Dat is de schuld van haar man Gamoudi doorkruist Keniaans spelletje VREUGDE IN ROEIKAMP Jan van Ispelen liet zijn rechtse niet zien Boze Moerman na ontactische race van Ilja Keizer: •>1 Binkhorst en Groot eindelijk op dreef Vier Nederlandse ploegen in eindstrijd Verhagen vergiste zich Ron Clarke kreeg weer gelijk Gerben Karstens gaat trouwen Verdeling medailles Uitgeschakeld VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Door Fred Racké) MEXICO STAD (GPD) Wat bezielde Ilja Keizer in de serie van de achthonderd meter, die haar zonder welke moei lijkheden dan ook naar een volgende ronde moest brengen? Waarom ging de Nieuwvennepse atlete, befaamd om haar in zicht bij zulke wedstrijden, bekend ook als een loopster, die het spel tactisch zo handig inkleedt, dat ze, profiterend van het tempo van anderen een vaak ongenaakbare eindsprint in het ding kan brengen, waarom ging Ilja Keizer niet meteen mee de kop van het veld, toen het startschot nog niet eens was verklonken? Jo Moerman, atletiekleider en na- ischouwer: „Ik hield mijn hart ist, dat ze het niet haalde. Ilja leeft een zeer ontactische race ge- jpen". Met een laatste, wanhopige print finishte zij dan tenslotte toch is vierde. Moerman hoofdschud dend: „één seconde te laat, die laat- t« sprint, en ze ligt eruit". Ilja Keizer bungelde na de eer- te boöht achteraan het veld, dar joh formeerde. Ze bleef daar. Te Moerman: nijdig „dat is Ie schuld van haar man. die haar taint. Die had die opdracht gege- en. Wat een onzin. Hij dacht zeker, at zo'n serie maar een beetje spe en was. Ze had mee moeten draaien an de kop. Vechten, zoals Gom- iers deed. Het tempo onderhouden. >p deze manier vroeg ze om moei- jjUieden". Die kreeg ze dan ook. Ilja had enslotte halswerk om steeds maar tegenstandiers trekkend, nog in en redelijke positie voor de eind- print te komen. Daarbij slipte de partaan-atlete dan maar net de olgende ronde binnen. Een vierde laats, in een qua tijd ook uiterst iatige serie. Maria Gommers leed het beter, ze ertoonde zich voortdurend in de rarste linie, verdeelde haar krach- n uitstekend: de snelste eerst» rade en toen ze lachend was finished ook de snelste serie- i: 2.04. Taktisch ook een zeer ge- lagde race, want de Limburgse, nauwelijks iets heeft, dat op een dsprint lijkt, behoefde zich door onderhouden van dat hoge tem- in de laatste meters geen zorgen ?r te maken. Tilly van der Made. tenslotte, srtte toch. Ze zei: „De doktoren ibben gezegd dat ik beter was, taai" dat was ik lang niet. Maai «neer Moerman vond dat ik, ais koortsvrij was, maar moest lopen, mdat ik toch hier was en dan was tl vreemd als je niet startte. Vlak »r de start voelde ik me al dui- tlig. In de race kon ik niets. Ik td totaal geen kracht meer voor eindsprint. Néé. op deze manier as die wedstrijd niet eens een te- urstelling. Je kon er toch niets van swaohten?" Niemand had dat ove- i?ens gedaan. Tilly van dei- Made, die vijf dagen inzaam op bed had gelegen, geteis- erd dooi- een zware griep met oorfcdurende koortsen, werd op de erste dag, dat ze zich eindelijk eens tdeüjk kon bewegen, naar het ste- ion getransporteerd en aan de Mijn gezet voor een 800 meter - race, die ze eigenlijk nooit had wil len lopen. Tilly van der Made wera in haar serie dan ook laatste. LEIDEN De Leidse wielrenner ïerben Karstens zal op vrijdag 8 no- mber in Ridderkerk in het huwe- ijk heden met mej. J. A. Schrijver, tet huwelijk wordt kerkelijk ingeze- end door ds. K. Dronkert, gerefor meerd predikant in Leiden. (Dooi" Fred Racké i MEXICO STAD (GPD) Wéér kreeg Ron Clarke gelijk. Wéér viel dat gelijk in zijn nadeel uit. Na vijf duizend helse meters, waaraan voor een Australiër die bergen slechts uit toeristische trips kent geen einde scheen te komen, zat Ron Clarke tegen een muur, even buiten het stadion. Binnen het stadion zag de hele wereld donkere, nog losjes dansende atleten. Clarke zag het niet. Clarke staarde voor zich uit naar een leegte. Een leegte waar van hij, ondanks alles, niet ha-d ver moed dat ze zó oneindig zou zijn. Opnieuw was Ron Clarke vernieti gend verslagen, terwijl zijn spieren wel wilden, terwijl zijn hart onstui mig klopte, terwijl zijn longen niet. meer konden. De Australiër, in korte zinnen, te gen zijn dokter: „Nee, geen zuur stof. Ik red het zo wel vandaag. Die inzinking, halverwege. Lood in mijn benen. Ik kwam er niet meer boven op. Niettemin had de vechter Ron Clarke opnieuw gestreden, zoals al leen hij dat kan. Ron Clarke had gestreden tegen de mythe, dat hij alleen maar tegen de secondewijzer kan lopen. Gestre den tegen het gerucht, dat hij de strijd in de laatste fase schuwt. Ron Clarke had net zo hard gestreden als de Rus Sviridow: twee blanken, die het Kenyaanse gevaar niet za gen, of wilden zien, die de Mexicaan Martinez niet naast zich wilden dul den, ofschoon de brave Juan géén moeilijkheden met de ademhaling had en dus wel in de buurt bleef. Clarke en Sviridow joegen in een wanhoopsoffensief na een kwart van de vijf kilometer het tempo hoog op Wilden die anderen dan niet lossen? Kón er dan geen gat geslagen wor den? Was Mohammed Gamoudi dan niet bereid om mee te helpen? Mohammed Gamoudi was dat wel. Want ook hij had gezien, dat Kipcho- ge Keino en Naftali Nabiba Temu een spelletje speelden. Dat ze het veld vele kilometers lang vier misschien wel langzaam maar ze ker uitputten, om dan, waar de zuur stof te gering was voor al die laag landlopers, zelf toe te tasten uit het reservoir, dat voor hen dan nog Mohammed Gammoudi verraste I de Kenianen ov de 5000 meter. overvloedig is en dat krachten schenkt voor een niet te beantwoor den eindsprint. Gamoudi had dat allemaal be dacht. Daarom ook deed hij mee. toen Sviridow en Clarke nog eens en nog eens demarreerden om de Ke nianen af te matten. Om hen met vermoeide spieren naar het punt van de eindsprint te lokken. De tactiek slaagde, schitterend zelfs, Al werden Shiridov en vooral Clarke er zelf het slachtoffer van ..Maar dat", zei Mohammed Gamou di later, toen hij Keino en Temu in een formidabele sprint had be dwongen en met goud was omhan gen, „dat is een beetje merkwaar dige zaak. Die hoogte.het last toch de één meer aan dan de an der" „Zo'n Clarke, die moet daar toch bijzonder veel last van hebben? Het moet wel van persoon tot persoon verschillen, want ik had er niet zo veel moeite mee. Natuurlijk, die training in Fort Romeu, die heeft veel geholpen. Dat wel. Maar een Clarke verslaan.Ik kan Ron Clarke van mijn leven niet kloppen op normale hoogte. Hij is en blijft de grootste van ons allemaal". Gamoudi, over de tactiek: „Ik had gezien, dat de Kenianen in team verband liepen. Het ging hen erom de boel bij elkaar te houden, totdat voor ons de afstand ging wegen en we toch lucht tekort zouden komen. Dan zouden zij geen moeite hebben met hun snelle eindsprint. Ik besloot dat te verhinderen en met mij die anderen, Clarke, Sviridov. Nee, we hadden niets afgesproken, ze hadden het ieder voor zich begrepen". Maar niet kunnen uitvcr-en, al thans, niet allemaal. Alleen Moham med Gamoudi, hij won. En toch voelt hij zich niet de sterkste: „Tja, het viel me zo tegen, dat Clarke er toch nog af moest. Hij had het schit terend gedaan. Wat jammer toch eigenlijk. Ik had zo graag een eind sprint tegen hèm gelopen De uitslag van de 5000 meter luidt: 1. en Olymp. kampioen: Moham med Gamoudi (Tun.) 14.05.0, 2. Kip- choge Keino (Ken) 14.05,2. 3. Nafta li Temu (Ken.) 14.06.4. 4. Juan Mar tinez (Mex.) 14.10.08. 5. Ron Clarke (Aus.) 14.12.4, 6. Wohib Marsresha Eth.» 14.17.6, 7. Nikolai Sviridov (Rus) 14.18.4, 8. Fikru Deguefu (Eth.) 14.19.0. Maria Gommers won haar serie op de 800 m van kop af. Met opge heven armen ging zij over de streep. Goud Zilver Brors 5 v.s 9 3 Rusland 5 7 Hongarije 3 4 Kenia 2 3 Frainterijk 2 0 Roemenië 2 1 Polen 2 0 Engeland 1 2 West-Duitsland 1 2 Australië 1 2 Japan 1 1 Oost -Duitsland 1 1 Zweden 1 1 Iran 1 1 Tsj echo -Slowakij e 1 0 Tunesië 1 0 Nederland 1 0 Oostenrijk 0 1 Ethopië 0 1 Brazilië 0 1 Jamaica 0 1 Mexico 0 1 Finland 0 1 Denemarken 0 1 Italië 0 0 ACAPULCO (ANP) Boudewyn Binkhorst voelde zich eindelijk ge lukkig. De Olympische zeilregafta van Acapulco zou de wedstrijden- reeks worden voor de lichtweerzei- lers. De Amsterdamse student zou zo luidde de mening van de kenners in Mexico niet behoeven te klagen over het weer. De eerste fase van de strijd om de zeiltitels werd echter be- heex-st door stormachtige wind en hoge golven. Gisteren, toen de boten voor de vierde maal de jachthavens van Acapulco verlieten, stond er ein delijk weinig wind. Binkhorst maakte dankbaar ge bruik van de voor hem gunstiger omstandigheden en eiste in het veld van 36 finjollen een alleszins aan vaardbare zesde plaats op. Veteraan Cor Groot deed het nog beter. De bloemenexpediteur uit Aalsmeer ging in de Drakenklasse als derde door de finish. Ben Vex-hagen, vijfde bij de Spelen van 1960 en vier jaar later in Japan zesde, had ook nu het gelijk niet aan zijn zijde. De Rotter damse FD-zeiler kwam niet verder daix een zeventiende plaats. „We za ten aan de verkeerde kant van de sta.xt.lijn", zei bemanning Nico de Jong triest, „we dachten dat er geen stroom stond en dat we een goede koers gekozen hadden. Bij de eerste boei merkten we dat er wel degelijk stroom stond. Jammer, juist in zo'n viercie wedstrijd moet het wat mee zitten. Dat geeft je vertrouwen voor de laatste drie races na de x-ustdag". De uitslag van de vierde race in de Finnjollenklasse is: 1. Mankin (Rusl). 2. Albarelli (It). Klassementleider: Mankin. 5.5 meter-klasse: 1. Sundelin (Zwe), 2. Noven-az (Zwii. Klassementleider Sundelin. Drakenklasse: 1. Frie- drichs (VS), 2. Cuneo <Aus), 3. Groot (Ned.). KlassementleiderFriedrichs. Sterklasse: 1. North (VS), 2. Jaxxiine (GB). Klassementleider: North. Fly ing Dutchmanklasse 1 Pattison (GB) 2. Libor (W. Did). Klassementleideri Pattison. Luynenburg en Stokvis, de Ne.- derlandse twee zonder stuurman, bereikten de finale. Het kostte het Nereus-duo wel enige moeite. Na in hun serie als eerste door de finish te zijn gegaanmoesten zij er wel enige tijd hun gemak van nemen MEXICO STAD (ANP) Voox van Ispelen is het Olympisch okstoernooi eexxleir afgelopen dan •D zelf ha d verwacht. De Haarlem- i6r stapte donderdagavond nogal ptimistisoh gestema in de ring voor 'jn tweede pairtij, niet tegen de Rus Lsselev, maar tegen de Zuidslavièi tolov. Die omzetting was het ge- Vo!g van een blessure van een bok- waardoor een Ghanees voor de Weede achtereenvolgende maal een 'Te zou krijgen. Daaorm was er op- üeuw geloot. Welnu. Parlov bleek toch een te froot struikelblok voor Van Ispelen rechtsvooi-staande Zuidslaviër ^ng in de eex-ste twee ronden de Nederlandse kampioen in de defen ce en daardoor raakte Van Ispelen ver achter om nog een redelijke hs op succes te hebben. Want Van Spelen is geen knock-out bokser, hij UjOfit het louter van de techniek ^bben. Zijn slotronde was een stuk beter, maar kon hem niet redden. Hij liet zijn rechtse ongebruikt. Hoezeer nochtans zijn techniek nog indruk had gemaakt bleek na het bekendmaken van cie jury-uit slag. Twee juryleden hadden een grote voorsprong toegekend aan Parlov (60—56 en 59—56), één had eeix veel kleiner verschil (60-59) en de beide axxderen waren tot onbe slist gekomen: 5959 en 5858. Een van ben gaf daarbij de voorkeur aan Parlov, de ander aan Van Ispelen. Teleurgesteld verliet de Haai-lem- mer de ring en liep snel naar de kleedkamers. Rudie Luibbex's, die waarschijnlijk pas dinsdagavonj voor de kwartfinales in de ring komt tegen de Mexicaan Rocha tenzij er weer wordt veranderd zei het duidelijk: „In een Olympisch toernooi moet je wat laten zien. Dan kom je er niet met defensief bok sen". MEXICO STAD (ANP) „Niet te geloven", zei coach Bloemendal, nadat hij met Ruud Stokvis de boot van de ongestuurde twee had weggedra gen, „niet te geloven. Eergisteren liepen' we nog met pap heen en weer om te zorgen dat Luynen burg tenminste nog iets naar binnen kreeg. Gis teravond was het nog niet zeker, dat hij zou kun nen roeien. En nu zo'n prachtige overwinning". De coach van de ongestuurde Nereus-twee kende zijn vreugde niet. Dagen had hij in grote onze kerheid verkeerd. Nadat Stokvis' rugblessure was genezen sloeg dinsdag de griep toe. Met koorts lag Luynenburg in bed en een plaats voor de sterke Nederlandse formatie in de eindstrijden van zaterdag leek onwaarschijnlijk. Donderdag, toen de halve finales werden ge roeid, was de Amsterdamse student nog niet ge heel hersteld. „Hij was voor tachtig procent fit", zei dokter Mosterd, nadat hij in de botenloods de vermoeide Luynenburg aan een snelle controle had onderworpen. De Nederlanders glunderden. Na de verwachte eliminatie van de gestuurde Triton-vier haddexi ze hun eerste ploeg in de fi nale. Ze konden blijven glunderen. Want ook de drie Nederlandse boten, die daarna op het water kwamen, bereikten de eindstrijden. Na de debacle van de Europese kampioenschappen in Vichy (1967) was de grondslag gelegd voor een volledig herstel, niet zozeer de omstandigheid, dat Neder land. wat betreft het aantal finaleplaatsen, na de Verenigde Staten, Oost- en West-Duitsland doch vóór Rusland op de vierde plaats staat, telt. Vaneen aanmerkelijk groterb elang is de wijze, waarop de Nederlanders hun halve fina les roeiden. Stokvis en Luynenburg zorgden voor de beste tijd van de dag van de tweeën zonder stuurman, Jan Wienese toonde zich de snelste skiffeur en de Laga-twee met stuurman eindigde als tweede, maar alleen omdat de Delftenaren terecht geen enkel nut zagen in een prestigeduel met de Oostduitsers. Een uitzonderlijk zware nederlaag leed Rus land, dat tot voor enkele jaren nog oppei-machtig was. Slechts drie Russische boten zullen zaterdag in actie komen-. De Westduitse journalisten maak ten eveneens moeilijke momenten door. In de eer ste wedstrijd van de dag zagen zij de vier van Neptun Konstonz-Wetzler ten onder gaan. De Duitse formatie, die 24 uur tevoren een van de grote favorieten was, werd kansloos toen de griep twee van de roeiers velde. Stokvis en Luynenburg grepen de zege dank zij een fantastische laatste vijfhonderd meter. „Als we even aanzetten gaan we verschrikkelijk hard", zei coach Bloemendal met een lach op het door groefde gelaat. De Oostenrijkers en Autraliërs konden het tempo niet meer volgen. Terwijl de Nereus-roeiers in de botenloods herstelden .van de grote krachtsinspanning, legde chef d'equipe Van Wimersma Greidanus met de filmcamera de uit slag vast, die in lichtpunten in letters en cijfers ,op het scorebord kwam. „Het ging hard, vreselijk hard", was het schaarse commentaar van Stok vis. „Het ging niet volgens plan, maar de over winning is er tenminste". Skiffeur Jan Wienese roeide zijn race op een wijze, die allerwegen bewondering afdwong. Na duizend meter leidde hij met twee lengten voor sprong op de Argentijn Demiddi. De Zuidameri- kaanse Sculler mocht nog iets van zijn achter stand inlopen, bedreigen kon hij de Nederlander geen moment. Van Nes en Suselbeek hebben de enkele Neder landers op de tribunes evenmin in onzekerheid ge laten. Oost-Duitsland, Nederland en de Verenigde Staten bleken al snel de drie ploegen te zijn, die zouden overgaan naar de eindstrijd van de twee met stuurman. De Laga-twee passeerde als eer ste de duizend meterlijn. Op enkele honderden meters van de finish zetten de Oostduitsers een laatste aanval in en omdat ook de tweede plaats nog ruim voldoende was voor deelneming aan de finale bleef het Nëderlandse antwoord uit. Bijzonder tactisch roeiden Droog en Van Dis bij de dubbel-tweeën. Bij voorbaat stond al vast dat een derde plaats het hoogst bei*eikbare zou zijn. Als laatste begon de Proteus-Willem 3-combinatie aan de tweede kilometer. Op vijfhonderd meter van de eindstreep lag de boot echter al in tweede positie. De slotaanval van de Amerikanen maakte dat Droog en Van Dis toch nog derde werden. Een onnodig zware nederlaag van de Triton- vier zette een domper op de Nederlandse vreugde. Dat de Utrechtse studenten de eindstrijd niet zouden bereikenw as eigenlijk na de loting al zeker. Als zesde en laatste, met vele lengten achterstand, had de ploeg echter niet behoeven te eindigen. „Toen ze zagen dat ze geen derde kon den worden", leidde het sombere commentaar van chef d'equipe Greidanus. „was het gebeurd. Jam mer, want die zesde plaats was echt niet nodig geweest.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19