Bom op kinderbescherming Vlieglawaai is nu niet meer aanvaardbaar ^NNTIIMS^ AGENT AFGETUIGD OM 2 VOGELTJES Anti-hongeractie in een Olympisch pakje KINDEREN LEVEN ER ALS DIEREN TVorgels 1 piano's Bii-ffs installaties BttdsseS-f1 verstooge Sporttoto SPELLEN Nederlander is „gek" op soep kamsteeg CONCLUSIE BEKROOND RAPPORT: OPNIEUW OPBOUWEN Nieuwe motor voor KW 137 Zestien maanden geëist tegen goudsmokkelaars Controle op witte benzine want U kunt voor een gratis verlichtingscontrole naar kamsteeg VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 PAGINA 7 ZWOLLE (GPD) Werp het hele complex van kinder beschermingsmaatregelen te- de grond en bouw het op nieuw op. dat is de figuurlijke bom, die is ontploft in de uitge- kringvan Nederlandse kin- beschermers. Zij worden deze geconfronteerd met een dui- l woorden tellend opstel van ie 41-jarige adjunct-directeur an de vereniging Kinderzorg in nolle, de heer H. W. van Marle. lie in een visie op de toekomsti- <t structuur van de Nederlandse inderbescherming" tegen ontel- are huisjes trapt. Hij won er de oofdprijs van duizend gulden nee in een landelijke prijsvraag, itgeschreven door het Algemeen 'erbond voor de Kinderbescher- ling. „Er schort iets aan de manier Fgarop in Nederland de kinderbe- cherming wordt bedreven", meent e heer Van Marle. Als zelfs inge- ryden door de bomen het bos niet leer zien, hoe in hemelsnaam kun- ien we dan direct betrokkenen en at ztfn de kinderen met hun ouders nog duidelijk maken waarom het llemaal zo gaat als het gaat? Hoe unnen we hen er nog van overtui- dat we er niet in de eerste laats zijn om hen te bedisselen laar op een begrijpende manier te elpen? Bureaucratie moet eenvoud en functionele akverdeling in de kinderbescher- ing komen. Dat is een van de ba- spunten in het bekroonde rapport, is geen kleine categorie jeugd s land die onder kinderbescher- staan. Het zijn 41.000 kinderen, tan hen zijn 25.000 uit 't ouderlijke ws weggehaald (15.000 vertoeven in 'huizen, 10.000 in pleeggezinnen), aandacht, die aan hen wordt be teed, verschilt van huis tot huis, van itegorie tot categorie. Er zijn op dit gebied werkzaam ons piepkleine Nederland: 300 in- fHingen en inrichtingen, 150 voog- jiverenigingen en 60 verenigin- envoor gezinsvoogdij. Ze hebben alle een vrijwel auto werkend bestuur. Vijfhonderd sturen met alle een eigen manier in werken. Waarbij ze zich baseren een kinderrecht, dat nog duide- k de sfeer ademt van het eind van vorige eeuw en nauwelijks aan- üit bij de werkelijkheid (al zijn er in wel eens wijzigingen en modemi- ringen aangebrach) „Voor de buitenstaander, maar voor ons is de kinderbescher- een ondoorzichtige zaak ge- orden, zegt de heer Van Marle. Het beurt herhaaldelijk, dat we met of zeven instanties hebben te iken. Eenvoud Verschillen De heer Van Marle vat de verschil- tn in behandelwijze voor een en het elfde kind samen onder de term: ebrek aan continuïteit. Wat hij wil i: eenheid in beleid door continui- eit. Het beste zou zijn (maai- dat is na- uurlijk theorie) zegt de heer Van forle in zijn rapport: de hele huidi- |e opzet van tafel vegen. In de eerste plaats wil hij komen lot bureaus voor opvoedkundig maat- chappelijk werk. Hij noemt ze met ifkorting b.o.m.'s (Bom was ook het notto, waaronder- hij zijn opstel in- tuurde) Dergelijke bureaus, op te richten bijvoorbeeld vijftig plaatsen in bet land, moeten open staan voor ie dereen, zowel voor ouders als voor kinderen. Men moet er vrijwillig bin nen kunnen lopen als men raad wil hebben of begeleiding. Allround Verder wil de heer Van Marle z.g. verplegingsgemeenschappen creë ren, Daaronder verstaat hij een in stelling, die de gehele scala van kin derbeschermingsmogelijkheden in het gebied van vervangende verzor- en opvoeding kan bieden. Dus: Iwichtings- en gezinsverpleging met haar tussenvormen binnen één ge meenschap onder één leiding en met den beleid. Pleeggezinnen behoren ook by een verplegingsgemeenschap. De topleiding dient verantwoordelijk z\jn voor het opvoedingsplan van elk kind en voor de keuze van afde ling by het plaatsen en overplaatsing die gemeenschap. Daarbij blijft de aanvankelijk als eerste ingeschakel de B.O.M. nauw contact houden met de verplegingsgemeenschap. van de zaken, die de heer Van Marle daarbij aan de orde stelt be seft het „verbod" van eenzijdige op- ^ng van de verpleging. verplegingsgemeenschap zal afdelingen moeten bezitten voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen en-be schikken over gesloten afdelingen. Het dient all-round te zijn. De verplegingsgemeenschap kan in de opzet van de heer Van Marle wél levensbeschouwelijk gefundeerd zijn. behoeft niet uit een gebouwen- complex op een terrein te bestaan, doch het is beter het ook niet over ®cn te grote gebied te verspreiden. KATWIJK AAN ZEE De mo- torkotter KW 137 „Maartje Jacoba" van de rederij G. Vooijs en Zonen in Katwijk aan Zee, krijgt een nieuwe motor. De bestaande 260 pk. Bronsmotor wordt vervangen door een 52»; pk. Kromhoutmotor. De in bouw van deze motor vindt plaats bij de machinefabriek Zwitser te Katwijk aan Zee. Tevens krijgt dit schip een goede schoonmaak- en reparatiebeurt. De KW 137 is in 1960 op de werf Storm in Dordrecht gebouwd. De motor is nog niet zo oud, doch het is de ont wikkeling in de visserij, die zwaar dere vermogens eist. ADVERTENTIE .bv C/2 Voor échte gezelligheid thuis De Rijkspolitie te water voer gistermiddag met pa trouilleboten door de Ring vaart van de Haarlemmer meerpolder om de bewoners van de huizen langs deze vaart en vissers te waar schuwen voor mogelijke ver giftiging van het water. Zij adviseerden hen met klem geen vis uit deze vaart te eten. „De Ringvaart", zo deelde ir. H. de Groot, hoofd van de technische dienst van het Hoogheemraadschap „Rijn land" in Leiden, die het on derzoek leidt, mee, „zal tegen het vallen van de avond weer zo schoon zijn, dat het ver giftigingsgevaar grotendeels Is verdwenen. Doordat gister middag water uit de Holland se IJssel bij Gouda naar de Ringvaart werd gepompt en door de gemalen bij Halfweg en Spaarndam er weer werd uitgepompt, was vanochtend de verdunning in de belang rijkste gedeelten van de vaart reeds beneden de gevaren- grens van 10 milligram per duizend liter komen te liggen. De doorstroming wordt met kracht voortgezet". Het bestuur van het hoog heemraadschap „Rijnland" zou zich vandaag beraden over de juridische gevolgen van de fout op Schiphol. „Wij vinden het bijzonder vreemd, dat Schiphol op geen enkele wijze contact met ons heeft gezocht over dit voorval. We zijn daar wel wat veront waardigd over", zei ir. De Groot. DEN HAAG (GPD) De Neder landse organisatie voor internationale bijstand heeft de Spelen in Mexico aangegrepen om de anti-hongeractie dit jaar in een Olympisch tenue te kleden. Onder het motto „Wedloop voor de welvaart" met als vignet de Olympische ringen, is een krant uit gegeven, die volgende week in een oplaag van anderhalf miljoen exem plaren zal worden verspreid. Met ook nog eens 50.000 kleurige affiches en de medewerking van 15 tot 20.000 per sonen hoopt de Novib ruim tweeën- C. J. Hoogendijk terug uit Gabon: SCHIPHOL (GPD) „Zoals de Biafraanse kinderen in Gabon zijn ondergebracht zouden wij hier nog geen dieren willen houden", aldus de Arnhemse arts C. J. Hoogendijk, die gisteravond op Schiphol terugkeer de van een vijfdaagse oriëntatiereis naar Gabon op verzoek van de or ganisatie Terre des Hommes. „Er AMSTERDAM (GPD) Voor de Amsterdamse mchtbank hebben gis teren twee leden terechtgestaan van de internationale bende goudsmok kelaars die begin augustus een geraf fineerde poging heeft gedaan de Bank van Amerika op te lichten voor 600.000 dollar. Tegen beide verdachten, een 25- jarige kapper uit Melbourne (Austra lië) en een 30-jarige schrijver uit Londen eiste de officier van justitie zestien maanden gevangenisstraf met aftrek. De kapper stond terecht wegens po ging tot oplichting. Hij heeft op vrij dag 2 augustus geprobeerd op een valse overmaking uit Hongkong 145.000 dollar los te krijgen van de Amsterdamse vestiging van de Bank van Amerika. De schrijver die even als de kapper een volledige bekente nis aflegde, moest zich verantwoor den wegens uitlokking en medeplich tigheid. zijn 1100 kinderen opgevangen in ge bouwen die zich daar niet voor le nen. Er is te weinig verzorging en er zijn te weinig medicamenten". De Nederlandse afdeling van Terre des Hommes had dr. Hoogendijk ge vraagd te zien of er wellicht meer kinderen naar Nederland moeten ko men voor medische hulp. De Arn hemse arts meent echter dat de na druk van de hulpverlening moet worden gelegd op het zorgen voor geld en medicamenten. Morgen vertrekt van Schiphol een vliegtuig van de chatermaatschappij Transavia met aan boord een grote hoeveelheid, medicamenten en vita- minepreperaten die Terre des Hom mes van de Nederlandse geneesmid delenindustrie heeft gekregen. HAARLEM (GPD) „Het verder bouwen aan een gezonde vrije benzi- nehandel is in het belang van de con sument, want wanneer de vrije sta tions in Nederland zouden verdwij nen. zou de benzineprijs binnen de kortste tijd een stuk hoger liggen". Dat zei de heer J. W. C. Vetter uit Amersfoort, voorzitter van de com missie van toezicht van de in Deven ter gevestigde controledienst Op witte benzine, gisteren op een persconfe rentie in Overveen ter gelegenheid van het officieel begin van de con troledienst. Het belangrijkste doel, dat de con troledienst nastreeft is te komen tot één kwaliteitsnorm voor de hele vrije benzinemarkt. De heer Vetter zei in zijn toespraak, dat het vrije spel, dat de olieconcerns tot ongeveer 1966 in ons land hadden, eindigde bij het ontstaan van de vrije pompen. De commissie is ervan uitgegaan, dat iedere deelnemer aan deze con trole thans zijn ongeveer 150 sta tions aangesloten en men denkt er hi totaal 500 te kunnen bereiken hun benzine moeten inkopen op ba sis van een juiste kwaliteitsnorm. De heer Vetter„Deze norm is samenge steld door deskundigen en waarborgt een goede kwaliteit benzine. Een in ternationaal laboratorium zal voor de analyse zorgen. In feite betekent dit een controle op de grossier, waarbij de pomphouder wordt betrokken". half miljoen gulden bijeen te zame len. De actie tegen de honger die in sa menwerking met Unesco en Unicef- Nederland dit jaar voor de achtste keer wordt georganiseerd, wordt in de vorm van een collecte op straat en huis-aan-huis gevoerd. Novib-directeur G. J. van Vlijmen zei gisteren in Den Haag dat de an ti-hongeractie in 89 landen tegelijk wordt gehouden, en een van de weini ge particuliere activiteiten is onder de vlag van de Verenigde Naties. De projeoten waar het geld voor is be stemd worden opgesteld en uitgevoerd in samenwerking met de wereld voedselorganisatie FAO. Het doel is niet accu te hongersi- tuaties te bestrijden. Novib-directeur Van Vlijmen: „Het gaat om verbete ring van de levensomstandigheden op lange termijn in de landbouw en vee teelt, door opleiding, verbetering van methodieken en research. Sinds 1960 is dank zij de anti-hon geractie 2,1 miljard gulden geïnves teerd. Tachtig miljoen gulden daar van kwam uit rijke landen, de rest uit arme landen. ..Het is een samen werking met een tikkeltje ironie, want verreweg het grootste deel komt dus uit de arme landen zelf. Maar de bijdrage van de rijke landen is toch wezenlijk voor de uitvoering van de opgestelde projecten" aldus de No- I vib-directeur. j De projecten voor dit jaar staan in Nigerië, Ceylon. Kenia. Pakistan, Ethiopië, Columbia, Oeganda. Bolivia, Equador en de Tonga-eilanden. SCHINVELD (GPD) De 27- jarige wachtmeester bij de rijkspoli tie J. E. Bomhof uit Schinveld, is Bisteren bij de uitoefening van zijn dienst door twee Schinveldenaren neergestoken. De daders, vader en zoon. respectievelijk 60 en 31 jaar, gingen de agent met een hooivork en een knuppel te lijf, toen hij be slag wilde leggen op twee vogel- sooitjes met putters, die illegaal ge vangen waren. De wachtmeester werd ernstig ge wond aan hoofd en linkerarm. Na door de dokter behandeld te zijn kon de onfortuinlijke agent naar huis worden overgebracht. Beide verdachten zijn ingesloten. Hun zal ernstige mishandeling ten laste ge legd worden en vermoedelijk ook po ging tot doodslag. Wachtmeester Bomhof maakte gis terochtend zoals gewoonlijk een rondgang langs verscheidene adres sen, waar hij vogelvangers vermoed de. Bij een woning zag hij een vang net openstaan. Twee putters, die in de nabij heid van het vangnet gekooid ston den. wilde de heer Bomhof meene men. Dit nam de zoon niet. Hij greep een hooivork, waarmee hij de agent van het erf probeerde te ver drijven. Hij stak hem in de maak- streek, maar de stoot schampte ech ter af op de pistooltas. Alles ging toen in een razend snel tempo. De vader bemoeide zich met de zaak en probeerde de agent met een knuppel te bewerken. De heer Bomhof vluchtte achter de duiven til. die op het erf staat. Beide vo gelvangers achtervolgden hem daar. De zoon stak hem toen met de hooi vork diep in de arm. In paniek sprong de wachtmeester over de heg. Hij viel echter, waarop de va der hem met de knuppel op het hoofd sloeg. Hevig bloedend strom pelde de agent naar een woning waar men de politie en de dokter waarschuwde. ADVERTENTIE He goede merken in één zaak Den Haag Zoutmanstr 53d Tel.070-333970 HELGOLAND (DPA) De Ne derlandse vissersboot SCH 27 „On derneming 2" is gisteren bij Helgo land gestrand. Een red dings kruiser heeft de treiter los getrokken en naar de haven van Helgoland bege leid. De SCH 27 heeft lichte schade opgelopen. UTRECHT (ANP) De Neder landers behoren tot de stevige soep eters van Europa. Ze consumeren zo'n 600 miljoen liter soep per jaar. Dat is per hoofd der bevolking ruim 40 liter. De Belgen zijn echter moei lijk te verslaan, want zij hebben een hoofdelijk verbruik van niet minder dan 83 liter soep per jaar. Ook de Italianen zijn grote soepeters met 65.5 liter per jaar. Duitsland Enge land en Zweden blijven met een ver bruik per hoofd der bevolking van resp. 15.5, 1 en 5 liter ver achter bij Nederland. Deze gegevens staan in het vakblad „De kruidenier" voor de detailhandel in levensmiddelen. De Nederlandse soepfabrikan ten zijn overigens niet zo erg tevre den over de gang van zaken, omdat het grootste deel van het totale ver bruik bestaat uit zelfgemaakte soep (325 miljoen liter). Hiervan wordt ongeveer 90 miljoen liter bereid met bouillonblokjes of tabletten, de rest komt uit pakjes (300 miljoen) of blikken (25 miljoen). De prijs speelt bij dit alles een grote rol,getuige het grote succes van het cadeaustel sel op de Nederlandse soepenmarkt. Wat de smaken betreft van de soe pen is de groentesoep verreweg de meest gebruikte. Van de drie liter soep, die een gezin, gemiddeld iede re week consumeert, is er een groen tesoep. Ook tomatensoep is erg ge wild. Samen met groentesoep vormt deze variëteit de helft van de totale consumptie. De Nederlandse consument be steedt aan soep jaarlijks ongeveer 725 miljoen gulden. Daarvan is 470 miljoen voor eigen „soepbrouwsel" van de huisvrouw. De 90 miljoen li ter, die wordt bereid met blokjes of tabletten kosten zo'n 100 miljoen gul den. Aan pakjes geeft de Nederlan der jaarlijks een kleine 90 miljoen gulden uit en aan blikken ongeveer 60 miljoen. „Radicale verandering" De voormalige vice-president van Joego slavië, Djjilias, die in de VB. is aangekomen, waai- hij zes weken col leges zal geven aan de Princeton- universilteit in New Yersey verklaar de op een persconferentie dat de Rus sische bezetting van Tsjecho-Slowa- kije een in wezen „radicale veran dering" betekent van de politiek van de Sowjet-Unie. Djilas, die ander het regime-Tito meer dan negen jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, zei ,X>e bezetting van Hongarije in 1956 vond plaats in een periode van koude oorlog, terwijl de bezetting van Tsje- cho-Slowakije viel in een periode van ongekende vrede". DELFT (ANP) Eén vlucht van een supersonisch vliegtuig over west Nederland stelt zes miljoen mensen bloot aan zenuwslopende knallen. Het zal niet lang meer duren voordat dit meer dan honderd keer per dag ge beurt. Dit moet worden verboden. Zo meent de Leidse hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde prof. dr. P H. Schmidt. Hij sprak tijdens het congres voor openbare gezondheids regeling in Delft, dat aan geluidshin der gewijd is. Prof. Schmidt merkte op dat de leefbaarheid in ons land geweld i wordt aangedaan door de supersoni sche vliegtuigen. Het wordt z.i. tijd dat in brede kring beseft wordt, dat bestrijding van geluidshinder niet een hobby van een zonderling is, maar een zaak waarbij grote belangen van lichaam en geest op het spel staan. De Groningse hoogleraar in de cri minologie prof. dr. W. Buikhuizen meende dat de bromfiets voor de „brozem" meer is dan een trans portmiddel: het is een verlengstuk van zijn persoonlijkheid. Met dit be sef moet men hen uitlaatkleppen geven waardoor zij ook voor de maatschappij minder lawaaierig worden. Mr. P. Zonderland, advocaat in Amsterdam, stelde dat bij de ge meentepolitie in de grote steden een anti-lawaai-afdeling dient te worden ingesteld. Geluidshinder moet een wettelijke erkenning krijgen op het zelfde niveau als water- en luchtver ontreiniging. De medewerker van TNO Ir. J, van Eijk wees er op, dat de beschik bare kennis op het gebied van ge luidsisolatie in de woningbouw on voldoende wordt gébruikt. In zeer veel gevallen zou men voor relatief weinig of zelfs in het geheel geen ex tra kosten bij de bouw en afwerking van een huis een aanzienlijk betere -bescherming kunnen krijgen tegen geluiden uit huurwoningen en van buiten. Achteraf is verbetering meestal niet of slechts met zeer hoge kosten mogelijk. DEN HAAG (ANP) De cijfer» van sporttoto 9 luiden Aantal deelnemers: 907.289. Bruto inleg: 1.970.666,10 gulden. Pr'ijzenbedrag886.800 gulden. Eerste prijs: 266.040 gulden, 90 meldingen met 13 goed. Per kolom 2956 gulden. Tweede prijs: 177.360 gulden, 1859 meldingen 12 goed. Per kolom 94 gulden. Derde prijs: 266.040 gulden, 16.000 meldingen 11 goed. Per kolom 15 gulden. Extra prijs: 177.360 gulden, 10.200 meldingen. Per kolom 17,50 gulden. ADVERTENTIE (welk merk auto U ook hebt) Doen? Allicht! Ga vei lig verlicht de donkere winter in! Kamsteeg controleert (ook gra tis) Uw banden. Na de oontrole krijgt U het actie-embleem van het Verbond voor Veilig Verkeer op Uw voor ruit. U bent van harte wel kom op: vrijdag 18-10 van 1922 u. zaterdag 19-10 van 1016 u. LEIDERDORP v. d. VALK BOUMANWEG 2 TEL. 01710—42041 Moteer het even :n uw agenda

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7