Eenrichtingverkeer op Leidse Apothekersdijk LEKKER BROOD dusselbloeh Vijf hasjiesj-rokers op heterdaad betrapt DeMantelspeddist Commandant Schirra van Apollo was boos Derde Wereld Week Vijf clagen uit het leven van een ex-gevangene Creativiteitsdagen in Leiden-Noord Verkeerslicht blijft gehandhaafd UW WIJNHANDEL NIEPOTH'S WIJNKELDER DE WIJNKELDER HALVE EEUW GETROUWD BESCHOEIING LANGS BERM MORSSINGEL Voordrachten over de bijbel SCHEEF Aratfenusp'ie examens dit is één van die vele, echt mooie mantels die slechts 95 kosten Wintermantels en mantelpakjes Regenmantels Bontmantels België betaalt huur voor 600 voor de NAVO bedoelde huizen Voor de schooljeugd „Bemoei je met je eigen zaken" WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Met ingang van morgenmiddag (donderdag) vijf uur geldt op de Apothe kersdijk in de richting van de Prinsessekade een gesloten verklaring voor alle motor voertuigen (dus niet voor fiet sen en bromfietsen). Het ver keerslicht op de Apothekers- dijk zal overigens ter bescher ming van de voetgangers wel gehandhaafd blijven. Burgemeester en wethouders heb ben hiertoe besloten naar aanleiding van de problemen voor doorstro ming en veiligheid van het verkeer op en bij de Prinsessekade. De ver- keerscommissie heeft er zich mee akkoord verklaard. Het instellen van «enrichtingverkeer voor motorvoer tuigen op de Apothekersdijk heeft, volgens het college, de volgende voordelen: 0 grotere doorstroming van Bos- telbrug naar Turfmarkt, omdat de groene fasen van Bostelbrug naar Apothekersdijk en van Apothekers dijk naar Prinsessekade fietsers en brommers) kunnen samenvallen door ruimtewinst op dit punt fgeen auto's van Apothekersdijk) 0 de voetgangersoversteekplaats op de Bostelbrug kan beter in het to taalschema worden ingepast, waar door deze het verkeer niet meer of veel minder zal blokkeren 0 fietsers en bromfietsers krijgen een eigen route 0 de moeilijkheden bij de Kippen- brug zullen aanzienlijk verminderen 0 de NZH-bussen zullen op de Apothekersdijk (naar Lange Mare) geen hinder van tegemoetkomend autoverkeer onderwinden. Voorrang In verband met het complex van vrij nieuwe verkeersmaatregelen in deze omgeving hebben B. en W. te- ver» besloten de kruisingen Steen- strÜtat-Morsstraat en Steenstraat- Kort Galgewater aan te wijzen als j voorrangskruisingen, zodat het ver-1 keer op de Steenstraat ongehinderd 1 kan doorstromen. Binnen enkele da gen zal voorts de verkeerslichtenin- «tallatie zodanig worden bijgesteld dat de voetgangersoverst eekplaat- «en, met name die op de Turfmarkt bij de Haarlemmerstraat, afzonder lijk een groene fase krijgen. derd. Dit staat in direct verband met de voorgenomen afsluiting van de Haarlemmerstraat voor 'het weg verkeer op zaterdagen. Op de Oude Vest aan de Haar lemmerstraatzijde van het water mag men van vrijdag af alleen rij den van de Turfmarkt in de richting van de Havenbrug. De Oude Singel mag men uitslui tend in tegengestelde richting berij den van Houtmarkt (ook eenrich tingverkeer) naar de Korte Mare Op het gedeelte Oude Singel bussen Korte Mare en Beestenmarkt is ver keer in beide richtingen toegestaan, omdat op de Turfmarktbrug één- richtingverkeer geldt. Borden Personeel van de afdeling wegbe- bakening heeft nabij Pouwburg. Ver- versbrug, Janvossenbrug en Mare- I brug reeds aankondigingsborden j met de datum van ingang voor de nieuwe maatregelen geplaatst. Vol gende week vrijdag (25 oktober) zal het eenrichtingverkeer in de Van der Werfstraat worden ingesteld. De rij richting hier is van Pelikaanstraat naar Lange Mare, tegengesteld dus aan die op Haarlemmerstraat en Oude Vest. Oude Vest Aanstaande vrijdag zal ook net systeem van verkeersmaatregelen op Oude Vest en Oude Singel voor een belangrijk deel worden veran- ADVERTENTIE Levendaal 166b-Tel. 22717-L«den Nisessekade 5. tel: 23538 - Leiden LEIDEN In zijn rijkelijk met bloemen gesierde woning 'Joubert- straat 4) viert het echtpaar H. Colpa- Webbers in deze dagen zijn gouden bruidstijd. Voor het eerst kan in deze vijftig jaar van een echt vieren spra ke zijn, want de viering van de zilve ren bruiloft moest worden overgesla gen omdat de bruidegom (68) toen in het buitenland vertoefde. Begin 1933 werd hij uitgezonden naar Curasao De eerste jaren van zijn huwelijksle ven was de bruidegom achtereenvol gens werkzaam bij de scheepswerf van Boot, de H.C.W. en de Leidse Zoutkeet. Hierna kreeg hij als klinker bij de Pletterij van Endhoven in Delft vaste grond onder de voeten. Bijna dertig jaar heeft hij voor deze firma gewerkt o.a. in de West. Het beviel hem in de West zélfs zo goed. dat hij in 1938 zijn echtgenote en vier kinde ren naar Willemstad liet overkomen. Na een tienjarig verblijf moest zijn echtgenote (69) in verband met haar gezondheid naar Holland terugkeren. Een zoon en een dochter keerden mee naar Leiden terug. Vader Colpa bleef met twee van zijn zonen, die in middels een vrouw naar hun keuze hadden gevonden, in Willemstad ach ter. zy zyn er voor goed gebleven. In 1955 maakte ook de bruidegom zijn laatste vlucht naar ons land. Hy heeft daarna nog vyf jaar bij Sik- kens gewerkt om nu nog regelmatig als werknemer in te springen bij de Rijnlandse Metaalbeschermingsmaat- •chappy. Het gouden echtpaar 23 oktober valt de trouwdag heeft twaalf kleinkinderen, waarvan zes in de West, en één achterkleinkind. LEIDEN In opdracht van de di recteur van gemeentewerken wordt momenteel de berm van de Morssin gel tussen Rynsburgerweg en Ples- manrotonde voorzien van een „per- koenbeschoeiing". Deze bestaat uit naast elkaar in de grond getrilde, gecreosoteerde hou ten palen met 'n lengte va n2.50 me ter en een diameter van ca. 11 cm. Tegen de paalkoppen, die zo'n 20 cm boven het water uitsteken, komt nog een houten gording ter versteviging. De plantsoenendienst zal hierna de berm weer onder profiel brengen en van graszoden voorzien. Het is de be doeling dat ook de berm langs de Rijnsburgersingel tussen Valkbrug en Rynsburgerbrug op deze wijze wordt beschoeid evenals op wat langere ter mijn andere singeldelen die door water en watervogels worden aange vreten. In het voorjaar is reeds een ge deelte by de Maresingel tussen Slachthuis en SLP gereed gekomen. Door de aanwezigheid van een zacht glooiende berm kon men hier zoge naamde vissery tegels aanbrengen. Het warme afvalwater van de SLP trekt hier namelyk nogal wat vis aan. LEIDEN Experimenteel Kerke- werk van de Leidse Hervormde Ge meente organiseert in samenwerking met Nederlands Bybel Genootschap en Katholieke Bybelstichting een se rie van vier avonden over de vraag: Wat heeft de bybel ons te zeggen? De beantwoording van deze vraag is In handen van een aantal bijbeldes kundigen. Drs. T. Sevenheck uit Nilmegen spreekt dinsdag 29 oktober om 8 uur in het museum voor Vol kenkunde over het onderwerp: Gebo den zijn bevrydend. Het gaat op deze avonden niet om een inleiding gevolgd door discussie. De spreker heeft de beschikking over tweemaal drie kwartier. Desgewenst kan na sluiting van het officiële ge deelte in beperkte kring nog worden nagepraat. Inlichtingen over deze se rie kan men verkrygen by dr. P. L Schoonheim, die het initiatief tot deze avonden heeft genomen. Officiële publikatie Bestemmingsplan Merenwljk De burgemeester van Lelden maakt bekend, dat met ingang van 18 okto- ner 1968 gedurende een maand ter gemeentesecretarie (Stadhuis, kamer 112) voor een ieder ter inzage zal liggen het ontwerp-bestemmlngsplan „Leiden-Merenwijk" voor het gebied, gelegen tussen de grens met de ge meente Warmond, de Zijl, de Slaagh of Stinksloot en de spoorbaan Leiden -Haarlem Gedurende deze termijn kan een leder schriftelijk bi.) de Ge meenteraad bezwaren tegen het ont werp Indienen. De Burgemeester voornoemd. Van der Willigen. Morgenmiddag is ook .dit ver- j ting van de Prinsessekade af ge boden! Voor automobilisten ivordt \sioten (Foto LD/Holvast) dan de Apothekersdijk in de rich- ADVEHTENTD» Hogewoerd 128 Lelden LEIDEN/DEN HAAG Op 2 augustus verliet een 21-jarige opperman uit Leiden de Haagse gevangenis, op 7 augustus zwaaiden de deuren weer voor hem open en sloten zich achter hem. Voor hoelang? Indien de officier van justitie zyn zin krijgt, zal dat voor acht maan den zyn met de nog verborgen kans, dat er vier maanden by komen, want die waren reeds eerder voor- waardelyk opgelegd. In een zitting met gesloten deuren zou de officier zyn eis moeten stellen, of die al of niet ten uitvoer gelegd zullen wor den. En dat alles vanwege gebeurtenis sen in vyf dagen. Op 2 augustus toog de jongeman huiswaarts. De ontvangst was er kenneiyk niet al te enthousiast. In ieder geval stond hy de volgende avond alweer op straat. Hy moest ergens het ver moeide hoofd neerleggen en stal daartoe in de Jac. Brandtstraat in Leiden een geparkeerde auto, welke uitnodigend daartoe niet op slot was gezet. De straatmaker reed de auto naar de Leidse Hout en sliep de slaap des rechtvaard igen. Zodanig en zo lang, dat hy te laat ontwaakte om naar zyn werk te gaan. Dat was overigens in de vyf dagen alweer zyn tweede baas, want op zyn eerste werkdag had de op perman als „handlanger" van een straatmaker gefungeerd. Laatst genoemde bleek echter niet al te vakkundig, hy werd in elk geval door de werkgever ontslagen. En mèt hem de handlanger. Ter nadere informatie: ook de Vier Leidenaars en een Amsterdammer LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond laat vier Leidenaars en één Amsterdammer betrapt op het gebruik van hasjiesj. De vijf jongelui, allen in de leeftijd van 19 tot 25 jaar, hielden zich op in een woning aan de Vijfde Binnenvestgracht. Zij zijn aangehouden ter zake van overtreding van de opiumwet. Het vijftal is ingesloten in het bureau aan de Zonneveldstraat. De 19-jarige scholier, op wie zaterdagavond een kleine hoeveelheid hasjiesj werd aangetroffen, is inmiddels voor de officier van justitie in Den Haag geleid. De knaap maakte, zoals bekend, deel uit van een groepje jongeren dat in een onbewoonbaar verklaard pand in de Zegersteeg bijeen was gekomen. straatmaker was nog maar net uit de gevangenis gekomen. De opperman kreeg een baantje by een oom, maar toen hy van de te lange nachtrust in de gestolen auto had genoten, kreeg hy ook daar ontslag. En zo ging de vierde dag van zyn vryheid in. Hy reed naar, Hazers- woude en werd door een dame lief- deryk ontvangen en verzorgd. Op de vyfde dag was de politie er. Nu stond de opperman dan weer voor zyn rechters. Een verbroken verloving had hem op drift doen slaan en zoals de officier constateer de. in de kwade Leidse vrienden kring gedreven, waarvan de leden elkaar van tyd tot tyd in de gevan genis ontmoetten. De verdediger, mr. G. Smelt zette uiteen, dat verdachte geen criminele inslag heeft, doch wel zeer explosief is. Er was even een kortsluiting met de reclassering, juist op een moeilijk weekeinde voor verdachte. Toen liep het meteen fout en ontwikkelde zich de menselyke tragedie. Pleiter verzocht in elk ge val niet. de voorwaardelijke straf ten uitvoer te leggen. Vonnis op 29 okto ber. Het belangrijkste motief voor de instelling van een ingewikkeld systeem van verkeerslichten in het centrum van Leiden was de overweging, dat alle verkeer al thans ééns aan bod moest komen. Vooral 't verkeer van de Apothe kersdijk, dat op het centrale knel punt vastliep, moest geholpen worden aan althans een korte periode waarin het „uit de voeten kon". Nu blijkt deze lichten-oplossing de moeilijkheden alleen maar vergroot te hebben. Derhalve is thans besloten, de Apothekersdijk in de richting van de Prinsesseka de voor gemotoriseerd verkeer ge sloten te verklaren. Er zit iets scheefs in deze ont wikkeling: men wil een bepaalde verkeersstroom aan bod laten komen en besluit dan tot een sys teem waarin deze stroom ge heel wordt afgekapt. ADVERTENTIE Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats wiskunde en natuurweten schappen de heren C. P. Alkemade (Leiden), P. M. J. v. d. Mey (Leiden) P- C. H. Bik (Leiden), A. Gevers (Leiden), F. F. van Kampen (Lei- ösn), R. C. C. Wegman (Rotterdam) S. Valkema 'Leiden), M. v. d. Brink 'Leiden), J. F. M. van Ewyk 'Lei den), O. L. Maaskant (Leiden) en de dames: mej. D. Blanken (Lei den), en mej. J. J. van Ryn (Leil- den); doctoraal wiskunde de heren: P. J. Veger (Leiden) en J. v. d. Craats c.l. Leidendoctoraal na tuurkunde de heren: T. Guinau 'Lei den) en F. W. Klaaysen 'Leaden): doctoraal farmacie de heren B. Glau- bitz (Leiden), H. J. M. v. d. Rijken (Leiden) en F. A. Stek (Leiden). Het hoeft niet duurder te zijn! met of zonder bont van 59,95 tot en met 89,95 Terlenka 49,95 met "Borg" voering 59,95 extra mooi en uiterst voordelii Den Haag Rotterdam Haarlem Amersfoort BRUSSEL (GPD) De Belgische staat betaalt thans per jaar ongeveer vijf miljoen gulden voor de huur van 600 woningen die door niemand min den bewoond. Voordeel van een en ander heeft alleen de aannemings maatschappij die de huizen heeft ge bouwd en die ^en huurgarantie van de staat gekregen heeft. Toen een ia ar of drie geleden SHAPE Europees opperbevel van de NAVO) op Belgisch grondgebied zou worden gehuisvest maakten de Belgische autoriteitenu zich zorgen over het woonprobleem j teiten ontplooien in het kader van de LeidenHaarlemmerstraat 163 Breda Tilburg Utrecht Leiden LEIDEN De vyf clubhuizen in Leiden-Noord zullen in de komende herfstvakantie in samenwerking met de schoolgaande jeugd enkele activi- van de militairen die met honderden tegelyk uit, Parijs naar België zouden komen. Om de zaken vlug te regelen sloot de Belgische regering contrac ten met een grote bouwonderneming. Die bouwde de huizen voor eigen re kening en de staat nam de huurga rantie over. In het SHAPE-dorp te Casteau zyn er geen problemen, want daar zijn alle hulzen bewoond. Er werden ook huizen in de omtrek gebouwd en daarvoor bleek weinig belangstelling. Het ministerie voor Huisvesting en Gezin wil de woningen nu ter be schikking stellen van grote gezinnen en dan een deel van de huur voor zyn rekening nemen. Moeiiykheid is dat men vreest dat die grote gezinnen mogelyk de andere bewoners zullen verdrijven. In ieder geval zou een hergroepering van „normaal" beta- lenden en .sociale" huurders nodig zyn. Dat kost ook weer geld, maar vermoedelijk minder dan de jaarlijk se vyf miljoen gulden. kinderboekenweek. De bedoeling dat de jeugd van „Noord" drie dagen lang creatief bezig wordt gehouden. De clubhuisleiding wil de kinderen gedurende deze periode zoveel mogelyk aanzetten tot zelfactiviteit. Aan de jongens en meisjes zal worden gevraagd een ver- I haal te „maken" en tot uitbeelding te brengen, zy mogen dat in toneel vorm doen of in de vorm van han denarbeid. Dit vakantieevenement heeft plaats in „De Zevensprong", waar ter inspiratie van de deelne- mertjes een grote serie boeken ligt opgestapeld. De kinderen wor den naar leeftijd in twee groepen gesplitst. De ochtenduren zyn be stemd voor de kleintjes van 4 t/m 7 jaar. de middaguren voor de kinde ren van 8 t/m 13 jaar. Dit boeken feest wordt gehouden op dinsdag, woensdag en donderdag a.s. Op de laatste dag vieren de kleintjes en de oudere kinderen gezamenlijk feest, waarvoor alle ouders worden uitge nodigd. De jongens en meisjes zul len dan laten zien wat zy in de LEIDEN Prof. dr. A. Kla- sens, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden en buitengewoon twee voorgaande dagen op het ge- hoogleraar in de Egyptologie aan de bied van de zelfwerkzaamheid heb- Leidse Universiteit, is benoemd tot ben gepresteerd. Aan dit experiment adviseur van de delegatie, die ons werken de volgende vyf clubhuizen land vertegenwoordigt op de gisteren mee: 't Vooronder, De Boei, t An- in Parys aangevangen zitting van ker. De Mirt en t Honk. Jongens de algemene conferentie van de i en meisjes uit het noordelijke stads- Unesco. deel die aan dit creativiteitsspel mee HOUSTON i AP i Commandant Schirra van het ruimtevaartuig Apol lo dat het eerste honderdtal uren in de ruimte voltooide, was giste ren nogal humeurig. Hy had toe stemming gekregen, de slaapperio den voor de drie ruimtevaarders te LEIDEN Begin november zal in de universiteitssteden Leiden Am sterdam (G.U. en V.U.), Nymegen, Utrecht. Delft, Drienerlo, Tilburg, Groningen en Eindhoven een „Der de Wereld Week" worden gehouden. De week is georganiseerd door de Nederlandse Studentenraad, de grondraden uit de steden waar de week wordt gehouden, en het Neder lands Studentenbureau voor Inter nationale Samenwerking (Nesbic). Tijdens deze week zal door sprekers uit binnen- en buitenland informa tie worden gegeven over de proble matiek en de daaraan verbonden concequenties van de steeds toe nemende verschillen in de welvaart tussen het rijke en het arme gedeel te van onze wereld. Het programma is een aaneenschakeling van lezin gen, films, tentoonstellingen fora en discussieavonden. De te behandelen stof is opgesplitst in deelproblemen: Amsterdam G.U., sociaal-economi sche politiek, Amsterdam V.U. men taliteit van het westen. Leiden on- derwysproblematiek, Eindhoven tech- kaanse huiskamers nologische problematiek, Nymegen Latyns Amerika en Tilburg theolo gische aspecten, terwyi in de overige steden andere deel-aspecten zullen worden behandeld. Minister Klompé zal op maandag 4 november 's avonds in Leiden de by eenkomster over het openen- verlengen van 5tot 7 uur, maar hij werd prompt na vyf uur slapen door het controlestation in Houston ge- gewekt om bepaalde tests uit te voe ren die evengoed een paar uur later konden plaats vinden. „Ik geloof dat Jullie daar beneden nogal haast heb ben om ons aan het werk te zetten. Houd voor morgen het slaapschema eens goed in de gaten voordat jullie opdrachten geven". Schirra was voorts geïrriteerd door andere op drachten, die volgens hem nutteloos waren en alleen maar brandstof kost ten. Overigens waren de ruimtevaar ders goed geluimd toen zy gistermid dag voor de tweede maal voor tien minuten een directe televisieuitzen ding uit de cabine naar de Ameri- verzorgden. De willen doen, kunnen zich deze week opgeven zowel by ,De Zevensprong" als by de vijf genoemde jeugdhon ken. BERLIJN (REUTER, AP) - Bur gemeester Schütz van West-Berlyn heeft de Oostduitsers gezegd, dat ze zich beter met hun eigen zaken kun nen bemoeien en dat West-Berlijn be slist geen Oostduitse lesjes nodig heeft. Dit was een antwoord op een nota van de Oostduitse minister van Binnenlandse Zaken, Dickel, aan bur gemeester Schütz, van wie geëist wordt dat hij de uiterst rechtse Na tionale Democratische Party (NDP van Von Thadden) moet verbieden en geen vergunning moet geven voor het congres, dat deze party in West-Berlyn wil houden Aan deze eis werd het dreigement toege voegd. dat het Westberiynse gemeen tebestuur met „ernstige gevolgen" zou moeten rekenen als het niet han delend zou optreden. Het antwoord van burgemeester Schütz heeft betrekking op het feit, dat het Westberiynse gemeentebe stuur al éérder aan de Westerse ge allieerden die de uiteindelijke ver- antwoordeiykheid hebben in West- Beriyn om een verbod van van de NPD en het afzeggen van het NPD-congres had gevraagd, zodat de Oostduitse aanmaning overbodig was. Burgemeester Schütz voegde in zyn scherpe antwoord aan Dickel de opmerking toe, dat de Oostduitsers, die hebben deelgenomen aan de in vasie van Tsjecho-Slowakye, hun mond moeten houden terwijl anderen hun vryheid tegen anti-democrati sche krachten beschermden beelden waren ditmaal veel duide- ïyker dan tydens de eerste uitzending maandagmiddag Deze week komen de leiders van het Apolloproject byeen om aan de hand van de vluchtresultaten van de Apollo-VII tot dusverre een datum onderwys vast te stellen voor de lancering van i de Apollo-VIII tegen kerstmis. Als Zaterdag 9 november zal op een I voorlopige datum was reeds 21 de- sloteongres in het RAI-congresge- cember genoemd. Deze vlucht zal bouw in Amsterdam getracht worden vermoedeiyk om de maan worden te komen tot een synthese van de gemaakt, maar ook daarover moet deelproblemen. I de definitievebeslissing nog vallen. Burgelijke stand van Leiden GEBOREN Bastiaan Bartholomeus Hendricus, z. v. B. M. A. van der Lans en C A. Nulkes; Edwin. z. v. A. van den Betg en H. C. van Geereristein; Cornells Nlcolaas. z. v. J. Haasnoot en C. E. Dijkdrent; Annabella. d. v. O. Baer- veldt en H. L. Weuring; Boüdewijn Willem, z. v. F. H. T. Creemers en C. M. van den Oever; Abeltje Geer- truida. d. v. R. H. Eiland en J. Smit; Christine Johanna, d, v. J. Jongeneel en M. J. Westerduin; Catharlna So phia Wilhelmina en Robertus Petrus Maria, d. en z. v. N. G. M. van der Sa lm en W. P. Q. Warmerdam; Mari- nus Jacobus, z. v. E. de Vries en H. A. Zwanenburg; Danlëlle, d. v. J. van Oljen en M J. Dobb; Maria Johanna, d. v. T. J. Jacobs en M. C. Rotteveel. OVERLEDEN M. Dooi. 86 Jr., wed. v. J. A. Ma- der; W, Springer. 82 jr., maxi; D. Bielsma. 20 jr. zn.; M. J. Punselie. 92 Jr.. man; H. Halfschepel. 74 Jr.. man; J. J. Doedens, 76 jr.. man; C. Stouten. 2 Jr.. zn.; H. Kromwijk. 71 Jr.. echtg. v. J. J. Schenkeveld; M Moerkerken, 80 jr.. e.v. P. van der Tas; J. M. Brand. 65 Jr., wed. H. J. Smit; P. J. Karreman, 50 jr., man.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3