INKOMEN "KONINGIN VERHOOGD Verdachte dwong agent met hem rond te rijden U bent toe aan de voordelen van de postgiro Ontslag dreigt voor 45 werknemers VAVO Auto te water: clrie doden kamsteeg Verkeershelikopters nog niet in actie ra om te stemmen ySBg mjP' EIS VAN DRIEENEENHALF JAAR want U kunt voor een gratis verlichtingscontrole naar kamsteeg WERNINK HEFT ONRENDABELE AFDELINCEN OP Vertrouwen in de heer Versluis is verminderd Voorlichting over Merenwijk Hamer akkoord met (tijdelijke) regeling LETDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gistermiddag net 124 tegen 8 stemmen haar goedkeuring gegeven aan een rerhoging van het koninklijk inkomen van 2,5 tot 4,75 miljoen pilden. Alleen de communisten, pacifisten en mej. mr. A. Goud- (D'66) stemden tegen. premier De Jong wist zo'n grote meerderheid voor zijn voorstel te rijgen, doordat hij toegaf aan de eis van de oppositie om de ver- tglng een tijdelijk karakter te geven. Door het desbetreffende \endement van PvdA, D'66 en PPR over te nemen, verplichtte de imier zich voor 1971 met een nieuwe financiële regeling te komen lie ook uitsluitsel geeft over de vraag of de Koningin belasting moet gen jan betalen. De regering had reeds aangekon- fO-8 (d, dat ztf van plan is met een elijke regeling te komen, waarby Rtfk de kosten, die het staats- »fd uit hoofde van haar functie n is eft, voor rekening van het Rijk dl emt, Het hofpersoneel zal in rijks- enst komen en het paleis Soest- |k zal door het Ryk worden aan kocht. De vraag of de belasting- ÏJdom moest worden opgeheven, is studie by een commissie van drie ze mannen, te weten, prof. mr. Simons, prof. mr. J. van der Hoe- o en drs. J. W. de Pous. Het «manschap dat deel uitmaakt w de staatscommissie Cals Don- voor de herziening van de grond- et - zal, naar premier De Jong mee- elde, binnenkort advies uitbrengen. (Van onze parlementaire redactie) Vergeefs ncjjDe premier, die ook een verhoging n het inkomen van Prins Bemhard in 300.000 gulden tot 475.000 gul- I verdedigde, trachtte gisteren ;eefs de oppositie af te brengen haar eis om de verhogingen its een tijdelijk karakter te ge- Dre. Den Uyl (PvdA) en mr. Van erlo (D'66) vonden dat de nieu- financiële regeling met het hof zo enbedig mogelijk tot stand moet ko- Ifst, d en wilden met het amendement stok achter de deur houden. Zij iden het redelijk dat de kosten, het staatshoofd uit hoofde van r functie heeft, volledig worden joed, maar verlangden anderzijds de Koningin net als iedere an- burger belasting gaat be- n over de inkomsten, die zij uit ré-vermogen heeft. Drs. Den Uyl ^mde de belastingvrijdom een ver- erd privilege, dat nog stamt uit dat de schatkist tevens het isooniyke vermogen van de Ko- igin vormde. Gedwongen Premier De Jong zag zich gedwon daB i de gevraagde termijn te accep- tn om P.v.d.A., D'66 en PPR niet jen zich te krijgen. Hij had de nt«un van deze partijen nodig om de cue mdwettelijk voorgeschreven meer- rheid van tweederde van het aantal tende kamerleden (150) te halen, vendien wilde de premier een zo f- not mogelijke meerderheid bereiken het aanzien van het koninklijk 5 niet te schaden. eerste instantie had de premier amendement van de oppositie als overbodig voorstel bestreden. De er De Jong vond het ook gevaar- Mocht de financiële regeling binnen twee jaar tot stand ko en, door wat voor oorzaken ook, het inkomen van de Konin- n automatisch op het oude peil te- gvallen. Ook de fractieleider van KVP drs Schmelzer, die als woord erder van KVP, VVD, ARP, CHU 5P en GPV overigens geen princi pe bedenkingen tegen het amen- Een drietal kamerleden, dat in Parijs de parlementaire bij eenkomst van de Westeuropese Unie (W.E.U.) bijwoont, kwam gistermiddag speciaal uit Pa rijs over om deel te nemen aan de stemming over het inkomen van de Koningin. De heren Mommersteeg (KVP)Geelker ken (AR) en Goedhart (PvdA) werden op hun verzoek met een regerimgs-Friendship gehaald en later op de middag weer naar Parijs teruggebracht. Mr. Van der Stoel (PvdA) die ook in Parijs verblijft, kon zich niet vrijmaken om naar Den Haag te vliegen, omdat hy in het W.E.U.-parlement een rapport over Engelands toetreding tot de EEG moest uitbrengen. De liberaal mr. Fortheine (VVD), die ook deel uitmaakt van het W ,EU- parlementwas voor de stemming in Den Haag geble ven. Hij vloog later met de drie andere kamerleden naar Parijs mee terug. TKK&muu. Door een parkeerfout vonden gisteren drie Amsterdammers de dood in de Singelgracht by het Spui. De auto waarin zij za ten, reed te ver door, waardoor hy in het water terechtkwam. Een artsenbezoeker, die nog slechts het achterdeel van de auto boven water zag uitsteken, sloeg onmiddellijk alarm. Maar toen de drie inzittenden d oor brandwachts en duikers uit het water waren gehaald, bleken ze reeds te zijn overleden. De slachtoffers zijn bankwerker F. Faber (32), ambtenaar van het Gemeentelijk Vervoersbedrijf in de hoofdstad A. Hogendorp (47) en zijn 18-jarige zoon Rob. Op de foto links een duiker en de auto in de takels; boven staande foto toont een ver kleumde brandwacht, die met twee collega's in het water was gedoken. dement had, vroeg zich af wat de gevolgen bij overmacht zouden zyn. Maar drs. Den Uyl was een belofte alleen te vrijblvend en verlangde op neming van de termijin in de wet. Mr. Van Mierlo beloofde dat zijn party zich by overmacht „even re delijk als thans zal opstellen". Dat de regering de belastingvrij dom vooralsnog handhaaft, was voor de communisten en pacifisten reden tegen de inkomensverhoging te stem men. De pacifist Lankhorst klaag de bovendien dat elk inzicht in het inkomen dat de koninklijke familie uit eigen vermogen trekt, ontbreekt. Ook mej. Goudsmit vónd de stok ach ter de deur in de vorm van het amendement niet voldoende. Premier De Jong ging op het vraagstuk niet diep in. Hij hield de Kamer slechts voor, dat de Koningin waarschijnlijk nooit zo'n omvangrijke huishouding te voeren zou hebben en ook niet op Soestdijk zou wonen als zij geen staatshoofd was. Om dat verschil uit te drukken in een kostenvergoeding is geen eenvoudige zaak. De premier was het met drs. Schmelzer eens, dat het inkomen van de Kroon eigenlyk automatisch zou moeten worden opgetrokken aan de sty ging van de kosten van levens onderhoud. Dat vergt echter een wij ziging van de grondwet, waarover de commissie Cals-Donner zich beraadt. Door de kosten van personeel en pa leizen ten laste van de rijksbegro ting te brengen wordt straks in ieder geval een gedeeltelijke aanpassing bereikt, zo betoogde de premier. U hebt immers een salaris of andere inkomsten! Kies dan ook de makkelijkste manier van ontvangen en betalen: via de Postgiro. Een handig boekje „Wat u met uw postrekening kunt doen..." ligt bij elk postkantoor voor u klaar. Daarin vindt u alles over de eenvoud en het gemak van zo'n postrekening, over de tijd- en geldbesparing, rentegevende rekeningen bij diverse spaarbanken enz. enz. Voor bestaande rekeninghouders (nu al 1.600.000) is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST van en voor ons allemaal ROTTERDAM (GPD) „Het was wel de omgekeerde wereld" schertste mr. A. R. Jolles, president van de Rotterdamse rechtbank gisteren te gen een 24-jarige verdachte. De pre sident doelde op de absurde situatie, die was ontstaan nadat verdachte was betrapt tijdens een inbraak en de hoofdagent Hogeveeen met geladen pistool had gedwongen zijn pistool af te geven. De hoofdagent heeft half Zuid-Holland doorgereden met twee geladen pistolen op hem gericht, ter wijl verdachte af en tot dreigde hem „voor zijn donder te schieten". Achter de politie-auto met vreem de lading heeft een stoet politiewa gens gezwermd, die niet in durfde te grijpen om het leven van de hoofd agent te sparen. De paniekstemming van verdachte sloeg op den duur om. Hy begon de agent wel aardig te vin den vooral omdat hij zo goed kon rijden. De agent kreeg zelfs gelegen heid een sigaretje te rollen en ver dachte gaf hem geld om benzine te tanken. Uiteindelijk liet hij zich zon der schietpartij klem rijden. Mr. Jolles vond dat verdachte zich als een beest had gedragen. Hij was van mening dat men sportief tegen over de politie moet blijven. „Er is een beroemde brandkastkraker ge weest. die zich eerlijk gewonnen gaf als hij werd betrapt en dat is een veel betere houding" aldus mr. Jolles. Verdachte wilde duidelijk niet ge pakt worden en daar had hij wel een reden voor. Hy liep nog in een voor waardelijke invrijheidstelling. Aan vankelijk was het wel even goed ge gaan. Hy is een voortreffelijk vak man. (lithograaf). Hij was getrouwd. Dat huwelijk ging kapot. Hij be taalde honderd gulden alimentatie per week en moest dan van de rest zien rond te komen. Dat lukte niet. Hy ging drinken, verscheen niet meer ADVERTENTIE (welk merk auto U ook hebt) Doen? Allicht! Ga vei lig verlicht de donkere winter in! Kamsteeg controleert (ook gra tis) Uw banden. Na de controle krijgt U het actie-embleem van het Verbond voor Veilig Verkeer op Uw voor ruit. U bent van harte wel kom op: donderdag 17-10 van 1922 u. vrijdag 18-10 van 1922 u. zaterdag 19-10 van 1016 u. LEIDERDORP v. d. VALK BOUMANWEG 2 TEL. 01710—42041 Noteer het even in uw agenda op zijn werk en voorzag in zyn on derhoud met stelen. In totaal heeft hy voor zo'n 14.000 gulden buit binnengehaald. De elfde inbraak deed hem de das om. Samen met een kennis uit de gevan genis was hij een villa aan de Wil genlei binnengedrongen. De buit was 4.000 gulden, wat aanstekers en een geladen pistool. Verdachte stopte het in zyn zak en even later bleek hij het nodig te hebben. Want een bewoonster van de villa ontdekte de inbrekers en sloeg alarm. Op de Ring- dyk werd verdachte aangehouden Onmiddellijk dwong hij de hoofd agent met het pistool z'yn wapen af te geven en in' de surveillance-auto te stappen. Een zenuwarts, die als getuige-des- kundige werd gehoord, lichtte zyn adviezen toe. Verdachte is hiet ge heel toerekenbaar, maar zeker niet on-intelligent. Een lange detentie zou geen goede therapie zijn. De officier van justitie wilde voor de inbraken en de bedreiging ver dachte veroordeeld zien tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf, me de gezien het feit dat hij al een zeer lange straflijst heeft. DEN HAAG (ANP) Een uur vóór zonsondergang gistermiddag het uiterste tydstip, waarop de poli tie de hulp van een hefschroefvlieg- tuig kan inroepen bij verkeersslacht offers bleek dat gisteren die hulp niet nodig is geoordeeld1. Daarmee is de eerste dag van de drie maanden durende eerste proefperiode van de inschakeling van wentelwieken by hulpverlening aan verkeerslachtof- fers voor de bemanningen der twee ter beschikking staande hefschroef- vliegtuigen rustig verlopen. Wel heb ben die bemanningen volop in de be langstelling gestaan van publiciteits- vertegen woor dagers Zy hoefden echter niet in actie te komen om op verzoek van de po litie in een bepaald gebied van ons land op de snelste manier een arts by een verkeersslachtoffer te brengen. De veertien ziekenhuizen, die bin nen het proefgebied, of net er bui ten, medewerking aan de prpefne mingen met het vervoer van gewon den door middel van hefschroefvlieg- tuigen hebben toegezegd zyn: het Academisch Ziekenhuis in Lei den, het Ope Dei-ziekenhuis in Woer den, 't Julianaziekenhuis in Veenen- daal, het streekziekenhuis in Gorin- chem, het ziekenhuis Salem in Er- melo, het Gem. Ziekenhuis in Arn hem, het Wilhelmina-Ziekenhuis in Doetinchem, het Prinses Ir ene-zie kenhuis in Almelo, het St. Anna-zie- kenhuis in Oss, het Maria Zieken huis in Tilburg, het Diaconessen-zie kenhuis in Eindhoven, het St. Fran- ciscus-ziekenhuis in Roosendaal, net Oude en Nieuwe Gasthuis in Delft en het Militair Hospitaal dr. A. Ma- thijsen in Utrecht. Oorspronkelyk zouden twintig zie kenhuizen deelnemen aan de proef nemingen met het vervoer, maar zes heeft men op grond van vliegtech nische overwegingen voorshands niet in het schema van de proef kunnen opnemen. UTRECHT (GPD) De komende dagen wordt beslist over de (onzeke re) toekomst van tenminste 45 werk nemers van de Schoonhovense buson derneming VAVO. Op 3 oktober liet de Amerikaanse eigenaar (Grey hound) bekendmaken, dat de lyn- diensten van de VAVO en haar dochter van Eldik op 1 november zul len worden overgedragen aan De Twee Provinciën (Schoonhoven- Utrecht), Maarse en Kroon (Vleuten KockengenUtrecht) en Van Gogh Citosa (stadsdienst Gouda). Een vijf tiental chauffeurs kan worden over genomen door twee van de drie ko pers Maarse en Kroon heeft geen interesse de overige personeelsle den (administratie, garage en een aantal chauffeurs) komt op straat te staan. Het personeel van de VAVO tour-afdeling verkeert nog in het on zekere. Volgens directeur A. C. de Lange is het nog geenszins een uitge maakte zaak. dat de toeristische af deling wordt opgeheven. De VAVO werd slechts enkele ja ren geleden overgenomen door de Amerikaanse Greyhound busonderne ming, die op grote schaal Europa wilde gaan bedienen. Toen bleek, dat de zaak in korte tyd honderdduizen den guldens verlies had geleden werd de VAVO eenvoudigweg afgesloten. De drie erkende vervoersbonden zyn direct van de overneming op de hoogte gesteld en zyn nu ook volop in overleg met de VAVO Greyhound-di- rectie. Van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel zegt de heer A. de Bruin: „Beslag leggen op de bussen heeft geen enkele zin, want de Tijdens een rondgang van Prins Claus over de Zuidlaarder paardenmarkt gisteren kreeg hij van de Groningse studenten een fietsje voor zijn jongste zoon Fri- so. LEIDEN Wem ink's Beton en Aanneming Maatschappij n.v. in Lei den zal met ingang van 1 januari de activiteiten van de Bouwmaterialen- handel en het Natuursteenbedryf V. O.N.K. beëindigen. In verband hiermede zullen geen nieuwe orders meer aangenomen worden. De thans nog lopende orders worden normaal afgewerkt. De door de opheffing van deze wei nig rendabele afdelingen vrykomen- de liquiditeiten en terreinen zullen ten behoeve van de andere afdelin gen worden aangewend. Aan nagenoeg alle personeelsleden is een andere werkkring in de bedrij- ven aangeboden. Een en ander is ge schied in overleg met vakbonden en ondernemingsraad. VAVO is geen failliete boel. In feite is er ook niets onwettigs gebeurd. Vergunningen kunnen nu eenmaal overgedragen worden. De Amerikanen hebben direct ge zegd de zaak netjes te willen afwik kelen, maar dan vragen wij ons af „wat is netjes?". Directeur van Frisia: LEEUWARDEN (GPD) „Wtf kunnen geen man naar de klanten sturen die negentig procent van zyn tijd over e>gen problemen praat." Dit zei de heer H. A. dejong, direc teur van de suikerwerkenfabriek Frisia N.V. in Harlingen als reactie op de gisteren gepubliceerde uitla tingen van de heer W. J. Versluis, de vader van het meisje Mia dat 2V£ jaar geleden na een hieloperatie niet meer bykwam uit de narcose. De heer Versluis werd half apri] ziek (ernstige overspanning) en toen leek het de directie beter de betrek king met hem te beëindigen. Uiter aard moet dit gebeuren als de heer Versluis is hersteld. In een gesprek tussen de directie en de heer Ver sluis en zyn vrouw, was de heer Ver sluis het hiermee eens, aldus direc teur De Jong. Afgesproken werd, dat het ontslag op eigen verzoek zou zijn en dat de heer Versluis zijn volle sa laris (f 17.500 per jaar) een jaar lang zou houden, gerekend vanaf half april, dus toen de heer Versluis ziek werd. „Het gebeurt dus op een nette manier," aldus de heer De Jong, die nadrukkelijk stelde dat de verkoop van zyn produkten moet blijven lopen, ook terwille van de 125 mensen die hy in dienst heeft. Het speet de heer De Jong dat de ontslagkwestie nu in het sentimente le vlak is getrokken. „We kregen de situatie dat de heer Versluis door de zaak met zyn dochter maar weinig van zyn tyd voor ons beschikbaar kon houden. Wy hadden daarvoor begrip en wij hebben alles al die tyd laten doorgaan, tot de uitkering van de tantièmes toe. Maar er de den zich communicatiemoeilykheden voor, met onze verkopers en ook met onze klanten. Het vertrouwen in de heer Versluis is hierdoor vermin derd." LEIDEN - Nu er door de gemeente naar wordt gestreefd om binnen af zienbare tyd te geraken tot de vast stelling van 'n bestemmingsplan voor de Merenwfik het gebied gelegen tussen de grens van de gemeente Warmond, de Zyl, de Slaagh- of Stinksloot en de spoorbaan Leiden/ Haarlem zal vrijdagavond in de Burgerzaal van het Stadhuis een voorlichtingsby eenkomst worden ge houden voor vertegenwoordigers van een groot aantal maatschappelyke Instellingen. De directeur van ge meentewerken, ir. H. Vos. zal in deze samenkomst een causerie houden over het plan Merenwyk. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7