Onrust in Academie Beeldende Kunsten tmtck „Wonder der liefde" Slik de pijn weg. Blut-und-Boden van Amerikaans makelij Trein uit Katanga' scassie met prof. Vroom imoeshaan- artikel der de loep Vestdijk ontvangt ere-medaille gemeente Doorn Jewtoesjenko verboden lekasin Een Rinck: dat is een ander woord voor 'n bril Best geschorst voor twee Europa Cup wedstrijden Polocompetitie JDAG 18 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T [STERDAM (ANP) Prof. dr. N. R. A. Vroom, voorzit- an het College van hoogleraren der Rijksacademie voor ide kunsten, is het gistermiddag moeilijk gemaakt zijn tioneel verslag te doen over de ervaringen opgedaan in gelopen studiejaar. Hij sprak over tijd en plaats van de jtademie en trachtte daarbij de aangekondigde structuur- mwing toe te lichten voor leerlingen van de academie en gelen. nieuwings-experimenten is besloten opdat gereageerd kan worden op een snel wisselend maatschappelijk be stel. Dit is al enkele jaren aan de. gang en bij herhaling in openbare zitting van het ocllege van hoogle raren aan de orde gesteld. Het lijkt ons niet voldoende het onderwijs te beperken tot een con centratie op het nieuwere dogma van de actuele eigentijdse kunst, zoals klaarblijkelijk in bepaalde klingen wordt gewenst, vooral niet nu we met een voorzichtige ontdogmatise- ring begonnen zijn. Prof. Vroom suggereerde een vernieuwing van de Prix de Rome om het op dc ecademie in eerste instantie gevorm de talent na de studie enige bege leiding te geven. „Wij zijn gaarne bereid", zo be sloot prof. Vroom zijn herhaaldelijk onderbroken rede „ond'anks de spraakverwarring van het ogenblik, de dialoog voort te zetten Na afloop van de zitting heeft prof. Vroom geruime tijd gediscus sieerd met leerlingen en anderen in totaal ongeveer 30 mensen die daartoe de wens hadden geuit. Deze discussie verliep in een prettige sfeer. kei van de leerlingen pro lan dit te beletten, door in ka te klappen, te sehreeu- hardop mee te lezen met de hoogleraar te zeggen had. «j de aanvang van de rede een zwarte tas naast eekgestoelte, waaruit een bruin schuim oprees, dat niet meer kwaad deed dan i vaas met bloemen te be- Prof. Vroom werd er niet zjjn stuk gebracht en de nze parlementaire redactie) HAAG (GPD) Minister (Binnenlandse Zaken) gaat of de bevoegdheid van bur- s om culturele manifesta- rbieden, moet worden her- Tijdens de discussie met prof. Vroom genodigden aanvaardden de gang van zaken met gelatenheid. Prof. Vroom zei o.a. dat op ver schillende punten tot partiële ver commissie voor Bin- Zaken uit de Tweede Ka- bt de socialist Voogd het e Haarlemse burgemeester toneelstuk Smoeshaan berde. slist noemde het betrokken (221 van de Gemeente- trekt onhoudbaar, ook al burgemeester als die van de hele burgerij van zijn iondig kan verklaren. beloofde artikel 221 n bekjjken bij de her- de gemeentewet, waar- ;t ogenblik wordt gewerkt. DOORN (ANP) Aan de schrij ver Simon Vestdijk zal morgen ochtend in verband met zyn 70ste verjaardag de eremedaille van de gemeente Doorn worden uitgereikt. De uitreiking zal geschieden in de woning van de auteur. MOSKOU Een toneelstuk van de Russische dichter Jewtoesjenko, waarin kritiek wordt geleverd op het Stalinisme en het antisemitisme, is zonder opgave van redenen afge voerd van het repertoire van een theater in Moskou. Het stuk heet ..Waterkrachtstation Bratsk", j Jewtoesjenko. op wie al herhaal delijk kritiek is geoefend, zou wegens zyn bedekte aanvallen op het Sow- i jetrussische beleid, een protesttele gram aan de Russische leiders heb ben gezonden, waarin hy de bezet ting van Tsjecho-Slowakye veroor deelde. Ook de 51-jarige roman schrijver Simonow zou een dergelijk protest hebben gezonden., (ADVERTENTIE) de snelle en zekere pijnverdrijver Dit is een leesbril. Onbelemmerd vooruit kijken - dank zij de halve maan glazen ook de kleinste letter tjes in de krant uitstekend leesbaar. Prijs 38.40. Een Rinck. Dat is een bril die rekening houdt met uw persoonlijke wensen. Leverancier van alle Ziekenfondsen Botermarkt 1 Leiden Telefoon 01710-25036 LONDEN (ANP) De Internatio nale Voetbalfederatie (FIFA» heeft George Best, die woensdag tijdens de tweede wedstrijd tussen Manchester United en Estudiantes voor de We reldbeker voor clubs uit het veld werd gestuurd, voor de eerstkomende twee wedstrijden van Manchester United in het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen ge schorst. Dit houdt in dat de Mancu nians in de twee wedstrijden tegen Anderlecht zonder de Britse voetbal ler van het jaar moeten uitkomen. De Argentijn Medina, die ook voor tijdig de kleedkamer moest opzoeken, is voor twee wedstrijden van Estu diantes in een toernooi van de Zuid- amerikaanse Voetbalbond geschorst. Vyf spelers van Estudiantes zyn uit het veld gestuurd gedurende de achttien wedstrijden, die Estudiantes voor het Zuidamerikaans kampioen schap en de Wereldbeker speelde. Pa- chamo moest twee keer voortijdig de kleedkamer opzoeken, Conigliaro, Ve- ron, Manera en Medina eenmaal. De Engelsen kunnen blijkbaar toch wel waardering voor de keiharde strijdwijze van Estudiantes opbren gen getuige het feit dat de club voor dinsdag door Arsenal is uitgenodigd als tegenstander te fungeren en woensdag door Birmingham City. De spelers van Estudiantes krijgen voor het veroveren van de wereldbe ker voor clubs ieder een bedrag van 2,5 miljoen pesos (bijna 26.000 gul den). LEIDEN De waterpolocompeti- tie voor jeugdploegen wordt morgen voortgezet met de wedstrijd tussen SVH (Hillegersberg) en de Zijl In het Sportfondsenbad Noord te Rot terdam. De Leidse jongens hebben een goede kans deze wedstrijd in winst om te zetten In het Sportfond senbad te Katwijk wordt een streek- derby gespeeld: zaterdagavond ont moeten de jeugdploegen van BZ en PC uit Bodegraven en het Goudse GZC elkaar. Dit kan een open strijd worden, waarin het moeilijk is een favoriet aan te wijzen. De heren van Sleutelstad hebben zondag een lange reis voor de boeg: zy gaan dan naar Enschede voor de wedstrijd te gen ZCE in de 6de ronde van de be kercompetitie. Het programma voor zaterdag in Katwijk vermeldt de volgende wed strijden: 19.00 urn- Sleutelstad 1— Woerden 1 (heren)19.30 BZ en PC —GZC (jeugd)20.00 LZC—de Zyl a (jongens): 20.20 DKD 1—LWV 1 (he ren); 20.50 LZC 4BZ en PC 4 (he ren); 21.10 de Zyl bBoskoop (jon gens); 21.30 Sleutelstad 2LZC 2 (heren). Dinsdagavond vinden in het Goudse Spaardersbad de volgende ontmoetingen plaats: 20.00 uur Donk —BZ en PC b (meisjes)20.15 ZPS 1 Sleutelstad 1 (dames); Woerden 2 —BZ en PC 5 (heren)BZ en PC 3— LWV 1 (heren); 21.20 BZC 1—de Zijl 1 (heren). LUXOR Oswald Kolle's film „Het wonder der liefde" is dan eindelijk in Leiden en mis schien kan hij daarmee het zo veelste huwelijk in het goede spoor zetten. Deze 39-jarige Duitse schrijver en journalist (vijftien jaar getrouwd, vader van twee kinderen) van het weekblad Neue Revue zette zijn les In liefdeskunst (voor echt paren) in beeld nadat hij ja- enlang was geconfronteerd met veel onverstand en misverstand en een ontstellend gebrek aan kennis op het gebied van de seksualiteit, zoals dat tot uiting kwam in brieven van zijn le- aers. Veel Duitse lezers schrij ven hem „de redding van hun huwelijk" toe. Dat is al heel wat. maar Kolle wilde méér Deze erkende deskundige in de seksuologie wilde een groter be reik voor zijn waarschuwende vinger. Vandaar de film. Een film die een zo groot mogelijk publiek verdient, zowel echtpa ren met opgroeiende kinderen, als jongeren (maar toegang 18 jaar Want Kolle heeft heel wat te vertellen. Hij heft zijn vinger op tegen ouderen die hun nog nietsbegrypende kin deren inprenten dat seksualiteit vies en goor is („Maar wat moe ten ze dan van het huwelijk ver wachten?" vraagt Kolle) en te gen echtparen vier huwelijk een sleur wordt, wegens een gebrek aan variatie in het liefdesspel. Twee kortsluiting-situaties (mis schien wel de belangrijkste) schetst Kolle uitvoerig in to neelstukjes": De man heeft bij zijn verove ring van het meisje te snel toe- getast, met als gevolg dat zyn vrouw seksueel gefrustreerd is en nu maar moeilyk enig genot aan de geslachtsdaad kan belp- ven. Ze is de man blijven zien als een onbeheerst beest („Te derheid", zei Kolle". is uitermate belangrijk). De andere situatie is hieraan tegengesteld: Na zeven huwe lijkse jaren laat de man zijn Engelchenop zoek naar liefde STUDIO Het onschuldige meisje van het platteland, dat aan de gevaren van de grote stad dreigde ten onder te gaan, konden we vroeger in heel wat film tegenkomen. Maar het is een verschijning uit een verle den tijd. In onze dagen van openhartige sex men behoeft het lifstje van de Leidse bios copen in deze week maar na te gaan past zij niet meer. In tegendeel. De Nederlandse pro ducent Rob Houwer laat in zijn film „Engelchen" tot stand gekomen onder regie van Marran Gosov een meisje juist naar de grote stad gaan. omdat zy in haar kleine woon plaats geen ervaring in de „liefde" kan opdoen. Het blijkt althans in deze film ook in München niet zo gemakke lijk. De blonde Katja (Gila von Weitershausen) solliciteert wel bij een groot aantal jonge mannen. maar geen van al len voelt ervoor haar spelletje mee te spelen. Het kost haar heel wat moeite een partner te vinden. En dat lukt dan op een moment, dat zij eigenlijk de moed al heeft opgegeven. Met het onthullen van de in houd hebben we in feite alles wel over dit filmpje gezegd, wat er te zeggen valt. De ove rige onthullingen kan men al leen maar zien. En Gila von Weitershausen is wel prettig om naar te kijken. Maar erg hoog grypt het verhaaltje, dat het duo flouwerGosov om haar heen heeft gebouwd, beslist niet. Het is vlot in beeld ge bracht en dat is dam wel de gTootste verdienste. Om de wereld in 80 dagen LIDO Een legertje sterren van het witte doek kam mem tegenkomen op de reis om de wereld, die wylen Michael Todd jaren geleden maakte. En dat natuurlijk in de voetsporen van Phileas Fogg, die schitterende creatie van de beroemde Jules Veme. Fogg wedt in een Londense club. dat hij in zyn tijd schier onmogelijk! een reis om de wereld in tachtig dagen kan maken. Helaas, hij komt net even te laat binnen tot dat blijkt, dat hij een dag winst heeft geboekt door „te gen de zon in" te reizen. Leest de jeugd de boeken van Jules Veme nog. die waarlijk grote Franse ziener die in tal van werken een verrassende blik op de toekomst wierp? Met „De reis om de wereld" toonde Ver ne een andere zijde van zyn ongewoon talent. Wie het boek heeft gelezen, moet niet verzuimen ook de film te gaan zien en wie dit werk van Jules Verne niet kent. mag dit even min verzuimen. Dankzij de me dewerking van sterren als Da vid Niven, Catinflas, Robert Newton, Shirley Maclaine, Charles Boy er, Martine Carol, Noel Coward, Mariene Dietrich en vele. vele anderen, is men ooggetuige van een even span nende als amusante reis! f W 4t> t f i f vrouw verkommeren: hij is druk bezig met zyn werk. Een „over stapje" van zijn vrouw kan het gevolg zijn. Kolle vertelt nog veel meer. Terwijl de echtparen elkaar ein delijk weer gevonden hebben en prachtig in beeld gezette om strengelingen worden voorge schoteld. waarbij het soms moeilyk is hoofd en bijzaken te te ontwarren, becommenta rieert hy min of meer de scènes („Het is een misverstand dat de vrouw altijd passief moet zyn. De beide partners moeten even actief zijn".). Eigenlijk is de film van Kolle geen film. Wel 'n knappe en ge durfde documentaire. Alleen het begin is zwak: een soort t.v.- fomm met „Wie van de drie" waarin Kolle met twee Duitse hoogleraren van gedachten wis selt over seksuele problemen, Martin tRégis Valléei en Claudia (Katarina Haertel) hebben het „wonder der lief de" eindelijk weer ontdekt. waarschijnlijk om het weten schappelijk karakter van de do cumentaire te accentueren. Filmtechnisch li/kt dat nergens op, want een film vraagt om béélden en datgene wat werd verteld had Kolle best in zijn commentaar kwijt gekund. Niettemin is de film vermoe delijk voor velen een uiterst leer zame documentaire, die een kritische analyse van het eigen nuwelyksleven bevordert. Al zul len er ook vele echtparen zijn, coor wie de geschilderde tafere len en de behartigenswaardige opmerkingen van Kolle niets nieuws bevatten, want er zijn per slot van rekening hele goe de boeken Sexfilm met veel humor REX „Bemin je naaste maar vergeet je vrouw niet" is een Deens filmprodukt, waar seks hoogtij viert. Echter nooit op een aanstotelijke manier. De Scandinaviërs denken nu eenmaal over bloot (in de film meestal maar ten dele) anders dan in deze lage landen door gaans het geval is. Wanneer seks gepaard gaat met gezonde humor, zoals in deze film. kan men zich er best een groot uur mee vermaken. Het filmverhaal doet wat kolderachtig aan, maar hoeveel onzin wordt er niet ten beste gegeven in films, die tóch interessant en zelfs boeiend zijn. Sven Gjeholm is een schrij ver van seks-boeken aan de lopende band. Hij houdt er als het ware een boekemfabriek op na. Hij werkt op drie schrijf machines tegelijk, schrijft de meest schaamteloze dingen, maar is ten aanzien van zijn knappe partnerin zo koel als het maar kan. Geen wonder dat het meisje naar iets anders verlangt. De schrijver ont vlucht de stad en vlucht met zyn Brit naar een bergdorp in het noorden, waar hy de rust meent te kunnen vinden om daar geconcentreerd te werken. Het pakt anders uit. De bewo ners voelen zich gegeneerd en gekwetst in hun zedigheidsge- voelens (met zonder huiche larij overigensen trachten hem op hardhandige wijze weer kwyt te raken. Dan komt het geld om de hoek kijken: .geld dat niet stinkt". De aanwezig heid van de sex-schrijvea- bracht duizenden toeristen naar het dorp. dat daardoor welvarend werd. De kroeg baas weet anderen er toe te bewegen om te trachten de schrijver te behouden. Er wordt een wild sex-feest georgani seerd met als toppunt het be zoek van de dominee, waarbij de lach niet van de lucht is. Er volgen nog heel wat span nende verwikkelingen de vlucht van Brit met een jon ge berg boer naar de amuse ments wijk van een grote stad maar het eind van het lied is een aantal gelukkige bruidsparen. In deze Deense film speelt o.m. de Nederland se Vivi Bach een der hoofdrol len. Reflections in a golden eye CAMERA Een stukje Ame rikaans „Blut -und -Boden-" werk zo zou men in de erste plaats „Spel met de zonde" (Reflections in a golden eye), deze week in Camera, kunnen kenschetsen. Marlon Brando speelt een potentieel homoseksuele echtge noot van vlinderachtige Elisa beth Taylor die een overspelige verhouding heeft met een col lega van haar man wiens echt genote sterk neurotisch is. John Huston maakt danzy al lerlei half-verwerkte theorieën en filosofietjes op het gebied van de psychiatrie, sociologie, seksuologie en nog enkele we tenschappen van dit verhaal de geschiedenis van de onvol tooide driehoksverhouding van homoseksueel - heteroseksueel- bi-seksueel. Dit alles tegen de achtergrond van ed „eeuwig zingende" Amerikaanse wou den. Majoor Weldon is leraar in een opleidingskamp voor jonge militairen. Briljant maar b'y vrouwen impotent. Zijn domi nerende vrouw zoekt en vindt voor dit gemis compensatie tij dens beider paardritten door de bossen. Deze kolonel kan thuis bij zyn neurotische vrouw ook niet vinden wat hij nodig heeft. Door onvermorgen zich notg langer anders voor te doen als hij is, forceert majoor Wel don tenslotte een verliefdheid op Williams. Een zonderlinge soldaat die via paarden ook weer iets met mevrouw Wel don te maken heeft. Williams is op zijn manier verliefd op deze vrouw maar beantwoordt onbewust ook de gevoelens van majoor Weldon. Deze komt achter Williams voorkeur voor zijn vrouw en doodt hem. Er zitten zeker wel aardige stukjes in „Reflexuens in a golden eye", zoals daar waar Weldon spreekt over het feit dat een echte seksuele bevredi ging nooit abnormaal kan zyn. Over het algemeen komen Hus tons goede bedoelingen er ech ter niet uit. In de eerste plaats spreekt hij zichzelf met die mengelmoes van allerlei ideeën voortdurend tegen, in de twee de plaats weet hij zelden ver der dan enkele centimeters be neden de oppervlakte door te dringen. Bepaald vervelend is zyn voortdurend gezwaai met het noodlot via allerlei woeste natuuropnamen. Elisabeth Taylor speelt een rol die wel een beetje lykt op die in Virginia Wolf. Misschien wel een beetje te veel, want zy is weer precies de sloerie uit deze succesrijke film. Mar lon Brando is gewoon een ka rikatuur van zichzelf. Over de andere acteurs valt weinig te zeggen. Het camerawerk in „Spel met de zonde" is zoals na lezing van het bovenstaan de te verwachten viel „roman tisch" en in vele „multi-colo- ren". UU" '«5, TRIANON Een knap ge filmde maar keiharde film: deze „Laatste trein uit Katanga" met het spannende relaas van een huurlingenactie in Kongo Die bloedige strijd ligt gelukkig al weer jaren achter ons, maar de herinnering is nog levendig ge noeg om belangstelling te wek ken voor de meedogenloze schil dering van een (gefantaseerde) poging om een schat van bijna 200 miljoen gulden aan diaman ten in veiligheid te brengen. Die schat ligt in de kluis van een Belgische mynbouwondeme- ming in Fort Reprieve, waar ook ruiip zestig burgers, in dodelij ke vrees voor de bloeddorstige Simba's, op hun redding wach ten. Samen met zijn trouwe metgeze. de neger- sergeant Ruffo, stelt kapitein Ourry een trein van een paar open wa gens en een rijtuig samen voor de gevaarlijke onderneming. Veertig geselecteerde neger-sol daten, de ex-narf Henlein en een permanent dronken Britse dokter staan hem bij. Het is on- Een scène uit ,JDe laatste trein uit Katanga". V.l.n.r. Y vette Mimieux. Rod Taylor en Jim Brown. doenlijk de zeer dramatische reis van Curvy en de zynen en de ongelooflijk spannende stryd om zijn doel te bereiken in en kele regels samen te vatten. Heldhaftige opoffering zoals van de dokter, die zich zijn me dische plicht herinnert en smerige moordpartijen wisselen elkaar af. Het drama bereikt zijn hoogtepunt als Currv de even brute als laffe Henlein in een gevecht op leven en dood afmaakt, nadat deze uit winst bejag Curry's beste vriend Ruf fo op beestachtige wyze om het leven heeft gebracht. Maar Ruffi's laatste gesprek blijft Curry in de oren klinken: jy vecht voor geld, ik vecht voor het geluk van mijn land. En dan stelt Curry zichzelf onder arrest en geeft de inlandse kor poraal Kataki opdracht hem uit te leveren aan de krijgsraad we gens moord op Henlein

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 27