}erfecte lancering van driemans Apollo Junta in Panama Choufoer blijft in regeling PROTEST IN ROME n JAMIN ilf dagen WEERBERICHT Verspreide opklaringen Prinses en zoon gezond PRESIDENT AFGEZET Spelen HUISMAN LEIDEN COMMISSIE BILLIJKT WEL BESLUIT LECERMUSEUM ©uc£ ©ÏTeuw* k rericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 No. 32610 LEIDSCH DAGBLAD ux: vod Dtshoeck ïdacteur: Dra J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 pei kwartaal (postabonnementen f 16,50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 1 de Stille Oceaan losgekoppeld, om daarna als doelwit gebruikt te wor den voor een rendez-vous, zoals dat ook zal moeten plaats vinden tij den een vlucht waarin een maan landing wordt gemaakt. Deze ont moetingsmanoeuvres verliepen ge heel naar wens. Na de ontmoetingsexperimenten wacht de drie ruimtevaarders een zeer intensief programma van be proeving van de cabine-apparatuur en voorts van waarnemingen van aarde, maan en andere hemellicha men via fijngevoelige foto-appara- tuur. In overall iAAP KENNEDY (AP, Reuter) De vlucht van drie Ame- anse ruimtevaarders in de Apollo-VII, die gisteren van Kaap nedy werd gelanceerd als voorbereiding voor een maan- ing, verloopt praktisch rimpelloos na een perfecte start, deel van het koelsysteem van de ruimtekabine schijnt in trenge kou van de ruimte te bevriezen. Apollo-commandant rra heeft het koelingprobleem over de radio besproken met coutrolestation. De honderden technici, die by de lancering en ingeschakeld en die thans in het controlecentrum Hous- J6 volgstations in 15 landen de vlucht volgen, menen ndanks nog geen etmaal na de lancering voor de vlucht >If dagen moet duren, dat dit experiment de kans op een esvolle maanlanding van de Amerikanen in de tweede helft volgend jaar formidabel heeft vergroot. drie minuien over vier Nedcr- 5 tijd (ongeveer drie minuten dan bet programma door on- tking van het aftellen ruim zes len voor de lancering) verliet de ter hoge Saturnus-IB-raket met pollocapsule in top het plat- van Kaap Kennedy. Twee- halve minuut nadien scheidde irste rakettrap zich van de natie af en nam de tweede le voortstuwing over. Tien mi- l en twintig seconden na de bevond de Apollo zich in een om de aarde, die vrijwel met oogde overeenkwam. De kort- fstand van de baan tot de bedroeg toen 226 kilometer in van 228 en de grootste 280 in van 284. de capsule zullen, wanneer ook verder volgens plan ver- drie astronauten in bijna elf 164 rondjes om de aarde ma- net een snelheid van ongeveer kilometer per uur. Het zijn •jarige commandant Walter M ra. die door deee vlucht de mens is geworden met drie ereizen op zijn naam, en de e-nieuwelingen Donn. F. Eise- jaar) en Walter R. Cunning- (36) Zij leggen in die elf da- 12 millioen kilometer af. Kort zij in de ruimte waren, zij het aantal man-uren e-ervaring van de Amerikanen eer dan 2000. tegen slechts 534 de Russen. Wanneer zij de enomen vlucht van elf dagen engen voegen zij daarmee 780 iren aan de Amerikaanse ruim- faring toe, meer dan de Rus- n totaal hebben ruimtevaarders, die voortdu- ia de radio en af en toe ook ielevisie-apparatuur aan boord intact staan met de aarde, wa- eveneens enthousiast over het mp van de vlucht. Ontmoetingen D Apollocapsule bleef in de baan Ie aarde bijna drie uur, ongeveer omwentelingen lang. aan de de rakettrap bevestigd. Deze I op een gegeven moment boven KNMI verwacht van heden- riovgenavondtijdelijk regen of lle buien, maar ook verspreide ïhgen. Matige, tot krachtige, de kust ol en toe nog harde westelijke wind. Aanhoudend met iets lagere middagtempe- dan vandaag (Opgemaakt om 8.45 uur) 13 oktober l0P: 7.01 uur; onder: 17.50 uur. Ml op: 21.13 uur; onder: 14.45 uur. p*ater te Katwijk te 6.58 en 10.16 "iï. laagwater te 2.40 en 14.56 uur. «/10: hoogwater te 7.48 en 20.13 1Ur- laagwater te 3.18 en 15.36 uur> oummer bestaat uit 22 pagina's. Zij kunnen zich in de komende dagen heel wat meer op hun gemak voelen dat hun Amerikaanse voor gangers, die vrijwel steeds aan hun zetels in de Mercury's en Gemini's gebonden waren en bovendien steeds in ongemakkelijke ruimtepakken moesten blijven. In de veel grotere Apollo hebben de drie astronauten een grotere bewegingsvrijheid terwijl zij bovendien desgewenst hun ruim- tepak kunnen uittrekken en in over al! werken. Zij hebben dat om streeks middernacht al gedaan. Bo vendien beschikken zij over koud en warm water aan boord, waardoor hun voeding heel wat gevarieerder kan zijn dan die van hun voorgan gers. Commandant. Schirra vertelde over de radio aan net controlecentrum enkele uren na de lancering, dat de vlucht „geweldig" verliep en dat hij met zijn vluchtgenoten al een kop hete koffie en een voortreffelijke lunch had genoten. Schirra, die al twee lanceringen had ondergaan, bleef bij deze derde erg rustig. Zijn hartslag tijdens de kritieke periode van de lancering toen de eerste trap van de Saturnus moest worden afgescheiden en de tweede in werking gesteld, bedroeg riechts 100 Dat is wel meer dan normaal, maar uitzonderlijk laag voor de omstandigheden. Televisie President Johnson volgde de lan cering op de televisie in gezelschap van de Franse minister Debré die thans zijn gast is. Vanuit een vlieg tuig dat hem naar Kansas City bracht, feliciteerde hij de ruimte vaarders via de radio met hun suc cesvolle start, die hij een belang rijke stap op weg naar de maan noemde. De lancering van de Apollo werd in Moskou al 21 minuten later be kendgemaakt door het persbureau Tass. een opmerkelijk kort tijdsbe stek De lancering was in vele Euro pese landen direct te volgen op de televisie, evenals in Canada en Ja pan. De beelden naar Europa gin gen via een grondstation in West Virginia, de communicatiesatelliet ATS-III die ook voor de Olympische Spelen wordt ingeschakeld, en het grondstation Raisting in West- Duitsland. In de komende dagen zullen eveneens langs deze weg di recte televisie-opnamen uit de ruimtecapsule in de Europese huis kamers gebracht worden. De ruimtevaarders, die de Apol lo bemannen op weg naar hun ruimtewoningvoor elf dagen. Zij zijn gestoken in een nieuw soort ruimtepak, voorzien van aan alle zijden doorzichtige, bolvor mige helmen. Van links naar rechts Schirra, Cunningham en Eisele 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll De gezondheidstoestand van Prinses Beatrix en Prins Johan Friso laat volgens de verklarin gen van prof. Plate en dr. Druk ker niets te wenseii over. De foto, gemaakt door vader Prins Claus toont de lachende Willem-Alexander en de slapende Johan Friso. PANAMA RTR De nationale garde van Panama heeft vannacht zonder bloedvergieten een staats greep uitgevoerd. President Arias, die sinds 1 oktober aan het bewind was, heeft naar wordt aangenomen zijn toevlucht gezocht in de onder Ame rikaanse bestuur staande Panama kanaal-zone. Het is de derde maal dat hij door het leger is afgezet. Eerder werd in 194! en in 1951 een eind gemaakt aan zijn bewind. De staatsgreep is uitgevoerd door een militaire junta onder leiding van luitenant-kolonel Tonrijos, die gisteren door Arias praktisch verban nen was door te zijn benoemd tot mi litair attaché in El Salvador en waarnemer bij de Centraal-Ameri- kaanse verdedigingsorganisatie. Tor- rijos heeft inmiddels verklaard dat heel het land onder militaire con trole staat. De staatsgreep is vol gens hem uitgevoerd om „de eer van de nationale garde te redden en het land van dictatuur te vrijwaren". Boyd De staatsgreep werd ingeleid door speciale ordetroepen onder leiding van majoor Boyd, die bij het vlieg veld van Tocumen zijn gelegerd. Eoyd behoorde met Torrijos tot de officier die vrijdag door de nieuwe president „verbannen" of overge plaatst waren. Hij had in maart van dit jaar de leiding over het onder drukken van onlusten in verband met mislukte pogingen van de oppositie om de inmiddels afgetreden president Marco Robles te berechten wegens schending van de grondwet en stond sindsdien bloot aan heftige kritiek van de aanhang van Arias. President Arias werd op 1 oktober beëdigd nadat hij in mei aan het hoofd van de vijf oppositiepartijen, verenigd in de Nationale Unie, de overwinning had behaald op de vier regeringspartijen. De 67-jarige arts is een oom van de diplomaat Rober to Arias, die getrouwd is met de Engelse prima ballerina Dame Mar- got Fonteyn.. Hij is al tweemaal eer der president geweest, in 1941 en 1951, ma-ar werd beide malen door een staatsgreep afgezet. Na zijn verkie zingsoverwinning in mei was het vol gens waarnemers al duidelijk dat Alias alleen met goedvinden van de strijdkrachten zijn ambt zou kunnen vervullen. DEN HAAG (GPD) Naar aanleiding van het onderzoek naar de theologische opvattin gen van prof. dr. E. Schille- i beeckx o.p. heeft het Neder landse episcopaat, na afloop van de bisschoppenconferentie in Utrecht, een protesttele- gram naar Rome gestuurd. In het telegram, geadres seerd aan de plaatsvervangend secretaris van de Paus, mgr. Benelli, spreken de Nederland se bisschoppen hun spijt uit over de gang van zaken in I Rome. De bisschoppen wijzen erop dat prof. Schillebeeckx altijd heeft ge streefd naar een zo zuiver mogelijke leer. Hij was een voorvechter van de rechtzinnigheid in de theologische leer. Het Nederlandse episcopaat zegt, dat door de huidige gang van zaken de kerk veel schade wordt berok kend en veel leed veroorzaakt aan iemand die zich volledig voor de kerk inzet. Het telegram is ondertekend door kardinaal Alfrink. Vandaag beginnen de Olympische Spelen, de „grootste show ter wereld" in 1968. Maar wat in dit stormach tige jaar bijna onvermijdelijk lijkt, politieke troebelen hebben de sfeer van dit sportfestijn al grondig be dorven. In elk geval zal vanaf van daag de Olympische fakkel boven het Olympisch dorp branden en zullen hopen wij sportieve toppresta ties onze aandacht vragen. Nu moeten we ons vooral niet te veel illusies maken over de presta ties van onze vertegenwoordigers. In ie afgelopen tijd hebben we misschien wel gedacht dat velen van de onzen uitverkorenen zouden kunnen zijn voor het Olympisch eremetaal. We hebben immers een Ada Kok, een Fedor den Hertog, een reeks atleten die tot de wereldtop lijken te beho ren. Bij een zo gigantische wedstrijd als de Olympische Spelen tellen echter niet de prestaties uit het verleden. De voorbereiding is goed geweest, maar we hebben de laatste weken al te vaak kennis gemaakt met con flicten. Confi'.cten over coaches, over medische keuringen, kortom gebeur tenissen die hun invloed zullen la ten gelden op die mysterieuze ,vorm' van de topatleten. Dat zijn mensen die lichamelijk en geestelijk tot het uiterste gespaimen zijn, en die soms maar een klein duwtje nodig hebben om „in elkaar te ploffen" of een top prestatie te leveren. Daarom moeten we er maar vrede mee hebben als de Nederlanders on verhoopt falen. Als blijkt dat „onze Ada" wordt overwonnen door jonge Amerikaanse zwemsters, als „onze Fe dor" moet „afzien", en als onze at leten het zonder pardon moeten af leggen tegen de nu nog onbekende Afrikaanse hardlopers. In de huidige sfeer van sportver- dwazing en sportverguizing vergeten we wat eigenlijk voor de Olympische Spelen geldt: dat het belangrijker is om mee te „spelen" dan om te „win nen". Een goed ding om je te her inneren in de huidige topsport, waar het alleen nog maar om de aller eerste plaats lijkt te gaan: om de knikkers, en niet om het spel. Mogen daarom de Nederlandse deelnemers in de eerste plaats goede spelers zijn. En als we dan nog wat eremetaal winnen, is dat mooi. Maar laten we eraan denken: met 127 deelnemende landen is het niet al goud wat e* blinkt. ADVERTENTIE) TEL. 34000 ADVERTENTIE Centrale verwarming ook als bouwpakket Haagweg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 (Van een onzer redacteuren) LEIDEN De ex-suppoost van het Leidse Legermuseum Choufoer blijft, ondanks het feit dat hij door de directie van dit museum niet langer werd toegelaten, val- len onder de sociale werkvoorzip ningsregeling voor gehanidicapte hoofdarbeiders. Een speciale commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van net, ministerie van Sociale Zaken, het bedrijfsleven en de vakbonden, heeft gisteren een bindend advies aan B. en W. van Leiden uitge bracht. waarin zij schrijft, dat on danks net feit, dat zij het stand punt van de directie van het Le germuseum billijktheeft 'besloten de heer Choufoer, die in het ka der van de regeling voor gehandi capte hoofdarbeiders in het Leger museum was tewerkgesteld, voor hands te handhaven. Recht De commissie is van mening dat. het Legermuseum volkomen hei recht heeft de heer Choufoer d- toegang tot het museum te wei geren. Hij heeft zich niet aan d« regels van het huis gehouden toen hij een reisje voor zijn doodzieke dochtertje van de Amsterdamse wapenhandelaar Paul Wilktng (Pistolen Paul) accepteerde, al hoewel hij op de hoogte was van het feit dat de suppoosten van het museum geen fooien en giften van bezoekers mogen accepteren Desondanks acht de commissie ge noeg voorwaarden in de sociale omstandigheden van de heer Choufoer aanwezig om hem in de regeling te handhaven. De heer Choufoei zal de mogelijkheid wor den gegeven om bij andere instel lingen in Leiden te gaan werken Indien hij echter een dergelijke tewerkstelling nier accepteert, za. hij alsnog uit de regeling ontsla gen kunnen worden „Liever gras'' In een commentaar op het besluit van de commissie, zei de heer Choufoer gisteravond, slechts in beperkte mate r,evreden te zijn met het besluit vo.n de öommissit Het feit, dat de commissie het standpunt van het Legermuseum billijkt, kan hij maar moeilijk ver werken. Volgens de directeur Van de gemeen-1 telijke soicale dienst is de com-1 missie in het geval van de heer Choufoer lankmoedig geweest. Al- het geval werkelijk formeel behan deld zou zijn zonder daarbij reke ning te houden met de morele as pecten, had de heer Choufoer ui' de regeling voor gehandicapte hoofdarbeiders ontslagen kunnen worden. Zowel de heer Choufoei als de gemeentelijke sociale dien sten achten een terugkeer naar het Legermuseum niet wenselijk. De heer Choufoer zou „liever gras eten" dan ooit weer naar het mu seum terug te gaan. Wat betreft de plaatsingsmogelijk heden voor de heer Choufoer zien de gemeentelijke sociale diensten in de toekomst wel moeilijkheden. De publicatie rond de zaak verge makkelijkt een nieuwe plaatsing bepaald niet. ADVERTENTIE ha...ze zijn er weer roomborstplaatjes 150 gram 109 Uit het Leidsch Dagblad van 12 October 1868: Naar ivij vernemen, iverd gisteravond in de maande- lijksche vergadering van de Maatsch. der Nederl. Letter kunde een zeer belangrijk en uiterst zeldzaam boek ter ta fel gebracht, namelijk: Li Romance de Fregus, het ori gineel van een Middel-Nederl. Ferguut. Het handschrift is te Parijs. Eén der medeleden van de Maatschappij heeft een exemplaar uit Schotland weten te verkrijgen. Als eene zeldzaamheid meldt men ons, dat bij den tuinier J. de Jeu aan den Hoogen Rijndijk onder Soe- terwoude voor de 2de maal van dit jaar peulen, doperw ten, groote boonen, enz. ge- snederi worden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1