Vrije lonenweinig variatie Velen te weinig achter stuur eiiisma DAALDEROP EIS 4 JAAR VOOR DODELIJK SCHOT Kinderen uit protest thuis gehouden f1000- f2500,- f4000- AMRO-LENING D eze automatische coffeema- ker is 'n uitkomst tijdens drukke morgenuren. Tijdens Coronation Street Peyton Place en alle momenten dat u niet in de keu ken wilt staan opschenken. U doet alleen nog koffie in 't filterbakje, water in de coffee- maker en de stekker in 't stop- kontakt. Intussen kunt u weer alles doen wat u voorheen niet kon doen: bij uw visite in de huiskamer blijven; uw favoriete TV-programma van a tot z volgen; huishoudelijke bezig heden verrichten. - Ineens gaat het rode lampje branden. De koffie is klaar. De coffeemaker schakelt automatisch over op „warmhouden" (de koffie kan niet koken). Coffeemaker Hebben wij de dood weggeorganiseerd? f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Mgr. J. Bluyssen persona non grata Kerkelijk leven iïYeilig Verkeer: Rijvaardigheid aanpakken ^STERDAM (ANP) Er moeten wegen worden gevon- |om het onderontwikkelde gebied van de rijvaardigheid in terland met kracht aan te pakken. Het is een wetenschap- bewezen feit, dat gebrek aan rij-ervaring tot verhoogde valsvatbaarheid leidt. Uit het feit, dat de verkeersonveilig- [zich in ons land nog steeds uitbreidt, blijkt dat velen, die bet verkeer deelnemen, niet over voldoende rij-ervaring hikken. We somber e geluid liet vanmid- waarnemend voorzitter van 1U|i ei'bond voor Veilig Verkeer, de :H. Pols, horen op d'e algemene lering van het verbond in Am- r m. „Ondanks a lie medewer- he en daadwerkelijke steun van f 2? anten, bekruipt ons een gevoel nbehagen en onvrede indien totale situatie op het gebied K verkeersveiligheid bezien", zo i hij. „De gemiddelde automo- is er te zeer van overtuigd, et bezitten van het rijbewijs arantie is om als volwaardig irder aan het verkeer te kun- jlnemen". De heer Pols drong aan op een verdere ontwik- jvan de rijvaardigheid. jjferde, dat jaarlijks onge- .000 vrouwen hun rijbewijs van wie maar velen kunnen zelden rijden, omdat ze niet eigen auto beschikken. Ook groep jongelui maande- 10.000 18-jarigen en 7500 examen kormt volgens weinig achter het stuur auto van hun vader, terwijl die geen auto heeft, er één in de drukke vakan- luurt. irnemend voorzitter toonde •heugd over de nota ver- ;heid. Daarmee is naar leel een belangrijke stap ge daan tot verbetering van de ver keersveiligheid in Nederland. De heer Pols ging in op elkele door het verbond eerder gedane suggesties voor d'e bewuste nota. „Het is pret tig, dat de minister tijdens de ka merdebatten tot uiting bracht, dat de zaak van het verkeersonderwij s hem hoog zit", zo zei de heer Pols Hij releveerde, dat de invoering van de mammoetwet het vak verkeer niet langer verplicht maakt voor de meeste scholen van voortgezet on derwijs. Volgens hem is het on aanvaardbaar. dat bijna geen enke le Nederlander na zijn twaalfde jaar verlpicht. verkeersonderwijs ont vangt. De heer Pols pleitte voorts voor het afleggen van het ry-exa men in twee etappes en de op richting van een hogere beroeps- school voor verk'eersdeskundigen. ADVERTENTIE Sterdam iqpdi Dr. inspirator van de anti-si- mpagnes van die laatste ja- «rwijt „d'e heren politici" een aan belangstelling voor de .dheid. voerders van de KVP, en PvdA hebben dezer bij de algemene beschouwin- de Tweede Kamer een vraag- gezet bij de accijnsverhoging itten van een kwartje, zoals Witteveen (Financiën) dat linsma: „Hier spelen natuur- pp ee belangen door elkaar. Voor de accijnsverhoging aantrek - III omdat daardoor sigaretten Ulker bereikbaar worden. Ik /el, dat de völksvertegenwoor- de belangen van middenstand 1 sgezondheid tegen elkaar moet in, maar naar mijn mening .1 de volksgezondheid dan toch raarste wegen. De helren po- louden daar te weinig rekening U hebt een coffeemaker vol geurige koffie onder het deksel. Al dat gemak haalt u voor ƒ78,50 in huis. En de koffie - of u nu 4 of 12 kopjes zet - is heer lijk uit zo'n Daalderop De gouden speld met bril janten voor 20.000 vlieguren is gisteren door president-directeur Van der Wal van de K.LM. (rechts) uitgereikt aan gezag voerder W. P. Wesly. Dat gebeur de gisteren tijdens de jaarlijkse regen van onderscheidingen op de luchthaven. Die overigens bij na in het water ivas gevallen, want luttele uren voor de plech tigheid in de kantine op het oude Schiphol begon het dak te lekken. De met veel struiken en bomen versierde zaal moest op het laat ste moment met kunst- en vlieg- iverk worden ontruimd. Nog maar net op tijd kon een andere kan tine in ciereedheid worden ae- bracht. De hper G. van der Wal reikte daar in totaal 93 onder scheidingen uit. Honkbal De Detroit Tigers heb ben donderdag in St. Louis voor een daverende verrassing gezorgd door via een 41 zege op de Detroit Car dinals winnaar te worden van de strijd om de world-series. Na vier wedstrijden hadden de Tigers, die als outsiders waren gestart, nog een 31 achterstand op Sint Louis. DEN HAAG (GPD) De officier vaai justitie ïnr. A. W. Rosingh bij de Haagse rechtbank heeft vier jaar gevangenisstraf met aftrek ge ëist tegen een 20-jarige portier, die in de avond van 5 juli in de Haagse Elandstraat een dodelijk pistool schot heeft gelost op een 60-jarige bordeelhouder. De dader, een stevige tegelzetter, met een blanco strafregister, die tij dens zijn werkeloosheid liever por tier werd van een homofielenbar dan dat hy steun zou trekken ontkende ter zitting, dat hij de man heeft wil len doden. Ik was bang. Hij had al herhaaldelijk gedreigd, dat hij ons allemaal zou laten opknappen. Daar om heb ik ook het pistool gekocht. Die avond riep hij in de Elandstraat dat hij de jongens zou halen. Ik heb toen de baas gezegd, dat hij de poli tie moest bellen." vertelde verdach te. De politie had geantwoord', dat men maar opnieuw moest bellen als Kleuterschool in afgedankte keet On) ZWOLLE (GPD)De ouders van de kleuters van die r-k- kleuterschool in Slagharen (O.) hebben besloten hun kinderen thuis te houden uit protest tegen de erbarmelijke omge ving waarin les wordt gegeven. Deze maatregel is ook en vooral ingegeven door de vrees voor ongelukken in een afgedankt houten bouwsel, waar on der door een riolering loopt, waarin ratten door de houten vloeren vrije toegang hebben. De ouders besloten een protestbrief naar de regering te zenden, die door alle ouders ondertekend zal worden. Het was een geëmotioneerde verga dering, waarin de ouders tot de con clusie kwamen dat het met de winter in het vooruitzicht niet verantwoord is de 160 kleuters nog langer onder te brengen in een barak, die zeven tien jaar geleden voor 7.000 gulden werd gekocht en allang is afgekeurd, maar bij gebrek aan een andere lo kaliteit nog steeds wordt gebruikt, Indringend schetste het hoofd van de school, zuster Josepha de noodsitua tie. Zij wees op het instortingsgevaar van het oude gebouw, waarin een plotselinge brand bovendien catastro fale gevolgen zou kunnen hebben. Zuster Josepha herinnerde er voorts aan, dat Slagharen al van 1929 af een kleuterschool heeft, maar dat de overheid nog nooit iets voor de kleu ters heeft gedaan. „De kinderen hebben toch wel enig recht op huis vesting die levensvreugde biedt", al dus de zuster. Ei- is wel een regeringstoezegging voor de bouw van een nieuwe school, maar op het geld voor de bouw is nog steeds het wachten. In het afgelopen jaar is 398 gul den uitgegeven voor ontsmettings middelen. Dit om geelzucht en der gelijke te voorkomen in het oude ge bouwtje, dat n'iet tegen regen be stand is. De sanitaire voorzieningen zijn uiterst primitief. Inmiddels heeft kamerlid N. Ver laan (BP-groep Koekoek i minister Veringa gevraagd een eind te maken aan deze noodtoestand. er echt iets gebeurde, zo bleek ter zitting. Later op de avond stopte een zwarte auto voor de bar, het slacht offer en drie mannen stapten uit. „Ik dacht nu gaat het gebeuren," zei verdachte. „Ik draaide mij een kwart slag om en haalde het pistool te voorschijn. De drie mannen kwa men rechtsstreeks op mij af. De hond van die kerel liep de deur in en toen ik me bukte om het dier te gen te houden hoorde ik hem zeg gen: jongens! Ik schrok me kapot, ik stond gebukt, met mijn hoofd naar beneden toen ik me oprichtte, ging het schot af. Maar ik had hele maal niet de bedoeling om te schie ten." „Waarom had u dan het pistool geladen en op scherp gesteld?" vroeg de president mr. J. van Ol- denborg. „Omdat ik bang was." „U wilt toch niet zeggen, dat als u van 20 centimeter afstand in iemands borst schiet, dat u dan niet begrijpt dat die man kan doodgaan?" „Het was niet mijn bedoeling," hield de por tier vol. In zijn boek „Waarheid en leugen aan het ziekbed" stelt dr. J. J. Bus- kes dat op allerlei terreinen de dood uit het leven weggeorganiseerd is. Deze stelling is het uitgangspunt van de eerste aflevering van de se rie „Via Humana", een reeks uitzen dingen over ethische conflicten, die ontstaan bij een botsing van verant woordelijkheden. Rond het ziekbed zyn dat de verantwoordelijkheden van de arts en de predikant. Aan staande zondagavond om 19.05 uur op Nederland I zullen prof. dr. P. J. Roscam Abbing en dr. M. A. van Melle, respectievelijk theoloog en medicus, spreken over de problemen die ontstaan als het ziekbed een sterfbed wordt. De serie „Via Humana" zal in de volgende maanden o.a. aandacht be steden aan: het proefverlof, manipu leren met mensen, schuld en chemi sche bestrijdingsmiddelen. Gespreks leider in deze reeks is Henk Bierste ker. De regie berust bij Erik de Vries. De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meubelen, die wasautomaat, die verhui zing en noemt u maar op. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07=f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overiijdensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p. m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 118,37=f 2840,88. Dat is slechts f340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overiijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p. m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 189,39 f4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overiijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p. m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide fol der met alle inlichtingen en tarieven ligt voor u klaar. Alsu daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK ROME (AP) Mgr. J. Bluyssen, de jongste Nederlandse bisschop, is uitgesloten van de vergadering van I een pontificale liturgische commissie, waarvan hij lid is, zo werd donder- I dagavond in Rome vernomen. zo verloopt de tijdpasse- heeft zich in zijn kamer in het J voor een sportman in Mexi- Olympisch dorp op het stofzui- pMrenner Fedor den Hertog gen geworpen. UTRECHT (GPD) Het loonpo- litieke jaar 1968 loopt, ondanks alle I rumoer dat er is geweest, ten einde. J Voor het eerst sinds de oorlog moch ten dit jaar. de onderhandelaars in de bedrijven en bedrijfstakken, de vakbonden en werkgevers, de loons verhogingen zelf afspreken. Op ho ger niveau, tussen centrale werkne mers- en werkgeversorganisaties en mogelijk met suggesties van de rege ring. waren er geen richtlijnen en -getallen voorgesteld. Vorig najaar, toen deze zogenaam de vrije loonpolitiek van de grond kwam, zagen de voorstanders ervan dan ook kansen om per bedrijfstak enige verscheidenheid in loonstij gingen. arbeidstijdverkorting, spaar regelingen en pensioenvoorzieningen aan te brengen. Het is de moeite waard na te gaan wat ervan terecht is gekomen, omdat juist de noodzaak van minder uniforme stijging van de loonkosten een belangrijk argu ment was voor do invoering van vrije loononderhandelingen. Bedrijven met een tekort aan ar beidskrachten moesten op de „ar beidsmarkt" meer kunnen bieden dan andere zo werd .overwogen. Ook met de positie van bedrijven die sterk op export steunen kon op die manier beter in de loononderhande lingen rekening worden gehouden. De cijfers laten interessante ver gelijkingen toe. De schoenindustrie 16.000 werk nemers) bijvoorbeeld, heeft dit jaar een loonkostenstij ging te betalen gekregen van maai liefst bijna elf procent (waarvan 3.4 pet contant, 2.9 pet als arbeidstijdverkorting, en 4,6 pet in andere verbeteringen). Deze elf procent zijn verbazend hoog, als men bedenkt dat de schoenindustrie zeei arbeidsintensief is en voortdurend klaagt over haar slechte concurrentiepositie. Van die elfprocent is maar eentiende pro cent besteed aan verhoging van de pensioenpremie, waarmede de oude dagsvoorziening maar nauwelijks kan worden verbeterd. In de chemische industrie daaren tegen, aanzienlijk minder arbeids intensief en verantwoordelijk voor eenzesde deel van onze totale ex port, zyn slechts loonkostenstijgin- j gen overeengekomen van 5 a 6 pel.; j 1 a 2 pot daarvan komen voor reke ning van de arbeidstijdverkortingen Over het algemeen springen er overigens uit de vele tientallen con tracten geen büitengewone verschil len naar voren in contante loons verhogingen en totale loonkosten stijgingen. De eerste gaan meesal 4 a 5 pet omhoog, waarmee de totaie stijging, dus inclusief arbeidstijdver korting en andere verbeteringen, op rond 7 pet uitkomt Pensioenen Die verschillen zijn wel te vinden in de pensioen verbeteringen. In on geveer 25 collectieve arbeidscontrac ten, die in 1968 zijn ingegaan, is verhoging van de pensioenpremies overeengekomen, variërend tussen 2. 3 pet (nieuwe pensioenvoorziening voor de glazenwassers) en 0,07 pet in de emballage-industrie. De over grote meerderheid van de pensioen verhogingen die uitkeringen van al ingegane en nog uit te keren pen sioenen moeten opvijzelen, ligt rond de half a 1 pet van de totale loon som. Vele tientallen contratcen heb- ben het pensioen ongewijzigd gela- j ten i De conclusie uit deze cijfers moet zijn, dat dit jaar slechts zeer weinig i is verbeterd aan de talloze pensioen- i voorzieningen in bedrijven en be- I drijfstaikken. Nog altijd is het groot ste deel van de Nederlandse hand arbeiders voor de oudedagsvoorzie ning afhankelijk van de A.O.W.-uit kering, die nu bijna 60 pet bedraagt van het gemiddelde handarbeiders- loon. Voor werknemers met een wat hoger loon dan dit. gemiddelde be tekent de A.O.W. dus een enorme terugval in inkomen, die in de meeste gevallen maar nauwelijks wordt opgevangen door een aanvul lend pensioen uit ae tijd dat men nog werkte Pensioendeskundigen hebben bere kend, dat een oudedagsvoorziening van 70 pet van hel loon of salaris een premie kost van rond een kwart van het inkomen in de werkende pe riode (inclusief A.O.W.-A.W.W., ruim 10 pet alleen al). Voor pensioenver zekering via het bedrijf enz. blijft dan een premie te betalen van zo'n 15 a 16 pet, eventueel samen dooc werkgever en werknemer op te bren gen. Miljoenen kostwinners betalen slechts enkele procenten van hun inkomen, dus nog steeds ruim on voldoende om zich van een onbe zorgde oude dag te verzekeren De vrije loononderhandelingen hebben daar weinig aan veranderd, enigszins tegen de verwachtingen in. Bisschop Bluyssen zou beschouwd worden als persona non grata door enkele hoge functionarissen in het Vaticaan om de manier waarop hij het bisdom van Den Bosch leidde- De bisschop zou een lekepriester in zijn ambt hebben gehandhaafd tegen de wensen van enkele prelaten in. Mgr. Bluyssen kon donderdagavond geen commentaar leveren en het Va ticaan heeft tot dusverre het geschil niet bevestigd of ontkend. De 42- jarige bisschop heeft echter bekend gemaakt dat hij enkele dagen in Ro me zal blijven in de hoop de situatie op te helderen. Volgens een bericht zou bisschop Bluyssen zaterdag een communiqué aan de nieuwsmedia verstrekken. NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers B. M. Meijndert te Woudenberg; te Zoeter - meer C. J. P. Lam te Putten: te Hall G. F. W. Herngreen, pred- voor b.w. te Den Haag. Bedankt voor Drachten J. v. Gin- kel te Oosthem voor Benthuizen en voor Nieuwpoort dr. A. van der End te Kootwijk; voor Maarssen (toez.) B. M. Meijndert te Woudenberg. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zonnemaire D. Jansma aldaar, die beroepbaar was gesteld door de classis Zierikzee. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Leeuwarden-Huizum IC. J. Kapteyn te Overschild. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Deventer J. G. Bahn- müller te Stadskanaal; te Tiel J. M. Mulder, prop. te Bussum. dAG 11 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17