Vervelend bestaat niet" Moet vorstin belasting betalen? Woon- en oudere werkcentrum kunstenaars Irmgards derde boek 150.000 sa» Het Gooise Laren krijgt Rosa Spier-huis Weer een bestseller? Hallo MrsTerrific, er is nu een snellere manier om goedkoop naar Canada te vliegen ~Y*4r JJJDAO 19 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 27 ersti ivintig auteurs uit drie eeuwen P. II. Schroder. „En met zo n jufferje jv unee trouwen". [eldbibliotheek, Amsterdam nod.i 00 u 'inqt ïfoon gmg en zelfs interessant kunnen schrijven over in wezen ta'ü elende zaken is een héél bijzondere eigenschap. Deze ei- chap wijst op een oorspronkelijke kijk op datgene dat door Igemene mening naar een droef en stoffig verblijf op zel- betaste bibliotheekplanken is verwezen. Uit de ontmoe- met iemand met zulk een kijk, in dit geval dr. P. H. Schrö- 'blijkt dat het voor ongenietbaar ik zal geen sterker gebruiken versletene, aspecten heeft die blijkbaar id nog gezien heeft. Aspecten die de stof opeens de ite waard maken en deze vele zaken ter lering en tot ver- laten bieden. itlg 17de, 18de en 19de eeuwse judse en Vlaamse auteurs, jjet allen behorende tot de gro- >eh« ijjgen van Schroder opeens een ie met leven die deze in de «ken gemummificeerde en bij- 5 figuren maakt tot wezens van n bloed, zij het dan ook uit een itijd. Maar ook die tijd staat vorm van bestaan in die eeu- rijgt via de auteurs die hem EN Ëen beschreven hebben, een gezicht, dat het aankijken is, Het verschijnsel doet zich het eigene, het ware, ont- de etiketten endere op- van zulk een tijd interes dikwijls ook amusant. •höder begint zijn reeks stu- de thans alom verfoeide va- (15771660) en dat begin is want Cats is de enige dichter fin ons land bij het grote pu- dan 200 jaar volgehouden ris Busken Huet echter is volksbederver no. I ge- zegt: „Hij heeft een wa- en geniepig volk van ons ge- >ft onzen smaak bedorven, kunstzin uitgedoofd, heeft gere eerzucht bij ons gewekt met Gods naam op de lippen gaalmoes in de uitgestrekte :d, te sterven als miljonair". Ier vindt dit wel al te bar. Hij rel toe, dat raadspensionaris tussen Oldenbarenvelt en De 'n „kat-in-het-donker-knij- 171 zegt hij, Cats wist zijn le- thart te treffen. Merkwaar dat hij als bewijsgrond daar- rijm aanhaalt van Cats' »t Westerbaen dat in het kort neerkomt dat Cats dan wel fep dichter was maar ver- werd hij. Ik zou zeggen dat precies is wat Huet Cats en erdi^ers zo kwalijk heeft genomen lof van de nering boven de igens wordt Jerimias de roorgesteld als een mens met ircomplex en een antipapist m Jan Luyken die zijn Duit- aan de wilgen hing en als g en verwerpelijk veroordeel- i „de Heere op een kracht wijze aan zijn harte versche- Dan komt de 18de eeuwer aodij Schermer van wie Schroder dat zijn werk, bewonderd or de tijdgenoten niet meer is. Luistert u maar even: roomgod van 't vermakelijke Rukt uit zijn hoofd vol rouw re hairen/ En klaagt dat al met Schermer sneeft. Deze regels zijn wel van een colle- maakt niet zoveel uit. lettemin is deze studie een ftend tijdsbeeld. „Een won- signeur" is Willem van Ha fmet zijn gedicht Leonidas de ?neraal aanviel in verband (pragmatieke sanctie. Er wer- dit vers 100.000 exemplaren Jrfu drie dagen. Iets dat wijst Uil feit dat het Nedelandse volk a weieens meer oneens is ge lift zijn regering. Wolff is het die a.h.w. de ti- deze bundel studies heeft ge- De kreet „En met zo'n juffer dominee trouwen" kan niet dan slaan op dit ondeugende dat na een piepklein slipper- iraft en gekapitteld door de pe kerkeraad, haar oude do- trouwde en na diens dood dag kt schrijven moest en vertalen kikhalsdc". (Er is niets HO! onder de zon, zeg ik uit de ■inmijn hart). Loosjes heeft behalve een üjk aantal werken geschreven s2S (zijn bibliografie beslaat 37 blz.) theologie gestudeerd en het complete boekverkopers- en drukkersvak ge leerd. Hij stichtte de roemruchte Ver eniging ter Bevordering van de Be langen des Boekhandeks en d'e boek handel De Ei-ven Loosjes bestaat nog in Haarlem. Vermakelijk is Schöders samenvatting van zijn eenmaal be roemde roman Maurits Lijnslager. De ouders van Staring woonden in zuid-Afrika en zo kon 't gebeuren dat de dichter op vijfjarige leeftijd in huis was bij een schoolmeester die zodanig dronk dat iedereen van zijn school wegliep behalve de arme Anthony die niet weg kon. Toen hij volwassen was als kind moest hij zijn oudes schrijven wat de dronk aard nuttig en nodig achtte heeft hij gezegd dat de jaren bij meester Muys „een aaneenschakeling van mishandeling en ontberingen" waren. Met Helmers was het weer een heel ander geval. Hij blijkt een man van het verzet te zijn geweest in de Fran se tijd (de inleving en Lodewijk Na poleon), die gelukkig net gestorven was toen de gendarmes hem gevan gen kwamen nemen. Na de treffelijke essayist Jacob Geel treedt Isaac da Costa aan. het wonderkind, pupil en vriend van Bil- derdijk. In dit essay vinden we de hoogst merkwaardige mededeling dat in 1817 „de Amsterdamse magi straat een jonge wiskundige tot hoogleraar in de Nederlandse taal, letteren en vaderlandse geschiedenis" benoemde, waaruit we dus de con clusie kunnen trekken dat de bestuur- deren van onze hoofdstad ook al eens eerder vreemde dingen gedaan heb ben. Voorts schijnt de intens vrome Da Costa een jonge meisje geshoc keerd te hebben met de kreet: „Het bloed van Christus is de beste zeep; het wast alle zonden". Daar kunnen de hedendaagse reckametekstschrij- vers nauwelijks tegenop! Voor Gerrit van de Linde of wel De Schoolmeester heeft Schroder niet zoveel waardering, maar Jan Pieter Heye krijgt het volle pond. Niet zo zeer vanwege De Zilvervloot en Het Karretje langs de Zandweg, als wel om zijn leven gewijd aan de volks gezondheid en goed onderwijs. Heye was medicus en stichtte de bekende vereniging voor Ziekenverpleging in Amsterdam, bereidde de wet op de volksgezondheid van 1865 voor en ontrukte bovendien Sweelinck aan de vergetelheid. Over Geertruida Bosboom- Toussaint is al veel verteld. Maar wat minder bekend' is, is dat de va der van J. P. Hasebroek op de dag van de geboorte van zijn zoon in de huisbijbel schreef: „Beter is de dag des doods da nde dag dat iemand ge boren wordt". Conscience leerde zijn Vlamingen lezen en Kneppelhout of wel Klipspaan klapte uit de hoge school. Natuurlijk is Busken Huet aanwezig van wie Schröder zegt, dat hy hem met Beets en Multatuli de enige Nederlandse 19de eeuwse au teurs vindt die de moeite waard zijn. Het geheel wordt besloten met De Genestet en met een aangrijpende verdediging van Frederik van Eden. Deze twintig gepresenteerde au teurs uit drie eeuwen bekijkend moet ik toegeven dat ik ze voordat ik dit boek gelezen had, altijd als héél ver velende jongens beschouwd heb, op elke uitzonderingen na. Ik kom er nu toe te denken dat er geen verve lende auterus bestaan en dat het al leen maar een kwestie van aanpak is. Misschien ook iets ter overweging voor h.h Ieraren Nederlands? CLARA EGGINK ADVERTENTIE VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, POLDERWEG 4, TEL. 020 - 54954 Inbreker in arrest LEIDEN De Leddse politie heeft een 17-jajrfge grondwerker uit deze stad aangehouden, die enkele maan den geleden een inbraak pleegde in een bouwkeet. Ook stad de knaap enig gereedschap uit een in aanbouw zijnde woning. Hij heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. (Door onze parlementaire redacteur J. J. Vis) DEN HAAG (GPD) Toen het kabinet-Cals in de zomer van 1966 met het voorstel kwam om het inkomen van de Koningin van 2.5 miljoen op 5.2 miljoen te brengen, stonden tientallen politici en duizenden Nederlanders op hun achterste benen. Na alle toestanden met „het huwelijk" kon dat er nog net bij! De bezwaren tegen het voorstel waren formidabel en premier Cals was gedwongen zijn voorstel half en half terug te nemen en nog eens advies te vragen aan de Raad van State. Meer dan twee jaar laten dient premier De Jong een voorstel in, dat maar heel weinig van het eerste verschilt. De Kamer geeft nau welijks een kik. De enige concessie, die premier De Jong moet doen, is het accepteren van een datum. Op 1 januari 1971 vervalt de ver hoging, zodat de definitieve regeling van het financiële statuut voor de Kroon dan klaar moet zijn. Het kabinet-De Jong heeft zo weinig kans om dit ingewikkelde probleem door te schuiven naar zijn op volger. Het verschil in sfeer tussen 1966 en 1968 is wel iets om even stil bij te staan. Het kabinet-Cals had er een handje van om de goede dingen op de verkeerde momenten te doen Het gebeurde met veel vertoon en als die instemming wat tegenviel, was AMSTERDAM (GPD) In het Gooise kunstenaarsdorp Laren wordt het volgend voorjaar het Rosa Spierhuis geopend, een tehuis dat bedoeld is als woon- en werkcentrum voor nog creatieve oudere kunstenaars en wetenschapsmensen. Het tehuis wordt gebouwd door de Rosa Spierstichting, een kring van vrienden van de beroemde harpiste. De voorzitster van deze stichting, mevrouw H. A. Polak-Schwartz, zei in Amsterdam, dat het tehuis bedoeld is om oudere kunstenaars zo lang mogelijk in staat te stellen hun werk voort te zetten. In het tehuis is plaats voor 65 personen. Deze zullen door het bestuur van de Stichting wor den aangewezen. Thans hebben zich reeds 100 mensen opgegeven. Als maatstaaf voor opname in het huis geldt in de eerste plaats de creativiteit. Iedereen, ongeacht zijn achtergronden of overtuiging, komt in aanmerking. Het is niet de bedoe ling dat de meest bekende mensen erin komen", aldus mevrouw Polak. Het Rosa Spierhuis bestaat uit het hoofdgebouw met een zaal voor con certen en voordrachten en zes pavil joens. In deze paviljoens zijn naast de wooneenheden ruime werkkamers en ateliers ondergebracht. Het hoofdgebouw en de paviljoens zijn met elkaar verbonden door wan delgangen, waarin exposities kunnen Het Rosa Spierhuis zoals het worden zal. worden gehouden. In de tuin kunnen beeldhouwwerken tentoon gesteld worden. Het is de bedoeling dat ook kunste naars van buiten het huis van de concertzaal en de expositieruimte ge bruik gaan maken. Reizende ensem bles en inviduele kunstenaars zul len in het Rosa Spierhuis kunnen lo geren. De bouwkosten bedragen 3,5 mil joen. Het grootste deel hiervan is gefinancierd met een bijdrage van het Rijk. De pensionprüs gaat voor alleenstaanden ongeveer f 700 gul den en voor echtparen onge veer f 1300 per maand bedragen. er nog maar nauwelijks ruimte over om zachtjes terug- te stappen. Premier De Jong en zijn mannen doen de meeste dingen weloverwogen. De premier zelf heeft een soort pe riscoop, waarop hij goed ziet wat wel en wat niet kan. En ails het niet kan, doet hij het niet. Bovendien is het aantal anti-oranjeklanten een stuk kleiner dan een jaar geleden. Er zijn een paar Prinsjes geboren en heel wat mensen vragen zich af, waarom ze ziah indertijd toch opwonden. Gevoeligheden Toch zijn alle gevoeligheden nog niet weggenomen. Het financiële sta tuut is nog lang niet gereed en men zal er met aan kunnen ontkomen bij de opstelling van dat statuut ook iets te doen met artikel 24 van de grondwet: „De koning en de leden van het Koninklijk Huis zijn vrij van aQle personele lasten" een merkwaardig artikel dat bij iedereen de vraag doet opkomen „waarom?" Bovendien is het een wat onduide lijk artikel, want wat zijn personele lasten? Over dat laatste zijn de geleerden het wel ongeveer eens geworden: personele lasten zijn alle directe be lastingen met uitzondering van de grondbelasting. De Koningin betaalt dus grondbelasting en verder alle in directe belastingen, die gewone men sen ook betalen: de opcenten op de sigaretten, de omzetbelasting op tex tiel en ga zo maar door Voorgeschiedenis Artikel 24 heeft een lange voorge schiedenis. Volgens sommigen stamt het uit de tijd, waarin er geen schei ding was tussen de staaskas en de particuliere kas van de vorst. In die situatie was het wat omslachtig als de vorst belasting betaalt. Hij zou zich dan bezighouden met een vest zak-broekzak-kwestie. Het is de vraag of die redenering juist in ons land opgaat. In de periode waarin belastingen belangrijk werden na de midelleeuwen had Nederland geen vorst, het was een republiek. Maai- een republiek met een stad houder, die er altijd op uit was een vorstelijke staat te krijgen. Zeker m fiscaal opzicht is dat vrij aardig gelukt. Een publikatie uit de acht tiend© eeuw leert dat de toenmalige stadhouder een omvangrijke belas tingvrijdom had. De vrijdom gold voor alle „imposten en schattingen" behalve voor de „verponding" op huizen en landerijen. Vooral dat laatste is opvallend de verponding lijkt verrassend veel op de grondbe lasting, waarvoor de vrijdom ook nu nog niet geldt. Na de Franse tijd is de belasting- wij dom in de grondwet opgenomen als privilege voor de leden van het koninklijk huis enigszins in strijd met een ander grondwetsartikel waarin staat dat „in het stuk van belastingen" geen privileges kunnen worden verleend. En nu in 1968 staat de vrijdom er nog in. Moet dat zo blijven? De belastingvrijdom heeft een zekere praktische waarde. Als er geen vrijdom is, moet het inko men worden gecompenseerd. Maar er dis meer: het heffen van belas ting zal niet meevallen. Grote stuk ken van het vermogen hebben een publiek karakter. Het zou bijvoor beeld nogal orroillijk zijn om belas ting te heffen op de gouden koets. Dat probleem is te ondervangen door een scheiding aan te brengen tussen privévermogen en het meer publie ke deel. Maar dat vergt een inge wikkelde inventarisatie, waarbij men heel wat twijfelgevallen zal tegen komen. Ook als die twijfelgevallen worden opgelost, blijven er proble men. Moet de Kroon successiebelas ting gaan betalen? Dat kon er wel eens op neerkomen, dat af en toe grote stukken van het koninklijk vermogen moeten worden verkocht, Premier De Jong ...weet wat wèl kan hetgeen aanzien en representatie van het koninklijkhuas niet erg zou bevorderen. Bovendien zou dan af en toe het. krooninkomen moeten worden verhoogd. Conclusie De conclusie ligt voor de hand. Intrekking van de belastingvrijdom zonder meer is nauwelijks mogelijk. Er moet een soort middenweg wor den gevonden waardoor onbillijkhe den worden vermeden. Men kan natuurlijk ook de vrijdom gewoon laten bestaan maar is het wel beter als de geheimzinnigheid omtrent de omvang van het koninklijk vermogen wordt opgeheven. Want alleen als het financiële voordeel van de be lastingvrijdom bekend is, kan een regeringsvoorstel om het krooninko men te verhogen op zijn merites wor den bezien. Blijven de cijfers onder tafel dan moet de volksvertegen woordiging de premier op zijn eer lijke gezicht geloven. De historie van 1966 heeft bewezen dat de volksver tegenwoordiging dat niet altijd doet. VALKENBURG (GPD) „Irmgard, een meisje als jij" is de titel van het derde boek dat Irmgard Smith (14) uit Val kenburg heeft geschreven. Me dio november komt het boek in de handel in de serie Witte Raven-jeugdpockets. Van Irmgards voorgaande boeken zijn tot nu toe 107.000 exemplaren verkocht. „Blijf lachen Irmgard" haalde de 62.000 exemplaren en het ver volg bereikte een oplage van 45.000 stuks tot nu toe. ADVERTENTIE Mrs. Terrific (de enige «liegende oma) kan haar krachtpilten wel weggooien. Van nu af vliegtzesneller.eenstukcomfortabeler en bijna net zo goedkoop met een CPA Spacemastcr Jet Leest maar even hoe voordelig ons nieuwe tarief is. De vrouw die met haar man naar Canada vliegt (op familiebezoek, met vakantie, voor zaken of gewoon even op en neer naar Montreal) hoeft geen cent meer te betalen voor haar terugreis. Alleen meneer koopt nog een retourtje en zijn hele gezin (dus ook de kinderen) vliegt gratis terug. Uw familie in Canada is door deze gunstige regeling van de CPA opeens honderden guldens dichter bij gekomen. Trouwens, bent a eenmaal m Canada, dan wordt het nog gunstiger. Want u kunt nu heel Canada'doen'voorde halve prijs. Ook meneer krijgt dan 50% korting. Vlieg op eigen kracht naar uw reisbureau en vlieg dan met de CPA voordelig naar Canada. De enige maatschappij met rechtstreekse vluchten vanAmsterdam naar MonDeal, Toronto, Edmonton, Calgary en Vancouver. r-v/7^ CANADIAN PACIFIC AIRLINES Amsterdam, Kleine Gartmanplantsoen 2 a, Tel. 020-235062 Rotterdam, Baan 18, Tel 010-133290 Bijzonder leuk wordt het in huize Smits gevonden dat in het boek „Kom over de brug" van P. Gouda ontstaan uit een idee over de mammoetwet en geldend als Neder lands taalboek voor het L.HN.O. L.EA.O. en L.A.V.O. brugjaar de eerste 14 bladzijden handelen over Imgards eerste pocket. „Een onderwijzer uit Zaandam stuurde ons het taalboekje," aldus mevrouw Smits, die trots is op haar schrijvende dochter, maar de M.M.S.-opleiding toch laat prevale ren: „Als er een onvoldoende op haar rapport komt, is het voorlopig uit met de schrijverij." Een moe derlijke wens waarmee een van Ne derlands meest bekende jeugd- schrijfsters graag en met succes re kening houdt. Dat derde boek van Irmgard te een vervolg op het tweede, dat zo als bekend geïnspireerd werd op de langdurende lawine van reacties, die het eerste boek teweeg bracht. Het begint met de Geul-overstromingen die een „watersnood" in Valkenburg aanrichtten en handelt voorts over allerlei voorvallen die in Valkenburg plaats vonden en over schoolbeleve- nissen. Irmgard haalt haar gege vens uit haar dagboek. Tot nu toe zijn van dat derde Irmgard-boek al 10.000 exemplaren in voorverkoop verkocht. Enorme post Graag vertellen de ouders van de jonge schrijfster over de belevenis sen nadat Irmgards naam bekend was. „Je kreeg de voordeur niet meer open door de enorme hoeveel heid post die binnen kwam." Het ziet er inmiddels naar uit dat dit derde levensechte jongemeisjesboek eveneens een bestseller gaat wor den. Het pleit voor haar dat zij on danks internationale bekendheid nog bijzonder stevig in haar Twents- Limburgse schoenen staat. En er f niet naast loopt

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 27