„Meer hulp mogelijk, maar geld ontbreekt" Huurbelasting zeer gehavend aanvaard Mislukte roofoverval op bank in Vessem initiatief yan enkele zakenlieden redde vijf biafraantjes het leven Geen tijd verliezen Hagenaars helpen Fakistaans gezin De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! [\&&L Inkomen Koningin luis stond klaar, bedjes gespreid.... Kamer brengt drastische wijzigingen aan 0ONDERDAO 17 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) In de buitenkliniek Oud-Bussum van prof. dr. S. van Crefeld lig gen sinds vorige week woensdag 5 Biafraanse kinderen: Emanuel (13), Udo-Udo (8), Victo- ia (8), Fidelia (6) en Margaret (6). Ze zijn gekomen uit een ziekenhuis in het oerwoud, waar maar 400 bedden voor 750 patiën- m waren en een tekort heerste aan voedsel en medicamenten. De vijf kinderen, die allen un ouders hebben verloren in het oorlogsgeweld, zijn ernstig ziek.. Ze zouden nu, volgende week, of volgende maand gestorven zijn daar in Biafra. Maar nu kan ,rof. Van Crefeld melden, dat hun gezondheidstoestand langzaam maar zeker verbetert. De vijf Biafraantjes zijn de eer- i kinderen uit dit land die naar iropa zijn gehaald en op deze pe aan een zekere dood zijn \t$napt. Zij hebben dit niet te inken aan de vele organisaties et bekende namendie al maan dlang in het nieuws zijn ge test. Wat deze organisaties met internationale contacten en krachtige fondsen niet is lukt, lukte een handjevol man- i, dat in enkele dagen tijds de Ming Luchtbrug Biafra" op- itte, een garantiesom op tafel ide en onmiddellijk tot hande- over ging. I 200100 komt het geld drubbelsgewijs binnen. Ik weet, dat die tien of 25 gulden voor de gever vaak een rib uit het lijf ztfn, maar dergelijke giften zetten alleen zoden aan de dijik als ze bij duizenden binnen komen. Bovendien zou het bedrijfs leven ook meer kunnen doen. Ik ge loof, dat men niet beseft hoe hoog de nood is gestegen. De dood dreigt voor honderden kinderen en zij moe ten zo snel mogelijk naar goed ge outilleerde ziekenhuizen worden ge bracht. Verder zal in Briafra zelf op zeer korte termijn moeten worden be gonnen met de bouw van noodhospi talen". De stichting was twee dagen oud, tn de kinderen op Schiphol arri- erden. En nu begint de stichting h al weer wat onrustig te voe- i. Voorzitter J. de Hoop: „Er wordt er die hulpverlening aan Biafra te el gepraat en er wordt te weinig handeld. Wij houden van snel han- len en daarom zijn we een beetje eurgesteld, dat er niet meer hulp gekomen. Op onze girorekening ADVERTENTIE kaas uit het vuistje de fvan fijne hap voor tussen de middag Snel handelen. De mannen van de stichting ..Luchtbrug Biafra" zyn dat in hun dagelijkse leven gewend. Neem de voorzitter: de heer J. de Hoop (41) directeur en commissaris van een aantal NV's heeft een snelle loop baan achter de rug, waarbij zyn za kelijke successen waren gebaseerd op de regel: geen tijd verliezen. Datzelf de kan worden gezegd van John Block (39), de dynamische directeur van de chartermij. Transavia. De derde man aan de wieg van de nieu we stichting was de heer C. L. Glas tra van Loon (40) verkoopleider Dij een groot concern, eveneens een man die snel beslissingen pleegt te nemen. Het is begonnen tijdens een ge sprek tussen de heren Glastra van Loon en De Hoop. De eerste was diep onder de indruk geraakt van de aan grijpende televisiefilm, die Louis van Gasteren over de nood in Biafra had gemaakt en hy verzuchtte: „Kunnen we nou niets doen voor die kinde ren?" De heer De Hoop liet er geen gras over groeien, belde Van Gas teren op en vroeg hem welke moge lijkheden er waren voor een directe hulpverlening. „Dan moet je bij Abi Nathan zyn", aldus de cineast. Meteen De ontmoeting met de liefda digheid bedrijvende Israëlische pi loot Nathan had de volgende dag op Schiphol plaats, vanwaar deze met een vliegtuig van Transavia zou ver trekken. De heer De Hoop: „Op Schiphol ontmoette ik de heer Block voor het eerst van mijn leven. Ook hij bleek begaan met het lot van de kinderen en toen Abi Nathan vroeg of Nederland dan geen kinderen zou kunnen opnemen bood Block onmid dellijk gratis vervoer aan met zijn Boeing, die van Sao Tomé zou terug keren. Enfin, we zijn meteen gaan vergaderen. Block, Glastra van Loon en ik. Wij besloten een stichting op te richten, waarvoor wy de notaris P. M. F. Verhoeff uit Utrecht uit nodigden en ook prof. Van Crefeld als de grote specialist op het gebied van kinderverzorging". Omdat het stichtingsbestuur zich zou begeven op een terrein waarop de leden niet of nauwelijks terzake kundig waren heeft men tevens een adviescomité opgericht. Hierin heb ben zitting Louis van Gasteren, dr. K. Ittman «directeur van de GG. en GD in Amsterdam), de heer L. A. Landsmeer «directeur van het Cen traal genoodschap van kinderherstel lingsoorden), dr. H. C. Olieslagers (internist Onze Lieve Vrouwe-gast- huis Amsterdam) en de heer S. J. Wiegersma «voorzitter van de stich ting „Terre des Hommes", die zich reeds op het gebied van hulp aan kinderen had bewogen). Geld op tafel Op zondag 6 oktober stuurde Abi Nathan een telegram, dat hij vyf ernstig zieke kinderen had ge vonden voor verpleging in Nederland. Het telegram kwam via 'n omweg bij de stichting „Terre des Hommes", die nog dezelfde dag bij de minister van Justitie vergunning kreeg voor toela ting van de kinderen. De Nederlandse regering stelde de toelating afhankelijk van drie voor waarden. Het moeten kinderen zy'n voor wie in Biafra zelf onvoldoende medische j hulp kan werden gegeven: Het verblijf in Nederland dient een tijdelijk karakter te hebben; De kinderen mogen niet ten koste van de Staat komen. Dat laatste betekent dat de stich ting Luchtbrug Biafra zich garant moet stellen. Hoewel er geen cent in kas was zorgden enkele leden van her stichtingsbestuur voor de garan tie. Pas woensdag 9 oktober, toen de 5 Biafraantjes op Schiphol aankwa- men trad de nieuwe stichting in de openbaarheid. „Ik had eerlijk gezegd wat meer reacties verwacht," aldus de lieer De Hoop. „Dat er niet ge noeg geld is binnen gekomen en wij dus persoonlijk de kosten van het verblijf van de kinderen moeten be- i talen, is tot daar aan toe. Van dat geld zullen we nooit spijt hebben. I Erger is, dat wy verdere hulpverle ning moeten staken als er niet vol- i doende giften binnenkomen." Voorzitter De Hoop is ook teleur gesteld over het uitblijven van gra- j tis aanbiedingen van ziekenhuisbed den. Toch staan er op vele plaatsen DEN HAAG (GPD) Dank zij Ie hulp van dertienhonderd col za's bij Van der Heem N.V. in hi Haag sloot gisteren de dolge- ukkige Pakistaan Kahn Hoessain |W op Sohiphol zijn vrouw en ier kinderen in de armen. Van totroering kon hij geen ivoord brengen. Hoessain iverk al vier oar in Nederland en in al die lid heeft hij slechts éénmaal zijn piilie kunnen bezoeken. Zijn vijf taanden oude jongste dochtertje had hij zelfs nog nooit gezien. Voor het herenigd gezin stond 'za. flat klaar: aan de Jozef Is- 'aelslaan in Rijswijk. Toen de keutel in het slot ging rook het u naar versgezette koffie en hoenwas. er stonden bloemen in to vensterbank, de provisiekast F de linnenkast lagen tot de nok toe gevuld en de box voor de baby tiond klaar. Alweer het werk van ®ertienhonderd Haagse gezinnen. Vier jaar geleden werd Hoessain 4e toegang tot Engeland gewei- fferd. De immigratiewetten zijn er itreng. De Pakistaan kwam in Ne derland terecht en bleef. Niemand heeft er spijt van, Hoessain niet. w de Van Heemers niet. „Een M collega, een vakman en een M mens", zeggen ze daar. Ze heten het niet bij woorden, maar Ühgen over tot daden toen Hoes sain vorig jaar terugkwam na zijn eerste vakantie, natuurlijk naar zijn gezin in Hidrabad. Een dure reis. Na drie jaar sparen had hij plotseling geen cent meer over. ..We moeten die jongen financieel weer op de been helpen", zei chef H. Hey. De sympathie voor de al- 1 tijd opgewekte medewerkerdie er in stilte onder leed zover van I vrouw en kinderen vandaan te zijn, bleek groot. De actie had een sneeuwbalef fect. De Philips-vestiging in Ka- rats ji zorgde voor uitreisvisa, de afdeling personeelszaken praatte met het gemeentellijk bureau huisvesting, de directeur kwam met een kapstok, de corveëer bracht een staande schemerlamp mee. Er werden vijf plaatsen geboekt bij de KLM, voor de vlucht 862- KHI Karatsji-Amsterdam en gis- teren was het zover. Na een reis van zestien uur stapten de nieuwe imvoners van Rijswijk voor het eerst op Nederlandse bodem, wat huiverend in hun fraaie, doch niet op 07is kille klimaat bereken de traditionele kleding. Mevrouw Hoessain spreekt nog geen woord Nederlands, maar gistermiddag kwamen in de flat de buurvrou wen op de thee. „We helpen haar er wél doorheen", beloofden ze. In het land bedden leeg. waarvan voor de zieke Biafraantjes dankbaar gebruik kan worden gemaakt. „Als Nederlander voel je je dan wel wat opgelaten als er wél een spontane reactie uit een buurland komt, dat niet minder dan 150 bedden in uni versiteitsklinieken volkomen gratis aanbiedt en voorts nog de nazorg wil opvangen Wel hebben tal van particulieren opgebeld, die een Biafraans kind in hun gezin willen opnemen. Maar aan pleeggezinnen is op dit moment geen behoefte. „Wy wanhopen nog niet, oh nee. Onze stichting heeft nog te weniig bekendheid. Ik hoop, dat zal worden beseft, dat er veel en onmid dellijke hulp kan worden geboden. Men geeft zo dikwijls geld voor din gen waarvan men nauwelijks resul taten ziet. Ons project is duidelijk en overzichtelijk Het geld, dat binnen komt wordt gebruikt om direct en dat bete kent binnen enkele dagen een kind uit Biafra te halen dat daar zou sterven en hiér beter kan wor den. De volgende stap is het bouwen van ziekenhuizen in Biafra zelf. Dat kunnen gewone barakken zijn, die met weinig geld en moeite worden opgericht. En dan zijn er medica menten nodig, waarvoor Abd Nathan nu in Amerika is. Geloof me. onze kracht kan zijn dat we een kleine, slagv aardige organisatie vormen die direct kan handelen. Het gaat ons om die onmiddellijke hoogst noodza kelijke hulp. Voor hulpverlening op Buit drie tientjes en rijbewijs VESSEM (GPD) Drie tientje* en een rybewfjs de inhoud ran een portefeuille is de schamele buit van de overval op de Boeren leenbank, die gisternacht in het Oost brabantse Vessem is gepleegd. De overvallers twee mannen van klein postuur van naar schatting der tig jaar waren via de brandtrap aan de achterzijde de boven de bank gelegen woning van kassier H, Neg- gers (34) binnengedrongen. Door een zolderraam kwamen zy het huis binnen, waarna zij naar de slaapkamer van het echtpaar Neg gers liepen. De twee overval lers traden bijzonder brutaal op. Zij bedreigden de hevig geschrok ken kassier en diens vrouw met een revolver, duwden hen een prop in de mond en bonden ze met handen en voeten vast met in een kast gevon den lakens. Dat gebeurde zo vakkundig, dat de politie vermoedt hier met lieden te maken te hebben die in de militaire dienst is geleerd hoe zy gevangenen moeten vastbinden. De benen van de kassier bonden zij niet zo stevig vast. zodat hy nog kon lopen. De heer Neggers werd daarop gedwongen het tweetal naar de kluis te brengen, vaar de kassier de prop uit de mond werd genomen. Toen het de twee overvallers dui delijk werd, dat zij niet in de kluis konden komen deze was voorzien van een tijdslot dat op negen uur des morgens was afgesteld brachten zy de kassier terug naar zijn slaap kamer en bonden hem stevig vast. Na de telefoondraden doorgesneden te hebben verlieten zij hert gebouw langs dezelfde weg als zy waren bin nengekomen. De portefeuille van de heer Neggers, die op een nachtkastje lag. namen zy en passant mee. Na geruime tyd slaagden Neggers en zijn vrouw erin de lakens los te maken. Zij waarschuwden de politie. Op het moment van de overval lag er in de kluis een bedrag van circa f 50.000. Het bankgebouw is niet voorzien van een alarminstallatie. De overval van woensdagnacht is de vierde in enkele weken ty d in Oost-Brabant. Oud-premier mr. V. G. M. Ma- rijnen is gistermiddag als burge meester van Den Haag geïnstal leerd. Eén van de eersten die hem kwamen feliciteren, ivas oud-bur gemeester Kolfschotendie zo te zien ook een waarschuwing gaf Links mevrouw Kolfschoten en op de achtergrond mevrouw Marij- nen J. DE HOOP snel handelen langere termyn zyn er wel organisa ties genoeg Voor goede verstaanders: de stich ting Luchtbrug Biafra is gevestigd Smep 5, Diemen, telefoon 020-944907 (bgg. 947777), postgiro 200.100. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onze parlementaire redactie) BINNENHOF (GPD) De huurbelasting, waarvoor mi nister Schut gisteren de goed keuring van de Tweede Kamer met 82 tegen 58 stemmen ver wierf, is door de ingrijpende veranderingen, die de Kamer bij amendement aanbracht, thans als volgt geregeld. Bydrageplichtig worden de huur ders van woningwetwoningen en daarmee vergelijkbare premiewonin gen, die twee jaar tevoren (dus voor het eerst in 1967) een belastbaar in komen hadden van 15.000 gulden of hoger. Alleen bejaarden zyn van de heffing vrijgesteld. Wie na 1 juni verhuist naar een woning, die zeker anderhalf keer zo duur is «dus door stroomt), is over dat kalenderjaar en het jaar daaraan voorafgaand geen bijdrage meer verschuldigd. Onthef fing over het kalenderjaar krijgt men ook als de bijdrageplicht op 1 juni eindigt en niet binnen zes we ken wederom bijdrageplichtig wordt. (Een haast vertwijfelde mi nister Schut poogde nog de premie- woningen buiten de wet te houden om zo de particuliere bouw te be schermen. maar de kamer hield voet by stuk). •De bijdrage bedraagt tien procent van het. belastbaar inkomen, vermin derd met de huurprijs van de wo ning. Die nu al tien procent of meer van zijn belastbaar inkomen aan huur betaalt, valt dus niet onder de regeling. Voor elk kind. waarvoor meh twee jaar tevoren kinderaf trek genoot, wordt de bijdrage met tien procent verminderd. De bijdra ge zal nooit hoger zyn dan de huur prijs, die men reeds betaalt. •Een voorbeeld. Huishuur per jaar 1200 gulden, belastbaar inkomen in 1967 18.000 gulden. Tien procent daarvan is f 1800 zodat de brutohef- fing bedraagt f 1800 min f 1200 is f 600. Aftrek voor bijvoorbeeld drie kinderen komt op dertig procent van f 600 is f 180. De heffing wordt dus f 600 min f 180 i6 f 420 per jaar of f 35 per maand. Betalingstermijn. De bijdrage, die door middel van een aanslagbiljet wordt ingevorderd door de belasting dienst, zal voor het eerst worden ge heven over het kalenderjaar 1969. Men zal de betaling over vijf termij nen van een maand kunnen sprei den. De veranderingen, die de Kamer heeft aangebracht, waren bijzonder ingrijpend. De premiewoningen vallen nu ook onder de wet. De huurbelas ting zal slechts gelden tot 1 januari 1974. (De minister had daar hevig be zwaar tegen, want dan wachten de mensen „tot de bui over is", zo zei hy). Bejaarden worden vrijgesteld. De inkomensgrens werd 15.000 gul den (i.p.v. 12.000). Voor „doorstromen de" personen geldt nu een ontheffing voor twee jaar en de heffing zal in vijf termijnen worden betaald. De Kamer deed deze drastische in grepen ondanks een hartstochtelijk pleidooi van de minister: „Het gaat om een nationale zaak, namelijk de huisvesting van de laagst betaalden". Door die veranderingen werd het aantal gezinnen, dat huurbelasting moest betalen, teruggebracht van 150.000 naar 100.000. De opbrengst daalt erdoor van 70 naar ongeveer 40 miljoen. Maar door die veranderingen wer den ook de voornaamste bezwaren van de regeringspartijen weggeno men. De oppositie bleef evenwel te gen. Het sterk gehavende voorstel kwam dus met 82 tegen 58 stemmen over de sloot. r'S 'éfezaró achryven Gaarne wil ik reageren op de ka merdebatten over verhoging van de onkostenvergoeding voor het Konink lijk Huis. In principe zou tegen deze verhoging uiteraard geen be zwaar zijn, doch het volgende in aanmerking genomen zal men de on redelijkheid van de hele kwestie moe ten inzien. Onze Koningin wordt verondersteld per jaar plus minus tweeëneenhalf miljoen gulden uit eigen middelen bij te passen. Maar men moet niet vergeten, dat zy uit bezittingen, zoals aandelen e.d., per jaar zoveel inkomsten verwerft, dat, indien er géén belastingvrijdom voor haar was hetgeen mijns inziens een rege ling is die al zo'n honderd jaar ge leden had moeten worden afgeschaft zij om en nabij de dertig miljoen!! gulden aan belastingplicht per jaar over deze bezittingen zou hebben. Is het dan werkelijk nodig om over die tweeëneenhalf miljoen te zeuren? Komt het wetsvoorstel er werkelijk door. dan zal de regering tegelijker tijd de onbillijkheid van de belasting vrijdom moeten inzien, met als enig redelijk gevolg de afschaffing hier van. Ik meende, dat 't noodzakelijk was de zaak eens van dit standpunt uit toe te lichten, daar deze kant van do medaille wordt doodgezwegen. R. C. Koster

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7