Noordhollandse vormen van Bel jon in Mexico Xpelair HI-FI SET „Requiem" van Mozart in Noordwijkerhout Straks lossen we elk jaar f 100,- extra af op onze hypotheek... Ned. R.K. Kerk op hellend vlak Volleybal uitslagen dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN René Pijnen wordt volgend jaar prof VERRASSENDE ONTKNOPING VERSPRINGEN KUNSTKRING VOORSCHOTEN Encycliek „te moeilijk om op te volgen" VOOR DE WEG DER VRIENDSCHAP Pastoor zoekt betrekking Expositie in „'t Duyvenhuis" CARMICHAEL WIL WAPENS 59.90 PAGINA 18 LEIDSCH DAGB1AD DINSDAG 15 OKTOBER ADVERTENTIE ALTöTTING (DPA) Tijdens dti „boete- en belij'denisdag" xan een Mariabedevaart in Al tötting (Opper-' beieren) zijn bet afgelopen week einde vlugschriften verspreid, waar in werd opgeroepen te bididien voor de R.K. Kerk in Nederland, die zich „op een onafzienbaar hellend vlak' zou bevinden. Het hoofd van politie van Koblenz, Peter Malm en, die de bijeenkomst had georganiseerd, nam in een na afloop gehouden persconferentie stel ling tegen deze kritiek, door te zeg gen dat de opsteller van het vlug- shcrift de organisatoren er niet in had gekend. Aan de bijeenkomst na men meer dan 20.000 personen uit West-Duitsland, Oostenrijk, Neder land en Zwitserland deel HEREN Overgangsklasse: Castelium 1— PVC 2—3. Tweede klasse: SUES 1Rijnsburg 3 3—1, DSS 2—Fioretti 1 0—3, Kan- gtroes 6Meerburg 1 0—3, Donar 2 —Teijlingen 2 3—0, Raaphorst 1 L€ython 1 31. Derde klasse: Leython 2Fioretti 2 3-0, Donar 3—DIO 3 3—0, GGV 1 —be Valken 2 0—2, Leython 3—WVC 1 3, Kangeroes 7—Rijnsburg 4 1—3, DVO 2InUpGo 1 03, Raap horst 2—KVC 4 3—1, Catena 2— Kaügeroes 8 31. Tierde klasse A: InUpGo 2Salvo 1 1—3, Advendo 1DAC 2 03, Cas- teliim 5Meerburg 3 30. Tierde klasse B: De Valken 3— Aujustinus 2 3—0, Gemini 1—WW 4 3— Vierde klasse C: GGV 3Leython 4 1-3. Donar 4Augustinus 1 03. DIMES: O'ergangsklasse: Rijnsburg 1 Kargeroes 1 13, Eerste klasse: Nw. Brun'h. 1Val ken 1 3—1, Argos 3—MSjV 1 3—0, DAC 1—Teijlingen (Teijlingen n.o.). Castïllum 1DIO 1 13, Rijnsburg 2—KVC 2 2—2, LUSV 1—Castelium 2 2-2, WW 1—.SUES 1 2—2. Tweede klasse: Donar 1Teijlin gen i 22. KVC 4Raaphorst 1 1-3, Argoj 4—KVC 3 0—3, Fioretti 1— DAC 2 30, Leython 1Argos 5 0-3. Denie klasse: DIO 2(Donar 2 3-1, Nw. iumih. 2Meerburg (scheids rechte: n.o.). Alles wat we doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. Straks krijgen we dan samen jaarlijks zomaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Dat geld kunnen we fijn gebruiken voor een extra aflossing... Daarom werd een huis met hypotheek voor ons opeens een stuk aantrekkelijker! Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (hypotheekaflossingen, spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit Het (Olympisch) hockey is niet meer wat het geweest is. j Althans zo lijkt het op deze foto. j De Japanner Yazuki staat op i punt om de hem gepasseerde Spanjaard Fabregas er zeer krachtig van langs te geven. Spanje-Japan eindigde in 00. MEXICO STAD (ANP) Wat er de komende dagen op wielergebied in Mexico ook mag gebeuren, het staaf vast, dat de Brabander René Pijnen in februari van het komende jaar in de zesdaagse van Antwerpen zijn debuut als professional zal maken. Zo heeft deze wilskrachtige zoon van een hereboer in Woensdrecht het ge wild en zo zal het gebeuren. „Mijn ambities voor het fietsen zijn in vier jaar amateurschap een stuk gedaald. In feite is het een slem- geworden. Terwijl ik vroeger gretig- was voor elke koers moet ik nu steeds naar een wedstrijd 'toeleven en dan gaat de lol er af. Ik hoop in de komende jaren behoorlijk wat geld te verdie nen en dan houd ik er helemaal mee op en word boer", René Pijnen is in het bezit van tiet diploma van de middelbare land bouwschool. Hij kan er op rekenen straks de soepter te kunnen zwaaien op de ouderlijke bezitting, een be drijf van 52 ha. op het gebied van de akkerbouw, gerangschikt rond een kapitale boerderij, die in Woens drecht en omgeving als het „kas teeltje" teboekstaat. VIORICA VISCOPOLEANU MEXICO STAD (ANP) E0 hoogtepunt was de finale verspringa dames, waarin de 29-jarige Roemeen se Viorica Viscopoleanu de Olympi sohe titel en het wereldrecord over nam van de Engelse Mary Raai die in Mexico-Stad de Spelen volg als tv-verslaggeefster van de BEC Tegen een lichte wind in sprong 4 donkere Roemeense, die al jaren ad de top staat, maar nog nooit een in ternationale titel veroverde, al in haar eerste poging 6,82 meter. Hel verspringen was door het wegvals van de Poolse Irena Kirszen stein, die zondag de kwalificatie» van 6,35 meter niet haalde, een vol komen open aangelegenheid gewor den. Dat de ontknoping zo verrassen! zou worden, had niemand verwacht Nu Kinszenstein was weggevallen, lal de weg naar het goud open voor verspringsters uit west- en oost- Duitsland, die achter de Poolse zee hoog geklasseerd stonden. In Olympische finales tellen ho? klasseringen op de wereldranglijs niet. Heide Rosendahl (West-Duik land), een van de grote favorieten had moeilijkheden met haar aanlooi en verdween kansloos naar de ach terhoede, en ook Rerit Bertelsen to* haar draai niet vinden. De Brits Sheila Sherwood en de blonde Ru* sin Tatjana Talyisheva, die na hi! j eerste pogingen resp. 6,60 en 6 meter hadden laten opmeten, ka rnen er steeds beter in, maar geö van hen kon Viscopoleanu, die ca schitterende serie van 6,82 ongel dig 6,64 6,54 6,52 6,5' meter maakte, meer bedreigen. V jonge Sheila Sherwood pakte me1 6,68 meter tenslotte de eerste me daille voor Engeland, terwijl Tatjatf ITalyscheva op slechts twee centime ter van haar met het brons beloorf werd. VOORSCHOTEN Een aantal Voorschotense kunstenaars heeft zich verenigd in een gisteren opge richt Kunstkring. Hiermee is een ini tiatief gerealiseerd, waarin ook de onlangs overleden kunstschilder Wil lem Schrofer een werkzaam aandeel had. De Voorschotense Kunstkring wil op breed terrein culturele activiteiten ontplooien. Zij wil o.a. van de vorig jaar in december met zoveel succes in het Ambachtshuis gehouden kunstmarkt, een jaarlijks gebeuren maken, en met collega's in omrin gende gemeenten op uitwisselingsba sis tentoonstellingen organiseren. Het bestuur bestaat uit de heren H. j C. de Korte, C. Stapels en G. West geest. Het secretariaat is gevestigd Oranjeboomstraat 2. Enkele vooraan staande, bulten Voorschoten geves tigde kunstenaars hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in de bal lotage-commissie. Zij zijn mevrouw M. Eyffinger, A. van Dijk en H. Ber- serik. kruispunt van drie wegen. Het is be maal alzijdig, alrond. Er zit een ie- wegingselement in. Het is gesclil- derd in verschillende tonen lila, ;o- dat een steeds verschuivend bedd wordt verkregen. Het heeft een fyse- ke bedoeling en een visuële. Dus lt- lemaal geen symbolische betekenis. Ze dachten daar dat ik de vormoi had aangepast aan het Mexicaanse landschap, maar dat is helemaal nitt zo. Al die vormen komen uit Noort- I Holland. Daar heb ik mijn vormgt- ving geleerd RIJSSEL (Reutei") Het Verbond vain rJk. artsen in Frankrijk heeft met 146 tegen 65 stemmen, bij 19 onthoudingen, een verklaring goed gekeurd, waarin het ideaal van de echtelijke liefde uit de encycliek „Humane vitae" wordt onderschre ven. maar de in dat document ge stelde normen „te moeilijk om op te volgen" worde ngenoemd. De artsen zijn van oordeel, dat de pe riodieke onthouding voor sommigen psychisch schadelijk is. MEXICO (GPD) Joop Beljon (46), beeldhouwer en direc teur van de Haagse Kon. Academie voor Beeldende Kunsten, was twee maanden in Mexico, waar hij op uitnodiging van het Maxicaanse Olympische Comité met 17 andere beeldhouwers uit verschillende landen deelnam aan een project om beelden langs de „Weg der vriendschap", die naar het Olympische dorp leidt, te plaatsen. versiteit. Op een gegeven moment waren alle straten vol tanks. De eerste dag de beste schoten ze stu denten dood. Miljoenen daklozen „Weet je wat 't ergste is in Mexico- stad? Er leven daar 7 miljoen men sen en 1 miljoen is dakloos. Je kunt geen stap zetten of je ziet een bede laar of 'n moeder met drie kinderen de hele dag in een kerkportaal zit ten. Of ze leven in krotwoningen van benzineblikken. Op weg naar het sta tion kom je er langs. De Mexicanen schamen zich voor die rottoestanden. Ze hebben geprobeerd die mensen daar te verdrijven, maar ze gingen terugvechten. Toen hebben ze 't op gegeven, dat viel me erg mee van ze. Toen ik wegging waren ze bezig met de aanplant van bomen om die krotten aan het oog te onttrekken. Keihard land „Het is een heel kritiek land" zegt hij. Ze zfjn daar keihard. Ik ben er zelf bij geweest, dat ze zo hard wa ren. Ik leefde midden tussen de stu denten, want ik heb een week of vier les gegeven aan de Universade Ibero Americana, afdeling vormgeving. Ik werkte tot 's middags vier uur aan die beeldhouwwerken en ging daar na naar de universiteit. Ik sprak dus iedere dag met de studenten. Op sommige dagen was de universiteit gesloten, dat wist je nooit van te vo ren. Het is ee>n heel groot complex. Net een stad of een heel groot dorp. Wat je dan ziet is een groot aantal studenten dat loopt de demonstreren vooral voor de autonomie van de uni- ADVERTENTIE Voor stereo op z'n best. D.w.z. radioprogramma's en grammofoonplaten op ware studio-kwaliteit. 5 golfbereiken. Ingebouwde voorversterker. Fysiologische volumeregeling. Frequentiebereik 40-20.000 Hz. Minder dan l°/o vervorming bij 2x12 Watt sinusvermogen. In stijlvolle en palissander uitvoering. Prijs f 1148.- kleine box f92.' grote box f249.- Aansluiting bij auto-snelweg Ik wist heel precies, wat ik wou gaan maken. Het beeld bestaat uit zeven lichamen. Het zijh zo maar vormen. Ik heb er voor de aardig heid een naam aan gegeven: „Verga dering van de reuzen", maar dat heeft er verder niets mee te maken. Wat voor mij het belangrijkste was, dat ik aansluiting kreeg bij de auto snelweg, dat is een modern pro bleem. We gaan ons halve leven doorbrengen in een auto. Die snelweg wordt een deel van ons leven. En nou vind ik, dat je zoveel mogelijk moet profiteren van de gegevenheden, de obstakels die zo'n weg biedt om de monotonie ervan te verdrijven. Denk eens aan de weg van Amsterdam naar Utrecht. Daar staan lelijke bouwsels, fabrieken e.d.. Die zou je moeten kunnen inbouwen, verhullen onder of achter een beeldhouwwerk, er een kleurig geheel van maken, zodat je instinctief de tijd kunt me ten aan de signalen onderweg. Geen symboliek Een beeld langs de weg moet je zien, zoals Cassandra zijn eerste affiches maaktehet moet gezien worden in die ene seconde dat je er langs rijdt. Het moet een litteken op je netvlies achterlaten en je moet het kurrn enonthouden. Nu heb ik wel ge- Expositie bij Heuff WASSENAAR Zaterdagmiddag 30 oktober om vier uur wordt in Kunstzaal Heuff te Wassenaar dooi de heer C. A. Abspoel een expositie geopend van aquarellen en etsen van H. E. Roodenburg en potterie van, Meindert Zaalberg. LEIDEN Vrijdagavond 25 okto ber wordt in de Galerie 't Duyven huis" Rapenburg 94 een expositie ge opend van schilderijen, aquarellen en tekeningen van de Spaanse schil der Joan Sibecas, geboren in Vila- nant, Gerona, Spanje. De opening ge schiedt door di". Francisco Carras- quer. Als geabstraheerde Noordhol landse knotwilgen staat de groepsplastiek van Beljon langs de Mexicaanse ,,Weg der vriend schap". leerd van mijn werk aan de Califor nia State College, waar ik een muur, bestaande uit verschillende elementen heb gebouwd rondom een parkeer terrein (Hommage to Sam Rodia), dat een beeldhouwwerk, dat uit een aantal vormen bestaat beter is dan een enkel beeld, omdat je dan steeds iets anders ziet, als je erlangs rijdt. Mijn beeldengroep ligt op een STUTTGART (DUA) Een pas- tooi" in dé Westduitse deelstaat Ba- den-Württefmlberg zoekb per adver tentie wegens huwelijk een andere werkkring. De 34-jarige sollicitant, die negen jaar geleden tot priester werd gewijd, zegt overe algemen ontwikkeling en een au/to te be schikken en gemakkelijk met mensen t/e kunnen omgaan. Hij zoekt een zelfstandige werkkring, zoals bv. een vertegenwoordiging, maar hij wil wel thuis overnachten. NOORDWIJKERHOUT Diverse publikaties in de laatste maanden hebben duidelijk gemaakt, dat het in de Bollenstreek schort aan cultuurleven. Een van de redenen is het feit dat de plaatsen zelf te klein zijn om hoge uitgaven te dragen. Een bun deling van initiatieven zal toch voor de toekomst noodzakelijk moeten worden. Nu de kerk van St. Victor in Noordwijkerhout is gemoderniseerd, kwam het idee naar boven om een poging te wagen hier een cultureel Centrum voor de Bollenstreek op te richten. Een groep belangstellenden kwamen bij elkaar en probeerde ge stalte te geven aan deze gedachte Intussen had pastoor Hammerstein reeds een aanbod gekregen voor een uitvoering in de kerk: het Requiem van Mozart. Dit bleek in de plannen heel goed te passen. Nu de Gemeen teraad van Noordwijkerhout deze plannen voor het seizoen 1968/1969 heeft mogelijk gemaakt, kan de rea lisering van het geheel begin nen. Terwijl ook mettertijd vertegen woordigers van andere plaatsen uit genodigd zullen worden in deze Stich ting zitting te nemen. Zo zal op maandag 4 november a.s. het Hervormd Jeugdkoor Soest en het orkest van de Muziekkring de Nederlandse Cantor ij o.l.v. Maarten Kooy de eerste uitvoering verzorgen. Het Hervormd Jeugdkoor is meer dere malen opgetreden voor de radio en heeft diverse grammofoon- platen gemaakt, o.a. het „Stabat Ma ter" van Haydn. Het optreden is niet alleen tot ons land beperkt gebleven (Amersfoort, Utrecht, Amsterdam) doch strekt zich ook uit tót het bui tenland (Solingen, Düsseldorf), In het Requiem van Mozart is. in te genstelling tot de gangbare uitvoe ring gebruik gemaakt van instru menten uit de tijd van Mozart. Voorts zijn in het solokwartet de so praan en de alt bezet door jongens- of meisjesstemmen. Het solistische element is verdwenen, maar daar is een grotere homogeniteit voor in de plaats gekomen. Tenslotte is ge streefd naar een zo groot mogelijke doorzichtigheid, vooral bij de tussen stemmen en alle instrumenten van het orkest. Op deze wijze is gepoogd een zo historisch mogelijk beeld te krijgen van de barokke uitvoerings praktijken uit de ttfd van Mozart. De sopraan en altsoli worden uit gevoerd door leden van het koor: Sa rah Hiilsmann, sopraan; Madelei ne Ingen Housz sopraan; Jeroen La- öut sopraan; Peter Kooy alt; Ciska Schelland alt. De tenor- en bassoli berusten bij Pier Veltman en Wan delt Jagtenberg, tenor; Kees de Groot bas. Aan deze uitvoering zal vooraf gaan het Orgelconcert no. 2 in C gr. voor orgel en orkest van Joseph Haydn. Het eigen orgel, zal bespeeld worden door Jan Jansen, die deze zomer met onderscheiding slaagde voor het eindexamen solospél aan het trechts Conservatorium. MONTREAL (Canada) (Reuter) - Stokely Carmiohael, de militante negerleider, heeft er op een congres van negerschrijvers op aangedron gen, dat de negers zich zoveel mo gelijk wapens verschaffen. De strijd voor de bevrijding van de negers moet op internationaal plan worden gevoerd, samen met de strijd van „de gekoloniseerde massa's" in de gehele wereld. „Wij moeten weten aan welke kant wij staan im de wereld en om welke reden, aangezien de Afrikaan een voorname rol zal spelen in de derde wereldoorlog die op komst is" zei hij. De schrijvers hebben de taak de mensen die wil tot strijd op leven en dood bij te brengen en helden te scheppen. „Onze helden zijn de Noordivietnamezen. Arabieren en Cubanen". De ongeveer duizend afgevaardig den op het congres juichten Car- michael toe. ADVERTENTIE binnen kunt U er niet buiten U heeft al eeri echte Xpelair voor

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 18