Agnes- lyceum breidt uit Hortus Boerhaavianus in aanleg in Voorhout Klokken PIERROT Spaarbank 150 jaar MARZEN f laarzen Meer armslag voor Leidse plantentuin Zilveren geschenk Hagenaar (21) ernstig mishandeld en beroofd Musical' in L.T.S. laarzen Mej. v. d. Velden onderscheiden Afscheid van Diaconessenhuis Academische examens PIERROT GERO CASSETTES v. d. Water LEIDSE MEISJESSCHOOL NA TWEE JAAR AL TE KLEIN N.Z.H. VIERT FEEST N.J. Ti LEIDEN Leerlingen van de Chr. k ci En S hebben de afgelopen zomer sa- met een aanbal meisjes van de Nijverheidsschool „Boshuizen" n „musical" opgevoerd. Het suc- was zo groot dat een herhaling „Thomas' vakantie" niet uit Ae£ü blijven. Op uitdrukkelijk verzoek d het bestuur van de leerlingen- Sp leniging „Pretension" zijn de de- rs en de kostuums deze week weer ■oorschijn gehaald. De aula was kvol toen gisteravond het doek op- ig voor de heropvoering van dit ichj gspelletje, waarvoor de l.t.s-er P. rkema zowel de tekst als de mu- had geschreven. De liedjes bleken nog lang niet rouderd te zijn en de rollen niet :atl leerd. Aan de opvoering van dit iurrijke showt je ging het optreden een beatband en de vertoning een film vooraf. ADVERTENTIE laarzen Ilabrengt 'n lawine an alle soorten knie- irzen. lappa,aneline, suède. ljovina. Kleuren hroora tot espresso. Hakken van Jaag (extra hoog. Zoek maar uit. Warm of Teiseh. In alle prijzen. 8," 34,90 39,90 42,90 44,90 enz. LEIDEN Het Leidse St. Agnes-Lyceum is twee jaar na de feestelijke ingebruik neming aan de eerste uitbrei ding toe. Voor de ruim zes honderd leerlingen, die deze meisjesschool op het ogenblik telt, is het nieuwe gebouw te klein gebleken, vooral wan neer tijdens de studiëlessen de zes eerste klassen gesplitst worden tot twaalf klassen. Het schoolbestuur heeft in middels toestemming gekre gen tot uitbreiding van het nieuwe gebouw aan de Eij- merspoelstraat over te gaan. Al in de eerste helft van no vember gaat voor deze uit breiding, die drie lagen van elk drie lokalen met enige bijruimten zal omvatten, de eerste paal de grond in. Het Agnes-Lyceum is in de afge lopen twintig jaar sterk ge groeid. De school is namelijk in 1947 in een lokaal aan de Boommarkt met veertig leer lingen begonnen. Het leerlin gental breidde zich vooral na de ingebruikneming van het gebouwencomplex aan de Oude Vest aanzienlijk uit. In 1955 bedroeg het aantal leer lingen 285. in 1960 ruim 400 en in 1966, het jaar van het nieuwe Agnes-Lyceum, 530. Dit cijfer is inmiddels weer gestegen tot 610. Op deze luchtfoto het niéuwe St. Ag nes-Lyceum in het Hout kwartier met uiterst rechts de twee boven elkaar gelegen gymnastieklokalen. De pijl geeft de plaats aan waar bin nenkort de uitbreiding komt. Spuistraat 14, Haarlemmerstraat 53 Otterdam Schiedam Vlaardingen jMftcht Breda Tilburg LEIDEN Wanneer een aantal deelnemers aan de Boer- haave-herdenking medio november een bezoek aan het ge boortehuis van de driehonderd jaar geleden geboren medicus en botanicus brengt, zullen zij daar een blik kunnen slaan op de eerste „buitenvestiging" van de Leidse Hortus Botanicus. Deze dependance wordt thans aangelegd bij de hervormde pas torie in Voorhout, waar de beroemde geleerde als zoon van de plaatselijke predikant op 31 december 1668 het levenslicht aan- schouwde. Het samenvallen van de aanleg dertijd heeft gekweekt en voor zijn van deze „Hortus Boerhaavianus" medische arbeid heeft gebruikt, met de Boerhaave-herdenking be- De systematicus van de Hortus rust op louter toeval. Vorig jaar werd I drs. H. J. van Hattum heeft veel werk de directeur van de Hortus prof. dr.1 verzet om deze Boerhaave-aanplant W. K. H. Karstens benaderd door de mogelijk te maken, onder meer door hervormde gemeente m Voorhoutde beschrijvende nomenclatuur van met de vraag, of de Leidse planten- Boerhaaves tijd te ..vertalen" in de ten volle kunnen worden uitgebuit. De grond van de nieuwe tuin is van goede kwaliteit, zodat te dien aan zien geen kostbare voorzieningen ge troffen hoeven te worden. Met be trekkelijk geringe kosten kan deze dependance van de Hortus derhalve een waardevolle aanwinst genoemd worden. Men verwacht deze herfst de aan leg zo goed als te voltooien, zodat de tuin dan volgend voorjaar tevens een aanwinst voor Voorhout zal zijn. Een gelukkige symbiose van kerk en wetenschap. LEIDEN Ted de Braak de man van Farce Majeure heeft gisteravond in de Stadsgehoorzaal met een grote N.Z.H.-familie „een glaasje Madeira gedronken". Even als aan dit „glaasje" deden de vele aanwezigen zich te goed aan een sprankelende musioalshow, waaraan o.?. medewerkten Frans van Dus- schoten. de jeugdige zanger Theo Johst, Cornel en Monique in hun ma nipulatieshow en de Flintstones, die voor de muzikale omlijsting zorgden. Dit geschiedde allemaal op de jaarlijkse huldigingsavond van de N.Z.H.. In het middelpunt van de feestelijke belangstelling stonden de ze avond de heren B. Roman, M. D. J. Been, C. van Baardwijk, N. Wild- Sohut, J. Tukker en G. J. van der Mark. die orilangs hun veertigjarig Jubileum bij deze vervoersmaat schappij vierden en de heer M. J. Caimibier. die de kwart eeuw bij de N.Z.H. volmaakte. Met de directeur, mr. J. P A. van Ballegoijen de Jong en vele stafleden toonde ook de oud directeur, de heer N. Hortensius. zijn belangstelling voor zijn oud-me dewerkers. Voor de klankrijke inzet van deze avond zorgde de Harmoniekapel van de N.Z.H., die onder de enthousiaste leiding van de heer P. Baart zorg de voor een programma van popu laire marsen en bekende melodieën. Na een inleidend woord van de voorzitter van de feestcommis sie schonk de directeur nogmaal hij had dit, bij de viering van het jubileum in de huiselijke kring reeds gedaan aandacht aan de grote plichtsopvatting van de jubilarissen en de belangrijke plaats, welke het openbaar vervoer in de samenleving Inneemt. Snel, doeltreffend, betrouwbaar! 1 LEIDEN Twee hoofdzusters van 't Diaconessenhuis. die ruim 30 jaar haar trouwe zorgen aan de patiënten I hebben gegeven, gaan deze verpleeg - 1 inrichting verlaten. Het zijn zuster 1 Nel Urbanus en zuster Catrien Smal- lengange. In verband met dit vertrek houden zij dinsdagavond van 7 tot i 9 uur in de ontvangsthal van de Vre- deskerk aan de Burggravenlaan een afscheidsreceptie. ADVERTENTIE Arias naar Cktsta Rica Oud-pre- eident Amulfo Arias van Panama heeft politiek asiel verzocht in Costa Rica. Arias heeft sinds zijn afzetting in de kanaalzone vertoefd. Cholera in India Na de recen te overstromingen zijn meer dan 300 personen tengevolge van cholera om het leven gekomen in de Indiase sta ten Bihar. West-Bengalen en Assam. Heit bergingswerk duurt voort. Demonstratie in New York Voor het stadhuis van New York hebben 40.000 personen gisteren een demon stratie gehouden om hun sympathie te betuigen met onderwijzers, die reeds 15 dagen staken. Het was de grootste demonstratie, die ooit bij dit stadhuis heeft plaatsgevonden. Een defel van de demonstranten droeg bor den mee waarin op spoedige opening van de scholen werd aangedrongen. IN ANTIEKE STIJL ZAANSE KLOK vanaf f 156,— SCHIPPERTJE vanaf f 334,— FRIESE STAARTKLOK vanaf 135S.50 SALLANDER KLOK vanaf f 264, ENGELSE TAFELKLOKKEN vanaf f 129, Eigen reparatie-atelier HORLOGER-JUWELIER MAARSMANS8TEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 tuin belangstelling had voor de bij de pastorie gelegen terreinen. De j Hortus heeft dit aanbod gretig aan vaard en dank zij een overeenkomst tussen curatoren van de Leidse Uni versiteit en de hervormde kerkvoog- I dü in Voorhout heeft men nu de be- schikking gekregen over ongeveer een i halve hectare grond waar allerlei ge- i daan kan worden waartoe de j bestaande Hortus van 2V* hectare ge j ruimte biedt. Het ligt in de bedoeling, de Leidse I Hortus mettertijd te verplaatsen naar het uitbreidingsterrein Leeu- wenhoek waar ook een nieuw Bota- j nisch Laboratorium zal verrijzen. Deze nieuwe Hortus zal veel uitge- j strekter worden dan de bestaande In afwachting daarvan is de Voor- J houtse tuin echter een bijzonder waardevolle aanwinst. Daar kan thans plantenmateriaal worden ge kweekt voor wetenschappelijk onder zoek maar tevens nakomelingschap worden opgekweekt van beroem de bomen in de bestaande Hortus, welke nakomelingschap te ziener tijd de nieuwe Hortus kan sieren aange zien de oude bomen zelf natuurlijk niet kunnen worden overgeplant. Er zal overigens naar worden gestreefd de bestaande Hortus als park te handhaven. Een deel van het nieuwe terrein in Voorhout bestaat uit kreupelhout- bos. waarvan de intieme beslotenheid zich uitstekend leent voor wilde flo ra. Voorts is er een strook waar ge- huidige gangbare en daardoor de keuze van het materiaal mogelijk te maken. Weliswaar is het belang van kruiden voor de geneeskunde sinds de tijd van Boerhaave sterk vermin derd, maar behalve als „ëomage" aan de grote geleerde is een der gelijke systeem tuin voor de botani sche wetenschap van belang. Prof. Karstens en de hortulanus de heer B F. Bruinsma, die zich zeer intensief met de aanleg van de nieu we tuin bezig houdt en die zich dank zij deze uitbreiding van veel hoofd brekens verlost ziet. verwachten dat er mettertijd nog wel voorzieningen ten behoeve van onderhoud en ad ministratie op het nieuwe terrein aangebracht kunnen worden, waar door de thans geboden mogelijkheden LEIDEN De 70-jarige mejuf frouw W. van der Velden is met een koninklijke onderscheiding verrast. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen reikte haar gistermiddag 1 kweek' ka" worden voor wetenschap- j pelyk onderzoek. Daartussen ligt een open strook die thans met planten bedden tussen grasstroken ingericht wordt als systeem tuin. Daarin zullen speciaal medicinale planten worden ondergebracht die ook Boerhaave in de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit. Me juffrouw Van der Velden heeft als hospita veertig jaar lang studenten op kamers gehad in haar woning aan de Oude Vest. Aan de Leidse Universiteit slaag- den voor de volgende examens: se- mi-artsexamen de heren P R. F. Beetsma (Den Haag), J. H. de Haan j (Oegstgeest), G. W. Verdonk (Den Haag) en J. A. J. Yland (Leiden); artsexamen de heren S. Israels (Bla- ricum), J. H. Kraatfenhagen (Mep-j pel), Th. J. Mulder (Leiden» en J. H. j C. v. d. Wijck (Leiden). ADVERTENTIE Op het Leidse Schuttersveld LEIDEN De Leidse politie heeft met medewerking van de politie in Den Haag een 20-jarige magazijnbediende uit de residentie aan gehouden. die begin deze week een één jaar oudere stadgenoot op het Schuttersveld in Leiden heeft mishandeld en beroofd. De Hagenaars hadden in de Sleutelstad enkele cafés bezocht, toen de jongste van het tweetal op de terugweg naar het station zijn maat tegen de grond sloeg en ernstig mishandelde. De mishandelde knaap, die een kaakfractuur en een hersenschudding opliep, werd van 155.- beroofd. De vechtlustige Hagenaar kon in de kraag wor den gepakt, nadat zijn regenjas en colbert op het Schuttersveld waren gevonden. De jongeman heeft zijn wandaad pas na lang durige verhoren bekend. Hij is vandaag voor de officier van justitie in Den Haag geleid. Wondermooi zoals het een bij het ander past WMF Hardpleelcouvnrls en luxe artikelen. Een begrip in kwaliteit en vormgeving. Ook gua prijs zeer aantrekkelijk. Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 2077 KritclJLien de direelem de heer P. P. de Koning, in het middelpunt van de belangstel- i bond, directeuren van zusterinstellin- i veloppe met inhoud had ontvangen, ling stonden, hebben zeer ve- gen en voorts vele figuren uit de Ne- in „De Beukenhof" in Oegstgeest een| iii derlandse bankwereld, len gelukwensen aangeboden. In een vitrine Opmerkelijk groot uit alle j het personeel delen van de stad waren zij ge komen was de belangstel ling van de spaarders, die hun vertrouwen nu al zovele jaren aan deze spaarbank schenken. Van de zijde van het gemeentebe-/ stuur waren deze middag aanwezig de burgemeester, mr. G. C. van dei- Willigen, de wethouders C. J. Piena. de burgemeester van Oegstgeest, jhr. T. A. J. van Esing?-. de voorzitter,ir. een geschenk van lag deze middag voor ieder openbaar de legpenning van de gemeente, welke op 2 oktober aan het bestuur van de jubilerende spaar bank was aangeboden. Wederkerig had ook het Spaar- i tankbestuur een geschenk voor de j gemeente: een in zilver gevatte bor- 1 stel (toilet) uit 1666, voorzien van het Leidse keurteken. Het symboliseerde de dank van het bestuur voor de gastvrijheid deze middag in „De La kenhal" genoten. Met enkele woor den overhandigde de voorzitter dit A. Sitsen en enkele bestuursleden j geschenk aan de burgemeester voor van de Leidsche Vereeniging van plaatsing in het museum. Industriëlen, de vice-voorzitter en Na afloop van de receptie werd het secretaris van de Ned. Spaarbank- personeel, dat reeds eerder een en- diner aangeboden. Op de bovenste foto bieden spaarders hun felicitaties aan. daaronder het geschenk van het Spaarbankbestuur. (Foto's L.D./Holvast), ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 IJDAG 18 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 5!. (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3