ormidabel spel van Theo ruins in Mozart-Bartok „Sneeuwkoningin" was weinig overtuigend Je wordt geestelijk de grond in getrapt Schoolhoofd Dijkstra van Nijhroek: weert Residentie-Orkest: LO Geestelijke legt ainbt neer T w b u g in interunie a Nationaal beleg REMBRANDT TERUG Noord - Korea trok zich definitief terug Voor jou, malle voor jou een Certina certinaQ/ Concert in Katwijk GEEN ROOS MEER Lil ||g pAG 16 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (ADVERTENTIE) laatste concerten van twee grootmeesters, beide uit igneerde periode, n.l. Mozarts concert voor piano en [in Bes KV 595 van 1791 en Bartóks Derde Pianoconcert Dat waren de twee grote en veeleisende opgaven, aan- om op het le abonnementsconcert van het Residentie- ivoorgedragen te worden door onze eminente pianist lins, in samenwerking met dirigent Bruno Moderna. [muzikale grootheden werden door Bruins in de eigen tijd je eigen stijl geplaatst, voorwaar een niet gering compliment jiet geringe opgaaf. Hij heeft deze met gevoelige artisticiteit, toucher, technisch virtuoos kunnen en een aangrijpend mvermogen grandioos volbracht. Mozart als by Bartók 'fakkel van het genie kort nog éénmaal onweer- in volle omvang hoog waarin de schoonste liggen, de pianistische bekro- 'Mozarts oeuvre reeds door van Bartók, geschreven als Hongaars vluchteling a bevond, mag wellicht ve- reemd zijn, doch ook zij zul- tmaal volledig in zijn opge- ach er volkomen aan gewon ien gegeven. Na het speelse met het van energie gela- [dthema dat een zeldzame bt bezit en zich in de loop erk steeds sterker en ver openbaart. volgt een der ten van Bartóks inventie- het vermaarde .Andante Door middel van een inni- nelodie van het solo-instru- spiegelt zich ontroerend heftige gevoelssbrijd van r als een getuigenis van in- verscheurdheid. Het derde lan weer een rhapsodisch sprankelende levenskracht in virtuoze guirlandes en pianistische passages, die te van de uitvoerende ver- wncert betekent een over- climax in Bartóks schep- es, onvergeiykbaar met rtsche concerten uit 1926 en rin het harde en hoekige ras, terwyi hier meer de sublimatie op de voor rt. eft er zich met formidabe- cht aan gegeven, zyn spel de van hem bekende en iderende klare, rykgescha- mgeving, die hem tot een geliefde pianisten van het se podium heeft gemaakt, in liet geïnspireerd, met in gespeelde laatste mee deel van het Bartókconcert nlns en Maderna elkaar in ttnheid. Hier was het dan tie „modern" ingestelde di van zijn beste zyde deed ten concert dat blijkbaar Interesse bezat, n ovaties stroomden deze topprestatie, waar'in en elk akkoord zjjn beteke- toe. Een applaus dat ook en het orkest naar alle ntvangst mocht nemen, ffldfde interesse had Ma er niet blyk gegeven in Mo- etmuziek uit de pantomime van 1188, die kost- itige „niemandalletjes", mici- .ide pruikentyd. De trans- IJ ouverture klonk log luid en te scherp deed de ink aan. het allersnelste s bovendien verbazingwek het algemeen bleef er van fijnzinnige intenties weinig leek helaas een Mozart op eten, zonder spoor van het em racieuse karakter. De affi y. t de zuivere sfeer was ver niw, tegenvaller, kil lotheose confrontatie met de gtt tgevoerde symfonische sui 1 „Le mystère de saint Se- l van de geniale Debussy, -,y tens diens Franse „Parsifal' iSVbem minder complimenteus! list betoverende instrumentale ig heeft Debussy het wydlo- teriespel van de dichter Ga- oni Junizo" meesterlyk vast- o|; Weliswaar kregen wij slechts bf brokstukken uit het ganse drama te horen, maar het was genoeg om te onderkennen, dat deze poëtische mu ziek bot Debussy's meest verheven creaties behoort. Men heeft indertyd die werk als 't ware uit de handen van de componist moeten wegsleu ren. opdat het tijdig voor de eerste openbare uitvoering klaar zou zyn. Doch dat heeft geen afbreuk gedaan aan de superieure waarden. Maderna en het orkest gaven er zulk een beeldende boeiende en be zielde interpretatie van, dat deze waarden nog onverbleekt naar voren traden en met enthousiasme zijn ont vangen. Een lichtend beslu'it van een avond, die onder zeer gemengde ge voelens was begonnen. H. BENNEBROEK (GPD) Nadat een aantal eisen, die hij bij de bis schop van Haarlem had ingediend om aan te kunnen blyven werden af gewezen, heeft de 40-jarige kapelaan F. V. M. J. van der Eerden uit Bennebroek, in de parochiekerk van af de kansel zyn vertrek toegelicht. Kapelaan Van der Eerden zei dat hy zich niet langer kon vereni gen met de huidige situatie in de R.K.-kerk. Na veertien jaar priester schap verlaat hy de kerk niet, zoals hy zei. wegens een huwelyk, maar o.m. om enkele passages uit de ge loofsbelijdenis van Paus Paulus, de encycliek Humanae Vitae en het ce libaat. In zyn voorwaarden aan de bis schop had hy erop aangedrongen, dat betrokken passages zouden worden geschrapt en de encycliek zou wor den afgewezen, evenals het celibaat. Toen dit werd geweigerd besloot hy tot vertrek. De kapelaan vertelde dat hy in Amsterdam een „mooie ka mer" had gevonden, evenals een be trekking. Theo Bruins (piano) en Bru no Maderna (dirigent). (Foto LD/Holvast) Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zwijndrecht C. van den Bosoh te Gorinchem; te Olden- keppel H. H. van der Neut te Em mer compascuum Aangenomen naar 's-Gravenhage (Wykgem. Binnenstad) A. M. A. Hellendoorn te Anna Paulowna: naar De Meern K. van Liere te Soest; naar Rotterdam-Zuid J. G. Koorn te Zaandam; naar Schoorl W. Fh. E. van Kooten te Haren- karspel. Bedankt voor Maassluis G. C. Vij zel-aar te Veenendaalvoor Anjum Otoez.) W. die Greef te Kamperveen: voor Bruinisse G. Koerselman te Bl'eiswyk; voor Maikkum J. G. N Cupédo tse Pijnacker GEREF KERKEN Aangenomen naar Berkel en Ro- lenmaker te Dronten. GEREF. KERK VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Berkel en Rc denrijs J. F. de Weger te Houwerzijl. die bedankte voor Rotterdam-Zuid CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eemdijk P. op den Velde te Zieriikzee. Bedankt voor Sliedreoht (Middel- diepstraat) P. van Zonneveld te Papendredhb. ADVERTENTIE ,iÖ W N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag PLATTSBURGH (NEW YORK), (AP) Een gestolen schilderij van Rembrandt ter waarde van 250.000 dollar Is gisteren op het vliegveld van Plattsburgh teruggevonden. Drie mannen werden volgens de Staatspo litie gearresteerd. Het schilderij was het „Portret van een jongeman". Het werd in janu ari van dit jaar ontvreemd uit het George Eastman House in Rochester in New York. MEXICO STAD (ANP) De re geling, getroffen tussen Avery Brun- dage, de voorzitter van het IOC, en de vertegenwoordigers van de beide Korea's, gaat niet. door. Volgens die afspraak zou Noord-Korea met in gang van 1 november 1968 in de boeken van het IOC verder bestaan als de „Volksrepubliek Korea". Het IOC heeft dit gistermiddag" be kend gemaakt. In de bespreking tussen Brunda- ge en de Koreaanse vertegenwoordi gers was ook beslaten dat de ver tegenwoordigers van het land dat binnenkort by het IOC de volksre publiek Noord-Korea zou heten, zich onderwierpen aan vier voorwaarden. Zou daaraan niet worden voldaan, dan kwamen alle toezeggingen om trent de naamswyziging te vervallen. Een van die voorwaarden was deel nemen aan deze spelen als Noord- korea. Door niet mee te doen met de openingsceremonie werd niet aan de gestelde voorwaarden voldaan en verspeelde Noord-Korea het recht op naamsverandering. Nadat het IOC dit besluit had bekend gemaakt, heeft Noord-Korea definitief besloten zich terug te trekken van de Spelen in Mexico Stad. omdat je nog steeds met dat ouwe ding om je pols loopt Omdat je laatst voor de zoveelste keer achter liep. En omdat ik niet wil dat je je onnodig ergert... omdat die zo safe als de bank is en omdat bij een fijne man een fijn horloge hoort voor al die momenten dat je het beste wilt geven. DEN HAAG (GPD) Hoewel Ronald Hynd volgens eigen zeggen 15 jaar lang heeft rondgelopen met het idee voor „De sneeuwkoningin", is deze produktie van het Nationale Ballet weinig overtuigend geworden. Met de wereldpremière, gister avond in de Kon. Schouwburg, maakte de 36-jarige ballet- meester van het Royal Ballet zijn debuut als choreograaf. Een debutant kan veel worden vergeven, maar Hynd heeft een leeftijd waarop ook uit een eersteling enige persoonlijkheid moet blijken. Iets eigens was in deze versie van „Le baiser de la feé" echter nergens te ontdekken. „De sneeuwkoningin," op muziek van Sbrawinsky niet een van zyn gelukkigste partituren volgt het sprookje van Andersen over de jon gen die als baby zyn leven dankt aan de reddende kus van de sneeuw koningin en aan de tweede kus sterft. Een verrijking van de dans kunst levert een ballet dat zich met een dergeiyk gegeven bezighoudt, doorgaans niet op. Bovendien komt Hynd uit de Engelse academische school, hy was lange tyd solist by het Royal Ballet, en dat is al even min een oord waar veel vernieuwing vandaan komt. Uit deze duetten, toegewijd ge danst door Sylvester Cambell. Ma ria Bovet en Olga de Haas biykt dat Hynd in staat is met twee mensen sierlyk te werken. Waarschijnlijk speelt hierin zijn carrière als dan ser een rol, zyn routine ook. Want zonder opzienbarend te zyn, waren ze doortrokken van een aangename gratie. Zodra hij echter groepen gaat ge bruiken, ontaardt zyn choreografie in een zwakke afspiegeling van be jaarde sprookjesballetten. Hy heeft het geprobeerd, het is mislukt. Het beste is, het maar zo gauw moge- ïyk te vergeten. Het programma werd gecompleteerd met Rudy van Dantzigs .Monument voor een ge storven jongen," dat veruit het sterkste onderdeel van de avond werd, Balamchine's „La Valse" en Landers bewerking van Bournonvil- le's ,31oemenfestival"-pas de deux. Hierin viel de sterke techniek van Michael Tieta, die voorheen in Ba sel werkte, op. André Presser leidde het Ned. be geleidingsorkest. dat zich goed weer de. maar voor een overtuigende ver tolking van Ravels „La Valse" veel te klein Is. Morgenavond wordt in de Trium- fatorkerk van Katwyk aan Zee (te genover het raadhuis), het slotcon- cert van de Concert-Commissie „Pro Dregano et Musi ca" gegeven. De uitvoerenden zijn de Cihr. Gem Zangvereniging Halleluja en Jan Weimers, orgel. Op het program a staan werken van Palestrina, An tho rn van Noordt, Bach, Reger, Alain, enz. Beeldje gestolen AMSTERDAM (GPD) Uit het Rijksmuseum in Amsterdam is gis teren een bronzen beeldje gestolen. Het beeldje, een 40 centimeter hoge naakte mannenfiguur, met in de rechterhand een knots, is ongeveer 850 jaar oud. De waarde wordt ge schat op f35.000. De diefstal werd gistermiddag rond 12 uur ontdekt. In de zaal waar het beeldje stond, was sinds tien uur publiek geweest. ADVERTENTIE ICREA. LORËAL NIJBROEK (GPD) De Jeugdige overmoed en vernieuwingsdrang van schoolhoofd Rinse Jan Dykstra (24) hebben in Nybroek hun Waterloo ge vonden. Twee jaar geleden deed hy zyn intrede in de school met den bij bel in Nybroek midden in het wydse platteland van de IJsselvallei. In een samenleving, die, gebonden als zy was aan sterke orthodoxe, protestant se tradities, weinig ruimte liet voor de overmoed en vernieuwingsdrang van een jong onderwyzer. De wry vingen en spanningen, de scheve gezichten en openly ke vyan- deiykheden, vooral sinds hy in het voorjaar de leiding van de driemans- school overnam om het ziek gewor den 55-jarige schoolhoofd H. Schro ten, zyn hem teveel geworden. „Je wordt hier geestelyk de grond inge trapt", zegt hy doodop van de door stane emoties. Zijn besluit, staat in middels vast: zo gauw mogeiyk weg van de school. „Zodra ik een andere werkkring vind die me past, neem ik mijn ontslag. De inspecteur van het lager onderwys in Apeldoorn heeft me dat ook geadviseerd". Wat zyn de achtergronden van het van school halen van twee leerlin gen door hun vader, tevens lid van het schoolbestuur A. J. van Huffelen, en hun overbrenging naai" een school van de gereformeerde gemeente in het naburige Ter Woide? Het bestuur van de vereniging voor christelyk-nationaal onderwys in Nijbroek heeft verhinderd dat er lingen van de school met den bybel getuige mochten zyn van een kinder uitvoering door een goochelaar. Men vond dit in stryd met de beginselen van het christelijk onderwijs. Het bestuur keurde de aankoop van nieuwe leesboekjes, geschreven door Godfried Bomans, af. Het be stuur was al gepikeerd dat 't school hoofd niet van tevoren even overleg had gepleegd, en toen het de boekjes „Pim. Frits en Ida" in handen kreeg, was de maat vol. Bomans laat name- Ujk het ene jongetje tegen het andere zeggen: „dat gaat je geen bliksem aan". Een aantal ouders van leerlingen heeft op een contaotavond met het schoolhoofd ernstige bedenkingen ge uit tegen diens opvattingen aangaan de het christendom. Men verweet hem dat hy niet duidelijk stelling nam tegen de gevaren van het rooms geloof „een katholiek kan niet zalig worden") dat hy de kinderen leerde het opperwezen met de Heer aan te duiden en niet meer met „Heere Hee- re". Bovenal ging het verwyt dat Dykstra geen goed onderwyzer voor hun kinderen kon zyn omdat hy een overtuigd anti-militarist bleek en be schouwd kon worden als een dienst weigeraar. De heer Van Huffelen, landbou- wer-fouragehandelaar, heeft een maal zyn daad gesteld en wacht het effect af. Bestuursseoretaris B. Kanis formuleert voorzichtig: „wy vinden het jammer dat de zaak zo gelopen is. De heer Dykstra is een goed on derwyzer en hy kan goed met de leerlingen omgaan. Maar, de laatste tyd ontbrak de sfeer van goede sa menwerking tussen bestuur en school hoofd". De heer Kanis legt uit dat het be stuur helemaal geen bezwaren heeft tegen het optreden van een gooche laar voor de schooljeugd, maar dat dat dan moet gebeuren op een niet- schooldag. „De ouders beoordelen of hun kinderen naar een goochelaar mogen kijke" Het b stuur mag niet in de rechten van de ouders treden. Als een goochelaar op een schooldag optreedt voor kinderen, dan zou het bestuur daarvoor de verantwoorde- Ujkheid moeten dragen, en dat kun nen wij niet". Wat betreft de leesboekjes van Godfried Bomans. is het bestuur er boos over dat de heer Dykstra het verzoek om vooral overleg te plegen De „School met den Bijbel" in Nijbroek. over de aankoop heeft genegeerd. „Het was een vriendelyk verzoek. We wilden er in gekend worden", zegt de heer Kanis. Het schoolhoofd staat daarentegen op het standpunt dat er overleg moet zyn met het personeel en naet met het bestuur. „Onderwij zers zyn vakmensen en beoordelen wat op school moet worden aange schaft". Het bestuur bevindt zich in een moeilyke positie. Het wil enerzyds „christelyk-natiónaal" blyven. dat wil zeggen op brede grondslag met alle protestantse groeperingen ter plaatse, en anderzyds de school in stand houden, dat wil zeggen, zorgen dat het leerlingenaantal zó hoog biyft. dat er drie leerkrachten kun nen zyn. De jonge Dykstra heeft de zware broeders in het bestuur en de groep ouders achter hen tegen zich in het harnas gejaagd. Als deze zich geheel zouden terugtrekken, doemt voor het bestuur het schrikbeeld op van aftakeling van hun school. Dykstra: „Het bestuur wil dat tot elke prys voorkomen. Het vecht voor de school, niet voor 't personeel, het tragische is dat alles kapot gaat op deze manier". ..Het is het goed recht van het be stuur om ander te denken over chris- telyk onderwys dan lk, maar het is ook myn goed recht om er een be paalde mening over te hebben. Ik ben neder lands hervormd en voor stander van christeiyk onderwys, en dat leek kennehjk genoeg. Nu zullen ze de sollicitanten wel vragen of ze beslist voorstander zyn van byv. de oude psalm-beryming en meer van dat soort zaken. Zulke on- derwyzers zijn er altyd nog, die, net als het bestuur. Bomans een „spot- terd" vinden. Het is vreemd hier De I kirderen zyn niet moeilijker dan el- I ders, maar de ouders zyn erg lastig",

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17