lob Beamon weeft naar .90 meter Jansen en Loevesijn op sprint bij laatste acht Kippevel brie fantastische wereldrecords in twintig minuten Ed de Noorlander op veertiende plaats bij tienkampers Maria liep sterk Derksen: „Dat doet mijn oude botten goed tANO VAARSTERS HEBBEN GRIEP Naar finale 800 meter '%Tf Verdeling medailles 1 Estudiantes niet naar Engeland - pjjyjAG 19 OKTOBER 1968 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD [EXICO STAD (ANP) De elektronische ogen van het rebord lichtten langzaam op. Eerst verscheen een acht, een negen en toen een nul. Er brak een stormachtig teiich los in het stadion. Het publiek, dat na de machtige ing van Bob Beamon doodstil op de uitslag had zitten wach- wist dat het getuige was geweest van een historisch mo il Bob Beamon zelf wist ook dat hij een nieuw tijdperk bij verspringen had geopend, maar dat hij als eerste mens d'e ss van negen meter zo dicht zou benaderen had de 22-jarige ratleet ook nooit kunnen vermoeden. Minutenlang danste non wild van vreugde op het tartan. In zijn opwinding het nieuwe, fantastisch aandoende wereldrecord, zal non zich niet direct gerealiseerd hebben, dat de gouden aille hem nooit meer kon ontgaan. .elda non. die als vierde aan »irt was gekomen, ontnam zijn tenders onder wie zijn ge meerde landgenoot Ralph Bos. Rus Igor ter Ovanesian en de ete momenten altijd zeer ge le Brit Lynn Davies in zijn sprong met die 8.90 m direct lusies. De concurrentie wist dat xid onbereikbaar was geworden Hjl Beamon na zyn derde po se strtfd staakte, ging in de aide regen het gevecht om het brons door. Van de onttroonde wereldrecordhou Boston en Ter Ovanesian. sn voor de eerste een troost- De slanke Amerikaan kreeg voor zijn 8.16 meter, die hij in poging had laten opme- '.utf°? Ie Oostduitser Klaus Beer, die eerste sprong precies een me- 7. Ncjinder ver was gekomen dan sloeg Boston met zijn poging (8.19 m) het zilver nden. Igor ter Ovanesian, die ke rrière had willen besluiten met idere fmpische medaille, eindigde op de plaats. Lynn Davies, die in in de stromende regen het C. ted veroverd door Boston en Ovanesian in zijn laatste voorbij te gaan, kwam dit iet 7.94 meter niet verder dan (l iu aide plaats. Kred Grandioos verspringen was de opening ïdietifa grandioze reeks toppresta- 3et gejuich voor Beamon was iijks verstomd of enkele me- k( m de verspringbak knielden "den »psters voor de eindstrijd van gota meter dames. Het nummer n grote triomf had moeten a voor de drie Amerikaanse eindigde voor hen in een bit- iVKirszenstein, die op de hon- 'j^aeter genoegen had moeten ne- het brons, bracht het Ame- prestige op de sprint een Mgende slag toe. De Poolse ga len Plaste haar tegenstandsters atie, finale volkomen. Bij het uitko- an ran de bocht leken alle loop- Sll te staan, zo snel trok Irena hr concurrenten weg. De Aus- 6-10 !óe meisjes Raelene Boyle en T Lai y waren de enigen die ley tegenstand tegen dit geweld opbrengen. Irena Kirszen- finishte in de nieuwe wereldre- ïfi van 22.5 seconden. De zes- dc Raelene Boyle, voor wie sr grote toekomst lijkt te zijn legd, veroverde het zilver en K Lamy het brons. Daarna Margaret Bailes als eerste fcaanse als vierde over de on PP- Verdriet van die organisatie voor de vreugde zorgden. Lee Evans, Larry James en Ron Freeman hebben de eindstrijd van de 400 meter volkomen beheerst Het drietal dat kort voor de wedstrijd nog door een lid van het Amerikaan se Olympische Comité dringend was verzocht bij de ceremonie protoco- colaire niet provocerend op te treden, zoals hun landgenoten Tommie Smith en John Carlos bij de prijsuitreiking van de 200 meter hadden gedaan, knielde naast elkaar in de banen. „Wij hadden afgesproken die eerste honderd meter zo snel mogelijk te gaan. Op het rechte stuk zouden wij wat vertragen om onze tegenstan dei's het idee te geven dat zy nog een kans hadden. Op de laatste hon derd meter zouden wij dan uitmaken wie van ons op de hoogste trede zou komen. Dat wy alle medailles zouden winnen, stond voor ons allang van te voren vast", vertelde winnaar Lee Evans later in de afgeladen inter viewkamer. „Ik wilde eigenlijk he lemaal niet starten omdat Tommie en John Carlos uit de ploeg waren gezet. John Carlos had mij echter min of meer opgedragen toch te lo pen omdat wij neger-atleten hier zo veel mogelijk medailles moeten win nen". De opzet van het drietal is volko men gelukt. Bij het ingaan van het laatste rechte stuk was de achter stand van hun tegenstanders al zo groot, dat een verrassing uitgesloten was. Lee Evans, gevreesd om zijn sterke finish bleek met 43.8 sec., een nieuw wereldrecord, de sterkste. Larry Ja mes werd tweede en Ron Freeman derde. Baretten Bob Beavions recordsprong. MEXICO STAD (ANP) Even als in de series heeft Maria Gommers zich met de beste tijd geplaatst in de finale van de 800 meter dames De Limburgse liep een grandioze ra ce. Na 200 meter nam zij de kop en voerde het veld iin zeer hoog tempo - de eerste 400 meter in ongeveer 60 seconden door de eerste ronde. Op 300 meter voor de streep lanceerde Doris Brown een aanval. De Ameri kaanse kwam enkele meters los. maar 100 meter verder had Maria het gat al weer gedicht. Bij het uitkomen van de laatste bocht, buiten de groep om. en met een verbeten spurt zege vierde zij in 2 min. 5,1 sec. In de eerste halve finale werd Ilja Keizer kansloos uitgeschakeld. De Nederlandse recordhoudster mis te eenvoudig de kracht om het tem po dat de Amerikaanse Madeleine Manning liep (400 meter in 60,3 sec.) te volgen. Driehonderd meter voor de finish was de Nederlandse al vele meters achter. Zij eindigde met ruim zes seconden achterstand op de Russin Anna Zimina, die zesde werd als zevende en laatste in 2.14.8. Vera Nikolic haalde in deze race niet eens de eindstreep. Na nauwelijks 300 me ter greep de Zuidslavische favoriete voor het goud plotseling naar haar hoofd en stapte uit de baan. Goud Zilver Broras Verenigde Staten 12 4 8 Rusland 6 9 6 Hongarije 3 4 6 3 1 3 6 Frankryk 3 1 Australië - 2 4 2 2 3 1 W est-DultSland 1 4 1 Oost-Duitaland 1 2 2 Groot Brtttammië 1 2 1 1 1 1 Zweden 1 1 1 Finland 1 1 1 1 Tunesië 1 1 Ts jeciho -Slowaikij e 1 1 Nederland 1 2 1 Ethiopië Jamaica 1 1 Brazilië 1 Italië Zwitserland - 1 Taiwan - 1 MEXICO STAD (ANP» Edward de Noorlander kan tei*ugzien op een geslaagde eerste dag van de tien kamp. Na vijf onderdelen bezet de Rotterdammer de veertiende plaats in het klassement met een totaal van 3898 punten. Toen De Noorlan der naar Mexico-Stad vertrok was hij zelf nuchter genoeg om te weten dat hij temidden van 's-werelds bes te tienkampers geen hoge klassering zou bereiken. Zijn enige doel was dan ook een verbetering van het Ne derlandse record, dat sedert de Eu ropese atletiekkampioenschappen van 1962 met 7632 punten op naam van Eef Kamerbeek staat. I Wanneer vandaag de werpnum- mers van de Rotterdammer meeval- len zit die mogelijkheid er zeker in. I Tn vergelijking met het totaal van Kamerbeek na de eerste dag (3815 I punten) heeft De Noorlander een voorsprong van 83 punten. Die winst op Kamerbeek had hij voorname lijk te danken aan zijn zeer goede hoogspringen (1,95 m) en de 400 me ter, die hij aflegde in 50.5 seconcen. Bill Toomey, de 29-jarige leraar uit Sint Barbara, gaat regelrecht op het goud en een nieuw wereldrecord af. De Amerikaan heeft na de eerste dag een totaal van 4499 punten, waal-mee hij 200 punten voorstaat op de Duitser Hans Joachim Walde, die met 4290 punten de tweede plaats be zet. Toomey maakte op de eerste dag vooral indruk door zijn 100 en 400 meter. Op de 100 meter kwam Too mey tot 10.4 seconden en op de 400 meter liet hij 45.6 seconden afdruk ken. Onder de acht atleten, die vrijdag LONDEN CANP) Wereldbeker- houder EStudiantes uit Argentinië die begin volgende week nog twee wedstrijden in Engeland zou spelen (dinsdagavond tegen Arsenal en woensdag tegen Birmingham City) heeft de ontmoetingen afgezegd. Naar verluidt zou de Argentijnse voetbalbond de olub verboden heb ben nogmaals op Engelse grond te spelen nu de gemoedieren in Groot- Brittarmië na de „veldslag" van woensdagavond jongstleden in Man chester nog zo verhit zijn. Men wil geen enkel risico lopen. Ed de Noorlander de strijd moesten staken, bevond zich ook Rein Aun, die op de wereldrang lijst van dit jaar met 8026 punten d® derde plaats bezet. De Rus blesseer de zich bij het hoogspringen en trad niet meer aan voor de 400 meter. De tienkampers hadden bijzonder veel last van de zware slagregensdi« het stadion teisterden. De prestatie van De Noorlander op de eerste dag waren: 100 m: 11.1 sec, ver. 6,90 m.. kogelstoten 13,89 m, hoogspringen 1,95 m. en 400 meter 50.5 seconden. De stand na vijf onderdelen is: 1. Toomey (VjSt.) 4499 pnt. (10.47 87— 13.751.9545.6), 2. Walde (DDI.) 4290 (10,97.6415.132.0149.0), 3. Avilov (Rus.) 4195 (10.9—7.64— 13.41-2.07—49.9), 4. Tiedtke (O.D1.) 4193, 5. Bendlin (WD1) 4149. verdriet in het Amerikaanse dat de laatste dagen met gro- Nijklieden 'heeft te kampen ,elj sge de zich steeds duidelijker Osterende „black-power"-bewe i was echter snel vergeten. Het t vaardige was echter dat leden Later bij de ceremonie protocolaire dreigde er toch nog een incident. Ge tooid met zwarte baretten kwamen Evans. James en Freeman, alle drie goede vrienden van de uitgestoten Smith en Carlos, de arena binnen. Toen aan de drie vlaggemasten de Stars en Stripes omhoog ging, luis terde het drietal met de baret in de hand roerloos naar het Amerikaanse volkslied, dat de laatste dagen al herhaaldelijk door het schitteren de stadion heeft geklonken. Na af loop wilde Lee Evans wel een verkla ring geven voor de zwarte baretten: „Het is toch normaal dat men het hoofd bedekt, wanneer het regent. De zesendertigjarige Lia Manoliu heeft een grandioze Olympische car rière met goud afgesloten. De Roe meense. die in 1952 in Helsinki al deelnam en daarna geen van de vol- j gende Olympische Spelen miste, werd j kampioene bij het discuswerpen. Met haar 58.32 meter, een nieuw Olym- j pisch record, al in de eerste worp bereikt, was Lia Manoliu onbereik baar voor de favorieten, van wie al leen de Westduitse Liesl Westerman j niet faalde De Westduitse veroverde met een halve meter achterstand het 1 zilver. De Oostduitse werpsters, Christine Spielberg en Karin Illgen, die met Westermann als favoriet wa- i ren gestart, brachten het niet verder dan de zevende en negende A i«i &ICO STAD (ANP) Het is zeer de vraag of de kanovaarsters irS k Jaapies en Thea BergersDuif, die voor Nederland uitkomen 5Kl- en de K2-klasse, dinsdag kunnen starten in de series van 1 tenoregatta. Beide meisjes liggen met hoge koorts in bed. Twee 1 geleden werd Mieke Jaapies ziek. De temperatuur liep op tot ftden. Donderdag kreeg ook Thea BergersDuif koorts. Vol- fie artsen hebben beide meisjes griep. töeke ging vreselijk snel", zei een sombere Karei Muys vrijdag, ton te bedenken dat de meisjes onze grootste kanshebbers zijn. topen dat ze op tijd weer fit zullen zijn. Achterop raak je na- altijd door zulke ziektegevallen". MEXICO STAD (ANP) „Dat doet mijn oude botten goed", zei Jan Derksen, breed lachend na de tachtigste en laatste rit op de eerste dag van het sprinttoernooi. „Ze hebben die man nen eruit gereden". Derksen had het over Jan Jansen en Leijn Loevesijn, die het stoute stukje hadden uitgehaald om uit een veld met alle groten van de sprinterswereld tot de laatste acht door te dringen. Met „die mannen" doelde Derksen op Roger Gibbon van Trinidad en de Australische cowboy Gordon Johnson, die beiden door Jan Jansen waren uitgeschakeld, doelde Derksen voorts op de Rus Krawtsow, drie weken ge leden winnaar van een sterk bezet sprinttoernooi vóór Loeve sijn en door de Amsterdammer „naar huis gereden". „Ik heb er gewoon kippevel van- Zo iets heb ik na de oorlog niet mee gemaakt. Twee Nederlanders bij de laatste acht. Het is jammer, dat we moeten ophouden tot morgen want ze gingen steeds beter rijden". De veelgeplaagde Derksen was op slag een ander mens geworden. „Heb je gezien hoe Jan Jansen in die rit tegen Gibson en Johson de marreerde? Wat Jaii deed, had ik hem op de meter af voorgezegd. Als ze willen luisteren doen die jongens van ons niet onder voor de cracks van Frankrijk, Italië en Rusland". Derksen zag- het weer voor zich. Hoe Jan Jansen in die achtste finale tegen Gibbon en Johnson halverwege de tweede ronde hoog door de bocht kroop. Toen Johson de Nederlandse kampioen voorbij ging, plaatste deze een bliksemsnelle demarrage. Er was geen houden ineer aan. 400 meter lang spurtte Jansen voluit, liet on danks de lengte van de spurt pre cies elf seconden over de laatste 200 meter afdrukken, en won met leng tes. Dat was dezelfde Jansen, dlie eer der op de dag gladjes door de eerste serie was gelopen, maar daarna in de volgende ronde oerdom had ge reden en via de herkansing tot de achtste finales moest doordringen. Stunt Minstens zo fraai was de stunt van Leyn Loeveseün. Ook hij was vlot door de eerste race gekomen, maar was vervolgens pas via de her kansing in de achtste finale beland. Daarin ontmoette hij de Italiaan Turrini en de Westduitser Barth. Het werd een grandioze rit van de Amsterdammer, die met miniem ver schil door de Italiaan werd geklopt. De finishfoto liet een verschil zien Jan Jansen van niet meer dan een halve band dikte. Toen kwam de geruchtmaken de rit in de herkansing tegen Krawt sow en Gibbon. Loevesyn liet zich ln een ongunstige positie manoeuvre ren en had nog maar één kans toen Gibbon onder de Rus door glipte. De Amsterdammer wierp zich eveneens in het gat, ging Gibbon voorbij en hield ook Krawtsw achter zich. Geen woinder, want Loevesyn had over de laatste 200 meter de snelste tyd van de dag laten afdrukken: 10,66 sec.; „Als Kraftsof had willen winnen, had hy zeker 10,4 moeten rijden en dat kan zelfs die Rus niet" zei Derksen vergenoegd. Dat Loevesyn in de „finale" van de herkansing weinig moeite zou hebben met de Amerikaan Mountford stond vast. Vastberaden reed de Amster dammer zich evenals Jansen bij de laatste acht. Daarbij zyn ook de Fransen Moreion en Trentin, de Ita lianen Turrini en Verzini, de Rus Phakadze en de Westduitser Barth. Uitslagen kwalificaties: 11de rit: 1. Loevesyn (10.9); 2. Baranyecz (Hong.); 3. Mountford (V.S.). 12de rit: 1. Jansen (11.1); 2. Garcia (Mexico). Series: 8ste serie 1. Johnson (Austr.) 11.1, 2. Jansen (Ned.), 3. Ro- queiro. 10de serie: 1. Fredborg (Den.), 11.1, 2. Loevesyn (Ned). 3. Goens (Belg.) Herkansingen: 6de serie: 1. Jan sen 11.1, 2. Goens (Belg.). 3. Pittaro (Arg.). 7de serie: 1. Loevesyn 11.9, 2. Lo- veül (Chan). Achtste finales: 3de serie: 1. Tur rini (It.) 11.0, 2. Barth (W.-Dld.), 3. Loevesyn. 6de serie: 1. Jansen 11.1, 2. Gibbon (Trim.), 3. Johnson (Austr.). Herkansing kwartfinales: 2de rit: I. Loevesyn 10.7, 2. Gibbon, 3. Krawt sow (Rusl.). finale herkansing1. Loevesyn 11.2, 2. Mountford (VB.). Tranen Op de pelouse vielen de Franse el kaar in de ai-men. „Toto" Gerardin liepen de tranen over de wangen. Zo- Juist had zyn 20-jarige pupil Daniel Rebillard de stuht van het baantoer- nooi uitgehaald door in een spannen de finale tegen de Deen Mogens Frey het goud in het achtervolgingstoer- nooi te veroveren. Rebillard was de revelatie van het achtervolging-stoer - nooi. Een knaap, die in het Franse kampioenschap tweede werd achter Darmel, maar in de weken voor de Spelen door de vooruitziende Gerar din waardig werd bevonden om de Franse eer hoog te houden. Goud, opnieuw goud voor Frankryk op de wielerbaan, het was haast niet te ge loven. Vandaar die vreugde-explosie van Gerardin en zyn helpers. Van de eerste tot de laatste dag is de onbekende Rebillard tijden biy- ven rijden van ongeveer 4 minuten 40 seconden. In de kwartfinale was het 4.39.87. In de halve eindstrüd hield hy met 4.41.80, de Nederlandse Australiër John Byisma op ruime af stand: 4.48.73. Maar toen was de 27-jarige Deen Mogens Frey favoriet voor de eind strijd, nadat hy de Zwitserse troef Xavier Kurmann duidehjk had ge klopt: 4.42.054.44.26. Zeker toen het tegen de avond koud werd en het vry hard begon te waaien werd de Deen, die immers de voorgaande dag onder soortgeiyke weersomstan digheden de snelste tyd (4.37) had gereden, goed geacht voor goud. Maar Rebillard dacht er anders over. Hy startte snel, nam een voorsprong van anderhalve seconde en die bleek tenslotte beslissend. Toen Mogens Frey in de laatste ronde voluit sprin tend naderby kwam hield Rebillard nog 0.7 sec. over: 4.41.71—4.42.43. De bronzen medaille werd veroverd door Kurmann, die mede door het vooral voor de toeschouwers specta culaire coachen van oud wereldkam pioen Oscar Plattner ruim twee se conden op Byisma voor bleef: 4.39.42 —4.41.60.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9