,)e revolutie die doorging TROELSTRAS ONVOLTOOIDE ueliiie dassen in november 1918 PAGINA 23 LF.ÏDSCH DAGBLAD ■^ROELSTRA'S „revolutie die niet doorging" in de novemberdagen van 1918 is opmerkelijk snel als afge dane zaak de geschiedenis ingegaan. De „overwonne nen" voelden geen behoefte hun nederlaag nog eens uit- ipeld te krijgen, en de „overwinnaars" waren tevreden met g van zaken, waarbij hun tegenstanders in de publieke jnie en dus politiek zo duidelijk het onderspit hadden ge lven. a 'olitiek zijn die reacties begrijpelijk en verdedigbaar: his- isch is die zwart-wit tekening te simpel. Hoezeer de aan- iondigde revolutiepoging van Troelstra toen en later is limpeld, wordt duidelijk uit de studie, die de Rotterdamse toricus en journalist dr. H. J. Scheffer, adjunct-hoofd- iacteur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, aan die woelige gen heeft gewijd: „November 1918, journaal van een revo- ie die niet doorging". r de achtergrond van die re- Ëepoging van 1918 een boeiend sel: de mens Troelstra. Hij degene, die demonstratief zijn er op de knop legde die de tutie zou ontketenen, hij deed tegen het vaste besluit van zijn partijleiding in, meegesleept zijn eigen revolutionaire elan. eigen retoriek: hij deed het ndien kinderlijk naïef door te- slle spelregels van de revolutie Ie omwenteling dagen tevoren te kondigen, waardoor hij alle en gelegenheid bood tot te- laatregelen. En die bovendien, eerste schrik, een allesbehal. cetvaard'ige zondaar bleek. november 1918 stond de IP. nog op de tweesprong tus- een parlementair reformisme Ie revolutie. De eerste verkie- n onder het algemeen k-ies- had partijverhoudingen vast- i, die tot op heden niet in- md gewijzigd zijn, maar die de S.D.A.P. een wijds pers ei boden: tweede partij met. tels na de katholieken met 30 i. De partij had ook nu zo- in 1913 geweigerd deel te ne- aan de regering, maar daar Intern niet iedereen het mee Troelstra's invloed zal hier- sel „doorslaggevend zijn ge it. Hij was een briljant par- ntariër, maar zonder veel rdering voor de wezenlijke im- van het parlement op de trehappelijke verhoudingen, «r hem speelde de werkelijke itsstryd zich buiten het par at af, in en dooi- de massa, rt>Ü hij zich emotioneel nauw onden voelde en die hij, ook i-vergaderingen, aanvoel- tn kon sturen. NOVEMBER 1918 zag het toneel eruit, toen op iktdber 1918 de leiding van de aüstische arbeidersbeweging. NVV en Coöperaties. in Kerdam bijeenkwamen. Men izich beraden over de verder te an taktiek en over de onder- P®. die op een binnenkort te Jen congres zouden worden be leid. Daar zet Troelstra de eer- •&P: de internationale toestand K uitzicht op grote verander in- i waarvan de partij de mensen "doordringen dat zij zich niet ?ewone wijze zullen voltrekken. onder wie Oudegeest, fitter van 'het NW sturen bij en men besluit een mani- °P te stellen, te ontwerpen door •sistra. ler dagen later spitsen de te- jwUingen ich toe. aan de hand 1 sen discussie over dat mani- - Troelatrade partij moet klaar om de leiding van de revo- op zich te nemen, zijn grote stander Vliegen: we wi'llen niet "Snaar de wazige revolutie-psy- van Domela Nieuwenhuis. Er een discussie van een paar sn. waarbij Troelstra gaat be- dat hij de besturen niet ach- Mh heeft en er komt tenslotte oianifest op 4 november, be- iPDk door wat er niet in staat Wat Troelstra erin wou hebben ^aPt ls dat ook in ons land de wutionaire toestand is gescha- i die een groot deel van Europa "osrt" en verder werd als doel de socialisten geformuleerd de verheffing van de arbei- 15 en niet „de duurzame verove- de macht". Op het oog de strijd gestredende socia le arbeidersbeweging had ge- tegen de revolutie. Zeker op grond van principiële overwegingen, maar ook omdat het partijbe stuur van de socialistische bond van dienstplichtigen te horen had gekregen dat er in het leger welis waar grote ontevredenheid heerste, maar dat er geen sprake was van een revolutionaire stemming. NOVEMBER 1918 Troelstra moest zich bij het be sluit van de partyleiding neeleg- gen, maar liy was niet overtuigd. Op 5 november, een dag na de publikatie van het manifest, zegt hy in de Tweede Kamer: „de ge organiseerde sociaal-democratie en de moderne arbeidersbeweging zy zal ook revolutionair kunnen zyn". De buitenwacht was niet on kundig gebleven van de discussie onder de socialisten, die een sterke revolutionaire stroming in die kring aan het licht bracht, en Troelstra's kameruitlating ver sterkte de indruk, die deze dis cussie had gemaakt. De ontwikke lingen in het buitenland wekten vrees en zo begon men op 6 en 8 november al intern in katholieke kring te reageren: er werd alarm gegeven in parlementaire en v akbewegingskringen. In protestants-christelijke kring waren het vooral jongeren, die op de situatie reageerden: zij vreesden, dat de regering niet tijdig maat regelen zou nemen en zij hebben een pressiegroep geformeerd die aan alle beschikbare touwtjes ging trekken om het machtsapparaat van de overheid in actie te bren gen. Het was een losse groep poli tiek geïnteresseerden die elkaar goed kenden. De grote man was de befaamde christelijk- historische staats man jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, die ook als minister van staat ruim entree had bij de regeling. Het actief handelen de tweede echelon werd gevormd door BPM-functionarissen: dr. F. C. Gerretson (de dichter Geerten Gossaert) en mr. dr. H. A. A. van Gybland Oosterhoff. Zij waren de secretarissen van H. Colyn, direc teur van de BPM en leider van de anti-revolutionairen, die in die pe riode in Londen vertoefde voor re geringsonderhandelingen met de geallieerden over economische on derwerpen. De heren krijgen be zoek van een evèneens ongeruste garnizoenscommandant van ^en Haag. die de regering wil alarme ren en op 8 november richten zij een nota tot de regering, waarin zij op vergrote paraatheid aan dringen. Dan ontstaat heel ergens anders, in Rotterdam, een tendens die bin nen korte tijd het nationale beeld zal overvleugelen. De ene kant van die nieuwe ontwikkeling is zakelijk en realistisch, de voorzitter van de scheepvaart vereeniging, H P. Nijgh. neemt zaterdagmiddag 9 november contact op met de voor zitter en de secretaris van de cen trale bond van transportarbeiders de tegenspelers van de Rotterdam se reders. Heijkoop en Brautigam Dit zal later resulteren in het in stellen van een loonraad. Het ge sprek van de drie heren werd on derbroken door een telefoontje van burgemeester Zimmerman, die op zeer korte termyn een gesprek wil met Heijkoop over de eventuele ge volgen van het gebeuren m Duits land, en hij gaat. accoord met de aanwezigheid van Brautigam daar bij. Dat is een gesprek geworden met zeer verstrekkende gevolgen. De beide arbeidersleiders kwamen op het stadhuis uit een achter grond van kracht: de werkgevers- leiding wilde praten, en dat was veelbetekenend. Zy vonden een burgemeester die, om er het min ste van te zeggen, het allemaal niet helder meer zag. Scheffer tekent Zimmerman als een autoritaire man, die later Mussolini bewon derde, en nu zeer onder de indruk was van de gebeurtenissen in Duitsland. Hij verwachtte en zei dat tegen de beide arbeidsleiders dat de revolutie ook naar Rotter dam zou komen, hij was niet van plan met zijn rug naar de brand te gaan staan, maar wilde als een goe de regent het maatschappelijk le ven, de openbare diensten, in zijn stad veilig stellen. De Rotterdamse overheid zou tegen de revolutie geen geweld gebruiken: de burgemeester had zich, om Brautigam te cite ren, „volkomen ingesteld op de ge dachte, dat de macht in onze han den was, waarbij hij het was, die ons raad gaf". Die raad betrof zelfs de doelen van de revolutie: ,,U' moet zich vooral keren tegen de rijke man, die zijn geld als nietsnut verteert, die een groot huis bewoont en er 6 of 8 man dienstpersoneel op na houdt. Die man is een parasiet, zei hij, tref hem vooral in zijn vermo gen". En aan het eind van het ge sprek" ietwat verlegen, bedremmeld en met een ietsje trilling in de stem op de wijze als men een dokter naai de toestand van een ernstige zieke vraagt: „Zou de Koningin weg moeten?" Heijkoop en Brautigam lichten Troelstra in over beide gesprekken: Zij worden uitgenodigd de volgende zondagochtend naar Troelstra's huis in Scheveningen te komen om de toestand te bespreken. Maar als zij daar aankomen heeft Troelstra zelf ander, belangrijk nieuws: de Duitse keizer is gevlucht en heeft asiel gevraagd en gekregen in Ne derland. Het Duitse gezantschap had de bekend-pro-Duitse Troelstra opgebeld met die mededeling en hem gevraagd wat de houding van de Nederlandse socialisten in deze zou zijn. NOVEMBER In Troelstra's ogen stortte met die vlucht de oude wereld ineen, „oude vormen en gedachten stier ven", en door het initiatief van Zimmerman was de vraag acuut geworden wat de S.D.A.P. in een gegeven revolutionaire situatie had te doen. Men besluit die zondag avond de leiding van partij en vak verbond op te roepen voor een ver gadering in Rotterdam. Daarmee wordt de tweede fase P. J. Troelstra, leider van de S.D.A.P., de „tovenaarsleerling", die ondanks alles de revolutie wilde laten doorgaan. De huldiging van de koninklijkefamilie in Den Haag op 18 november 1918. had mogen overkomen, maar hij ontkent dat hy met deze rede de re volutie had' geproclameerd. Ook Heijkoop spreekt krasse taal. Dinsdag 12 november 1918 zou voor de socialistische leider Troel stra de grote, dag moeten worden. Hij houdt dan zijn historische rede in de Tweede Kamer: de SDAP, de vakbeweging en de arbeidersor ganisaties „menen, dat het ogenblik gekomen is, dat zij aanspraak kun nen maken voor het groote werken de volk van ons land op de overne ming van de macht in de staat". In een urenlange, briljante rede predikt Troelstra de (onbloedige revolutie, en hij wijkt daarmee ten tweede male af van de partij-lijn. Dat wordt snel bekend, en ook dat een aanzienlijk deel van de SDAP- fractde het niet met hun voorzitter eens is, en dat bracht werkelijke ontspanning en „ontnam aan Troel stra's woorden een groot deel van hun stuwende kracht". Maar de ministerraad komt on middellijk na de kamervergadering bijeen. Een emotionele vergadering, waarin Heemskerk en ook Ruijs wel grote concessies wilden doen, maar anderen daar fel tegen waren. Die anderen wonnen: de regering zou veel troepenmacht vertonen, vooral in de drie grote steden, waar rege ringsgebouwen, stations en nutsbe drijven een wacht zouden krijgen. De vrijwillige landstorm wordt op geroepen, al dan niet als gevolg van het aandringen van de groep-Loh man, die kans ziet via het Engelse gezantschap Colijn te vragen on middellijk terug te komen (interna tionaal telegraafverkeer was nog alleen mogelijk voor de overheid, en bij buitenlandse zaken was men niet geslaagd). In dat telegram werd Colijn tevens gevraagd een economische overeenkomst met de Britten zo te regelen, dat slechts voedsel zou worden geleverd aan de wettige Nederlandse regering. Dat is ook gebeurdde overeenkomst sprak van de „Royal Netherlands government". Dat was een tweede succes voor de groep-Lohman. NOVEMBER 1918 Woensdag 13 november komt na de revolutionaire roes de kater. Nog dinsdagavond had de regering in overleg met de leiders van de recht se partijen een proclamatie opge steld. die woensdagochtend wordt gepubliceerd: „Tegenover de aan kondiging dat eene minderheid naar de macht zal grijpen, heeft de regeering besloten in het belang van de rechten en vrijheden van het gansche volk. het gezag en de orde te handhaven". Plus toezeggingen van een snelle verbetering van de economische toestand en meer voed sel. maar „alle schikkingen met het buitenland worden op losse schroe ven gezet als het wettig gezag wordt aangetast", 's Middags herhaalt minister-president Ruijs die mede delingen in de Kamer, met als ver rassende toevoeging dat de regering het op korte termijn invoeren van het kiesrecht voor vrouwen zou toe juichen en nieuwe verkiezingen in uitzicht stelde. De inlichtingendienst is bezig met hoogst interessant werk: het op richten van een bond van rege ringsgetrouwen op militair initia tief, maai- „de actie moet geheel van den troep spontaan schynen uit te gaan. naar buiten moet het opperbevel er geheel buiten worden gelaten". Het zal die bond zijn die de „spontane" huldiging van de Ko ningin op het Malieveld zal organi seren op maandag 18 november, vermoedelijk na overleg met de Ko ningin. Ds. Scholten, voorzitter van de bond en veldprediker, heeft die manifestatie voorbereid. De pers keert zich steeds feller te gen Troelstra en er komt een stroom adressen los van maat schappelijke formaties van allerlei aard. Ook in eigen kring neemt het verzet tegen Troelstra toe. Albarda in de ontwikkeling in het socialisti sche kamp ingezet. Het Rotterdam se plaatselijke bestuur komt des middags al bijeen en komen tot de conclusie dat de revolutie voor de deur staat en dat de socialisten daarvan de leiding moeten nemen. Die beweging kan het beste in Rot terdam beginnen, men heeft daar plannen voor, maar de grote verga dering 's avonds moet beslissen Daar wordt besloten de beslis sing over te laten aan een congres, dat snel, over een week, byeen moet komen, en om een groep per sonen onder voorzitterschap van ordelyke banen geleid en revolutio naire daden waren dus niet te ver wachten". Met andere woorden: zolang er geen revolutionaire actie kwam mocht de toon best flink re volutionair zijn, maar daardoor komt de morele verantwoordelijk heid voor wat Troelstra later deed. en waarvoor hij als zondebok werd beschouwd en gebruikt, ook op an dere schouders te rusten. Terwijl de socialisten zich be raadden over de maatregelen over hun optreden in de explosieve at mosfeer die de novemberdagen van 1918 kenmerkt, zit de Nederlandse De gegevens in bijgaand arti kel zijn ontleend aan het bin nenkort verschijnende boek van dr. H. J. Scheffer Novem ber 1918, Journaal van een re volutie die niet doorging. Uit gever: Arbeiderspers, Amster dam. Oudegeest een socialistisch pro gram van eisen op te laten stellen. Een nederlaag voor Troelstra die de revolutie wil, met arbeiders en soldatenraden. Anderen (Heijkoop o.a.) willen dat ook. Maar de ver gadering verkeert in het onzekere over bijvoorbeeld de houding van de militairen, en de meerderheid voelt niets voor gevaarlijke avon turen. Troelstra is teleurgesteld, hy wil zelfs niet meewerken aan het opstellen van het program van eisen en hy wil niet spreken op de vergadering, die voor maandag avond in Rotterdam is georgani seerd. Maar dan blijkt, maandagochtend dat het program van eisen forser ls uitgevallen dan Troelstra heeft durven hopen: hij zegt zelfs „dit program is revolutie" en hy wil weer spreken 's avonds. Hier ligt de kern in de ontwikkeling in het socialistische kamp, die zulke gro te consequenties zal hebben: on danks het besluit van de partylei ding krygt Troelstra nu nieuw voedsel voor zyn revolutionaire vi sie. Waarom was dat program van eisen zoveel forser van toon dan de partijpolitiek wettigde? Scheffer formuleert het zo: „Brautigam erkent dat het pro gram van eisen revolutionair klonk, de actie was evenwel door de besluiten van zondagavond in regering van haar kant ook niet stil. Daar is in de eerste plaats het netelige probleem van de ontvangst van de Duitse keizer die na de de bacle van zyn legers naar Neder land was gevlucht. Maar het organiseren van gast vrijheid voor Wilhelm vormde in deze spannende dagen natuurlijk niet de enige besogne van de rege ring. Enige ministers kwamen met premier Ruys de Beerembrouck bij een om de ontwikkelingen in het so cialistische kamp te bespreken. Zy beschikte, onder andere door het aftappen van de telefoon van Troel stra, over vrij nauwkeurige inlich tingen. Ruijs besluit zondagavond tot gedeeltelyke demobilisatie over te gaan: dat zou de binnenlandse spanningen wat kunnen ver minderen. De militaire inlichtin gendienst komt op toeren. Ook wat we de groep-Lohman zullen noemen raakte gealarmeerd. Gerretson en Oosterhoff begeven zich naar Loh man om hem te bewegen stappen by de regering te doen: hy vraagt de heren naar de minister van oor log te gaan. Daar werd de minister meegedeeld dat „indien van mili taire zijde geen maatregelen wer den genomen, wy althans voor Den Haag zelfstandig zouden handelen" Verder bezoeken de heren de minis ter van justitie, en zij béfiduiten dat, een van hen naar Amsterdam zal gaan „om de banken te waarschu wen". Als die veelbewogen zondag ten einde is, is het werkelijke revolu- .tiegevaar geweken maar er zit ten aan beide kanten tovenaarsleer- lingen. De groep-Lohman organiseert een politiek bureau, kantoor hou dende in het PM-gebouw en een inlichtingendienst onder leiding van de Leidse student W. F. M. Bos- schart. Daarnaast een militair bu reau onder de luitenant C. Plok- hooy van de vry willige landstorm De heren menen dat het leger onbe trouwbaar is, en de vrijwillige landstorm moet een betrouwbare kern gaan vormen. Die V.L. komt in het. geheim byeen in de Konink lijke stallen. De eerste stalmees ter, baron Bentinck, is ongerust, want volgens hem zyn het paleis en de stallen volkomen on verdedigd Het militaire huis advi seert de vorstin naar Engeland te gaan, en de Koningin zeggen re- delyk betrouwbare bronnen wil de zelf wel weg omdat zy onder dq indruk van de toestand was. We hebben Troelstra verlaten toen hy maandagmorgen nieuwe revolutionaire moed kreeg. De re de, die hy die avond in het Rotter damse verkooplokaal houdt, liegt er niet om: „Laat eenmaal wor den gezegd: de Nederlandsche pro letarische revolutie is geweest, het hoogtepunt in de geschiedenis van Nederland! „Troelstra zegt er later van, dat hy door de grootheid van het ogenblik en de geestdrift werd meegesleept, en hy erkent dat hem dit als ervaren politicus niet keert zich in een telefoongesprek (afgeluisterd door de regering) rechtstreeks tegen hem, en op de partij vergaderingen van die dag in Amsterdam, Den Haag en andere plaatsen wordt hy verloochend door de particuliere secretaris van de Koningin, baron Van Geen, ver momd met. zeemanstrui en platte pet, maar hy wordt herkend en dat levert een pikant incidentje op. NOVEMBER 1918 Donderdag 14 november groeit de socialistische kater tot tygerfor- maat: Troelstra moet in de Kamer retireren. En hoe! By wyze van Interrup tie verklaarde hy -Het woord staatsgreep is door my in het geheel niet gebruikt, ik heb uitdrukkeiyk in myn rede ge zegd, dat ik van geweld niet wü weten". Daarmee was de absolute anti-lcimax bereikt, Troelstra ver liet gebroken de kamervergadering en de zaak had hiermee uit kun nen zyn als de massale krachten die losgemaakt waren. niet. zoveel vaart hadden gekregen dat zy op korte termijn niet meer konden worden stopgezet. Er volgen nog wat achterhoedegevechten. De minister raad maakt nog een bewogen avond mee, want de Koningin wil een pro clamatie uitgeven en mensen als minister Aalberse zyn „woest te gen" men kan de Koningin van gedachten doen veranderen. Maar vrydag is de rust alweer zover teruggekeerd dat de groep- Lohman aan Colyn een telegram stuurt dat hy niet hoeft te komen. In de Kamer dekt Schaper met een bewogen rede, herhaaldeiyk door interrupties onderbroken, de terug tocht van Troelstra, die zelf thuis bleef. Het daarop volgende weekeinde geeft wel emotionele, maar geen po litieke hoogtepunten meer. Een ka tholieke massademonstratie wordt op Houtrust gehouden, de Koningin wilde er graiag by zyn maar dat wordt haar ontraden, zy wordt toch gehuldigd: voor en na haar kerkgang op zondagochtend. De de monstratie op het Malieveld wordt voorbereid: daartoe bezoekt haar een delegatie van de bond van re- geeringsgetrouwen, en dat bezoek greep haar zo aan dat zy tenslotte huilde. Golven van emoties ook aan het andere einde van het politieke spec trum, op het SDAP-congres in Rot terdam, dat weinig anders kon doen dan een politieke ïykschouwing houden. Troelstra is op dat congres niet aanwezig, hy krygt een uit brander, maar de liefde voor de partyleider is zo groot dat men hem uitnodigt om de aanhankely kheids- betuigingen van het congres in ont vangst te komen nemen. Troelstra komt, erkent dat hy „de machts verhoudingen niet geheel juist heeft gezien", maar zegt ook dat hy het woord revolutie niet uit zyn woordenboek heeft geschrapt. Dan volgt maandag de befaamde manifestatie van trouw aan de Ko ningin op het Haagse Malieveld. Dinsdag komt de ministerraad tot de conclusie, dat de „revolutie ge broken is", de tijd is aangebroken voor de koninklyke proclamatie, waarin de wyze woorden .reactie zy uitgesloten, wy moeten vooruit". De groep-Lohman viert met een feestdiner de overwinning: Hors d'Oeuvre Gouvernement en Potage a la reine. Landstorm en burger wacht blyven bestaan, en er wordt een centrale inlichtingendienst, voorzaat van onze BVD, opgericht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23