nr elke man 34.9° .dru: KW 149 deed trekken van 100 kantjes haring Liever lui dan moe: gezellig lachertje Bloembollenaanvoer bij Hobaho in Lisse wordt steeds minder emedaille voor de riekse uitgeefster evr. Helen Vlacbos ■de juiste schoen DeDrti-Yeinis gasconveclor is de ideale haard, ook voor grotere kamers of siilles-inel-de-sehiiif- deur open. 29.9° Pittige avonturen Staatsvissershavenbedrijf had over 1967 een tekort van f227.881,- „De smokkelaars van Oran" Films in Leiden 11 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 27 ADVERTENTIE (uitent. Persvereniging in Ne- heeft gisteren haar ereme- uitgereikt aan de Griekse [gte en uitgeefster mevr. He- (chos wegens haar verdiens- or de persvryheid. Zij was iter van een tweetal dagbla- een weekblad. Toen de kolo- n het bewind kwamen stopte uitgave van deze bladen, lij weigerde welke vorm van puur dan ook te aanvaarden, geleden ontvluchtte zy aid en woont thans in Lon- persconferentie na de uit- rpvan de remedaille sprak rae- Jjflachos de vrees uit, dat de HWereld wordt bedreigd door e dictatuur. „Wy leven in (fa- moeilyke tyd en de ge- pissen waarover wij nu pra- "den wel eens het voorspel ^(j| zijn van een derde wereld- Izy ,achtte het beangstigend, nSIJbezwaren van de pers tegen p^jand in Griekenland geen en- Btaat hebben geboekt. De in- fan de pers is tanend. De .lezen de krant alsof ze een Men is wel geïnteres- als men de krant heeft men haar weg en gaat tot de orde van de de mening van mevr dienen de burgers van de :ld te begrypen, dat lang- iar zeker de militairen een isitie veroveren, die onher- tot een gevaarlijke situatie ADVERTENTIE reiking van de eremedaille sprak me- moet leiden. Voorts voorspelde zij, dat zich in Griekenland een oppositie zal vormen en dat een burgeroorlog zal uitbreken tenzy de NAVO-bondge- noten ingrijpen en zorgen voor grotere vrijheden De positie van de koning noemde zy heel moeilijk. Er is gezegd, dat hij terug zou komen als er verkiezingen zijn gehouden, maar wanneer die verkiezingen wor den gehouden is niet gezegd. Over haar toekomst vertelde zij het volgende: in Londen is zy thans uitgeefster van de „Héllenic Re- view", een uitgave, die haar door de Griekse regering kwalyk wordt genomen. Daaraan schreef zy toe, dat haar man dezer dagen is ver oordeeld tot achttien maanden ge vangenisstraf, omdat in zijn huis in Athene een vergeten dienstpistool hij was vroeger marine-officier was gevonden. zy achtte deze hoge straf normaal wordt hiervoor drie maanden gegeven tegen zichzelf gericht. De Griekse kranteneigenares Helen J. Vlachos, die als vluchte linge in Londen woont, heeft in Amsterdam uit handen van de voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging, de heer Kersting, de eremedaille van deze organisa tie ontvangen. ADVERTENTIE LISSE Ook by de Hobaho be gint de aanvoer nu toch wel te da len. De enorme hallen beginnen leeg te worden. Beslist niet tot verdriet van de inkopers, die nu weer een week of acht tot tien, zestien tol achttien uur per dag onder span ning hebben gewerkt. Ze krijgen nu wat gelegenheid om de restanten voor de zgn. nahandel te kopen. Htf I meest actief worden nu de mensen. I die hoofdzakelijk kleinhandel heb- j ben. Zij moeten nu hun bollen gaan verzenden en voortdurend zorgen, dat tekorten worden aangevuld. Dit jaar hebben ze geluk, doordat de j I prijzen aan de lage kant zyn, in an- j dere jaren hebben ze wel eens pech j als de prijzen stijgen en er nauwe- lyks overschotten van de groothan del te vinden zijn. Door deze na- en kleinhandel wordt de aanvoer vlot weggekocht Men heeft voldoende keus om de beste partijen te kunnen nemen. Iet-s minder mooie kan men nu later I staan. Daar men bij een restanten- I markt als deze nauwelijks meer van j een marktprijs kan spreken, heeft I het weinig zin prijzen te blijven ge- ven. Deze week brengen we de laatste i en voor de tulpen beslist niet mooi- i ste van deze eeuw. De volgende j week beginnen de gladiolenveilingen die spoedig aille interesse zullen aan- 1 zuigen, want het sleohte weer en de grote voorverkoop via het In- en Verkoopbureau kunnen de aanvoe ren aanvankelijk aan de beperkte kant houden. Het aantal rassentulpen, waarvan de dikke meer dan een dubbeltje pen stuk opbrengt, wordt steeds kleiner. Bij de enkele vroege tulpen zijn het Gen. de Wet, 10.70 per honderd voor zift 12, Joffre 15.Keizerskroon 14.50, Mon Trésor 10.50, Pink Beau ty 15.40, Prins Carnaval 10.40. Bij de dubbele vroege tulpen staat al leen Schoonoord nog „aan de lei' met f 10.80 als hoogste notering Apricot Beauty is bij de Mendels de duurste met f 12.40 Sulphur Cloud en White Sail komen vier en vyl' dubbeltjes boven de f10. De leliebloamige tulpen staan noe een beetje netjes m de noteringen. Van de vijftien variëteiten staan er zes met een prijs, die volgens bere keningen van het Landbouw Econo misch Instituut rendabel kan zijn; Aladdin is de duurste met f 15.10. j Bij de narcissen is liet beeld niet veel anders meer. Van de hyacinten is volgens de laatste berekeningen van de Stich- j ting Bloembollensurplusfonds 12 meer geproduceerd dan de afzet nodig had, zodat de laagst toege stane prijs voor de meeste soorten het hoogst bereikbare is geweest. Alleen de witte blyven daarvan het dubbele opbrengen. Waarmee de na- righeid van de hyacintenkwekers die j geen soorten telen die voor de overnameprijs te telen zijn voldoen de is getekend. f 548,incl. modulerende thermostaat. Zorgeloos over op Dru gasverwarming (Van onze visserij redacteur) KATWIJK/IJMUIDEN Het gaat 't Staatsvisseryshavenbedrijf in IJmuiden niet zo goed. Tot nu toe zijn de resultaten over dit jaar be neden die van 1967 gebleven. En 1967 was ook al geen al te best jaar. Uit een begrotingswijziging, die aan de Tweede Kamer is voorgelegd blijkt, dat het nadelig saldo over dat jaar f 227.881.heeft bedragen. De lasten bleven weliswaar beneden de raming, doch de baten waren Haag Spuistraat 14, Pn Haarlemmerstraat 53 erdam Schiedam Vlaardingen tocht Breda Tilburg Verkeersdelict in Sassenheim met mes beslecht DEN HAAG/SASSENHEIM „Het wordt tegenwoordig steeds meer gewoonte om voor oplossing van ver- keersgeschillen geweld te gebruiken", aldus het bezwaar, dat de officier van justitie by de Haagse rechtbank aan voerde tegen het optreden van een 30-jarige slager uit Den Haag, die in Sassenheim een andere automobilist met een mes had gestoken tydens een verkeersverschil. Het slachtoffer zou de slager op de rijksweg hebben gehinderd, waarna toen de wagens op de weg stopten, een gevecht volgde. Dat wil zeggen, uit de auto van het slachtoffer stap ten drie mannen, die op de slager af kwamen. De echtgenote van laatst genoemde gebruikte een schoen als afweerwapen doch toen de mannen de vrouw steeds meer bedreigden, had de slager een mes uit zyn auto ge haald en daarmee de andere autobe stuurder in de borst gestoken. De wond wat niet zo ernstig, want het mes schampte af op de ribben. De officier van justitie vond een dergelijk optreden in het verkeer toch wel te ver gaan, doch gezien het gun stig rapport over verdachte en diens blanco strafblad, wilde hy volstaan met een eis van acht maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. J. A. Schuering betoogde, dat verdachte toen hij de aanval op zyn vrouw zag woest werd en het mes haalde. Hij bepleitte een geheel voorwaardelijke straf. Vonnis op 24 oktober. f 256.268.minder dan oorspronke lijk was begroot. Er kwamen van zee niet zoveel be richten binnen, vooral niet uit de Ierse Zee. Een paar spanners, die ten noorden van Terschelling op de haringjacht zijn, maakten melding van behoorlijke vangsten. Sommige combinaties kwamen op 100 tot 200 kant.ies. De Katwijkse kotter KW 149 „Arie Jacob" meldde van 55 graden noor derbreedte trekken van 100 kantjes. Het was wel een uitschieter, want de treilers die daar in de buurt vis ten, konden geen harinkje aan boord brengen. De spanviissers, ctie onder de kust op gul en wijting uitwaren, konden door het slechte weer niet vissen. De andere kotters vingen er wat schol, wijting en gul. De IJM 36 Kemphaan heeft in de noord gevist en daar voornamelijk koolvis buitgemaakt. Het schip zal vermoedelijk naar Cuxhaven uitwij ken om daar de vangst te lossen. De prijzen zijn daar beter dan in IJmui den. f Haarlemmermeer heeft Martin Luther Kingsehool HAARLEMMERMEER Zaterdag 19 oktober zal de wethouder van on derwijs van de gemeente Haarlem mermeer, de heer A. van der Zwaard, de officiële opening verrichten van de Martin Luther Kingsehool. Deze (streek-)school voor leerlingen met opvoedkundige, dan wel leermoeilijk heden, is voorlopig ondergebracht in de openbare Mavoschool aan de Leeghwaterstraat in Hoofddorp. De ouders van de leerlingen zullen op reeds genoemde dag 's middags in de gelegenheid worden gesteld de school te bezichtigen en met de leer krachten kennis te maken. Momen teel wordt de LOM-school bezocht door ongeveer dertig leerlingen. Het toelatingsonderzoek vordert evenwel gestaag, zodat nog voor het einde van dit jaar de school op volle capaciteit zal kunnen draalen. In de Stichting LOM-school Haar lemmermeer nemen drie gemeenten deel, namelijk Aalsmeer, Haarlem mermeer en Uithoorn. Vijftien vaartuigen zorgden giste- ren in IJmuiden voor een aanvoer I van 2.320 kisten vis, 553 kl. kistjes vis en 330 stuks stijve kabeljauwen. Ei- waren 230 kisten en 113 kl. kist jes schelvis, 120 kisten wijting, 230 kisten gul en kabeljauw, 880 kisten spanharimg, 10 kisten en 440 kl. kistjes makreel, 20 kisten haai, 530 kisten schol, 10 kisten tarbot. 10.000 kilo tong en 90 kisten diversen. De rortdvis vond gretig aftrek. Schelvis noteerde tot f72.per kist, wijting echter tot f 27.gul daaren tegen tot f 70.per kist. Voor ka beljauw werd tot f 154.pea- 125 kg. en tot f 120.per regel van tien stuks betaald. Verse haring deed tot f32.—, makreel tot f42.— per kist. Voor schol lag het maximum op f 66.per kist, voor schar op f38. Weegtarbot varieerde van f7.30 tot f 6 80 per kg., een klein beetje heil bot. deed f7.60 per kg. en tong va rieerde van f5.44 tot f3.58 per kg. Voor de markt van vandaag stond o.a. de KW 152 „Soli Deo Gloria" genoteerd met 315 kisten vis, 100 kl. kistjes vis en 175 stuks stijve kabel jauwen. z Rijnsburger had geen vergunning DEN HAAG/RIJNSBURG Een j 24-jarige handelaar in groente en 1 fruit uit Rynsburg was ambtelijk met j de groente in de knoop geraakt. Dat i wil zeggen, hy bezat niet de vereiste vergunning om groente te verkopen j en dat bracht hem voor de Haagse economische politierechter, i Erg veel begreep de groenteman niet van die zaak. „Ik heb pas nog i vijftien gulden betaald", zo deelde hy mee, doch dat bleek voor het Pro- duktschap te zyn. „Dat heeft niets te maken met een vestigingsvergun ning", moest de rechter hem duide lijk maken. Nu bleek het wel goed te zitten wat de aardappelen betreft, doch niet met de groente. Het exa men doen geeft verdachte nogal zor gen, maar hij zal het nu opnieuw gaan proberen, zo beloofde hij. Daar om wilde de officier nog volstaan met f75 boete. „En mag ik dan gewoon doorgaan", probeerde verdachte. „Wanneer u het diploma hebt wel, maar misschien hebt u nu een poosje geen last", deelde de rechter mee. Hij j legde f 50 boete op. LUXOR Ach, we dromen allemaal wel eens van een le ventje van „Zalig niets doen". Met niet anders om handen dan het najagen van liefhebberijtjes. Gewoon alleen maar doen waar men zin in heeft. Yves Robert heeft zo'n illusie in beeld ge bracht. Heel gezellig, heel een voudig in een heel genoeglijk filmpje- Natuurlijk heeft hij alles nog al overdreven. Zyn „held" is een echte grote lobbes. Een boom van een kerel, maai' erg drome rig. Hij snapt, zelf niet goed waarom hij is getrouwd met de knappe vrouw, die iedere man om de vinger kon wind-en. Maar zij weet het des te beter. Zy moest een goede werker hebben om haar hoeve te beheren. Ze jaagt hem op tot in het onein dige. Vissen, vogeltjs kijken, bil jarten, met kinderen spelen, feestvieren, hoe graag hij het ook doet. het is er voor hem niet by. Hy moet werken, als maar werken. Hij neemt het ge laten. Tot hij een hondje krijgt, dat zij niet wil. Hij kiest dan de kant van het dier. Maar zijn „verlossing" komt pas echt als zij bij een auto-ongeluk omkomt En dan gaat hij genieten van zijn vrijheid. Luieren, niets an ders dan luieren. Het werkt aan stekelijk. Het dorpsleven lijkt ontwricht te worden doordat an deren zijn voorbeeld willen vol gen. Weer anderen verzetten zich tegen deze luiheid-epidemie. En intussen doet het hondje Kalv alle boodschappen en wat klusjes. Natuurlijk loopt dat al les op een climax uit, maar dat zullen we hier ln het midden laten. Hoofdzaak is. dat Yves Robert in zachte kleuren die vrij gewone, maar toch een beetje gekke mensen uit zijn verhaal heel vlot gestalte heeft gegeven. De hobby van de „luie Alexander" (Philippe Noiret) voor vogeltjes gaf hem gelegen heid wat prachtige natuurop namen te produceren. Maar zij zijn ondergeschikt aan de vro lijke geschiedenis, die hier en daar wat traag verloopt en te veel is uitgesponnen, maar als geheel toch wel goed is voor een uurtje leuke ontspanning. Alleen al de wijze, waarop Philippe Noiret de dromer Alexander op het doek brengt, is de moeite van een bezoek waard. Zijn hu mor is niet uitbundig, meestal zelfs wat ingetogen, maar daar door niet minder effectief. Wat dat betreft past hij geheel in Roberts straatje. LI DO „De Smokkelaars van Oran" is een pittige avontu renfilm, spelend vlak na de tweede wereldoorlog als landen en mensen zich moeizaam her stellen van vijf jaar ellende. On der de figuren die maar moeilijk hun plaats in de ontwrichte maatschappij vinden, behoren de voormalige oorlogsvliegers Mac- kay en Brewer, die een vliegtuig bezitten en daarmee vrachtjes vervoeren. Op zekere dag kom zy.in contact met een ex-Ameri kaan, Lee Harris, die hun een tamelyk groot bedrag geeft voor het smokkelen van sigaretten naar Frankrijk. Macka'y, een ve le malen onderscheiden oorlogs- heild, besluit voor één keer mee te werken aan een vuil zaakje omdat hy het geld hard nodig heeft. Maar Mackay heeft het allemaal te eenvoudig opgevat. Door een smerig verraderstruc je weet Harris de beide vliegers aan zich te binden. Het duo raakt eigeniyk tussen twee vu ren: aan de ene kant de zwarte handelaar Harris en aan de an dere kant de Amerikaanse in lichtingendienst. Om het nog wat verwarrender te maken wordt Mackay ook nog even ver liefd op de mooie vriendin van Harris. Elena (de met weelderi ge vrouweiykheden rondlopende Claudia Oardlnale)Mackay komt tot een vergelyk met Har- ris, hij zal een twaalftal op drachten voor hem uitvoeren en daarna van hem af zyn. Maar aan het slot komt het toch tot een heftige confrontatie tussen de beide vliegers en de geweten loze Harris. „De smokkelaars van Oran" ls een op behooriyk peil staande avonturenfilm. Regisseur Sar gent heeft ook geprobeerd door flashbacks van de oorlogsjaren toe te voegen het verhaal van een wat diepere achtergrond te voorzien. Dat is hem nauwelyks gelukt. Daarvoor zyn de „terug grepen" te kort en te fragmen tarisch. Vooral de flashbacks die op Harris' vriendin Elena betrekking hebben, zyn nogal bi- Prolongaties STUDIO „Met jouw tanden in myn nek" van de vakbekwa me Poolse filmer Roman Po- lanski is weer geprolongeerd. Het is een heerlijke persiflage op het vampier-werk. Een grappige karikaturale profes sor met zyn knechtje (Polanski zelf) gaat een vampier-kaste te ïyf, maar ongewild en zonder dat hy het weet neemt hy een overigens aantrekkelyke vamp mee naar de bewoonde wereld. Een prachtige synthese tussen griezelwerk en humor. CAMERA The Fox is zyn tweede week ingegaan. De film brengt een subtiele lesbische re latie hi beeld die wordt ver stoord door een man die één van de belde meisjes tot zyn bruid wenst. Een aardige vos- sejacht, wel wat romantisch, wel wat langademig, maar de cent gefilmd. Een interessante rolprent van Mark Rydell. TRIANON Louis de Funès beleeft nog een week lang dolle en dwaze avonturen als oliemag naat. Deze bekwame acteur wordt goed terzyde gestaan door een reeks acteurs. Het biyft dus lachen geblazen by het zien van de oliemagnaat. Een van de weinige ver zetjes die zijn bazige vrouw (Frangoise Brion) Alexander (Philippe Noiret) toestaat, is met zijn schoonmoeder kij ken naar de televisie. „Helikopter- commando REX Een spionagefilm van het gewone soort is „Helikop- tercommando." Na een nogal traag begin komt er langza merhand wat meer actie in de ze overigens met fraai vrouwe lijk schoon getooide film. Zoals in vele films in dit genre is het verhaal nogal gecompliceerd en dit maakt het geheel niet be paald aantrekkeiyker. In dit ge val betreft het de stryd om het superwapen de thermale pris ma. ontdekt door een Perzische geleerde. Mr. Solo van UNCLE krijgt met een collega de on dankbare taak het gevaarlyke wapen onschadelyk te maken. Een grote misgreep van mr. Solo is echter de keuze van een zekere Sebastian, een beruchte brandkastenkraker, die ook In geschakeld wordt by de opspo ring van het apparaat. De roof van de thermale prisma levert niet veel moeiiykheden op. Se bastian ontpopt zich daarna als een mysticus, die met geweld, in casu de thermale prisma, een vredelievende maatschappy vil vestigen. Hy rooft dan ook het apparaat en steelt met zyn bende een raket, waarmee de thermale prisma, die alleen in het luchtruim werkt, de lucht moet worden ingeschoten. De mannen van UNCLE gooien aanvankelyk vergeefs roet in het eten, maar slagen er uitein- delyk in de uitvoering van de misdadige plannen van Sebas tian te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 27