Socialisten tijdelijk ikkoord met hoger inkomen Koningin Waarschuwing Brosio tegen de Sow jet-Unie Vader Mia Versluis ontslagen JAMIN Object lamst mislukt door vernielingen VANDAAG IN TW KAMER n keic buien Mislukte overval spaarbank 11. EN W. VOELEN VOOR KOOPAVOND IN LEIDEN OE THANT WIL BERAAD VAN GROTE VIER" Toestand bewusteloze meisje gaat vooruit Bewaking tarieven huisartsen Huurbelasting Beelden beschadigd (Duet &Ueuw$ ^gericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 OKTOBER 1968 No. 32612 EIDSCH IflCtëur: Ei. A. van Oishoeck ipfdredacteur: Dra J. a Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1440 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 A-griep )p komst I De Leidse influenza-specia- |dr. N. Masurel. (Van een onzer redacteuren) IDEN Een nieuwe griepsoort aantocht. Al enkele maanden t in het Verre Oosten een in- za-A-epidemie, die zich lang- i verder uitbreidt. Het is mo- dat de griep deze winter ons bereikt. Een vaccin hiertegen :nog niet: het kan er op zijn k in december in zeer beperkte [zijn. Ih had er al een vaccin tegen (griepsoort kunnen zijn als de Specialisten van de Wereldge- lieidsorganisatie meer waar- idden gehecht aan bepaalde ver stellingen van de Leidse influ- -ipecialist, dr. N. Masurel, die op 1 van recente vorderingen in het Boek in de virologie in staat is lispellen welke groepsoort kan )ken. De praktijk geeft hem nu i' Het is dan ook niet onwaar- Blijk dat in de nabije toekomst i een gericht vaccin kan wor- bereid. dat afdoende bescher- biedt tegen verschillende soor- Bfluenza - A - epidemieën erigens lijkt de nieuwe griep- niet erg kwaadaardig, waardoor Eenlingen bij huisartsen en in de [ijven wel enige bescherming bie- Over de opzienbarende onder - jingen op het gebied van het in- A-virus o.a. in Leiden, meer fcagina 9. Keij/pr dreigt ionn met proces TRECHT (GPD) Staatssecre- i Keijzer van Verkeer en Water- jt heeft vanmiddag in een rede j vergunninghouders van grens- Khrjjdend wegvervoer West- tsland gewaarschuwd voor de ge en van haar vervoerspolitiek voor gemeenschappelijke handelsbe- kingen. 5 staatssecretaris, die de bonds- Ibliek „een aantal grove overtre- »n" verweet, wil dat de commis- van de Europese gemeenschap- 'e Duitse voornemens toetst aan G-verdragen. Als de Westduit- verkeersminister Leber de advie- van de commissie niet opvolgt, de staatssecretaris uitspraak vra- van het Europese hof, zo heeft onlangs geschreven aan de natio- organisatie beroepsgoederenver- r wegtransport. k Bilt verwacht van heden- tot [genavond: wisselend bewolkt met £le buien. Matige tot krachtige, te de kust wellicht af en toe har- wind tussen zuidwest en west. verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 16 oktober P: 7.06 uur; onder: 17.44 uur. J^°p: -.- uur; onder: 16.10 uur jjwater te Katwijk te 10.21 en laagwater te 5.35 en 18.06 Bnnunet bestaat uit 22 pagina'*. BINNENHOF (GPD) De socialisten willen slechts voor lopig akkoord gaan met het regeringsvoorstel om het inkomen van de Koningin op te trekken van 2,5 tot 4.75 miljoen gulden. Zij zouden vandaag bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer een amendement indienen, waarbij het voor stel wordt gebonden aan een termijn van twee jaar. Bovendien wil de P.v.d.A. duidelijkheid over de vraag of de Koningin al dan niet belastingplichtig moet worden. Het probleem van de belastingvrij dom wordt op het ogenblik on derzocht door een staatscommissie, bestaande uit prof. mr. D. Simons, prof. mr. J. van der Hoeven en drs. J. W. de Pous. De socialisten willen op basis van het rapport, dat dit col lege van wyze mannen zal uit brengen, hun standpunt over het in komen van de Kroon over twee jaar opnieuw bepalen. De nieuwe inko- mensregeJing moet namelijk ver werkt worden in de te wijzigen grond wet, waarover de Kamer staatsrech telijk twee keer moet oordelen, na melijk voor en na de eerstvolgende verkiezingen, die over twee jaar wor den gehouden. Premier De Jong, die vandaag de verhoging van het inkomen en de aankoop van paleis Soestdyk door het Rijk, heeft te verdedigen, zal de so cialistische eis waarschijnlijk moei lijk kunnen negeren omdat de Kamer het wetsontwerp met een meerder heid van 2/3 moet goedkeuren en het niet is uitgesloten dat het socialisti sche amendement nog door anderen wordt gesteund, waarbij gedacht kan worden aan de pacifisten, de radica len en misschien ook aan D'66. De P.v.d.A. zal in ieder geval met de voorgestelde regeling niet zonder BUSSUM (GPD) Een nog onbe kend gebleven man heeft gisteravond tegen acht uur vergeefs gepoogd het Bussumse bijkantoor Koekoeklaan van de spaarbank in Hilversum te beroven. Ei- waren op dat moment, viak voor sluitingstijd, nog 2 meis jes aan het werk. Toen één van de meisjes kans had gezien vry onge merkt te verdwijnen, nam de man hals over kop de benen. De twee meisjes stonden op het punt het kan toor (dat twee keer per week des avonds tot acht uur is geopend) te sluiten, toen een man met een jas, donkere hoed en een bril met donker montuur aan de bali verscheen. Hij gooide onder bedreiging van een lang zwart voorwerp, dat mogelijk een pis tool is geweest een boodschappennet je op de toonbank en eiste geld. Toen hel meisje weg liep, raakte de man kennelijk in paniek en verdween schielijk. Het meisje waarschuwde de ad junct-directeur van de spaarbank, die bij het kantoor woont en deze scha kelde de alarmsirene in. Een getuige had een man, die aan het signale ment beantwoordt de bank zien bin nengaan en ook weer haastig zien verlaten. Hij was in een zystraat in een auto gesprongen en weggereden in de richting van de rijksweg Am sterdam-Amersfoort. meer akkoord gaan. Hoe de pacifis ten, radicalen en democraten zich precies zullen opstellen, moet van daag nog blijken. LEIDEN Het College van B. en W. van Leiden is in beginsel een voorstander van het instellen van een wekelijkse koopavond. Het is van oordeel, dat een dergelijke avond kan bijdragen tot ver levendiging van het stadsbeeld. Nog dit jaar zullen B. en W. de raad voorstellen om tot het houden van een dergelijke avond over te gaan. Zie ook elders in dit nummer. Duizenden inwoners van CLe Westaustralische stad Perth en omgeving zijn vanochtend de straat opgevlucht na nieuwe aardschokken, die echter niet zo sterk waren als die van gisteren, ivaarbij 31 personen werden ge wond. Foto: dit is alles wat er in het dorp London overbleef van een magazijn na de schokken van maandag. LISSABON, WASHINGTON (Reu ter, AP) De secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie (NAVO), Manlio Brosio, heeft de Sowjet-Unie er gisteren van beschuldigd de Tsjechoslowaakse cri sis te gebruiken om een wig te dry- ven in het Westerse bondgenootschap. Hij deed, in een toespraak tot de 14-de algemene vergadering van de NAVO in Lissabon, een beroep op de leden van de NAVO zich tegen deze dreiging aaneen te sluiten. Brosio zei dat de Sowjet-Unie van plan is net Westen te provoceren tot een militai re actie in Berlijn. Sinds de invasie in Tsjecho-Slowakije heeft Moskou zijn propaganda tegen West-Duits- land gericht. Hy voegde hieraan toe: „De Russen zullen het plan op vatten druk uit te oefenen op Berlijn en de Westerse machten confronte ren met de noodzaak om een militai re actie te ondernemen om de vrye toegang tot de stad te garanderen". Ook de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, dr. Nogueira, gaf zyn oordeel over de Sowjet-Unie, de NAVO en de V.N. Hij noemde de Ver. Naties „onbetrouwbaar" en ver klaarde. dat de Portugese politiek ten aanzien van de NAVO en Afrika niet gewijzegd is, nu premier dr. Caeta- no opvolger van Salazar is geworden. Geen enkel land kan tegenwoordig op de V.N. vertrouwen voor de be scherming van zijn vitale belangen, zelfs niet van zijn territoriale on schendbaarheid. aldus Nogueira. De minister zei er van overtuigd te zijn. dat „wat wy overzee doen, een belangrijke dienst voor de NAVO en de vrye wereld betekent". De communistische landen vallen MANLIO BROSIO overal aan. in Zuidoost-Azië en in net Verre Oosten in het algemeen, met propaganda en activiteiten in Latijns Amerika, infiltratie in het vasteland van Afrika die dieper en doelmatiger is dan sommigen van ons schijnen te willen toegeven". De V.N. volgt te genwoordig een verre van pro-Wes terse koers en als handhaver van de vrede, bewaker van de wet, verdedi ger van het recht heeft de organisa tie volslagen gefaald". „De Sowjetrussische vloot stoomt naar believen rond in de Middelland se Zee en het machtsevenwicht in die zee bestaat niet meer, ten nadele van het Westen". Sowjetrussische oorlogsschepen opereren vrijelijk in alle oceanen en kunnen daarmee nu politieke druk uitoefenen op zeevarende landen. De invasie en bezetting van Tsjecho- Slowakije heeft de Sowjetrussische legers in het hart van midden-Euro pa gebracht en „aan de grenzen van een onzer bondgenoten. West-Duits- land". Volgens Nogueira moet de solidariteit in de NAVO groter wor den. en niet alleen op militair ge bied. NEW YORK (APP) De secre- teris-generaal van de V.N., Thanit, heeft de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika. Sowjet-Rusland, Frankrijk en Engeland een brief ge zonden, waarin hij wijst op het be lang van een bijeenkomst van de Grote Vier op hoog niveau ter bestu dering van de vredesproblemen. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Stewart, heeft reeds zyn instem ming met dit plan bekendgemaakt. De Verenigde Staten twijfelen aan de waarde van een dergelijk beraad. DEN HAAG (GPD) Economi sche Zaken gaat de tarieven van huisartsen scherp in het oog hou den nu de laatste tijd uit verschei dene delen van ons land klachten binnenkomen over huisartsen, die hun tai-ieven op eigen houtje verno- gen. De normale tarieven zijn f 8. voor een consult en f12.voor een visite, in sommige gevallen is er sprake van een verhoging van resp flO— en f15. Naar aanleiding van de binnenge komen klachten heeft Economische Zaken zich onlangs tot de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) ge wend, met de mededeling, dat huis artsen een verhoging van hun ta rieven moeten melden. Economische Zaken kan dan bekijken of de ta riefsverhoging gerechtvaardigd is. Tot nu toe is er nog geen enkele melding binnengekomen. VANDAAG brengt minister Schut zijn omstreden wets ontwerp over de huurbelasting in de Tweede Kamer. In „Haagse politieke kringen" waart het ge rucht dat de minister, zoals dat heet, „zijn politieke lot aan deze belasting heeft verbonden". Dat wil zeggen dat hij zou aftreden als het ontwerp werd verworpen. Nu doen deze en dergelijke ge ruchten in de kring en rond het Binnenhof wel vaker de ronde. En in het geval van minister Schut zou het als volgt kunnen zijn ontstaan. Deze bewinsman heeft steeds in de schaduw van zijn voor ganger drs. Bogaers gestaan. Dat was een man die bezeten was van zijn werk en het kan niet worden ontkend dat hij een nieuw heilig vuur wist te ontsteken bij de woningbouwers en dat hij de bouw op recordhoogte bracht. Zo'n voortdurende vergelijking met, je voorganger is voor een minister natuurlijk nooit leuk. Maar tegen het einde van zijn bewind kreeg ook minister Bo gaers kritiek te verwerken. Hij scheen nooit te twijfelen aan de juistheid van zijn beslissingen. Of de verhouding woningwetbouw- vrije bouw niet moest worden aangepast aan de veranderende omstandigheden was voor drs. Bogaers een betrekkelijkheid die er minder toe deed dan het ene grote doel: oplossing van de woningnood. Op dat punt kwam er verzet en ook op het punt wat nu ter tafel ligt: de huurbelas ting. De Kamer vond de maat staven die de minister aanlegde zeer willekeurig. Minister Schut heeft dit wets ontwerp in grote trekken overge nomen. De tegenstanders beto gen dat huurders van woningwet woningen in feite weinig andere keus hebben. Zij willen tal van wijzigingen. Men zou kunnen redeneren dat minister Schut, toch al ongeluk kig over de vergelijking met zijn voorganger, de zaken nu scherp stelt om zijn belasting uit 't vuur te slepen. Maar een dergelijke handelwijze zou men eerder kun nen verwachten van oud-minis ter Bogaers dan van zijn opvol ger, die zich steeds open heeft getoond voor de wensen van het parlement. HAARLEM (GPD) De vader van Mia Versluis, het meisje dat 2\h jaai geleden na een hieloperatie niet meei bijkwam uit de narcose, heeft opnieuw een ernstige tegenslag te verwerken gekregen. De heer W. J. Versluis, die dertien jaar lang in dienst is als verkoopleider van de suikerwerkenfabriek Frisia N V in Harlingen, heeft van zyn werkgever schriftelijk ontslag aangelegd gekre gen Dat zal ingaan zodra de heer Versluis genezen is van de ernstige "verspanning waarvan hij thans on der behandeling van een zenuw arts is Een motivering van dat ontslag is de heer Versluis, naar hy >ns gisteravond vertelde, niet gege ven „Er is mij alleen te ver staan gegeven door mijn directeur, de heer H. de Jong, dat men al dat gedonder met mij en myn pro cessen moe was en dat ik er uit ging". Dat „gedonder" slaat dan op de juridische strijd die de heer Versluis nu al ruim twee jaar voert om de verantwoordelijkheid voor het niet bijkomen van zijn dochter Mia uit de narcose vastgesteld te krij gen Twee medisch gerechtelijke pro cedures in Zwolle, één voor het ge rechtshof in Arnhem en een behan deling in cassatie door de Hoge Raad zijn tot nu boe de resultaten van die strijd geweest. Maar de heer Versluis zegt dat al die proces sen hem hooguit veertien dagen ar beidsverzuim hebben gekost. Wel waren al die juridische ver wikkelingen en de* zorgen die hij nm Mia had, er oorzaak van dat hij zich begin mei in een toestand van totale overspanning onder dokters behandeling heeft moeten stellen. „Ik heb dag en nacht al* een paard gewerkt voor Frisia. Dat kun nen al mijn relaties bevestigen. En nou willen ze me, na dertien jaar, zo aan de dijk zetten, terwijl ik ziek ben en op van de zenuwen. Natuur lijk laat ik het er niet bij zitten. Ik wil ook hier mijn recht. Maar ik heb er niet veel fiducie in na al mijn ervaringen met de processen rond Mia. En wat moet ik dan? Een man van 53. Al mijn reserves ik had een d'ik banksaldo hebben we opgesoupeerd aan dokters-, reiskos ten en wat al niet. Ik ben bang dat ik uitgeteld ben". Eén troost is er bij alle narigheid voor de heer en mevrouw Versluis: met Mia gaat. het geruime tijd wat beter, eigenlyk al sinds zij dertien maanden geleden van het ziekenhuis „Ziekenzorg" in Enschede verhuisde naar het streekziekenhuis in Benne- kom. „Mia begon met de ogen op te slaan. In Enschede was het zo dat ze volkomen weg was van de we reld. Nu weten we dat. ze alles weer ziet. Ze volgt ons met de ogen door de hele kamer. Ze hoort ook weer duidelijk. Ze reageert soms op vra gen. Van m'n vrouw vooral. Twee keer knippen met haar ogen dat be tekent „ja" Maar ze kan niets zeg gen. Haar spraakvermogen is ge blokkeerd. Maar zelfs de artsen in Bennekom kunnen ons nog geen ze kerheid geven van een blijvende vooruitgang. Dit is een geheel nieu we therapie. Toch blijven we hopen, tegen alle tegenslagen en narighe den in. En ik blijf vechten en pro cederen tot het bittere einde". Nog dit jaar komt de zaak-Mia Versluis dan ook opnieuw voor de rechter. Voor het Amsterdamse Hof ditmaal, waarheen de zaak door de Hoge Raad terug verwezen is. LEIDEN De tentoonstel ling van Nederlandse object kunst, die op het ogenblik in Leiden wordt gehouden, dreigt een mislukking te worden door vernielzucht van het Leidse publiek. Deze vernielzucht heeft ernstiger vormen aange nomen dan zelfs op grond van dé" beschadiging van een kunst werk van Gust Romijn kort voor de opening van de straat expositie mocht worden ver wacht. De schade, die tot nog toe aan de tentoongestelde objecten zijn toegebracht, zou enkele tienduizenden guldens bedragen. Het Leids Academisch Kunstcen trum, dat deze eerste overzichtsten toonstelling van Nederlandse Object kunst organiseert, zietzich hierdoor tot zfjn spijt genoodzaakt enkele werken terug te nemen en voorts eni ge wijzigingen aan te brengen in de plaatsing van de buiten opgestelde objecten. Het betreurt deze maatregel, die door de onmogelijkheid 't politietoe zicht te intensiveren onvermijdelijk is, vooral ook daarom, omdat hier door afbreuk wordt gedaan aan een van de doelstellingen van de tentoon stelling, n.l. de integratie van de beeldende kunst in het stadsbeeld. In overleg met Gust Romyn zullen drie van zijn werken, t.w. die welke wa ren opgesteld op de Stationsweg, in de Steenstraat, en nabij het hoofdbu reau van politie, worden teruggeno men. Hetzelfde geldt voor het op de Stationsweg opgestelde aërodyna misch object van Boezem. Drie ob jecten van Gust Romyn, die oor spronkelijk waren opgesteld in het Van der Werf park, zijn overgebracht naar het Stedelyk Museum De La kenhal en De Waag. Uit het park zyn voorts twee beelden van David van de Kop en een ob ject van André Volten overgebracht naar De Lakenhal en het plein by het VVV-kantoor in de Steenstraat. Het object van Gust Romyn, dat in de Breestraat was opgesteld, zal by de Sociëteit Amicitia tol de Steenstraot worden geplaatst. Opmerkelyk vinden de organisato ren het, dat op vergelykibare tentoon stellingen elders geen schade van ge- lyke omvang is aangelicht. Eén van de in Leiden vernielde objecten van Gust Romyn heeft, enige maanden de markt van Groningen gesierd, zonder dat dit aanleiding tot taoeilykheden gaf. ADVERTENTIE morgen voordeel choc, menagerie melk en puur 150 gram van 109 voor 95 niet duur we/ heerlijk Uit het Letdsch Dagblad van 14 October 18681 In de heden gehouden zitting van den gemeente raad van 's Hage is een voor- t stel van B. en W. aangeno- men, om de machtiging der Ged. Staten te vragen tot het in overleg treden met de ge- I meente Leiden, omtrent het doen vervaardigen van ont- 1 werpen voor eene duinwater- leiding, voor gemeenschap- pelijke rekening. Gisteravond had in de Stads-Gehoorzaal de eerste 1 vergadering plaats der Volksvoorlezingen. Als spre- ker trad op Prof. L. W. E. Rauwenhoff. Spreker had tot onderwerp gekozen: „Schei ding van kerk en staat", en betoogde op welsprekende wijze dat onafhankelijk heid van kerk en staat het i beste was wat wij konden

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1