Laat ze maar schreeuwen bijt Hockeyploeg vinnig van zich af Q 1 OMEGA! Olympische cijferlijst Sup Goud voor Seagren erieur Britten na enerverend gevecht verslagen: 2-1 Bezoek in cel Beheerste Rudie Lubbers Ingrid Becker beste vijf kamp - atlete Telegram van Koningin MEXICO „Black Power" op liet erepodium OMEGA W. Brouwer DONDERDAG 17 OKTOBER 1908 PAGINA W LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ...i- .n. MEXICO STAD (ANP) Zijn bynaam is „Pocket Mar- ciano". Maar Rudie Lubbers is er niet van onder de indruk gekomen. Ook niet van het feit, dat de 25-jarige Egypte naar Ta Hat el Dahchan dit jaar de Afrikaanse titel in het zwaargewicht won, door al zyn tegenstanders in de eerste ron de tegen het canvas te slaan. Dat laatste ge.loofde trouwens niemand meer in de Neder landse kolonie nadat Dah chan woensdagavond door de Zuidslavische scheidsrechter Ivanovic halverwege de derde ronde uit de ring was gestuurd. De Zuidslaaf, die heel lang ge duld had gehad met de molen wiekende Egyptenaar, vond het welletjes. Normaal is, dat aan diskwalificatie drie openbare waarschuwingen vooraf gaan. Ivanovic greep in, nadat hy voor de tweede maal in de eerste ronde had hy de eerste waarschuwing gegeven met opgestoken vingers zyn oordeel RUDIE LUBBERS over Dahchan had gegeven. De algemene beoordeling moet de doorslag hebben gegeven voor het vroegtijdige ingrijpen. Want Dahchan had vrijwel al les gedaan wat door de boks- wctten verboden is. Hij „hak te", sloeg Lubbers in de nek, kwam te laag met het hoofd in, kortom hij kon geen se conde het predikaat „bokser" waar maken. Rudie Lubbers had dat al heel snel door. Van de eerste gongslag af bepaalde de Neder landse kampioen zich er toe de wild maaiende armen van de Egyptenaar te ontwijken. Zelf deed Lubbers niets om maar geen enkel risico te lopen. „Heel verstandig van Rudie", oordeelde oud-bokser Piet Klijssen, die als toeschouwer naar Mexico is gekomen. „Als je in dat gewicht een ronde lang misslaat zoals die man, dan kost het je wat". De toe schouwers apprecieerden de taktiek van onze kampioen minder. Zy waardeerden de onbesuisde aanvallen van Dah chan hogelijk en waren dan ook hevig verontwaardigd, toen de Egyptenaar in de derde ron de uit de ring werd gestuurd. „Dat geeft niet, laat ze maar schreeuwen", zei de beheerste Lubbers, die zonder een spier van het gelaat te vertrekken zijn gebruikelijke afscheidsgroet naar de tribune*» had gemaakt. „Die Dahchan was typisch iemand, waartegen je drie, waarschuwingen gemakkelijk kon uitlokken. Waarom had ik me dan moeten inspannen?". Rudie ging kijken naar de volgende partij tussen de Mexi caan Rocha en de Ghanees Ray. De „droogzwemmende" door een hysterisch publiek tot een uiterste krachtsinspanning opgezwiepte Mexicaan won en zal de volgende tegenstander van Lubbers zijn. Het oordeel van de deskundigen in de Ne derlandse kolonie over Rocha was vernietigend: hij bokst als een nieuweling. Het is aan Lubbers om dat over een paar dagen waar te maken. MEXICO STAD (ANP) Een uitgelaten Nederlandse ge meenschap bracht op de in de zon blakende Campo 2 van het prachtige hockeycomplex Mixhuca gistermiddag een spontane hulde aan het Nederlandse hockey-elftal, dat in een buitenge woon enerverende strijd met 21 Groot-Brittannië versloeg, nadat een kwartier voor het einde onze landgenoten nog met 0—1 hadden achtergestaan. „Dit was nou weer eens een echt ouderwets Nederlands elftal", vertelde aanvoerder Fokker, bloemen stevig in de armen geklemd, breedlachend, terwijl hij van alle zijden felicitaties in ontvangst nam. advehTEN-I \y CONCESSIONNAIRE £?ei/e BREESTRAAT 114 C ^Brinka TOMMIE SMITH wereldrecord en ,jolack-power"-demonstratie De spanning, die schier ondrage lijk was geworden, was gebroken. Een technisch superieur Nederlands elftal was er dan toch in geslaagd een sterk verdedigend en zelfs af- braakhockey spelend Groot-Brit- tannië op de knieën te krygen. „Dit houd ik niet vol zo", zei coach Piet Bromberg terwijl hij op zijn hart wees. Het was ook inderdaad een bij zonder opwindend gevecht geweest. Met het zweet in de handen hadden de talrijke Nederlanders gezien, hoe Oranje toch zegevierde, nadat hal verwege de tweede helft de door de Britten opgetrokken verdedigingsgor del, met aanvoerder John Ne ill als de centrale figuur, van staal leek te zijn. Toen de Nederlandse druk steeds groter werd. schroomden de Britten zelfs niet hun toevlucht tot unfaire praktijken te nemen. Frans Spits kreeg, terwijl hij op de grond lag, een klap met een stick van Trentham. die hierop voor vijf minu ten van het spel werd uitgesloten. Buma moest zich na een klap op de kin, door dokter Willebrand laten verzorgen en ook Elffers incasseerde een tik. Er werd tenslotte toch recht gedaan aan het met een grote inzet strijdende Nederlandse elftal. Met zijn gelijkmaker en zijn geweldige stuwkracht, die ertoe bijdroeg dat Buma vlak voor het einde het win nende doelpunt kon maken, werd Theo van Vroonhoven de grote held in de beslissende slag. De Britten, die onlangs in Ilkley de kracht van het Nederlandse hockey hadden ondervonden onze landge noten wonnen de wedstrijd toen met 1-0 hadden zich nu goed gepant serd. Zy legden het zwaartepunt op de verdediging, waarin Neill de cen trale figuur was. Het werd al spoedig duidelijk, dat de Nederlandse voor hoede, waarin de „sprinters" Hylke- ma en Thole waren vervangen door Buma en Ter Haar, weinig kansen zouden worden gelaten. Pas in de 23ste müiuut kreeg doel kan Cahill het eerste schot te ver werken, dat kwam van de stick van Edo Buma. Nederland drong echter steeds meer aan. In de temposlag moesten de Britten wel terug. De ene stormloop na de andere beukte op de Britse verdediging, die in de 27ste minuut zo in 't nauw kwam, dat men aan de noodrem trok. Zelfs de bal was spoorloos Nederland kreeg een strafbal toe gewezen. Terlingen zou het vonnis voltrekken. Verbijsterd greep hij echter naar zyn hoofd. Hij pushte de bal naast. Onze landgenoten waren echter door deze tegenslag niet uit hun evenwicht gebracht. Nog furieuzer werden hun aanvallen. En toen viel plotseling de stilte Uit één van hun schaarse tegenaanvallen for ceerden de Britten een straf corner, N eükiwam naar voren en zyn schot was welgemikt. Brederode zag het projectiel nauwelijks01. Na rust speelde de stryd zich weer voomamelyk af op de Britse helft, waar Nederland oppermachtig was, maar voorlopig niet in staat bleek openingen in de Britse ver dedigingslinie te forceren. Toch zou de weerstand gebroken worden. Theo van Vroonhoven nam in de 20ste minuut uit een vrije slag de bal op de stick, slingerde zich knap langs enkele verdedigers en schoot de bal in: 1-1. Dit doelpunt gaf de Nederlanders neg meeer in spiratie. Het heilige vuur leek nu pas echt ontstoken. Zes minuten voor het einde gingen voor de twee de maal de sticks de lucht in, toen Van Vroonhoven opnieuw de Britse linies oprolde en Buma de hem geboden kans benutte: 2-1. De vreugde kende binnen en buiten de lynen geen grenzen Uitslagen: groep B: Nederland - Groot Brittannië 2-1, Kenia -Frank rijk 2-0, Argentinië- Maleisië 1-1, Pakistan-Australië 3-2. De stand in Groep B is nu THeO \lfvü ORCWIHcul&o Pakistan Nederland Gr. Brittannië Australië Maleisië Kenia Frankrijk Argentinië 10—2 9—7 3—2 4—3 2—2 3—3 0—3 1—10 MEXICO STAD (ANP) Prins Bernhard heeft in de gevangenis van Mexico een bezoek van byna een half uur gebracht aan generaal Humber- to Mariles, een vroeger zeer bekende springruiter, die o.a. een gouden medaille won de eerste voor Mexi co op de Olympische Spelen van 1948 in Londen. Generaal Humberto Mariles werd in 1966 tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hy twee jaar daarvoor na een klein verkeers ongeluk een man had dood gescho ten. Mexicaanse kranten berichten dat k vele andere bekende paardesport-1 liefhebbers de gevangen generaal in zyn cel hebben opgezocht. MEXICO STAD (ANP.) West- Duitsland kon gisteren juichen voor Ingrid Becker, die vooral dank zy een schitterende 200 meter (23.5 sec.) een eind maakte aan de Russische supre matie op de vyfkamp. Op het all round nummer voor de dames was er zelfs helemaal geen medaille voor de Russinnen, die in Tokio door Iri- na Press en Galina Bistrowa nog goud en brons behaalden. De Europe se kampioene Valentina Tikhomiro- wa moest achter de verrassend ster ke Oostenrykse Li'esl Prokop en de Hongaarse An na-Mar ia Toth genoe gen nemen met een vierde plaats. Mariaal Ackermans, de Nederland se vertegenwoordigster speelde een ondergeschikte rol. Nadat zy de eer ste dag nog op de tiende plaats had gestaan, zakte de Beverwijkse met een totaal van 4650 punten, byna 150 punten beneden haar Nederlandse record dat zy in Mexico zo graag had willen verbeteren, terug naar de zeventiende plaats. DEN HAAG (ANP) Ko ningin Juliana heeft gisteren een telegram van gelukwensen gezonden aan de Nederland se wielerploeg, die dinsdag op de Olympische Spelen de 100 km tydrit met een gouden plak beloond zag. ADVERTENTIE officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico Alle tijdmetingen bij de Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht. 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel. 10.09 (door Fred Racké) MEXICO STAD (GPD) Aan het ein de van die lange, hete dag lag de lat by het polsstokspringen hoger dan een huis op 5.40 meter. En nog altijd had Bob Seagren zichzelf geen cadeau kunnen geven voor zyn 24ste verjaardag: goud. Aan het einde van de lange hete dag, was nog altyd niemand opgestaan, die ook maar enigszins oog had op de uitgerekte stellage die de alumi nium buis hield vastgeklemd. Want nog altyd zwiepten zich de gran dioze atleten rakelings over die buis. En nog altyd, wist men óók in México, waren de mogelykheden niet uitgeput. Er was een Seagren, die niet terug wilde voor vyf meter en veertig centimeter omdat een decimeter méér een absoluut en schitterend afscheid van de sport zou betekenen. Er was een keihar de Oostduitser, die Nordwig heet en die nimmer wykt in grote toer nooien. Dus ook niet op de Olym pische Spelen. En er was een West duitser die juichend steeds terug veerde uit het schuimrubber. Om dat de jonge Schiprowski werd meegezogen met de machtige ver richtingen van al die anderen. Ze ven uur strijd zat er op toen dit drietal onderling ging uitmaken wie welk eremetaal in handen zou krygen. Nog heerste de stilte toen een Sea gren, een Nordwig, een Schiprowski zich, het einde van de stok koeste rend op de plek waar kaak en hals samen vloeiem, concentreerden, wachtten op dat ene moment waar op het lichaam een trilling ervaart, waarop de zenuwen zich spannen, waarop een geheimzinnige stem lijkt te fluisteren: nu. Vijf meter veertig. Een centimeter maar va.n het wereldrecord verwyderd. En Bob Seagren dacht, dat hy de eni ge was, die dat kon springen? Dol geworden. Mexicanen veerden zelfs de lucht in, toen Nordwig en die andere Duitser de lat ook op die hoogte lieten liggen. Vyf meter vyfenveertig dan maar. Zo hoog was ook Bob Seagren, de student, de meester van de techniek, de spitse Amerikaanse sportman, nog nooit geweest. En hy had zich voorgenomen dat hier te verrich ten. Hier in Mexico, niet eens zo ver van Los Angeles. En mét va der en moeder op de tribune. Mor gen zou hy immers jarig zyn? Bob Seagren slaagde niet. Waarom niet? Omdat soms alle aan lopen en alle sprongen teveel wor den. Omdat soms de geest niet meer buigzaam is naar de spieren van de atleet: als steeds weer en weer die ene explosie moet worden opgeroepen. Maar ook Nordwig. Schiprowski bly zo ver geko men te zyn misten, toen de BOB SEAGREN schynwerpers al lang de avond lucht doorbraken met felle bundels, dat duwtje omhoog. Ach, zy waren tevreden. Voelden Pennel en d'En- causse en Engel en Isaksson nu nog slechts toeschouwers niet de kille avondlucht binnendringen, door hun nutteloos 'geworden trai- ningskledy? En was een medaille niet al voor hén weggelegd? Wel aan, geen 5.45 dan. Jammer. En Seagren werd winnaar, want hij had in totaal het minste aantal foutsprongen. Bob Seagren kreeg het goud, toen de lat hoger lag dan een huis. Een Roeien In Arnhem op 68-ja- rige leeftyd overleden Bertus Gun- ther, jarenlang Nederlands bes te skiffeur. In 1928 won hy als der de Nederlander de Diamondsculls. Een jaar later veroverde Bertus Gunther de Europese titel In het nummer skiff. MEXICO STAD (ANP) Tom mie Smith heeft bewezen toch werkelijk de beste 200 meter-lopqr ter wereld te zijn. De Amerikaan se neger, die dit seizoen min of meer in de schaduw van zijn \landgenoot John Carlos had ge- staan, regeerde in de finale van 'de 200 meter als een vorst. Zevert meter voor de finish kon hij zijn armen al juichend omhoog ste ken. De race van Smith was van ongeëvenaarde schoonheid. Zijn tijd was 19.8, een nieuw wereld en Olympisch record. Minder fijn was het gebaar dat Smith en Carlos later op het ere podium maakten. Terwijl de mili taire kapel het Amerikaanse volkslied speelde, stonden de twee Amerikaanse negers met een zwartgehandschoende opgestoken arm op het erepodium. Dit gebaar - hoe verklaarbaar misschien ook was de sport onwaardig. De Australiër Peter Norman zal zich. ondanks zijn tweede plaats, in dit gezelschap niet gelukkig hebben gevoeld- De medailles werden overhan digd door de Britse markies van Exeter, president van de Int Amateur Atletiekfederatie en vice-president van het IOC. De Amerikaanse negeratleten hadden de wens te kennen gege ven de medaille niet te willen ont vangen van hun landgenoot Ave ry Brundage, de president van het IOC. mooi cadeau voor een aardige jon gen, die vandaag jarig is. Die gis teravond uit eten ging in Mexico- stad met vader en moeder. Bob Seagren glimlachte en zwaaide en was vroiyk, maar niet helemaal. Want die 5.50, die was niet gehaald. Daarvoor was de dag te lang ge weest. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 23 - Leiden Atletiek Finale 400 meter dames: 1. en Olympisch kampioene Colette Bes- son (Fr.) 52,0, 2. Lilian Board (GB) 52,1, 3- Nina Petsjenkina (Rusl.) 52,2, 4. Janet Simpson (GB) 52,5, 5. Aure lia Penton (Cub.) 52,7, 6. Jarvis Scott (VS) 52.7. 7. Helga Henning (W. Did.) 52.8, 8. Myrna van der Hoeven (Ned) 52.9. Finale 3000 meter steeple chase: I. en Olympisch kampioen Amos Bi- wott (Ken 8.51,0, 2. Benjamin Ko- go (Ken.) 8.51,6, 3. George Young (VS) 8.518, 7. Gaston Roelants (B.) 8.59.4. Finale 200 meter heren: 1. en Olympisch kampioen Smith (VS) 13.8 (wereldrecord en Olympisch re cord. Zijn landgenoot Carlos heeft eerder 19.7 gelopen, maar hy liep op niet toegestane schoenen). 2. Norman (Aus.) 20.0, 3. Carlos (VS) 20.0, 4. Roberts (Trin.) 20.3, 5. Bambuck (Fr.) 20.5, 6. Questad (VS) 20.6. Vyfkamp dames: 1 en Olympisch kampioene Ingrid Becker (W. Did.) 5098 (80 m horden 10-9, kogelstoten II.48, hoogspringen 1.71, verspringen 6 43, 200 meter 23,5), 2. Liesel Prokop (Oos.) 4966 (11,2, 14.61. 1.68. 5.97, 25.1) 3. Anna Maria Toth (Hon 4959 (10.9, 11.69, 1.69, 612, 23,8). Marjan Ackermans bezette met 4650 punten de zeventiende plaats. Er waren 32 deelneemsters. De prestaties van de Nederlandse waren: 100 meter in 11,5, kogelstoten: 12.62, hoogspringen 1,65, verspringen 5,65, 200 meter in 255. Finale polsstokhoogspringen: 1. Seagren (VS) 540 meter (Olympisch record), 2. Schiprowski (O. Did.) 5.40 (nieuw Europees record), 3. Nordwig (W. Did.) 5.40 (nieuw Europees re cord), 4. Papanikolaou (Grk.) 5-35, 5. Pennel (VS) 5.35. Finale speerwerpen: 1. en Olym pisch kampioen Loesis (Rus.) 90.10 (Olymp. record), 2. Kinnunen (Fin.) 88.58, 3 Kulcsar (Hong.) 87.06. De Italiaan Guiseppe Gentile heeft by de kwalificaties het wereld en Olympisch record hinkstapsprong verbeterd. Gentile bereikte een af stand van 17.10 m. De Pool Joseph Schmidt was houder van zowel het wereldrecord (17 03) als het Olym pisch record (16.85). De Hongaarse wereldrecordhouder kogelslingeren Gyula Zsivotzky heeft bij de kwaüflcatiewedstryden van dit nummer het Olympisch record verbeterd. Zsivotzky slingerde de ko gel 72.60 meter en overtrof het oude Oiympisch record van Romoeald Klim (Rus), gevestigd in 1964, met 2 meter en 86 centimeter. Het wereld record van Zsivotzky staat op 73 76 meter. Gewichtheffen 1 en Olympisch kampioen Viktor Koerentsov (Rus) 475 kg. 152,5 - 135 - 187,5) nieuw Ol. ree., 2. Ma- sashi Ohushi (Jap.) 455 (140 - 140 - 175), 3. Karoly Bakos (Hon) 440 (137,5 - 132.5 - 170). Schermen Finale floret: 1. Ion Drimba (Roem) 4 zeges, 2. Jeno Karnuiè (Hon) 3 zeges na bar rage, 3. Daniel Revenu (Fra) 3 ze ges na barrage, 4. Christian Noel (Fra) 2 zeges. Voetbal Groep b: BraziliëJapan I1, SpanjeNigeria 30. Groep d: GuatemalaThailand 41Ts jeoho-Slowaky eBulgary e 2—2. Drie landen hebben zich na twee wedstrijden al gekwalificeerd voor die kwartfinales van het Olympische voetbaltoernooi: Israël. Spanje en Guatemala. Verder maken de nog ongeslagen ploegen van Hongarije. Japan en Bulgarije en Frankrijk een goede kans de laatste acht te berei ken. Volleybal Heren Tsj.-SlowakyeVer. Staten 31, Rusland—Brazilië 3—1, Polen—Me xico 3—1, Bulgary e—België 3—0, Ja pan—Oost Duitsland 30. Bulgarije Japan Tsj.-Slowakye Rusland Ver. Staten België Polen Brazilië Oost-Duitsl. Mexico 6—0 6—0 6—4 6—4 4—5 3—4 3—4 2—6 2—6 1—0 Dames: Rusland—Korea 3—0, Polen—Ver. Staten 30. By de dames delen na drie wedstrijden Japan en Rusland de eerste plaats, beide met zes pun ten. Baskethal Groep A: Spanje—Portorico 86—62 Italië—Senegal 81—55, Panama— Phllippynen 95—92, Ver. Staten— Zuid-Slavië 7359. In groep A lelden de Ver. Staten en Italië, beide met 8 punten uit 4 wedstrijden. Groep B: Korea—Cuba 71—80, Rusland—Bulgarije 81—56, Brazilië— Polen 8851, MexicoMarokko 86—38. Rusland en Brazilië delen in de B-groep de eerste plaats met 8 uit 4

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19