Ilk rommel soms maar wat' Ongunstige loting voor Nederlandse roeiteams ÏÏtzt'M Zweedse broers Petterson favoriet voor de tijdrit Kapot Coach Wartena van Nereus-acht: Olympisch wielertoernooi Met halve finales SEMIPROFS? Avery Brundage treedt in 1972 af Wereldtitelstrijd zwemmen in 1971 DAMES HEBBEN VRIJE TOEGANG Estafette - ploeg naar Cuba ^folJDAG 11 OKTOBER 1968 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Door Fred Racké) MEXICO GPD) Sjoerd Wartena zegt: „De acht is natuur- jjc de minste kanshebber van de hele roeiploeg"Wartena left trouwens veel meer twijfel. Hij is er openhartig over: „Ik wiïïiel maar wat aan. Wat ons heeft ontbroken is tijd. Een jgefc méér en ik ben een heel eind verder met die acht". 3 Een boot vol roeiers blijkt ook voor een gerenommeerde, aar voornamelijk op eigen ervaringen steunende coach als joerd Wartena, een uiterst gecompliceerde en soms ietwat Iven het hoofd groeiende zaak. Hij stelt dan ook vast: „In die g. rste wedstrijd, zondag, moeten we maar gewoon kijken wat 1 gebeurt. Wat we dan opsteken, ga ik gebruiken voor de her- -al psing. Want meteen in die finale zit er natuurlijk nooit in". Wartena, handschriftkundige in de Amsterdamse universiteitsbiblio theek. blijkt overigens wel degelijk een diepgaande studie te hebben ge maakt van 6e medische rappor ten. „Maar", zegt hij, „er is nog te weinig over bekend. Over de samen hang van de hartcapaciteit en de kracht in de armen bijvoorbeeld. Ik heb daar Biersteker voor kunnen interesseren en als we terugkomen zal daar eens flink wat. aan worden gedaan. Dat hebben we wel nodig. Dat zyn dan van die dingen, die had je eigenlijk moeten weten voor dat je hier naar toe kwam. En daarom ook zeg ik: we hebben hier te weinig tijd gehad". (en paar van Wartena's proble- p: „Daar heb je het feit, dat we >t al te hard hebben kunnen trai- n omdat 't anders gewoon veel te g. iar werd door die droogte en door i spiervermoeidheid, die hier veel jer is, dan waar dan ook. Je gaat X)t, de jongens hadden dat nog lit meegemaakt. Ook al weer, na- d. trlijk, een gevolg van dat zuurstof- Ie longen pompen niet voldoende ir binnen en de doorstroming naar spieren is veel geringer. Ik heb r veel meer ontspanningsperioden pten inlassen tijdens de training, ®i het intervallen. In Nederland B 1 ik met de acht zeker wel acht pvals maken, hier maar vier of Br Het is hier oefenen op de lange (ücen. Want de grootste angst voor Iers is: waar ergens op die twee- gend meter komt de grootste klap? ziet dat steeds op de roeibaan: (reen traint lange stukken". Kijken joerd Wartena heeft dat ontdekt kijken, combineren en deduce- zoals h'ij vrijwel al zijn wijsheid )rent het roeien op die wijze heeft edaan: „Ik ben tenslotte geen be- pscoach. Daar is geen geld voor, r heb dk geen tijd voor, dat zou ok niet willen". Toen ze me vroegen: wil jij die eus-acht trainen, toen heb ik dat Min, omdat er niemand anders Maai' ik moest mijn oefeningen enken op de fiets op weg naar de p. Natuurlijk, er zijn roei-tijd- fiften, daar haal je wel eens wat en je praat met anderen. Je hebt Igen ervaring. Nou en dan rom- ik maar wat aan". Het meeste leer ik nog van het ben met de ploeg. Steeds maar horen wat ze meemaken en daar I conclusies uit trekken. Dat is liurlijk op den duur niet vol te pen. Daarom stop ik er dan ook als we terug zijn", trouwens, om helemaal in dat feldje te duiken en om dan al maar over roeien te praten, nee, is me allemaal een beetje te fartena heeft zich overigens j -jis de aankomst vah de roeiers l tl voortvarend door de problemen moeten worstelen moest zo snel mogelijk alles want het smeden van een leid, die hier goed kon optreden. I .training zelf, het gladstrijken j 9i allerlei kleine rimpels moest i or in iets meer dan veertien da- gebeuren. In die tijd doe je «Blijk. niks". woord at je bijvoorbeeld hebt uit- Ebnden hoe iedereen adem haalt l voordat daar een beetje eenheid Wacht is want dat moet na- Sljjk ben je al weer een paar j|en kwijt". 4Ieem bijvoorbeeld Van Enst. Die «1 ademhalingsmoeilijkheden. Ik £t hem een dag uit de boot la- JJ. Bovendien bleek, dat hij in 0 veel langzamer tempo adem Jlt dan Maarten Kloosterman, die öslag zit. Dat kan natuurlijk niet, gaat alles wringen. Dus moest H Enst wat omhoog en Klooster- jjn wat omlaag. Het gevolg was, ik de hele boot in een lager J-ppo moest laten roeien". Wat overigens niet wegneemt, dat Sjoerd Wartema voor de Nederland se roeiers kansen ziet. „Bij de klei ne ploegen. Dat is ook veel lo gischer. Bij de achten moet je het van een clubploeg hebben. In een vereniging heb je sneller twee su perroeiers bij elkaar dan acht. Bij ons wordt het waarschijnlijk wel de Ratzeburg acht." „Tja en als die met een gouden plak naar huis gaan dan zeg je toch: daar hebben die Duitsers dan ook een half miljoen tegenaan ge smeten. Weet je dat ze voor week endtrainingen gewoon een stel ke rels uit Berlijn laten overvliegen? Ze slapen zowat in het botenhuis". Prestaties Waarom als ze dan kansloos is. kwam de Nederlandse (Nereus) acht toch naar Mexico? Wartena: „Dat is nou ook weer niet zo verrassend. We leverden goede prestaties in Bled en in Vichy. Dat telt natuurlijk. Ik ben vier jaar bezig geweest met de opbouw van die acht, ondanks allerlei moeilijk heden. Zes man zitten er al van het eerste begin in. We tellen interna tionaal heus wel mee." ,Ik laat ze hier niet oefenen in onderlinge wedstrijden, want dan heb je de kans, dat bij verlies de morele klap te groot is. Tja. die angst is er nou eenmaal. Maar als we hier niet geweest waren: het buitenland zou zich een rotje heb ben gelachen." De roeicoach doceert vervolgens trainings-methodiek. Een verhaal over de veranderingen, die in de loop der jaren zijn opgetreden in de opvattingen over het langebaanroei- en: „Zo zie je steeds wat nieuws. Voor een amateur bijna niet bi/ te houden. Daarom probeer ik allerlei dingen gewoon maar op mijn eigen ploeg en daar leer ik steeds van." ,Het i*esultaat is niet eens zo slecht. Maar ik zou wel gek zijn, als ik meteen zoivlag in de eerste heat alles op alles ging zetten. Afwach ten wat er gebeurt en via de her kansing tactisch terugkomen." i Proqrommq Olympische Spelen 12-27 oktober De Nederlandse vier met i voor de training op de Olympi- stuurman treft voorbereidingen I sche roeibaan. MEXICO STAD (ANP) „Dan zit je eindelijk eens werke lijk goed", verzuchtte chef d'équipe Van Wimersma Greidanus toen de langdurige loting voor de roeiseries voorbij was, ,,en dan maken ze een fout, zodat opnieuw moet worden begonnen". De tweede serie van de twee zonder stuurman scheen inder daad de enige indeling te worden waarbij Nederland tevreden mocht zijn over de grillen van het lot. Een fout verstoorde echter alle illusies. Toen opnieuw was geloot, had de Nereus- twee Stokvis (weer geheel fit) Luynenburg onder meer Oost en West-Duitsland en Denemarken tegenover zich. „Natuurlijk, de Triton vier met stuurman zit niet slecht. Maar van de dertien ploegen gaan er twaa.f over naar de halve finales. Daa; word je ook niet wijzer van", aldus de chef d'équipe. Aan de loting, die ruim twee uur in beslag naan, ging een vergadering vooraf, waarin de kwestie van de halve finales aan de orde werd ge steld. Besloten werd. ook indien er dertien tot achttien ploegen aan de start komen, halve finales te laten roeien. Slechts bij twaalf deelnemers en minder kwalificeren de snelsten van de series zich direct voor de eindstrijden. Die winnaars zijn daar mee echter ook niet al te gelukkig Nadat ze zondag namelijk de series hebben gewonnen moeten ze wach ten tot zaterdag voordat ze hun krachten kunnen tonen in de fina les. Die vijf dagen zonder wedstrijd vormen voor veel favorieten een waar probleem Jan Wienese. die onder meer de Europese kampioen Aohim Hill ont moet. heeft een goede kans direct de halve finales te bereiken, aange zien van elke serie der skifs zich twee deelnemers daarvoor kwalifice ren. De dubbel twee Droog-Van Dis heeft zelfs aan een derde plaats in een veld van vier ploegen voldoende voor de volgende ronde. De Delfts- Amsterdamse coalitie krijgt echter behalve de wereldkampioenen Bür- gin en Studach de dubbel tweeën van Oost-Duitsland en Bulgarije te genover zich. Voor een werkelijk hopeloze opgave staat Wartena's Nereus acht.. De ploeg die de serie wint bereikt de eindstrijd. Met Oost-Duitsland, Rus land en de Verenigde Staten als te genstanders kan men de Amster damse studenten niet de minste kans geven. Indeling Indeling Nederlandse ploegen: Vier met stuurman fjnrs. 1, 2 en 3 van de series gaan over naar de halve finale): Oost-Duitsland, Me xico. Argentinië, Nederland (Triton) Rusland. Twee zonder stuurman <nrs. 1 en 2 van de series gaan over naar de halve finales»: Denemarken, Oost- Duitsland, West-Duitsland. Italië. Nederland i Stokvis-Luynenburg Zwitserland. Skif (nrs. 1 en 2 over naar naar halve finales)België. V S., Oost- Duitsland, Groot-Brittannië, Neder land (Wienese). Twee met stuurman (nrs. 1 en 2 naar have finales): Mexico, Peru, Denemarken, Nederland (Van Nes- Suselbeek), Italië. Oost-Duitsland. Dubbeltwee (nrs. 1, 2 en 3 over naar halve finale)Oost-Duitsland Zwitserland, Bulgarije, Nederland (Droog-Van Dis). Achten (winnaars naar finale) Oost-Duitsland, Engeland, Nieuw- Zeeland, Rusland, Verenigde Staten. Nederland (Nereus). MEXICO STAD (ANP) Een Co lombiaanse voetbalofficial heeft don derdag bevestigd dat er in het Olym pische elftal van Columbia semiprofs spelen. Deze official, Manuel Antonio Fuan, beschuldigde Mexico en Bra zilië van dezelfde feiten. „We wilden eerst zuivere amateurs zenden, maar in twee voorbereidende wedstrijden tegen Mexico ontdekten we bij de te genstander verscheidene profspelers", ze' Ruan. Ook Spanje en Frankrijk zou gerecruteerd hebben uit de lage re klassen van het betaalde voetbal. MEXICO-STAD (ANP) De nieu we president van het Internationaal Olympisch Comité is een oude be kende. Met grote meerderheid werd gisteren in Mexioo-Stad tijdens de 67ste zitting van het IOC de 81-jari- ge Avery Brundage herkozen in de functie, die hij reeds sinds 1952 be kleedt. De Amerikaanse miljonair, die de enige tegenkandidaat. de Franse graaf Jean de Bea-umont ge makkelijk versloeg, maakte na zijn herkiezing bekend dat hij zich in 1972 tijdens de volgende Spelen in München niet opnieuw kandidaat zal stellen. Avery Brundage werd 23 septem ber 1887 in Detroit geboren. In 1909 sloot hij zün studie voor ingenieur aan de universiteit van Illinois met succes af. Brundage was toen reeds een van 6e beste Amerikaanse meerkampers en hij verwierf ook faam als basbetballer. In 1936 werd hij in het IOC gekozen. De Ameri kaan, die afwisselend in Chicago en in Calif ornië woont, is eigen aai" van een aantal industriële bedrijven en hotels. Zijn verzameling Oostazia- tische kunst, met een waarde van 200 miljoen dollar, is wereldbe roemd Naast de graaf De Beaumont, die na zijn nederlaag tegen Brundage ook de strijd om het vice-president- schap tegen de Ierse lord Michael Killanin (54 jaar, oud-journalist) verloor, werd de Nederlander jhr. Van Karnebeek als lid van het be stuur gekozen. (door Fred Raché) „Je moet", zegt Gaston Roe- lants, „natuurlijk nooit van te voren zeggen: ik ben geklopt, Zoals Ron Clarke dat doet. Na tuurlijk, misschien hebben die atleten uit Kenia en Ethiopië hier hun voordeel halen. Zij komen van drieduizend meter naar tweeduizend. Wij van de zee omhoog. Maar ik ben niet verslagen. Ik vecht. Zo ben ik nou eenmaal." De Belgische at leet start zondag op de tien ki lometer. Geruchten willen, dat hij die wedstrijd alleen maar „als training" meeloopt, vanwe ge de blessure, die iedere sport man moet vrezen: water in de knie. Gaston Roelants zegt: „Ik kom net van de masseur. Ik zet me op die tien kilometer in. net zoals op de steeple-chase en op de marathon. Waarom die drie nummers? Ach, het is toch te proberen. Ik zie niet in waar om niet." De Belgische vedette maalt niet om hoogteverschil. Hij zegt „Ik heb hier in de afgelopen da gen fantastisch getraind. Ik kom als de grote verrassing aan de start. Men kent mijn krachten op dit moment niet, omdat ik sinds 26 juni geen wed strijd meer heb gelopen. Zeven weken was ik uit competitie van wege een blessure. Die is nu ge nezen. Ik zou u een overzicht van myn trainingstijden kunnen geven, gedetailleerd, het ging allemaal zeer goed. Geen verwijten Maar waarom dan toch het ri sico van de krachtsverspilling op drie afstanden, met daarbij de immens zware marathon? „Luister goed", zegt Gaston Roelants (31), ,Jk kan hier al les riskeren. Ik heb myn gouden medaille, uit Tokio. Men zal mij niet verwijten, als ik nu niet meer slaag. Daarom: ik kan hier alles geven. De steeple, dat wordt misschien wat moeilijker. Ik heb op dat nummer de beste techniek van allemaal. Maar ik heb die techniek door myn bles sure niet voldoende kunnen prak- tizeren. Nochtans, het is niet de steeple die mij het meest boeit. Het is de marathon". „Ik geloof, dat ik met 31 pre cies op het juiste punt ben geko men om de marathon te kunnen winnen." En de tien kilometer? „Niemand kan voorspellen wat daarop gaat gebeuren. Bij de Europese kampioenschappen in Boedapest faalde ik. Maai" dat was niet mijn schuld. De voor bereiding was, mede door ver keerde officiële beslissingen wij mochten lang van te voren niet meer tegen sterke buiten landers lopen verkeerd ge weest. Bovendien publiceerde men daar op het elektrische scorebord na 5000 meter een ver keerde tijd. 14.59 in plaats van 14.19. Ik dacht: gaat het hier zo? Dan word ik straks in de sprint geklopt. En ik trok eraan. Ik ging vooruit. Totdat ik besef te. dat het verkeerd geweest, moest zijn. Ik viel terug. Dat overkomt mij nu niet meer". GASTON ROELANTS Liefst alleen Gaston Roelants is, zoals zo vaak ook Ron Clarke, de man die voorop loopt. „Liefst alleen", zegt hij. „Ik moet het niet van die sprint hebben. Trouwens, ik kan niemand voor me velen. Een race moet in mijn tempo worden gelopen. Zo zal dat zon dag op de tien kilometer ook moeten gaan. Als ik er op acht en een halve kilometer nog bij zit, dan demarreer ik. Dan doe ik het alleen". Roelants heeft een zeer duide lijke mening over allerlei za ken. Die uit hij op een manier die de top-sportman eigen is. Daarbij komt dan ook nog dat eigenaardige, maar toch ook wel duidelijke „vedette"-schap. dat onze zuiderburen na aan het hart ligt. Roelants is zo'n vedet te. Men herkent hem, men wil hem zien. Vandaar dat hij glimlachend zegt: „Na de Spelen? Wel, ge woon doorgaan. Op 1 november begint bij ons het cross-seizoen. En daar ben ik erg graag bij". De Belgen organiseren jaarlijks een oneindige reeks veldlopen, onder zeer veel belangstelling. Gaat hij in die races het een en ander verdienen? „Awel. zo kunt ge dat niet noe men. Zeg maar: men moet het 'ijzer smeden. MEXICO STAD (ANP) Vanaf 1971 zullen wedstrijden om de we reldtitels zwemmen worden georga niseerd. Dit besluit is donderdag in Mexco Stad genomen tijdens een congres van de internationale zwem- federatie (FINA). Het eerste evene ment zal in Eupropa worden gehou den en de kampioenschappen vinden alleen plaats in de oneven jaren. Op het programma staat dan naast zwemmen, waterpolo en schoonsprin- gen ook kunstówemmem. ENSCHEDE (GPD) Het bestuur van de Oldenzaalse voetbalvereniging Quick '20 wil voor de wedstrijd van zondag, dat is QuickVosta, bij wijze van proef dames vrije toegang geven. Op deze manier hoopt men het be zoek aan de wedstrijd te stimuleren. Mocht dit ook inderdaad het geval zijn dan zal men de vrouwelijke be zoekers in de toekomst vrije toegang blijven verlenen. MEXICO STAD (ANP) De Ne derlandse dames 4 x 100 m. estafet teploeg, die vorige week tijdens wed strijden met tijden van 43.7 en 43.9 sec. grote indruk maakte, heeft van de Cubaanse ploegleiding een uitno diging ontvangen voor enkele wed strijden op Cuba. De Cubanen willen de Nederlandse sames laten starten op wedstrijden, die op 28 en 29 ok tober in Havanna, worden gehouden. Het is echter zeer de vraag of chef d'équipe. Moerman, die er wel oren naar had. de uitnodiging kan aan vaarden. De problemen liggen vooral op het financiële vlak. Wanneer de dames inderdaad naai- Cuba zouden vertrekken, houdt dat in dat zij on mogelijk op 29 oktober met de Neder landse afvaardiging naar Nederland kunnen terugkeren. De Cubanen zullen een dezer da gen uitsluitsel geven of zij de volle dige reiskosten voor hun rekening kunnen nemen. MEXICO STAD (ANP) Het Olympische wielertoernooi kan vooral in de individuele wegwedstrijden grote verrassingen opleveren. Een vingerwijzing in die richting was vooral het resultaat van de zware trainingskoers, waarmee woensdag de voorbereidende periode werd besloten. Niet alleen de zege van de totaal onbekende Rustrian uit Guatemala, maar vooral ook het rijden van de coureurs uit Latijns-Amerika moet de Euro pese machthebbers tot nadenken gebracht hebben. Favorieten noemen voor deze be langrijkste Olympisch wielertitel is dan ook een onbegonnen zaak. De Italianen, Fransen, Nederlanders, Spanjaarden en al die andere toon aangevende wielernaties uit Europa weten nu dat het gevaar niet alleen uit het oosten (de Russen bleven tot nog toe ver van het strijdgewoel) dreigt, maar zeker ook uit het wes ten, uit de grote groep der naamlo zen, die op de loer liggen om de hoog ste eer op wielergebied voor het or ganiserende continent te reserveren. In de tijdrit over 100 km liggen de zaken waarschijnlijk wel anr«%, om dat op dit nummer de Lat ij Ame rikaanse landen dooi- het individua lisme van hun renners alleen al een grote achterstand te overbruggen hebben. Het zou een complete ver rassing zijn wanneer zij er in zouden slagen homogene en geroutineerde formaties als het sterke Zweden (met de vier broers Petterson, de wereld kampioenen van 1967,) Italië, Spanje en niet te vergeten Nederland, dat hier het goud van Tokio moet ver dedigen, van het erepodium te hou den. Favoriet zijn de broers Gosta, Sture, Erik en Tomas, die het dit jaar tot tweemaal toe gepresteerd hebben in Zweden de 100 km binnen de twee uur af te leggen, eenmaal zelfs in 1 uur 57 min. en 8.2 sec, met een gemiddelde dus van 51,3 km De trainingstijden van Mexico ge ven een minder duidelijk overwicht van de Zweden te zien. Zij kwamen over een ronde van 50 km nu tot iets meer dan 1 uur en 2 minuten, evenals de Fransen en de Italianen. Maar die resultaten geven weinig houvast bij het maken van voorspel lingen, want vergelijkend materiaal ontbreekt van de Nederlanders, die haast wel zeker in de formatie Den Hertog - Zoetemelk - Krekels - Pijnen zullen aantreden, van de Russen, de Denen, de Oostduitsers. Kortom het wordt een open strijd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19