Doe er wat aan maar doe het wel voorzichtig Marian is geen kleuter meer Vlooienplaag bezorgt dierenliefhebbers grijze haren Zuurkoolschotel met vlees en pikante saus san balm Veertig jaar PARELS-BIJOUX halm HANDCREME rONTDEK EATERDAG 19 OKTOBER 1963 LD EXTRA 3 Onder dierenliefhebbers geldt het als een klassiek (en bovendien waar gebeurd) ver haal: de historie van het gezin dat hond en poes tijdelijk in een dierenpension onder bracht, vervolgens welgemoed op vakantie ging en enkele weken later bij thuiskomst werd begroet door een horde vrolijk rondspringende vlooien. Een paniek-verwekken de situatie, waaraan zelfs doorgewinterde eigenaars van huisdieren niet zo gauw het hoofd weten te bieden. Voor zes personen hebt u nodig: 9 ons magere runderlappen boter zout peper 750 gram zuurkool 1 blik (800 gram) California Fruit Cocktail Chilisaus, 1 of iy2 lepel paar druppels Tabasco saus 1 eetlepel kruidenazijn 1 theelepel uienpoeder 1 afgestreken eetlepel bloem of iets meer. Het vlees in boter dichtschroeien en daarna van zout en peper naar smaak voorzien. Op zeer laag vuur gedurende minstens 1 3/4 uur laten sudderen. Intussen de zuurkool met wat water en- een stukje boter gaar koken. De zuurkool afgie ten en het kookvocht (een kopje ervan) be waren. De fruitcocktail eveneens afgieten en een V2 kopje van de siroop bewaren. Deze si roop vermengen met het kooknat van de zuurkool plus de Chilisaus, de Tabascosaus, de azijn, een snuifje zout en het uienpoeder. In een steelpan laat U een stukje boter smel ten en U roert er de bloem door. Onder voortdurend roeren giet U er beetje voor beetje het bovengenoemde vochtmengsel bij tot U een gladde gebonden saus hebt verkre gen en daar roert U dan nog wat van de vleesjus door. De zuurkool vermengt U luch tig met IV2 kopje van de fruit cocktail. Neem een vuurvaste schotel, vorm er van de zuurkool met het fruit een rand in, depo neer in het midden de runderlappen, giet de gebonden saus erover en laat de schotel in een matig warme oven gedurende V2 uur door en door gloeiend worden. Serveer met aardappelenpuree Dit jaar circuleert het verhaal wel met een opvallend grote frequentie. Eigenaars van honden en katten menen zelfs met een „vlooienplaag" te doen te hebben. Niet al leen hebben de huisdieren dit jaar opval lend veel last van deze ongewenste gasten, de algemene indruk is ook dat de parasie ten ditmaal veel meer neiging hebben om in de woning op avontuur te gaan Dat laatste schept uiteraard een zeer onaangename en soms schier onhoudbare situatie. De verklaring: het zijn niet de parasieten die op avontuur gaan, maar hun nakomelin gen. De eitjes van de vlooien die het huis dier soms plagen, komen terecht in vloerbe dekkingen of naden van de vlo&r. Daar kun- ADVERTENTIE PARIS VOOR UW DAGELIJKSE SCHOONHEIDSVERZORGING Dépositaire voor Leiden i!on HANS VAN BELLEN Stationsweg 38 nen ze zich enige tijd (naar de wetenschap aanneemt: soms zelfs zeer lange tijd) koest houden. Na het uitkomen zoeken de vlooien bij voorkeur zo snel mogelijk het huisdier weer op en in dat geval is de bestrijding vrij eenvoudig. Het wordt even anders wanneer die geboor tegolf zich manifesteert in de vakantieperio de wanneer de huisdieren elders zijn onder gebracht. In dat geval kan de argeloze vakan tieganger na thuiskomst geconfronteerd wor den met een ware vlooienplaag die zelfs de meest verstokte dierenliefhebber grijze haren bezorgt. Leken hebben zo hun eigen verklaringen over het verschijnsel van deze nazomer. Sommi gen nemen aan dat de parasieten zich dooi de zachte wintertemperaturen veel sneller dan anders hebben kunnen vermenigvuldigen, anderen geloven dat het ongedierte langza merhand immuun wordt voor onze moderne bestrijdingsmiddelen. Is er dit jaar inder daad sprake van een vlooienplaag en kan de leek dit onschuldig maar onaangenaam ver schijnsel afdoende (en zonder gevaar voor mens en dier) bestrijden? Deze vragen heb ben wij voorgelegd aan een dierenarts, aan een medewerkster van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren en aan de afdeling voorlichting van TNO. Werk nóóit met DDT, adviseert deze dierenarts. Als de dieren DDT oplikken, kunnen ze ernstige buikklachten en vergif tigingsverschijnselen krijgen. „Ook nooit lysol gebruiken", waarschuwt hij. „Elk jaar gebeurt het weer dat men de vacht van een huisdier met lysol bewerkt als de vlooienplaag erg hardnekkig lijkt. De ge volgen zijn werkelijk verschrikkelijk. Ly sol is bijzonder gevaarlijk voor huisdieren en zoiets kan fataal aflopen". Het ouderwetse (en onschadelijke) derris- poeder dat op plantaardige basjs wordt ge maakt. is achterhaald door moderne chemi sche produkten die doeltreffend èn onschade lijk zijn, zoals Alugan. Ze zijn er als strooipoeder, spray of shampoo. Soms zal strooipoeder de voorkeur verdienen boven een spray, omdat dieren vaak bang zijn voor het geluid van de spuitbus. „Deze zomer was de vlooienplaag inderdaad wel heel erg. Ik heb nogal wat telefoontjes gehad van huisvrouwen die klaagden over zwermen vlooien in de woning". Aldus de af delingssecretaresse van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren in één van onze grote steden. „Sommigen waren zó wanhopig dat hun eerste reactie was: het huisdier wegdoen. Dat is één van de ellen dige bijkomstigheden van dit verschijnsel. Gelukkig kreeg ik ook veel verstandige reac ties wanneer ik uitlegde hoe zo'n verschijn- „Vroeger was veertig jaar een leeftijd waar op een vrouw een verleden had maar geen toekomst meer, een ziel maar geen lichaam meer en als enige horizon: alles opgeven", aldus Marie Claire. Die tijd is gelukkig voorbij, want: „Tegenwoordig is veertig jaar een mijlpaal die opgewekt oversprongen wordt, een nieuwe start voor de langste en de rijkste jaren van het leven. De tijd waar op de vrouw, na voor de anderen geleefd te hebben, weer met zichzelf in aanraking komt. Vrouwen van veertig merken dat ze iets missen en zouden in hun leven meer wil len hebben dan alleen een man en kinderen. Veertig jaar worden betekent „een tweede kans die men niet voorbij moet laten gaan, zelfs wanneer dit betekent dat men ervoor moet vechten". Kom er ACHT-er 1. Knoop van jas aan kapstok is er af. 2. Pedaalemmer rechts 3. Blaadje van plantje 4. Kam van kapper korter 5- Wenkbrauw van kapper 6. Etiket op flesje 7. Spiegel 8. Plooi meer in kapmantel rechts ADVERTENTIE ^JOKICA w Het dochtertje, op een leeftijd gekomen dat de Mammoetwet zich nadrukkelijk over haar heen stulpte, ontdekte plotseling dat ze „groot" ivas geworden, 's Morgens heel vroeg (voor haar doen) gespt ze een tas vol boeken, schriften en codes op de bagagedra ger en begint aan de vele kilometers die het dorp van de stad scheiden. Het geestige van de nieuwe school is vooral gelegen in het wisselen. Van het gymlokaal naar „E?i- gels", van „Frans" naar het natuurkunde- hok, van de expressiezaal naar het middag pauze-gebied. Haar rusteloze geest komt door die herhaalde verhuizing enigszins tot bedaren. Voorgoed voorbij zijn de saaie jaren van dag in, dag uit kijken naar dezelfde muur met hetzelfde bord en dezelfde onderwijzer. Hier hoort bij elk vak een ander gezicht, een an dere stem, andere boeken, een ander lokaal. Tegen de tijd dat gezicht, stem, boek gaan vervelen, mag ze opstaan, de gang instor men, even gauw, gauw energiek en beweelijk zijn, rats, rats even stoeien,e en grapje maken, iets kwijtraken, het weer opzoeken en dan. bom! Volgende klas. Stilzitten, luisteren, no tities maken, in een eigen ontworpen code het huiswerk noteren Wij dachten, ontmoedigd door de ervarin gen op de lagere school nou, van dat huis werk zal veel terecht komen! Mawr reeds de eerste weken ontdekte het dochtertje dat huiswerk een toverwoord is, waarvoor ande re plichten prompt plegen te wijken. „Moet ik vaatwassen?" vraagt ze bedrukt. „Ik moet mijn Engels nog leren, en een op stel maken en „Hollen, naar boven", zeg ik snel. „Macür ik kan jou toch niet alleen„be gint ze huichelachtig. Verdwijn! En zorg dat je het goed leert! „Ja mams, grijnst ze. Ziezo, van dat ver velende vaatwassen is ze af. Namvlettend zorgt ze er voor dat ze niet eerder klaar is, dai. op het moment dat ik de vaat van een hele dag aan kant heb, plus de keuken heb gesopt, koffie heb gezet en de poesjes heb verzorgd. Daarna komt ze moe en gélukkig de trap af en vraagt vriendelijk: „Mag ik nog een uurtje buiten spelen? Ontspanning in de buitenlucht is heel goed als je een gan se dag over boeken gebogen hebt gezeten". Ja, ja De waardigheid van de nieuwe school door drenkt ook haar houding thuis. Kritisch be kijkt ze haar kleerkast en schuift een plooi rokje, een kleurig truitje, 'n helemaal niet zo'n gekke jurk minachtend opzij. „Die kan ik nu niet meer dragen", zegt ze afgemeten. „Dat zijn kinderkleren! O ja, heb je even vier gulden voor me, ik moet een groot cahier kopen. En kun je morgenochtend voor me naar het postkantoor gaan? Zelf heb ik er geen tijd meer voor". Enzovoort. Net echt. Op een vrij dag neem ik haar mee naar een siokoud familielid, die het begrip van tijd al lang verloren heeft, maar waarvan ik mij herinner dat zij vroeger dol was op ons dochtertje. „Tante zal het fijn vinden je nog eens te zien", zei ik tegen de tegenstribbelende tie ner, die eindelijk meegaat om mij een ple zier te doen, zoals ze nadrukkelijk verklaart. Tante echter neemt nauwelijks notitie van haar. „Kijk, dit is Marian", zeg ik vijf keer in een half uur. „Vindt u niet dat ze groot geworden is?" Tante speelt verstrooid met haar sjaal en vraagt plotseling: „Waar is je dochter?" „Hier.vlak naast u!" „Ach nee, dat meisje niet. Ik bedoel je doch tertje, dat kleine, blonde ding, met het rode driewielertje!" „Maar dit is mijn dochter". Eigenzinnig schudt tante het hoofd. „Dat kan niet. Jouw dochtertje is heel klein en lief en zo grappig Op de terugweg vraagt Marian peinzend: „Was ik vroeger heus zo lief en grappig?" „Beslist". „Enen nu?" „O, nu ben je groot", antwoord ik luchtig. „Dat is heel wat anders en minstens zo ple zierig". Getroost zakt ze terug in de kussens. THE A BECK MAN sel kan ontstaan en hoe je het kunt bestrij den. Je hoeft je er echt niet voor te schamen en je moet natuurlijk vooral het dier niet de dupe laten worden. Dat kan er ook niets aan doen". Deze functionaresse van de dierenbescher ming, zelf in het bezit van een hond, een aantal (langharige) katten en van tijd tot tijd ook nog van enkele zwerfkatten, past een afdoend en onschadelijk middel toe. „Ik héb overal in huis zogenaamde vliegenstrips op gehangen en tot nu toe hébben onze dieren geen last van vlooien gehad, ondanks alle alarmerende berichten over vlooienplagen". Zij heeft deze tip uit een vakblad van een kattenfokvereniging gehaald en kent verscheidene andere leden die dit simpele middel ook toepassen. „Het is onschadelijk voor mensen, huisdieren, kamerplanten en vogels. Het houdt bovendien de vliegen en muggen weg. Een verklaring voor zo'n vlooienplaag? Ik geloof wel in die immuni teitstheorie over ongedierte en bestrijdings middelen, maar misschien zijn onze centraal verwarmde woningen ook schuldig. We scheppen tegenwoordig in huis een klimaat waarin het ongedierte zich zomer èn winter lekker kan voelen". „Oorzaken en achtergronden van zo'n vlooi enplaag? Die zijn niet in een paar woorden te vangen", zegt men bij TNO. „Het is een moeilijke zaak omdat er honderden soorten vlooien bestaan". Over het plotseling uitbar sten van een vlooi en-epidemie in huis blijken meerdere theorieën te bestaan. Eentje er van is dat de eieren die enige tijd (misschien zelfs al vrij lange tijd) in vloerbedekkingen of vloeren genesteld liggen, a la minute kun nen uitkomen wanneer ze aan een bepaalde trilling worden blootgesteld. Dat zou dus bij voorbeeld het geval kunnen zijn wanneer een gezin na enkele weken vakantie het huis weer binnenstapt. Deze theorie zou ook een ver klaring kunnen zijn voor het feit dat nieuwe bewoners van een- huis waarin voordien men sen met honden of katten hebben gewoond, op zeker ogenblik wel eens met „ongewenst bezoek" worden vereerd. De „officiële" bestrijdingsmiddelen staan in elk geval allemaal onder controle. In ernsti ge en hardnekkige gevallen is er de moge lijkheid om het huis tijdelijk te ontruimen en het van gemeentewege te laten ontsmetten. Dat zal gelukkig slechts in uitzonderingsge vallen noodzakelijk zijn en het is zeker niet nodig om hond of poes, als aanstichters van de ramp, buiten de deur te zetten. Via die renarts, drogist of winkel voor dierbenodigd- heden zijn goede en ongevaarlijke bestrij dingsmiddelen te koop, waarmee men het kwaad binnen enkele dagen de kop kan in drukken. ADVERTENTIE RUWEHANOttJl uw handen vragen erom Saft desinfecterende crème-zeep voor de HALVE PRIJS, bij grote tube SANBALM handcréme r

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21