Koopavond in Leiden? Landijsbaan in Leiden-Noord A Flinke boetes voor bromfietssleutelaars onderkomen voor B.-verzekeringen Nieuw L.T. B. en W. komen nog dit jaar met voorstel Het rode licht dat groen lijkt evoluon Verlevendiging van stadsbeeld \J'- Vijfduizend vierkante meter Kledinginzameling Mensen in nood" GESPREK MET BUURKERKEN Amerikaanse verkiezingen in discussie Agfa Magneton ri, bistro fondue" E. H, Moens neemt afscheid Dr. F. H. M. Grapperhaus verrichtte opening DINSDAG 15 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Nog dit jaar hoopt het College van B. en W. de •aad een voorstel te doen tot het instellen van een wekelijkse koopavond in Leiden, waarbij wordt gedacht aan een proef periode van een jaar. He>t voorstel, hierna in stemming ge bracht, werd aangenomen met 32 te gen 7 stemmen (tegen de heren Els- geest en Kret (Prot. Chr.), Koop- mans (PSP), wethouder Harmsen en de driemansfractie van de Noodraad). Dit is het gisteravond in de jfld bekend geworden antwoord jon het college op de vragen van het raadslid, de heer J. Lijten. In hun motivering van dit voor lid zeggen B. en W., dat het het College bekend is, dat in circa KI M0 gemeenten in ons land een wekelijkse koopavond is inge- joerd. Gelet op de landelijke ont wikkeling en de streekverzorgen- ie functie van het Leidse winkel- ipparaat, zijn B. en W. in begin- el voorstander va n een weke- ijkse koopavond, die kan bijdra gen tot de verlevendiging van iet stadsbeeld. B. en W. merken verder op, dat zij •eds in het begin van 1966 overleg lebben gepleegd met de Kamer van hophandel, de Leidse Middenstands ffltrale, de Raad voor het Groot- inkelbedrijf (kring Leiden) en de inisaties van de werknemers. Van tstgenoemde zijde bestonden toen ter overwegende bezwaren tegen koopavond, terwijl door deverte- mwoordigers van de werkgevers een hitelenuanceerd standpunt werd ingeno- len. Nu het zich laat aanzien, dat de [geling van de arbeidstijden voor de [tailhandel op dit stuk zal worden ingepast en de indruk bestaat, dat met name in het midden- andsbedrijfsleven een positiever andpunt wordt ingenomen, zullen en W. de raad in bovenstaande est een voorstel doen toekomen. Het jllege heeft inmiddels opnieuw con- ct opgenomen met de Kamer van than del en zal binnenkort over- g plegen met alle daarvoor in aan merking komende organisaties. loert oopl Frans Met de behandeling van de deze rond op de agenda geplaatste voor ellen had de raad weinig moeite, echts één voorstel vroeg een uitvoe- udK [t bespreking, t.w. het voorstel om Ihr. n krediet van f 8.000 (plus f 2.800 de gewone dienst voor de instruc- van de leerkrachten) beschikbaar stellen voor het aanschaffen van cjjjj r- en hulpmiddelen t.b.v. een aan Evai I te vormen experimenteerklassen n openbare en bijzondere scholen »r g.l.o., waarin volgens 'n door de imm;<ssie Frans op de lagere scho- d aanbevolen audio-visuele metho- iw| les zal worden gegeven in de 'P^ linse taai. Anw eheer Lij ten (KVP). die het voor- J.fel toejuichte, vroeg of het niet mo- iljjk is om in de toekomst ook de litengemeenten van deze moderne RUiü lethode te laten profiteren. Hoewel ,htl" ikelen in haar fractie niet met het «ratel akkoord konden gaan, toonde Spr Burgelijke stantl van Leiden GEBOREN Kieke, d. v. G. J. Baaijens en J. W. mschop; Petronella Maria, d. v. J. Bodenstaf f en P. M. C. Bergers: mon Cornells, z. v. C. J. Pelle en J. Gerritsen: Pleter Willem, z. v. W. en J de Regt; Wiebe Korne- Jacob. z. v'. J. J. Nijdam en T. de Iter; Lesiey Margareth. d. v. A. A. Pijl en W A E. M. Opdam; Roy. v. W. F. Geuke en G. Albers: Mo- daglque. d. v. M. de la Rie en W. M. ama; Inge Joan, d. v. T. J. Mul- r en P. s. Hart; Hero Walter, z. v. de Haan en A. Nljhoff; Kira Ro- illa, d. v. L. W. Telgen en R. Vro- k: Tanje Manique, d. v. J. W. de »a en M. J. C. Meriba; Adria- b Wilhelmus Franciscus z. v. F. P. euwijk en W. M. T. van der Hulst; n Adrlaan z. v. M Houtman en Vavier; Petrus Carolus. z. v. J. Stuifzand en N. Haasbroek; Mar- Johannes Maria, z. v. E. J. Kui- iir1 en A- G- van der Lans'- J°" to Godard. z. v. G van Reede en H. Marie; Yuki. d.' v. K. Kurokawa M, M. A. J. Stapels; Bavo, z. v. Schellekens en W. J. M. Hagemeti- Dlrk Arjan, z. v. J. van Essen en J Baak; Eduard Hendrikus Pau- z. v. D M, Vermeulen en S. L. .ilancke; Hans Nicolaas. z v. D. Jager en M. Verbaan; Cornelia, d. J. P. Vermeulen en P. Geijteman; Jannes Adrianus, z v L J. van der wl en M. A J. Westgeest. GETROUWD 1,J- Poort en C. van Rijnswou; M. PacArthur en J. Kanbier; L. ter Wee G. van den Broek; G. J. van der ix; fleer en C. Gijsman 9.15 Dag. ook mevr. Geelkerken (Prot. Chr.) zich een voorstandster- Bezwaren ont wikkelde zij echter tegen de samen stelling van de commissie, welke h.i. te eenzijdig (Frans-gerioht) was. Verder stelde zij de vraag aan de or de of het niet nuttiger was geweest om deze nieuwe methode voor het Engels toe te passen. De heer Koopmans (PSP) hield deze avond een uitvoerig en gedocumen teerd betoog over het nut van espe ranto, dat z.i. een levende taal is. Waarom niet met deze taal begon nen? De praktijk heeft volgens de heer Koopmans uitgewezen, dat leer lingen, die één jaar esperanto en één jaar Frans hebben gehad beter Frans spreken dan leerlingen, die 2 jaar een Franse les hebben gevolgd. De heer Ham (KVP) wenste o.m. te weten wat de ouders straks voor het volgen van deze nieuwe methode moe ten betalen. De heer Gransch (PvdA) vond het niet logisch, dat de raad thans een discussie voert over welke taal het eerst moet worden aange pakt. Laten wij dit aan de deskundi gen overlaten. In eerste instantie gaat het erom, dat wy op de g.l.o. beginnen met deze nieuwe methode. Wethouder Harmsen, die zich als eenling in het college van B. en W. tegen dit voorstel verzette, achtte het om financiële redenen thans niet juist om tot een uitgave van ruim f 10.000 over te gaan. Het betreft hier slechts 'n gering aantal leraren (ma ximaal twaalf) en leerlingen (180). De wethouder vond de heer Pompe (Noodraad) aan zyn zijde. Hy was van mening, dat het niet noodzake lijk is, dat een dergelijk bedrag ten laste van de gemeente komt. J. LIJTEN een koopavond Wethouder Sannes zette in zyn verdediging duidelijk uiteen, dat het hier gaat om een experiment. De re sultaten zullen wy eerst eens moeten afwachten. Vanaf het eerste moment hebben wy ons op het standpunt ge steld, dat het er niet toe doet met welke taal wordt begonnen. Dat is nu het Frans geworden. Een experi ment, dat straks ook dienstbaar kan worden gemaakt voor een andere taal. waarvoor dezelfde audio-visuele methode kan worden aangewend. Het ligt voor de hand, dait in een Commissie Frans op de lagere scho len Franse deskundigen zitting had den. Het esperanto is volgens de wet houder altijd nog maar een keuze en geen verplicht vak. Bovendien is bij de ouders weinig belangstelling voor deze taal. Het cursusgeld be draagt één tot drie gulden per maand. Alvorens de buitengemeenten voor deze methode te interesseren, dient het resultaat te worden afge wacht. LEIDEN Dank zy een suggestie van de heer H. J. UI jé (Mauritsstraat 79) gaat de afdeling plantsoenen van ADVERTENTIE Een kind kan rood van groen onderscheiden, zegt u Gewoonlijk wel en gelukkig maar.Toch zijn er omstandigheden, dat een rood licht groen en een groen licht rood lijkt.Hoe dat komt? In het Evoluon kunt u dit zelf ontdekken. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor ledereen! eindhoven Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant Voordelige Trein- Toegangsbiljetten verkrijgbaar op meer dan 100 N.S.-stations In 1966 gesticht door Philips. Gemeente werken in ue tuinende maanden als proef een gedeelte van het openbare speelterrein achter de Willem de Zwygerlaan na by de Mar- nixstraat inrichten als landysbaan. Deze wordt ongeveer 5.000 vierkante meter groot. De heer Uljé deed een voorstel hier toe in een brief aan burgemeester en wethouders in januari van dit jaar. Aanvankelijk bleek dit idee niet goed uitvoerbaar. Door het water treedt in de grond structuurverandering op, waardoor na afvoer van het water de bodem niet meer kan „ademen" en dus niet meer opdroogt. In de loop van dit jaar ls echter een nieuwe machine op de markt ge komen waarmee men de grond tot op vrij aanzienlijke diepte kan verluch ten. Hierdoor kan de landysbaan spoedig na de vorstperiode weer als speelweide dienst doen. Om het nabij gelegen sportvelden complex niet aan wateroverlast te helpen zal ongeveer de helft van de speelweide aan de zyde van de Mar- nixstraat met een aan te brengen dijkje worden afgezet en als landys baan worden ingericht. Het gras zal als ijsversteviger dienst doen. Wellicht kunnen omwonenden er aan meewerken dat deze toekomstige landijsbaan na het invallen van de vorst zo lang wordt ontzien, dat het ijs voor het schaatsen kan worden gebruikt. De plantsoenendienst zal met het oog daarop nog een waar schuwingsbord plaatsen. Hinderlaag Een groep Noord- koreanen is gisteren voor het aan breken van de dag in een hinderlaag van een Zuidkoreaanse legerpatrouil le gevallen. Volgens de regering zyn vyf Noordkoreanen gesneuveld. Luchtvaartpionier overleden De Duitse luchtvaartpionier Alfred Frie- drich is gisteren op 77-jarige leeftijd te Bad Kissingen overleden. Frie- drich vestigde reeds in 1912 een duurrecord van vijf uur en vyf mi nuten waarbi) hij op de toen onvoor stelbare hoogte van 1000 meter vloog. In 1914 kwam hij in het nieuws door zyn „vierlandenvlucht" van Berlijn via Brussel, Parijs en Londen terug naar Berlijn. Jammer Het aan de agenda toegevoegde en gisteren door ons reeds gepubli ceerde voorstel om Jn het wyk- park in Leiden Z.W. geen kinderboer derij op te nemen, werd betreurd door de heer Van der Klugt (KVP). Hy vond het jammer, dat B. en W. om financiële redenen tot dit voor stel moesten komen. Blyft, zo wenste de heer Van der Klugt te weten, de mogelijkheid open om in de toekomst alsnog een dergelijke boerdery in de plannen op te nemen. Zowel wethouder Sannes als wet houder Piena stelden de vragenstel ler gerust: indien in de toekomst de financiële middelen ruimer vloeien, blijft daartoe de mogelijkheid be staan. De ruimte voor 'n kinderboer derij blijft gereserveerd. Conform het voorstel van B. en W. wordt dan be sloten. hetgeen eveneens het geval was met alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen, waaronder de verkoop van een perceel bouwter rein aan het Bevrijdinigspleln aan de Leidse Spaarbank. W- LEIDEN In aansluiting op on ze vorige publicatie herinneren wij er nog eens aan, dat het aanbeveling verdient om deze maand geen oude of niet meer gebruikte kleding weg te gooien. Zaterdag 26 oktober komt de stichting „Mensen in nood" de overtollige kleding nl. ophalen door de stad. Het ophalen geschiedt van 's middags 25 uur door scholieren. De kleding is bestemd voor de ont wikkelingslanden, waar het niet zel den voorkomt dat mensen het tien tallen jaren met hetzelfde kleding stuk moeten doen. LEIDEN In het gebouw Bree- straat 19 spreekt vanavond de heer N. van Lith, op uitnodiging van Ex perimenteel Kerkewerk over een christengemeenschap die niet zo vaak onder de aandacht wordt ge bracht, t.w. het Genootschap dei Vrienden, meer algemeen bekend onder de naam Quakers. De heer N. van Lith heeft onlangs op de alge mene vergadering der Vrienden ge sproken oven- contacten met Quakers in Afrika. LEIDEN In verband met de na derende Amerikaanse presidentsver kiezingen organiseert de Stichting Open Jeugdwerk „Leython" (Leven daal 101) op zondag 20 oktober een avond, die openstaat voor allen die deze gebeurtenis nauwlettend wen sen te volgen. Op die avond zal spreken de heer P. Schumacher, journalist bij de We reldomroep en deelnemer aan de door de Sjaloom-groep opgezette „Actie Precedent". Hij houdt een lezing over de huidige macht van de V.S. in de wereld en het daaruit voortvloeiende belang van deze presidentsverkiezin gen voor de wereldpolitiek van de komende vijf jaar. Na zijn lezing is er gelegenheid om te discussiëren en om zich als nog aan te melden als deelnemer aan de „Actie Precedent". geluidsband ••Studio-zuiver (ADVERTENTIE) WEGENS ENORM SUCCES GEPROLONGEERD m van het Palace-Hotcl 'intiem gezellig gemoedelijk Bekende schotels voor de gehele familie, maar ook specialiteiten als SLAKKEN UIENSOEP VISSOEP en vier heerlijke "FONDUE,<- varlaties van vlees, kaas en de nieuwste "Chocolade-Fondue" Velekaas- en wijncombinaties De bistro fondue blijft op .veler verzoek ook gedurende X de wintermaanden r f geopend. N Populaire prijzen I Reserveringen ook voor gezelschappen *,t****t* Telefoon (01719) 234S IN BAR DANCING MIRAMAR ZONDAGMIDDAG THÉ- DANSANT LEIDEN In verband met hefe bereikepn van de pensioengerechtig de leeftijd zal de heer E. H. Moens, directeur van het kantoor Leiden van de Amsterdam-Rotterdam Bank n.v., deze maand zyn functie neer leggen. Op vrijdagmiddag 1 novem ber bestaat er s' middags van 4 tot 6 uur in de Doelenkazerne gelegen heid om van de heer Moens afscheid te nemen. LEIDEN Na vele jaren gebrekkige huisvesting heeft het verzekeringskantoor L.T.B. een nieuw, aan de eisen van de moderne tijd aangepast onder komen. Het kantoorcomplex is gelegen aan de Hoge Rijndijk nabij de Leiderdorpse brug. Het rationeel ingerichte (hoofd) kantoor van de onder linge waarborgmaatschappij bestaat uit een zestien meter hoge nieuwbouwtoren en een fraai gerestaureerde villa, die representatieve ruimten bevat voor zowel het bestuur als de directie. De tivee gebouwen zijn onder ling met elkaar verbonden door een royale kantine, waarin het ruim honderd man tellende kan toorpersoneel zich kan verpozen Het gunstig gesitueerde verzeke ringskantoor. dat aan de achter zijde wordt begrensd door de Oude Rijn, heeft bovendien een grote lommerrijke tuin met vij ver. De kantoor- en archiefruim ten, het instructielokaal, de spreekkamers en de dienstencen trale belaan een oppervlakte van bijna vijftienhonderd vierkante meter. (Het gehele terrein is meer dan vijfduizend vierkante meter groot). Het nieuwe L.T.B.-complex, waar mee een totaal bedrag van 2% mil joen gulden is gemoeid, werd gister middag in tegenwoordigheid van de burgemeesters van Leiden en Zoeter - woude en loco-burgemeester van Lei derdorp officieel geopend door de staatssecretaris van Financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus. Behalve de staatssecretaris voerden ter gelegen heid van deze officiële ingebruikne ming de nieuwbouw kon al in sep tember 1967 worden betrokken het LEIDEN Voor de Leidse kanton- nr Pjter verscheen gisteren een op- gelijk groot aantal bromfietsbe- jljders. De meesten van hen stonden toecht, cmdat zij na veel gesleutel öwel de snelheid als het geluid van brommer hadden opgevoerd 18-jarige monteur uit Leiden, j *erd destijds op het Rapenburg aam- rdi gehouden, omdat zyn bromfiets te M lawaai maakte. De jongeman (tin snelheid van zijn bromfiets ef. Waarvan de banden spiegelglad wa- tej *Mnk te hebben opgevoerd. Hij verzekerde de kantonrechter, hij zelf niets aan de bromfiets ted veranderd. Ook zou hy juist van plan zijn geweest nieuwe banden te kopen. De officier van Justitie eiste niette min een totale geldboete van f 125 subs 25 dagen. De kantonrechter zag geen reden tot enige clementie en vonniste ge heel conform deze eis. En 19-jarige stoffeerder uit Sas- senheim voelde zich eveneens on schuldig. Ook hy wist niet. dat de bromfiets, waarmee hij op de Rijns- burgerweg een snelheid van bijna 50 km per uur ontwikkelde door allerlei bijzondere „voorzieningen" meer van een tweewielig motorvoertuig dan van een brommertje weg had. „Ik kocht hem tweedehands zoals hij was en heb er zelf echt niets aan veran derd", probeerde hij. De officier eiste in dit geval een geldboete van f 100 subs 20 dagen. Voor de Leidse balie De kantonrechter vonniste con form. Een 63-jarige magazijn-chef uit Leiden met twoe getuigen a déchar ge en een 47-jarige Leidse verpleeg ster stonden gevieren voor de bali. De chef omdat hy met zyn auto op het kruispunt Kraaierstraat-Leven- daal komende geen voorrang aan de verpleegs tersauto zou hebben ver leend. De verpleegster omdat zij bij een uitwijkmanoeuvre een voetgang ster op het nabijgelegen zebrapad had aangereden. De magazijnchef voerde tot zijn verdediging aan, dat hy voor het ze brapad stopte om de voetgangster te laten overateken en de verpleegster z.i. gemakkelijk tijdig tot stilstand had kunnen komen en niet had be hoeven uit te wijken. Zijn verklaring werd door de getuigen bevestigd. De verpleegster beweerde, dat de magazijnchef haar de vrije doorgang onverwacht had versperd met. alle gevolgen van dien Volgens haar was de voetgangster wel op een zeer on gelukkig moment aan de oversteek begonnen. De officier achtte zowel de schuld van de magazijnchef als van de ver pleegster afdoende bewezen en eiste tegen beide een geldboete van f 50 subs 10 dagen. De kantonrechter was wat de ver pleegster betreft dezelfd'e mening toegedaan en vonniste haar ditmaal nog conform. De magazijnchef werd echter vrij gesproken. woord de voorzitter van de onder linge waarborgmaatschappij, de heer G. H. v. d Berg. de directeur van het verzekeringskantoor, de heer W. H. M. van Ommen en de algemeen voor zitter van de R.K. Land- en Tuin- bouwbond, mr. T. Brouwer. Geschenken Er waren ook geschenkeneen complete geluidsinstallatie als sym bool van een goede onderlinge com municatie tussen de standsorgani satie van de L.T.B. enerzijds en de economische en onderwijsinstellingen van de L.T.B. met de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank anderzijds en een aantal door Els Gerhardt- Lutkie vervaardigde wandkleden als blijken van waardering van een aan tal zusterinstellingen en de levens verzekeringmaatschappij B.T.L. en van het architectenbureau Paarde- kooper. Aan bloemstukken heeft het op deze feestelijke openingsmiddag evenmin ontbroken; zy gaven fleur aan de streng zakelijke kantoorruim ten. Samenwerk in Dr. Grapperhaus schonk in zyn openingstoespraak aandacht aan de herstructuering binnen de verzeke ringen van de L.T.B. en van de zus terorganisaties van de L.T.B. In deze tijd van schaalvergroting ligt het volgens de staatssecretaris voor de hand, dat de vier regionaal werkende verzekeringsmaatschappijen t.w. van de A.B.T.B., N.C.B., L.V.M. en L.T.B., alsmede de N.V. Levens verzekeringmaatschappij B.T.L. tot samenwerking geraken. Hierdoor kan niet alleen een verdere doelmatige uitbouw worden gerealiseerd, maar ook zo doeltreffend mogelijk de spe ciale risico's van de steeds intensie ver geleid wordende boeren-, tuin ders- en kwekersbedrijven deskundig in eigen beheer verzekerd worden en blijven. Dergelijke vormen van samen bundeling en samenwerking van standsorganisaties en instellingen verbeteren het klimaat voor het handhaven van de zelfstandige po sitie van de ondernemers met eco nomisch verantwoorde bedrijven. Het zijn ontwikkelingen, die het bewijs leveren dat de agrarische onderne mer met zijn tyd weet mee te gaan ook op het gebied van het verzeke- rmgswezen, aldus besloot dr. Grap perhaus zijn openingstoespraak. De openingstoespraak van de staatssecretaris werd voorafgegaan door een welkomstwoord van de voor zitter van de onderlinge waarborg maatschappij, die na een historisch overzicht te hebben gegeven in de toekomst blikte. Helemaal zonder donkere wolken zag de heer v. d. Berg niet. Hij wees in dit verband op de voorstellen van de regering, neergelegd in de tweede nota van wijzigingen op het ontwerp van de wet vennootschapsbelasting, met na me het voorstel tot afschaffing van de egalisatiereserve. Directeur Van Ommen noemde de nieuwbouw een middel om tot een verdere groei van het L.T.B.-werk te geraken. Hfj bracht in dit verband onder de aandacht dat de waarborg maatschappij zich moet blijven ont wikkelen om ook buiten de agrari sche sector een naam te vestigen. De algemeen voorzitter van de L.T.B. belichtte op zijn beurt de twee eenheid, die er van oudsher is ge weest tussen de standsorganisatie van de L.T.B. de georganiseerde rooms- katholieke boeren en tuinders in de bisdommen Haarlem en Rotterdam en de economische instellingen van die standsorganisatie. Na al deze toespraken was er ge legenheid om het nieuwe kantoor te bezichtigen en een heildronk uit te brengen op het welslagen van de onderneming.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3