JAN WIENESE: GOUD SIR Brons voor Maria Gommers op 800 meter Tweemaal zilver „ONGELOOFLIJK, WAT EEN RACE Verdeling medailles Prinses Irene: Tv uit Mexico gentlemen prefer .Dit is meer dan ik verwachtte" MAANDAG 21 OKTOBER 1968 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD i Suselbeem, Wn Nes en stuurman Rijndeis. Droog en Van Dis (Door Fred Racké) MEXICO STAD (ANP) Voor het eerst sinds vierenveertig jaar Toen Jan Wienese op het erepodium stond, toen het goud daar was, en de vlag en het Wilhelmus, toen realiseerde men zich pas, hoe lang het geleden was, dat Nederlandse roeiers goud op de Olympische Spelen wonnen. 1924, Parijs En daarna nooit meer, totdat Jan Wienese uiterst „zuinig", niet meer in staat om te sprinten, maar niettemin met een voor een Olympische roeifinale ongekende voorsprong finishte. Wienese: „Het duurde een vreselijke tijd, voordat ik eindelijk besefte, dat ik gewonnen had. Ik was eerst alleen maar moe, vreseliik moe". En de winnaar van dat merkwaar dige goud, dat pas na twaalf jaar werd afgestaan door de fabuleuze Russische skiffeur Iwanof verder: „Het ging er maar om, dat ik Meiss- ner in de dei-de vijfhonderd meter voorbij kwam. Ik moest dus vrij dicht bij hem blijven. Dat lukte. Toen ik eenmaal was gepasseerd, kwam het consolideren. Maar dat was moei- Ik kreeg lood in mijn benen. Ik moest echt de slagen tellen: der tig voor de laatste 250 meter. En een sprint had ik niet meer.Maar een sprint hoefde de jacht naar goud, die een volmaakt onverwacht ogen blik. enkele maanden geleden, ergens op de Bosbaan in Amsterdam was be gonnen, niet meer te onderstrepen. In de hitte, die zinderde over het schavot, waarop de gouden medaille van Jan Wienese extra glans kreeg, toen hij door NOC-voorzitter Van Karnebeek werd overhandigd, zullen misschien de gedachten van Wienese cjn teruggegaan naar die koude, door regen overspoelde dagen van het nationaal kampioenschap in het toen zo grijze Amsterdam. Wienese: Ja, het was eigenlijk die verloren ace van toen, tegen Harry Droog, 'oen besefte ik, dat er het een en nder mis was. Voor die tijd geloofde k, dat het allemaal wel zou lukken tn dlat er maar één echte wedstrijd jou zijn, die Olympische finale. En toen kwam Droog me verslaan. Ik moest me opnieuw concentreren, ik ontdekte dat ik fouten maakte vooral waar het mijn tempo betrof en ik ben toen diep over de zaken gaan nadenken. Iedereen zei ook, dat het belachelijk was, dat ik midden in (ADVERTENTIE) Agfa Magneton .tonband g^Msband sludio-zuiver mijn voorbereidingsperiode zomaar op vakantie ging, zes weken. Maar achteraf is dat toch wel erg goed ge weest, geloof ik. Vakantie Coach Koen Visscher, tandarts in Amsterdam, vult dat aan: „Je vraagt je op dat moment af of zoiets goed is, zo'n vakantie.Maar aan de an dere kant: het is een skiff eur. En dat zijn jongens die je toch voor een groot deel htm eigen gang moet la ten gaan". Er waren twee grote concurrenten, Meissner en Hill. Wat Medssner be treft, Jan moest gewoon de moed hebben om hem de eerste duizend meter zeker een halve lengte of mis schien nog wel iets meer te laten gaan. Dan zou hij toeslaan. En als hij voorsprong had, zou hij zich tóch leeg moeben roeien. Helemaal kapot. We hebben afgesprokenn, dat hij als een groot kampioen over de finish zou gaan". Wat op alle punten uit kwam. Nooit is een skiffeur met zo veel voorsprong goudwinnaar gewor den op de Olympus. En vrijwel nooit zal een atleet zo uitgeput zijn ge weest als Jan Wienese, die niette min „een ongelooflijk conditie" (Visscher) bezat. Jan Wienese wilde bij „zijin" goud géén hulp van de zuurstoffles hebben. Hij hing vol komen uitgeput in zijn boot, gebaar de wat zwakjes en wilde ook gerui me tijd later nog niets weten van een ceremonie protocoladre. Zó uitgeput was Jan Wienese, in zijn „geluks- truitje", een oud versleten oranje- tricot. Stempel Het was een grote dag voor de Ne derlandse roeisport, temeer omdat alle vier ploegen in de eindstrijden hun stempel op de races hebben ge drukt. Van Nes en Suselbeek hebben bij dc gestuurde tweeën het uiterste ge probeerd om de Italiaanse Europese kampioenen Baanan en Sambo achter zich te kunnen houden. De race 1 scheen grote perspectieven voor Ne derland te hebben. Temeer daar de Italiaanse twee een matig seizoen achter de rug heeft. Baran en Sam bo hadden echter de omstandighe den mee. .Normaal heb je op deze baan wind mee", zei een uiterst ver moeide Hadriaan van Nes nadat de boot, was weggeborgen, „en uitgere kend nu hebben we wind tegen. Dan zijn die Italianen .iu'st het sterkst. Onder andere omstandigheden had den ze geen kans gehad". De tegen stand was inderdaad ongewoon fel. Met 'n kleine lengte voorsprong op 500 meter van de finish leefde er hoop op de tweede gouden medaille in de Nederlandse harten. De langdu rige aanval van Baran en Sambo brak echter het verzet van de Ne derlanders. Suselbeek moest uit de boot worden getild en langdurig wor den gemasseerd. Preek van der Want nam zijn plaats in bij de ereceremo- nie. Pas daarna kregen de fotogra fen de kans het „echte" plaatje te maken van de zilveren Nederlandse twee. Verrassing De Proteus-Willem 3 combinatie verraste op deze zonnige zaterdag ie dereen. Zelfs hun coach. Een derde of vierde plaats scheen het hoogst- berei'kbare voor de Nederlandse dubbel twee. Harry Droog en Leen- ders van Dis weigerden echter zien een figurantenrol te laten opdringen. Ze gingen in de strijd vanaf de eer ste meters. En met succes. Halver wege de race lagen zij nog steeds in eerste positie. Ook het 1500 meter- merkteken passeerden zij als eer sten. Toen kwam de venijnige eind spurt van de Russen Sass en Timo- shinin. Meter na meter won het Rus sische duo. De Nederlanders moesten hun aanspraken op het goud opgeven. Ze ven-asten echter de Amerikanen door hun strijdlust volkomen. „Als we konden sprinten", zei coach Van der Meer met een meer dan tevreden lach op zijn gezicht, „waren we Olympisch kampioen geweest. Maar zo is het toch ook goed". MEXICO STAD (ANP> Prin ses Irene en Prins Charles Hugo be hoorden tot de all er eersten die Jan Wienese gelukwensten met de groot se wijze waarop hij Olympisch skif- kampioen was geworden. „Ongeloof lijk. wat een race", zei de prinses, terwijl ze Wienese in de boot de hand reikte. Daarna kreeg ze als een van de eersten verslag van Jan's zware, eenzame race. „Je weet niet wat je voelt", vertelde de Amsterdammer, „tijdens de race zelf gaat het nog. Dan heb je alleen maar angst dat er ook met jou wat zal gebeuren. Als je over cie finish bent, wordt het pas erg. Je voelt ineens pijn. Dit keer klopte het ln mijn hoofd. Verschrik kelijk is dat". Dokter Van der Meer, oud-Euro pees kampioen scull en coach van de combinatie Droog- Van Dis. zag het gevaar. „Harry, in beweging blijven", MAANDAG 21 OKTOBER 18.152.00 Nederlands pro gramma en herhalingen. Zwemmen: series 4 x 200 m. vrije slag heren, series 200 m. vrije slag dames, series 200 m. schoolslag heren, series 100 m. rugslag heren (Ned. II, kleur). 23.3001.40: Wielrennen: hal- we finale en finale tandem, fi nale 4000 m. ploegachtervol ging. Zwemmen: halve finale 100 m. rugslag heren, finale 100 m. vlinderslag heren, idem dames, finale 4 x 200 m. vrije slag he ren. (Ned. I, kleur). DINSDAG 22 OKTOBER. 07.30—09.00: Samenvattingen (Ned. I, kleur). 18.1518.50: Nederlands pro gramma en herhalingen. (Ned. II, kleur). 19.40—19.55: Zwemmen: series 100 m. rugslag dames, series 400 m. wisselslag persoonlijk he ren, series 200 m. schoolslag dames. Ned. n. 22.3023.45: Turnen: ver plichte oefeningen persoonlijk en team. Kanovarenseries. (Ned. II). schreeuwde hij over het water, ter wijl hij naar het botenterrein rende. De Delftse student was in grote moei lijkheden. In de race naar het zilver had hij alles gegeven wat hij had. Roerloos zat hij in de boot, die op het water dobberde. ,31ijf bewegen, Harry", riep de coach opnieuw. Droog hoorde het amper, hij was ten prooi aan totale uitputting. Toen de dub bel twee aan de wal was gekomen, moest hij uit de boot worden gehol pen. Een lid van de medische staf schoot te hulp met een zuurstofcilin der, die bleek echter niet nodig. Ter wijl een van de Nederlands® masseurs Droog's benen in be weging hield, behandelde dokter Van der Meer de oververmoeide roei er. De Nederlander werd ondersteund op zijn tocht naar de medische hulp post. Het was niet het enige trieste ta fereel tijdens de roeifinales op het botenterrein. Herhaaldelijk moesten de medici in actie komen om uitge putte roeiers hulp te verlenen. ADVERTENTIE T'I V r- ~'r_3 nieuw! scheerschuim van SIR in handige spuitbus 4.25 Een produkt van het Huis JAN WIENESE In het Nederlandse kamp was in middels al vrijwel vergeten, dot de wedstrijdenreeks in Xochimilco ver re van gunstig was begonnen. De twee zonder stuurman van Nereus behoorde tot de grote favorieten voor een medaille. Temeer daar de rug blessure van Stokvis geheel genezen was en ook Luynenburg herstèkl scheen van zijn griep. In het zicht van de finish sloeg het noodlot ech ter toe. De aanval van de Oostenrij kers en de Denen werd Luynenburg te veel. Hij kon de rug met meer strekken en kromp ineen van pijn. „Dat zo iets moet gebeuren", luidde het commentaar van chef d'equipe Greidanus, „een paar minuten later had hij vrijwel geen last meer". De medailles die Rusland, de Ver enigde Staten, Zweden en Zwitser land bij het zeilen won, zijn, hoewel er nog een dag moet worden gezeild, ln de tabel verwerkt. goud zilver brons Verenigde Staten 26 16 15 Rusland 12 13 12 Frankrijk 5 13 Oost-Duitsland 4 4 3 Japan 4 2 1 Hongarije 3 6 8 Australië 3 5 3 Kenia 3 4 1 Roemenië 3 2- Polen 3 - 7 West-Duitsland 2 6 5 Groot-Brittannië 2 2 1 Nederland 2 2 1 Iran 2 12 Zweden 2 11 Tsjecho-Slowakije 2-1 Turkije 2 - - Italië 1 1 4 Finland 11- Ethiopië 11- Nieuw Zeeland 1-2 Tunesië 1 - 1 Joego-Slavië 1 - - Bulgarije 3 Benemarken - 2 2 Mexico 2 Cuba 2 Mongolië -13 Zwitserland - 1 2 Oostenrijk 1 1 België 1 Jamaica 1 Brazilië 1 Argentinië - - 1 Taiwain 1 MEXICO (GPD) Er was. onmiddellijk na die finish, na die schitterende eindsprint (wie had eigenlijk gezegd dat Maria Gommers niet sprinten kon?) alleen maar blijdschap. Op de baan, waar het brons gevonden was, op de tribunes, waar de vondst werd bejubeld. Maria Gommers staK haar hand op. en nog eens en nog eens. Een bronzen medaille Maria Gommers had niet aan méér gedacht. Nooit. Maria Gommers wil trouwens zelden een bespie geling wagen aan zulke zaken, de sport betreffende. Maria Gommers (29) is erg nuchter Ook als ze eindelijk, na al die uren in het stadion, na de cere monie, na de confrontatie met de wereldpers, zegt: „Ik had op niets gerekend. Ik ging er van uit, dat al die anderen zich in de series hadden gespaard en dat ik op volle kracht had moe ten lopen om me te plaatsen. En die eindsprint eerder begin nen? Ik hou er niet van om aan zulke dingen te denken. Je kan zoiets altijd wel zeggen, na elke race. Nee, brons is al meer dan ik verwachtte". Wat wel ongeveer klopt, ge zien het beeld van de race: tweehonderd meter voor de fi nish leek ze volmaakt kansloos. Maria Gommers: „Ik heb vrij voorzichtig gelopen. Dat moeot wel. Ik moest de klap vermij den. Als je hier die klap krijgt dan heb je meteen loden benen. De lucht Ik moest er na tuurlek wèl voor zorgen dat er niet een te groot gat viel. Eo dat viel tegen, toch nog. Ik had nog grote moeilijkheden om er by te komen, na zeshonderd meter. En toen dat lukte, moest ik naar bulten, naar de vrije baan, om er nog alles uit te kunnen halen". En daarmee is dan door Ma ria Gommers wel zo ongeveer alles verteld van haar bronzen race. Praten over de voorberei ding, de spanning („ik heb vannacht nieit geslapen, maar ik was toch niet overmatig ge spannen, gewoon, zoals altijd") mondt vervolgens uit in een toch wel erg duidelijke aanhan kelijkheid ten opzichte van de man, die haar sinds anderhall jaar begeleidt, masseert, met haar praat: Sjeng Collard, ook een Limburger, ook uit Stein. Sjeng Collard, de wielermas- seur, die bjj wijze van uitzon dering en met toestemming van de medische staf („dat was nu eenmaal zo, direct nadat we hier kwamen, dus hebben we het zomaar gelaten") de atlete behandelt, een taak, die men voor alle andere sportlieden angstvallig voorbehoudt aan de „echte" masseurs: de fysio-the rapeuten. Maar goed. Maria Gommers won brons en dat niet in het minst door toedoen van Sjeng Collard: „Ik heb heel veel aan hem te danken. An derhalf jaar geleden kwam Ik by hem. Gewoon, omdat ze mi dat hadden aangeraden en om dat ik stijf was. Van dat mo ment af hebben hij, en mijn trainer Ben Kusmic, die zo'n keer of vier, vijf vanuit Holland adviezen seinde, me begeleid Dat is geweldig gegaan". Sjeng Collard dan masseerde haar na een slapeloze nacht en een lan derige ochtend „ik lag tot bij twaalven op bed" bege leidde haar vervolgens tot bij het stadion, waar ze vijftig mi nuten ging inlopen en: „drie kwartier voor de wedstrijd heeft hij me met nog 'n massage losge gooid Kwam bij die massage ook de „wonderzalf" van de Limburger gebruikt bjj de wielrenners om de afvalstoffen te neutraliseren op de prop pen? Maria: „Dat weet Ik niet hoor. Daar let ik nooit op. Hij heeft wel van alles op mijn benen gesmeerd en ik voelde me lekker warm" Wordt die pro cedure ook bij andere atletes gevolgd?" Je kunt over een masseur beschikken, voor de wedstrijd. Maai ze doen het lang niet allemaal. En of die je dan ook warm zet? Ik weet het niet". Feit was. dat Maria Gommers op dat moment volkomen per fect op haar race was ingesteld: „Ik wist wat voor tempo het zou worden. Dat was voor mij hoog genoeg. Ze zeggen wel, dat ik een tempoloopster ben, maai daar staat tegenover, dat ik dat wel goed in de gaten moet hou den, want ik kom langzaam op gang en dat kan op een 800 meter wel eens tè langzaam zijn. Dat heb je gezien in die race, met dat gat, dat viel. Ik was nog net op tijd op gang om dat te kunnen dichten" Wat weer een verwijzing in houdt naar haar 1500 meter; „mijn specialiteit. Volgend jaar op de Europese kampioenschap pen is dat mijn race. Dat ik aan de top kwam op de 800 me ter komt ook doordat die 1500 meter verleden jaar officieel werd voor dames. Dat heeft ge stimuleerd. Ik kwam er ook door in de Nederlandse ploeg. En dat stimuleerde ook". Een verklaring tevens, dit laatste. voor het feit dat Maria nu pas, na zeven jaar atletiek, door brak. En: „op de 1500 meter ligt het tempo lager, logisch Hier heb ik er ook voordeel van gehad, dat ik langere tempolo pen doe dan andere meisjes. Ik heb hier in Mexico ook wel eens een dag acht Kilometer gelopen Dat doet niemand". Heeft het Maria Gommers verbaasd, dat zij de enige was, die Nederland ln de finale ver tegenwoordigde? „Na de series wist ik, dat het bedenkelijk werd voor Ilja. Maar als ze ln de finale was gekomen, hadden we toch geen afspraken kun nen maken. Ik was voor mijn eigen kans gegaan. Je kunt tn Maria Gommers een wedstrijd geen afspraak maken. Het gaat toch altyd an ders". Een antwoord, gegeven vanuit de nuchterheid, die voor Maria Gommers spreekwoorde lijk U. En die haar brons heeft gebracht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7