kan nu [riepsoort orden voorspeld v Dagen vaste prijzen zijn wel geteld e Slik de pijn weg. J®- A Broertje een kuil en zusje 111 verdronken RfV Gericht vaccin weldra mogelijk Ir Omdat we gewoon veel, véél te weinig zon krijgen. piano's orgels 9 hi fi mossel* 150.000 a 1889 1898 -»e- 1918 1933 1946 -®- 19571 196.7.? lekasin Ook voor merkartikelen in levensmiddelenhandel Dag op pad voor één uur zwemles KUNSTGEBIT la ^0 15 OKTOBER 1968 t »è- SPAANSE .GRIEP -t®- A7IA1 AZIATISCHE GRIEP (Van één onzer redacteuren) DEN In de nabije toekomst is het waarschijnlijk mo- 'b een vaccin te bereiden dat een nieuwe griep-epidemie -i jffend kan bestrijden. Dit dank zij recente laboratorium- in ^ekingen, vooral in Leiden, waardoor men thans in staat redelijke zekerheid te voorspellen welk nieuw virus een jpidemie zal veroorzaken. lllllllllllliiiiiilliiiiiiillllllllllllll hooi Toelichting bij de tekening! In 1889 is er een wereldomvattende griepepidemie, of pandemie ge weest, (daarvóór uiteraard ook, maar daarover is niets bekend) en na een periode van 9 jaar, in 1898 volgde een lichtere epidemie, ver oorzaakt door een influenzavirus dat later bij paarden is gevonden. Daarna moet er nog een epidemie zijn geweest, maar gegevens hier over ontbreken. In 1918 bracht een geheel nieuw virus, afkomstig van varkens, een pandemie: de Spaanse griep. Dit virus heeft periodiek (om de 8 a 12 jaar) in verschillende gedaanten lichtere epidemieën doen ontstaan. In 1957 heerste de Aziatische griep, hoogstwaarschijnlijk veroor zaakt door hetzelfde virus dat in 1889 een pandemie teweeg bracht. Dit virus keert na een gedaanteverwisseling terug in 196 Het virus, dat sinds augustus in het Verre Oosten een epidemie veroorzaakt en zich langzaam verder verspreidt, toont volgens onder zoekingen verwantschap met het virus uit 1898, het zgn. „paarde- virus". De veronderstelling lijkt nu gewettigd, dat een virus in een pande- mische periode van 30 a 40 jaar in verschillende gedaanten de mens heid plaagt, dan eenzelfde periode „rust" om vervolgens na 60 tot 80 jaar weer met nieuwe energie tevoorschijn te komen. ADVERTENTIE 'fcidse gTiepspeciallst, dr. N. enC voorspelde al enkele jaren 'dat er een nieuwe griep- kon opduiken en welk jms daarvoor „verantwoorde- jju zijn, maar andere influen- i van de Wereldgezond- tie hechtten daar toen piig waarde aan. Thans heeft fejk hem gelijk gegeven: sinds is woedt in het Verre Oosten jep-epidemie die zich lang- Jtbreidt- of juister: influenza, is één voornaamste oorzaken van fteverzuim in de bedrijven. Er >1 iets tegen gedaan: in tal drijven wordt het personeel VIngeënt en de farmaceuti- jdustrie speurt naarstig naar jmisch preparaat waarmee in- kan worden bestreden. Toch jhienza tot dusver tamelijk on- tr en df. Masurel, hoofd van :entrum der WHO (We- Organisatie) in Ne- van de afdeling Klinisch Jtoire Virologie, vertelde ons laboratorium in het Acade- liekenhuis in Leiden precies Het is een lang verhaal, iteressant. Want griep en n twee en ze blijken uitein- elkoppig te zijn. Misvatting eerst een misvatting recht se leek verwart vaak ver- |d (al dan niet gepaard gaan- koorts) met influenza", zegt —liurel. „Men zegt dan: ik ben «len nu krijfg ik nog griep, kt wordt dan veroorzaakt door de vele andere luchtweg-vi- het zijn er nu geloof ik al |nh 90 geworden: elke dag ko- jnieuwe bij. Met zo'n verkoud- ,'if je vaak wel gewoon door- Tmaar is je echt influenza k Dan lig je meestal binnen uur nadat je je niet lekker [an voelen met koorts in bed. 2 tot 4 dagen flink koorts en tld ben je zeker 5 tot 7 dagen of 14 voel je je niet De inentingen in de bedrijven Wisartsen zijn dan ook alleen in influenza". Ir* is één van de voornaam- rcaken van longcomplicaties, i met longafwijkingen en hart- hebben het meest onder in- te lijden. Daarnaast personen I gevoelig zijn voor complica- bejaarden die minder weer- [hebben dan mensen in de van hun leven. fienza treedt op in epidemieën, (Hik alleen in het wintersei- i het noordelijk halfrond - dus ons land. (Het zuidelijk half- fhjgt trouwens ook zijn portie daar winter is), fijn influenza-A en B epidemie- jarvan de laatste vorm het Onderzocht is, omdat men vroe- pnam dat influenza-B minder Irjjk was dan A. Daar komt u op terug: wel is bekend dat jemieën uitgebreider zijn. Het fide virussen die in het labora- rode bloedlichaampjes doen (klonteren. Ontdekking Het pandemlsche virus komt dus waarschijnlijk steeds uit de dieren wereld, springt over op de mens en blijft hem dan in verschillende ge daanten periodiek plagen, zo'n 30, 40 jaar lang. Dan is het volledig uit gewoed en heeft het een mensenleven nodig om weer op krachten te komen. Want dat is het eigenaardigetoen in 1957 de Aziatische griep nog niet in ons land was doorgedrongen, maar het virus wel reeds in het Leidse la boratorium aanwezig was, bleken sommige oude mensen hiertegen al antistoffen te hebben. Hieruit en uit andere gegevens kon worden gecon cludeerd dat het virus van de Azia tische griep van 1957 ook reeds in 1889—1890 (bijna dertig jaar voor 1918 toen de Spaanse griep heer ste. een pandemie had veroor zaakt. Deze opzienbarende ontdekking bracht het onderzoek in het influen zavirus een grote stap verder - een andere belangrijke vondst al even zeer: in 1963 werd in Amerika van paarden een influenza-virus geïso leerd, dat bij de mensen tot dusver niet voorkwam. Wél vond men bij be- jaarden antistof hiertegen. Deze men sen waren ongeveer 10 jaar jonger dan de bejaarden, by wie antistoffen tegen het Aziatische virus gevonden waren. Hieruit concludeerde men dat reeds rond 1900 het „paarde-virus" heeft gewoed. In het laboratorium ontdekte men dat het paarde-virus wel eens voortgekomen kon zijn uit het Aziatische virus. Dr. Masurel veronderstelde toen dat de geschiedenis zich wel eens zou kunnen herhalen: in 1957 heerste de Aziatische griep (voor de tweede maal dus) en dit virus komt na 8 k 12 jaar in een andere gedaante te rug, die veel weg moet hebben van het paarde-virus. Nieuwe epidemie En inderdaad: in augustus brak in het Verre Oosten een nieuwe iïifluen- za-epidemie uit. waarvan het virus thans reeds in het Leidse laborato rium aanwezig is. Uit proeven bleek de verwantschap van dit virus met het paarde-virus. De veronderstelling van dr. Masurel was juist: de vicieu ze cirkel waarin ook een influenza-vi rus blijkt te vangen, lijkt gesloten. Al zijn we dus nog ver verwijderd van een grote griepepidemie (pande mie) die zich om de 30 k 40 jaar voordoet (niet vóór 1990). het influen zavirus uit het Verre Oosten is in aantocht. Op zijn vroegst wordt de „griep" hier in november-december verwacht. Hoewel het niet uitgesloten is dat het 1969 wordt voordat het vi rus Nederland bereikt. Jammer is dat de produktie van een gerichte entstof (vaccin) tegen dit nieuwe virus 4 tot 6 maanden vergt, zodat een nieuw vaccin op zijn vroegst In december gereed kan zijn, en dan nog mondjesmaat kan wor den toegediend1. Toch hoeft men niet in zak en as te zitten, want de huidige griep inen tingen in de bedrijven en bij huisart sen kunnen het nieuwe virus voor een deel wel de baas, omdat het vi rus uit het Verre Oosten geen totale wijziging heeft ondergaan. En zo erg als in 1918 of 1957 zal het zeker niet worden. Ernstiger „Die Spaanse en die Aziatische griep waren veel ernstiger omdat de mens totaal geen antistoffen bezat. Het toen geheel nieuwe virus vond wat afweerstoffen betreft een maag delijke bodem. Terwijl by de wisse lingen om de 8 12 jaar zoals nu de oude aanwezige antistoffen nog wel enige afweer geven tegen het nieuwe virus", stelt dr. Masurel ons gerust. Door het „wispelturige karakter" van de virussen verschillen de perio diek terugkerende epidemieën sterk in intensiteit, waardoor cijfers van 't aantal mensen dat per epidemie be smet wordt moeilyk te geven zyn. Dr. Masurel waagt een hele grote gok: „Ongeveer tien procent van de mensen zal vermoedelijk zo'n epide mie van het virus uit het Verre Oos ten doormaken". Hoewel de huidige inentingen voor een deel wel voldoen, was tot dusver een gericht vaccin niet te geven. „Laat ik een voorbeeld noemen: in 1956 was er 'n vaccin gemaakt- Toen kwam in 1957 die Aziatische griep, veroorzaakt door een geheel nieuw virus. Dat vaccin sloeg toen nergens meer op", aldus dr. Masurel. Daarom, daarom, daarom: Davitamon 10 Elke dag. Allemaal. Davitamon 10. het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand ep vitamine-reserve meent hjj. „Voor het eerst waren we nu eigenlijk zover dat we een voor spelling konden geven over de aard van een toekomstige epidemie. In dien momenteel in het vaccin een paarde-virus verwerkt zat, zou een betere bescherming tegen het virus uit het Verre Oosten verkregen kun nen worden. Wij hebben geprobeerd onze hypothese omtrent de gang van zaken bij de influenzen waar te maken. Dat lukte niet bij de influenza-specialisten van de Wereldgezondheidsor ganisatie. En nu blijkt de prak tijk je ineens een handje te gaan helpen. Waarmee overi gens niet gezegd wil zijn, dat alle influenza-problemen nu de wereld uit zijn". DR. N. MASUREL voorspellen ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver LEEUWARDEN (GPD) In de Workumerwaard zyn gisteren twee kleine kinderen door verdrinking om het leven gekomen. Het zyn een broertje en een zusje, de vierjarige Richarda Hofman en de driejarige Doede. kinderen van de 32-jarige veehouder D. Hofman. Het gezin is door dit droeve ongeval in één slag kinderloos geworden. De vader vond zijn zoontje en dochtertje in een gat J achter een kuilbult, waar ongeveer I anderhalve meter water in stond De beide kinderen speelden vaak bij de schuur van de veehouder G. Lageweg, die op een zeven- tot acht- honderd meter van de ouderiyke wo ning staat. De heer Lageweg is zelf I niet altyd aanwezig, omdat hij in |workum woont. De kinderen zyn ook nu naar de schuur gegaan en te recht gekomen bij de plas, die naast de schuur en achter de kuilbult ligt. Het gat stond tengevolge van de re gen van de laatste tyd vol water. Hoe de kinderen precies te water I zijn geraakt, is niet bekend, want nie- mand heeft van het ongeluk iets ge merkt. De vader ontdekte het eerst zjjn dochtertje van wie het mutsje boven water uit stak. Ze had kenne lijk nog een poging gedaan om uit het gat te klimmen. Toen, de vader de kuil, die ongeveer twee en een halve meter in het vierkant is, verder doorzocht, ontdekte hy ook het stof- felyk overschot van zijn zoontje. Het gat is ontstaan doordat veehouder Lageweg grond heeft uitgegraven om daarmee de kuilbult te bedekken. De vader was, op zoek naar zijn kinderen, al langs de boerdery gere den. Toen de vader op de terugweg opnieuw langs de schuur van de heer I Lageweg kwam. zag hy een karre tje en een autoped. Hy ging naast de schuur kijken en zag toen ook een I paar emmertjes en wait stukjes hout, die zyn kinderen hadden toebehoord. Nadat hy zyn zoontje en dochtertje uit het water had gehaald werd meteen een dokter gewaarschuwd. Geneeskundige hulp mocht toen he laas niet meer baten. ADVERTENTIE alle goad* marken in één zaak Voorspelling Het gerichte vaccin komt er in de nabye toekomst waarschijnlijk wel. ADVERTENTIE Raadsel VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL ^-epidemieën doen zich perio- foor, om de 2 of 3 jaar. De men- Japenen zich hiertegen met de jke epidemie ontstane afweer - of antistoffen. Vervelend is lat het influenza-virus door Opgewekte antistoffen gedwon- jfordt zyn verschyningsvorm om JA 12 jaar te veranderen. Het vi- er^flert dan in een andere gedaante waartegen de gevormde anti- ine>fen van de mens betrekkelyk wei- natrgHrien uitrichten- Die gedaante- gebeuren na 3 of 4 klei- epidemieën steeds na verloop j! tot 10 jaar. *>ewel die nieuwe virus an- ieigenschappen heeft gekregen, het ln het laboratorium wel dui- te onderkennen als een influen- oeri"rins. Maar 'hoe die verandering avesr8111 ziJn werk gaat is nog een (JS raadsel. jMt die gedaanteveranderingen !<fe 8 éi 12 jaar treden er om de ]A0 jaar nieuwe virussen op. Die een pandemie (wereld- ikeHyattende epidemie). „In 1918 heb- |Wf de Spaanse griep gehad en in de Aziatische. Die pandemieën ontstaan door virussen, waarvan i\ sdenken dat ze °P 6611 gegeven ^pent vanuit de dierenwereld fippringen, als het oude virus na ^5f1 periode van 30 of 40 jaar geen x weer ziet de ontstane afweer- ffen bij de mens te ontwyken." nfluenza-virus dat de Spaanse veroorzaakt heeft, zit nog altyd Varkens, en het virus van de Azia- griep vindt men by kalkoenen. AMSTERDAM,. POLDERWEG 4, TEL. 020- 54954 In het ministerie van Defen sie in Den Haag is gistermiddag de acte van overdracht van het I vliegkampschip „Karei Doorman" I aan de Argentijnse marine onder tekend. De Argentijnen moeten 91/2 miljoen gulden voor de oor logsbodem betalen. Voor Argen tinië tekende marine-attaché in Engeland, schout bij nacht L. M. Iriart (links) en voor Nederland de heer W. M. Mast, hoofd inspec teur der Domeinen. 9' DEN HAAG (GPD) Wanneer de vaste prys voor merkartikelen in de levensmiddelensector wordt vrygela- ten is een minimumprijs voor deze artikelen in de orde van grootte van de fabrieksprijs plus 6 pet. opslag te verwachten. Dit blijkt uit een on langs verschenen rapport over de pryshandhaving van merkartikelen. Weliswaar is tot nu toe de vertica le prysbinding in de levensmidde lenhandel overeind gebleven, maar het valt te betwyfelan of de vaste prijzen in deze sector nog een lang leven is beschoren. Albert Heyn NV is begonnen met een frontale aan val op de verticale prysbinding door middel van een advertentiecampag ne, waarin de consument wordt ge confronteerd met een prysverge- lyking tussen merkartikelen en de eigen artikelen. Een actie, die nog enkele weken zal worden voortgezet en zeker enkele tonnen kost. En de eerste reacties van de tegenstanders zyn ook al in de advertentiekolom men verschenen Terwijl de onrust rond de vaste pryzen in de levensmiddelensector hand over hand toeneemt is een rapport over de pryshandhaving van merkartikelen verschenen, samenge steld door een oommissie onder voor zitterschap van prof. dr. P. L. van Muiswinkel, waarin fabri kanten, groothandelaren en klein handelaren zyn vertegenwoordigd. Uit diit rapport blykt dat reeds het vorige jaar enkele grote super marktondernemers bezwaren hebben aangevoerd tegen de situatie op het gebied van de vaste pryzen van merk artikelen. Met alleen de vertegen woardiger van Albert Heyn tegen heeft de com missie zich uitgesproken voor hand having van de verticale prijsbinding. Mocht die worden losgelaten dan lykt een bodemprys de fabriekspry's plus 6 pet. opslag de meest voor de hand liggende mogelykheid. Een belangrijke oorzaak voor de nu toegenomen tegenstand, die er by supermarktondernemers bestaat tegen de verticale prysbinding in de levensmiddelensector, is ongetwyfeld de snelle opkomst van de cash and carry-bedryven, waar ook merkarti kelen onder de vastgestelde pryzen worden verkocht. „Onze supermarkten ondervinden nu nog geen hinder van deze cash and carry-bedryven, die meestal niet in de buurt van winkelcentra zijn gelegen", aldus een woordvoerder van Albert Heyn. „Maar het is een omstandigheid die meespeelt. Wan neer de ontwikkeling van deze bedry- ven doorzet, wordt de verticale prijs binding een moeilyke zaak. De merk artikelenfabrikanten zullen de con trole dan helemaal niet meer in de hand kunnen hóuden; zy zpuden hun vertegenwoordigers-korps dan moeten ombouwen tot. een politiekorps. Het is duidelijk dat vooral dit jaar op steeds grotere schaal merkartike len onder de vastgestelde prys van de hand gaan, terwyl optreden van de merkartikelenfabrikanten daarte gen achterwege blyft. Nog maai- en kele jaren geleden werden direct processen aangespannen tegen han delaren, die onder de prijs verkoch ten. Maar de laatste tyd is slechts incidenteel sprake geweest van uit sluiting van leveranciers door de merkartikelenfabrikant wanneer over treding van de prysbinding werd waargenomen. Opkomst Vooral in cash and carry-bedryven is het niet moediyk merkartikelen te vinden, die tegen lagere dan de vast gestelde pryzen van de hand gaan. Enkele voorbeelden uit een Haags cash and oarrybedrijf vacuum verpakte supia koffie Van Nelle f 1,69 (off. prys f 1,98). Unox erwtensoep f0,85 (off. prijs f 0,98). California groentesoep f0,69 (off. prys f 0,98) drie rollen stophoest Red Band f 0,62 (off. prys f 0,75). Maar niet alleen in deze cash and carry-bedrijven, waar merkartikelen voornamelyk als lokmiddel' voor de huisvrouw fungeren, wordt onder de vastgestelde prijzen verkocht; het ge beurt evenzeer op de markten. Op de markt gaat om enkele voorbeelden te noemen de Supra koffie van Van Nelle soms enkele dubbeltjes beneden de vastgestelde prys naar de koper, het Bona-kuipje bleek by een markthandelaar drie cent beneden de officiële prys te 1 den verkocht en de Unox-erwtensoep kost hier 88 cent (officiële prys cent). Deze voortschrijdende aantasting van de vaste pryzen maakt het voort bestaan van de verticale prysbinding uiterst onzeker, omdat de supermark ten dn de nabye toekomst steeds meer de concurrentiedruk van de cash and carry-bedryven zullen gaan voelen. LEEUWARDEN <GPD> Een paar moeders op Vlieland heb ben het voor elkaar gekregen, dat een groep kinderen van het eiland in Harlingen zwemles krygt. De aanleiding hiertoe is geweest, dat een kind van Vlie land tijdens een verblijf in Mak- kum bijna was verdronken. Daar het zeilen by Vlieland, ook door de eilanders, toeneemt en men immers omgeven is door de zee, vonden de initiatiefneemsters het eigenlijk een vreemde zaak, dat velen van hun dorpsgenoten niet konden zwemmen. Zy na men contact op met de heer J. Blom, chef badmeester en in structeur van het overdekte zwembad in Harlingen, die toe zegde, dat hy een lesuur per week beschikbaar kon stellen als er dertig liefhebbers waren. Er werden weldra 28 kinderen ge vonden (van zes jaar af), die van hun ouders zwemles moch ten hebben. Het getal dertig werd volgemaakt door beide moeders. Elke zaterdag gaat deze groep in Harlingen zwemles nemen van half elf tot half twaalf. De Vlielanders gaan 's ochtends om zeven uur al weg van het eiland. Na de aankomst om negen uur leggen zy de lange weg naar het bad lopende af, waar ze dan royaal de tyd hebben zich te pre pareren op de les. Na afloop ky- ken de deelnemers wat in Har lingen rond. Om half drie stap pen ze aan boord voor de terug reis en half vyf zyn ze weer thuis- Een lange dag voor een uur zwemmen, doch dat hebben ze er graag voor over. Een paar andere Vlielander dames zyn nu eveneens bezig een groep te vor men. Ijggr (ADVERTENTIE) Wanneer de vorm van het mond- weefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. TUSSENRUIMTEN, vcroorzaokf door schrompelen van het tondvtee* Alleen de tandarts is In staat het gebit weer possend te maken. Trocht dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aantasten. Indien U zich nief onmiddellijk tot de tandarts kunt wonden, is het raadzaam voorlopig DENTOFIX te gebruiken, een oongenoom alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoon- spoelen von Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermend laag- gebit goed vastzitten, zodat men even gemak kelijk kan eten, proten en lachen als met notuvrli|ke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, los zitten e. d., doen wel een gevoel von zeker heid donk zij DENTOFIX. Vorkrijgboor bij Apothekers e« Drogisten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9