Te duur voor Nederland Estafetteploeg stelt teleur Koude douche hockeyploeg Water poloteam komt steeds meer op dreef Blauw oog Bezorgd Lijn Loeveseijn zocht geen verontschuldigingen ni Eerste zwemgoud voor de V.S. ËÊ0 Negen-één tegen Japan Nederlaag tegen Kenia: 2= VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD jk"was"uiïgëteld (Door Fred Racké) MEXICO STAD (GPD) Jan Derksen zei later: „Het was die wind. Het waaide veel harder dan bij Trentin". Maar Lijn Loevesijn vatte het anders samen, in drie krachtige kreten, die alle drie hetzelfde zeiden: „Ik had de macht niet meer, ik kon niet meer, ik was uitgeteld". Geen wind, geen verontschuldi ging, een erkennen van de macht van de sterkste. Dat was Pierre Trentin, 28 jaar, kostbaar, jarenlang gekweekt produkt van de Gaullistische opleidingsschool, die tot doel heeft Frank- rijks glorie tot diep in de sportwereld uit te dragen. Trentin: „Ik had op een hoge plaats gerekend. De kilometer tijdrit ligt mij. Dat wist ik, al waren er wel dagen waarop ik faalde. Bij u, in Amsterdam, bijvoorbeeld. Maar dat ik hier zó ver zou moeten gaan Nee, dat had ik niet verwacht". Pierre Trentin lag minutenlang uit geteld op het middenveld. Toen hij op de houten piste van de Olympus zijn wonderlijke kilometer in een nieuwe wereldrecordtijd had af reed hij ogenschijnlijk hoofdschuddend nog een ronde uit. Maar Pierre Trentin maakte die be weging niet uit verbazing over zijn eigen prestatie. Trentin was duizelig. Trentin zag de baan opeens merk waardige golvende bewegingen maken. En tenslotte tuimelde hij in het gras. Toen waren er weer de wit- e mannen met de zuurstof fles: het vertrouwde beeld van Me xico '68. Niettemin, dat wereldrecord was er. En ook Lyn Loevesijn, die wel licht brons had kunnen winnen, moest tot het uiterste gaan om ten slotte een zesde plaats in te nemen in de merkwaardige rij van tijdrit specialisten. die allemaal een vage hoop hadden gehad op een medaille. Ook Lijn Loevesijn lag in het gras. De zuurstof fles hoefde er niet bij, maai' de Amsterdamse jon- had wèl tientallen minuten nodig om by te komen van een inspanning, die hem op dat moment niet eens verder bracht dan een vierde plaats, omdat op de tijdrit van een kilome ter tegenwoordig de verschillen wor den gemeten in honderdsten van een seconde. Fracties, die over een me daille beslissen. Een enkel duwtje méér, een nóg scherper langs de baanrand sturen, kunnen gul den winst betekenen. En de kracht om op dat ene moment, vlak vóór het ingaan van de laatste bocht, het ritme nog te handhaven. Want dóar ligt het breekpunt, na negen honderd meter ongeveer. Pierre Trentin, de sluwe vos, geschoold in dit vak als geen ander, omdat hij als betaalde amateur niet anders te doen heeft dan te leren, Pierre Tren tin wist dat. En hij kon op het „breekpunt" waar vrijwel elke deel nemer sneuvelde nog even aanzetten. Op weg naar goud. Lijn Loevesijn kon dat. niet. De Ne derlandse renner, steunend op de wetenschap dat hy van vrijwel alle deelnemers de snelste tweede ronde kon maken, stoof razend hard naar die laatste bocht toe. „Wielerprofes- sor" Jean Bobet op de tribune op dat moment: „die jongen gaat goud ha len". Maar ook Loevesyn brak. Ook hij had de krachten niet voldoende verdeeld. Zoals vele anderen: ,jk kon niet meer". Toch bleef ook Lijn Loevesijn maar twee tienden van een seconde van dat nieuwe wereldrecord af. Toch verpletterde ook hij het Olympisch record van Santé Gaiacr- doni, dat nu nog maar net een.ze ventiende plaats zou hebben opgele verd. Hard Het ging ontstellend hard op de houten piste van Mexico. Zo hard dat het menselijk oog en de oude, ver trouwde chronometer dat niet eens meer kunnen registreren. O, lang niet meer.want achter de ongrijp bare Trentin finishte de Deense we reldkampioen Fredborg, die.twee honderdsten van een seconde minder nodig had dan de „bronzen" Poolse stylist Kierzkowski. Ver vóór dat finale-geweld, in de ochtenduren, waren de achtervolgers overigens al bezig geweest formida bele tijden te registreren. Een tu multueus toernooi, dat vandaag voor gang vindt en waarin Mogens Frey, de Deense „vaste gast" bij dit soort wedstrijden, tenslotte een tijd van 4.991 ietr egistreren. Dait was overi gens in de tweede ronde. In de eer ste reeks ontmoetingen had dezelfde Frey de Nederlandse kampioen Fe- dor den Hertog ingelopen. Men had Fedor deze schande (en 6chade: het moreel van de kwetsba re renner kreeg weer eens een flinke tik) kunnen besparen. De afgelopen dagen was immens al gebleken dat Den Hertog tegen deze specialisten kansloos was: een verschil van zeker tien. seconden met del „aatste acht" lag in het verschiet. En bovendien kon men van een coureur, die, vech tend als een leeuw, op de wèg ons land goud had helpen schenken, niet verwachten, dat hij in één dag de souplesse zou terugvinden, die nodig is op een superieure piste als deze. Fedor den Hertog had vandaag ge rust thuis mogen blijven. De uitslag van de 1000 meter tijd rit luidt: 1. Pierre Trentin (Fra.) 1.03.91 (wereld- en Olympisch re cord), 2. Niels Fredborg (Den.) 1.04.61, 3. Janusz Kierzkowski (Pol.) 1.04.63, 4. Gianni Sartori (Ita.) Na zijn gouden rit ligt Trentin op het middenveld naar adem te snakken. 1.04.66, 6. Lijn Loeveseyn (Ned.) 1.04.84 7. Joselin Lovell (Can.) 1.05.18, 8. Sergej Kravtsov (Rus.) 1.05.21,9. Jesé Pittard (Arg.) 1.05.57, 10. Herbert Honz (W.-Dl.)l. 05.61. De Deen Mogens Fry (4.37.54 in de kwartfinales, een nieuw Olym pisch record), de Fransman Rebil- lard (4.39.87). de Zwitser Kurman (4.45.94) en de Nederlandse Austra liër Bylsma (4.41.66) bereikten de halve eindstryd in het achtervol- gingstoemooi. MEXICO STAD (ANP) Na de feestroes over het goud in de ploe gentijdrit op de weg zijn de leiden de figuren van de KNWU aan het rekenen geslagen en tot de con clusie gekomen, dat het deelne men aan de wereldkampioen - schappen-1968 in Uruguay een on betaalbare zaak wordt. Zoals be kend had chef d'équipe Zwarte- poorte na het gouden succes aan gekondigd, dat het viertal zeker naar de strijd om de regenboog- truien zou gaan. Bij de berekening van de kosten moest men echter uitgaan van mo gelijke successen ook op de baan, zodat de mogelijkheid bestond dat tenminste nog twee renners (ge dacht werd aan Jansen en Loeve syn) uitgestuurd zouden moeten worden. In totaal zou die uitzending dan tus sen de veertig- en vijftigduizend gulden gaan kosten en dat bedrag kan de KNWU niet opbrengen. Na overleg tussen Mexico en Den Haag en na nauw contact met de in Mexico vertoevende Unie-voor zitter P. van Dijk, is dan ook be sloten, dat Nederland definitief niet aan de wereldkampioenschap pen zal deelnemen. De medaille winnaars zullen dus met de rest van de Nederlandse Olympische ploeg op 30 oktober 's avonds op Schiphol aankomen. MAXICO STAD Na afloop van dé donderdag geroeide hal ve finales ontstond er een vechtpai-tij in de perska mer, waarbij een Mexicaan se verslaggever van middelbare leeftijd een blauw oog opliep. De dader was een Mexicaanse roeier, die de perskamer was binnengedrongen om de Mexi caanse verslaggevers duidelijk fce maken, dat hy ontevreden was over hun berichtgeving. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ MEXICO STAD (ANP) In een verloren hoekje van de interviewruimte van het Olympisch zwembad sprak de af tredende bondscoach Kerkhoven: ,,Ik ben tevreden. We hebben goed zwemmen laten zien. Als Klenie Bimolt op de schoolslag drie seconden sneller was geweest, hadden we ons doel bereikt: het evenaren van de prestaties op zeeniveau". De woorden van de bondstrainer klonken hol door de betonnen ruimte en von den geen weerklank. Geweld MEXICO STAD (ANP) Het Nederlandse waterpoloteam, dat eerst na veel discussies door hpt NOC waardig werd bevonden te worden afgevaardigd, rechtvaardigt i keuze met elke wedstrijd meer. Na de overwinning met 95 op Griekenland, de 81 zege op Me xico, werd donderdag het in water- polokiringen aanzienlijk hoger ge waardeerde Japan zelfs met 9—i verslagen. Het totaal van zesen twintig doelpunten in drie wedstrij den is op zichzelf al een bewijs van de aanvalslust van de Nederlanders. Temeer als men weet dat vrijwel seen van die treffers uit straf wor pen tot stand is gekomen. Tegen Japan kreeg Nederland één straf- worp te nemen, die werd benut door Nico van der Voet. Japan kreeg er ook een. maar Eppie Kroon ranselde de bal met een schitterende reactie Pit zyn doel. Nico van der Voet was de grote man in deze ontmoeting. Zijn ploeggenoten maakten dank baar gebruik van zijn zwemsnelheid en technisch vermogen. De Hage naar scoorde zes doelpunten: twee een omhaal, waarbij hij bijna onder water werd gedrukt door een op hem hangende tegenstander, twet- ®#t een afstandschot, één uit een strafworp en één na een combina tie met Fred van Dorp. Nico van r Voet had echter ook schuld aan de enige Japanse treffer, toen hij in de derde speeltijd zijn directe tegenstander een ogenblik vergat te schaduwen. In deze periode liet ooaoh Jansen bij de stand 40 van de basis-ploeg alleen Hoogveld, Van Dorp en Van der Voet in het water André Hermsen. Hans Parrel en t Bongers pasten zich goed aan. De laatstgenoemden werden als be- 'ng ook in de vierde speeltijd ge- idhaafd, toen Nederland los brandde met een slotoffensief, dat de stand van 51 in enkele minu ten op 91 bracht. Verdere uitslagen in Groep B: ItaliëOost-Duitsland SlaviëMexico 90. De stand is nu: 54, Zuid - Nederland 3 3 0 0 6 26—7 Italië 3 3 0 0 6 24—7 Zuid-Slavië 3 2 1 0 5 266 O.-Duitsland 3 1 1 1 3 20—13 Griekenland 3 1 0 2 2 19—23 Japan 3 1 0 2 2 11—25 Ver. Ar. Rep. 3 0 0 3 0 9—30 Mexico 3 0 0 3 0 5—29 De landen, die op de eerste dag de strijd werkelijk aandurfden, Hoe kon het ook anders? Op een maalden niet om persoonlijke of moment dat Australië en Rusland ploegrecords. Australië, dat enkele het machtige Amerika opjoegen j weken geleden nog volkomen onge- naar nieuwe wereldrecords op de j vaarltfk werd geacht,brandde met 4 x 100 meter wisselslag dames en i zulk een geweld los, dat de verse de 4 x 100 meter vrije slag heren. ploeg van de Verenigde Staten (in de leek een tevredenheidsbetuiging van series waren reserves opgesteld) na Nederlandse zijde lichtelijk buiten j de schoolslag nog geen voorsprong de orde. Er was integendeel reden van enige betekenis had kunnen op- tot enige bezorgdheid, want zelfs bouwen. „Ik had harder moeten en Ada Kok, die als enige in staat I kunnen gaan." verklaarde rugslag- wordt geacht het Nederlandse zwemster Kay Hall na afloop met zwemprestige hoog te houden was in de finale van de 4 x 100 meter wis selslag. die Nederland afsloot met een voorlaatste plaats (4.38.7). op de vlinderslagbanen niet de snelste ge weest. Haar tussentijd was 1.05 5, die van de Australische Lyn McCle- ments 1.05.0 en die van de Ameri kaanse Ellie Daniel zelfs 1.04.8. Op het persoonlijke nummer zullen de Amerikanen ook nog Toni Hewitt en Sue Shields in de stryd werpen, die vrijwel gelijkwaardig zijn aan Ellie Daniel, zodat er voor Ada Kok bit- dichtgeknepen ogen. „Ik wist niet wat me overkwam, Judy Playfalr liep zelfs op me in," zei de wereld recordhoudster op de schoolslag Catie Ball. Ellie Daniel worstelde Zich op de vlinderslag centimeters verder weg van Lynn McClements en Sue Pedersen, die woensdag haar vijftiende verjaardag had gevierd, stelde uiteindelijk de overwinning veilig. De Amerikaantjes keken niet eens op van de nieuwe wereldre cordtijd van 4.28.3. „Als we ons niet om onze tegenstanders hadden be ter weinig ruimte op het ere-podium j hoeven te bekommeren, zouden we ven, indien zij het niet nog sneller zijn geweest," vertelden dan „op zeeniveau"I zij in koor. Geen rol Nederland speelde in dit heroïsche gevecht geen rol van betekenis. Met een betere bezetting op de school slag had wellicht een derde plaats tot de mogelijkheden behoord. „Ik heb met de gedachte gespeeld Mar- jah Janus in de finale op te stellen," aldus Kerkhoven. „Maar tenslotte was zij niet duidelijk sneller geweest MEXICO STAD (ANP) Een strijdvaardig Kenia heeft het Nederlands hockey-elftal donderdagmiddag een koude douche bezorgd. Onze landgeno ten, die zich de dag te voren tegen Groot-Brittannië zo prachtig weerden en met sterk hockey hun tegenstanders te gen de muur zetten, moesten met de toejuichingen van de enthousiaste supporterschare nog in de oren - nu ervaren, dat de weg naar een Olympisch ere podium vele voetangels cn klemmen telt. In een daar van raakten zij verstrikt: Ke nia, een gevaarlijke outsider, d'ie in de wedstrijd tegen Ne derland heeft bewezen het moeilijke hockeyspel beter te beheersen dan de Neder landers, tenminste zoals zij dit maal speelden. De ploeg, of schoon in dezelfde samenstel ling, was geen schaduw van d>e, welke de Britten tot ca pitulatie dwong. Er werd on nauwkeurig gespeeld, zowel in het plaatsen als in de indivi duele acties. Bovendien bleken de Kcnianen aanzienlijk stick- vaster te zijn, terwijl ook hun positiespel, dat steunde op een solide verdediging, beter ver zorgd was. Slechts zelden kwa men onze landgenoten tot een goed opgezette aanval. En wis ten zij nog eens een opening te forceren, dan werd deze ten slotte toch nog afgegren deld. Het heilige vuur, dat te gen de Britten zo hoog op laaide, scheen gedoofd. Het was, of de Nederlandse ploeg het geloof in zichzelf had ver loren. De pressie, die er de dag tevoren van de ploeg was uit gegaan, is er van het eerste moment af niet geweest. De kansen bleven vrywel beperkt tot die van de strafcorners, vijf in totaal. Geen daarvan wisten zy te benutten. Kenia beschikte wel over een schutter van formaat: de 28- jarige Surjeet „Singh" Panesar. Twee van de drie strafcorners, die de Kenianen kregen toe gewezen, zette hij in een doel punt om. De eerste in de eerste helft, de tweede acht mi nuten na de rust. Zijn scho ten priemden door de Neder landse defensie als raketten. Nederland zakte door deze nederlaag in de stand van groep b van de tweede naar de vierde plaats en zag zich ge passeerd door Australië en Ke nia. die beide nu een punt meer hebben dan Nederland. Australië, dat reeds tegen Pa kistan speelde en na zeer goede tegenstand slechts met 2 -3 verloor heeft thans de beste kansen om achter Paki stan op de tweede plaats te eindigen en daarmee tevens goede vooruitzichten om evenals vier jaar geleden in Tokio by de medaillewin naars te komen. Voor Neder land, dat Australië nog ont moet, zit er voorlopig niet meer in dan een troostprijs. dan Klenie Bimolt en in zo'n geval geef ik de voorkeur aan degene met de meeste ervaring." Waarom Kle nie later op de avond dan toch door Kerkhoven op het matje werd ge roepen, is niet geheel duidelijk. Met haar ouderwetse lange slag kan het Groningse meisje nu eenmaal niet op tegen de vertegenwoordigsters van de jongere garde, die als dob bers over het water gaan. Ada Kok kon geen plaats terugwinnen. Na het overnemen lag Nel Bos nog steeds in zevende positie. Even leek het er op dat zy Rusland, Oost-Duitsland en West-Duitsland nog zou kunnen achterhalen. Maar na vijftig meter kon zij het hoge armtempo niet lan ger volhouden en was haar aanval mislukt. Heidi Reineck perste er voor West-Duitsland een venijnige eindsprint uit en tikte in 4.36.4 als derde aan. Het Europees record bleef met 4.35.7 in handen van Ne derland. maar voor de betrokken zwemsters gold dat slechts als een troostprijs. De uitslag van de finale 4 x 100 me ter wisselslag dames is: 1. en Olym pisch kampioen Verenigde Staten 4.28,3 (nw. wereld- en Olympisch re cord) (Hall, Daniel Ball. Pedersen), 2. Australië 4.30,0 (Watson, Playfair, McClements. Steinbeck), 3. West- Duitsland 4.36,4 (Kraus. Hustede, Fremmater Reineck 4 Rusland 4.37.05 Oost-Duitsland 4.38.0; 6. G.B. 4.38.3, 7. Nederland 4.38.7 (Buter, Bimolt, Kok, Bos, serietyd 4.39.4), 8. Honga rije 4.42,9. Enkele minuten later ging de Stars en Strips opnieuw omhoog. Ditmaal voor het viertal Ziic Zom, Steve Re- rych. Ken Walsh en Mark Spitz, dat met 3.31.7 en passant het wereldre cord verbeterde. Toen was alles nog veelbelo vend Slotzwemster Nel Bos (links) tikte in de series van het nummer 4 x 100 m wisselslag voor dames als tweede aan achter de Australische Ball (rechts). In de eindstrijd ging het minder goed met de Nederlandse ploeg. Het Oranje-kwartet eindigde als voor laatste. De uitslag van de finale 4x100 meter vrije slag heren is: 1. en Olympisch kampioen Verenigde Sta ten 3.31,7 (nw. wereld- en Olympisch record) (Spitz, Zom, Rerych, Walsh), 2. Rusland 3.34,2 (Belitz-Geiman, Koelikow, Mazanow, Iljitsjew), 3. Australië 3.34,7 (Roger, Windle, Cu- sack, Wenden), 4. Groot-Brittannië 3.38.4. Oost-Duitsland 3.38.8. fee» teekmj&j

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21