LARKE VERSLAGEN Q OMEGA Pakistan gaf hockeyles Wankelend lopers van „zeeniveau" speelden geen rol in slopende 10.000 meter Clarke overgebracht naar ziekenhuis Nederland verloor met 6-0 Kalmerende middelen toegediend MEXICO Debutant India struikelt over Nieuw-Zeeland OMEGA W. Brouwer PAGINA I LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Door Fred Racké) MEXICO STAD (GPD) „Ik probeerde steeds naar dat te kijken", zei Juan Martinez later. „Ik wist maar n i teeds niet welke tijd ik liep en ik dacht: het gaat te langzaam, reel te langzaam voor mij. Toen verhoogde ik het tempo. Had [het maar niet gedaan. De laatste twee ronden mijn adem ,j0 erd afgesneden". Voor Juan Martinez, eenzame boer van 21, scs rees, van het platteland gehaald om Mexico een gouden me- ach aille te schenken, voor de kleine, tanige Juan, was het pande- 80 ionium, dat tienduizenden Mexicanen op de tribunes ontke- inde- niet voldoende. Want Naftali Nabiba Temu, uit Kenia, ;ht( |e ook niet wist welke tijd er werd gelopen die dat helemaal iuu iet wilde weten die Naftali Temu draafde dwars door de ptormen van het gejuich, die Martinez hadden moeten duwen, lar de zege op de tien kilometer. De helse tien kilometers van exico '68. De tienduizend meter, die tenslotte ook teveel wa in voor Ron Clarke en voor Kipchoge Keino. De gevreesde ice, al zovele jaren lang, die door Naftali Temu met zoveel imak werd gewonnen. Inderdaad: met het gemak van de man, t e niet behoeft te snakken naar zuurstof-arme lucht. Mamo Wolde, de man uit Ethipië, die er steeds bij was geweest, zoals Degefu, die niemand kenit, maar die óók uit Ethiopië komt en Maresha, die.jawel, ook uit Ethiopië en steeds bij de eersten. En Martinez, die Mexico goud had moeten schen ken. En Shiridov, die wel uit Rusland komt maar Rusland is zó groot en de Oeral is ook al erg hoog. En Moham med Gamoudi, die Tunesiër heet te zijn, maar die een jaar lang als in woner van Font Romeu in de Pyre neeën te boek stond. Zij waren het, die binnen twee kilometer met een stugge draf het veld vernietigden. Zij waren het, die, allengs regel matiger en dus voor elke wanhopig vechtende tegenstander dodelijk, een tempo onderhielden. Een tempo, dat funest was voor hen, die ook maar één moment de adem voelden stok ken. De tien kilometer werd op die manier een afvalrace. Een wedstrijd, waarin de tactiek nimmer kon mee spreken. t fl Waren er niet, bij de eerste acht id I inkomenden, toen het veld vol- >rof takt verbrokkeld, wankelend naar i dunne draad was gesneld, slechts ree mensen van „zeeniveau", die d ch konden manifesteren? Zeker, e on Clarke was negen kilometer lang n (j, het spoor van de donkere atleten die het tempo wensten te bepa- i - meegedraaid. Hij stortte ech- r, terwijl hij niet eens meer wist, ,t hij een zesde plaats had behaald, n meter voorbij de finish bijkans ewusteloos in het gras. Zeker, Ron ill, de Engelse outsider, besefte, dat nog anderhalve kilometer te gaan s en Ron Hill durfde nog wel. )iar toen hij de koplopers tartte I et een demarrage en binnen hon- rd meter weer was achterhaald, en moest Ron Hill wel begrijpen e. hij te brutaal had gespeeld met t uiterst geringe reservoir dat in toch koele lucht van de Mexi- anse avond nog voor hem was op- tast. Nog geen ronde na zijn rmetele sprong in de ruimte, suk- van e Ron vele tientallen meters hen, die om goud gingen vech- Toch rwee van de acht.Ron Clarke aI- d tóch gelijk gekregen: „Je moet 118 die hoogte wonen, of er geleefd Pj* bben" en: „een inzinking hier is Qes''"' Hoeveel Europese' atleten Hen dat nu onderschrijven? Alle- aal. Was er, vandaag in Mexico, ve fic maar een geringe kans, dat een rdj, ersterke vechter, een outsider als llens de Billie Mills van Tokio, zou pla nnen toeslaan? Geen enkele. Wamt jsj het verloop van de race waren het, m ude na ronde, de mannen uit de rgen, de langdopers van de grote nogte, die wars van alle tactiek tóch dicteerden wat er gebeuren loest. Naflati Temu later, erg een- oudig: ,Jk de sterkste man van het I eld? Nee, zeker niet. Ik heb I et geen moment gedacht. Clake ad me trouwens nog maar kort Bieden verslagen, in Oslo". En Te- De drie sterksten op de 10.000 i, v.l.n.r. Naftali Temu, Mavio olde en Mohammed Gammoedi. Gehalveerd Toen er zesduizend meter was ge lopen onder leiding van een nimmer van samenstelling veranderd kop- kwantet, was het aantal strijders in de voorste rangen gehalveerd tot ze ventien van de veertig vertrekkers. Tweeduizend meter verder, na acht kilometer, dus, waren het er nog maar acht. Toch was er, in die twee kilometer, behoudens de vermetele en tegelijk onbegrijpelijke tempover snelling van Hill, niets gebeurd, dat het ritme van de voorsten had ver sneld. En dat zou ook niet gebeuren vóór het moment waarop in twee ronden tijds over medailles beslist zou moe ten worden. Toen pas ontketenden Temu en Wolde de jacht. Clarke haakte af, Hill was al verdwenen en Gamoudi kon, als hij nog kon denken op dat mement, alleen maar betreu ren dat hij niet nog veel langer in Font Romeu had gewoond. De twee Afrikanen vonden elkaar tenslotte in een sprintduel, dat op tweehonderd meter van de finish door Wolde werd aangetrokken. Heel erg kort maar, want Mamo Wolde uit Ethiopië bleek tenslotte over minder pure snelheid te beschikken dan Naftali Nabiba Te mu, soldaat in het leger van Kenya, afkomstig uit Kisi, 23 jaar jong en lata- in niet eens onverdienstelijk En gels leverancier van een uiterst so bere verklaring„Ik wist alleen, dat ik zo hard mogelijk zou moeten lo pen." Beseffen Jawel, dat wisten ze allemaal, maar ze konden het niet, tenslotte. Ron Hill: „toen ik de finishlijn was gepasseerd, besefte ik pas wat er met me was gebeurd. Toen kon ik ook weer verder, ik was „vreemd" fris. Maar na die versnelling stortte ik in een. Normaal haak je weer aan, als ze terugkomen. Maar wat is hier normaal?" Dan Ron Clarke, de man, die on danks zijn eigen verklaringen, waar schuwingen, toch nog altijd als favo riet werd beschouwd. Ron Clarke lag minutenlang doodstil onder een de ken vlak langs de baanrand. Er werd in zijn nabijheid gemanipuleerd met zuurstof apparatenterwijl op de tri bunes de nabeschouwingen gonsden: wat jammer, dat het zó moest gaan. Want Clarke is toch zeker de sterk ste, Clarke is toch de grootste atleet van allemaal? Ron Clarke, die ge vochten had, totdat hij er letterlijk bij neerviel, kón op die nabeschou wingen geen antwoord geven. Veel later pas, in het flatgebouw van de Australiërs in het Olympisch dorp, mocht er even met Ron Clarke wor den gepraat. Hij zag er toch wel weer gezond uit, toen. Hij zei: „erg eenvoudig wat er is gebeurd. Ik had het voorspeld. Ik was op, volkomen op. En of ik op de vijfduizend meter start weet ik nog niet. „Twee Australische artsen, die hem onmiddellijk naar bed stuur den: „Nee, niet erg, geen blijvend Helpers dragen de grote favo riet Ron Clarke uit het strijdperk. letsel of iets dergelijks. We moeten hem nog verder onderzoeken. Dan gaan we pas aan de vijf kilometer denken". Wat, tenslotte, gebeurde er met Kipchoge Keino? De Kenyase ploeg leider: „Keino, ja, ach ja. Die moest lossen zoals u zag". Jawel, Kipchoge moest lossen, anderhalve kilometer voor de finish. „Maar", zei men in het Kenyase kamp, „Kip is een vech ter. Hij stapte even uit de baan en toen er weer in. Waarom? Ach, hij zal moeilijkheden hebben gehad". Moeilijkheden met de lucht waar schijnlijk. Zelfs hij MEXICO STAD (AP) De Australische wereldrecordhouder op de lange afstand, de Australiër Ron Clarke, gisteren vijfde op de 10.000 meter, lag vanochtend buiten be wustzijn in een ziekenhuis van Me xico Stad. Een Australische arts heeft hem na de race, die de wereldrecordhou der zeer heeft aangegrepen, kalme rende middelen toegediend. „Wan neer Ron wakker wordt, zal hij zich niets van de wedstrijd van zondag herinneren", zei dokter Brian Cor- rigan. Hij was als een der eersten bij Clarke toen deze door de finish ging en voorover tegen de baan sloeg. „Clarke liep de laatste paar ronden zonder zioh veel te besef fen. Hij zal ook niet veel hebben gezien, hij klon nauwelijks adem halen. Zijn bloedsomloop stagneerde" aldus Corrigan. De dokter zelf Ston den de tranen in de ogen toen hij Clarke bijstond. Australische atleten die bij de finish stonden, huldlen als kleine kinderen. Men voelde onwil lekeurig dat dit het einde betekende van een grote sportieve carrière. „Ik ben er niet zeker van dat Clarke ooit weer in wedstrijden zal lopen", zo verklaarde een invloed rijk lid van de Australische atletiek - ploeg vandaag. „Aan de andere kant ben ik er evenmin zeker van dat hij niet zal opstaan om de 5.000 meter te lopen". Dokter Corrigan tenslotte: „Het is een kwestie ge weest van een te geringe opname van zuurstof. Clarke liep boven zijn kunnen omdat hij op den duur niet voldoende zuurstof kreeg. Hij zag asgrauw bij de finish en bleef tien minuten buiten bewustzijn. Zijn hart klopte onregelmatig. Hij her stelde nadat hem zuurstof was toe gediend. Ik heb hem daarna kalme rende middelen gegeven zodat hij helemaal tot rust kan komen". Automobilisme De Neder landse coureur Toine Hezemana heeft zondag op de vliegbaan van Innsbruck tijdens internationale autoraces een overwinning behaald in de klasse sportwagens tot 2000 cc. Hezemans reed met een Abarth-2000. De Oostenrijker Johann Ortner werd tweede Automobilisme De Westduit sers Hermann en Stommelen hebben zondag op het circuit van Linas- Montlhery met een Porsche 908 de duizend km van Parijs gewonnen. Zij legden de afstand af in 6 uur 12 minuten en 20.1 seconde. ADVERTENTIE officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico Alle tijdmetingen bij de Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel. 10.09 De Australische arts Brian Cor rigan dient na afloop van de 10.000 meter Clarke zuurstof toe. mu verder: „Een plan? nee, hele maal niet. Ik wist ook niet eens dart Keino wegviel uit de kopgroep. Ik keek helemaal niet achter me. Dat moet je niet doen, in zo'n wedstrijd, geloof ik. Ik wist ook niet, dat ik kon gaan winnen. Ja, pas op het laaitste rechte stuk, toen wel. Toen was lik Wolde gepasseerd." (Door Fred Racké) MEXICO STAD (GPD) Wat wist men tot nu toe eigen lijk af van het Pakistaanse hockey? Veel: Pakistani zijn technici, Pakistani zijn balver liefd, Pakistani hebben niet zo'n goede conditie en Pakista ni passen zich moeilijk aan het moderne hockey aan. Dat is namelijk veel hared gewor den, veel sneller en je moet er in de eerste plaats conditie voor hebben. Ja, dat was in het Nederlandse kamp wel zo ongeveer bekend over de hockeygrootmacht Pakistan. Je was er niet zo maar kansloos tegen, werd er gezegd, dat was in de afge lopen jaren zo langzamerhand wel gebleken. Zeker niet met zo'n team als het Nederlands elftal van nu: allemaal door en door getrainde jongens, voor wie het gezegde „eerst feestvieren en dan ook nog hockey spelen" beslist niet opging. Daarvoor was Piet Bromberg een veel te goe de, een veel te harde coach ook. Maar zelfs Bromberg wist, evenmin als wie dan ook in dit zo geweldig goed voorbereide Nederlandse xelftal, van het bestaan van Abdul Rashid... Abdul Rashid,Een debuut", zei coach, majoor Shahoor vriendelijk. Dat mocht dan ook wel gezegd worden: viermaal scoorde Ab dul, en behoudens een „normaal" doelpunt uit een strafcomer toonde hij driemaal een zó gave techniek, dat de Nederlandse verdediging niet alleen verbaasd, maar ook wanhopig wel mis molest tasten op zijn grandioze soli. Dus toch een triomf van de tech niek, die 60 zege van Pakistan te gen het bepaald niet slecht spelend Nederland? Niet helemaal. Al zei Piet Bromberg dan: „Ze speelden drie klassen beter dan wij", er had nog moeten worden bijgevoegd, dat Nederland Pakistan gewoon had on. derschat. Natuurlijk, er lukte erg veel bij .de Pakistani. Maar kwam dat ook niet doordat Nederland een merkwaar dige, aanvallende taktiek had be dacht? Kwam dat niet, omdat die razendsnelle Pakistaanse aanval al te weinig hinder ondervond van bij voorbeeld een speler als Jan Piet Fokker, die alsmaar naai' voren trok en dan niet tijdig genoeg achter kon zijn, om daar de bres te dichten? Kwam dat niet, omdat Nederland blééf aanvallen, ook nadat binnen ■*rMet de voorzitter van de Kon. Ned. Hockeybond, mr. H. E. A. M. van Zinnicq Bergmann, bespreekt Prins Bernhard het echec van de Nederlandse hockeyploeg. enkele minuten al was gebleken, dait een muurvaste verdediging, waarop uitvallen konden worden geënt, het enige redmiddel zou zijn in dit ver keerd beoordeelde duel? Opt ïimsme Waarom eigenlijk was die op dracht tot aanvallen gegeven? Steu nende op het optimisme waarschijn lijk, gevolg van het feit dat Piet Bromberg zo zijn wijsheden had op gedaan bij de oefenwedstrijd van Pakistan tegen Japan. Maar hoe kon diezelfde Bromberg dan zeggen, dat hij oefenwedstrijden niet als een graadmeter beschouwde, waarop hij zijn taktiek kon bou wen? De ooach na afloop: „Tegen Ja pan hebben ze iedereen fijn in de maling genomen". Piet Bromberg is echter veel te nuchter om aan zo'n wedstrijd zo'n conclusie te verbin den. Nee, het moet grenzeloos opti misme zijn geweest, dat fnuikend heeft gewerkt. Een 6—0 nederlaagtegen een land, dat het dient gezegd, inderdaad nog altijd de toon aangeeft in 't mo derne hockey. Maar behoort ook Nederland niet tot de hockeytop? Ogenschijnlijk beweren de cijfers het tegendeel. Het spelbeeld deed dat evenwel niet. Atif had gelijk, toen hij zei, dat Nederland goed hockey speelde. Een ploeg blijft dat doen, als het „erin zit". Een ploeg echter, die zulk een mentale opdoffer te verduren krijgt als dit oranjeteam binnen een kwartier met 30 achter laat dat goede hockey nauwelijks meer met effectieve daden gepaard gaan. De klap, die het. opgevijzelde zelfver trouwen kreeg was gewoon te groot. Tenslotte kon een Abdul Rashid dan ook nog eens bewijzen, dat in het moderne hockey de technische begaafdheden nog altijd meetellen. Joost Boks, kansloos in het Neder landse doel, zal hem dat direct na geven. Ook al die andere Neder- lanse verdedigers, die er steeds net te laat bij waren als Abdul weer eens op weg ging naar een verhoging van de voorsprong, zullen dat moeten erkennen. Alleen: ze hadden er moetenst&fin als Abdul kwam en in dat eerste war naar 30 marcheerde. Aanvallen tegen Pa- Kis tan is alleen maar moedig, meer niet» MEXICO STAD 'ANP) India, de Olympische hockey-kampioen van 1964, heeft op de openingsdag van het Olympisch toernooi een grote teleurstelling moeten verwer ken. De met Pakistan wederom fa voriete Indiërs verloren him eerste wedstrijd, waarin Nieuw-Zeeland de tegenstander was, met 12, nadat zit bij de rust al een achterstand van 02 hadden. Verslagen letterlijk en figuurlijk verlieten de Indiërs het strijdtoneel en op de tribunes zwegen him landgenoten, getooid in hom kleurrijke gewaden, diep. De „onoverwinnelij'ken" waren gestrui keld over een zioh beter bij het mo derne hockey aanpassende ploeg, dia de ruimte zocht en twee van de vela kansen in aantal talrijker dan dia van India benutte. In de 28ste minuut scoorde Keith Thomson uit een strafcomer en in de 35ste mi nuut passeerden Selwyn Maister doelman Rajendra Christie feilloos uit een strafbal. De Nederlandse scheidsrechter» Lathouwers en Herrehrugh, die re soluut optraden tegen de overtre dingen van de Indiërs, hebben een duidelijk stempel op de wedstrijd gedrukt. Het was Lathouwers, die niet alleen de beide straffen uitdeel de, welike tot de Nieuwzeelandse doelpunten leidde, maar die ook in de 27ste minuut de vermaarde schut ter, linksback Prithipal Singh, met sticks bestrafte, toen deze de ver meende gelijkmaker inschoot. Te voren had Prithipal Singh uit een lange corner in de tweede helft de achterstand tot 12 teruggebracht. India diende na afloop een pro test in omdat het tweede Nieuwzee landse doelpunt na de officiële speeltijd in de eerste helft zou zijn gescoord. De Int. Hockeyfederatls wees het protest eohter af. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 23 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9