^Pastoor Commandeur jiain afscheid van Z.W. Rennies Werkmans Wilskracht in prima conditie Sprookjes Sociëteit Twentwel Leidse jeugd genoot van Chinees sprookje Rouwdienst bij ingang van gesloten kerk WF Hartelijk welkom voor mgr. J. Bluyssen farochiegeschenk van f2300,- ANKERHORLOGE v. d. WATER Buit van f 250 bij inbraak Brandend maagzuur, Diplomazwemnien Te weinig toehoorders Derde lustrum De Royalisten Ned. Bridgebond Juridische voordrachten Poeders terecht Handwerkclub Vrijz. Hervormden Jewtoesjenko hoogleraar Boekenmarkt trok 60.000 bezoekers üheeesem Den Bosch achter zijn bisschop BE*, j^DAG 24 OKTOBER 1968 JLEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Pastoor N. J. Commandeur, die om gezondheids pa edenen zijn herderlijke arbeid beëindigde, heeft gistermiddag het Ontmoetingscentrum van de Antoniuskerk afscheid ge ien van zijn parochianen. Geleid door liet levensmotief van pastoor Commandeur, die het geven verkiest boven het ontvangen, hebben zielzorgers en kerkbestuur zich be raamd. Evenals intertijd toen de bouwplannen een vaste vorm hadden gekregen, werd ook nu een toevlucht gezooht tot een stunt en deze lever de f 2300 op. De heer Brandenburg overhandigde pastoor Commandeur een chèque voor dit bedrag en sprak de hoop uit dat deze bij elke gulden, die hij uitgeeft zal denken „daar gaat weer een zuidwester", dan zult u nog lang aan ons denken, aldus de heer Brandenburg. Daarna nam men persoonlijk af- soheid van de geliefde pastoor, die wegens zijn gezondheidstoestand tot zijn spijt genoodzaakt was de schier onafgebroken stroom paroohianen zittend te „verwerken". Duizenden handen moest pastoor Commandeur schudden. Zuid-West heeft met pijn afscheid genomen van een pionier die de wijk heeft zien groeien. Pastoor Commandeur woont thans in Delft. eeln kerkelijke kring had men in de r. slopen week reeds gelegenheid ri s pastoor Commandeur afscheid te joen en 's ochtends na de hoogmis "t de burgemeester, mi-. C. G. der Willigen een waarderend IMfrd bot de scheidende pastoor ge- Hierbij waren aanzwezig ds. J. tenberg namens de Geref. Kerk ds, J. Poort namens de Hervorm- Gemeente. i'üet massaal gezongen „Land of e and glory" in een Nederland- rertal-ing vormde het besluit van plechtige Euoharistie-viering. irel J?n grote groep had zich om vier i het Ontvangstcentrum verza- toen het oudste lid, de heer denburg, zich met een korte toe- ak. tot pastoor Commandeur uit gL Softer óckryven «rü 1 ihoewel ik in het algemeen het 14 leren op ingezonden stukken een mg zinvolle bezigheid acht, prik- l de brief van de heer R. C. Kos- in het nummer van 17 oktober j.l. door de volstrekte onjuistheid zjjn inhoud toch tot een enkele Ie heer Koster presteert het om fteloos neer te schrijven, dat aiM Meer H.M. de Koningin geen be- üngvrijdom genoot, zij aan inkom- c- en vermogensbelasting om en m j de O miljoen gulden per jaar moeten betalen. En dat, terwijl kabinet-De Jong officieel aan de «ede Kamer heeft medegedeeld, onder de huidige omstandigheden als er geen belastingvrijdom zou 11 taan, het grondwettelijk en het ié-inkomen van de Koningin zo itg zijn in verhouding tot de uit- p fan, welke zij in haar functie van 35,ptshoofd moet verrichten, dat zij t va tb in de inkomstenbelasting, noch ie vermogensbelasting zou worden jeslagen. i heer Koster hecht teveel geloof _^de sprookjes in de damesbladen! Mr. W. J. Geertsema, Wassenaar. ADVERTENTIE Zoekt U een goed voor f 30,en f 40,Of het allerbeste van f 200,— en f 400,—. Roamer Citizen. Eterna Certina Prisma, Junghans, Ewe, Anker. HORLOGER Haarlemmerstr. 181 HEEFT HET. Altijd voordelig, 'fcMaandags gesloten.4 De heer P. Brandenburg (links) biedt het parochiegeschenk (een bedrag van f2.300) aan. (Foto LD/Holvast) richtte en de dankbaarheid tot uit drukking bracht. Wij zijn, zo ver volgde de her Brandenburg, trots op dit zo volledig geslaagde complex, dat met veel wilskracht en energie tot stand is gekomen. j LEIDEN By een inbraak in een woning aan de Houtlaan is zaterdag- I avond een bedrag van f 250 buitge- I maakt. De daders zijn het huis bin- I nengedrongen door aan de achterzij- de een raampje te forceren. Ook in I een naast gelegen woning is ingebro- ]ken. maar daar werd niets ver mist. Volkstuinperspectieven (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel LEIDEN Een groot aantal leer lingen van de Stichting ter Bevorde ring van Zwemonderricht in Leiden en Omstreken kwam in het Zwei- landbad aan het zo fel begeerde zwemdiploma. De namen van de ge slaagden zijn Diploma A, meisjes: L. Pott Hofstede. C. M. van der Weyden, N. van der Loo. S. Oei, E. van der Mey, L. A. van Zanten, J. C. van Steveninck. K. K. de Mare, A. E. Lancel, K. Pels, T. Z'ijlstra. B. A. G. Montanus. J. C. Heykoop, S. van der Berg, N. Achterberg, C. J. Raghair, I. W. J. Brouwer, D. Wer ners. J. Wiebes, A. M. Meyers, Gelderblom. A. Regensburg, M. E. van Egmond, A. P. Peursum. M. van Vliet. Diploma A, jongens: J. J. Hoekstra, W. de Jong, P. G. de Groot T. A. Jongmans, J. Y. Krol, R. Neu teboom, K. Groenewegen. J. M. Burgmeyer. J. J. F. M Giezeman, F. A. H. Montanus, J. Leune, H. Oei, H. P. Huyzer, F. van Tol, J. D. van Egmond, J. Zandbergen, A. van der Mey, D. van Egmond. T. Hogewo- ning, K. Simmerman. J. C. M. van der Vlugt, H. de Mooij, J. Huying, M. P. Herreur. LEIDEN De 66-ste jaaruitvoering van de Harmonie-Kapel „Werkmans Wilskracht", zaterdagavond in de slecht bezette Stadsgehoorzaal onder leiding van dirigent W. R. G. Blom ge geven, is tot een volslagen succes uitgegroeid. Hoe kan het ook anders! Dirigent Blom, oud-lid- van de Marinierskapelis een op-en-top muzikaal man, die bovendien een modern programma weet samen te stellen, dat ver uitsteekt boven het repertoire, waarmee men zich in vroeger jaren tevreden stelde. Soepel, plastisch en accuraat diri- melodische gewaad aangenaam om te gerend, exposeert hij een zuiver ge- I beluisteren: de climax vormde een voel voor ritmische precisie, en wel- met veel élan geblazen „March of A. ovei wogen genuanceerde klank en I the bowmen". Ook met de compacte kleur, waarbij elk instrument zijn de ..American folk suite" van Harold volle rechten verkrijgt. L Walters, waarin meermalen de Het ensemble, dat thans ongeveer „blues" prevaleerde, was dit het ge- 45 leden telt, volgt zijn gevoelig- val. Er was veel brille in zuid-Ame- muzikale intenties in weldadig rikaanse (Passo doble en Tango) LEIDEN In het Antoniusolub- huis hebben de leden van de perso neelsvereniging „De Royalisten" za terdag genoten van een feestavond, waarmee de festiviteiten rond de viering van het 15-jarig verenigings- bestaan werden besloten. Het feestprogramma omvatte een nonstop cabaret-show, die onder het motto „Vrolijkheid in tempo" ver zorgd werd door een keur van be kende radio- en tv-artiesten. Voor het voetlicht traden namelijk Frans van Dussohoten met zijn con férences en imitaties van het Bonel- ly Kwartet met twee komische shows, Ronnie Tober met en kele „toppers" uit zyn repertoire, de manipulator „Marconic" met twee voortreffelijke nummers, het beken de accordeon-trio .„The Three Jack sons" en Ria Valk met haar spran kelende liedjes. Het programma werd muzikaal omlijst door het Bonelly Kwartet, d&t ook voor de dansmu ziek zorgde. LEIDEN De uitslag van de tweede ronde parencompetitie van het district Leiden van de Ned. Brid gebond luidt als volgt: Zwart Hr. en Mevr. v. d. Scheun (143), Slegten- horstv. Dieren (139), Oudshoorn— Gans (137), PlanjeDe Jong (135), Dam Klarenbosch Hilligekken (124), Hr. en Mevr. Raar (118), Mevr. Al tinkStarre (117), Hr. en Mevr. Boogaard (110), Tjalkens—Wak- ka (110), DofferhoffVogelenzang (106), Hr. en Mevr. Schoof (102), Dam. Korswagenv. Norden f99) Rood Hr. en Mevr. Smit (154), Schilt- huizenBelt (137). WestermanDe Jong (137), Dam. Upwichv. Berge Henegouwen (136), De Tombev. d. Burg (130), Mevr. RaarTerpstra (125), Dam HorreeTuk (122), De HaasAltink (121), Dam OttoPre- nan (114), Mevr. v. d. HamMechel- se (98), Hr. en Mevr. v. d. Ende (85), Dam Altinkv. d. Vlist (80). LEIDEN Onder auspiciën van de Leidse bond van amateurtuinders wordt zaterdag 9 november in het verenigingsgebouw op het complex „Ons Buiten" een congres gehouden. De sociograaf van de gemeente Lei den, drs. M. W. Hoek, zal tijdens dit congres een inleiding houden over „Volkstuinperspectieven in Leiden". LEIDEN „Ik kom vandaag niet om te preken maar meer als vader van de bruid." aldus zaterdagmid dag ds. E. Haverkamp tijdens de in gebruikneming van de sociëteit „Twentwel" in het Gereformeerd jeugdhuis aan de Breestraat. Een jaar geleden rees in een ge- spreksgroepje het idee om een ont moetingsruimte te maken voor jon aandoende homogeniteit, zodat wij het in een concours gaarne in de af deling „Uitmuntendheid" zouden wil len plaatsen. De tijd is allang voorbij dat een kapel als deze zich op de z.g. „Oem pa"-muziek concentreerde: ook in dit opzicht is de laatste jaren een op merkelijke vooruitgang geboekt. Kortom: een concert als dit bezit Diploma B, meisjes: A, van Oort. I niveau" en zou een brede schaar Y. Noorlander. J. M. Witkamp, C. J. van toehoorders verdiend heb- M. Bruggeman, I. M. den Os, D. ben. Vermoedelijk was op deze avond Muxizenmayer, W. M. van Dess, A. de concurrentie van de T.V. in en Spaanse werkjes van Cavez. Mancini en Hernandez: knap. door zichtig, illustratief en vlekkeloos voorgespeeld. Ook het slagwerk had menigmaal een dominerende rol. Hulde aan een dirigent, die zoveel met amateuristische krachten kan bereiken. Diens gevoel voor rechtge aarde „swing" bleek ook in de Bob- by-Sox suite van Walters, met een heerlijke „Bobby boogie" als écla tant besluit. de Mooij, K. van Duyn, B. Y. Wes- sel, Y. Seis, M. C. A. J. W. Knijff, G. van der Leur, E. J. Teeuwen, A. A. M. Haanstra, I. Kirsten, H. M. Veenbaas, C. Heemskerk. Diploma B, jongens: H. C. van der Willigen, C. S. A. van Nieuwkoop. W. J. Ravens- bergen, G. J. A. M. de Wolf, J. A. den Hollander, T. A. Huyzer, M. Zijlstra, W. P. Haanswa, W. Hoge- woning, J. F. van Heel, J. L. de Jong, A. Leenhouts. P. M. G. den Hollan der, R. H. P. Groenendijk, C. Glas bergen, A. Zaalberg, G. J. van dei- Willigen, R. Sorgedrager. U. de Sit ter, M. H. van der Mark, C. C. Wes- sel, R. Molenaars, T. A. van Oei, J. C. M. Omtzigit, M, C. Euwema, J. Stikkelorum, F. C. Diokhoff, J. Pardon, H. van Overhagen. easu de Olympische Spelen daar voor te groot. De marsen, soms gedirigeerd door j de concertmeester, waarbij die van de ten onrechte geringschatte Sou- «a, die echter in dit genre voortref felijk werk leverde, ontvingen in een moderne bewerking, een uitstekende vertolking, steeds in de juiste, pittige tempi. De faculteit van de rechtsgeleerd- Interessant was de kennismaking j beid aan de Leidse Universiteit heeft met Mendel.ssoh.ns „Ouverture für het voornemen om in de cursus 1968 Harmoniemusik" het enige werk '1969 wederom een reeks voordrach- dat hij voor deze samenstel- I ten te doen houden,'bestemd voor af- ling schreef, evenwel in een wat I gestudeerde juristen, notarissen en „dik" aandoende instrumentatie, (be- I kandidaat-notarissen, alsmede voor werking Zurmühle), hetgeen echter bestuursambtenaren, ambtenaren van A meeiiijk te vermijden is. De Robin Hoed-suite van de En gelsman Frederic Curzon, was in het Kleurrijke vertoning door Arena gelui boven de twintig en met name voor kamerbewoners. Zaterdagmid dag was het dan zover, dat de ruimte, een zolder boven het jeugd huis Breestraat. 19, kon worden ge opend Ds. E. Haverkamp, die mede het initiatief nam en speciaal hier voor uit Assen kwam, onthulde dp naamplaat boven de haard. Hij hoopte, dat de mensen, die naar „de zolder" komen, hier zichzelf kunnen zijn. Ds. Kronemeyer deelde mee. dat voor het eerste seizoen geen gas en licht behoeft te worden betaald. Eeu dertigtal leden richtte de so ciëteit in en zij konden dit doen dank zij de medewerking van de Geref. Kerk. die de ruimte afstond; goede gevers zorgden voor bouwma terialen. Twentwel is geopend elke dinsdag vrijdag-, zaterdag- en zondagavond van 8 tot 11 uur. De sociëteit is te gen een geringe jaarcontributie toe gankelijk voor ledereen, die ouder is dan twintig jaar. LEIDEN Het doosje met, de ze venentwintig poeders tegen duizelig heid dat eind vorige week zoek raak te is teruggevonden op de Maredijk, De poeders leverden zoals bekend een gevaar op voor kinderen. LEIDEN Het publiek, dat za terdagmiddag de Leidse Schouw burg voor een groot deel vulde, was opgetogen. Het bestond uit kinderen in de leeftijd van acht tot veertien jaar, voor wie de to neelgroep „Arena" onder auspi ciën vaji de Leidse Jeugd Actie optrad. De Hagenaars voerden „De gestolen prins" op, een Chi nees sprookje van Dan Totheroh. Zij brachten dit sprookje tot leven tegen de achtergrond van een even simpel als kleurrijk decor. Met een minimum aan materiaal werd een toneeleffect verkregen, die voldoen- j de bleek om de verbeeldingskracht van het jonge volkje een extra injec tie te geven. Trouwens de gehele mi- se-en-scene was in een moderne vorm gegoten, op een wijze echter die het jeugdige publiek wel aan moest spreken. Het is trouwens de verdienste van deze toneelgroep dat zij een sprookje als dit met veel over- I tuiging op de planken zet. Totheroh j vertelt in zijn stuk hoe de tweeling van de keizer van China een zoon en 'n dochter kort na de geboorte wordt ontvoerd. De een groeit op als visserszoon de ander als dochter van een roverhoofdman. Maar zij komen tenslotte hoe zou het anders kun nen samen op de keizerlijke troon terecht. De schrijver heeft dit sprookje in een bijzondere vorm ge goten door er op een komische ma nier een verteller en een toneelmees ter aan toe te voegen die heit jonge publiek er voortdurend aan helpen herinneren dat alles maar spel is. De Leidse jeugd heeft dit spel naai de belastingdienst en andere belang stellenden. De voordrachten beogen de behandeling van actuele juridi- sohe onderwerpen en zullen de ju risten van de praktijk wijzen op nieu we ontwikkelingen in het rechtsleven, en enkele zich daarbij voordoende problemen. LEIDEN OEGSTGEEST Op woensdag 30 oktober zullen de da mes van de Handwerkclub van de Vrijz. Hervormden in Leiden en Oegsbgeest in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest het re sultaat tonen van één jaar hard en Ingespannen werken. Die dag wordt n l. de jaarlijkse verkoopdag gehou- waarde weten te schatten door er i den, in aansluiting waarop 's avonds spontaan en enthousiast cup te reage- een gemeente-avond wordt gehouden, ren. De opening vindt 's ochtends om elf uur plaats. MIDDELBURG (GPD) Het synodaal bestuur van de Mo lukse Evangelische Kerk in ons land zal de rechter om een uitspraak vragen over het afsluiten voor de eredienst van de Ambonese kerk in de Strom en wijk in Middelburg. Een advocaat is daarvoor inmid dels aan het werk. Dit heeft het be stuur meegedeeld in een brief aan burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg. Daarin wijst het bestuur van deze kerk op „geestelijke onrust en maatschappelijke moeilijkheden" die thans ontstaan in de Ambonese gemeenschap te Middelburg. Die onrust kwam zondagmorgen op overigens beheerste en zeer ker kelijke wijze tot uitdrukking in een korte demonstratieve rouwdienst vlak bij de ingang van de nu afge sloten kerk. Daar kwam de voltallige Onder de hanebalken van het kerkmed van ds Molukse Kerk bij- Jeugdhuis cian de Breestraat is «O ond«- Mding^ van haar sxtize een gezellige sociëteitsruimte in- M gericht. (Foto LD Holvast predikant, Jolian Lawalata om on der andere te bidden voor burge meester Drijber. commissaris van po litie D. van Ooyen, de commissaris van Ambonezenzorg dr. A. J. van Raailte en voor de officier van justi tie, opdat zij zouden inzien hoezeer de sluiting van de kerk de Ambonese gemeenschap aan het hart gaat. „Wij zullen alles in Gods hand leggen", aldus diominee Lawalata, „want die heeft de wijsheid en is de echte rechter". Hij wees er ver volgens op dat de kerkgemeenschap, Kerkelijk leven GEREF. KERKEN Beroepen te Ens (NOP) G. Glerum te Sleen. Aangenomen naar Utrecht-Zuid (als ziekenhuispred.) J. D. de Vries te Hoofddorp. GERF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Oldehove C. J. B-reen te Katwijk te Cape-lle aan de IJs- sel Joh. Francke te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Bodegraven A. Hooger- land te Werkendam en Chr. van den Poel te Yerseke, waaruit laatstge noemde is beroepen. nu de kerk dicht is, thuis korte rouw diensten zal houden, die begonnen nadat de predikant de klok die aan de zijkant van het kerkgebouw hangt driemaal had geluid. Behalve van kerkdiensten was de Ambonese gemeenschap (300 tot 400 zielen) in Middelburg zondag versto ken van de zondagschool en van een jeugddienst. Na een meeslepende Yankie doodle mars in de kundige transformatie van Mathieu Evaraarts werd het ge hoor nog verrast met Sousa's „Stars and Stripes", dat nog altijd onver woestbaar is. Dat deze, mede door de aanstekelijke vertolking gebisseerd moest worden, viel niet te verwonde ren. „Werkmans Wilskracht" staat voor zijn veeleisende taak en was in prima conditie. En dirigent Blom is een man, op wie men bouwen kan. II. Schrijver Paul Carrol overleden LONDEN (RTR) De toneel schrijver Paul Vincent Carrbll, dié kort voor de 2de wereldoorlog be kendheid verkreeg, is gisteren oo 67-jarige leeftijd in zijn woning na bij Londen overleden. Carrol, die van Ierse afkomst was, was aan vankelijk onderwijzer in Glasgow, tot zijn stuk .Shadow and substance in 1938 op Broadway een succes werd. Hij wijdde zich daarna geaeel aan het schrijven. OXFORD CAP) Jewgeni Jew- tiesjenko, de ómstreden 35 jaar oude Russische dichter, is voorgedragen als professor in de poëzie te Oxford Jewtaiesjeniko is de bekendste op do voordracht, waarop verder hoofdza kelijk de namen van Britse dichters en literatuurcritici voorkomen. Een professoraat in de dichtkunst aan de universiteit te Oxford houdt in dat men één keei per jaar een lezing moet houden en dat men de inzendingen voor literaire prijzen moet beoordelen. AMSTERDAM (ANP) De Boe kenmarkt in Amsterdam mag in alle opzichten als geslaagd worden be schouwd, zo is na de sluiting gister middag meegedeeld. Niet alleen was het bezoek met 59.869 belangstellen den zeer bevredigend, doch het was vooral de sterk gestegen verkoop, die bij de meeste exposanten ruim twee maal zo hoog lag als de vorige keer, welke volgens de organisatoren deze boekenmarkt tot. een opmerkelijk ge beuren maakte. De vele evenementen die geheel gericht waren op de we reld van het boek, trokken zeer veel belangstelling; vaak was hiervoor plaatsruimte tekort. Tot de meest, verkochte boeken behoorden „Sextden sexzestag" (Max Tailleur), „De kinderen" (Jan de Hartog). .Lessen i,n demaocratie" (Henri Faas-Wand elgenger), „De overlevenden" (Ed Hoornik), „Stap pen" OJerzy Kosinski) „Geld speelt geen rol" ("Maarten Toonder), „Schandaal bij de Blauwbaard" (Vestdijk). „De brede rug van de Nederlandse maagd" (Rinus Ferdi- nancusse) en „De gevoelige leeftijd" (Simone de Beau voir). ADVERTENTIE A klare taal f** JONGE GENE VER in de handige kneepfles f10,50 per liter DEN BOSCH (GPD) Spontaan en hartelijk was het wel kom, dat de enkele honderden Bosschenaren zaterdag bisschop Bluyssen bereidden bij diens terugkomst uit Rome, waar hij zich zoals bekend heeft moeten verantwoorden voor en kele beleidsbeslissingen. Het verlof aan een uitgetreden priester om te huwen, het passeren van de diaconaatswijding van een hervormde predikant, die priester is geworden en het tijdelijk in dienst houden van de officiaal van het bis dom na het bekend worden van diens voorgenomen, huwelijk. De bezwaren tegen de door mgr. Bluyssen in deze gevallen te volgen gedragslijn zijn gebleven, maar de bisschop is na zyn gesprekken toch weer persona grata ge-worden in Rome. Het welkom „thuis" van de Bos schenaren ontaardde nergens in een demonstratie tegen' Rome, kennelijk tot opluchting van de Bossche bis schop, die in alle interviews van de laatste weken duidelijk heeft doen uitkomen, dat de gesprekken in een prettige sfeer zijn verlopen en dat hij in het vervolg zal streven naar eer, betere communicatie met Rome. De belangstelling van zijn diocesanen deed mgr. Bluyssen echter wel bij zonder goed. Hij voelde zich gerugge- steund in zfjn beleid, dat hij in ge weten heeft menen te moeten volgen. Bloemen, fa-uitmanden en flessen wijn waren evenzovele bewijzen van de instemming van priesters en ge lovigen met het beleid van hun bis schop. Diverse brieven en adhesiebe tuigingen die mgr. Bluyssen bij te rugkomst op zijn bureau in het bis schopshuis aantrof getuigden ervan dat de overgrote meerderheid van zijn diocesanen voor de volle honderd procent achter zijn beleid staat.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3