uselbeek meed strijd niet ROEIREGATTA IN CIJFERS Afkeurend gefluit voor Russische dames Verkeersregeling geen succes in Mexico )lympische roeiregatta voor federland goed begonnen l:' )G STEEDS.. Verbeten volleybalduel Herenturnploeg tegen Engeland Vechtpartij bij Israël - Ghana Met grote kalmte... Snel soldaten... Volendams costuum Roeiers gingen maar lopen Gaston Roelants start alleen op de marathon Voetbalster verdwenen UPAG 14 OKTOBER 1968 PAGINA 7 IÏIDSCH DAGBLAD -.SPORT - LE.DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAG AGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD XICO STAD (ANP) Herman Suselbeek streed een ijke strijd tot 200 meter van de finish. Vrijdagavond had t-roeier, samen met wereldkampioen Hadriaan van Nes an de favoriete ploegen voor een Olympische medaille bij stuurde tweeën, zijn eerste koortsaanval gekregen. Zater- ield hij met een temperatuur van 38.5 het bed. Toen bleek, nkele uren voordat op de baan van Xochimilco de roei- to begon, de koorts tot 37.7 was gezakt, kreeg Suselbeek mming te starten. „Hij moet maar zien hoe het gaat", zei J'équipe Van Wimersma Greidanus, „we mikken alleen op een plaats in de herkansingen". twaalf over naar die volgende ron de. voldoende aan een derde plaats om de halve eindstrijden te bereiken. De Utrechters, die om even over negen als eersite Nederlanders aan het Olympische avontuur begon nen, hebben evenmin veel van de ze nuwen van het kleine groepje Neder landers op de tribunes gevergd. „Het leek tot op 1500 meter alsof je hier veel lichter roeilt dan in Nederland", zei Berend Brummelman na afloop. „De laatste 250 meter waren echter vreselijk zwaar. Het was de eerste maal, dat we de 2000 meter hier op volle kracht roeiden". De voor sprong, die de Utrechters in de eer site kilometer op de Argentijnen, Rus sen en kansloze Mexicanen hadden opgebouwd, was voldoende om in de laatste moeilijke honderden meters de tweede positie te behouden. Dat niet alleen de Nederlanders het, naarmate de finish naderde, steeds zwaarder kregen, bleek over duidelijk. Drie leden van de winnen de Oostduitse ploeg moesten worden ondersteund bij hun tocht naar de kleedkamers. Een van de Russen had het op het batenterrein al even zeer te kwaad met zijn maag. Moeilijke momenten maakte ook Marten Studach in het zicht van de finish door. Samen met Buergin be heerst de Zwitser al vier seizoenen de wedstrijden van de dubbeltweeën. Tweemaal werden ze Europees kam pioen en in 1966 eisten ze in Bied de wereldtitel op. Voor Studach kreeg de race, waarin Droog en Van Dis hun plaats in de halve finales opeis ten, een triest slot. iüi - A e*su4 irbj" oi de beek heeft het gevecht niet n. Tot na de 1700 meter lijn •twee gelijk met de bo- n Öost-Duitsland en de Ita- Europese kampioenen Baran ,bo. Toen kwam de vraag of ïpo omhoog kon om de twee- [tie, die goed was voor een in de halve finale, veilig te Het „neen", dat ad in de be- van het duel was verwacht, daarop over Suselbeeks lip- ■n voortzetting van de kracht- met de Duitsers en de Ita- zou even gevaarlijk als zin- jn geweest. „Nu kwam Susel- jnminste in redelijke condi- de finish", zei coach Bazuin, ploeg de boot in de loods ipgeborgen. „Anders had het jekost voordat hij de gevol- boven was gekomen". On- de omstandigheid, dat de La- via de herkansingen de hal- ales zal moeten trachten te („in onze serie zaten zeker tentiële ploegen voor de eind- stelde stuurman Rijnders Jeerste er ook ten aanzien van 'de uurde twee optimisme in het ïdse kamp. Met een auto Suselbeek ijlings naar het volt sche dorp gebracht waar het bl chtte. ipeningsdag van de Olympi- leiwedstrijden was goed voor id Achtereenvolgens be de Triton Vier met stuur- e ongestuurde Nereus Twee - Luynenburg en de Duo- Droog - Van Dis van Pro- Willem 3 en skiffeur Jan de halve finales, die voor Sag op het prorgamma staan. Overtuigend luigend was vooral de wijze, de combinatie Stokvis - Luy- g en Jan Wienese hun series I. Ruud Stokvis was geheel van zijn rugblessure en met Luynenburg een voor op, die uitgroeide tot drie De Nederlanders waren vijf ai sneller dan de Amerika- awrence Hough en Johnson, kampioenen van Vichy en winnaars van de tweede 'x2i na|i bij Jan Wienese, wiens voor do, ng op de Olympische Spelen 5,. tög is bekritiseerd, is de in de halve eindstrijden geen it in gevaar geweest. De Am- ffeur roeide een imponerende leidde van start tot finish er halverwege de wedstrijd al zeker van, dat hij dinsdag, herkansingen warden ver- als toeschouwer naar Xochi- lean gaan. Achim Hill volgde meter op 2 lengte en de ge veteraan uit Oost-Berlijn, van de Europese titel, won nicht van de tribunes een en- conde terug. Ver achter Wie- n Hill volgden de Amerikaan Nederlandse naam Van de Brit Ken Dawn en de arme ird lehomdreux. In zijn land is hij een skiffeur van formaat. Bij in telt hij echter in het ge- ju-pet mee. Meer dan een halve na Wienese deed de Belg zijn Voldoende gjlt .ntpitonvier had in de series (van ploegen gaan er maar liefst CO STAD (ANP) Be- Brummelman was na een nog uiterst verbaasd over de ;en, die hij met de Tri- Vier in zijn eerste echte strjjd op Mexicaanse hoogte ioli 1 opgedaan. „Tot 1500 meter op- ik je, dat alles veel makkelij- gaat dan in Nederland. Je oi >t echter dan al meer kracht w bruikt dan je voelt. Op zo'n I.' I) meter bemerk je de ver sheid dubbel. Die laatste «rs zijn gewoon een marte- Ik ben blij dat we pas don- lag weer een wedstrijd hoe- te roeien. Je hebt die om te herstellen hard no- De Utrechtse student had rigens niet de illusie dat hij r vier dagen zoveel beter zou 1 geacclimatiseerd, dat hij w toder last van die slopende tfase zou hebben. Jk heb if te gesproken", zei hij la- „die hier al zes jaar wo- Bb h. Die vertelden mij, dat zij K w nog steeds last van heb- De Zwitser stortte. volko men in. De favoriete Zwitserse boot viel terug tot de vierde en laatste plaiate. Bekwaam roeiend finishte Ne derland als tweede. Dat de acht van Nereus tenslotte de race, waarmee het programma van de eerste wedstrijddag werd be sloten, niet kon winnen, stond al bij voorbaat vast. De ploeg van Wantena heeft echter tot op de laatste meters fel gestreden. Het verrassende Nieuw Zeeland, de sterke Oostduitsers en de Russische formatie waren te sterk voor de Amsterdamse studenten. De Nederlanders gingen echter vóór de Amerikanen en Britten over de streep. Evenals Van Nes-Susel- beek krijgen* ze dinsdag een nieuwe kans om de volgende ronde te berei ken. vJa<j «je-s Vier met stuurman (eerste drie naar halve finale) Eerste serie 1. Oost-Duitsla/nd 7.03.60, 2. Neder land (Triton) 7.08.15, 3. Rusland 7.10.18. Tweede serie: 1. Nieuw Zeeland 7.12.19, 2. Roeme nië 7.16.56, 3. Verenigde Staten 7.21.39. Derde serie: 1. Italië 7.08.60, 2. Zwitserland 7.10.39, 3. West Duitsland 7.12.04. Skif: (de nummers een en twee naar halve finales) Eerste serie: 1. West-Duitsland 7.45.80, 2. Argen tinië 7.49.78, 3. Oostenrijk 7.55.70. Tweede serie: 1. Denemarken 7.51.45, 2. Canada 7.55.88, 3. Rusland 9.03.29. Derde serie: 1. Nederland (Jan Wienese) 7.44.92, 2. Oost-Duitsland 7.47.23, 3. Verenigde Staten 7.53.19. Twee zonder stuurman: (de num mers een en twee gaan over naar de halve finales) Eerste serie: 1. Nederland (Stokvis-Luynenburg) 7.14.58, 2. Denemarken 7.23.51, 3. Oost-Duitsland 7.30.08. Tweede serie: 1. Oostenrijk 7.31,29, 2. Frankrijk 7.34.42. 3. Polen 7.45.51. Derde serie 1. Verenigde Staten 7.19,92, 2. Aus tralië 7.23.66. 3. Hongarije 7.33,31 Vier zonder stuurman (winnaars plaatsen zich voor finale)1. Eerste serie: 1. Oost-Duitsland 6.54.02. 2. Ver. Staten 6.57.68, 3. Rusland 7.08.82. Tweese serie: 1. Hongarije 6.44.72, 2. Italië 6.53.11. 3. Denemarken 6.58.02. Twee met stuurman: (de nummers een en twee gaan naar halve fina les) Eerste serie: Triton verovert in het nummer I achter Oost-Duitsland, gestuurde vier een tweede plaats blijft vóór Rusland. 1. Roemenië 8.13,31, 2. Westduits- land 8.19.78, 3. Spanje 8.33,45. Tweede serie 1. Bulgarije 8.11,13, 2. Verenigde Staten 8.12,48, 3. Frankrijk 8.12,88. Derde serie: 1. Oost Duitsland 8.01,82, 2. Ita lië 8.03.00. 3. Nederland 8.18,78. Dubbel twee (de nrs. 1, 2 en 3 naar halve finales) Eerste serie: 1. Bulgarije 6.54.16; 2. Nederland 6.56.09. 3. Oost-Duitsland 6.59.32. Tweede serie: 1. Ver. Staten 6.56.96, 2. Roemenië 6.58.88. 3. West-Duitsland 6.59.70. Derde serie 1. Rusland 7.07.46, 2. Tsj.-Slowakije 7.10.35. 3. Frankrijk 7.10.72. Achten: eerste serie: 1. West-Duitsland 6.04,22, 2. Austra lië 6.06.88, 3. Tsj.-Slowakije 6.13.30. Tweede serie: 1. Nw-Zeeland 6.05.62, 2. Oost- Duitsland 6.09.48, 3. Rusland 6.09.65, 4. Nederland 6.12.23. Nw.-Zeeland en West-Duitsland zijn gekwalificeerd voor de finale. UTRECHT (ANP) Het KNGV heeft de herenturnploeg aangewezen voor de wedstrijd tegen Engeland. Dit eerste contact in een landenwed- strijd tussen Nederlandse en Engelse turners vindt zaterdag 19 oktober plaats in Papendrecht. De zeven he ren (pas op de wedstrijddag zal wor den bepaald welk zestal turnt en wie reserve is) zijn: Hans Gunneman en Cor Smulders (PSV-Eindhoven), Alex Knip, Jan Snellenberg en Peter Kar- regat (Mauritius-Volendam), Ab Wij- ma en Gerrit ten Bos (Hercules He- be-Enschede)Leider van de nationa le ploeg is Klaas Boot. MEXICO STAD (ANP) „Het is de eerste maal sinds de gebeurtenis sen in augustus, dat Tsjechische sportmensen tegen de Russen strij den. Onze meisjes, dat ziet u wel, vechten daarom als nooit tevoren", zei een Tsjechische official, die om bekende redenen zijn naam liever geheim wilde houden, tijdens de vol leybalwedstrijd Rusland Tsjecho Slowakije in de fraaie sportzaal naast het gloednieuwe Olympische zwembad. Zijn gezicht glunderde. Want zo juist hadden de Tsjechische meisjes de eerste set tegen de kennelijk nerveus spelende Russinnen met 15 -8 in him voordeel afgesloten. Al bij het overhandigen van de vaan tjes was er sprake geweest van een duidelijke koele houding. Het wisse len geschiedde zeer vormelijk en zonder enig enthousiasme van beide kanten. De Russinnen voelden blijk baar wat er in de lucht hing. In die eerste set reeds ondervon den de Russinnen, die met wereld kampioen Japan op volleybalgebied eenzaam aan de top staan, hoe de stemming onder het grotendeels uit Mexicanen bestaande pu bliek was. De Tsjechische meisjes werden hartstochtelijk aangevuurd, een beslissing van de scheidsrechter in het voordeel van de Sowjet Unie werd met een fluitconcert beloond en toen enkele toeschouwers het waagden om een zwak „Rus-siia Rus-sia aan te heffen, werden zij overstemd door een luid boe- geroep. Maar de morale steun van de ruim 8.000 toeschouwers mocht de Tsjechische dames niet baten. Na die eerste set verloren zij de vol gende kansloos met 15-7, brachten het vervolgens tot een eervolle 15- 13 nederlaag en gingen ten slotte volkomen uitgeput tegen de veel betere techniek en het grotere uithoudingsvermogen van de Rus sinnen onder: 15-7 in de laatste set. Met tranen in de ogen verlieten de Tsjechische dames het strijdperk, luid toegejuicht door de menigte, die voor de winnaressen alleen een be scheiden beleefdheidsapplausje over had. MEXICO STAD (ANP) De voetbalwedstrijd Israël—Ghana is in een complete chaos geëindigd. Acht minuten voor tijd moest de Franse scheidsrechter Michel Ki- tabdjian de ivedstrijd staken, toen een vijftigtal politieagenten de opgewonden toeschouwers niet meer van het veld kon verjagen. De Franse arbiter, die van elke ploeg een speler van het veld had gestuurd, incasseerde enkele flinke klappen. Israël, dat met 5—3 leidde, werd tot winnaar uit geroepen. De moeilijkheden begonnen, toen de Ghanees Boateng een zware overtreding tegen een Is raëlische aanvaller beging. Ver scheidene Israëlische spelers pro beerden daarna wraak te nemen. Bij de algemene vechtpartij die toen ontstond raakten vijf spelers gewond. George Alhassan en Jo nes Attuquayefio werden, voor de scheidsrechter de strijd staakte, van het veld gestuurd. MEXICO STAD (ANP) De uitgifte van de eerstedag-enveloppen met Olympische postzegels heeft op het hoofdpostkantoor van Mexico Stad een grote verwarring veroorzaakt. Het negentiende eeuwse ge bouw, waaraan sinds de stichting niets meer is veranderd of gemo derniseerd, kon de toeloop van duizenden filatelisten niet aan. Voor de kleine loketjes vormden zich lange rijen. Het duurde uren voor men oog in oog stond met de lokettistes, die met een onverstoorbare kalmte zegel na zegel (de serie telt er tien) van de grote vellen scheurden. Had men zich in het bezit gesteld van de begeerde zegels, dan was er nog een speurtocht door alle hoeken en gaten van het gebouw nodig om aan de eerste-dag-enveloppen te komen. Was dat eenmaal gebeurd, dan kon men weer geduld oefenen in de lange rij wachtenden bij het ene loket, waar met de hand het eerste-dag- stempel werd gezet. De meeste geïnteresseerden vonden dat iets te veel van het goede. Zij plakten de zegels op alle mogelijke enveloppen, die toevallig voorhanden waren. Het ziet er naar uit, dat de „echte" eerste-dag-uitgiften snel in waarde zullen stijgen. „Er moeten hier snel soldaten komen om de orde te handhaven", riep de chef d'équipe van de Russische tv-ploeg tien minuten voordat de openingsplechtigheid begon wanhopig uit; „anders zenden we niet uit". Zes keer herhaalde hij in steeds nadrukkelijker Engels zijn eis. Gedrang op de trap, die leidde naar het overbezette bovenste gedeelte van de perstribune was oorzaak van zijn verbolgenheid. Een charmante hostess legde uit, dat het hier een geval betrof waar voor moeilijk militaire interventie kon worden ingeroepen. Met een drietal kleine padvinders, die met een plank probeerden de ruimte naast de commentatoren uit Rusland vrij te houden, moest de ge plaagde tv-functionaris het doen. De padvinders voerden een hope loos gevecht. De Rus zag dat na een klein half uur ook in en ging hoofdschuddend zitten. De ironie van het lot wilde, dat de enige van de 6.000 geloste (vredes) duiven, die de tribunes in vloog, rechtstreeks naar de box van de Russische tv-ploeg koerste en daar vergeefs poogde rust te vinden. Een bijzonder fleurige groep bij de openingsplechtigheid waren de vertegenwoordigsters in de typische klederdrachten van de deelne mende landen, die vlak naast de presidentiële loge een uitstekende plaats hadden gekregen. In Volendams kostuum (eigendom van de ambassade) gestoken zat daar ook de 20-jarige Virgenie van Thiel Coovels uit Den Haag, die bijna een tweejarige studie Spaans in Mexico achter de rug heeft. Virgenie zal straks bij het boksen, schieten paardrijden en ge wichtheffen in Volendams kostuum de medailles voor de winnaars aandragen. Zij heeft dit baantje gekregen omdat het reeds aange wezen meisje plotseling naar de Verenigde Staten vertrok. De Haagse heeft nog geprobeerd dienst te doen bij wielrennen of zwemmen om meer Nederlanders te kunnen zien, maar dat is haar niet gelukt, om dat anders het reeds vastgestelde schema gewijzigd had moeten wor den. MEXICO STAD (ANP) De ver keersregeling is op de eerste wed strijddag van de Olympische Spe len allerminst een succes gewor den. De politie dacht de slag rond de roeibaan te kunnen winnen door de stroom van dagjesmensen naar de geromantiseerde, maar zeer kwalijk riekende kanaaltjes van Xochimilco buiten het Olym pische verkeerscircuit te houden. Weliswaar hadden degenen die de roeibaan verlieten weinig last van de veelal aftandse auto's, die zon dags naar Xochimilco plegen te trekken. Maar het tien kilometer lange tochtje naar het Olympisch Dorp vergde toch nog vaak meer dan drie kwartier. Daarbij kwam nog dat de deelne mers, die soms amper een half uur tevoren twee slopende kilometers hadden geroeid, genoegen moesten nemen met een wijze van trans port, die kon concurreren met het openbare Nederlandse vervoer in het spitsuur. De lage bussen werden tot de laatste staanplaats bezet. Optrekkend en vaak abrupt rem mend werd daarop de tocht naar huis gemaakt. Veel roeiers gaven onderweg de strijd op en verkozen een voettocht in de brandende zon boven een langdurig verbluf in de Olympische bussen. Toen ze thuis kwamen, hoorden ze overigens, dat zij niet het minste recht hadden om te klagen. Het verkeer van het Olympisch Dorp naar de accommodaties in de stad en terug bleek namelijk in nog ernstiger mate te zijn ontwricht. De Nederlandse ploeg tijdenshet défilé. MEXICO STAD (ANP) De Belg Gaston Roelants, die in 1964 op de 3000 meter steeple chase de gouden medaille veroverde, zal door een knieblessure zijn titel niet kun nen verdedigen. Roelants, die ook moest afzien van uitkomen op de 10.000 meter, zal nu alleen starten in de marathon. De Belg zei wan hopig te zijn over zijn gedwongen aftocht uit de 10.000 m. „Ik was wer kelijk in goede vorm. Al mijn proef- lopen gaven hoopvolle resultaten te zien en nu is het afgelopen MEXICO STAD (ANP) Zoltan Varga, belangrijke troef in het Hon gaarse voetbalteam dat in het Olym pisch toernooi zijn in Tokio verwor ven titel verdedigt, is verdwenen en niemand weet waar hij is. Officials van de Hongaarse dele gatie vertelden, dat Varga vrijdag nog op het Hongaarse voetbalhoofd kwartier in Guadalajara (ongeveer 500 kilometer ten noordwesten van Mexico Stad) is geweest, maar dat hij daarna volkomen is verdwenen. Men heeft de zaak In onderzoek ge geven van de Mexicaanse politie, maar ook twee hoge Hongaarse offi- I cials zijn uit Mexico Stad naar Guadalaja vertrokken om te pro beren de ver ■'"ifplaats van Varga te l weten te komen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7