Jscheiding van Biafra was op iliebezit van buren gebaseerd aardgas voor warmte Zeskant: expositie in het Gemeentemuseum DAALDEROP HOLS I0NAKAT ben Holder *SS alles lien punten waarom de regering-Gowon in Lagos zich verzet tegen Ojoekwoe Vlielahd SWE S i „Feiten" HOLS' VOEDERS Problemen van de industriële vormgeving iadkamerkache The Bona Stars tegen Wilskracht Klappen voor boksarbiter 4 in holland brengt een buis de warmte bij u thuis 'Éirt LEIDSCH DAGBLAD fels er geen olie was in Nigerië, zou er nooit sprake zijn ;st van afscheiding van Biafra", Dit is, in het kort, het fount van Elim N. E. Udoh, een vurige anti-Biafraanse Waan, die in Londen rechten en sociologie heeft gestudeerd |e studie nu voltooit aan de universiteit van Leiden. Hij t zich aan de emotionele wijze, waarop de moeilijkheden lijn land hier in Nederland en elders in Europa worden be- lerd en schrijft dit toe aan de zeer omvangrijke propaganda I Biafra, dat geen kosten of moeite spaart om de wereld- [ie te beïnvloeden. Maar waarom het gaat, zegt de heer fi zijn de feiten. NORTH v r*+iO KANO STAT^** WESTERN f CENTRAL 'J STATE v NORTH I S>-rS> EASTERN STATE kOAN Conn indé erdeli nder 99r, .fa !oü5 X 'Tm l eS*'T'jSsV os STATE i>,V"STAT61«<T' BZWH MIO-WEST STATE STATE 7. Nu de oorlogshandelingen sterk in het nadeel van Biafra zyn uitge vallen, schermt de Biafraanse pro paganda met de hongerdood van honderdduizenden. Maar die propa ganda is wel erg eenzijdig. De ware schuldigen, zo zeggen de regerings aanhangers, zijn immers Ojoekwoe en zijn „Nnewi-kliek" (zijn adviseurs zij'n nl. allen familieleden of perso nen uit zijn geboortedorp Nnewi). Die kleine groep fanatici laat recla me maken met „het arme, vertrapte volk van de Ibo's, dat het recht op zelfbeschikking wordt onthouden". Daarbij vergeten zij te vermelden, dat zijzelf de Rivers-State en de South-East-State hebben gedomi- I neerd en, op grond van de olierijk dom en de ligging aan zee van die gebieden, tot afscheiding overgingen i Zonder die overheersing van Ijaws en Ibibio's zouden de Ibo's die stap niet hebben durven onderne- men. Voor hun droom van een Bia fraanse staat moesten zy eerst zelf anderen aan zich onderwerpen. Zo werden achttien stamhoofden van de Ijaws en Ibibio's wegens verzet te gen de Ibo-overheersing door Ojoek- woe's mannen gearresteerd en in koelen bloede doodgeschoten. Om diezelfde reden werden de vader en j twee broers van de in de aanhef ge> noemde heer Udoh door de Ibo's ver moord (Udoh Sr. was de traditionele tweede leider van de Ibibio-Efiks) Franse invloed 8. De strijd voor een onafhanke lijk Biafra komt tenslotte, wel in een merkwaardig licht te staan als men weet, zo zeggen de „federalen", dat Ojoekwoe enkele jaren geleden een contract sloot met de Franse ban kiersfirma Rothschild, waarbij de Fransen voor tien jaar alle rechten op de exploitatie van olie en andere bodemschatteil in Oost-Nigerië werd toegezegd in ruil voor een maande lijkse betaling van vele tientallen miljoenen guldens. Hier ligt de oorzaak van het feit. dat Parijs de Biafranen steunt zonder evenwel tot erkenning over te gaan. Want de Fransen hebben ook buiten Biafra grote belangen in Nigerië en die wil len ze, door erkenning, niet in de waagschaal stellen. Op de achter grond van dit conflict woedt een stille strjjd tussen de Engels-Neder landse oliemaatschappijen en de op dringende Franse belangen. 9. Wat de Engelsen betreft, die hebben, op grond van hun koloniale j ervaring, begrip voor het gevaar dat ontstaat als de ene stam de andere gaat overheersen. Een belangrijke rol in hun steun aan de regering in Lagos speelt bovendien, dat zij an derhalf miljard gulden in Nigerië hebbe'o geïnvesteerd. Een derde punt is, dat Londen oog heeft voor de gevolgen voor gehéél Afrika als de Biafraanse afscheiding zou slagen. Afrika telt vele staten, maar elk van die landen bestaat weer uit ontelba re afzonderlijke stammen. Zou „Biafra" een succes worden, dan zou dit de „Balkanisering" (het uiteen vallen in een onnoemelijk aantal mi- ni-staten) tot gevolg hebben. Ook elders 10. Ofschoon de Nigerianen, die Lagos steunen, kunnen begrijpen, dat de wereld emotioneel reageert op de ellende in Biafra, vragen zij zich toch wel af waarom dit niet eveneens gebeurde by vorige afscheidingspo gingen in Afrika, zoals in 1964 in Tanzanië en twee jaar geleden in Zambië. Die pogingen werden bloe dig onderdrukt, maar toen bleef elke reactie elders achterwege. Tot zover enkele punten uit de op vattingen van de regering-Gowon in Lagos. Het probleem-Biafra is zeer ingewikkeld. Maar voor goed begrip van de situatie mogen ook deze fei ten niet onvermeld blijven. Etim N. E. Udoh t zijn nu die feiten vol- Udoh en anderen, die achter de ixanse regeringsleider luite- kolonel Gowon staan en de ridingsoorlog van Ojoekwoe delen? niemand weet, dat het ronkelijke gebied van Biafra in Üjkheïd uit drie delen bestond' ivers-State (rtfk aan olie), de Btelijke staat (evenals de s-State aan zee gelegen) en ten- het eigenlijke Ibo-gebied: de al-costelijke staat, waarop afraanse verzet nu is samen- ïoek gen. Die oorspronkelijke leien van Biafra worden be door zeven miljoen Ibo's, anderhalf miljoen leden van de stam en vier miljoen (Efik) s. En nooit zou Ojoekwoe een hebben kunnen maken en de tiding van Biafra hebben dur- atroepen als de Ibo's de ande iet tot medewerking hadden ge- ;en. Sterker nog: het eigenlijke ebied mist alle levensvatbaar- want het heeft geen bodem- ten en geen verbinding met zee. in de delen van het oorspron- Biafra, waarop de Ibo's geen kunnen doen gelden omdat eb bewoond worden door andere qp.p, aen liggen de olievelden en avens. Met zijn Biafraanse af- Jding pronkte Ojoekwoe in feite en andermans veren. Nu de Rivers- en de Zuidoostelijke staat hem militaire tegenslagen zijn ont- is hem slechts éénderde van tra" overgebleven en dat gebied »r zijn voortbestaan juist op de nn Nigerië aangewezen. Overheersen Ten om-echte wordt gezegd, dat tryd in Nigerië een godsdienst- is. Wel is er een zeker tegen- hg tussen de mohammedanen in worden en de christenen in het maar dit verschil speelt rol van enige betekenis. In fei lt het hier om een stammen- fc. AIA0A? P.HASCOURF Het onderste deel van deze kaart van Nigerië laat duidelijk de deling in drieën zien: Rivers State. East Central State (het ei genlijke Ibo-land) en de South Eastern State. (ADVERTENTIE) verkrijgbaar in -e dierenspeciaalzaak Voor hond en poes btf 'SNVOSSENSTEEG 75—77 1tot»«K9JJM» oorlog: tussen de zeven miljoen Ibo's en de ruim 46 miljoen niet-Ibo's, on der wier belangrijke stammen als de Joroeba's en de Haussa's. Door een wat hogere ontwikkeling en grotere werklust namen de Ibo's een bela-ng- rijke plaats in de Nigeriaanse ge meenschap in op het ogenblik, dat het land in 1960 een onafhankelijke staat werd. Dat was onder president dr. Azikewe, een lbo. Het kabinet bestond uit veertien ministex-s. van wie vyf Ibo's. Maar de Ibo's hebben altijd de neiging gehad de anderen te overheersen. Zoals een Nederland se zakenman, die jarenlang in Nige rië heeft gewoond, het uitdrukte: de Ibo's zeggen „Haussa, ga jy maar schoenen poetsen". 3. In januaxi 1966 voei-den de Ibo's, ontevreden over de gang van zaken, een staatsgreep uit en vermoordden meer dan 220 politici en militairen van andere stammen, voox-namelijk afkomstig uit het noorden. De Ibo- generaal Ironsi werd daarop rege ringsleider. Hij omringde zich met een staf van lbo-adviseurs en bevor derde 21 officieren in rang, onder wie 18 Ibo's. Deze bevooi-rechting van de Ibo's wex-kte niet stimulerend op de ondex-linge samenwerking en het kwam tot een uitbarsting, toen Ironsi de eenheidsstaat afkondigde, zonder daai-bij rekening te houden met de traditionele sociale en poli tieke instellingen in het land. Met de steun van legex-officieren organiseer den de Noordelijken daax-op een te- gen-coup en maakten van die gele genheid gebruik om op vei'schrikke- lijke manier wraak te nemen: vijf duizend leden van de oostelijke stam- mexx. veelal Ibo's, verloren in dit bloedbad het leven. Onder hen was ook generaal Ironsi. Geen succes 4. De Ibo's besloten daarop naar hun eigen gebied terug te keren en riepen alle stamgenoten in het land op zich weer in het oosten te vesti gen. Ten onrechte stelt de Biafraan se propaganda het voor, alsof die op roep een succes is geworden. Niets is minder waar. Buiten het eigenlijke Ibo-gebied wonen nog miljoenen Ibo's, in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos bijna veertigduizend. Hun wordt, voorzover zij zich niet achter „Biafra" scharen, niets in de weg gelegd. 5. Onjuist is de Biafraanse voor stelling van zaken, dat er, vóór de afscheiding, vanuit Lagos een min of meer dictoriaal eenheidsbestuur werd gevoerd. De bemoeiingen van Lagos bepeikten zich tot buitenland se zaken, de geldcirculatie, de be lastingen en de in- en uitvoer. On derwijs bijv. en andere vormen van opvoeding behoren tot het gezag van de afzonderlijke staten. 6. Weixxig bekend is, dat voor het Biafraanse besluit tot afschei ding drie vergaderingen nodig wa rén. In de eerste vei'klaarde 82 van de aanwezigen zich tegen, maar door manipulaties met de samenstelling van deze bijeenkomsten slaagde Ojoekwoe erin de tegexxstand in de tweede vergadering tot 62 en in de derde tot nul te reduceren. Van een vrije beslissing van de afgevaardig den van Oost-Negerië is geen sprake geweest, aldus de federale Nigeria nen. DEN HAAG (GPD) Er zijn twee extreme opvattingen over de plaats van het bedrijfsleven in de huidige maatschap pij. De optimisten zeggen, dat er een belangrijke harmonie be staat tussen industrie en consument (de industrie maakt wat de consument wenst). De pessimisten betogen daarentegen, dat de op winst be luste industrie zowel de arbeiders als de consumenten zoveel mogelijk uitbuit. Zo schetste de bekende Groningse econoom prof. dr. J. Pen dezer dagen het maatschappelijk bestel bij de opening van de expositie „Zeskant" in het Haagse Gemeente museum, waar werk te zien is van zes industriële vormgevers. Kwaliteitsverhoging Industriële vormgeving is volgens deze hoogleraar een duidelijk argu ment voor de eerste theorie, want daarmee wordt gesti'eefd naar ver betering van het product, niet alleen door uiterlijke verfraaiing, zoals velen nog steeds menen, maar door verhoging van de kwaliteit in 't al gemeen. Daarmee is de klant gediend, maar ook het bedrijf, omdat een goed en logisch ontworpen product een efficiënte fabricage mogelijk maakt en materiaal en kasten be- ADVERTENTIE Eigenlijk is een badkamer kachel onmisbaar. Want ook uw bad- of doucheruimte moet heer lijk warm zijn, wil baden een puur genoegen worden. Met dit Daalderop apparaat straalt zo'n weldadige warmte u tegemoet. Wèg zijn die koude momenten van vroeger. Wèg is dat onnodig rillerig zijn. Voor deze sublieme kachel is altijd een plaatsje in uw badkamer te vinden! Want met de reflektor kunt u 2 kanten uit: hij kan naar links èn naar rechts worden gemonteerd. Haal 'n folder bij uw winkelier, want Daalderop maakt vele typen badkamer- kachels. Kiest u déze, weet dan dat u voor 63,75 een betrouwbare badkamerkachel met KEMA- keur en waterdichtheidsteken krijgt. Bel uw installateur meteen voor deze spaart. Industriële vormgeving is daarom in onze maatschappij een heel belangrijke factor. Want kwaliteitspi'oducten zijn voor economische expansie van groot be lang. De meeste landen beseffen dat héél goed en besteden veel aandacht (en geld) aan de bevordering van goede industriële vormgeving, zoals byv. Engeland met zijn befaamd „Design Center". In ons land daar entegen lijdt het Instituut voor in dustriële vormgeving een precair be staan en zal zelfs waarschijnlijk zijn activiteiten door gebrek aan de hoogmoedige overheidssteun moeten staken. Om terug te komen op de exposi tie „Zeskant", deze toont de resul taten van drie jaar studie aan de Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag, waar nu reeds 18 jaar een weekeind-cursus gegeven wordt aan studenten, die reeds in de praktijk werkzaam zijn, door docenten, die al len ervaren praktijkmensen zijn. Veelomvattend Zes ontwerpers, B. D. Westdijk, H. J. Swaak. A. Bos, C. K. Hiemstra, J. A. Brouwers en Ch. Marks, heb ben de 3-jai'ige cui'sus beëindigd en geven nu een ixidruk van het veel omvattend programma, niet alleen door de xpositie van de in die tyd ontworpen en uitgevoerde pi'oducten, maar ook door de uitgave van een map met 8 losse bladen, waarop ge gevens over de opleiding en de be langrijkste studieobjecten wor den vei'sti'ekt. Deze studieobjecten worden zoveel mogelijk op de praktijk afgestemd in overleg met een groot bedrijf, de ze keer met Philips. Een door ieder der zes studenten naar eigen in zicht ontworpen haxxdmixer was een dei-gelijke gemeenschappelijke op gave. Zo zijn er nog gezamenlijke opdrachten geweest voor het ont werpen van ventilatorkachels, pan- nensets. containers, scheerappara- ten enz., terwijl er ook vrije en in dividuele opdrachten moesten wor den uitgevoerd. Speelse objeeteii Behalve aan al deze nuttige en praktische apparaten is ook aan dacht geschonken aan wat. speelser objecten. De opdracht luidde een goedkoop en makkelijk te hanteren voorwerp te maken, dat aangedre ven wordt door een elektromotortje, gevoed door staaf batter ij en. Grap pig is de oplossing die H. J. Swaak voor deze opgave gevonden heeft in de vorm van een klein orgeltje, waarvoor elke willekeurige pons kaart de „partituur" levert. De for mule voor dit ingenieuze instrument is koxt en bondig: motor plus venti lator is luchtverplaatsing. Luchtver plaatsing plus mondharmonica is geluid. Geluid plus ponsgaatjes is iets wat niet op muziek lijkt. Zo geeft Zeskant in beknopt bestek inzicht in de problemen van de vormgeving, een onderwerp, dat niet alleen van economiseh maar ook van cultureel belang is en daarom in een museum op zijn plaats. LEIDEN Het Leidse basketbal team The Bona Stars, dat dit seizoen nog geen enkel verliespunt behoefde te incasseren, komt morgenavond in de Vijf-Meihal (20.15 uur) uit tegen het Amsterdamse Wilskracht. Gezien het grote verschil tussen beide teams op de ranglijst Wilskracht won tot op heden pas één wedstrijd moe ten de Leidenaars dit duel kunnen winnen en dus ongeslagen blijven. Maar men zal er goed aan doen Wils kracht niet te onderschatten. Opstelling: C. Pley, A. en P. de Jong, P. Ruysenaars, H. Stol, R. Wallaart, H. van Mamei'en, B. van Cleef. Programma zaterdag: 18.45 TBS (dames) 2Rowic, 20.15 uur, TBS— Wilskracht. Vrijdag 20.30 uur Blitz— TBS 2, 2zaterdag Te Werve—TBS (dames) 3, 19.00 uur. MEXICO STAD (ANP) De Ja panse boksscheidsrechter Tanaka is gisteravond het slachtoffer geworden van de continentaal chauvinistische houding van het Mexicaanse publiek. Toen hij in de lichtgewichtpai-tij tus sen de Turk Sevimli en de Urugays Rivero de laatste diskwalificeerde, be gonnen de toeschouwei's de ring te bekogelen met proppen papier, kar tonnen bordjes en geldstukken. De heer Tanaka bleef onverstoorbaar, wat de toch al verhitte gemoederen tot het kookpunt bracht. Toen hij de ring verliet, werd de Japanner aan gevallen door vechtlustigen. Onmid dellijk schoten officials, onder wie ve le oud-boksers, toe en ontzetten de Japanner, die omringd door een kor don van stex'ke mannen, de zaal ver liet. ADVERTENTIE G G Q G fin tt! .Sbh U ël Jl PU6LIKATIE N.V. NEDERLANDSE GASUNIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17