan op een tijd, die opeens zo heel erg „oud" leek: 43.4. En. wellicht" was dat niet eens genoeg voor brons. Is het een wonder, dat toen de ongecontro leerde ontspanning als een vlam door het estafettekwartet sloeg, is het een wonder, dat Corrie Bakker woedend met haar trainingsblouse op de grond sloeg en huielend wegliep, is het een wonder, dat Wil ma van den Berg. ook in tranen, tegen een hek stond geleund met trainer Jacob Dikken, haar trainer als trooster ter zijde? Woedend Is het een wonder ook, dat Mieke Sterk uitviel tegen Truus Hennipman met een woedende klacht over de slechte of minder goede wis sel tussen die twee meisjes? Alle hoop was, bijna zeker, de bodem in geslagen, ofschoon daar buiten nog altijd niet bekend was, naar welke kant de balans was doorgeslagen, naar brons of niets. De vier wisten elk voor zich. dat de medaillejacht toch was mislukt. Terwijl buitenstaanders zich af vroegen, hoe het mogelijk kon zijn, dat binnen het stadion het brons al lang aan Rusland was toebedeeld en men buiten nog in onzekerheid ver keerde (was er dan niemand van de leiding, die het even kon komen ver tellen?), spatte het estafettekwartet, de „zekere eenheid" van Wil West phal, als een zeepbel uiteen: ruzie, tranen. Ontlading Wil Westphal, later: „Ik kan het i me voorstellen. Op dat mo- Iment heeft zich al die opgekropte (spanning ontladen. Ik bedoel: de spanning van weken geleden. Die he le affaire, dat komt nu pas los". De man, die in ruim een jaar tijd zulk een ogenschijnlijk hechte een heid smeedde, beschouwt dan de race, die de grote teleurstelling bracht, nog eens na: Mieke en Truus hadden een slechte wissel. Truus was te vroeg weg, dus moest ze inhouden. Mieke liep overigens matig". „Nee, ik had niet aan goud ge dacht, dat niet. Misschien brons. Aan Corrie heeft het niet gelegen. Ik heb haar een wissel zien maken, zo als ®e nog nooit heeft gemaakt. Ze liep grandioos. Ze kwam nog schitte rend terug". Wü Westphal twee dagen lang op de tribune met een scherp oog op „zijn" kwartet had echter ook andere tekortkomingen bespeurd. „Gisteren, na die wereldtijd, heb ik ze twee uur op de tribune zien zit ten. Dat is toch veel te lang. Dat ontlaadt toch de spanning, die ze no dig hebben, veel te veel. Hebben ze wel goed uitgelopen? Ik geloof het nooit". Daarmee is men dan, ruim drie weken na dato. weer terug bij die „affaire", terwijl alweer zoveel an dere zaken en verwikkelingen in het Nederlandse kamp de gemoederen hebben beziggehouden en dat nog doen. Men 'legt dan, na zo'n teleur stelling (want hadden de prestaties niet aanleiding gegeven tot hoop op meer dan die eenvoudige „finale plaats"), zo links en rechts in het. Olympische dorp, het oor weer eens te luisteren. Tekenend Men verneemt van mensen die de parallel kunnen trekken, hoe heel an ders het estafetteploegje nu acteerde, vergeleken bij toen, in Sankt Moritz, toen Westphal er wel bij was. Kleine dingen, maar toch tekenend. Een coach zegt: „Ze aten lang niet altijd samen. Wel, dat zcu mij in mijn sport niet moeten overkomen, dat een ploeg niet eens samen at" Een ander: „Er werd getraind, jawel, Het sprookje is uitCorrie Bakker laat haar tranen de vrije loop en ook de anders zo goed lachse Truus Hennipman kijkt verre van vrolijk. maar strak. Acht ik weet het niet Men herinnert zich, hoe Westphal van een groepje sprintsters, dat in dividueel op de wereldmarkt niet aan de prijzen komt, een kwartet heeft gesmeed, dat op waarlijke een dracht steunde. Want, zijn niet de meisjes van Amerika. Cuba en Australië stuk voor stuk veel sneller? Men kaart nog eens na, hoe jammer het is. dat die eenheid nu niet naar een medaille kon reiken. Men herin nert zich weer die uitbarsting, opeens, na afloop van de race. De uitbarsting, die de omstanders tot pijnlijk zwijgen bracht. Dan vraagt men zich, opnieuw, af: han delde Wil Westphal toch niet onjuist, toe hij zo nodig moeilijkheden voor zien moest en principes de voorrang gaf? Met andere woorden: heeft Wil Westphal niet van de tribune in het Olympisch stadion gezien, hoe mo- I menten van wroeging ge boa-en wor den? MEXICO-STAD iANP) De Ne derlandse waterpoloploeg is op de eerste tegenstander uit de interna tionale topklasse stuk gelopen. De physiek sterkere en met oen groter raffinement spelende Zuidslaviërs brachten onze landgenoten, die met drie grote overwinningen glad in het Olympische waterpoJr-toernooi van start waren gegaan, de eerste nederlaag toe: 74. Voor Nederland werden alle v:er doelpunten gemaakt door Nico van der Voet. waarvan drie uit strafworpen. De Zian-speler. wiens productiviteit alom gevreesd is, miste echter ook op het kardi nale moment de grote kans om de strijd voor Nederland een gunstige wending te kunnen geven. In ge heel vrije positie liggend, op slechts enkele meters van het doel. schoot hij in de derde periode, toen Zuid- slavië met 53 le:dde. naast Nog eeen tien seconden na het moment, dat het keerpunt van de wedstrijd had kunnen zijn, was het 3—6 in plaats van 4-5. De vrij liggende San- die kreeg: de bal vanuit het achter veld toegespeeld en passeerde Evert Kroon kansloos. Gisteren kwam d'e Nederlandse waterpoloploeg opnieuw in actie. Dit maal tegen de Ver. Arab'sche Re publiek. ..Het was niet moo; maar wel nut- t-g". zei coach Rudie van Peggelen na afloop van de ontmoeting, die in een 63 overwinning van oranje (1—1. 2—0. 2—1 en 1—1) was ge- eind-gd. Het scoreverloop was: Shalabi 01 Van der Voet. 11. 21. 31 en 41 Van Dorp 51. Bassiouni 52. Van der Voet 62 en Shalabi 63. Uitslagen. Groep A: Ver. StatenHongarije 15, West DuitslandCuba 67. HongarijeRusland 65. Spanje Brazilië 66, W. DuitslandBra zilië 10—5. Groep B: Japan—VAR 74. O. DuitslandGriekenland 114, Zuid- SlaviëNederland 74, ItaliëMe xico 10—5. O. DuitslandJapan 8—0 MexicoGriekenland 118. Italië Zui'ld-Slavlë 54. NederlandVAR 6—3. Stand in groep B: Italië 5 5 0 0 10 39—16 Nederland 5 4 0 1 8 36—17 Zuidslavië 5 3 1 1 7 37—15 Oost-Duitsland 5 3 1 1 7 39—17 Japan 5 2 0 3 4 18—37 Griekenland 5 1 0 4 2 31—45 Mexico 5 1 0 4 2 21—47 VAR 5 0 0 5 0 16—43 MEXICO STAD (ANP) Piet Van der Kruk, de 27-jarige Delftse gewichtheffer, heeft zaterdagmor gen zijn uitzending naar de Olym pische Spelen waai- gemaakt. Op het podium van het theater aan de In- surgentes, de dwars door Mexico Stad van noord naar zuid lopende brede Avenida, bracht hij in uiter ste concentratie, terwijl de zaal in diepe stilte toekeek, een totaal van 487,5 kg boven het hoofd. Het be tekende een verbetering van 10 kg van zijn eigen nationale record. Het laatste onderdeel, het stoten, gaf de doorslag. Zowel by het drukken als het trekken kwam hij uit op dezelf de gewichten, die reeds achter zijn naam stonden: 160 en 140 kg. Bij het stoten begon van der Kruk met 175 kg. Bij zijn tweede beurt voer de hij het gewicht op tot 180 kg. Wederom slaagde hij. Zijn oude re cord was daarmee reeds historie ge worden. Van der Kruk wilde echter meer en liet voor zijn derde en laat ste poging de halter verzwaren tot 187,5 kg. Na een vluchtige blik op het „gewichtige" obstakel te hebben geworpen, ging Van der Kruk in con centratie. Enkele keren boog hij licht achterover, haalde hij de gesp van zyn riem steviger aan en was toen gereed voor de greep naar het nieuwe record. Met grote stappen liep hij op de halter toe, klemde hem vast in zijn greep en bracht hem ook nu met succes omhoog. Zijn vreugde over de geslaagde coupe uitte hij in een luchtsprong. Het talrijke publiek uitte Zjjn waardering in een dave rend applaus. Zijn 187,5 kg betekende Sterke man Leonid Sjabotinski uit Rusland. tevens een nieuw nationaal record stoten. Het oude stond op 185,5 kg, tevens op zijn naam. Van der Kruks prestatie bleek ten slotte goed voor een negende plaats, meer dan men had durven hopen, De uitslag van het gewichtheffen in de zwaargewichtklasse is: 1. en Olympisch kampioen Sjabotinski (Rus.) 572.5) (drukken 200-trekken 170-stoten 202.5); 2. Reding (Bel) 555.0 (195-147.5-212.5); 3. Dube (VS) 555.0 (200-145-210); 9. Piet van dei- Kruk (Ned.) 487.5 (drukken 160, trekken 140, stoten 187.5). (ADVERTENTIE) pr; ian< ojr ria 'm vi die: [ore itst afdi ir v kt :.en 5 t hij P autobanden fcW Htüdti Ml kit jfevl te Ma ïete: der! en i ;oori *gul iülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllUlllllllllllllllllllllllllllllM S .wfëïZ""" llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllillllllllllllfll Mamo Wolde verstandige marathon MEXICO STAD (ANP) Ma mo Wolde gebruikte zijn verstand en dat heeft hem goud op de mara thon opgeleverd. Abebe Bikila had het voor de Spelen gezegd: „Wan neer Wolde verstandig loopt kan ik mijn illusies op een derde gouden medaille wel opgeven". De Marathonwinnaar van Rome en Tokio zal echter nooit hebben kunnen vermoeden, dat hij in Mexi- co-Stad niet eens de finish zou ha len. Na ruin tien kilometer door de dichtbezette straten van Mexico waar de chaos op een gegeven ogenblik zo groot werd, dat de bussen met volgers vastraakten in het enthou siaste publiek dat de afzettingen had verbroken, vielen de illusies van Bi kila aan stukken. De Ethiopiër, die het afgelopen jaar voortdurend ziek is geweest kort voor het vertrek naar Mexico was hij pas hersteld stapte na nauwelijks een kwart van de 42 kilometer en 195 meter uit de strijd, die hem opnieuw een Olym pische triomf had moeten brengen. Mamo Wolde, evenals Bikila lijf wacht van keizer Haile Selassie, is zich pas na twintig kilometer met de strijd aan de kop gaan bemoeien. Met Nafatali Temu, de Keniaan, die op de eerste atletiekdag de slopende tien kilometer won. werkte de Ethio piër zich naar de kop en heeft daar na de strijd volledig beheerst. Na dat Temu was afgevallen heeft Wolde een triomftocht gemaakt door de bre de lanen naar het Olympisch Sta dion waar hij na 2 uur 20 minuten en 26.4 seconden finishte. Ruim drie minuten na de Ethiopiër eindigde de Japanner Kimihara als tweede en de Nieuwzeelander Mike Ryan als derde. Aad Steylingen de Nederlandse vertegenwoordiger op het langste atletieknummer, die zich als enig doel gesteld had in ieder geval de finish te halen, kwam als zevenen twintigste opmerkelijk fris het sta dion binnen, „ik heb mijn eigen race gelopen. Wanneer je hier met iemand meegaat, loop je jezelf kapot. En dat wilde ik in geen geval", aldus Stey- len. MEXICO (GPD) Sportmasseur Sjeng Collard (36) uit Stein in Limburg is vandaag teruggekeerd uit Mexico. Voor hem zijn de Olympische Spelen voortijdig ten einde. De chef de mission van de vaderlandse delegatie heeft hem weggezonden, nadat was gebleken dat de soigneur een aantal atleten, waaronder vijf wielrenners, vitamine-in jecties had toegediend. Dat was, zegt een officieel communique, in strijd met de afspraken, die in Nederland vóór het vertrek naar de Spelen zijn gemaakt over de medische behandeling van de deelnemers. Sjeng Collard, zaterdagnacht, be zig in zijn massagekamer de omvangrijke bagage in te pakken: „Ik weet, dat ik fout was, maar ik heb de consequenties aanvaard. Ik ben blij, dat ik hier weg ga. En ik ben net zo blij, dat ik ervoor heb kunnen zorgen, dat onze jongens goud heb ben kunnen halen en dat Maria een bronzen plak heeft. Dat maakt me erg, heel erg gelukkig". De beslissing om Collard weg te zenden werd za terdagavond genomen. Enkele dagen daarvoor al was de masseur ter verantwoording geroepen dooi de leiding van de Nederlandse delegatie. Artsen hadden ontdekt, dat de soigneur tegen de afspra ken in injecties had toegediend. Toen Collard af wezig was, hebben leden van de medische staf zijn kamer doorzocht en daarbij zijn in een prulle- mand de resten van ampullen gevonden. De af spraak gold, dat injecties slechts door medici mochten worden toegediend, uitsluitend op medi sche indicaties. Het medisch team, dat de Neder landse ploeg op de Olympische Spelen begeleidt is een groot tegenstander van het toedienen van in jecties, ook al zijn het zoals in dit geval vitaminepreparaten zonder welke schadelijke bij werking dan ook. De ampullen die Collard gebruikt een gecon centreerd vitamine b-preparaat waren hem bo vendien verstrekt door de Rotterdamse arts K Visser van de KNWU. Elke verdenking omtrent doping moet dan ook worden uitgeschakeld. Niet alleen omdat genoemde bondsarts deze middelen heeft verstrekt, maar bovendien, omdat KNWU- voorzitter dr. P. van Dijk, na overleg met NOC leden (die na het bekend worden van de affaire zelfs al spraken over „teruggave van de medail les" van het wielerkwartet) de ampullen, die Col lard had gebruikt, heeft meegenomen naar de mecPsrhe commissie van het IOC. Daar verklaarde men ronduit, te doen te hebben met een volmaakt onschadelijk preparaat, dat in de verste verte niets met doping heeft te maken Ook het resultaat van het urineonderzoek, dat het „gouden" wielerkwartet na zijn winnende race heeft moeten ondergaan, is negatief. Sjeng Collard: „daar viel niets aan af te dingen Ik ben een groot tegenstander van doping. Maar dit was een heel ander geval. Ik heb hier mijn werk gedaan zoals dat behoort. Ik heb niets an ders dan de consequenties kunnen nemen, toen ontdekt werd. dat ik injecties heb toegediend. Ik kijk de heren frank en vrij in de ogen. Het moest. Ik heb de wielerploeg er bovenop kunnen helpen, daar ben ik blij, heel erg blij om". Rond de Nederlandse wielerploeg op de weg en in het bijzonder het kwartet voor de tijdrit ontstonden spoedig na aankomst in Mexico moei lijkheden. De renners konden moeilijk acclimati seren en vonden op hun klachten bij de begelei dende artsen niet de weerklank, die een coureur is gewend. In het bijzonder was al spoedig duide lijk, dat de door medici verstrekte tabletten niet voldoende waren om een wending ten gunste te bewerkstelligen. Chef d' equipe Zwartepoorte en bondscoach Middelink hebben toen herhaalde malen bij de medici aangedrongen op een andere behandeling: in de wielerpraktijk is meer dan eens bewezen, dat vooral de injecties met vitaminepreparaten een bijzonder gunstige uitwerking hebben. De artsen weigerden echter. Zij wilden op ethische gronden geen injecties toedienen en zeker niet door een man, die in hun ogen onbevoegd was dit te doen. Collard: „de jongens smeekten om die injecties en ik wist dat het zou helpen. En wat doe je dan? Ga eens na: Krekels was ziek, en Zoetemelk, en Pijnen en Harry Jansen. Ze hadden allemaal klachten. Ze werden niet beter. Sterker nog: ze verloren binnen enkele dagen veel aan gewicht. Dat is de duidelijkste aanwijzing, dat er iets met een sportman aan de hand is. Neem Fedor den Hertog: Hij raakte vijf kilo kwijt. Dat is onmoge lijk voor een sportman in conditie, dat kan niet, dan kan er geen prestatie meer worden geleverd. Toen heb ik die injecties toch gegeven. En ik heb er nog steeds geen spijt van. Ik zal dat nooit heb ben." De Limburger gaat duidelijk aangedaan verder: „Wat er ook verder met mij gebeurt, ik heb twee handen aan mijn lijf. Ik heb kennis van zaken op dit terrein. En dan: wat doe je, als je een hart in je lijf hebt, je ziet dat de jongens er zó aan toe zijn? Ik gaf die injecties. Ze worden overal gege ven. Bij alle ploegen die ons omringen: de Belgen, de Amerikanen ga maar door, allemaal. En wat was het resultaat? In een paar dagen waren de jongens er weer bovenop. Terug op hun oude ge wicht. Terug in conditie ook". Chef d'equipe Adrie Zwartepoorte beaamt dat: „Het is waar. Deze artsen oordelen anders dan de doktoren, die wielrenners begeleiden. Er is een groot verschil tussen hun denkwijze over injecties en dergelijke, en de praktijk die wij gewend zijn. Wat niet wegneemt, dat Sjeng uiteraard verkeerd handelde. Hij schond de afspraak die al in Neder land was gemaakt. Dat mocht niet. Ik wist er niets van. Toen men mij de zaak voorlegde, kon ik niet anders dan beamen dat hij fout was geweest. Maar ik ben er ook van overtuigd, dat de injecties goed hebben geholpen. Toch kan ik niet anders dan de beslissing van de leiding steunen. Afspraak is nu eenmaal afspraak." Overigens was het gebeurde in Mexico slechts een gevolg op enkele verwikkelingen, die al voor het vertrek naar Mexico optraden. Ook toen richt te het medisch team zijn pijlen op soigneur Col lard. Men liet daags voor het vertrek de bagage van de Limburger en zijn Amsterdamse collega Hank de Haan onderzoeken onder het motto, dat de beide verzorgers „wellicht" een te zware bagage zouden hebben doordat zij geneesmiddelen bij zich hadden, die het NOC-team in voldoende mate voorhande zou hebben". Bij die gelegenheid wer den enkele zaken uit de bagage verwijderd. Col lard is daar toen vrij opgewonden over geweest. Direct na aankomst in Mexico traden evenwel verdere verwikkelingen op. Niet alleen omdat de wielrenners klaagden, maar ook omdat van an dere zijden uit het Nederlands team aanmerkin gen kwamen op de begeleidende fysiotherapeu ten, die niet in staat zouden zijn de juiste massage toe te passen. Collard genoot o.a. bij de atletes een vrij grote populairiteit, omdat hij de man is, die Maria Gommers naar grote hoogte stuwde, on der meer door zijn massages. Was er dus al sprake van een zekere wrijving tussen de medische staf en Collard, nimmer zou, volgens zeggen van Zwartepoorte en Collard, de zaak van de injecties aan het daglicht zijn ge komen, als niet een Nederlandse journalist bij arts Mosterd om commentaar had gevraagd op het feit, dat de wielrenners een injectie nodig zouden hebben, en die dan ook kregen. Volgens Zwarte poorte en Collard zijn de artsen daardoor op het spoor gekomen en is toen besloten de bagage van Collard opnieuw te doorzoeken. Dat gebeurde en kele dagen geleden. Niettemin verscheen pas zaterdagavond, na de „bronzen race" van Maria Gommers het vage communique, waarin over de wegzending van Co-1 lard werd gerept. Assistent-chef de mission Paul Lut daarover: „Er moest lang over worden ge praat. We hebben er 24 uur over gedaan. Het be trof een fijne man en een harde werker ook". Wat niet wegneemt, dat duidelijk is, dat men eerst Maria Gommers haar 800-meter finale heeft laten lopen, voordat men met de mededeling kwam. Adrie Zwartepoorte: „Dat heb ik de heren van het NOC geadviseerd." Sjeng Collard: „Als het eerder zou zijn gebeurd, was Maria in staat geweest met mij mee af te rei zen. Nu heb ik haar vanavond, toen ze eindelijk terugkwam uit het stadion, opgewacht en we hebben even alleen gesproken. Ik heb gezegd Ma ria, doe me een groot plezier, maak geen scène, huil niet of wat dan ook. Maar ik moet weg. Ze heeft het prachtig opgevangen. Ze zei: ik zal van avond voor de televisie zeggen, dat alles in orde is, dat er niets bijzonders aan de hand is. Dan is je vrouw ook gerustgesteld." Sjeng Collard vertrok gisteren uit Mexico in de rotsvaste overtuiging, dat hij juist heeft gehan deld. Zwarepoorte: „Hij is daar goudeerlijk in ge weest. Hij heeft niets maar dan ook niets gepro beerd om er onderuit te komen. Geen kreten van: Ik weet nergens van, of: Dat is niet van mij. Jammer, dat het zo moest gaan. Ik kan ook niet anders zeggen." Zwartepoorte bedoelt: Jammer ook, dat de medici niet hebben kunnen besluiten om te erkennen, dat wat Collard heeft gedaan nodig is geweest. Collard: „Het was drie tegen één, dat kan ik je wel vertellen. De doktoren stonden op het stand punt: Hij weg of wij weg. En dan is het logisch dat je dat verliest. Er zijn er hier ook, die zó wel met mij mee willen. Maar dat hoeft niet. Ik kom er wel. Ik vecht dit wel alleen uit." Gof itser ?ot 1 te iste 'kir tafe smaj als iad sdere ohai ach' laat; tr he: i, da Ball van eer k kor lai a nie ildedi urn napr statie tiet v folgir shet di "a 4.1 luis U SPo y op steld. an re Oly 'A var

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8