Kabinet ongehavend uit de debatten in Kamer Sterftecijfer in Biafra dalende Biesheuvel in politiek mijnenveld' PONTIAC Nieuw plan van Nervi voor Den Haag KVP, CHU en ARP in federatie Alle moties van de oppositie verworpen LIEF VOOR LUNS KOUD! BIJVERWARHEN! Het botert niet met boter- concentraat Zangavond in Valkenburg fRIJDAG 11 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T ie, Uts Col tiert. ADVERTENTIE 231 (Van onze parlementaire redactie) 'km HAAG (GPD) Het kabinet-De Jong heeft het drie- daagse marathondebat in de Tweede Kamer over haar politieke plamen voor volgend jaar zonder kleerscheuren doorstaan. De minstersploeg kreeg vannacht aan het eind van het debat de Volfedige steun van de meerderheid van de Kamer, die een aartal moties van de oppositie afwees, nang l\ die moties was gevraagd om opvoering van de ontwikkelings- mup, uitstel van de extra-huurverhoging met twee procent, afstel e bma de belastingverlaging per 1 januari 1970 en nog enkele zaken op ht gebied van de inkomenspolitiek. iaai I Ifil Iko r n je gnt •ka choi >epi va DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer, die minister Luns van Buitenlandse Zaken uit New York heeft terug-geroe pen, heeft ernstige pogingen gedaan om de minister het ge voel te geven, dat de reis naar Den Haag niet vergeefs is ge weest. De leider van de K.V.P.-_ fractie, drs. Schmelzer, was het meest uitbundig. Opgetogen over de buitenlandse passage in het regeringsantwoord in het debat over de miljoenennota, prees hy mr. Luns uitvoerig. „Soms worden profeten wel in eigen land geëerd", zo riep hy in uiterste welwillendheid uit. Mr. Luns zat niet altijd even opgewekt te kijken, tij dens de praatmarathon. Maar mr. Biesheuvel (A.R.) trachtte hem zo op te beuren: „Het is toch fijn, dat Luns er is. Hij begint zelfs al vrolijk te kij ken". De waardering van C.H.-voor- tnan Tilanus. viel wat tussen wal en schip. Terwijl hij zijn dank uitsprak over de aanwe zigheid van de minister van Buitenlandse Zaken was de mi nister net weg. Mr. Toxopeus tenslotte: „Het Is toch goed, dat minister Luns er bij is". Ook hij doelde daar bij op de kwaliteit van het buitenlandse aandeel in het re geringsantwoord, waarin hij een persoonlijke bijdrage van mr. Luns meende te bespeuren. Alleen de radicaal Aarden deed niet zijn best aardig te eijn. Hij was zelfs onvriende lijk. Hij vond dat mr. Luns „wegens slijtagever- schijnselen" moest aftreden. Premier De Jong: „De heer Aarden maakt zich volstrekt onnodige zorgen". Later liet drs. Aarden weten, dat h\j het niet als grapje be doeld had, maar dat hij en hij niet alleen Luns echt kwijt wil. Premier Dc Jong: „Het is niet de bedoeling dat enig lid van het kabinet zijn porte feuille ter beschikking stelt. Daar is ook niet de minste aanleiding toe". (ADVERTENTIE) Chrysanten Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Zeg het met bloemen. De Kamer bleek in meerderheid tevreden met de toezeggingen, die de premier eerder op de dag had ge daan. Zijn belofte, nader met de Ka mer te zullen praten over uitstel van de extra-huurverhoging, die mi nister Schut per 1 januari wil door voeren, maakte een motie van de socialist drs. Den Uyl, waarin werd gevraagd om van d»s verhoging af te zien, kansloos. De motie was voor de regeringspartijen trouwens toch niet aanvaardbaar, omdat er tevens in werd gevraagd af te zien van de belastingverlaging per 1 ja nuari 1970. Behalve een heffing op vermo genswinsten in de privé-sfeer eveneens voor de regeringspartijen onaanvaardbaar verlangde de motie ook nog een salarisverhoging voor ambtenaren in de vorm van een vast bedrag. Premier De Jong wilde het salarisoverleg met de ambtenarenbonden, dat gaande is, echter niet met een uitspraak over centen of procenten doorkruisen en hjj kreeg daarin de meerderheid van de Kamer achter zich. De motie Den Uyl verwierf dan ook slechts de steun van PvdA, PSP en PPR. Nieuwe Rijn 29-32 Telefoon 24244' DEN HAAG (GPD) Acht maanden na het besluit van de Kroon tot afkeuring van het Haagse Nervi-project ligt een nieuw plan van de Italiaanse bouwmeester Luigi Nervi op tafel. De E.M.S. heeft het nog op het nippertje bij de publikatie van het jaarverslag kunnen meenemen. Een nieuw plan voor de bebouwing van het Spuikwartier, die al vele jaren op zich laat wachten. Woningb ouw Een motie van de socialist drs. Berg, waarin werd voorgesteld het bouwprogramma uit te breiden tot 130.000 woningen (dus 5000 meer dan de regering heeft voorgesteld) werd eveneens verworpen, nadat de pre mier uitdrukkelijk had beloofd dat de regering meer premiehuizen zal laten bouwen, als blijkt dat het pro gramma niet wordt gehaald. Dat was voor de Democraat De Goede reden om zijn motie, waarin eveneens om aanvullende bouwcon- tingenten werd gevraagd voor het geval het met de vrije bouw mis zou gaan, weer in te trekken. De motie Bei"g kreeg echter we-1 zijn steun, evenals van de pacifisten, commu nisten, mdikalen en de groep-Koe- koek. Ontwikkelingshulp De Kamer verwierp voorts een mo tie waarin de socialisten, radikalen en pacifisten vroegen om een hogere bijdrage voor de hulp aan arme lan den tot een bedrag van 775 miljoen gulden, zijnde één procent van het nationale inkomen in 1969. De regering, die dat ene procent pas in 1971 wil bereiken en daarom volgend jaar niet meer voor dit doel wil uitgeven dan 632 miljoen, had ernstige bezwaren tegen deze uitbrei ding. De premier betoogde dat ons land met zijn inspanningen op dit gebied verhoudingsgewijs aardig aan kop ligt. En dat vond de Kamer meerderheid voldoende. Alleen D'66, die de hulp eigenlijk wilde afstem men op de bestedingsmogelijkheden in de arme landen, stemde voor de motie, omdat de daarin gevraagde uitbreiding haar welkom was. Biafra De Kamer discussieerde vannacht nog uitvoerig over het vóór en tegen van erkenning van Biafra als zelf standige staat, waarom de heer Jon geling (GPV) in een motie vroeg. De meerderheid van de Kamer volgde echter premier De Jong in zijn waarschuwing, dat erkenning van Biafra de voedseltransporten, die over Nigeriaans grondgebied gaan, wel eens zou kunnen bemoeilij ken. De premier ontried de Kamer de motie dan ook op humanitaire gronden. Hjj vond het trouwens toch moei lijk een gebied te erkennen, dat niet alleen door Ibo's wordt bewoond, maar ook door grote groepen min' derheden. De heer Jongeling kreeg dan ook slechts de steun van de cifisten, de beide boerengroeperingen en de liberaal Joekes, te weinig om zijn motie aangenomen te krijgen. De communist Bakker trok een mo tie in, nadat de premier had toege zegd, dat minister Luns informele stappen zal doen bij de regering in Djakarta om te voorkomen, dat de doodvonnissen van de vroegere Indo nesische leiders Soebrandio, Njono en Soedisman worden voltrokken. Pre mier De Jong had dringend gevraagd de motie in te trekken om niet de indruk te vestigen, dat Nederland zich zou willen mengen in de recht spraak van Indonesië. Een poging van de heer De Goede (D'66) om de verhoging van de om zetbelasting, die de regering per 1 januari 1970 wil verhogen om de ver laging van de inkomstenbelasting fi nancieel mogelijk te maken, beperkt te houden, leed eveneens schipbreuk. Zijn alternatief, nJ. hogere vermo gensheffingen, successierechten en Inkomstenbelasting voor de zeer hoge inkomens, viel bij de meerderheid van die kamer niet in goede aarde. Alleen de pacifisten steunden het voorstel. De radicaal drs. Jansssn kondigde in met een initiatief wetje te zullen komen, waarin spaar- en investe- ringsloon wordt vrijgesteld van be lastingheffing. Premier De Jong, die meedeelde dat de regering de weg vrij wil maken voor invoering van spaarloon, investe- ringsloon en vermogensaanwasdeling, wilde het voorstel eerst ter bestude- •ing aan het bedrijfsleven voorleg gen. opvoeren als dat in de NAVO nodig wordt geacht, bracht de pacifist Lankhorst tot de indiening van een motie, waarin deze versterking van de motie by voorbaat werd afgewe zen. De motie zal volgende week woens dag in stemming komen. Aangehou den werden moties van de socialist Den Uyl, waarin werd aangedrongen op verdere democratisering van het onderwijs, in eerste instantie te rea liseren door minder leerlingen in een klas te stoppen. De motie, die daartoe vraagt om snellere afschaffing van Premier De Jong veroorzaak, te gisteren verscheidene malen hilariteit in de Tweede Kamer. Rechts de ministers Veringa en Udink hard lachend. Alleen mi nister Luns (voorgrond) werkte hara door. de marges bij het kleuteronderwijs en om verlaging van de leerlingenschaai by het lager onderwijs, was de mi nister-president te duur. Andere cnderwysvoovzientngen zouden erdoor in gevaar komen, be toogde hij. NAVO De mededeling van de premier, dat de regering de defensie-uitgaven zal UTRECHT (GPD) Het botert nog steeds niet met de verkoop van boberconcentraat. De consument blyft er maai- wantrouwig tegenaan kijken. En dat ondanks het feit dat de NCRV-actualiteitenrubriek „Hier en nu" heeft laten zien hoe door toevoe ging van een eetlepel water en even stevig mixen een pakje boter concen traat kan worden omgetoverd in een pakje smeuïge roomboter. Het Produktschap voor zuivel geeft toe dat het slecht gaat, maar wil niet zeggen hoe slecht. De prijs van boterconcentraat is rond de 90 cent, die van roomboter rond f. 1,75. Aan boterconcentraat is een hoeveel heid sesamolie toegevoegd, dit om te voorkomen dat bijvoorbeeld banket bakkers concentraat gebruiken bij de vervaardiging van roomboterkoek - jes. De „verklikstof" moet contro leurs van de warenwet op het spoor brengen van dergelijke economische delicten. De heer Nervi, samenwerkend aan dit project met de Voorburgse archi tecten Lucas en Niemeöjer, heeft een totaal nieuwe conceptie ontworpen. In de eerste plaats is natuurlijk de zeer hoge toren de steen des aan stoots, die het eerste plan deed struikelen verdwenen. Er is geen nieuwe toren voor in de plaats geko men. De architecten hebben het nu gezocht in een zeer compacte opzet. Tussen Turfmarkt en Schedelhoeks- haven niet een aantal gebouwen met als blikvanger een torenhoge kan toorflat, maar één massieve gigant. Plaats voor een theater is in dit nieuwe ontwerp niet ingeruimd, maar wel is voor aanzienlijk méér parkeerruimte gezorgd dan in het eerste ontwerp. Er kunnen 1600 auto's een plekje vinden. Verder zul len in het gebouw, behalive winkels, ook het Panaim-hotel en een groot aantal kantoren gevestigd kunnen worden. Geraamde bouwkosten: hon derd miljoen gulden. Economisch verantwoord, zegt de EMS. De Haagse wethouder van stads ontwikkeling en volkshuisvesting, de heer G. W. Hijlkema, noemt het nieuwe ontwerp bijzonder fraai „Het is een imposante zaak. Met name dat plein vind ik erg mooi. Dat zal het Nerviplein wel moeten worden, denk ik". De heer Hijlkema verwacht, dat, wanneer de EMS net plan econo- misoh haalbaar acht, de bouw zeer snel zal kunnen beginnen. „Het internationale comité van het Rode Kruis heeft de indruk, dat het sterftecijfer in Biafra dalende1 is. mede dank zij de betere voeding, die langs verschillende wegen uit Europa wordt aangevoerd". Dat zei gisteravond de heer A. van Emden, directeur-generaal van het Neder landse Rode Kruis. Hij kon ons nog geen cijfers noe men, maar vast staat, dat het aan tal sterfgevallen tengevolge van hon geroedeem en swastikor terugloopt. ..Dit is een teken, dat de luohtbrug tussen het Westen en Biafra effec tief begint te worden", aldus de heer Van Emden. Met de Nigeriaanse autoriteiten zijn ook besprekingen begonnen voor voedseltransporten over land zodra de vijandelijkheden wat zuiden lu wen. Op het ogenbhk kan het In ternationale Rode Kruis niet meer dan 16 vluchten per nacht maken en zo ongeveer 160 ton voedsel en me dicamenten naar de noodgebieden transporteren. Wel voert de Nederlandse char termaatschappij Transavia bespre kingen met Nigeriaanse autoriteiten om de luohtbrug naar Biafra en fe deraal Nigerië uit te breiden met drie Nederlandse vliegtuigen van het type DC 6. De directeur van Transavia verwacht vandaag de be slissing. Als deze gunstig is, zullen de vliegtuigen reeds volgende week met het transport van voedsel en medicamenten beginnen. Transavia vliegt op het ogenblik reeds met een Boeing 707 voor Ca ritas. Op de heenreis worden voed sel en medicamenten vervoerd, op de terugreis Biafraanse kinderen. Deze week zijn de eerste zes kinderen uit Biafra ook in ons land aangekomen. Indien noodzakelijk kan de Boeing een groot aantal Biafraanse kinderen naar Nederland overvlie gen. Het vliegtuig heeft een capaci teit van 180 passagiers. Aan voedsel en medicamenten kan het vliegtuig 35.000 40.000 kg per keer vervoe ren. De drie DC-6 vliegtuigen die mogelijk volgende week in de lucht brug zullen worden ingezet, hebben een soortgelijke capaciteit. VALKENBURG Zaterdag 19 ok tober 's avonds 8 uur zal door de Chr. Zangver. „Zanglust" een koor- en sa- menzangavond worden georganiseerd welke zal worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk van Valkenburg. Mede werkenden: zijn de Chr. Gem. Zang vereniging „Advendo" te Valkenburg (ZH>; het Wilhelmina-Kerkkoor te 's-Gravenhage-Loosduinen; het Ko perkwartet uit 's-Gravenzande; „The Pour Sounds" uit 's-Gravenzande; R. Hagebeek, bariton, uit Poeldijk; J. Tom, orgel. De leiding berust by de heer M. van Noort. Het ontwerp ligt thans by de ar chitecten Lucas en Niemeyer, die het in onderdelen nog kritisch zullen bekyken eer het als een definitieve conceptie zal worden gepresenteerd. In Arnhem ARNHEM (GPD) De KVP. CHU en ARP in Arnhem zyn bezig zich samen te voegen tot een federatie. De naam van de nieuwe groepering zal zyn Federatie Christen-Demo craten Arnhem. Een woordvoerder vain de CHU vertelde: „Over de formele vorm zyn we het deze week eens geworden. Het gaat nu nog om de politieke in houd." Het samenwerkingsverband zal het eerste van die aard in ons land zyn. De christeiyke inspiratie zal uit gangspunt voor het handelen van de federatie zijn; een inspiratie, die haar voedingsbodem vindt in de grondslagen van de drie partijen. Doelstelling is het gestalte geven aan een christeiy ke politiek in Arnhem. Gestreefd wordt, een gemeenschap pelijk program op te stellen, geza menlijk propaganda te voeren en met één lyst uit te komen by de ge meenteraadsverkiezingen De partyen willen met spoed een federatiebestuur formeren, waarin namens elke party drie leden komen. De samenwerking zal van onbeperk te duur zyn. De kosten worden pro- centsgewijze omgeslagen over de drie partyen. In de raad nemen de van de gemeenschappeiyke lyst ge kozen leden in één fractie zitting. De „fusie" wordt met grote aan dacht door de landeiyke party bestu ren gevolgd. (ADVERTENTIE) SWISS MAOE het meest verkochte merkhorloge in nederland 1 Puntidc-Hydraulica 100% condens- en waterproof. een /eer sterk horloge va f 102- 2 Pontiac-Gulfstream met de kast ut staal va f145 in stuk double va f142 goud 1347- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllinïïïiM (Van onze parlementaire redacteur J. J. Vis) DEN HAAG (GPD) Met luchti ge sprongetjes heeft premier De Jong de parlementaire barrières ge nomen. Het kostte hem niet veel moeite. De barrières waren ook niet zo hoog. Van de regeringspar- tyen had alleen de KVP iets te vra gen uitstel van een stukje huur verhoging en die concessie komt er wel. Voor het overige heeft de Kamer zich meer met de partijver houding dan met de positie van het kabinet bezig gehouden. Het was een voorproefje van wat ons in de ko mende verkiezingscampagne te wachten staat. Het partijpolitieke beeld raakt langzamerhand aardig vergruizeld. niet alleen door de veelheid der par tyen, maar ook door de spraakver warring die het politieke gesprek gaat overheersen. De nieuwe ter men („goevernementele partyen, exclusivisme") rehieten als padde stoelen uit de herfstige parlementai re bodem. De politici moeten in hun discussies rekening houden met on zekere factoren hoe vallen de ver kiezingen uit? De tijd van de klas sieke coalities en kabinetsformaties lykt voorby, maar niemand weet wat daarvoor in de plaats zal ko men. Het verdient de aandacht dat de partypolitieke discussies op gang werden gebracht door mr. Biesheuvel, fractieleider van de ARP. Hy was ook de man, die de discussies over dit onderwerp verder overheerste. Alle vragen en opmerkingen werden recht streeks tot hem of via hem gericht. Het tekent de merkwaardige positie waarin deze talentvolle politicus ver keert. Hy neemt als leider van de ARP een soort sleutelpositie in. Iede re politieke verklaring van Biesheu vel kan de vreemde overgangssituatie waarin we nu met ons partijwezen verkeren diepgaand beïnvloeden. Biesheuvel is zich dat wel bewust, hy manoeuvreert behoedzaam. Maar waarheen? Die vraag kun je alleen beantwoorden door in het politieke koffiedik te kyken. Dat moet dan maar even gebeuren. Al eerder is de veronderstelling uit gesproken dat de ARP (de confessio nele party met de meeste radicalen) de vorming van een confessionele concentratie, een Nederlands CDU. méér met de mond dan metterdaad beUjtit. Deze week is die veronderstel ling sterker komen te staan. Uit in terrupties van de oppositie, waar Biesheuvel bepaald kribbig op rea geerde, is gebleken, dat hy de in druk van grote sympathie voor de CDU probeert af te zwakken. Boven- MR. B. BIESHEUVEL dien heeft hy de voorstanders van de progressieve concentratie nogal in de tang genomen en zelfs de mensen, die wel als partners worden aangeduid maar eigenlyk nog niet willen (D'66) kregen een paar vegen uit de pan. Biesheuvel is tegen concentraties, dat is.'n conclusie die nogal voor de hand ligt. Een progressieve concentratie, die niet wil samenwerken met de CDU dry ft de confessionele partners in de armen van de VVD. Gevolg: opstand van de AR-radicalen. Als de confessionele concentratie niet van de grond komt is dat risico wat klei ner. De ARP zou dan als enige con fessionele party wellicht met de pro gressieve concentratie kunnen sa menwerken. Een mogelykheid waar Den Uyl naar toe werkt. Het risico is nog kleiner als er helemaal geen concentraties komen geen progres sieve en geen confessionele omdat dan het oude beeld behouden blyft: niemand bindt zich voor de verkie zingen. iedereen kan met ledereen in ^en kabinet. Alleen uit deze achtergrond is de merkwaardige haat-liefde houding te verklaren, die het optreden van Bies heuvel dezer dagen kleurde. Zowel tot de P.v.dA. als tegen D.'66 richt te hy een soort combinatie van ver- wyten en uitnodigingen. Bovendien gaat de AR nog met de PPR praten, zodat ook die weg nog niet geblok keerd ls. Men kan zich afvragen, hoe lang die situatie kan voortduren. Waar- schyniyk net zo lang als Biesheuvel er in slaagt zyn eigen party achter zich te houden. De ARP is verdeeld niet In twee geiyke helften, maar wel heftig. Zolang Biesheuvel een van beide helften geen al te grote aan stoot geeft kan hy doorgaan met proberen die weg open te houden. Maar als hy een fout maakt komt hy in moeiiykheden. Bovendien moet hy oppassen zyn confessionele part ners niet al te veel te irriteren of de VVD zodanig in het harnas te jagen dat het kabinet gevaar loopt. Bies heuvels situatie is die van een man in een nujnenveld: een misstap kan een ontploffing ontketenen die een groteske ruine oplevert. Het absurde van het beeld is bovendien dat Bies heuvel z'n meeste politieke concurren ten in bekwaamheid overtreft. Gehol pen door de sleutelpositie van zyn partij kan hy na volgende verkiezin gen met enig succes een premier schap verlangen 'n aantrekkeiyke functie, die hem vorig jaar op het nippertje ontging. Het zou jammer zyn als een potentiële premier in een politiek mynenveld zou omkomen. Het is duideiyk en de debatten hebben dat ook wel aangetoond dat het kabinet betrekkeiyk weinig invloed ondervindt van al deze ver wikkelingen. Niemand heeft baat by een snelle crisis. Als premier De Jong doorgaat met het wegnemen van irritaties heeft hy grote kans tot 1971 in het Catshuis te biyven. Hy zit daar voorlopig op rozen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7