IN DE TIJDRIT Middelink had extra truien in bagage [wf! Eerst die ^kritiek „Wij moeten cle goede smaak bewaren" Incident Viertal verdient reis naar Montevideo Verdeling medailles Coach Joop Middelink brulde kwartet achtervolgers naar fantastische zege Champagne voor gouden kwartet Boze FIS A-president Zwem-estafette OUDE WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD (■■milllllllllMIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllMllllia gillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllillllllllllllllllllllllllllN dH (door Fred Backé) MEXICO STAD (GPD) Goud, weer goud. Dacht Joop Mid- 3 lelink terug aan Tokio, toen, in die minuut waarin hij zwijgend roor zich uit staarde, in die minuut, voordat de grote, gezette i„ ian de tranen voelde komen? Was er in een flits de herinnering aan die gulden minu te; >n van toen? Of realiseerde Joop Middelink zich niet eens, dat ij en hij alleen, opnieuw een kwartet Hollandse fietsjongens aar de hoogste Olympische eer had gejaagd? Was er dankbaarheid aan het adres van die vier dansende ielrenners, die zijn naam, Joop Middelink, wereldfaam had- 5n gegeven, nu definitief? De bondscoach van de KNWU. achter voor de amateursport als geen ander, later, bedacht- esi< iam, ernstig: „Het werd me even teveel. Daarna dacht ik aan xla at we er allemaal voor hadden doorgemaakt. Ja, ook onder- t| teg, maar vooral daarvoor". sjasten door". Een korte zin, die alles zegt: teamgeest! Jan Krekels signa leerde de kwaliteit: „Wie het langst op kop kon blyven, deed dat en wie kapot zat, kwam even later alweer voorbij om over te nemen". 181 kritiek op de selectie, daar- de laatste drie dagen, toen die dstrijd steeds maar dichterbij jaw am. Toen de jongens het' niet zagen. Man, je had die a-C prekken moeten horen. Ik moest :st| ren praten, praten, om ze een m rt mee te geven voor onderweg. oop Middelink bleef praten, d/i reeuwen later, en brullen. De chine was toen echter al op gang: n.0 lor den Hertog, René Pijnen, Jan jstcfelcels en Joop Zoetemelk hadden gevonden in een hels ritme. een doldriftige aanval op de he- van het tijdrijden. Een he re ionie, die ergens op dat parkoers i honderd kilometer, werd verde- doo- vier Zweedse broers en 's hemelsnaam hoe ging het r? jjj fas het waai-, dat de Zweden vijf inden voorsprong hiadden, vijf se- h den maai*? Waren de Italianen al ei- geraakt, de voor honderddui- fen lü-es voorbereide Italianen? zekerheid ontbrak echter. Fedor Hertog begon moeilijkheden te en en dat zoiets het gevolg van langzaam leeglopende band kon kwam op dat moment niet bij p Middelink op. de Zweden uit hun ritme wa- gehaald door een lekke band van •to) omotief' Thomas, de jongste van Pebterson-broers, wist Joop Mid- ook niet. Alleen die seconden, r seconden maar, winst of verlies, eerden de man op de auto. De die begon te brullen. Die zijn nbanden tenslotte nauwelijks 7 ff kon regeren, maai- die de gebo- ruggen van dat unieke kwartet iporijders bleef geselen. Ws ar weer diezelfde kreet: lat! even jongens, nog even. Een act r seconden maar, nog even". Zo het allemaal gegaan onderweg 'dilerdaad, maar er was al zoveel ge- 'lnij at onderweg. Steeds weer die ve- te klims, die op topsnelheid be- [tcfrmd moesten worden. Heuveltjes, eigenlijk niet thuishoren op een koers voor een echte tijdrit. Is het dan belangrijk te weten wie de sterkste was van de vier gouden coureurs? Misschien De renners zelf kunnen het vertellen. René Pijnen: „Jan Krekels, die reed fantastisch, vooral omhoog, dan had Fedor het wat moeilijk". Maar Krekels: „Als we eenmaal boven waren, dan kwam-ie, Fedor, en dan ging het naai- beneden, men sen, wat hard, wat geweldig hard, wat kan die jongen hard fietsen". Dus toch: de voortreffelijke een heid. Van Joop Middelink. De bonds coach, toen eenmaal die angstige mi nuten van wachten op de uitslag voorbij waren, toen er gedanst en gehuild was door alles en iedereen: „Krekels moest het tempo bij het klimmen aangeven, Pijnen moest bij springen en bergaf kwam dan Fe dor. Het werkte prima. Ik heb maar even om orde moeten roepen, hal verwege, toen had Fedor nogal wat last". Halverwege, toen de balans neg schommelde omdat de Zweedse ploeg nog marcheerde als in de dagen van Heerlen 1967, toen de broers Patter son de wereldtitel grepen. Toen had echter Thomas die lekke band niet. Goesta Patterson: „45 seconden voor het verwisselen van een wiel. Veel te veel. Waanzin. Gebeurt het niet, dan pakte Nederland dat goud niet. Be denk, dat Thomas ook daarna nog tien kilometer nodig had om het rit me terug te vinden. Juist Thomas, dfte is de sterkste van ons. Hy moest het tempo bepalen". Goesta Patterson wist niet, dat ook Fedor den Hertog een lekke band had gehad. Dat Den Hertig kilome ters lang had moeten zwoegen tegen iets, dat op een inzinking leek, maar dat heel ordinair een lekke band heette. Zij het, dat die band z lang zaam leeg liep, dat én Den Hertog én Middelink het niet merkten. Nederlandse (ivieler) vreugde in Mexico. V.l.n.r. op het ere podium Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog, Jan Krekels en René Pijnen. Goesta Patterson wist dus ook niet. dat de Nederlanders daardoor de laatste acht, negen kilometer met drie man hiadden moeten fietsen, dat was juist in de periode dat Midde link zyn mannen over de Zweden heen joeg naar het goud. Ach, Goesta Petterson had dat mis schien helemaal niet gezegd van dat Zweedse goud, dat in zijn ogen wat onverdiend verloren was gegaan. Als Goesta maar had geweten van de avond vóór de koers, Toen Joop Middelink had verteld, wat er precies van zijn mannen twee jaren ach tereen onderwerp van heftige kri tiek moest diie selectie zó vroeg bekend zijn? verwacht werd. Krekels is de klimmer, René en Fe dor zijn de dalers en snelweg, met een losbranden. Als de tegenstanders de tijden horen onderweg dan krij gen ze een klap. Daarna was het licht uitgegaan in de vertrekken van de renners. KNWU-official Adri Zwartepoorte hield voor de deur de wacht. Half tien was het toen. Andere renners, die naar binnen wilden, meosten kruipen en zwijgen Heuveltjes feuveltjes. gevolgd door afdalin- t die razende afdalingen, waarin bochten elkaar veel te snel eigen- opvolgen als je met vier man heel dicht bij elkaar moest blij- en de snelheidsmeter van de *e: 0 met de gierende banden ach- m Je oploopt tot ruim tachtig kilo- d Ier ula. dat was allemaal gebeurd en veel meer. De inzinking van ré Pijnen. Had Joop Middelink gemerkt? Hij haalde de schou- op. De renner zelf„Vlak na de J rt kreeg ik het moeilijk maar ik 7 er rap doorheen. Zoiets over- W je allemaal, dat weet je als je de fiets stapt". «Is op Zoetemelk het wist: het einde, ik moest vreselijk ten", En Fedor den Hertog: „Te- 1 die bergen op, dan zat ik te hap paar lucht. Ik,kreeg 'n prikke- gevoel in m'n benen. Nu haak i; d. dacht ik". En Jan Krekels: y k René me niet halverwege de P rs had geholpen mens, wat I d het toen moeilijk", k, dat was er allemaal al geweest, Joop Middelink begon te brul- lom de seconden te redden, de se- «en, d later een minuut voor rang aren geworden „Nog Onderweg toe was het allemaal gegaan on- "to?, behoudens die inzinkingen, f' korte perioden van angst en ge- van onmacht, die de renner per dlhe moet overwinnen, omdat hij ers nooit een echte renner kan tot had dit kwartet gemaakt tot, schitterende eenheid, die nimmer Ke, omdat er altijd wel een cou- was, die de tijdelijke gebreken ander kon opvangen? Was to kwaliteit? De ploeggeest? Of kto Pijnen vertolkte een deel van tyclus: „We keken elkaar aan en Joop Middelink Verzorger Bovendien, wat wist die Zweedse woordvoerder dan nog van alles wat verzorger Sjeng Collard had ge daan die morgen? De Limburger: ,Na de maatijd, die ik zelf 's mor gens vroeg controleerde, gaf ik ze een ige met mijn eigen zalf. een geheim recept: tijdens de wedstrijd worden daardoor de afvalstoffen even boven de knie geneutraliseerd, anders kan ik het niet zeggen". En toen? „Glucose tabletten in de hete thee en dat in de drink bussen, drie kwartier voor de start wat losrijden, vlak voor het ver trek nog wat thee met druivesuiker en wat anijs voor de lucht". Ja, je moet zoiets zeer nauwkeurig behandelen, net zo nauwgezet als Joop Middelink dat deed, twee jaar lang, vanaf de eerste selectie, die hij maakte in de Mexicaanse Ron de van 1966. Maar die selectie alleen was niet voldoende, want toen het omstreden groepje dan toch in Mexico 1968 arriveerde, was er de wanhoop. „De eerste training op het parkoers uren moest ik praten om ze uit de put te halen, het ging verschrikke lijk", zegt Joop Middelink. Maar het lukte met al dat praten, dank zij Joop Middelink. De uitslag van de ploegentijdrit over 100 km is: 1. Nederland 2 uur 7 min. 47 sec., 2. Zweden 2.09.26, 3. Italië 2.10.18, 4. Denemarken 2.12.41, 5. Polen 2.14.15, 6. Noorwegen 2.14.32, 7. Argentinië 2.15.34, 8. West MEXICO STAD (ANP) Thomas Keller was boos. Heel boos. Daarover kon geen twij fel bestaan. „Ik geef u toestem ming om camera's uit de handen te slaan", zei de pre sident van de Internationale Roeifederatie fel, „als men weer samendromt om een roeier die ingestort is en met fototoestel len en filmcamera's ln atcie komt". De verboligeniheid van de Zwitser gold degenen, die nadat gisteren bij de herkan singen van de roeiregatta een aantal deelnemers in ademnood was gekomen, zich naar de slachtoffers spoedden om geen tafereel te missen. „Gisteren by de atletiek zag ik dat een ca mera van de officiële tele visiemaatschappij nog wel drie minuten lang een uitge putte deelnemer in beeld had. Dat noem ik het toppunt van wansmaak. Iets dergelijks wil ik bij de roeisport niet mee maken. Wij moeten de goede smaak bewaren. De mensen rond een deelnemer in zuin - stofnood moeten weggestuurd worden. Zo'n man heeft be hoefte aan frisse lucht, niet aan 'n groep mensen, die zich over hem heen buigt. Het spijt me te moeten zeggen, dat de roeiers zelf het slechtste voor beeld hebben gegeven". De beelden van ingestorte roeiers hebben diepe indruk ge maakt op de president van de FISA. die tijdens de Europese kampioenschappen van 1954 in Amsterdam nog voor Zwitser land als skiff eur uitkwam. „Vandaag ben ik me ervan be wust geworden, hoe gruwelijk onze sport kan zijn. Bij de at letiek stapt een atleet, die in moeilijkheden is, uit de baar: en komt op het gras liggend tot rust. Bij ons moet zo'n man doorgaan tot hij niet meer kan Hij zakt dan in de boot ineen Er is tijd en moeite nodig om hem aan de wal te krijgen en hulp te verlenen". Keiler was weinig gelukkig met de maatregelen, die tijdens de herkansingen konden wor den genomen om in moeilijk heden geraakte deelnemers te hulp te komen. „Wij hebben daarover in de FISA nooit zo nagedacht. Nu weet ik dat er mensenlevens op het spel staan. Het probleem van de hulpver lening gaan we nader analyse ren. Vandaag nog".- Besloten is onder meer dat donderdag tijdens de halve fi nales, vrijdag bij de kleine fi nales en zaterdag gedurende de eindstrijden, behalve de twee kamprechtersbootjes, ook twee of drie rubberboten in de baan zullen komen. „Dat geeft extra golven", zei Keiler, Jk weet het. Maar de veilgheid vereist het. Vandaag heeft het een keer enkele minuten ge duurd voordat de assistent- kamprechter te hulp schoot. Dat kan niet langer. De rubber reddingsboten moeten als ge vaar dreigt direct in actie ko men". MEXICO STAD (ANP) De FINA heeft gisteren de loting ver richt voor de eerste zwemonderdelen, die donderdag in Mexico Stad ge houden worden. De indeling van de series 4 x 100 m wisselslag dames, is als volgt: eerste serie: Oost-Duits- land1. Mexico, Rusland, Canada, Ver. Staten, San Salvador en Nieuw Zeeland. Tweede serie: Hongarije, Nederland, Australië, Joego-Slavië, Japan, Por to Rico, Uruguay en West-Duitsland. De ploegen met de acht beste tij den kwalificeren zich voor de eind strijd. Met een laatste krachtsinspan ning bereikt de Nederlandse ploeg de eindstreep. Voorop Jan Kre kels, achter hem René Pijnen en Joop Zoetemelk. Fedor den Hertog is op deze foto niet zichtbaar. -Duitsland 2.15.37, 9. Rusland 2.15.39, 10. Mexico 2.16.08, 11. Gr. Brittan- nië 2.16.38. MEXICO STA (ANP) - Een half uur voor de start van de ploegentijdrit op de weg heeft zich vlak bij het rennerskwar- tier een afschuwelijk incident voorgedaan. Tussen de toe schouwers, die het doen en la ten van de coureurs gadesloe gen, trok plotseling een onge veer 40-jarige man een revol ver en schoot zichzelf door het hoofd. De renners werden on middellijk op een afstand ge bracht, maar waren toch zeer onder de indruk van het ge beuren. MEXICO STAD (ANP) Chef d'equipe Arie Zwartepoorte heeft na overleg met KNWU-voorzitter P. van Dijk het besluit genomen dat tenminste de Olympische kam pioenen in de ploegentijdrit Fe dor den Hertog, Joop Zoetemelk, Jan Krekels en René Pijnen zul len deelnemen aan de wereldkam pioenschappen voor amateurs, die van 1 tot en met 10 november in Montevideo (Uruguay) zullen wor den gehouden. Het viertal zal zowel worden inge schreven voor de ploegentijdrit op de weg (3 november) als voor de individuele wegwedstrijd (10 no vember), terwijl daarnaast wordt overwogen Fedor dén Hertog of Joop Zoetemelk te laten starten in de individuele achtervolging. Daar- naast wordt uiteraard de mogelijk heid voor de leden van de baan- ploeg geopend om zich ook naar Montevideo te rijden. Er wordt thans onderzocht welke de beste mogelijkheid is om de Neder landse ploeg naar Uruguay te la ten reizen. Joop Middelink gaf er de voorkeur aan de sluiting van de Spelen in Mexico mee te ma ken, maar dan is er vrijwel geen mogelijkheid meer om Montevideo per vliegtuig te bereiken. De beste mógelijkheid schijnt te zijn dat de kandidaten voor de wereldkampi oenschappen onmiddellijk na het wielerprogramma van de Spelen naar huis gaan (bijv. al op 25 oktober) om vervolgens vanuit Ne derland naar Montevideo te reizen. Dat schynt ook de goedkoopste mo gelijkheid te zijn. goud zilver brons Verenigde Staten 4 Rusland I Groot Brittannië 1 Roemenië Hongarije Kenia Iran Polen Japan Nederland Australië Ethiopië Jamaica Mexico Zweden Oost Duiteland West Duitsland' Tunesië Oostenrijk Italië Tsjecho Slowakije 0 ADVERTENTIE klare taal GENEVER in de handige kneepfles f 11.— per liter MEXICO STAD (ANP) De ceremonie proto colair. Temidden van de verslagen Zweden en Italianen kwamen de voor het eerst in de nieuwe witte truien met rood-wit-blauwe band gestoken Olympische triomfators naar het erepodium. Uit handen van het Zweedse lid van het Internatio naal Olympisch Comité, dat naar deze wegwed strijd was gekomen, waarschijnlijk in het ver trouwen de plakken aan zijn landgenoten te kun nen uitreiken, kregen de Nederlanders het kost bare gouden eremetaal. Toen, op de bovenste tre de van het platform, nadat de Nederlandse drie kleur in de hoogste mast was gehesen, werden zij het mikpunt van een spervuur van fotografen en filmers. „Hoe vinden jullie het eigenlijk, dat op deze hoogte juist de renners van de lage landen met de hoogste prijzen zijn gaan strijken?" werd nog gevraagd. Pijnen keek grinnikend en verliefd naar de aan het veelkleurig lint om zijn hals hangende gouden plak. ,,Ach, ik weet het nietWe hebben het in ieder geval toch maar geleverd Dat Joop Middelink met een schoon overhemd naar de ploegentijdrit was getogen, was niemand ontgaan. Wel, dat de kogelronde Amsterdammer in zijn bagage vier extra triuen had gestopt met het oog op een eventuele huldiging. .Sinds de ploegentijdrit in de Haarlemmermeer in juli wist ik wat ik aan deze knapen had. Daarom heb ik na de Haarlemmermeer, waar we een recordtijd reden, alleen in Gelsenkirchen gefietst. Dat was nu eenmaal afgesproken. Daar werden we met 2y2 minuut door West-Duitsland geklopt en dat is goed geweest, want toen wisten de jongens, dat ze er nog lang niet waren". Middelink, uitgestrekt op bed bijkomend van de emoties, gaf vervolgens zijn geheim van het succes prijs. „Wielrennen is niet alleen trainen. Zeker niet een team voor de ploegentijdrit. De hoofdzaak is kerels met het zelfde karakter te zoeken. Dan komt het trainen vanzelf wel. Vervolgens ga je er- een ploeg van maken. Daarom heb ik het laatste jaar alle ou ders bezocht en lang met ze gepraat. Dan weet je tenslotte haarfijn met wie je te maken hebt". Middelink leunde behaaglijk achterover. „Is het niet fantastisch Tweemaal goud achter elkaar op hetzelfde nummer. Wat kan je als coach nog meer wensen. Het wil toch wat zeggen op een der gelijk parcours de ploegentijdrit met een moyen ne van 47.881 km te rijden De „gouden" Nederlandse wielerploeg vormde dinsdagavond het stralende middelpunt op een receptie, die ambassadeur mr. S. baron van Heem stra de voorzitter en leden van het Nederlands Olympisch Comité aanbood en waarop vele offi cials en directe relaties van de Nederlandse af vaardiging aanwezig waren. De ambassadeur had de coureurs direct voor deze bijeenkomst uitgenodigd, nadat hij de goede uitslag had vernomen. René Pijnen, Fedor den Hertog, Joop Zoetemelk, Jan Krekels en vooral ook coach Middelink moesten het verhaal van de overwinning en alles wat in de spannende mo menten in hen omging, steeds opnieuw vertellen ook aan Prins Bernhard, die zich sterk geïn teresseerd toonde en zich geruime tijd met de wielrenners uit de gezellige drukte in een rustiger nevenvertrek terug trok. De gouden „plakken" werden trots getoond, de ambassadeur dronk champagne met de renners, hun coach en de chef d'équipe. Het was een onverwacht feest, dat het gouden kwartet kennelijk goed deed. Ze ware$ er wel een tikkeltje beduusd van...

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9